Замки України. Старозаславський замок

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 кві 2023
  • Старозаславський замок - єдина частково збережена будівля замкового комплексу 15 століття, розташована на останці у старій частині міста Ізяслава на Волині при впадінні річки Сошені до річки Горині. Спорудження в XV столітті Старозаславського замку пов'язують з ім'ям князя Василя Федоровича Красного (*?-† після 1461).
    На існування замку в означений час вказує й та обставина, що заславські замкові книги велися від 1512 року. Книги за 1572-1575 рр. досі є цінним джерелом з історії Заславської волості, до якої, крім міста Заслава, в другій половині XVI ст. входило ще 70 містечок і сіл.
    В подальшому Старозаславський замок згадується у документах від 21 серпня 1533 року і 1535 року. Проте в середовищі науковців, причетних до пам'яткоохоронних досліджень, простежується хибне датування споруди, умовно «замку», 1539 роком, ототожнюючи її таким чином із Заславською коморою (митницею), що вперше згадується 15 серпня 1539 року.
    Волинський краєзнавець XIX ст. Микола Теодорович так писав про цю споруду: “Посеред старого города, на високій горі, над рікою Горинем височить кам'яна споруда давньої архітектури. Зі слів Стецького, колись це була княжа скарбниця. Проте, можливо, це була фортеця для ув'язнення злочинців і військовополонених татар, а може - це був арсенал, де зберігалася зброя у мирний час.”
    Більш міродайною є думка, підтвердження якій знаходиться в інвентарному описі замку в Старому Заславі від 15 липня 1622 року. Розділ «Як йти до дитинця» й наступні за ним правдоподібно стосуються згаданої споруди. На той час в двоповерховому будинку переховували зброю та військову амуніцію і, що досить несподівано, частку замкової колекції малярства.
    Після бурхливого напливу Хмельниччини Старозаславський замок, який й без того знаходився у занепаді, був зовсім спустошений. В описі замку від 1700 року, що зберігається у фондах Державного архіву на Вавелі в Кракові (Польща), писар занотував, що «… тільки та базиліка чекає руйнації до реченця».
    Того вигляду, який ми можемо спостерігати на світлинах прецінь іще першої половини XX століття, споруда набула за володарювання князя Павла Карла Санґушка (*1680 - † 1750) та його дружини Барбари Санґушкової (*1718 - † 1791). Було добудовано цегляні другий поверх і вежу перед західним входом. Правдоподібно, що керував роботами придворний архітектор Паоло Фонтана. Хоч, в цьому випадку, добудова, мабуть, не обійшлася без участі Фридерика Опіца (пол. Fryderyk Opitz), ще одного з санґушківських архітекторів, що більше спеціалізувався на зведенні об'єктів господарського призначення.
    В часі російської займанщини східної Волині споруду використовували як склад для потреб окупаційної армії. На другому поверсі зберігали зерно, на що вказує конструкція даху.
    Не змінив замок свого призначення й у часи радянської влади, він залишався складом та поволі втрачав свою подобу. Спочатку знищено дах, а потім й зовсім залишено його без догляду.
    Протягом XX століття з дитинця кількаразово вибирали ґрунт. Останнього разу наприкінці 1990-х для підсипання сусіднього пагорбу, на якому пришвидшено зводилася православна церква Різдва Христового, дії екскаваторників зупинив депутат міської ради Віталій Климчук разом з кількома молодими заслав'янами, натомість через декілька років, коли техніка Ізяславського житлово-комунального підприємства вщент зруйнувала західну вежу, зупиняти вандалів було нікому.
    1994 року дослідженнями, проведеними археологом Михайлом Нікітенком безпосередньо на дитинці, починаючи від р. Сошені й майже впритул до Бернардинського монастиря, було локалізовано староруський город (кінець XI-XII - перша половина XIII ст.).
    У 2006 року українська держава вперше виділила кошти на збереження та реставрацію замку. Кошти швидко «освоїли». Було виготовлено частину документації, прибрано завали на другому поверсі, встановлено ґрати і паркан довкола споруди. Нині частини ґрат вже немає, ворота навстіж, містяни продовжують собі спокійно садити на дитинці картоплю, топінамбур і кукурудзу, фінансування було припинено.
    Останнім часом замок неодноразово піддавався нападам мисливців за будівельними матеріалами і чорних археологів. Основні ушкодження припали на північний фасад споруди.
    #дачнімандри #самаяудачнаядача #палац #новозаславскийзамок #острог #замок #дача #руїни #хмельниччина #изяслав #ізяслав
    Підтримка нашого каналу
    карта ПРИВАТ UA 5168745106690180
    Ви можете фінансово нам допомогти - це буде накопичення коштів для наступної відеопригоди.
    You can help us financially - it will be the accumulation of funds for the next video adventure.
    Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
    Обов'язково підпишись на мій канал
    / @dachnimandri

КОМЕНТАРІ • 26

  • @MRViTuBiG
    @MRViTuBiG Рік тому +9

    😎😎😎😎

  • @user-jr8jn1lb4g
    @user-jr8jn1lb4g Рік тому +8

    Дякуємо за екскурсію!

  • @user-fb2lf5tg7d
    @user-fb2lf5tg7d Рік тому +6

    Стільки цікавого у нас в Україні! Дякую за екскурсію!

  • @dgma-kmsit
    @dgma-kmsit Рік тому +9

    Подяка та вподобайка. Випуск чудовий, чекаю наступний замок)))

  • @Yg_0912
    @Yg_0912 Рік тому +8

    Красота

  • @32686
    @32686 Рік тому +8

    Гарно

  • @molitvainlife
    @molitvainlife Рік тому +9

    Дякую!

  • @sikor_andrey
    @sikor_andrey Рік тому +1

    Чудове відео. Дякую вам за історію рідного краю!

  • @user-ms6pq1st5i
    @user-ms6pq1st5i Рік тому +10

    Дякую за інформацію!

  • @evgent3517
    @evgent3517 Рік тому +9

    Дякую! Цікаво.

  • @prikolTV423
    @prikolTV423 Рік тому +7

    Дуже подобаються розповiдi про замки)

  • @vasilisanikitishna4499
    @vasilisanikitishna4499 Рік тому +8

    Дуже цікаво😊😊😊

  • @rusik-rusik
    @rusik-rusik Рік тому +1

    СУПЕР

  • @user-bf8sc7rk7z
    @user-bf8sc7rk7z Рік тому +7

    Дивлячись на занедбаність цих будов і стає страшно за нашу державу.

  • @nam_divchatam
    @nam_divchatam Рік тому +9

    Дуже цікаво. Я й не знала, що у нас в Україні стільки замків

    • @DachniMandri
      @DachniMandri  Рік тому +4

      Все ще буде попереду, далі на каналі)))

  • @user-nk4nd6op9q
    @user-nk4nd6op9q Рік тому +8

    Бідний замок ...

  • @rostislav_stepanov
    @rostislav_stepanov Рік тому +6

    Шкода що все занедбали((((

  • @user-yx7op9wn5u
    @user-yx7op9wn5u 9 місяців тому +1

    це все у нас, я і не знав

  • @serg-sheva
    @serg-sheva Рік тому +3

    Чому їх ніхто не реставрує...

  • @user-wo8bj7cz1x
    @user-wo8bj7cz1x Рік тому +4

    Дякуємо за екскурсію!

  • @user-wo8bj7cz1x
    @user-wo8bj7cz1x Рік тому +4

    Цікаво та гарно. Дякую за вашу працю!