Running with increasing speed - BNP | guide, plan. Training for a half marathon and marathon

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 25

  • @marunio435
    @marunio435 Рік тому

    Wytłumaczone tak łopatologicznie, że nawet przedszkolak wszystko pojmie. Adrian podchodzi do tematu poważnie jak mało kto.

  • @marekrockmanjg717
    @marekrockmanjg717 Рік тому +1

    Witam kolejny,fajny temat jasno wytłumaczony. Czekam na kolejne. Pzdr👍

  • @jakubwrobel9090
    @jakubwrobel9090 Рік тому +1

    Ekstra film, robiłem to na czuja juz wczesniej ale super mi to wytlumaczyles i usystematyzowałeś. Wyprobuje jutro :) pozdrawiam, robisz swietna robote :)

  • @joannatietze661
    @joannatietze661 5 місяців тому

    Uwielbiam twoje filmiki, jest tu wszystko co mnie w bieganiu interesuje i świetnie wyjaśnione! Dzięki! Recenzje butów też extra! Pozdrawiam serdecznie! Ps. Właśnie do mnie dotarło że ja tak biegam od dawna i nawet nie wiedziałam że to swojego rodzaju metoda 🙂, i faktycznie gdzie do niedawna było ciągle 5:40-5:20 , potrafię teraz 4:40-4-15 biec i wiem że będzie lepiej. 🙂💐

  • @ireneuszpiotrowicz1252
    @ireneuszpiotrowicz1252 Рік тому

    Proponuję nazwę BNP, przyspieszaniec, lub bieg z przyspieszeniem. 🏃🏽🏃‍♀️🏃🏽🏃‍♀️

  • @ireneuszpiotrowicz1252
    @ireneuszpiotrowicz1252 Рік тому

    Proponuję nazwę z zabawy biegowe, na bieganie z przyspieszeniem, lub w jednym słowie, przyspieszeniec. 😏

  • @mariusztrzpil1129
    @mariusztrzpil1129 5 місяців тому

    👍

  • @84howhigh
    @84howhigh 8 місяців тому

    Świetnie to wyjaśniasz. Kilka tygodni temu robiłem tego typu trening (utworzony samemu), wyszedł cudownie. 25km z narastajacym tempem, zaczynałem od 6-545/km kończyłem 5-445/km. W tym filmiku potwierdziłeś że robię to dobrze. Robisz super materiały. Znajduje w nich potwierdzenia tego co czuje że jest najlepsze dla mnie.

  • @tomaszkwiatkowski1049
    @tomaszkwiatkowski1049 Рік тому +2

    Hej! A jak tam Bieg Niepodległości? Medal już chyba wisi. Będzie jakiś materiał?

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  Рік тому +1

      Medal jest. Materiału nie będzie, bo nie brałem kamery. Jestem po chorobie, która negatywnie wpłynęła na moje serce. Głupotą byłoby biegać mocno i zaraz znowu zachorować tym razem łapiąc jakiegoś wirusa. To droga donikąd. Mój układ odpornościowy i tak jest w kiepskim stanie, dlatego wcześniej rozpocząłem okres bazy aerobowej. Bieg przyjemny i zrobiony, jak każdy inny trening metodą MAF ;)

  • @michajasinski1866
    @michajasinski1866 Рік тому

    Siema super materiał, mam pytanko czy to możliwe że przez za duża amortyzację w butach bolą mnie piszczele? Ważę trochę poniżej 100kg, na początku biegałem w pegasusach 37, potem poczytałem trochę, że przy takiej wadze powinno sie zainwestować w lepsze buty. Zakupiłem Nike invicible 3 i od tego czasu mam problemy z piszczelami. Czy to możliwe że to przez zmianę butów? Jeżeli tak, jakie byś polecił buty, w przedziale 500-800 zł do spokojnego klepania kilometrów?

  • @funthomas-nh8ci
    @funthomas-nh8ci 3 місяці тому

    A sponsor dzisiejszego odcinka to BNP parabank 🤗

  • @martinikam
    @martinikam Рік тому

    Witam, czy masz może jakieś .gpx z paroma treningami BNP?

  • @zzxcvb6004
    @zzxcvb6004 5 місяців тому

    Hej, mam pytanie, czy twoim zdaniem, zamiast kontrolować tempo na kilometr, można zwiększać prędkość poprzez wchodzenie w kolejne strefy tętna? np. zacząć w drugiej, po pewnym dystansie wejść w trzecią a następnie w czwartą?

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  5 місяців тому +1

      Wszystko zależy od celu. Moim zdaniem skakanie po strefach tętna to średni pomysł. Za duży wzrost wysiłku. Między strefami jest często różnica 18-20 HR. Jeżeli BNP składa się np. z 5 segmentów rosnącego tempa, bo wchodzenie w 4-5 strefę nie ma sensu, bo robi się za mocno. Lepiej zwiększać tempo (też rozsądnie np. o 10-20 sekund na km). Tak naprawdę wszystko zależy od celu, bo BNP można zaprogramować na dziesiątki sposobów.

    • @zzxcvb6004
      @zzxcvb6004 5 місяців тому

      @@adrianzycienasportowo Bardzo dziękuję za wyjaśnienie

  • @woedajler
    @woedajler Рік тому

    Witam, czy korzystałeś z planów treningowych Garmin Coach, jeśli tak, jak je oceniasz?

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  Рік тому +1

      Osobiście nie. Słyszałem o nich i mam mieszane uczucia. Uważam, że każdy z nas potrzebuje mega indywidualnego podejścia do treningu, które nawet zegarek z wykrywającym pulsem nie dostarczy. U niektórych osób poprawią pewne parametry treningowe, a u innych doprowadzą do przemęczenia. Jestem zdania, że praca z drugim człowiekiem - trenerem, jest nie do zastąpienia.

  • @karolw9466
    @karolw9466 Рік тому

    Czy te treningi można zastąpić podbiegami i zbiegami? W szczególności pytam się o tę trzecią opcję.
    Mieszkam w miejscu, gdzie po wyjściu z domu mam albo pod górkę, albo z górki (w 4 strony). Aby nie trzaskać tę samą trasę non-stop, robię też podbiegi (inaczej nici z przyjemności biegania). I teraz: robiąc pętlę mogę spokojnie biec z górki, płasko, pod górkę, utrzymując w zasadzie to samo tempo mam różne tętno.
    Biegam tylko górskie biegi.

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  Рік тому

      Moim zdaniem nie można. Najlepiej jak spojrzymy na to szerzej.
      Podbiegi to jednostka, która przede wszystkim kształtuje siłę biegową. Może mieć pośredni wpływ na siłę także na biegach ulicznych po płaskim. BNP jest przede wszystkim skierowany do osób biegających zawodu uliczne, a nie trailowe. Jeżeli biegasz tylko biegi górkie to Twój trening będzie wyglądał nieco inaczej. Szkoda, że nie masz więcej płaskiego, bo taki teren też jest potrzebny pod lżejsze treningi budujące czystą wydolność.

    • @karolw9466
      @karolw9466 Рік тому

      @@adrianzycienasportowo
      Mam też płaskie miejsca niedaleko i korzystam z nich do budowania bazy, za twoją radą z innych filmów z resztą :-). Po prostu unikając samego "odbębnienia idealnego treningu" na tej samej trasie w koło, czasem dla większej przyjemności lecę gdzie indziej.
      Dzięki za twoją robotę!

  •  Рік тому

    Czy taki trening jest efektywniejszy od MAF? Czy robiąc trening BNP nie sabotujemy metody MAF?

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  Рік тому +1

      Hej. Twoje pytanie pokazuje, że nie do końca zrozumiałeś czym jest BNP i po co robić MAF (takie jest moje odczucie). Dlatego już tłumaczę. Metoda MAF (180 - wiek) to metoda na budowanie wydolności aerobowej promowany przez Phila Maffetone. Taką metodą stosujemy np. w okresie butowania bazy tlenowej np. przez 8-16 tygodni.
      Natomiast BNP to jest rodzaj treningu biegowego, który pojawia się w planie przygotowawczym u osób startujących w biegach 10K - do maratonu. Wtedy nie robimy MAF. Wtedy planujemy sobie jednostki treningowe w okresie przedstartowym na 8-16 lub więcej tygodni przed startem do danego dystansu. Ewentualnie korzystamy z metodyki "starej szkoły" i biegamy 80% BS - bieg spokojny, na tętno i resztę 20% mocniejsze jednostki np. BNP.

  • @AdrianM604
    @AdrianM604 Рік тому

    pierwszy

  • @Grzesiu-i3b
    @Grzesiu-i3b Рік тому +3

    Jak słyszę że ktoś ma oddychać nosem w bieganiu to już wszystko wiem...