Naujos psichoaktyvios medžiagos. Pasakoja dr. Robertas Badaras.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Gydytojo toksikologo Roberto Badaro teigimu, seniau jis ir jo kolegos dažniausiai susidurdavo su keletu jiems gerai žinomų medžiagų: alkoholiu, heroinu, vienu ar kitu retesniu kvaišalu. Pasak R. Badaro, vėliau pradėjo atsirasti vis daugiau įvairių iki tol nematytų psichotropinių medžiagų, ir nuo maždaug 2012-ųjų ėmė daugėti naujų svaiginimosi priemonių.
    Seniau dauguma narkotikus vartojančių žmonių turėjo specifinių požymių, tad, anot R. Badaro, specialistui buvo matomi iš tolo, tačiau naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų vartotojai ne visada iš karto krenta į akis. Kartais žmonės keletą metų vartoja narkotikus be tokio poveikio, kokį sukeldavo vadinamosios klasikinės psichoaktyviosios medžiagos. Tačiau, kaip teigia gydytojas, jos kartais turi netikėtų pasekmių: staigus spaudimo šuolis su komplikacijomis ir kraujavimu į smegenis.
    Kai kurios medžiagos sukelia didžiulę sveiku protu nesuvokiamą agresiją, kitos - itin staigių centrinės nervų sistemos pakitimų, pasireiškiančių ilgalaikiu koordinacijos prastėjimu. Kartais pakyla kūno temperatūra - net iki 41 laipsnio, todėl pažeidžiamos jautriausios temperatūrai organizmo struktūros, visų pirma - smegenys.
    R. Badaras sako, kad naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų poveikis ne toks sistemingas kaip klasikinių, tad ir ilgalaikės pasekmės būna netikėtos - gydytojas sakosi matęs ir aštuoniolikmečių, ištiktų insulto. Toksikologas mano, kad kartais žmonės, vartodami šias medžiagas, iš pradžių nepastebi jokių blogėjimo požymių - skaudžios pasekmės juos ištinka lyg iš niekur.
    Kūrybinė komanda: Kostas Kajėnas, Gediminas Šulcas.
    Daugiau: www.bernardina...

КОМЕНТАРІ •