Doskonale! Większość wypowiadających się w temacie nie uwzględnia wartości luzu, który generujemy na popchanie go w dół - tylko w górę - luz to składowa dwóch tych wartości tak jak pokazujesz to na filmie. Dzięki, pozdrawiam.
Odnośnie ustawienia tylnego koła w osi na znaki żle lepiej ustawić przednie koło na wprost a od tyłu motocykla spojrzeć przez ranty opony tylnej i przedniej tworząc linię prostą z lewej strony opony i z prawej jeśli z obu stron jest jednakowa odległość względem przedniej odony będzie ok
Prawidłowy luz łańcucha sprawdza się jak motocykl podparty jest na 2 kołach to znaczy sprawdzamy i regulujemy na nóżce bocznej . Mówiąc krótko ma stać na kołach .
Witam LWG. Mam problem który był pokazany w filmiku, może żeby bardziej zrozumieć problem i znaleźć rozwiązanie opiszę wszystko bardziej szczegółowo. Motocykl to Honda Hornet pc34 w 2018 r przy przebiegu 43000 wymieniłem napęd ponieważ było go już mocno słychać, zobaczyłem zębatkę z dawcą w tartą od wewnętrznej strony. Założyłem nowy zestaw napędowy łańcuch DID zębatki sunstar. Mierzyłem na wszelakie sposoby odległości od osi mocowania wahacza od tylnej krawędzi wahacza według pomiarów tylne koło ustawione jest osiowo przynajmniej względem tylnego wahacza. Teraz mam przejechane 63000 czyli napęd zrobił dokładnie 20000 km. Dodam jeszcze że mam założoną olej arkę co prawda własnej roboty ale łańcuch nigdy nie był suchy i wszystko jest nasmarowane. Identyczny sposób na olej arkę pokazał też gość na YouTubie gdzie Hondą CBF 1000 przejechał na jednym łańcuchu 66 000 km. Moje pytanie brzmi czy ktoś spotkał się z tego typu problemem i wie jak go rozwiązać. Jeśli przestawić koło to w którą stronę. Zastanawiam się nad tym ponieważ skoro wymiary do osi wahacza są równe to czy silnik nie jest lekko przedstawiony jest nie osiowo względem tylnej zębatki. Na chwilę obecną napęd jest do wymiany ale jeśli nie usunę problemu to znów wytrze mi zębatkę i zniszczy łańcuch.
Spróbuj sprawdzić osiowość napędu za pomocą wskaźnika laserowego. Przy wymianie napędu, gdy będą założone już zębatki a łańcuch jeszcze nie, trzeba przyłożyć wskaźnik laserowy do tylnej zębatki i zobaczyć czy świeci w przednią, a potem przyłożyć do przedniej i sprawdzić czy trafia w tylną. jeśli da się ustawić osiowo bez łańcucha, to z łańcuchem też będzie się dało. Pamiętać należy jednak że na osiowość napędu pod obciążeniem mają wpływ również takie elementy jak łożyska koła, łożysko zabieraka, gumy zabieraka, łożyska wahacza.
Ok dzięki za pomoc. Właśnie mam zamiar zdjąć łańcuch i sprawdzić jakimś liniałem. Mam poziomicę laserową i laser dalmierza który mógłbym wykorzystać ale może liniał będzie bardzo precyzyjny. Spróbuję sprawdzić czy jeżeli dam nacisk na łańcuch czy nie zmienia się osiowość.
Twój napęd wygląda po prostu na zużyty. Wytarcie zębatki od wewnętrznej strony może jak najbardziej świadczyć o nie osiowości zestawu, ale pozostałe objawy (zęby zużyte z jednej strony i luz na rolkach) to normalne zużycie napędu.
Jesli kupujemy uzywany motocykl i zobaczymy nieprawidłowości to ulozenie wstępne tych dwóch mniejszych śrub Regulacyjnych mozna ustawic sugerując się odległością końca gwintu / nakrętki od wahacza/ innego stalego punktu motocykla? Informuję jednocześnie pytając bo sam nie chce żyć w błędzie i też błędów rozpowszechniać
Elementy po dwóch stronach wahacza nie zawsze są symetryczne, więc taki pomiar może być zafałszowany. Jeśli już, mierzyłbym na przykład odległości między środkiem osi wahacza a środkiem osi tylnego koła.
Cześć. Czy waga kierowcy albo jazda z plecaczkiem ma znaczenie jeśli chodzi o naciąg łańcucha. W mojej CBF 600 to pomiędzy 20 a 30 mm. Jak ostatnio pytałem mechanika powiedział żeby zmierzyć luz pod naciskiem kierowcy. Co myślisz?
Nigdy nie widziałem żadnych informacji na temat różnych zaleceń co do regulacji napędu w zależności od obciążenia motocykla. Z resztą nawet podczas jazdy solo zdarza się że zawieszenie dobije. Luz łańcucha sugerowany przez producenta uwzględnia pełen zakres pracy zawieszenia. Pozdrawiam.
Pamiętaj, że to co mówię, to tylko moje zdanie oraz moje doświadczenia czy obserwacje. Zawsze może być tak, że czegoś nie wiem. Nie traktuj mojego zdania jako wyroczni, a raczej na jego podstawie buduj swoje. Pozdrawiam.
@@123dudixNo nie bardzo bo autor filmu twierdzi ze odleglosc tylnej zebatki od przedniej zmienia sie w zaleznosci od pozycji wahacza 😊 Szczerze watpie ze tak jesy - to byloby nielogiczne i powodowalo zerwania lancuchow czy inne uszkodzenia.
@@tomasblack6708 A czy w takim razie nie jest tak, że jak hamujesz silnikiem i łańcuch napina się na dole, to siła hamowania pokona tą sprężynę? Wtedy łańcuch zrobi się mocno za luźny, bo przecież masz napinacz więc nie będziesz go regulował. A jeśli masz zamiar regulować i trzymać właściwy luz, to napinacz i tak traci sens. Z tego właśnie powodu fabrycznie takie napinacze nie są stosowane.
@@motomechability Jezdzw juz chwile z tym napinaczem i narazie nie widze problemow tylko nie wiem czy nie bedzie na dłusza mete jakis problemow i czy taki napinacz ma sens wogule
A co zrobić gdy łańcuch w Crossie nowym prosto z fabryki jest za mocno naciągnięty że jest sztywny i nie rusza się w dół i górę. Jak to poluzować tak aby ten łańcuch nie pękł? I czy wogóle się da, bo boję się że w terenie poprostu pęknie.
Ja w pierwszej kolejności zgłosiłbym się chyba do sprzedawcy lub autoryzowanego serwisu. Nowy sprzęt jest wszak na gwarancji. Oczywiście samemu również można dokonać regulacji. Tak jak we wszystkich chyba motocyklach, przy tylnej osi. Ustawić tak, jak podane w instrukcji obsługi.
Cześć! Mam pytanie totalnego laika. Czy mierzenie luzu łańcucha, nie powinno odbywać się gdy motocykl stoi na kołach a nie na podnośniku? Z góry przepraszam jeśli pytanie jest idiotyczne. Na chłopski rozum było by to uciążliwe, by co kilka sekund podnosić i opuszczać go ale gdzieś mi mignęła taka informacja. Dodam, że chodzi o FZ6n 08r.
Jak mówi stare przysłowie - nie ma głupich pytań. To, jak sprawdzać luz łańcucha powinno być napisane w instrukcji obsługi. Najczęściej motocykl powinien stać na kołach, ale niektórzy producenci dopuszczają sprawdzanie na podstawce centralnej (a wtedy zawieszenie nie jest obciążone). Trzeba również pamiętać że podnośnik pod wahacz daje praktycznie takie samo ugięcie wahacza jak w motocyklu stojącym na kołach. Ja zazwyczaj na podniesionym tylnym kole szukam w napędzie najciaśniejszego miejsca, czyli tam gdzie powinien być ustawiony odpowiedni luz, a jego wartość ustalam już jak motocykl stoi na kołach.
A co Pan powie na to Triumph tiger sport 660 z 23r. Naciąg łańcucha w najciaśniejszym miejscu mierząc od wahacza jak Mówi instrukcja do środka łańcucha przy naciśnięciu go w dół to zakres między 43-55mm, gdy jest poniżej 47mm napęd wyje jak szalony, przejechane dopiero 4700km, od nowości jak naciągałem jak mówi producent poniżej 49mm słychać wycie. Aso twierdzi że za mocno naciągnięty, a tak naprawdę jest 100% jak mówi instrukcja…
Spoko material ale... co jeśli ktoś posiada motocykl gdzie jest duży skok zawieszenia np triumph tiger 900 rally pro. Jak podchodzimy do tego typu motocykli. Ostatnio byłem w serwisie... przegląd i regulacją napędu. Łańcuch pod obciążeniem był napięty jak struna. Może dwa słowa na Do poprawy... serwis... 😢😢
Z mojego doświadczenia wynika, że im większy skok tylnego zawieszenia, tym większy luz na łańcuchu. Akurat w Triumphach z tego co pamiętam prawidłowy luz łańcucha jest podany w instrukcji obsługi, a nie na naklejce na jego osłonie. Moim zdaniem łańcuch nie powinien być całkowicie napięty przy pełnym ugięciu wahacza.
Na prędkość maksymalną nie powinien mieć wpływu, ale na zmianę biegów już może. Głównie przez to że jak jest luźny to przy zmianie obciążenia podczas zmiany biegów może być odczuwalne szarpanie.
Źle ustawione koło powoduje że z motocykla robi się dwuślad. A to z kolei może powodować że motocykl skręca w jedną stronę bardziej niż w drugą. Czy może to powodować uślizg? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
@@motomechability Dziękuję za odpowiedź, motor salonowo ustawiony z różnicą 4mm na kreskach co dawało 10mm różnicy na rancie opony względem drugiej strony. Zakręt 90 stopni mała prędkość, motocykl gorzej skręcał w lewo przez co trzeba było mocniej dokręcać i przód odjechał jak na lodzie. Przede mną motor kolegi z większą prędkością bezproblemowo. Jeszcze nigdy nie miałem tak nieprzewidywalnej sytuacji. Pozdrawiam
Naciągam ksiazkowo, ale jak postawie motocykl w pionie to lancuch mocno naprężony jak guma w gaciach. Czy tak powinno byc? Bo wydaje mi sie to dosc dziwne, zero luzu w pionie praktycznie a na nozce jest tak jak pownno nawet i troche za dużo juz
Akurat taki motocykl nie wpadł mi jeszcze w ręce. Z mojego doświadczenia, ale także na "chłopski rozum" łańcuch nigdy nie powinien być mocno napięty. Co na to dealer (autoryzowany serwis)?
Przy naciąganiu koło powinno być w pozycji roboczej, wiec prawidłowo jest gdy motocykl będzie stał albo na stopce bocznej albo na stojaku pod wahacz. Jak sobie chcesz to tak rób ale nie wstawiaj tego jako poradniki bo wprowadzasz ludzi w błąd.
Bardzo często producenci motocykli dopuszczają sprawdzanie luzu łańcucha na podstawce centralnej. Praktycznie w każdym przypadku jeśli motocykl jest w nią wyposażony lub można ją zamontować akcesoryjnie. To o czym piszesz występuje zazwyczaj w motocyklach o bardzo dużym skoku tylnego zawieszenia. W wielu crossach i wyczynowych enduro dosyć często należy wstępnie ugiąć wahacz (jedna osoba siada na motocykl, a druga sprawdza luz). W motocyklach szosowych, w których skok tylnego zawieszenia jest stosunkowo niewielki, nie ma to dużego znaczenia. A tak na marginesie ugięcie wahacza na stopce bocznej będzie inne niż na stojaku pod wahacz, bo zmienia się zarówno środek ciężkości jak i liczba punktów podparcia.
Co ty chlopie za glupoty wypisujesz. Wystarczy troche oleju w glowie by sobie wyobrazic ze obciazenie tylnego kola nie bedzie takie samo jesli motocykl bedzie umieszczony na podastawce i kiedy bedzie stac podparty stopka boczna.
Najczęściej, jeśli instrukcja nie zaleca inaczej, luz łańcucha sprawdzam jako amplitudę między najniższym i najwyższym wychyleniem. Naciskam w dół, a potem w górę. Odległość między skrajnymi punktami to luz łańcucha. W filmie dokładnie o tym jest od około piątej minuty.
Pytanko świeżaka. Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Moto. Poprzedni właściciel mówił mi żeby naciąg sprawdzać gdy jedna osoba siedzi na motocyklu... To prawda ? On ważył ~120 a ja 80 🤣
W takim motocyklu do sprawdzania naciągu motocykl powinien stać na podstawce bocznej lub centralnej. Luz podany przez producenta mierzyć BEZ dodatkowego obciążenia.
A czy nie powinno się mierzyć luzu łańcucha pod obciążeniem? Waga motocykla + kierownika znacząco wpływa na napięcie łańcucha. W większości poradników w taki właśnie sposób jest sprawdzany luz. A tutaj pokazujesz całkowicie coś innego. Jaki w końcu prawidłowy sposób jest?
Najbardziej prawidłowy sposób jest podany w instrukcji obsługi motocykla. Najczęściej luz jest podawany bez obciążenia, żeby nie trzeba było angażować dwóch osób do pomiaru. Ale niektóre motocykle jednak tego wymagają.
NEWS DNIA. łańcuchów Oring, Xring nie smaruję się. Kruca, na opakowaniach łańcuchów jest co innego napisane. Korozja potrafi zjeść powierzchnie przylegania uszczelnień i wtedy zje błyskawicznie Oringi, Xringi itp. Panu Fachowcu... Jak to jest w życiu serwisowym obserwowane?
Ja tam nie patrzę co mówią ani co piszą o łańcuchu w moto. Po prostu zawsze smaruję co ok.300-500km, a po jeździe w deszczu to częściej. Smaruję oczywiście specjalnym smarem do łańcuchów motocyklowych i tyle. Polecam.
Ale że jak to się nie smaruje? Pierwsze słyszę! Z resztą jak się je wyjmuje z opakowania to jednak są posmarowane... ...a z resztą za dwa tygodnie będzie film o smarowaniu właśnie. Na który oczywiście już zapraszam...
Fajnie, że powstała taka seria, prosto, ale profesjonalnie podane, Super!
Dzięki!
Należy się like 👍 rzeczowo i na temat, ciekawe rzeczy i dokładne objaśnienie
Dziękuję!
Doskonale! Większość wypowiadających się w temacie nie uwzględnia wartości luzu, który generujemy na popchanie go w dół - tylko w górę - luz to składowa dwóch tych wartości tak jak pokazujesz to na filmie. Dzięki, pozdrawiam.
Ja również pozdrawiam.
Pięknie to wszystko wytłumaczone, pozdrawiam!
Dziękuję i również pozdrawiam.
Lubię oglądać twoje filmy, są ciekawe .
Dziękuję!
Bardzo zwięzła i rzeczowa instrukcja
Dziękuję!
Dzięki za cenny materiał
Proszę bardzo!
I tak trzymaj. Pozdrawiam
Dzięki!
świetny materiał jak zwykle zresztą 💪
Dziękuję!
Pierwszy film na tym kanale. Dobry 👍 Wchodzę z subem i serdecznie pozdrawiam 🍀
Dziękuję bardzo!
@@motomechability 🤜🍀🤛
Super materiał
Dziękuję!
Zajebisty materiał, dzięki!
Dziękuję!
Odnośnie ustawienia tylnego koła w osi na znaki żle
lepiej ustawić przednie koło na wprost a od tyłu motocykla spojrzeć przez ranty opony tylnej i przedniej tworząc linię prostą z lewej strony opony i z prawej jeśli z obu stron jest jednakowa odległość względem przedniej odony będzie ok
Z jednej strony tak, ale z drugiej to dość kłopotliwa i czasochłonna operacja.
Może warto zmierzyć odległość od boku felgi do boku,, widełek " po obu stronach jednakową odległość
Prawidłowy luz łańcucha sprawdza się jak motocykl podparty jest na 2 kołach to znaczy sprawdzamy i regulujemy na nóżce bocznej . Mówiąc krótko ma stać na kołach .
Na podnośniku pod wahacz zawieszenie jest tak samo obciążone jak na kołach. Niektórzy producenci dopuszczają sprawdzanie na centralnej podstawce.
Witam LWG. Mam problem który był pokazany w filmiku, może żeby bardziej zrozumieć problem i znaleźć rozwiązanie opiszę wszystko bardziej szczegółowo.
Motocykl to Honda Hornet pc34 w 2018 r przy przebiegu 43000 wymieniłem napęd ponieważ było go już mocno słychać, zobaczyłem zębatkę z dawcą w tartą od wewnętrznej strony.
Założyłem nowy zestaw napędowy łańcuch DID zębatki sunstar. Mierzyłem na wszelakie sposoby odległości od osi mocowania wahacza od tylnej krawędzi wahacza według pomiarów tylne koło ustawione jest osiowo przynajmniej względem tylnego wahacza. Teraz mam przejechane 63000 czyli napęd zrobił dokładnie 20000 km. Dodam jeszcze że mam założoną olej arkę co prawda własnej roboty ale łańcuch nigdy nie był suchy i wszystko jest nasmarowane. Identyczny sposób na olej arkę pokazał też gość na YouTubie gdzie Hondą CBF 1000 przejechał na jednym łańcuchu 66 000 km.
Moje pytanie brzmi czy ktoś spotkał się z tego typu problemem i wie jak go rozwiązać. Jeśli przestawić koło to w którą stronę. Zastanawiam się nad tym ponieważ skoro wymiary do osi wahacza są równe to czy silnik nie jest lekko przedstawiony jest nie osiowo względem tylnej zębatki.
Na chwilę obecną napęd jest do wymiany ale jeśli nie usunę problemu to znów wytrze mi zębatkę i zniszczy łańcuch.
Spróbuj sprawdzić osiowość napędu za pomocą wskaźnika laserowego. Przy wymianie napędu, gdy będą założone już zębatki a łańcuch jeszcze nie, trzeba przyłożyć wskaźnik laserowy do tylnej zębatki i zobaczyć czy świeci w przednią, a potem przyłożyć do przedniej i sprawdzić czy trafia w tylną. jeśli da się ustawić osiowo bez łańcucha, to z łańcuchem też będzie się dało. Pamiętać należy jednak że na osiowość napędu pod obciążeniem mają wpływ również takie elementy jak łożyska koła, łożysko zabieraka, gumy zabieraka, łożyska wahacza.
Ok dzięki za pomoc. Właśnie mam zamiar zdjąć łańcuch i sprawdzić jakimś liniałem. Mam poziomicę laserową i laser dalmierza który mógłbym wykorzystać ale może liniał będzie bardzo precyzyjny. Spróbuję sprawdzić czy jeżeli dam nacisk na łańcuch czy nie zmienia się osiowość.
Tak to wygląda.
ua-cam.com/users/shortsJ5VAPBqxUzs?feature=share3
Tutaj są pokazane również rolki
ua-cam.com/video/_pm0_OgA4zg/v-deo.html
Twój napęd wygląda po prostu na zużyty. Wytarcie zębatki od wewnętrznej strony może jak najbardziej świadczyć o nie osiowości zestawu, ale pozostałe objawy (zęby zużyte z jednej strony i luz na rolkach) to normalne zużycie napędu.
super materiał
Dziękuję!
Jesli kupujemy uzywany motocykl i zobaczymy nieprawidłowości to ulozenie wstępne tych dwóch mniejszych śrub Regulacyjnych mozna ustawic sugerując się odległością końca gwintu / nakrętki od wahacza/ innego stalego punktu motocykla? Informuję jednocześnie pytając bo sam nie chce żyć w błędzie i też błędów rozpowszechniać
Elementy po dwóch stronach wahacza nie zawsze są symetryczne, więc taki pomiar może być zafałszowany. Jeśli już, mierzyłbym na przykład odległości między środkiem osi wahacza a środkiem osi tylnego koła.
Takie uszkodzenia na zębatce widać nawet na założonej z łańcuchem bo część zębów jest odsłonięta... więc można to sprawdzić wizualnie.
Pewnie że można. No chyba że zużycie jest od wewnętrznej strony. Niestety wielu użytkowników motocykli tam po prostu nie zagląda.
@@motomechability ja sprawdziłem palcem i był tam smar, ale można też szmatką
Super.
Dzięki!
Cześć. Czy waga kierowcy albo jazda z plecaczkiem ma znaczenie jeśli chodzi o naciąg łańcucha. W mojej CBF 600 to pomiędzy 20 a 30 mm. Jak ostatnio pytałem mechanika powiedział żeby zmierzyć luz pod naciskiem kierowcy. Co myślisz?
Nigdy nie widziałem żadnych informacji na temat różnych zaleceń co do regulacji napędu w zależności od obciążenia motocykla. Z resztą nawet podczas jazdy solo zdarza się że zawieszenie dobije. Luz łańcucha sugerowany przez producenta uwzględnia pełen zakres pracy zawieszenia. Pozdrawiam.
@@motomechability No to sprawa rozwiązana. Dzięki.
Pamiętaj, że to co mówię, to tylko moje zdanie oraz moje doświadczenia czy obserwacje. Zawsze może być tak, że czegoś nie wiem. Nie traktuj mojego zdania jako wyroczni, a raczej na jego podstawie buduj swoje. Pozdrawiam.
@@123dudixNo nie bardzo bo autor filmu twierdzi ze odleglosc tylnej zebatki od przedniej zmienia sie w zaleznosci od pozycji wahacza 😊 Szczerze watpie ze tak jesy - to byloby nielogiczne i powodowalo zerwania lancuchow czy inne uszkodzenia.
Dzień dobry! Czy możliwy jest kontakt z Panem, w celu ewentualnego przeglądu i naprawy Hondy Shadow 125 z 2000 r.
Niestety nie. Obecnie nie prowadzę komercyjnego warsztatu.
Co pan mysli o dodatkoeych napinaczu przykreczane na wachacz? nie dawno załozyłem taki na zebatce i nie wiem czy to dobrze wpływa czy zle nanaped
A jaki miałby być cel dodawania takiego napinacza?
@@motomechability On jest na sprezynie i cały czas napina łancuch
@@tomasblack6708 A czy w takim razie nie jest tak, że jak hamujesz silnikiem i łańcuch napina się na dole, to siła hamowania pokona tą sprężynę? Wtedy łańcuch zrobi się mocno za luźny, bo przecież masz napinacz więc nie będziesz go regulował. A jeśli masz zamiar regulować i trzymać właściwy luz, to napinacz i tak traci sens. Z tego właśnie powodu fabrycznie takie napinacze nie są stosowane.
@@motomechability Jezdzw juz chwile z tym napinaczem i narazie nie widze problemow tylko nie wiem czy nie bedzie na dłusza mete jakis problemow i czy taki napinacz ma sens wogule
A co zrobić gdy łańcuch w Crossie nowym prosto z fabryki jest za mocno naciągnięty że jest sztywny i nie rusza się w dół i górę. Jak to poluzować tak aby ten łańcuch nie pękł? I czy wogóle się da, bo boję się że w terenie poprostu pęknie.
Ja w pierwszej kolejności zgłosiłbym się chyba do sprzedawcy lub autoryzowanego serwisu. Nowy sprzęt jest wszak na gwarancji. Oczywiście samemu również można dokonać regulacji. Tak jak we wszystkich chyba motocyklach, przy tylnej osi. Ustawić tak, jak podane w instrukcji obsługi.
@@motomechability dziękuję za odpowiedź
chyba w krosie jest włąsnie tak,ze gdy koło jest na maxa w dół to tez sie naciąga łąńcuch
@@user-lo4sl7of6d tak, cross i łańcuch był nowy teraz już jest normalny luz
Cześć! Mam pytanie totalnego laika. Czy mierzenie luzu łańcucha, nie powinno odbywać się gdy motocykl stoi na kołach a nie na podnośniku? Z góry przepraszam jeśli pytanie jest idiotyczne. Na chłopski rozum było by to uciążliwe, by co kilka sekund podnosić i opuszczać go ale gdzieś mi mignęła taka informacja. Dodam, że chodzi o FZ6n 08r.
Jak mówi stare przysłowie - nie ma głupich pytań. To, jak sprawdzać luz łańcucha powinno być napisane w instrukcji obsługi. Najczęściej motocykl powinien stać na kołach, ale niektórzy producenci dopuszczają sprawdzanie na podstawce centralnej (a wtedy zawieszenie nie jest obciążone). Trzeba również pamiętać że podnośnik pod wahacz daje praktycznie takie samo ugięcie wahacza jak w motocyklu stojącym na kołach. Ja zazwyczaj na podniesionym tylnym kole szukam w napędzie najciaśniejszego miejsca, czyli tam gdzie powinien być ustawiony odpowiedni luz, a jego wartość ustalam już jak motocykl stoi na kołach.
@@motomechability Dziękuję za odpowiedź!
A co Pan powie na to
Triumph tiger sport 660 z 23r.
Naciąg łańcucha w najciaśniejszym miejscu mierząc od wahacza jak
Mówi instrukcja do środka łańcucha przy naciśnięciu go w dół to zakres między 43-55mm, gdy jest poniżej 47mm napęd wyje jak szalony, przejechane dopiero 4700km, od nowości jak naciągałem jak mówi producent poniżej 49mm słychać wycie. Aso twierdzi że za mocno naciągnięty, a tak naprawdę jest 100% jak mówi instrukcja…
Niestety nie miałem przyjemności jeździć takim motocyklem ani cokolwiek przy takim robić. Czy dealer ma taki model jako testówkę? Może warto porównać?
Daje suba I oglądam pozdr . Dawaj więcej filmów
Dzięki!
Spoko material ale... co jeśli ktoś posiada motocykl gdzie jest duży skok zawieszenia np triumph tiger 900 rally pro. Jak podchodzimy do tego typu motocykli. Ostatnio byłem w serwisie... przegląd i regulacją napędu. Łańcuch pod obciążeniem był napięty jak struna. Może dwa słowa na Do poprawy... serwis... 😢😢
Z mojego doświadczenia wynika, że im większy skok tylnego zawieszenia, tym większy luz na łańcuchu. Akurat w Triumphach z tego co pamiętam prawidłowy luz łańcucha jest podany w instrukcji obsługi, a nie na naklejce na jego osłonie. Moim zdaniem łańcuch nie powinien być całkowicie napięty przy pełnym ugięciu wahacza.
Witam mam pytanie czy luźny łańcuch ma wpływ na prędkość i zmianę biegów?
Na prędkość maksymalną nie powinien mieć wpływu, ale na zmianę biegów już może. Głównie przez to że jak jest luźny to przy zmianie obciążenia podczas zmiany biegów może być odczuwalne szarpanie.
A czy te najciaśniejsze miejsce nie powinno znajdować sie na zębatce tylnej?
A co by to dało?
Witam! Czy źle wyosiowane koło podczas naciągania łańcucha może być przyczyną złej trakcji a w konsekwencji uślizgu i wywrotki motocykla w zakręcie?
Źle ustawione koło powoduje że z motocykla robi się dwuślad. A to z kolei może powodować że motocykl skręca w jedną stronę bardziej niż w drugą. Czy może to powodować uślizg? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
@@motomechability Dziękuję za odpowiedź, motor salonowo ustawiony z różnicą 4mm na kreskach co dawało 10mm różnicy na rancie opony względem drugiej strony. Zakręt 90 stopni mała prędkość, motocykl gorzej skręcał w lewo przez co trzeba było mocniej dokręcać i przód odjechał jak na lodzie. Przede mną motor kolegi z większą prędkością bezproblemowo. Jeszcze nigdy nie miałem tak nieprzewidywalnej sytuacji. Pozdrawiam
Naciągam ksiazkowo, ale jak postawie motocykl w pionie to lancuch mocno naprężony jak guma w gaciach. Czy tak powinno byc? Bo wydaje mi sie to dosc dziwne, zero luzu w pionie praktycznie a na nozce jest tak jak pownno nawet i troche za dużo juz
Rzeczywiście to dość nietypowa sytuacja. A jaki to motocykl?
@@motomechability benelli trk502x
Akurat taki motocykl nie wpadł mi jeszcze w ręce. Z mojego doświadczenia, ale także na "chłopski rozum" łańcuch nigdy nie powinien być mocno napięty. Co na to dealer (autoryzowany serwis)?
Subik leci, dzięki za materiał :)
Dzięki!
👌
Dziękuję!
Przy naciąganiu koło powinno być w pozycji roboczej, wiec prawidłowo jest gdy motocykl będzie stał albo na stopce bocznej albo na stojaku pod wahacz. Jak sobie chcesz to tak rób ale nie wstawiaj tego jako poradniki bo wprowadzasz ludzi w błąd.
Bardzo często producenci motocykli dopuszczają sprawdzanie luzu łańcucha na podstawce centralnej. Praktycznie w każdym przypadku jeśli motocykl jest w nią wyposażony lub można ją zamontować akcesoryjnie. To o czym piszesz występuje zazwyczaj w motocyklach o bardzo dużym skoku tylnego zawieszenia. W wielu crossach i wyczynowych enduro dosyć często należy wstępnie ugiąć wahacz (jedna osoba siada na motocykl, a druga sprawdza luz). W motocyklach szosowych, w których skok tylnego zawieszenia jest stosunkowo niewielki, nie ma to dużego znaczenia. A tak na marginesie ugięcie wahacza na stopce bocznej będzie inne niż na stojaku pod wahacz, bo zmienia się zarówno środek ciężkości jak i liczba punktów podparcia.
Co ty chlopie za glupoty wypisujesz. Wystarczy troche oleju w glowie by sobie wyobrazic ze obciazenie tylnego kola nie bedzie takie samo jesli motocykl bedzie umieszczony na podastawce i kiedy bedzie stac podparty stopka boczna.
Dlaczego go napinasz do dołu?
Najczęściej, jeśli instrukcja nie zaleca inaczej, luz łańcucha sprawdzam jako amplitudę między najniższym i najwyższym wychyleniem. Naciskam w dół, a potem w górę. Odległość między skrajnymi punktami to luz łańcucha. W filmie dokładnie o tym jest od około piątej minuty.
Pytanko świeżaka. Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Moto. Poprzedni właściciel mówił mi żeby naciąg sprawdzać gdy jedna osoba siedzi na motocyklu... To prawda ? On ważył ~120 a ja 80 🤣
A to zależy jaki motocykl. W endurakach i crossach zazwyczaj się tak robi.
@@motomechability Suzuki Bandit S także Moto bardziej szosowo turystyczne 🙂
W takim motocyklu do sprawdzania naciągu motocykl powinien stać na podstawce bocznej lub centralnej. Luz podany przez producenta mierzyć BEZ dodatkowego obciążenia.
A czy nie powinno się mierzyć luzu łańcucha pod obciążeniem? Waga motocykla + kierownika znacząco wpływa na napięcie łańcucha. W większości poradników w taki właśnie sposób jest sprawdzany luz. A tutaj pokazujesz całkowicie coś innego. Jaki w końcu prawidłowy sposób jest?
Najbardziej prawidłowy sposób jest podany w instrukcji obsługi motocykla. Najczęściej luz jest podawany bez obciążenia, żeby nie trzeba było angażować dwóch osób do pomiaru. Ale niektóre motocykle jednak tego wymagają.
Ok. Dzięki. Instrukcja mojego motocykla akurat opisuje regulację, by motocykl stał na stopce bocznej.
Odleglosc tylnej zebatki od przedniej bedzie rozna w zaleznosci od ugiecia wahacza? Ejj, to by bylo totalnie durne. Nie sadze ze to prawda.
No ale tak jest. Geometrii nie oszukasz. Byłaby równa tylko wtedy gdyby oś wahacza i oś tylnej zębatki pokrywały się. A tak nie jest.
NEWS DNIA. łańcuchów Oring, Xring nie smaruję się. Kruca, na opakowaniach łańcuchów jest co innego napisane. Korozja potrafi zjeść powierzchnie przylegania uszczelnień i wtedy zje błyskawicznie Oringi, Xringi itp. Panu Fachowcu... Jak to jest w życiu serwisowym obserwowane?
Ja tam nie patrzę co mówią ani co piszą o łańcuchu w moto. Po prostu zawsze smaruję co ok.300-500km, a po jeździe w deszczu to częściej. Smaruję oczywiście specjalnym smarem do łańcuchów motocyklowych i tyle. Polecam.
Ale że jak to się nie smaruje? Pierwsze słyszę! Z resztą jak się je wyjmuje z opakowania to jednak są posmarowane... ...a z resztą za dwa tygodnie będzie film o smarowaniu właśnie. Na który oczywiście już zapraszam...
Kro nie smaruje ten nie jedzie
motocykl musi stać oboma kołami na ziemi, zeby prawidłowo ocenic naciąg łąńcucha, chyba wprowadza pan w błąd oglądających
W różnych motocyklach jest różnie. Najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi konkretnego motocykla.
Kurwa, nie mogę. Koleś gada tak strasznie wolno, że nie da się tego słuchać.
to nie słuchaj i nie oglądaj, albo sam się nagraj i nam opublikuj, też Cię ocenimy :) Pozdrawiam
Dziękuję za opinię.
Jprdl 🤦 może i w miarę rzeczowo ale rozlazłe jak flaki z olejem 😌
Dziękuję za opinię.