Rekuperacja. Zobacz jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi.

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 42

  •  6 років тому +2

    niezła sprawa przy planowaniu i budowie nowoczesnego domu

  • @andre85x
    @andre85x 12 днів тому +1

    drugi dzień czekania na lecha w ekstraklasie 2021-2022

  • @elmer967
    @elmer967 5 років тому +7

    Jaki sens ma zmniejszanie wydatku/ sprawności jak w domku ktoś jest cały czas. Z żoną pracujemy zmianowo i w delegacjach, jesteśmy na zmianę w domu lub jednocześnie cały czas, np ja w nocy, ona w dzień tak na przemian 2-3 dni, kolejne 3-4 dni jesteśmy obydwoje non stop( bo zakładam że nie zmniejsza się wentylacji jak wychodzi się do sklepu czy jedzie do kina na 3 h) . Sumarycznie będzie tak że nikogo niema dłużej niż 4 -6 godzin kilka razy miesiącu w stosunki losowym. Na to nie uda się ustawić algorytmu. Ciągle tez nikt nie przedstawia czystych wyliczeń kosztowych. Przykładowo instalacja i utrzymanie rekuperacji 8000pln = 500 pln rocznie mnjej na ogrzewanie. Nikt nigdzie nie chce przedstawić takich wyliczeń dla klasycznego przykładu np 100m2 I przy zaokrąglonych pierwszych lepszych danych. Wyglada to nadal wszystko jakby ludzie zakładali i jeszcze nie wiadomo co i jak. Wyjdzie za 10 lat czy to ma sens i się opłaca? Miałem wentylacje mechaniczną w nowym bloku i to był jakiś dramat, ciągle ssanie z wentylacji i podciśnienie w mieszkaniu. Jak się rozszczelniło to z kolei za bardzo się wietrzyło.

    • @leitzalarm3209
      @leitzalarm3209 4 роки тому +1

      Możesz to wysterować czujnikami ruchu, wstrząsu, wilgotności, CO2, PM2,5 ...

    • @AAMTKK
      @AAMTKK 3 роки тому

      Uù⁶⁶⁶⁶⁶⁶⁶⁶6yygģg6ttgtgtg

  • @sxatster
    @sxatster 2 роки тому

    jedyne co dostaniesz to masz wentylację.. ale nie ma co się oszukiwać.. uruchomiony wentylator = zwiększe zużycie energii.. - proste - rekuperator ma sprawność nawet dobry max 90-95%, po zgaszeniu rekuperatora dostaniesz +1 do 2 st więcej w domu.. czyli ok: masz niską wilgotność.. ale czy warta swej ceny ..

    • @leonardmilcin7798
      @leonardmilcin7798 Рік тому

      Porównanie nie jest rekuperator vs brak rekuperatora. Porównanie jest wietrzenie mieszkania rekuperatorem vs wietrzenie mieszkania bez rekuperatora.
      Jeśli podoba się komuś trucie dwutlenkiem węgla i siedzenie w zaduchu to zdecydowanie jest to bardziej energooszczędne niż wietrzenie (z rekuperatorem czy nie).
      Ale jeśli ktoś chce mieć miłe, świeże powietrze to rekuperator jest dużo bardziej energooszczędny bo zużywa dużo mniej energii niż oszczędza odzyskując ciepło z wymienianego powietrza.

  • @marszat25
    @marszat25 5 років тому +2

    Odzysk ciepła w rekuperatorze nie wynosi 80% -90%, gdyż wymienniki cieplne w zależności od rodzaju osiągają maksymalnie do 90% w wymiennikach przeciwprądowych, do 60% w wymiennikach krzyżowych, czy do 80% wymiennikach obrotowych. Wynika to z budowy i już w fazie projektowania i wyliczeń nie jest możliwością osiągnięcie takiej stałej sprawności odzysku ciepła. Wiele czynników na to wpływa takich jak np. wilgotność powietrza, różnica temperatur wewnątrz pomieszczenia, a na zewnątrz, rodzaj materiału z którego wymiennik jest wykonany itp.
    Niemniej jednak samo użądzenie jest fajne bo straty na wentylacji są duże, a rekuperacja jest świetną sprawą. Sterowana na podstawie różnych czynników jak wilgotność powietrza, ilość czasu jaki się spędza w domu, sprawia że taka inteligentna automatyka jest super sprawą. Zapewne system ten jest przyszłościowy i godny polecenia, ponieważ jakość powietrza w domu wpływa na wiele czynników i jest bardzo ważna.

    • @skleja01
      @skleja01 5 років тому +2

      My w biurze mamy aerisa i u nas powietrze nawiewane przy - 5 na zewnątrz było na poziomie 22 stopni, gdy wewnątrz byly 24. Także całkiem nieźle działa ten wymiennik jak dla mnie ;)

  • @jasiek777
    @jasiek777 7 років тому +5

    Ile kosztuje ekslpoatacja powyższej instalacji (prąd, filtry, przeglądy serwisowe) na rok przy normalnym użytku?

    • @piotrwisniewski7976
      @piotrwisniewski7976 7 років тому +2

      Jeżeli chodzi o przeglądy serwisowe, to w zasadzie urządzenie wymaga wyłącznie okresowej wymiany filtrów powietrza na nawiewie oraz wyciągu. Automatyka centrali informuje o konieczności wymiany filtrów komunikatem na panelu sterowania. Użytkownik może bez problemu sam wykonać tą czynność.
      Natomiast koszty eksploatacji w postaci: zużycia prądu, częstotliwości wymiany filtrów, itp., to już kwestia indywidualna. Zależna od: intensywności eksploatacji centrali wentylacyjnej, wielkości urządzenia, nastawy temp. nawiewu, pogody na zewnątrz, zaprogramowania i wykorzystywania trybów pracy (w domu, poza domem, itp.), itp. Niestety nie da się w prosty sposób określić, co oznacza "normalne użytkowanie". Dla jednego użytkownika centrala będzie pracowała cały czas na 100% wydajności, inny użytkownik zaprogramuje tryby pracy w zależności od ilości domowników w danym okresie dnia, ktoś ustawi temp. nawiewu na 24 st.C, a ktoś inny na 20 st.C.

    • @zdzislawpytlik2177
      @zdzislawpytlik2177 6 років тому +6

      + Piotr Wiśniewski , Panie Piotrze , wszystko się zgadza , ale ja jestem sceptykiem jeżeli chodzi o takie sprawy , nowoczesne to jest ale nie za bardzo funkcjonalne , chyba że niektórzy ludzie mają kupę forsy , to niech robią co chcą . Ja uważam że domu jednorodzinne powinno się budować mniejsze , powiedzmy do stu metrów kwadratowych , wtedy takie urządzenia nie opłacały by się , bo te urządzenie może kosztować tyle co połowa domu jednorodzinnego , poza tym trzeba jeszcze płacić za prąd elektryczny , za serwis , za filtry , za czyszczenie tych przewodów powietrznych , czy nawiewnych , tam będą się zadamawiały bakterie , i to co nie miara , tak samo jak w klimatyzacji w samochodzie , dziecko może umrzeć nawet w ciągu jednej nocy . Teraz niech Pan sobie wyobrazi że będzie awaria prądu w nocy jak śpimy , może być kiepsko ze zdrowiem , a jak powstanie pożar , to te urządzenie poda więcej tlenu i pożar się bardzo szybko rozprzestrzeni . Poza tym , gdzie tu oszczędność , jak takie urządzenie kosztować może , z wszystkim razem ,około 50 tysięcy Polskich Złotych monet , przez ile lat trzeba oszczędzać aby wyjść na zero . Normalny dom , z cegły zbudowany , otynkowany , wewnątrz ocieplony , 100 m2 , z piecem centralnego ogrzewania , daje zarazem ciepłą wodę do kąpieli , i do zmywania w kuchni , będzie o 50% tańszy , sam obliczyłem , to wiem . Zdzisław .

    • @marcinorowski5704
      @marcinorowski5704 6 років тому +9

      Błądzi Pan i to strasznie. Rekuperacja dla 100 m2 domu to koszt rzędu 16-20 tysięcy złotych. Oszczędności są bardzo duże (wentylacja grawitacyjna zużywa około 50% energii cieplnej potrzebnej na pokrycie strat ciepła). W zależności od źródła ciepła, oszczędności te mogą wynieść 500-3000 zł rocznie. Komfort bytowy podwyższa się znacznie- wilgotność, kurz, alergeny, smog, pyły, owady, stężenie CO2 itp. Jeśli chodzi o pożar, to przecież istnieją takie rzeczy jak czujniki dymu, CO itd. Długo można by się tutaj rozwodzić. W razie pytań zapraszam do kontaktu.

    • @waldemargrochowski4607
      @waldemargrochowski4607 6 років тому +8

      Zdzislaw Pytlik postaw tez piece kaflowe w pokojach bedzie prosciej:)

    •  6 років тому +3

      a najlepiej przyjedz do mnie na działke i zbuduj dom za te 25 tys.

  • @olamarca7171
    @olamarca7171 4 роки тому

    Czyli jeżeli mam elektryczne akumulacyjne ogrzewanie w wylewce i chcę zimą odzyskać ciepło, które tracę to... używam do tego elektryczną nagrzewnicę? Czy odzysk ciepła w ogóle opłaca się skoro, żeby je odzyskać zużywam znowu energię elektryczną (pewnie nie w G12 ale w normalnej taryfie a ogrzewanie akumulacyjne pracuje w G12)?

    • @jarosawsciegienka4913
      @jarosawsciegienka4913 4 роки тому +2

      masz odzysk ciepła ale nie w 100% zawsze tracisz jakieś 2 st. Jednak co powiesz ludziom którzy nie mają rekuperacji i aby wpuścić świeże powietrze otwierają okno przy -16 st? lub jeśli nie chcą tracić ciepła siedzą w dusznych pomieszczeniach. Wszystko można ustawić z głową.

  • @Travel_Maniek
    @Travel_Maniek 2 роки тому

    Ile kosztuje taka indtalacja ?

  • @robertkujawa1525
    @robertkujawa1525 6 років тому +5

    koszt średniego domu, 100m2 , ( robiłem wycene różnych pomieszczeń itd .)10 tys zł. czy to sie zwróci ?? hehe tak samo jak panele słoneczne za 10 lat ale nikt nie mówi że zużywają się już po 1 roku wiec zwrot po 16 latach a nie po 10 ciu :) sami sobie odpowiedzcie :) i oby ci sterownik nie rypnoł bo kolejne tysie dojdą.. a zawsze coś sie pierdzieli hehe sami o tym wiecie. więc koszta rosną. a gwarancje jak zwykle z życia wzięte , niby są ale je przeciągają ... życia nie znacie

    • @TheCynki
      @TheCynki 6 років тому +6

      Fajne masz podejście, nie wiem czy masz świadomość, że zwykła wentylacja NIGDY Ci się nie zepsuje... bo jak ma się zepsuć dziura w domu :D więc robisz sito ze swojej chaty albo zatykasz wszystkie otwory i hodujesz wilgoć ? ;) .
      A tka z innej beczki, Robert możesz napisać jakie masz doświadczenia z panelami słonecznymi? ile masz na dachu mocy i jak z ich produkcją prądu? Bo zakładam, że Twoja opinia bazuje na własnych doświadczeniach.

    •  6 років тому +9

      typowy janusz wszystko nie potrzebne i najlepiej by w ziemiance mieszkał

    • @jk4546
      @jk4546 5 років тому

      @ JANUSZ ma pompę ciepła, rekuperację z RECYRKULACJĄ. Bywało, że musiał poprawiać po Zbyszkach i Andrzejach.

    • @dunio1995
      @dunio1995 5 років тому

      @@jk4546 witam czy mógłby Pan podesłać jakiś plan tej wentylacji. Zainteresował mnie Pan swoim komentarzem.

    • @skleja01
      @skleja01 5 років тому +3

      Ta, a ostatnio Szwajcarzy zrobili audyt swoich paneli i sprawność spadła o 1 %. Po 33 latach. Także wszystko zależy jakiej masz firmy ;) i nie wspomniałeś że prąd cały czas drożeje. Więc raczej nie zwróci się po 10 tylko po 8 latach. Chyba że u ciebie nie było żadnej podwyżki od 10 lat ?
      A co do rekuperacji kiedy się zwróci... A kiedy Ci się zwróci niesprawna wentylacja grawitacyjna ? I grzyb w domu? I duchota w pokoju kiedy budzisz się rano ? Wentylacja grawitacyjna przecież też kosztuje. Musisz postawić zazwyczaj przynajmniej 2 kominy które kosztują łącznie ponad 10 tysięcy. I co, zwraca Ci się ?

  • @piotrpiasecki4217
    @piotrpiasecki4217 7 років тому +8

    Ile kosztuje inteligentna centrala wraz z montażem ?

    • @rafabehrendt1640
      @rafabehrendt1640 7 років тому +3

      Pytanie typu "ile kosztuje samochód". Zalezy jaka centrala, instalacja sterowanie itp.

    • @mikolajmikolajj963
      @mikolajmikolajj963 6 років тому +36

      Zabrzmiało to jak unikniecie odpowiedzi. Jak się Pan nie zna to po co pisać.. To nie studia że profesor pyta się studenta jak jest temperatura w pomieszczeniu, a student na to zależy od tego i tamtego...
      Dom o powierzchni np 100m2 kubatura "XXX" 4pokoje kuchnia i łazienka. pokoje po 15m2, kuchnia 25m2 łazienka 15m2. Co montuje większość społeczeństwa? Proszę podać przykład z ważnymi parametrami. Na co zwrócić uwagę? np projekt kosztuje: materiały 20tyś robocizna zależy od wykonawcy ale do 10tyś (XXX). Eksploatacja: 200-600zł na rok.

    •  6 років тому +8

      otóż to masz rację Mikołaj

    • @waldijacukowicz9530
      @waldijacukowicz9530 4 роки тому +1

      To więc jaki jest koszt takiego sterowania inteligentnego?

    • @tlokston
      @tlokston 4 роки тому +1

      @@rafabehrendt1640 Rozumiem, że tutaj mogą być rozbieżności jak Fiat Panda a Porsche GT3Rs ?

  • @szulik4
    @szulik4 6 років тому +5

    ten system nie zapewnia komfortu

    • @volvojacek
      @volvojacek 5 років тому +1

      Czemu tak Pan sądzisz?

    • @skleja01
      @skleja01 5 років тому +2

      O to właśnie. Też jestem ciekawy czemu rekuperacja nie zapewnia komfortu o.o pracuje w biurze z rekuperacja i muszę powiedzieć że jest bomba jak dla mnie. Przez osiem godzin przy kompie nawet się nie zmęcze. A w domu po dwóch godzinach jak nie wyjdę na dwór to mi się już nic nie chce ....

    • @tlokston
      @tlokston 4 роки тому +1

      @@volvojacek jak sobie radzi rekuperacja marki Thessla Green Airpack4 w bardzo upalne lato, kiedy na zewnątrz temperatura wynosi 34 stopnie C?

  • @witekrebisz6807
    @witekrebisz6807 5 років тому +5

    Ktoś zrobił ładny filmik aby jego produkt się sprzedał ale to jest bardzo drogie a i z oszczędnością ma niewiele wspólnego to wygoda ktòra słono kosztuje dla laikòw wyda się to super kto ma trochę pojęcia i przekalkuluje wszystkie koszty to patrzy na to trochę inaczej

    • @piterwrc206
      @piterwrc206 4 роки тому +1

      Trudno wycenic swieze powietrze i komfort w domu. Idac tym tropem to klimatyzacja latem tez nie oplaca;) W porownaniu do prawidlowo dzialajacej wentlacji grawitacyjnej oszczednosci z zamontowania rekuperacji sa widoczne, ale malo ktory dom w Polsce ma prawidlowo wykonana nawet ta najprostsza wentylacje grawitacyjna. Ludzie zwykle zamykaja nawiewniki w okanch albo wcale ich nie montuja, przeslaniaja kratki w lazienkach itp. Z takim januszkowym podejsciem ciezko dyskutowac:) Oszedny Janusz woli z domu zrobic puszke i sie w niej zamknac.

    • @januszkaz1209
      @januszkaz1209 4 роки тому +3

      @@piterwrc206 Z tym tekstem o Januszach to lekka przesada - ja wlasnie Janusz jestem i buduje dom z rekuperacja a ty to zagadnienie pewnie zrozumiecie za nastepna dekade ...

    • @tlokston
      @tlokston 4 роки тому

      Zgadzam się z Panem. To jest tylko wygoda. Oszczędności? Jakie oszczędności, wydane dzisiaj 50 tyś. zł jest znacznie więcej warte niż za 10 lat.

    • @tlokston
      @tlokston 4 роки тому

      @@piterwrc206 Używanie terminologii, że jest to oszczędność jest jawnym kłamstwem. Z tej kwoty zarobię więcej przez 10 lat niż oszczędność z ogrzewania. Natomiast jedyny argument to komfort ale tutaj nie jestem do końca pewny co będzie latem przy +30 stopniach C.