Czy opłaca się budować dom energooszczędny albo pasywny?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лют 2015
  • Czy warto dopłacić za dodatkowy styropian i lepsze okna? Ile na tym oszczędzimy? Czy są jeszcze inne korzyści?
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 66

  • @tomekk506
    @tomekk506 9 років тому +1

    W końcu filmik wygląda profesjonalnie! Krzysztofie Lis, idźcie tą drogą

  • @mateuszswierczynski3557
    @mateuszswierczynski3557 6 років тому +2

    A czy kolega wie ile kosztuje dobra wentylacja mechaniczna? Zaręczam ze więcej niż dwa kominy.

  • @radeusz
    @radeusz 8 років тому +1

    Ręcznik na grzejnik? Czy to nie archaiczne? Ja mam nawilżacz automatyczny z higrometrem. Ustawiam jaka ma być wilgotność w pomieszczeniu i już. Mam wentylacje grawitacyjną i przygotowałem instalacje z dolara który zasili wentylatorek od kompa. Będzie chodził cale lato. W nocy też bo będzie akumulatorek

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 років тому

      +Ali Anonymous, pewnie, że tak.
      Nowoczesność to jest wentylacja mechaniczna, którą się steruje tak, by mieć optymalną wilgotność. Cała reszta (nawilżacze, nawiewniki higrosterowane) też niedługo odejdzie do lamusa.

  • @esej1
    @esej1 9 років тому

    Nareszcie! Czekalem na nowt film jak mój kor na suchą karmę. Szkoda ze tak rzadko coś wpuszczasz.
    Ja nie widze innej alternatywy niz dom pasywny.
    Ostatnio myslalem o Twoim blogu w kontekscie zawirowań w okół poprawki do pewnej ustawy :) ciekawe jaki masz poglad na ten temat. Moze warto coś na temat takiej energetyki wrzucić.
    Pozdrawiam i dzięki za film.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      esej1 mnie się średnio podoba pomysł dotowania jednych z kieszeni innych, ale chyba polskiego rządu (zwłaszcza na tle przepisów unijnych) nie stać mentalnie na bardziej ambitne rozwiązania. :(

    • @esej1
      @esej1 9 років тому

      Drewno Zamiast Benzyny zgadzam się

  • @powermadmax
    @powermadmax 9 років тому +2

    Z takimi oszczędnosciami to opłaca się dla tych co mają kasę do wyprania to im nie zależy ile czasu będzie się zwracac inwestycja.

  • @szymonantosz6033
    @szymonantosz6033 5 років тому +1

    Według mnie dobre rozumowanie przedstawiłeś na początku. Czyli koszt pasywnego vs energooszczędnego i tego zysku. Zupełnie nie opłacalny koszt zwrotu. Natomiast kwestii inwestycyjnej vs oszczędnościowej na wentylacji mechanicznej już nie. Przy domu energooszczędnym, straty na wentylacji grawitacyjnej to 15 do 20%. Przy kosztach ogrzewania na poziomie 1500-2000 zł za sezon daje to oszczędność na poziomie 300-400 zł rocznie. Podziel zatem koszt inwestycji w WM 10 -15 tys daje to co najmniej 20 lat zwrotu nie licząc kosztów eksploatacji WM. Rozumiem, że marketing jest bardzo agresywny na ten temat, ale liczby nie kłamią.
    Pozdrawiam.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  5 років тому

      Do tego typu informacji trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, bowiem nikt realnie nie mierzy strat ciepła z wentylacji grawitacyjnej, bo jest to technicznie bardzo trudne do zrobienia. Więc się je liczy, metodami bardzo uproszczonymi.
      Plus są niewymierne zalety posiadania WM: możliwość sterowania nią, lepsza jakość powietrza wpadającego do domu (pyłki roślin, pyły zawieszone z kotłów i kominków sąsiadów), brak konieczności wietrzenia przez otwieranie okien latem.

  • @wozek73
    @wozek73 7 років тому +7

    Ze co prosze ? 8 tysiecy zaoszczedzone na ogrzewaniu rocznie ? O jakim Ty domu mowiles ? 1000m2 ? Ja mam dom ktory nie jest domem pasywny i roczny koszt ogrzewania to okolice 2500 przy powierzchni okolo 180m2 (kubatura okolo 500m3) - ogrzewanie gazem ziemnym przy czym w gole nie posiadam kominka. Jakim cudem mialbym zaoszczedzic rocznie 8 tysiecy skoro place okolo 2.5 tysiaca ? Ktos mi bedzie doplacal ?

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  7 років тому

      I czego to Twoim zdaniem dowodzi?
      Weźmy za przykład dom o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Jeśli zbudujemy go zgodnie z dzisiejszymi przepisami budowlanymi, zużyje pewnie ok. 150 kWh/m2 rocznie do ogrzewania, czyli jakieś 45 000 kWh. Jeśli zbudujemy go w standardzie domu pasywnego, zużyje 1/10 tego, czyli 4 50 kWh.
      Różnica 8 000 złotych rocznie robi się już przy cenie 1 kWh rzędu ok. 0,20 PLN, czyli przy ogrzewaniu na gaz ziemny. Jako pracę domową proponuję Ci policzyć, jaka różnica wyjdzie przy ogrzewaniu na propan, albo energią elektryczną.

    • @piotrremelski269
      @piotrremelski269 7 років тому +3

      Drewno Zamiast Benzyny Zgodnie z dzisiejszymi przepisami nowy budynek powinien zużywać nie więcej niż 95kWh/m² ( od 2014 było wymagane 120kWh/m²) .
      Co do sensu budowania domu pasywnego z ekonomicznego punktu widzenia ja go nie widzę. Koszty uzyskano takiego standardu są ogromne. Nie wspominając o kosztach serwisu urządzeń. Rozsądniej dla mnie zdecydować się na budynek energooszczędny.

    • @michakawka4560
      @michakawka4560 5 років тому

      @mya tak

  • @0xy420
    @0xy420 4 роки тому

    Zarypisty film. Ciekawe czy komuś pomogłeś :)

  • @Ziembify
    @Ziembify 9 років тому

    Miała być kontynuacja odcinka Jak zbudować tani kolektor słoneczny - cieczowo- powietrzny :) Czekamy juz rok

  • @PiotrKe
    @PiotrKe 9 років тому

    wydaje mi się, że jednak CO jest lepsze niż elektryczne grzejniki, bo w przypadku utraty prądu przez większą burzę nie ogrzejemy tego domu, a pompę do CO można awaryjnie zasilać z akumulatora i przetwornicy. Co do wietrzenia to na oknie można zawiesić siatkę na komary. Bardzo przydatna rzecz. Zeszłego lata może miałem w domu 3 komary, które i tak pewnie wdarły się do domu będąc na "ciele ofiary". :) Koszt siatki na duże okno to koszt 10zł, a po sezonie można ją schować i użyć za rok. Można ją nawet prać. Mogłeś jeszcze podjąć temat kolektorów słonecznych, które mogą służyć jako pomoc w ogrzewaniu domu.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому +1

      PiotrekVlog jak się ma dom pasywny, który można ogrzać elektryczną grzałką o mocy 1 000 W w centrali wentylacyjnej (i to przy największych mrozach!), to w zupełności wystarczy mały agregat prądotwórczy i zapas paliwa. Też jestem zwolennikiem wodnego centralnego ogrzewania, ale w domu pasywnym ono zwyczajnie nie ma sensu. Jest gdzieś na kanale film o ogrzewaniu domów pasywnych sprzed paru lat. A kolektory słoneczne do ogrzewania domu to mrzonka.

  • @bartek24m
    @bartek24m 9 років тому +4

    A kiedy nowe wieści z Twojego autonomicznego, pasywnego i ekologicznego domku ?

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      gofer póki co w domku nic się nie zmienia, więc nie ma co pokazywać i dlatego nie ma nowych filmów.

  • @gprwojtas
    @gprwojtas 8 років тому +1

    krzychu to jak lepiej ocieplic dom szkieletowy, welna 12 + 20cm welna na zewnatrz czy welna 12 + 20cm styropian. ciekawe informacje

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 років тому

      +Miki Rogalski, ja bym wybrał ten wariant ze styropianem, bo na ocieplanie ścian z zewnątrz wolę ten właśnie materiał (jako, że jest mniej upierdliwy).

    • @agnieszkakleszczynska2004
      @agnieszkakleszczynska2004 7 років тому +1

      Pamiętajmy że przy zastosowaniu styropianu trzeba zrobić pustkę powietrzną gdyż styropian nie jest paro przepuszczalny i tym samym jest wdmuchiwane zimne powietrze a wełna przylega nam do ściany płyty i jest nam ciepło oczywiście wełna jest paro przepuszczalna.
      Co do upierdliwości to widzę że mało znamy temat. Styropian trzeba ułożyć kanałami ryflowanymi równo w Lini gdyż musi być przepływ powietrza osobiście i tak uważam że stykanie jakiekolwiek z poszyciem domu jest błędem. Tylko wełna w szkielecie.

    • @jacek2929
      @jacek2929 7 років тому +2

      styropian przepuszcza parę wodną. robienie dylatacji wymyślili "fachowcy" klejący na tzw ciapy. by uzasadnić błędną technologię. Dylatacja pomiędzy murem a styropianem dodatkowo wychładza ścianę poprzez efekt kominowy.

    • @meid88
      @meid88 6 років тому

      Dokładnie tak jak pan napisał.

    • @meid88
      @meid88 6 років тому +2

      Pustkę to ty masz kobieto e głowie

  • @edyska88
    @edyska88 9 років тому

    Zastanawiam się nad budową domu z gliny i słomy. Czy w takim domu w ogóle da się zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Jak najlepij ogrzewać ten dom? Może ktoś zna się na tym budownictwie i może więcej powiedzieć na ten temat? Dziękuje

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      edyska88 bez problemu można zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w domu z gliny i słomy. Technologia na to w żaden sposób nie wpływa. A jak go ogrzać najlepiej? Na to nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Moim zdaniem -- najlepiej pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym, jeśli ktoś nie ma nic przeciwko mieszaniu gliny, słomy i betonu.

    • @edyska88
      @edyska88 9 років тому

      Drewno Zamiast Benzyny właśniezastanawiałam się nad pompą ciepłą, ponieważ chciała budować dom pasywny ze wszystkimi jego standardami aby później otrzymać dofinansowanie. Ale Obejrzałam niedawno inny Twój filmik w którym odradzałeś zastosowanie pc w domach jednorodzinnych....doprecyzuj proszę...
      dziękuje...

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      edyska88 wydaje mi się, że nigdzie nie odradzałem stosowania pomp ciepła do ogrzewania w domach jednorodzinnych. W pasywnych -- i owszem. Te potrzebują mało ciepła do ogrzewania i PCi się nie zwraca. Co innego, jeśli chodzi o ciepłą wodę użytkową.

    • @edyska88
      @edyska88 9 років тому

      Gliniane mury mają przewagę nad tradycyjnymi ścianami. Zimą znacznie lepiej trzymają ciepło. Ponoć domy z gliny potrzebują na ogrzanie zimą zaledwie ok. 15-30 kilowatogodzin na m² powierzchni, Do tego planuję nie oszczędzać na oknach i drzwiach. dom będzie miał powierzchnie max 90 m2. Działke mam w Leśniakowiźnie koło warszawy. Nadal uważasz że pompa ciepła mi się zwróci?

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      edyska88 wolę nie zgadywać odpowiedzi na takie pytania, tylko to policzyć. Jeśli wyjdzie 30 kWh/m2 i dodatkowo użyjemy PCi do grzania wody, może mieć to sens. Zwłaszcza, jeśli kupić pompę powietrzną.

  • @dyfuzor987
    @dyfuzor987 7 років тому +1

    Wentylacja mechaniczna to niestety dość często gwarancja ciągłego hałasu w mieszkaniu, a to dlatego bo normy akustyczne pozwalają na dość głośną pracę urządzeń. Dodatkowo, w zakresie idei surwiwalowej, uzależnienie wentylacji w mieszkaniu od ciągłej dostawy prądu nie zapewnia nam samowystarczalności.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  7 років тому

      Nie dajmy się zwariować. Można kupić wentylację, która nie hałasuje.
      A co do samowystarczalności... wentylacja mechaniczna bez prądu działa tak samo dobrze, jak wentylacja grawitacyjna latem. W obu przypadkach trzeba wietrzyć dom otwierając lub rozszczelniając okna. Za to wentylacja mechaniczna pozwala bardzo dobrze oczyścić powietrze trafiające do wnętrza.

    • @mateuszswierczynski3557
      @mateuszswierczynski3557 6 років тому

      Wentylacja mechaniczna hałasuje bo stosuje się źle materiały do instalacji po to żeby obniżyć jej koszt. Po to się stosuje wm żeby szczelnie zamknąć okna a wietrzenie pomieszczeń to inna sprawa. Skoro według Ciebie idea rekuperacja to oczyszczanie powietrza to kup oczyszczacz za 1500 zł a nie ładuj dobrej instalacji za 20k.

    • @marcinopalka3213
      @marcinopalka3213 6 років тому

      Przecież rekuperator można zastosować w pomieszczeniu takim jak kotłownia czy inne gospodarcze pomieszczenie w domu. W Norwegii montuje wentylacje mechaniczne i w jednym z domów rekuperator zamontowany jest w suficie łazienki.Żadnego hałasu nie generuje on do pomieszczeń.

    • @marcinopalka3213
      @marcinopalka3213 6 років тому

      Max
      Chyba, że dołożymy do tego instalację fotowoltaiczną to problem braku energii elektrycznej się rozwiązuje. No chyba,że dorzucimy pochmurny tydzień do tego hehe😀

  • @PeterCalka
    @PeterCalka 8 років тому

    Warto, jesli znasie najlepsze metody, najlepsze technologie. Jesli budujemy bunkier jak za czasow Cheopsa, to rzucamy sobie wyzwanie . Jesli uzyjemy plyty wielowarstwowe , to mamy tanio, szybko i zdrowo.

  • @egzergia
    @egzergia 7 років тому

    Węgiel, kopciuch, filtr i palenie odgórne.

  • @PiotrKe
    @PiotrKe 9 років тому

    a i z tego co pamiętam to według zapisów nt. OZE w UE od 2015 roku każdy dom nowo budowany lub gruntownie remontowany musi mieć zamontowane panele słoneczne na dachu tak, aby prąd który można wytworzyć był wystarczający lub prawie wystarczający dla ludzi, którzy w nim zamieszkają.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      PiotrekVlog pierwsze słyszę o takich przepisach.

    • @PiotrKe
      @PiotrKe 9 років тому

      ot pierwszy link z google po wpisaniu odpowiedniej frazy: www.blizne.net/index.php/projekty/lipiec/103-w-kazdym-domu-odnawialne-zrodla-energii

    • @PiotrKe
      @PiotrKe 9 років тому

      tylko właśnie to ma być jednak 13%. Jeszcze jakiś czas temu było to w granicach 70%. Widać polski rząd się odwołał od tego tak jak z zapewnieniem 15% energii w Polsce ze źródeł odnawialnych do 2015r. UE zmieniło dla nas datę do 2020r.

  • @jerzyjaskolski3649
    @jerzyjaskolski3649 6 років тому

    Na koniec było najważniejsze zdanie całego tego wykładu. A ja zapytam, za ile ? :)

  • @przemysaw6761
    @przemysaw6761 5 років тому +1

    Za 100 letni dom 280m2 w ogóle nieocieplony wychodzi za ogrzewanie około 5-6 tys rocznie. Jeżeli by się go ociepliło za 80 tys to myślę, że rachunki spadłyby najwyżej o 1 tys zł rocznie. Lepiej te pieniądze zainwestować w inny sposób

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  5 років тому

      No cóż, problem jest złożony. W przypadku nowego domu niemal zawsze opłaca się go docieplić w stosunku do projektowanej grubości izolacji i parametrów okien, bo pozwala to na zmniejszenie kosztów utrzymania, albo nawet na rezygnację z kotła na węgiel, bo nagle zacznie się opłacać pompa ciepła albo nawet i kocioł elektryczny!
      W przypadku budynków istniejących problem jest większy, bo i koszty ocieplenia są dużo większe. No i też trudno przekonać do modernizacji kogoś, kto spala 10 ton podłego opału rocznie. Dopóki będzie się dawało tanio kupić węgiel, dopóty ludzie będą nim palić.

    • @przemysaw6761
      @przemysaw6761 5 років тому

      W samym węglu nie ma nic złego. Dobrej jakości węgiel trzeba poprawnie palić w dobrze dobranym kotle, wtedy jest to tak samo ekologiczne jak ogrzewanie gazowe.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  5 років тому

      Jeśli pominąć wpływ na zmiany klimatu, to tak.

  • @piotrekg9617
    @piotrekg9617 9 років тому

    Totalnie nie do tematu tym razem, czy to Pan jest kamerzystą mówiąc inaczej? :D

    • @cmeproone
      @cmeproone 9 років тому

      Tak to ten sam Pan, Łysy.
      Powinieneś wiedzieć jak oglądałeś ostatni Jej filmik tam xx razy przewijało się to pytanie. :)

    • @mowiacinaczej
      @mowiacinaczej 9 років тому +3

      Potwierdzam! :D

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  9 років тому

      Mówiąc Inaczej też potwierdzam.

    • @cmeproone
      @cmeproone 9 років тому

      Drewno Zamiast Benzyny A jak tak już miło sobie piszemy to podziękuję za szybką reakcję na moje pytanie w komentarzu z gratulacjami dla Mówiąc Inaczej, o to kiedy kolejne odcinki z Twojego kanału ;) W ramach "motywacji" dopowiem, że ten już obejrzałem i czekam na kolejny... tematy kanału bardzo ciekawe i warte obejrzenia.
      Pozdrawiam
      p.s. ale stres napisać coś wiedząc, że zaraz Mówiąc Inaczej może wypunktować wszystkie błędy :D

    • @piotrekg9617
      @piotrekg9617 9 років тому

      No to pozdrawiam oboje... obojga... pozdrawiam Was i życzę sukcesów :D

  • @Kataleptyk
    @Kataleptyk 5 років тому

    Budynek pasywny powinien być energooszczędny nie tylko z powodu użytych materiałów. Pasywność budynku powinna być realizowana już w fazie projektu samej bryły budynku i jego posadowienia. Prekursorzy pasywnych domów, zanim zaczęto dorabiać do tego certyfikaty, które zakłamują rzeczywistość, były wkopywane maksymalnie w grunt. W Australii po to, by zaoszczędzić na chłodzeniu pomieszczeń, w innych krajach, by wykorzystać ciepłotę gruntu poniżej poziomu przemarzania. Nierzadko takie domy "wkopywano" częściowo" w skarpy ziemne (naturalne lub sztuczne), wykorzystywano naturalną właściwość gruntu który poniżej pewnej głębokości (80 cm czy 120 cm) ma stabilną temperaturą CAŁY ROK. Jednym pozwoli się ogrzać w jakimś stopniu, innym ochłodzić (grawitacyjnie rzecz jasna, bo budynek pasywny ma być maksymalnie niezależny w kwestii ciepłoty i wentylacji od prądu). I tyle w temacie.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  5 років тому

      Ciepłoty gruntu nie da się w naszej strefie klimatycznej wykorzystać do ogrzewania, bo ona zawsze jest grubo poniżej temperatury komfortu. Jedyne, co się zmienia, to różnica temperatur -- więc budynek traci ciepła zimą mniej, niż gdyby był otoczony mroźnym powietrzem. Z drugiej strony, ta utrata ciepła ma miejsce przez cały rok.
      Osobną kwestią jest też w ogóle fizyczna możliwość wykonywania tego typu budynków z pasywnym wykorzystaniem zysków ciepła od słońca. Nie da się zbudować ich wielu, bo ładnych działek ze stokiem o południowej ekspozycji, w dodatku nie zasłoniętych przez inne budynki czy drzewa, jest niedużo.

    • @Kataleptyk
      @Kataleptyk 5 років тому

      @@drewnozamiastbenzyny
      Dziękuję za odpowiedź i przedstawienie pańskiego poglądu w tej sprawie.
      Pozwolę sobie jednak na dyskusję w tej kwestii: w naszej strefie klimatycznej mamy latem problem z za wysokimi temperaturami w domu, zaś zimą ze zbyt niską. To oczywiste.
      Temperatura ziemi np. 2 metry poniżej poziomu przemarzania będzie znacznie odbiegała od warunków atmosferycznych - zatem zima będzie ona wyższa , a latem niższa od temperatury powietrza. Koszty chłodzenia/ogrzewania (w zależności od pory roku) powietrza w domu są dość istotnym kosztem jaki ponosi właściciel. Im większa kubatura domu tym koszty są wyższe, to jasne. Dom - aby był komfortowym - nie może być pozbawionym cyrkulacji powietrza poprzez pobór świeżego powietrza z zewnątrz (pomijam rekuperatory, bo są rozwiązaniem zbyt drogim w polskich warunkach dla większości ludzi).
      Załóżmy że na zewnątrz budynku jest -10 stopni Celsjusza. Pobierając takie powietrze do domu musimy je dogrzać o około 32 - 34 stopnie, zakładając, że wystarczy nam jako komfortowa temperatura 22 -24 stopni wewnątrz domu. To jest wydatek energetyczny a więc koszt. Jeśli pobiorę jednak powietrze za pomocą np. odpowiedniego układu rur PVC z gruntu, to pobiorę już powietrze o temperaturze dajmy na to 0 stopni Celsjusza. To jest dziesięć stopni mniej do "dogrzania" aby czuć się "komfortowo". Latem sytuacja jest odwrotna, lecz podobnie opłacalna ekonomicznie.
      A tak na marginesie - dom energoszczędny to jedno, a dom pasywny to drugie. I o ile dom pasywny w sposób naturalny MUSI być energooszczędny, o tyle dom energooszczędny już niekoniecznie musi być pasywnym. To jest oczywiście kwestia definicji, a te w UE parcieją w zastraszającym tempie nie tylko w tej kwestii. I tak to, że ktoś wykorzysta materiały budowlane "certyfikowane" jako "pasywne" nie czyni domu z automatu pasywnym. Mogę to poprzeć przykładami, ale po co?
      A co do prostego (ba, prostackiego) wykorzystania energii słonecznej za pomocą zwykłych płaskich paneli grzewczych pomalowanych na czarno - to w mojej miejscowości widziałem takie na długo przed modą na domy pasywne, umieszczone są na dachach domków jednorodzinnych i nie sądzę, by była to tylko fanaberia ich właścicieli, bo oprócz "temperatury komfortu" jest jeszcze jeden problem grzewczy - ciepła woda do kąpieli czy zmywania naczyń latem, kiedy piec centralnego ogrzewania nie jest odpalany. Pozdrawiam.

    • @Kataleptyk
      @Kataleptyk 5 років тому +1

      @@drewnozamiastbenzyny
      Jeśli przyjmiemy, że komfortowa temperatura dla człowieka to 22-24 stopnie Celsjusza, to widzimy, że w polskiej strefie klimatycznej przez większość roku będziemy mieli w domu albo temperaturę za wysoką, albo za niską. Trzeba będzie więc dom dogrzewać lu schładzać - co w obu wypadkach sprowadza się głownie do jednego: wydatkowania energii na ogrzanie lub schłodzenie POWIETRZA do temperatury "komfortowej"
      Każdy dom wymaga wentylacji, a ogrzewanie lub chłodzenie jest dokonywane względem zewnętrznej temperatury powietrza. I tak zimą mamy załóżmy -10 stopni Celsjusza na zewnątrz - aby dogrzać pobierane powietrze z zewnątrz do temperatury circa 24 stopnie, musimy je ogrzać aż o 34 stopnie. Jeśli jednak pobierzemy powietrze z instalacji usadowionej na głębokości kilku metrów, to będziemy ogrzewać już powietrze nie o 34 stopnie, ale choćby tylko 24 czy nawet 30 stopni - nie będę się tu spierał. Faktem jest jednak, ze każdy zaoszczędzony w ten sposób stopień zmniejszy nasz wydatek energetyczny na otrzymanie docelowej temperatury. Latem podobnie, lecz w drugą stronę, rzecz jasna.
      Warto też przypomnieć, że w domach wolno stojących mamy też inny problem energetyczny - pozyskiwanie ciepłej wody kiedy nie warto nam odpalać pieca CO. Znam ludzi którzy korzystają z pasywnego pozyskiwania energii słonecznej poprzez zwykłe, proste instalacje pomalowanych na czarno starych paneli grzewczych, zwykle umieszczonych na dachach. Temperatura wody z takich paneli może osiągnąć nawet ponad 40 stopni Celsjusza, a nawet jeśli osiągnie tylko temperaturę otoczenia (dni pochmurne) to i tak jest to zysk energetyczny uzyskany tanio, prosto i bez skomplikowanych urządzeń.

  • @bogdancwalina894
    @bogdancwalina894 5 років тому +2

    Słuchanie takiego pierdolenia zaczyna mi działać na zęby.