Респект за видеото, добро начално обобщение е. Не разбирам обаче откъде идва тази титла инженер зад QA. Никъде по договор няма да ви напишат така и само защото сме изкарали 2 месеца курс някак си е прекалено да се наричаме инженери. От 5 години съм QA (последните 2 като мениджър) , но като първоначално образование съм инженер(учил 5 години в УАСГ) и знаейки как се става инженер не си позволявам да се наричам такъв в ИТ сферата. Ако при вас го пише някъде по договор бих бил изненадан :) Само като мнение относно заплатите за Mid и Senior хора бих казал, че това са стойности, които се достигат с повече специални знания (automation и прочие). Само защото сме направили 4-5 години и сме нa Senior ниво няма да ни дадат минимум 5000лв (поне не на повечето места) :)
Благодаря много за коментара! Не мога да отговоря от къде идва титлата "инженер" след QA, но ако съдим по обявите за работа, много от тях търсят точно "QA Engineer". Съгласен съм, че не е правилно чисто формално и не е честно спрямо хората учили 5 години за тази титла. И сте прав, по договор титлата ми не е инженер :) За заплатите, както казах и във видеото - според мен има доста фактори от които зависи заплатата на човек - опит, технически умения, soft skills, умението човек да се продава и т.н. Но съм напълно съгласен, че Senior човек може да взима и по-малко от 5000лв. ако няма нужните умения.
Не че се заяждам, но как след 3 години като QA станахте изведнъж мениджър, завършихте курсове, които Ви дадоха нужните знания или просто се отвори позиция и някак бяхте най-подходящ? На 3-тата си година още бях regular въпреки, че имах доста изкарани курсове и работех едни от най-трудните проекти в компанията. На 5-тата година след минаването на още сертификати станах Senior. Като когато кандидатствах за TL ми казаха, че нямам нужният опит, сега ми се вижда страно как сте имали опитът за мениджър. Явно наистина е от компания до компания.
@@krasimirspasov92 Не го приемам за заяждане, въпросът е хубав. През цялото време съм гледал да се подобрявам, да ходя на семинари/webinar-и, да чета литература по темата, както и разни курсове (онлайн или не както дойде). ISTQB Foundation level изкарах също на първата година (тук някои хора могат да спорят нужно ли е, но за мен е огромен плюс). Бил съм в продуктова компания, където се случи така, че ми дадоха много отговорности за изцяло нов продукт и обученията на другите хора, работещи по него, а след това отидох в Service компания (където съм и сега) с много разнообразни проекти и просто за сравнително кратко време понатрупах доста опит (разбира се винаги има много накъде още). Компанията не е голяма и при нас по-скоро смятаме, че Regular/Senior ниво е въпрос на mindset, а не какво ти пише в договора и поради тази причина просто ми дадоха шанс, тъй като явно видяха някакъв потенциал в мен. Също така при нас всеки един QA участва в много голяма част от всеки един проект, докато в някои фирми може да се види само една малка частица. Та да, както казахте и Вие от компания до компания има разлика и когато уцелиш такава, където ти се чува гласа, можеш да видиш от по-глобалната гледна точка какво и защо нещата се случват :) Успехи :)
Без опит със сигурност можем да намерим работа, но без знания е пълен абсурд. На мен лично, точно това ми харесва в тази сфера, а именно, че се гледат знанията и възможностите, а не дипломите и сертификатите. Но за знанията са нужни много много много отделено време. Аз завърших един въвеждащ модул с отличен, но тогава имах свободно време. В момента, в който започнах да работя, всичко приключи. Споделям моят опит. Не казвам, че не е възможно, но да комбинираш работа и учене в тази сфера, за мен се оказа невъзможно.
Благодаря много за ценни те съвети вчера се записах на курс за IT специалист,живя и работя от 8 години в Англия нямам никакъв опит но се надявам да освоя наученото в курса, ще се радвам да ми дадете съвет кой са основите и на какво да наблегна като за начинаещ, благодаря предварително
Много благодаря за ясната информация! Беше ми много интересно и се радвам, че използваш умението си да комуникираш за направата на толкова смислени видеа 💪🏼
Здравей, много благодаря за видеото.Аз също съм завършил същата специалност мед.специалност,която и ти.Видеото ти ми подейства вдъхновяващо и мотивиращо, благодаря
Супер видео - само да добавя, че не всички академии дават еднакво ниво на знания, а и голяма част зависи от това колко време отделяш, никой не идва да ти налива акъла с чашка, това си е твоя отговорност. Моя опит е кратък за сега, миналата година реших да се преквалифицирам, отне ми около 1 година(6 месеца предварителна подготовка + 6 месеца академия), веднага си намерих работа за junior като заплатата ми беше 2,200 лв чисто, имам приятел който започна в друга фирма за 2,500, но и такива които почнаха на 1,800. Всичко е до фирмите, но и до знанията на човек.
@@teodorinaguleva2081 Здравейте. Според мен и двете академии са добри. Вижте им програмите и преценете коя е по-подходяща за вас. Не знаех, че Телерик имат курс за Manual QA.
Има хора без опит, за които ще минат 6м - 1г докато фирмата им започне да печели от тях. Има и такива, които за 1-2м стават продуктивни и вадят пари. Всичко е много относително, учете здраво, работете над лични проекти, развивайте си уменията и ще сте топ.
А какво ти е мнението за c++, като говорим за ниво на трудност, търсене в България, изобщо дали има смисъл да се отделя време(година-две) или е загуба на време като за новобранец 😄
От това което съм чувал е по-труден език за учене. Заплатите за C++ програмисти доколкото знам са доста високи, но не е чак толкова търсен език като Java например. Все пак погледни обявите и виж колко се търси и какви са обявените заплати. Дали си заслужава само ти можеш да си прецениш, дали ти се занимава с това :) Виж какви са разликите в езиците и си прецени. Аз лично бих предпочел някой от най-търсените езици като Java, C# или Python, но направи си проучване и прецени сам. Успех!
@@VictorGorinov благодаря, а да кажем го науча и не си намирам работа, ще мога ли след това по-лесно да науча някой друг( java, c#) или c++ си е доста специфичен😁
@@petarpopov629 не съм писал на C++ и не мога да кажа какви са разликите. Предполагам всякакви знания по програмиране ще са ти полезни ако решиш да сменяш езика. Изгледай няколко туториала и пробвай да напишеш нещо и на трите езика - C++, Java, C# и виж кое ти харесва повече. Прочети също за какво се използват езиците и какво ще разработваш с тях, това ще ти помогне да си отогвориш на въпроса с какво искаш да се занимаваш и кой е по-подходящ за теб. В началото е трудно докато се ориентира човек, но няма страшно, просто не спирай да четеш и да трупаш знания, пробвай нови неща и ще намериш своя път :)
Аз имам въпрос към вас ако може да ми кажете къде може да се учи в България за IT специалисти искам информация ако е възможно. Благодаря ви предварително!
Здравейте! В България може да се учи в университет или в някоя от IT академиите, като например СофтУни. Също може да изкарате онлайн курс, за конкретната професия към която имате интерес. В момента обмислям създаването на изцяло онлайн курс за QA спесциалисти - любопитно ми е дали бихте имали интерес към нещо подобно?
Питам информация за Сина ми той във момента учи в Германия 8 клас тук 10 клас завършват Средно образование и след това за Квалификации но ако се приберем за България преди това търсим информация къде може да продължи образованието си а той иска да се учи като IT специалист и затова имаме нужда от ориантиране какво точно да се търси. Благодаря ви предварително за всяка една информация и помощта ви! Относно Онлайн може ли да ни обясните как точно получава ли диплома или сертификат?
@@yordankapeneva5938 Получава се сертификат по принцип от завършените онлайн курсове. СофтУни доколкото знам имат и диплома, за изкаралите цялата им кариерна пътека, която е около 2 години. Имайте предвид, че тези дипломи все пак не са същите дипломи, като тези на завършилите висше образование в университет. ФМИ (факултета по математика и информатика) към Софийски Университет е добро място, ако иска да учи в университет. Ако иска възможно най-рано да започне работа, може да изкара някой курс на място или онлайн, да си вземе сертификат, да учи колкото може повече от интернет и да започне да ходи по интервюта. Зависи какви са ви целите. Проучете вариантите и вземето най-доброто решение за вашият случай. Успех!
Здравей! Благодаря ти за коментара! Радвам се, че видеото ти е харесало. Мнението ми е, че за тези позиции е нужно повече креативност и са интересни кариерни пътища с възможност за развитие. Ако човек е креативен и иска да се занимава с UI/UX, а не иска да бъде програмист - смятам, че са супер позиции. Търсят се като цяло такива хора, особено в София.
Благодаря за това видео научих някой неща тъй като както каза е за хора който хал хабер си нямат какво е html, css и т.н. Но все пак незнам все още от къде да започна 🤣🤣
Благодаря за коментара! Ако все още не знаеш от къде да започнеш, изгледай пак видеото 😄Шегата настрана, първо се ориентирай каква позиция искаш да заемеш, тоест какво искаш да работиш. След това започваш да караш курсове и да учиш 😉 Успех!
Топ видео! Браво за труда! Искам да те попитам как реши да започнеш с QA вместо с девелъпмънт? Като започна първо само менюал тестинг ли правеше или паралелно те обучаваха и на аутомейшън?
Благодаря! Всъщност в началото исках да стана програмист - ходех на курсове по програмиране с Java в 2 различни академии. Така ми се случиха нещата, че в една компания в която бях кандидатствал за програмист, ми предложиха стаж за Automation QA. Приех, работата ми се стори интересна и продължих да се развивам в тази посока :) Та, още от началото съм се обучавал в Automation, паралелно учех и ръчното тестване как се прави.
а може ли да кажеш какви според теб са плюсовете и минусите на девелопърство и аутомейшън тестването от твоя гледна точка защото и аз съм на кръстопът между тези две направления
@@ivanivanov7617 Плюсове и минуси не мога да изброя, зависи какво ви харесва на вас повече. Двете професии са различни, но и за двете трябва да можете да програмирате. Съветът ми е да научите основите на програмирането, след това да разберете какви са разликите между програмист и automation QA - и да изберете кое повече ви харесва на вас лично.
Евала човек, тъкмо се прибрах провалил се да си довърша дипломата от Холандия и НБУ ми каза, че не могат да ми признаят евро-кредитите от моят хорариум и искат да почна от 1ви семестър. Много се радвам да чуя че мога да си се донауча сам и да почна работа директно. От твоят опит забелязал ли си човек без диплома, но с опит в сферата да срещне проблеми при търсене на по-високи позиции в кариерата си? Например от мид на старши или за по-престижните старши позиции?
Не съм срещал човек с такива проблеми, но най-вероятно има компании за които дипломата ще има значение за определени позиции. Зависи си от компанията какви изисквания има. Дипломата ще ти е плюс, но според мен е по-важно какво можеш и какви умения си натрупал с опита си. Ако има някакъв шанс да ти признаят предметите от чужбина и да си довършиш тук, би било хубаво. Ако целта ти е да започнеш работа, можеш да го направиш и без дипломата, стига да имаш знания и да ги покажеш. Зависи каква ти е целта, ако можеш и да си довършиш дипломата и да започнеш работа паралелно - също е вариант. Прецени си кое ти е с по-голям приоритет и каква ти е целта. Успех!
Здравейте,поздравления за прекрасните видеа, които правиш. Аз като напълно непознат с тази материя,би ли ме насочил какво да уча за да почна някъде на 4 часов работен ден,на минимално заплащане, примерно какво трябва да уча за да кандидатствувам за junior QA automatic testing? Благодаря предварително,и продължавай със страхотните видеа!
Благодаря за милите думи! Зависи какво искате да работите - ако искате да почнете някъде като QA, препоръчвам да изкарате някой курс и да научите основите на софтуерното тестване - какво е bug, test case, test planning и т.н. Погледнете някоя обява за работа и най-лесно ще се ориентирате какво искат да знаете. Ако искате като Automation QA да се развивате, ще ви трябват и знания по програмиране. Успех!
Много се радвам, че видеото ти е харесало! Понеже не съм запознат с позицията, влязох в сайтовете за търсене на работа и погледнах какви са изискванията за позицията (Technical Support) - ако трябва да съм честен, нищо особено не видях да търсят - трябва да имаш познания по MS Office и Windows, не видях нещо друго. Някъде беше споменато ITIL - може да се поинтересуваш какво е. Възможно е да пропускам нещо, препоръчвам ти да прегледаш повечко обяви за работа и да видиш какви точно са изискванията за позицята която търсиш. Все пак ще има разлика между Tech Support и Microsoft Support, вторият би трябвало да има познания по Microsoft продуктите. Прегледай различните позиции и ще се ориентираш лесно. Ако все пак имаш основни познания за интернет като цяло, мрежи, front-end, back-end, бази данни, протоколи и т.н. - със сигурност би ти било полезно според мен. Успех!
Не получавам от никой отговор но се надявам от теб да получа.Искам да питам относно математиката съм адски зле почти нщ не знам и се чудя от къде да го започна с английския съм малко добре.Относоно математиката искам да знам какво трябва да науча. Благодаря за отговора предварително!
Не се притеснявай толкова за математиката. Запиши се на някой курс по програмиране и ще видиш какво точно ти трябва. Ако си упорит, ще развиеш алгоритмично мислене и ще се справиш. Супер е, че английския ти е добър.
Здравей, искам да те поздравя за полезното видео и да те попитам какви са нетехническите професии и какво образование трябва да имаш за тях? Благодаря предварително!
Здравей! Радвам се, че видеото ти харесва. Нетехническите позиции са доста - Бизнес анализатор, Проджект мениджър (може да бъде също и технически проджект мениджър), Скръм мастър, Дизайнер, Маркетинг специалист/мениджър, Business development специалист и т.н. Образованието което ти трябва за тези позиции е различно - в някои компании може изобщо да не държат на образованието, а да държат на уменията и опита, които можеш да покажеш. В други компании пък може и да искат да имаш образование за конкретната позиция - примерно ако кандидатстваш за маркетинг мениджър, да си завършил маркетинг специалност. Според мен дори да нямаш висше образование в някоя от тези сфери, пак можеш да си намериш работа, но естествено трябва да покажеш знания и умения. Изкарай колкото можеш повече курсове (онлайн и на място) и научи материята, ако си добър специалист и покажеш, че можеш да добавиш стойност - не биха те изпуснали. Успех!
Здравей, благодаря за изчерпателното видео ,но може ли да попитам дали би дал подходящ пример за компютър/лаптоп за програмиране,търсих доста ,но като цяло ми е каша . Благодаря предварително ❤
Здравей! Зависи от бюджета ти - но според мен ако ще го ползваш само за работа/програмиране - не е задължително да е супер скъп. Не съм специалист, но аз бих взел нещо с поне 8 или 16 GB рам памет, някой приличен процесор и SSD. Би трябвало да ти свърши работа.
@@VictorGorinov Мисля от порядъка на 2000,3000 лв. няма да е само за това ,но просто ми трябват конкретни модели да разгледам,може би твои колеги или ти си оставал с някакви впечатления от конкретни такива, защото каквото погледна всеки четвърти уж става пък аз не искам да хвърлям пари на вятъра за нищо 😂😊 Благодаря отново!
Здравей, първо искам да ти благодаря за полезното видео, което си направил с много труд и желание, личи си! :) Всичко си обяснил подробно и спокойно. Лесно разбираемо за всеки. Благодаря още веднъж! Също така искам да те попитам нещо относно QA, завърших QA курс в Skillo и мисля да си търся работа. Някъде за стаж ли да пусна CV или направо за Junior QA? Знаеш ли някъде където търсят QA Junior? :) Благодаря.
Много се радвам, че видеото ти е било полезно! Браво за завършения курс. Относно въпроса ти дали да кандидатстваш за стажант или Junior - зависи колко подготвен се чувстваш. Съвета ми е да пускаш CV на колкото можеш повече места. И за стажант и за Junior. Не знам за конкретни компании които в момента търсят junior-и, защото не следя тези обяви, но съм сигурен, че има къде да кандидатстваш. Проверявай обявите всеки ден, пускай смело навсякъде и ходи на колкото можеш повече интервюта. Все някъде ще стане, само не се отказвай! :)
Здравейте! Много интересно говорите и казвате как се започва без знания по темата и опит, но ето аз съм пример за това как вече съм завършил пълния курс от 2,5 години на една от най-старите академии у нас имам собствени проекти и не получавам предложения. Междувременно след като завърших курсовете ме съкратиха от работа и сега търся просто стаж и нямам претенции за голяма заплата. Предложения обаче няма. Моля посъветвайте ме какво да правя.
Здравейте! Радвам се, че видеото ви харесва! Какво точно сте завършил и в коя академия? Съветът ми е да не чакате предложенията сами да дойдат, а да търсите активно работа/стаж и да ходите редовно на интервюта. Следете обявите всеки ден за стаж/junior позиции за конкретната позиция, която търсите и кандидатствайте на много места. Няма да ви звъннат от всяко едно място на което сте кандидатствали, но на колкото повече места кандидатствате, толкова по-голям шанс имате за интервю. А на колкото повече интервюта ходите, толкова по-голям шанс имате да получите предложение от някъде. Трябва да сте упорити в началото и сами да си търсите възможностите. След време като имате няколко години опит, предложенията сами ще идват, но на този етап вие трябва да сте активни за да си намерите място в сферата. Надявам се да съм ви помогнал поне малко. Успех!
@@VictorGorinov Завършил съм през декември 2021 годна в SoftUni с Java и Spring, както и Javascript и React. Няма как да ходя на интервюта защото не ме канят. Подал съм над 100 заявления за джуниър, а имам само две неуспешни интервюта, като едното е с Комерцбанк. Навсякъде искат 2 години опит, а не ме вземат дори на стаж.
@@todorgospodinov7041 В такъв случай съветът ми е да си оптимизирате CV-то. Ако сте кандидатствали на над 100 места и сте ходили на 2 интервюта, значи нещо не е наред със CV-то. Направете го максимално релевантно за позицията която кандидатствате. Ако нямате професионален опит, сложете всички курсове, лични проекти и всичко свързано с позицията което можете да добавите. Поставете се на мястото на компанията, представете си какво бихте искали да видите в резюмето на един кандидат ако бяхте на тяхно място. След като подобрите CV-то кандидатствайте пак на много места. Ако е направено професионално и грабва вниманието на човека който го чете, ще ви извикат на интервю. Погледнете добри практики в интернет за създаване на професионално CV.
Наистина много ме заинтригува с това видео може ли да разкажеш относно как и на кой да се доверим за курсовете в IT сверата(По-точно казано как да се доверя , че не съм си дал парите на някой гуру)
Радвам се, че видеото ти е харесало! Онлайн курсове или курсове на живо имаш предвид? Можеш да си намериш онлайн курс от Udemy за $10 и ако не си доволен, даже може да искаш refund. Не мисля, че има голям риск там. Иначе за курсове на живо, просто се поинтересувай за мнения на хора относно академията която си харесал. Прочети онлайн какви са отзивите и ако хората са доволни, има голям шанс и ти да си доволен. Ако виждаш, че хората пишат лоши коментари за някоя академия/курс, явно не е твоето място. Надявам се съвета да ти е полезен :)
Препоръчвам ти Телерик, обаче е хубаво да имаш поне някакви основи предварително, да не кажа и малко повече - фундаментални знания - ако си се насочил към програмирането поне да знаеш до ООП нещата.
@@kristiyankrasimirov6490 Няма никакъв проблем да смениш езика, това което си научил на Python ще ти е полезно. Основите на програмирането са еднакви. Според мен погледни обявите за работа - виж дали се търси повече Python или Java. След това прецени какво искаш да учиш и как да се развиваш. Както казах, и с двата езика няма да сбъркаш, просто виж какво е търсенето и реши как искаш да се развиваш. Имай предвид, че плановете може да ти се променят с времето. Може да учиш един език, обаче да излезе възможност от някъде за стаж/junior позиция с друг език и да се възползваш от нея. При мен нещо такова се получи. Успех!
@@VictorGorinov Искам да те питам още един въпрос. Да кажем, че науча Python, след това от къде ще мога да науча Automatuion с Python. Защото гледам, че всички академии в БГ предлагат обучения по Automation ама с Java. Дали ще мога да се науча да Автоматизирам с Python да речем ако взема курс в който учат на автоматизация с Java. Благодаря за отговоерите!
@@kristiyankrasimirov6490 Повечето академии преподават автоматизация с Java защото това е най-търсено в сферата. От личен опит ти казвам, че повечето проекти по които съм писал автоматизирани тестове са били на Java или C#. Ако изкараш курс по автоматизация с Java, предполагам че ще ти е полезен и ще можеш да прехвърлиш знанията към автоматизация с Python. Ще има специфики на езика като синтаксис на Python и т.н., но основите на автоматизацията са сходни.
Какво е мнението ти за Data Analytics?Карах курсове онлайн за SQL , relational databases, big data.Сега уча Tableau, което е за визуализация на данни.Гледам, че на някои обяви искат и Python или R (по-рядко R).Нямам никакъв опит в сферата,нито висше.
Ако това ти е интересно, супер. Можеш да си търсиш работа после като BI Analyst, Data Engineer, Data Developer и т.н. Доколкото знам се търси професията, обаче не мога да ти кажа какви точно умения ти трябват. Трябва да погледнеш конкретна обява какво търсят. Иначе тези неща, които си гледал като курсове ще са ти полезни. Tableau съм го чувал, че се ползва за визуализация на данни и изглеждат приятно репортите с него. Съветвам те да погледнеш обявите за работа, да видиш какво е търсенето, дали има обяви за junior хора или за стажове, какви умения се изискват и да прецениш дали това е твоят път. Успех!
Здравей, искам да те попитам дали според теб е възможно да комбинираш 8 часова работа с учене? Уча и работя вече от 1 година, но усещам че ще съм много по продуктивен ако се отдам изцяло на учене. Добре ли се гледа в сферата на хора които им е отнело повече време да достигнат някакво ниво?
Здравей, благодаря ти за въпроса! Естествено, че е възможно. Под учене какво имаш предвид - да научаваш знания вкъщи или да ходиш на университет? Ако става въпрос за учене на материята и навлизане в сферата, разбира се че е възможно да го съчетаваш с работа. Няма да е лесно в никакъв случай, ще се случат по-бързо нещата ако се отдадеш 100% на ученето, обаче не всеки има възможност да го направи. Ако приемем, че работиш по 8 часа на ден, спиш 8 часа, 3 часа ти отнемат пътуване до работа, хранене, къпане и други, пак ти остават 5 свободни часа на ден. Всичко е въпрос на приоритети и какво правиш в свободното си време (след работа или уикенда). Трудно е да се съчетава с работа, но не е невъзможно. Успех!
@@VictorGorinov Благодаря за отзива, да имах предвид учене от вкъщи. Лошото е че работата ми е също на компютър и това прави нещата още по-трудни, но не се отказвам ;)
Задължително е да го владеете колкото да можете да се оправяте (като минимум) като комуникирате с чужденци, било то писмено или устно. "Високо ниво" е относително, ако можете да говорите и да разбирате другите хора, така че да проведете нормален разговор на английски, това би било достатъчно.
На почти 30 години съм почти, започнах курс, но все още се чудя късно ли ми е и мира не ми дава този въпрос. Иначе ми е интересно, забавлявам се, макар и понякога някои задачи да ме демотивират, но все пак стискам зъби и продължавам. Само не знам дали ще мога да се конкурирам след време с други по-млади кадри…
Аз ако получавам 700 лева като джуниар, то аз само квартирата и храната няма да мога да си покрия в софия, не съм алчен за пари, просто искам докато се уча да мога да си купя шоколад, не да карам на хляб сол и квартира, знам, че нищо не знам, но все пак съм ангажиран 8 часа в които ходя там и правя каквото ми кажат и накрая не мога да си платя квартирата и храната и ще съм survival
Не съм много съгласен със заплатите. Според мен е по-точно да се разграничават по професия. Ако си Junior QA няма как да взимаш заплатата на Junior Dev, независимо дали си в началото или в края на джуниър нивото.
Здравей,знаеш ли дали хората,чиято работа е част от нетехническите специалности ,(примерно бизнес анализатор),изкарват някакъв стабилен доход,защото са ми казвали,че там не се изкарват много.
@@VictorGorinov Благодаря за отговора и успех с канала!Става ли в отделно видео да обясниш колко точно изкарват нетехническите позиции,какво образование е нужно(ако въобще е нужно такова) и колко се търсят на пазара.От мен вече имаш един sub,btw!
Здравейте! Искам да попитам,дали е възможно човек, който има английски 1- ниво(с една дума не добър английски), може да се запише на курс за АЙ ТИ? Как стоят нещата? Благодаря предварително!
Здравей, относно курсовете и специализациите, които препоръча да изкараме в началото. Бих искала да попитам, имаш ли лично мнение и опит с различните академии за програмиране в България (по- популярните и не толкова популярните) и склонен ли си да споделиш мнение по този въпрос?
Здравей. Карал съм курсове в 2 академии - от Swift Academy не бях доволен, от SoftUni останах доволен. Имай предвид, че това е моят личен опит и мое лично мнение. Също съм останал с добро впечатление от програмата на Телерик, но не съм карал курсове при тях. С другите академии нямам опит. P.S. според мен до голяма степен зависи на кой преподавател попаднеш. Може академията да е супер, но човек да не остане доволен от един конкретен преподавател или обратното - академията да не е добра, но конкретно един курс/преподавател да е на добро ниво.
Плюсове и минуси не мога да изброя, зависи какво ви харесва на вас повече. Двете професии са различни, но и за двете трябва да можете да програмирате. Съветът ми е да научите основите на програмирането, след това да разберете какви са разликите между програмист и automation QA - и да изберете кое повече ви харесва на вас лично.
@@ivanivanov7617 На мен лично в QA професията ми харесва, че човек е замесен в повече неща, като комуникация с клиента, изясняване на изисквания, нужда от разбиране на системата като цяло и как работи бизнеса - за да може да създаде адекватни тестове, които осигуряват качеството на продукта. Софтуерен инженер/програмист е по-техническа позиция, която изисква много сериозни умения по програмиране и не е задължително да разбираш целия бизнес на клиента, за да си свършиш работата (да разработиш дадена функционалност например). Програмистите също комуникират с клиента и колегите си разбира се, но основният им фокус е създаването на продукта. Automation QA също е техническа позиция, защото създаваш тестовете с писане на код, но от моят опит, рядкост е човек да е 100% само Automation QA, без да върши и другите задължения на QA професията. Ако ви е интересно да намирате проблемите в една система, интересно ви е да планирате как бихте тествали нещо и имате око към детайла - може би QA професията е по-подходяща за вас. Ако сте по-технически човек и ви влече да програмирате, да решавате математически задачи, алгоритми и т.н. - може би бихте били по-добър програмист. Ако ви е интересно хем да разбирате бизнеса, да намирате бъгове в системата, хем да програмирате - може би Automation QA е професията за вас. Това е моето мнение, дано ви помогне :)
@@VictorGorinov Благодаря много за информативния и изчерпателен отговор. И ако позволиш за минусите да те попитам дали е вярно, че 20-30% от работата на аутомейшъна е в това да чете, анализира и разбира добре документацията за продуктите? И също така дали в един момент не става досадно писането на тестове, тъй като започва да става еднообразно(със селениум уебдрайвъра до колкото разбирам)?
@@ivanivanov7617 Като цяло всеки от екипа трябва да разбира продукта и това върху което работи. Не е вярно, че 20-30% от работата е четена на документация. А тестовете със селениум за мен не са еднообразни. Много зависи в какъв проект ще попаднеш и какви тестове ще трябва да правиш и колко процента от работата ти ще е писане на аутомейшън тестове - ако в 100% от времето си пишеш тестове, може и да ти стане скучно, но не мисля, че само това би правил ако си Automation QA. По тази логика и да си програмист може да ти е еднообразно, защото само пишеш код ;)
Благодаря, Георги! Радвам се, че видеото ти харесва! Изискванията за manual tester за всяка компания биха били специфични, предлагам ти да отвориш някоя обява и да ги погледнеш. Но общо взето биха били нещо такова - аналитично мислене, създаване и изпълнение на test cases, test planning, agile methodology опит би бил плюс, всеки изкаран курс за manual testing би бил плюс, око към детайла, exploratory testing, способност за комуникация с клиента и разбиране на изискванията, API тестване с Postman също би бил плюс. Погледни някоя обява и ще ти стане ясно. Надявам се да съм ти помогнал поне малко.
Много е трудно хората да ти дадът шанс тоза да си учиш сам да винаги трябва да допълваш знания независимо дали си завършил някъде или не. Както казва проф. Иво Христов бизнеса трябда да започн да си плаща. Казваш инвестиция за бъдещето та това не е ли при всяко започване на нова позиция някъде. Не може в България 2022 да говорим за заплати 500лв 1000лв, ами инфлацията покачването на цените. Как мислиш да един да го наречем най - служител като мисли постоянно как да си палати сметките ще има фокуса и мотивацията да работи и дали това няма да му попречи да покаже добри резултати да оправдае доверие. Да не говоря че има хора които започват на по 2000 ,2100 дори стартова заплата . После се чудите защо няма кадри ,защо хората напускат ами в тоя прословут запад за нас меката на Европа там заплатите почват от поне 2000 евро. Да не говоря че повечето фирми са в София , а тези които са извън колкото и да знаеш вина ги ще искат повече. Нашия манталитет не се променил не зависимо да сме в IT или друга област. За шуробаджанащината няма да говоря вобще тя е на всеки ъгъл, нямаш умения ама познаваш тоя оня хайде почваш. На мен лично са ми казвали team lider ти от jobs.bg другите са препоръчни(хора на хората) как се състезаваш с взето вече решвние..... има много неизвестни .
Вече е късно да ставаш какъвто и да било! Роботите много скоро ще превземат всички професии! И няма да има работа за никого! Парите също ще изчезнат. А след тях вероятно и хората...
Ей тази песен най-ме забавлява. "Не ви трябва образование, за да работите в IT сферата ... ей ме на, аз нямам, а пък работя ... ако аз мога и вие можете ... оп малка подробност ... имам медицинско образование ... " А бе, моето момче, ти ако имаш капацитет да завършиш медицинско образование, имаш капацитет за кажи-речи всичко! Как реши, че всеки може да направи нещата, които ти можеш?
Здравейте! Едва ли на всеки би му се получило точно както на мен. Хората сме различни и всеки има своят път. Естествено, че се изискват определени качества за да се преквалифицира човек и да започне работа в ИТ сферата. Това което казвам е, че ако човек има цел и дисциплината да направи всичко възможно за постигането на тази цел - липсата на ИТ образование не би спряло човек да започне работа в сферата. Целта на видеото е да споделя моят опит, като се надявам да е полезно на някого и да послужи като позитивна информация.
IT сферата е много обширно понятие и отрасъл. Трябва да уточнявате точно в коя част от IT сферата говорите. Защото там са хардуер майсторите, софтуер програмистите за ОС , тези дето пишат сайтове, java и т.н . Срещал съм хора които са IT пишат java и т.н които халхабер си нямат от хардуера примерно настройки в биос и т.н , знаят си само това което правят в тяхната част от IT сектора.
Респект за видеото, добро начално обобщение е. Не разбирам обаче откъде идва тази титла инженер зад QA. Никъде по договор няма да ви напишат така и само защото сме изкарали 2 месеца курс някак си е прекалено да се наричаме инженери. От 5 години съм QA (последните 2 като мениджър) , но като първоначално образование съм инженер(учил 5 години в УАСГ) и знаейки как се става инженер не си позволявам да се наричам такъв в ИТ сферата. Ако при вас го пише някъде по договор бих бил изненадан :) Само като мнение относно заплатите за Mid и Senior хора бих казал, че това са стойности, които се достигат с повече специални знания (automation и прочие). Само защото сме направили 4-5 години и сме нa Senior ниво няма да ни дадат минимум 5000лв (поне не на повечето места) :)
Благодаря много за коментара! Не мога да отговоря от къде идва титлата "инженер" след QA, но ако съдим по обявите за работа, много от тях търсят точно "QA Engineer". Съгласен съм, че не е правилно чисто формално и не е честно спрямо хората учили 5 години за тази титла. И сте прав, по договор титлата ми не е инженер :)
За заплатите, както казах и във видеото - според мен има доста фактори от които зависи заплатата на човек - опит, технически умения, soft skills, умението човек да се продава и т.н. Но съм напълно съгласен, че Senior човек може да взима и по-малко от 5000лв. ако няма нужните умения.
Не че се заяждам, но как след 3 години като QA станахте изведнъж мениджър, завършихте курсове, които Ви дадоха нужните знания или просто се отвори позиция и някак бяхте най-подходящ? На 3-тата си година още бях regular въпреки, че имах доста изкарани курсове и работех едни от най-трудните проекти в компанията. На 5-тата година след минаването на още сертификати станах Senior. Като когато кандидатствах за TL ми казаха, че нямам нужният опит, сега ми се вижда страно как сте имали опитът за мениджър. Явно наистина е от компания до компания.
@@krasimirspasov92 Не го приемам за заяждане, въпросът е хубав. През цялото време съм гледал да се подобрявам, да ходя на семинари/webinar-и, да чета литература по темата, както и разни курсове (онлайн или не както дойде). ISTQB Foundation level изкарах също на първата година (тук някои хора могат да спорят нужно ли е, но за мен е огромен плюс). Бил съм в продуктова компания, където се случи така, че ми дадоха много отговорности за изцяло нов продукт и обученията на другите хора, работещи по него, а след това отидох в Service компания (където съм и сега) с много разнообразни проекти и просто за сравнително кратко време понатрупах доста опит (разбира се винаги има много накъде още). Компанията не е голяма и при нас по-скоро смятаме, че Regular/Senior ниво е въпрос на mindset, а не какво ти пише в договора и поради тази причина просто ми дадоха шанс, тъй като явно видяха някакъв потенциал в мен. Също така при нас всеки един QA участва в много голяма част от всеки един проект, докато в някои фирми може да се види само една малка частица. Та да, както казахте и Вие от компания до компания има разлика и когато уцелиш такава, където ти се чува гласа, можеш да видиш от по-глобалната гледна точка какво и защо нещата се случват :) Успехи :)
@@simeonsimeonov4023 Много добър отговор, на добър въпрос.
Нормално. Опитът е умения, а не години работа.
Това е най-добре обясненото видео което съм гледал до сега за ИТ сферата! Евала много добре предоставена информация.
Много благодаря!
Горещо препоръчвам да се гледа от всеки, който иска да навлезне в IT сферата! Браво!
Благодаря! :)
Много добро видео, наистина дава една доста добра представа какво да очакваме и с какви нагласи трябва да влезнем в ИТ сферата!
Благодаря! Радвам се, че ви е харесало!
Без опит със сигурност можем да намерим работа, но без знания е пълен абсурд. На мен лично, точно това ми харесва в тази сфера, а именно, че се гледат знанията и възможностите, а не дипломите и сертификатите. Но за знанията са нужни много много много отделено време. Аз завърших един въвеждащ модул с отличен, но тогава имах свободно време. В момента, в който започнах да работя, всичко приключи. Споделям моят опит. Не казвам, че не е възможно, но да комбинираш работа и учене в тази сфера, за мен се оказа невъзможно.
Наистина много добро и полезно видео! Казваш нещата каратко, точно и ясно.
Благодаря!
Благодаря много за ценни те съвети вчера се записах на курс за IT специалист,живя и работя от 8 години в Англия нямам никакъв опит но се надявам да освоя наученото в курса, ще се радвам да ми дадете съвет кой са основите и на какво да наблегна като за начинаещ, благодаря предварително
Много благодаря за ясната информация! Беше ми много интересно и се радвам, че използваш умението си да комуникираш за направата на толкова смислени видеа 💪🏼
Много благодаря за позитивният коментар! Радвам се, че видеото ви е харесало! :)
Интересно видео беше за някой които няма опит а има желание, благодаря.
Радвам се, благодаря за коментара!
@@VictorGorinov тепърва ми предстои на мен!
@@petarpopov629 ще се получат нещата, само трябва да си упорит и да не се отказваш, успех!
Като човек с 9г опит в индустрията, с удоволствие мога да потвърдя, че това видео е супер инструктивно. Иска ми се да го имаше, когато аз започвах
Много благодаря за позитивния коментар!
Здравей, много благодаря за видеото.Аз също съм завършил същата специалност мед.специалност,която и ти.Видеото ти ми подейства вдъхновяващо и мотивиращо, благодаря
Много се радвам, че видеото ти е харесало! :)
Много благодаря , за видеото. Поздравления :)
Радвам се, че ви е харесало! :)
Супер видео - само да добавя, че не всички академии дават еднакво ниво на знания, а и голяма част зависи от това колко време отделяш, никой не идва да ти налива акъла с чашка, това си е твоя отговорност. Моя опит е кратък за сега, миналата година реших да се преквалифицирам, отне ми около 1 година(6 месеца предварителна подготовка + 6 месеца академия), веднага си намерих работа за junior като заплатата ми беше 2,200 лв чисто, имам приятел който започна в друга фирма за 2,500, но и такива които почнаха на 1,800. Всичко е до фирмите, но и до знанията на човек.
Абсолютно вярно!
Здравейте. Може ли да споделите добри академии за изкарване на курс за Manual QA? Аз в момента се колебая между Прагматик и Телерик.
@@teodorinaguleva2081 Здравейте. Според мен и двете академии са добри. Вижте им програмите и преценете коя е по-подходяща за вас. Не знаех, че Телерик имат курс за Manual QA.
Какво ще кажете за SoftwareAcademy и по-точно курса им за QA? Разбира се, ако може да споделите и мнение за Softuni. Благодаря!
За всяка работа са такива правилата! Много точно казано.
Благодаря!
Много готино видео, страхотно!
Много благодаря!
Има хора без опит, за които ще минат 6м - 1г докато фирмата им започне да печели от тях. Има и такива, които за 1-2м стават продуктивни и вадят пари. Всичко е много относително, учете здраво, работете над лични проекти, развивайте си уменията и ще сте топ.
Така е!
Много готино видео бе брато! Харесва ми как ги говориш тия работи. Браво!
Много благодаря!
_Какво е общото между ядрен физик и ИТ специалист? Ами вторият е като първият но работи два пъти по-объркваща работа..._
:DDDDDD
Това видео много помогна!
Радвам се!
А какво ти е мнението за c++, като говорим за ниво на трудност, търсене в България, изобщо дали има смисъл да се отделя време(година-две) или е загуба на време като за новобранец 😄
От това което съм чувал е по-труден език за учене. Заплатите за C++ програмисти доколкото знам са доста високи, но не е чак толкова търсен език като Java например. Все пак погледни обявите и виж колко се търси и какви са обявените заплати. Дали си заслужава само ти можеш да си прецениш, дали ти се занимава с това :) Виж какви са разликите в езиците и си прецени. Аз лично бих предпочел някой от най-търсените езици като Java, C# или Python, но направи си проучване и прецени сам. Успех!
@@VictorGorinov благодаря, а да кажем го науча и не си намирам работа, ще мога ли след това по-лесно да науча някой друг( java, c#) или c++ си е доста специфичен😁
@@petarpopov629 не съм писал на C++ и не мога да кажа какви са разликите. Предполагам всякакви знания по програмиране ще са ти полезни ако решиш да сменяш езика. Изгледай няколко туториала и пробвай да напишеш нещо и на трите езика - C++, Java, C# и виж кое ти харесва повече. Прочети също за какво се използват езиците и какво ще разработваш с тях, това ще ти помогне да си отогвориш на въпроса с какво искаш да се занимаваш и кой е по-подходящ за теб. В началото е трудно докато се ориентира човек, но няма страшно, просто не спирай да четеш и да трупаш знания, пробвай нови неща и ще намериш своя път :)
Много добро точно ,съдържателно и искрено видео.
Благодаря!
Аз имам въпрос към вас ако може да ми кажете къде може да се учи в България за IT специалисти искам информация ако е възможно. Благодаря ви предварително!
Здравейте! В България може да се учи в университет или в някоя от IT академиите, като например СофтУни. Също може да изкарате онлайн курс, за конкретната професия към която имате интерес. В момента обмислям създаването на изцяло онлайн курс за QA спесциалисти - любопитно ми е дали бихте имали интерес към нещо подобно?
Питам информация за Сина ми той във момента учи в Германия 8 клас тук 10 клас завършват Средно образование и след това за Квалификации но ако се приберем за България преди това търсим информация къде може да продължи образованието си а той иска да се учи като IT специалист и затова имаме нужда от ориантиране какво точно да се търси. Благодаря ви предварително за всяка една информация и помощта ви! Относно Онлайн може ли да ни обясните как точно получава ли диплома или сертификат?
@@yordankapeneva5938 Получава се сертификат по принцип от завършените онлайн курсове. СофтУни доколкото знам имат и диплома, за изкаралите цялата им кариерна пътека, която е около 2 години. Имайте предвид, че тези дипломи все пак не са същите дипломи, като тези на завършилите висше образование в университет. ФМИ (факултета по математика и информатика) към Софийски Университет е добро място, ако иска да учи в университет. Ако иска възможно най-рано да започне работа, може да изкара някой курс на място или онлайн, да си вземе сертификат, да учи колкото може повече от интернет и да започне да ходи по интервюта. Зависи какви са ви целите. Проучете вариантите и вземето най-доброто решение за вашият случай. Успех!
Какво мислиш за курсовете на codecademy ?
Видеото е много добро! Браво!
Благодаря! :)
Точно, кратко и ясно
Благодаря! :)
Здравей ! Поздравявам те за създаденото видео !
Много надъхващо !
Би ли споделил мнението си за UI и UX дизайнерите ?
Здравей! Благодаря ти за коментара! Радвам се, че видеото ти е харесало. Мнението ми е, че за тези позиции е нужно повече креативност и са интересни кариерни пътища с възможност за развитие. Ако човек е креативен и иска да се занимава с UI/UX, а не иска да бъде програмист - смятам, че са супер позиции. Търсят се като цяло такива хора, особено в София.
Благодаря за това видео научих някой неща тъй като както каза е за хора който хал хабер си нямат какво е html, css и т.н. Но все пак незнам все още от къде да започна 🤣🤣
Благодаря за коментара! Ако все още не знаеш от къде да започнеш, изгледай пак видеото 😄Шегата настрана, първо се ориентирай каква позиция искаш да заемеш, тоест какво искаш да работиш. След това започваш да караш курсове и да учиш 😉 Успех!
Какви умения и знания трябва да имам, за да работя в компютърен сервиз?
Топ видео! Браво за труда! Искам да те попитам как реши да започнеш с QA вместо с девелъпмънт? Като започна първо само менюал тестинг ли правеше или паралелно те обучаваха и на аутомейшън?
Благодаря! Всъщност в началото исках да стана програмист - ходех на курсове по програмиране с Java в 2 различни академии. Така ми се случиха нещата, че в една компания в която бях кандидатствал за програмист, ми предложиха стаж за Automation QA. Приех, работата ми се стори интересна и продължих да се развивам в тази посока :) Та, още от началото съм се обучавал в Automation, паралелно учех и ръчното тестване как се прави.
а може ли да кажеш какви според теб са плюсовете и минусите на девелопърство и аутомейшън тестването от твоя гледна точка защото и аз съм на кръстопът между тези две направления
@@ivanivanov7617 Плюсове и минуси не мога да изброя, зависи какво ви харесва на вас повече. Двете професии са различни, но и за двете трябва да можете да програмирате. Съветът ми е да научите основите на програмирането, след това да разберете какви са разликите между програмист и automation QA - и да изберете кое повече ви харесва на вас лично.
Евала човек, тъкмо се прибрах провалил се да си довърша дипломата от Холандия и НБУ ми каза, че не могат да ми признаят евро-кредитите от моят хорариум и искат да почна от 1ви семестър. Много се радвам да чуя че мога да си се донауча сам и да почна работа директно. От твоят опит забелязал ли си човек без диплома, но с опит в сферата да срещне проблеми при търсене на по-високи позиции в кариерата си? Например от мид на старши или за по-престижните старши позиции?
Не съм срещал човек с такива проблеми, но най-вероятно има компании за които дипломата ще има значение за определени позиции. Зависи си от компанията какви изисквания има. Дипломата ще ти е плюс, но според мен е по-важно какво можеш и какви умения си натрупал с опита си. Ако има някакъв шанс да ти признаят предметите от чужбина и да си довършиш тук, би било хубаво. Ако целта ти е да започнеш работа, можеш да го направиш и без дипломата, стига да имаш знания и да ги покажеш. Зависи каква ти е целта, ако можеш и да си довършиш дипломата и да започнеш работа паралелно - също е вариант. Прецени си кое ти е с по-голям приоритет и каква ти е целта. Успех!
Браво
Благодаря!
Здравейте,поздравления за прекрасните видеа, които правиш.
Аз като напълно непознат с тази материя,би ли ме насочил какво да уча за да почна някъде на 4 часов работен ден,на минимално заплащане, примерно какво трябва да уча за да кандидатствувам за junior QA automatic testing?
Благодаря предварително,и продължавай със страхотните видеа!
Благодаря за милите думи! Зависи какво искате да работите - ако искате да почнете някъде като QA, препоръчвам да изкарате някой курс и да научите основите на софтуерното тестване - какво е bug, test case, test planning и т.н. Погледнете някоя обява за работа и най-лесно ще се ориентирате какво искат да знаете. Ако искате като Automation QA да се развивате, ще ви трябват и знания по програмиране. Успех!
Благодаря ти изключително много за информацията! Ще съм ти Благодарен за IT Support, на какво да наблегна?
Много се радвам, че видеото ти е харесало! Понеже не съм запознат с позицията, влязох в сайтовете за търсене на работа и погледнах какви са изискванията за позицията (Technical Support) - ако трябва да съм честен, нищо особено не видях да търсят - трябва да имаш познания по MS Office и Windows, не видях нещо друго. Някъде беше споменато ITIL - може да се поинтересуваш какво е. Възможно е да пропускам нещо, препоръчвам ти да прегледаш повечко обяви за работа и да видиш какви точно са изискванията за позицята която търсиш. Все пак ще има разлика между Tech Support и Microsoft Support, вторият би трябвало да има познания по Microsoft продуктите. Прегледай различните позиции и ще се ориентираш лесно. Ако все пак имаш основни познания за интернет като цяло, мрежи, front-end, back-end, бази данни, протоколи и т.н. - със сигурност би ти било полезно според мен. Успех!
Не получавам от никой отговор но се надявам от теб да получа.Искам да питам относно математиката съм адски зле почти нщ не знам и се чудя от къде да го започна с английския съм малко добре.Относоно математиката искам да знам какво трябва да науча. Благодаря за отговора предварително!
Не се притеснявай толкова за математиката. Запиши се на някой курс по програмиране и ще видиш какво точно ти трябва. Ако си упорит, ще развиеш алгоритмично мислене и ще се справиш. Супер е, че английския ти е добър.
Здравей, искам да те поздравя за полезното видео и да те попитам какви са нетехническите професии и какво образование трябва да имаш за тях? Благодаря предварително!
Здравей! Радвам се, че видеото ти харесва. Нетехническите позиции са доста - Бизнес анализатор, Проджект мениджър (може да бъде също и технически проджект мениджър), Скръм мастър, Дизайнер, Маркетинг специалист/мениджър, Business development специалист и т.н. Образованието което ти трябва за тези позиции е различно - в някои компании може изобщо да не държат на образованието, а да държат на уменията и опита, които можеш да покажеш. В други компании пък може и да искат да имаш образование за конкретната позиция - примерно ако кандидатстваш за маркетинг мениджър, да си завършил маркетинг специалност. Според мен дори да нямаш висше образование в някоя от тези сфери, пак можеш да си намериш работа, но естествено трябва да покажеш знания и умения. Изкарай колкото можеш повече курсове (онлайн и на място) и научи материята, ако си добър специалист и покажеш, че можеш да добавиш стойност - не биха те изпуснали. Успех!
@@VictorGorinov Благодаря за подробния отговор! Ще ми е от полза
Здравей, благодаря за изчерпателното видео ,но може ли да попитам дали би дал подходящ пример за компютър/лаптоп за програмиране,търсих доста ,но като цяло ми е каша . Благодаря предварително ❤
Здравей! Зависи от бюджета ти - но според мен ако ще го ползваш само за работа/програмиране - не е задължително да е супер скъп. Не съм специалист, но аз бих взел нещо с поне 8 или 16 GB рам памет, някой приличен процесор и SSD. Би трябвало да ти свърши работа.
@@VictorGorinov Мисля от порядъка на 2000,3000 лв. няма да е само за това ,но просто ми трябват конкретни модели да разгледам,може би твои колеги или ти си оставал с някакви впечатления от конкретни такива, защото каквото погледна всеки четвърти уж става пък аз не искам да хвърлям пари на вятъра за нищо 😂😊 Благодаря отново!
Здравей, първо искам да ти благодаря за полезното видео, което си направил с много труд и желание, личи си! :)
Всичко си обяснил подробно и спокойно. Лесно разбираемо за всеки. Благодаря още веднъж!
Също така искам да те попитам нещо относно QA, завърших QA курс в Skillo и мисля да си търся работа. Някъде за стаж ли да пусна CV или направо за Junior QA? Знаеш ли някъде където търсят QA Junior? :) Благодаря.
Много се радвам, че видеото ти е било полезно!
Браво за завършения курс. Относно въпроса ти дали да кандидатстваш за стажант или Junior - зависи колко подготвен се чувстваш. Съвета ми е да пускаш CV на колкото можеш повече места. И за стажант и за Junior. Не знам за конкретни компании които в момента търсят junior-и, защото не следя тези обяви, но съм сигурен, че има къде да кандидатстваш. Проверявай обявите всеки ден, пускай смело навсякъде и ходи на колкото можеш повече интервюта. Все някъде ще стане, само не се отказвай! :)
Здравейте! Много интересно говорите и казвате как се започва без знания по темата и опит, но ето аз съм пример за това как вече съм завършил пълния курс от 2,5 години на една от най-старите академии у нас имам собствени проекти и не получавам предложения. Междувременно след като завърших курсовете ме съкратиха от работа и сега търся просто стаж и нямам претенции за голяма заплата. Предложения обаче няма. Моля посъветвайте ме какво да правя.
Здравейте! Радвам се, че видеото ви харесва! Какво точно сте завършил и в коя академия? Съветът ми е да не чакате предложенията сами да дойдат, а да търсите активно работа/стаж и да ходите редовно на интервюта. Следете обявите всеки ден за стаж/junior позиции за конкретната позиция, която търсите и кандидатствайте на много места. Няма да ви звъннат от всяко едно място на което сте кандидатствали, но на колкото повече места кандидатствате, толкова по-голям шанс имате за интервю. А на колкото повече интервюта ходите, толкова по-голям шанс имате да получите предложение от някъде. Трябва да сте упорити в началото и сами да си търсите възможностите. След време като имате няколко години опит, предложенията сами ще идват, но на този етап вие трябва да сте активни за да си намерите място в сферата. Надявам се да съм ви помогнал поне малко. Успех!
@@VictorGorinov Завършил съм през декември 2021 годна в SoftUni с Java и Spring, както и Javascript и React. Няма как да ходя на интервюта защото не ме канят. Подал съм над 100 заявления за джуниър, а имам само две неуспешни интервюта, като едното е с Комерцбанк. Навсякъде искат 2 години опит, а не ме вземат дори на стаж.
@@todorgospodinov7041 В такъв случай съветът ми е да си оптимизирате CV-то. Ако сте кандидатствали на над 100 места и сте ходили на 2 интервюта, значи нещо не е наред със CV-то. Направете го максимално релевантно за позицията която кандидатствате. Ако нямате професионален опит, сложете всички курсове, лични проекти и всичко свързано с позицията което можете да добавите. Поставете се на мястото на компанията, представете си какво бихте искали да видите в резюмето на един кандидат ако бяхте на тяхно място. След като подобрите CV-то кандидатствайте пак на много места. Ако е направено професионално и грабва вниманието на човека който го чете, ще ви извикат на интервю. Погледнете добри практики в интернет за създаване на професионално CV.
Наистина много ме заинтригува с това видео може ли да разкажеш относно как и на кой да се доверим за курсовете в IT сверата(По-точно казано как да се доверя , че не съм си дал парите на някой гуру)
Радвам се, че видеото ти е харесало! Онлайн курсове или курсове на живо имаш предвид? Можеш да си намериш онлайн курс от Udemy за $10 и ако не си доволен, даже може да искаш refund. Не мисля, че има голям риск там. Иначе за курсове на живо, просто се поинтересувай за мнения на хора относно академията която си харесал. Прочети онлайн какви са отзивите и ако хората са доволни, има голям шанс и ти да си доволен. Ако виждаш, че хората пишат лоши коментари за някоя академия/курс, явно не е твоето място. Надявам се съвета да ти е полезен :)
Препоръчвам ти Телерик, обаче е хубаво да имаш поне някакви основи предварително, да не кажа и малко повече - фундаментални знания - ако си се насочил към програмирането поне да знаеш до ООП нещата.
Здравей,
За QA Automation, кой език е по-добре да уча, Python или Java?
Здравей, който и език да избереш няма да сбъркаш, но аз бих ти препоръчал Java - има повече търсене според мен.
@@VictorGorinov Мерси за отговора, а ако вече съм инвестирал няколко месеца в Python, дали да сменя или да продължа с Python?
@@kristiyankrasimirov6490 Няма никакъв проблем да смениш езика, това което си научил на Python ще ти е полезно. Основите на програмирането са еднакви. Според мен погледни обявите за работа - виж дали се търси повече Python или Java. След това прецени какво искаш да учиш и как да се развиваш. Както казах, и с двата езика няма да сбъркаш, просто виж какво е търсенето и реши как искаш да се развиваш. Имай предвид, че плановете може да ти се променят с времето. Може да учиш един език, обаче да излезе възможност от някъде за стаж/junior позиция с друг език и да се възползваш от нея. При мен нещо такова се получи. Успех!
@@VictorGorinov Искам да те питам още един въпрос. Да кажем, че науча Python, след това от къде ще мога да науча Automatuion с Python. Защото гледам, че всички академии в БГ предлагат обучения по Automation ама с Java. Дали ще мога да се науча да Автоматизирам с Python да речем ако взема курс в който учат на автоматизация с Java. Благодаря за отговоерите!
@@kristiyankrasimirov6490 Повечето академии преподават автоматизация с Java защото това е най-търсено в сферата. От личен опит ти казвам, че повечето проекти по които съм писал автоматизирани тестове са били на Java или C#. Ако изкараш курс по автоматизация с Java, предполагам че ще ти е полезен и ще можеш да прехвърлиш знанията към автоматизация с Python. Ще има специфики на езика като синтаксис на Python и т.н., но основите на автоматизацията са сходни.
Какво е мнението ти за Data Analytics?Карах курсове онлайн за SQL , relational databases, big data.Сега уча Tableau, което е за визуализация на данни.Гледам, че на някои обяви искат и Python или R (по-рядко R).Нямам никакъв опит в сферата,нито висше.
Ако това ти е интересно, супер. Можеш да си търсиш работа после като BI Analyst, Data Engineer, Data Developer и т.н. Доколкото знам се търси професията, обаче не мога да ти кажа какви точно умения ти трябват. Трябва да погледнеш конкретна обява какво търсят. Иначе тези неща, които си гледал като курсове ще са ти полезни. Tableau съм го чувал, че се ползва за визуализация на данни и изглеждат приятно репортите с него. Съветвам те да погледнеш обявите за работа, да видиш какво е търсенето, дали има обяви за junior хора или за стажове, какви умения се изискват и да прецениш дали това е твоят път. Успех!
@@VictorGorinov Мерси!В обявите в тази сфера най-често срещам SQL като изискване.
@@chillvibe4745 Моля! Значи това е едно от нещата на които трябва да се наблегне.
Здравей, искам да те попитам дали според теб е възможно да комбинираш 8 часова работа с учене? Уча и работя вече от 1 година, но усещам че ще съм много по продуктивен ако се отдам изцяло на учене. Добре ли се гледа в сферата на хора които им е отнело повече време да достигнат някакво ниво?
Здравей, благодаря ти за въпроса! Естествено, че е възможно. Под учене какво имаш предвид - да научаваш знания вкъщи или да ходиш на университет? Ако става въпрос за учене на материята и навлизане в сферата, разбира се че е възможно да го съчетаваш с работа. Няма да е лесно в никакъв случай, ще се случат по-бързо нещата ако се отдадеш 100% на ученето, обаче не всеки има възможност да го направи. Ако приемем, че работиш по 8 часа на ден, спиш 8 часа, 3 часа ти отнемат пътуване до работа, хранене, къпане и други, пак ти остават 5 свободни часа на ден. Всичко е въпрос на приоритети и какво правиш в свободното си време (след работа или уикенда). Трудно е да се съчетава с работа, но не е невъзможно. Успех!
@@VictorGorinov Благодаря за отзива, да имах предвид учене от вкъщи. Лошото е че работата ми е също на компютър и това прави нещата още по-трудни, но не се отказвам ;)
@@SuperZlatev С постоянство ще се получат нещата ;) Успех!
Искам да попитам-Задължително ли е високото ниво на английски език за работа в тази сфера????
Задължително е да го владеете колкото да можете да се оправяте (като минимум) като комуникирате с чужденци, било то писмено или устно. "Високо ниво" е относително, ако можете да говорите и да разбирате другите хора, така че да проведете нормален разговор на английски, това би било достатъчно.
много благодаря
Няма защо :)
На почти 30 години съм почти, започнах курс, но все още се чудя късно ли ми е и мира не ми дава този въпрос. Иначе ми е интересно, забавлявам се, макар и понякога някои задачи да ме демотивират, но все пак стискам зъби и продължавам. Само не знам дали ще мога да се конкурирам след време с други по-млади кадри…
Не ти е късно, давай смело!
Относно заплатите, последната част, не е ясно дали става дума за дев, менюъл QA или automation. МОже би говорите за devs. Иначе видеото е хубаво.
Аз ако получавам 700 лева като джуниар, то аз само квартирата и храната няма да мога да си покрия в софия, не съм алчен за пари, просто искам докато се уча да мога да си купя шоколад, не да карам на хляб сол и квартира, знам, че нищо не знам, но все пак съм ангажиран 8 часа в които ходя там и правя каквото ми кажат и накрая не мога да си платя квартирата и храната и ще съм survival
Здравейте!
Не съм много съгласен със заплатите. Според мен е по-точно да се разграничават по професия. Ако си Junior QA няма как да взимаш заплатата на Junior Dev, независимо дали си в началото или в края на джуниър нивото.
Здравей,знаеш ли дали
хората,чиято работа е част от нетехническите специалности ,(примерно бизнес анализатор),изкарват някакъв стабилен доход,защото са ми казвали,че там не се изкарват много.
Здравей! Изкарват, разбира се. Особено ако човека е квалифициран и е добър в работата си, може да изкарва доста добър доход и на нетехническа позиция.
@@VictorGorinov Благодаря за отговора и успех с канала!Става ли в отделно видео да обясниш колко точно изкарват нетехническите позиции,какво образование е нужно(ако въобще е нужно такова) и колко се търсят на пазара.От мен вече имаш един sub,btw!
Здравейте! Искам да попитам,дали е възможно човек, който има английски 1- ниво(с една дума не добър английски), може да се запише на курс за АЙ ТИ? Как стоят нещата? Благодаря предварително!
Здравейте! Може да се запишете на курс, но ще ви трябва английски за работа в сферата.
Здравей, относно курсовете и специализациите, които препоръча да изкараме в началото. Бих искала да попитам, имаш ли лично мнение и опит с различните академии за програмиране в България (по- популярните и не толкова популярните) и склонен ли си да споделиш мнение по този въпрос?
Здравей. Карал съм курсове в 2 академии - от Swift Academy не бях доволен, от SoftUni останах доволен. Имай предвид, че това е моят личен опит и мое лично мнение. Също съм останал с добро впечатление от програмата на Телерик, но не съм карал курсове при тях. С другите академии нямам опит.
P.S. според мен до голяма степен зависи на кой преподавател попаднеш. Може академията да е супер, но човек да не остане доволен от един конкретен преподавател или обратното - академията да не е добра, но конкретно един курс/преподавател да е на добро ниво.
Разбирам, да. Тъй като разчитам главно на мнения от Интернет, за избор на академията, и всеки опит е от значение. Благодаря!
@@elizabethbordjieva552 Успех!
полезно видео
Благодаря! Радвам се, че ти е било полезно :)
Какви според вас са плюсовете и минусите на девелопърство и аутомейшън тестването защото и аз съм на кръстопът между тези две направления?
Плюсове и минуси не мога да изброя, зависи какво ви харесва на вас повече. Двете професии са различни, но и за двете трябва да можете да програмирате. Съветът ми е да научите основите на програмирането, след това да разберете какви са разликите между програмист и automation QA - и да изберете кое повече ви харесва на вас лично.
Аз за това попитах според вас, тъй като ще има доста различни мнения. Просто една гледна точка.
@@ivanivanov7617 На мен лично в QA професията ми харесва, че човек е замесен в повече неща, като комуникация с клиента, изясняване на изисквания, нужда от разбиране на системата като цяло и как работи бизнеса - за да може да създаде адекватни тестове, които осигуряват качеството на продукта. Софтуерен инженер/програмист е по-техническа позиция, която изисква много сериозни умения по програмиране и не е задължително да разбираш целия бизнес на клиента, за да си свършиш работата (да разработиш дадена функционалност например). Програмистите също комуникират с клиента и колегите си разбира се, но основният им фокус е създаването на продукта. Automation QA също е техническа позиция, защото създаваш тестовете с писане на код, но от моят опит, рядкост е човек да е 100% само Automation QA, без да върши и другите задължения на QA професията. Ако ви е интересно да намирате проблемите в една система, интересно ви е да планирате как бихте тествали нещо и имате око към детайла - може би QA професията е по-подходяща за вас. Ако сте по-технически човек и ви влече да програмирате, да решавате математически задачи, алгоритми и т.н. - може би бихте били по-добър програмист. Ако ви е интересно хем да разбирате бизнеса, да намирате бъгове в системата, хем да програмирате - може би Automation QA е професията за вас. Това е моето мнение, дано ви помогне :)
@@VictorGorinov Благодаря много за информативния и изчерпателен отговор. И ако позволиш за минусите да те попитам дали е вярно, че 20-30% от работата на аутомейшъна е в това да чете, анализира и разбира добре документацията за продуктите? И също така дали в един момент не става досадно писането на тестове, тъй като започва да става еднообразно(със селениум уебдрайвъра до колкото разбирам)?
@@ivanivanov7617 Като цяло всеки от екипа трябва да разбира продукта и това върху което работи. Не е вярно, че 20-30% от работата е четена на документация. А тестовете със селениум за мен не са еднообразни. Много зависи в какъв проект ще попаднеш и какви тестове ще трябва да правиш и колко процента от работата ти ще е писане на аутомейшън тестове - ако в 100% от времето си пишеш тестове, може и да ти стане скучно, но не мисля, че само това би правил ако си Automation QA. По тази логика и да си програмист може да ти е еднообразно, защото само пишеш код ;)
Какво ти е мнението за СофтУни?
И мен това ме интересува.
здрасти Виктор ... уникално видео. Може ли накратко да ми кажеш какви са изискванията за един manual Tester ?
Благодаря, Георги! Радвам се, че видеото ти харесва! Изискванията за manual tester за всяка компания биха били специфични, предлагам ти да отвориш някоя обява и да ги погледнеш. Но общо взето биха били нещо такова - аналитично мислене, създаване и изпълнение на test cases, test planning, agile methodology опит би бил плюс, всеки изкаран курс за manual testing би бил плюс, око към детайла, exploratory testing, способност за комуникация с клиента и разбиране на изискванията, API тестване с Postman също би бил плюс. Погледни някоя обява и ще ти стане ясно. Надявам се да съм ти помогнал поне малко.
@@VictorGorinov определено ми помогна .. Благодаря ти!! btw купих си твой курс от Udemy и най-скоро време го почвам 👍
@@ГеоргиЯчев-и9д Много се радвам! Успех!
Препоръчително ли да се знае друг език освен Английски?
Би било полезно, но не е задължително условие. С повечето клиенти бихте се разбирали на английски.
А ако съм само със средно образование? Да имам ли някакви надежди?
Разбира се, стига да сте научили материята и да можете да демонстрирате знания.
Много е трудно хората да ти дадът шанс тоза да си учиш сам да винаги трябва да допълваш знания независимо дали си завършил някъде или не. Както казва проф. Иво Христов бизнеса трябда да започн да си плаща. Казваш инвестиция за бъдещето та това не е ли при всяко започване на нова позиция някъде. Не може в България 2022 да говорим за заплати 500лв 1000лв, ами инфлацията покачването на цените. Как мислиш да един да го наречем най - служител като мисли постоянно как да си палати сметките ще има фокуса и мотивацията да работи и дали това няма да му попречи да покаже добри резултати да оправдае доверие. Да не говоря че има хора които започват на по 2000 ,2100 дори стартова заплата . После се чудите защо няма кадри ,защо хората напускат ами в тоя прословут запад за нас меката на Европа там заплатите почват от поне 2000 евро. Да не говоря че повечето фирми са в София , а тези които са извън колкото и да знаеш вина ги ще искат повече. Нашия манталитет не се променил не зависимо да сме в IT или друга област. За шуробаджанащината няма да говоря вобще тя е на всеки ъгъл, нямаш умения ама познаваш тоя оня хайде почваш. На мен лично са ми казвали team lider ти от jobs.bg другите са препоръчни(хора на хората) как се състезаваш с взето вече решвние..... има много неизвестни .
На какъв език програмираш?
На какъвто се наложи в проекта. Най-много опит имам със C# и Java.
С какво автоматизираш?
Най-голям опит имам със Selenium WebDriver + Java/C#. Но съм ползвал и други технологии за по-кратко - Testim, Cypress, Protractor.
Вече е късно да ставаш какъвто и да било! Роботите много скоро ще превземат всички професии! И няма да има работа за никого! Парите също ще изчезнат. А след тях вероятно и хората...
15:06
6:17
Ей тази песен най-ме забавлява. "Не ви трябва образование, за да работите в IT сферата ... ей ме на, аз нямам, а пък работя ... ако аз мога и вие можете ... оп малка подробност ... имам медицинско образование ... " А бе, моето момче, ти ако имаш капацитет да завършиш медицинско образование, имаш капацитет за кажи-речи всичко! Как реши, че всеки може да направи нещата, които ти можеш?
Здравейте! Едва ли на всеки би му се получило точно както на мен. Хората сме различни и всеки има своят път. Естествено, че се изискват определени качества за да се преквалифицира човек и да започне работа в ИТ сферата. Това което казвам е, че ако човек има цел и дисциплината да направи всичко възможно за постигането на тази цел - липсата на ИТ образование не би спряло човек да започне работа в сферата. Целта на видеото е да споделя моят опит, като се надявам да е полезно на някого и да послужи като позитивна информация.
Благодаря за видеото! Толкова информативно за мен, че усещам сложната концепция, на самата работата.. Проба грешка, самата истина за постижения!
Благодаря за коментара!
IT сферата е много обширно понятие и отрасъл. Трябва да уточнявате точно в коя част от IT сферата говорите. Защото там са хардуер майсторите, софтуер програмистите за ОС , тези дето пишат сайтове, java и т.н . Срещал съм хора които са IT пишат java и т.н които халхабер си нямат от хардуера примерно настройки в биос и т.н , знаят си само това което правят в тяхната част от IT сектора.
17:20
9:30