Chleb z PAJĘCZYNĄ i inne staropolskie LEKARSTWA - pomagały czy ZABIJAŁY?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 вер 2024
  • Dawna szlachta znała wiele lekarstw, które miały pomagać w radzeniu sobie z różnego rodzaju dolegliwościami: od bólu żołądka, po rany postrzałowe czy cięte. I choć ich skuteczność jest dyskusyjna, to warto pamiętać, że to właśnie wczesnonowożytne medykamenty były fundamentem, na którym później wyrosła współczesna farmakologia.
    ***
    Mój kanał powstał po to, aby szerzyć wiedzę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej obywatelach. W swoich filmach opisuje wydarzenia historyczne, sylwetki zapomnianych Sarmatów, staropolskie tradycje, zwyczaje i kulturę.
    Jeżeli cenicie sobie moją działalność, możecie wesprzeć mnie finansowo na trzy sposoby:
    🏹 Za pośrednictwem portalu Patronite: patronite.pl/p...
    🏹 Za pośrednictwem opcji "Wsparcie kanału" na UA-cam
    🏹 Przez dobrowolną wpłatę na konto 15 8351 0003 0017 1074 3000 0030 z dopiskiem "darowizna" (proszę o kontakt mailowy na adres darek@encyklopedya.pl)
    Niezależnie od wysokości wpłaty każdy Mecenas otrzymuje dostęp do dodatkowych treści. Od marca 2024 jest to przynajmniej jeden dodatkowy odcinek miesięcznie i dwa artykuły pisane wysyłane drogą mailową. Do tego jesteśmy w stałym kontakcie mailowym, Mecenasów z okolic Trójmiasta (lub wybierających się w moje strony) zapraszam na wycieczki po barokowej Kalwarii Wejherowskiej.
    Dziękuję za pomoc!

КОМЕНТАРІ • 163

  • @scoroop
    @scoroop Рік тому +39

    Super odcinek. Wkradła się nieścisłość odnosnie czosnku - antybakteryjnie działa w nim allicyna która jest związkiem siarki i ma związek z zapachem także tu nosa mieli nasi przodkowie :)

    • @HannaARTzink
      @HannaARTzink Рік тому +1

      Doceniamy specyficzny komentarz!

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462 Рік тому +46

    W starej pajęczynie rozwijał się pędzlak penicyliny, po zmieszaniu go z przerzutym chlebem dostawał kopa rozmnażania na takiej odżywce . Zatem tak pomagało na rany. A propos kojarzycie zapach deszczu , taki co czuć po kilku minutach od rozpoczęcia opadu lub krótko po jego ustaniu ? To zapach twórców streptomycyny. zatem okłady z odpowiedniej ziemi też miały sens

    • @rawa5457
      @rawa5457 Рік тому +4

      👍 Za małego wszystkie krwawiące skaleczenia zasypywałem suchym piachem z piaskownicy po którym chodziły kury, koty i psy.🤣 Nie polecam nikomu ale żyję i nigdy nie było żadnych komplikacji.
      Pewnie dlatego, że to było latem a piasek zazwyczaj gorący, wyprażony w słońcu.

    • @mareksobkiewicz5512
      @mareksobkiewicz5512 Рік тому +3

      Pamiętam ten zapach deszczu z Polski. Tu w irlandii nie ma takiego zapachu i jest zawsze zimny. W Polsce często deszcz byl ciepły.

    • @wojciechsowinski3392
      @wojciechsowinski3392 Рік тому +3

      chleb z pajęczyną się gniotło, ale nie spleśniały - metoda stosowana była jeszcze całkiem niedawno. Osobiście miałem tak opatrywaną ranę ze 40 lat temu. Brzmi niewiarygodnie, ale były takie miejsca w Polsce 40 lat temu że zanim dowieźli by mnie do szpitala zmarłbym z upływu krwi.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 Рік тому +3

      @@wojciechsowinski3392 Musiał być czerstwy chleb świeży jest pełen martwych drożdży . Zatem nie mógł być pożywką dla pędzlaka penicyliny. To samo wykorzystuje się opryskując pomidory ogórki roztworem wody z drożdżami

    • @esejothade
      @esejothade Рік тому

      Powinno działać

  • @daniellus
    @daniellus Рік тому +33

    Nie myślałeś waćpanie Dariuszu by zrobić kiedyś odcinek o wielkich podróżnikach okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów? np. o jego mości ojcu Michale Boymie polskim sinologu, jezuity, podróżniku, który został przez historyę określony mianem posła cesarza Chin...jego życie i to co po sobie zostawił to fantastyczna historia. Dziwię się, że nikt o nim nie zrobił filmu ani powieści

    • @damakameliowa5712
      @damakameliowa5712 Рік тому +2

      Byłoby ciekawie.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  Рік тому +9

      Świetny pomysł! :)

    • @daniellus
      @daniellus Рік тому +5

      @@damakameliowa5712 no na pewno...to taki nasz Marco Polo.tylko że to co pisał o Chinach nie było bajdurzeniem jak w przypadku tego oszusta z Wenecji a prawdziwie naukową pracą. Niezwykła historia tego człowieka mnie bardzo zainteredowała tak samo jak historia wcześniejszej bo z okresu średniowiecza podróży Benedykta Polaka i Jana de Carpini do Mongolii

    • @daniellus
      @daniellus Рік тому +1

      @@DarekRybacki 🙂

  • @mepron0720
    @mepron0720 Рік тому +21

    W 1928 roku Fleming, hodując w swoim laboratorium bakterie, przez przypadek odkrył penicylinę. Porządkując naczynia z kulturami bakterii, zauważył rozwijającą się kolonię pleśni, która zabijała bakterie.

    • @Mrownica
      @Mrownica Рік тому +9

      To samo chciałem napisać pleśń na początku była stosowana do produkcji penicyliny naturalnej

  • @lesniakart1
    @lesniakart1 Рік тому +12

    Panie Dariuszu . Pominął Pan ważny szczegół . Chleb był żytni (na zakwasie) + slina +pajeczyna . Wszystkie te składniki mają właściwości antyseptyczne oraz zciagajace . Pomocne przy gogeniu ran ciętych i skaleczeń. Był to rodzaj plastra .

  • @JezTerenowy
    @JezTerenowy Рік тому +8

    Można prosić namiary na muzykę pojawiającą się w programie?

  • @rawa5457
    @rawa5457 Рік тому +8

    Nić pajęcza zawiera substancje antybiotyczne a chleb pieczony na zakwasie kwas mlekowy.
    Może nie wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że ziarno na mąkę zawiera wiele zanieczyszczeń biologicznych, odchody mysie, szczurze i owadzie, kawałki owadów, zarodniki niebezpiecznych pleśni ( zwłaszcza obecnie po kombajnie, gdzie technologia pozyskania takiego ziarna jest wysoce nieodpowiednia - kombajn to zło), Żadne zboże na mąkę nie jest idealnie czyste. W procesie fermentowania zakwasu, zaczynu i ciasta na chleb wszystkie potencjalne zanieczyszczenia chorobotwórcze są neutralizowane przez kwas mlekowy, dwutlenek węgla i etanol powstające w cieście.
    Potencjalnie to dobra mieszanka antyseptyczna a w czosnku podstawą jego działania są tzw. fitoncydy, mieszanina wielu skomplikowanych substancji pochodnych siarkowych, o wielokrotnie mocniejszym działaniu od fenolu, sublimatu czy penicyliny. Vitamina C ma tu jedynie wspomagające funkcje.
    Czosnek ma też taką przewagę nad antybiotykami, że bakterie chorobotwórcze nie są w stanie zyskać odporności na związki czosnku a ma on działanie antybakteryjne, antywirusowe i niszczy pleśnie.
    Najlepszego!
    Acha, czosnek jest mało toksyczny dla człowieka, dopiero 600 g zjedzone na raz może wywołać "zatrucie".
    Jego szkodliwość na wątrobę to mit, wynik zjedzenia go przez osobę z nieżytem żołądka i jelit, przeciwskazaniem jest też niskie ciśnienie krwi. Osoby z niedociśniniem nie powinny jeść czosnku.

    • @dariuszkorona7567
      @dariuszkorona7567 Рік тому +3

      Sam od 10 lat wypiekam chleb na zakwasie z mąki żytniej razowej i mąki pszennej razowej obie zawierają duże ilości błonnika, chleb jest syty, trzyma długo i na raz nie można zjeść dużo takiego chleba, próbowałem z różnymi dodatkami, przypraw, warzyw, ale też z kawałkami boczku czy kiełbasy, „najdziwniejszy” to chleb z przyprawą do piernika, zmysły wariują zapach piernika, konsystencja chleba, według mnie najlepszy jest po 1-2 dniach od wypieku. Najdłużej chleb wytrzymał 2 tygodnie i nadawał się do spożycia. Najlepsze są chleby z dodatkiem ostrej papryki, habanero, piri piri.
      W przepisie, którego używam zakwas ma za zadanie zakwasić ciasto, mój zakwas jest przechowywany w lodówce i cały czas powoli roście, bo niska temperatura spowalnia proces. Na 2 godziny przed wyrobem ciasta zakwas jest wstawiony z lodówki. Zakwas dodaję to ciasta, dodaję też 1 łyżkę cukru aby zakwas dokarmić, zachęcić do pracy. Ciasto wyrabiam i przekładam do foremek następnie 10 godzin rośnie w ciepłym miejscu, u mnie w piekarniku bez włączenia. Po tym czasie wypiekam chleb, kiedy dostałem po raz pierwszy zakwas i upiekłem chleb to pierwszy bochenek w 2 osoby zjedliśmy na raz.
      Trochę o walorach chleba na zakwasie
      pod wpływem fermentacji w zakwasie następuje degradacja mikotoksyn - niezwykle groźnych dla zdrowia konsumenta związków produkowanych przez pleśnie. Niewłaściwe przechowywanie ziarna lub mąki może powodować, że związki te obecne są w mące w znacznych ilościach. Ponieważ substancje te odporne są na działanie wysokiej temperatury, pozostają one w niezmienionej postaci w produkcie finalnym. Ich spożywanie może mieć fatalne dla zdrowia konsumenta skutki, z rozwojem choroby nowotworowej włącznie. Wykazano jednakże, że rozwijające się w zakwasie bakterie mlekowe efektywnie eliminują to zagrożenie.
      Często w piekarniach można kupić startery do chleba razowego niestety zawierają drożdże aby chlebek ładnie wyrósł.
      Fermentacja mlekowa (chleb na zakwasie) jest dobrze przyswajana prze ludzi, natomiast fermentacja drożdżowa zawiera alkohol i jest niewskazana dla człowieka. Sam alkohol to produkty przemiany bakterii po "spożyciu" substancji nie napiszę co ludzie piją.

    • @rawa5457
      @rawa5457 Рік тому +1

      @@dariuszkorona7567 🙂👍👍👍 Dokładnie tak jest. Dlatego czepiłem się kombajnów. Dawniej zboże zbierano w snopki dużo wcześniej, kiedy ziarno nie było jeszcze w pełni dojrzałe i pleśnie na słomie i ziarnie jeszcze nie występowały. Teraz by zebrać zboże kombajnem towar musi być w pełni dojrzały, tuż przed osypaniem ziarna, całe źdźbło zboża jest już zamarłe, wyschnięte, wystarczy zła konfiguracja pogodowa, kilka dni deszczu, jak u nas w tym roku, i zboże w łanie jest już spleśniałe, słoma i kłosy czarne od grzybów i cholernie toksyczne. U nas właśnie dokończają spóźnione żniwa, zrobiło się gorąco i sucho, samo przebywanie teraz na polach jest niebezpieczne. Cała pleśń ze zbóż unosi się nad polami niczym gęsta mgła wydmuchana ze zboża przez kombajny.
      Nie rokuję tym kombajnistom dobrego zdrowia. Całe dnie w tumanie tego pyłu bez żadnych zabezpieczeń zrobi swoje.
      Ciekawa rzecz, najczęstrzymi pacjentami onkologii są... rolnicy. Herbicydy, fungicydy, insektycydy, nawozy sztuczne i błędne technologie zabijają, powoli ale skutecznie.

  • @zbigniewmichno
    @zbigniewmichno Рік тому +7

    Coś z tym chlebem i pajęczyną jest na rzeczy, pamiętam że kilka razy za małolata całkiem zgrabnie zatamowało mi krwawienie z dość solidnie poharatanych paluchów. Taka to była kiedyś doraźna pomoc na wsi gdy nic typowo medycznego nie było pod ręką, ale działało co najważniejsze.

  • @jimmystalin162
    @jimmystalin162 Рік тому +45

    pewnie za 200lat ludzie patrząc na współczesne czasy będą podobnie patrzyli na większość leków stosowanych dzisiaj :P

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  Рік тому +10

      Może tak być :)

    • @karpalvelkam1715
      @karpalvelkam1715 Рік тому +1

      Tak jimmystalinie tak bedzie…

    • @eklektos77
      @eklektos77 Рік тому +5

      Pytanie, czy za 200 lat będą jeszcze jacyś ludzie…

    • @karpalvelkam1715
      @karpalvelkam1715 Рік тому +7

      @@eklektos77 ludzi moze nie byc- ale pajęczyna mysle ze bedzie jeszcze…

    • @jimmystalin162
      @jimmystalin162 Рік тому +4

      @@eklektos77 jesteśmy najlepiej przystosowaną formą życia na tej planecie, nawet szczury prędzej wymrą

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому +6

    Splesnialy chleb z pajeczyna i ślina pierwsza pencyllina

  • @mszalans4817
    @mszalans4817 Рік тому +4

    Fajny odcinek, ale mała korekta: łosie i jelenie nie posiadają rogów, tylko poroże. Używasz tych dwóch słów zamiennie, a to nie jest poprawne. I nie jest to jedynie kwestia semantyczna, a biologiczna. Poroże jeleniowatych to kostny wytwór kości, podczas gdy rogi wołowatych (bydło, owce, kozy itp.) to wytwór naskórka składający się z keratyny, jak paznokcie.
    btw. wiele z wymienionych roślin doczekało się badań naukowych i w niektórych przypadkach wyszło, że faktycznie działają tak jak ludzie myśleli, a czasem nawet jeszcze lepiej np. krwawnik.

  • @Reebok-tw6ih
    @Reebok-tw6ih Рік тому +15

    Ołowica leczona ołowiem 😮 Kolejny bardzo fajny odcinek. Zawsze myślałem że w tamtych czasach bazowali tylko na zielarstwie.

    • @damakameliowa5712
      @damakameliowa5712 Рік тому +2

      Ja podobnie,chociaż o leczeniu się króla Jana rtęcią - sporo słyszałam.Miłej niedzieli życzę.

    • @---uf4hr
      @---uf4hr Рік тому +2

      Tak homeopatia robi...

  • @enti4588
    @enti4588 Рік тому +4

    Bardzo fajny i ciekawy odcinek!❤
    4:25 nie rogów, a poroża. Rogi (mają krowy, kozy, itp.)są puste w środku, a poroże wypełnione tkanką kostną. I poroże zrzucane jest co roku a rogi nie 😅

  • @bogutek100
    @bogutek100 Рік тому +10

    Jak zawsze fajny filmik 😊 I jedna uwaga: hoduje się zwierzęta, a rośliny uprawia

  • @krzysiekstaniak
    @krzysiekstaniak Рік тому +8

    Dzień dobry państwu 😎 pozdrawiam serdecznie twórcę 👍🖐️

  • @rejmons1
    @rejmons1 Рік тому +2

    A nie wspomniałeś Waszeć o moczu. Na ranę należało nasikać. I ma to paradoksalnie sens, bo ta wydzielina jest antyseptyczna. Kolejna sprawa - psi tłuszcz. Okłady z burka na schorzałe płuca ponoć najprzedniejsze! A na gorączkę - proch z okowitą i pod pierzynę. A po tym - gęsty bulion. Czytałem przepis - esencja bulionu drobiowego (z ptactwa) i wołowego. Ponoć pomagało!

    • @mareksobkiewicz5512
      @mareksobkiewicz5512 Рік тому

      Dużo wódki. Gorąca herbata z sokiem malinowym lub czarnego bzu i pod piękne lub 2 kołdry. Tak mnie wyleczono pomimo że miałem wieczorem ok 40 st. Gorączki. Rano calkiem zdrów. Później ja tak ludzi leczyłem. Po 20 latach jeszcze wspominają ze to jakiś cud.

  • @Corum.z.Dunajca
    @Corum.z.Dunajca Рік тому +6

    Witam waści niedzielnie 😎

  • @rzekomyogrodnik37
    @rzekomyogrodnik37 Рік тому +7

    Poroże jelenia zawiera duże ilości IGF-1 czyli insulinopodobnego czynniku wzrostu, najbardziej anaboliczny i najmocniejszy hormon. Tak więc, uwczesne przekonanie, że poroże ma silne działanie wzmacniające, jest jak najbardziej trafne

  • @ukaszradziszewski8830
    @ukaszradziszewski8830 Рік тому +2

    Dałbym nawet 2 subskrypcje.

  • @Halutuszinszuszinak
    @Halutuszinszuszinak Рік тому +2

    Czosnek zawiera naturalne antybiotyk alicynę, nie wit. C. Rób dobrze research.

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому +4

    Ziola maja swoją moc. Pomogą lub zabija, wszystko zależy od dawki.

  • @daro7993
    @daro7993 Рік тому +2

    Cóż Dzieki pleśni odkryto penicylinę.
    A zielarstwo sprawdza sie po dzis dzień

  • @krzysztofp.4816
    @krzysztofp.4816 Рік тому +4

    Jak bym mógł, to z pięć subskrybcji bym dał. Jeden z najlepszych kanałów YT, szkoda tylko że takie krótkie.

  • @michalgreczkowski7369
    @michalgreczkowski7369 Рік тому +2

    W czosnku chodzi akurat o lecznicze związki siarki, witamina c owszem jest, ale ma w tym przypadku jedynie pomocnicze działanie.

  • @pawelwojtyla200
    @pawelwojtyla200 Рік тому +5

    Dobre 👍👌👏

  • @TheMargarita35
    @TheMargarita35 Рік тому +1

    Male sprostowania: to nie szlachta zajmowała się leczeniem a zakonnicy. W głównej mierze. Anna. Wazówna jest nielicznym przykladem

  • @w6appoprzezswiat173
    @w6appoprzezswiat173 Рік тому +1

    Chleb z pajęczyny ma całkiem sporo sensu.
    1 zagniecione lekko wilgotny chleb ma konsystencje kitu a co za tym idzie świetnie może służyć do zakitowania rany i zatrzymania krawawienia.
    2 chleb był z reguły splesjialy a co za tym idzie niektóre szczepy, gatunki mogą zawierać penicylinę będąca naturalnym antybiotykiem
    3 wiele gatunków pająków wraz z pajęczyny wytwarza naturalny antybiotyk chroniony lokatora pajęczyny przed drobnoustrojami i infekcjami grzybicznymi
    4 do pewnego stopnia slina podobnie jak świeży mocz ma właściwości bakteriobójcze (choć raczej w niewielkim stopniu)

  • @noname-lt6jn
    @noname-lt6jn Рік тому +7

    Moja babcia w latach 60 też stosowała chleb z pajęczyną, a na odmrożenia końskie odchody plus miska z wodą i to na pewno pomagało. I jeszcze pamiętam obmywanie rąk z kurzajkami krwią gołębia. Czy pomagało nie pamiętam. Jeszcze parę rzeczy przewija mi się przez głowę. I to nie średniowiecze, a 20 wiek! Kiedyś śmiałam się z tego, dzisiaj z wiekiem już tak kategorycznie do tego nie podchodzę.

    • @olhacz
      @olhacz Рік тому +1

      U mnie w rodzinie na wschodzie babcia miała tak samo

    • @GrubyBurak
      @GrubyBurak Рік тому +2

      Na kurzajki jaskółcze ziele - dalej działa. 🙂

  • @foltapiotrfolta5148
    @foltapiotrfolta5148 Рік тому +2

    Chleb z pajeczyna to penicylina

  • @Reebok-tw6ih
    @Reebok-tw6ih Рік тому +4

    Witam 💪😎

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому +5

    Śmierć tańczy ze wszystkimi z bogatymi i z biednymi. Ona jest nasza daleka krewna, z ktora kazdy chce sie spotkac jak najpóźniej.

    • @scenamuzyczna
      @scenamuzyczna Рік тому +1

      No chyba że Należy się do Club 27 🤩😍🤩🔥🔥🔥🔥🔥🔱🔥🔥🔥🌍🌎🌏

  • @wojtekzukowski112
    @wojtekzukowski112 Рік тому +4

    Jak zawsze bardzo dobry materiał. Łapka w górę i udostępnienie

  • @wojteksobinski6449
    @wojteksobinski6449 Рік тому +2

    Ciekawe lekarstwo z głowy świeżo ściętej z zająca,a sproszkowane poroża i kości zwierzęce,jeszcze dzisiaj stosowane są np.w tradycyjnej medycynie chińskiej

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462 Рік тому +2

    A swoją droga ziołolecznictwo musi mieć swoją długa historię i zapomnianych badaczy . Skoro znamy od tysięcy lat i receptury i dawkowanie . Ot skąd wiedziano czym spoić Sokratesa, kto odkrył jak sporządzac cykute

    • @elzbietarakusz2421
      @elzbietarakusz2421 Рік тому

      Colchicyna, mordownik, atropina

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 Рік тому

      @@elzbietarakusz2421 komuś podawałaś dla ustalenia dawek leczniczych czy morderczych?

    • @elzbietarakusz2421
      @elzbietarakusz2421 Рік тому

      @@ggnagognagoma2462 leczniczych owszem 2. Trzeci nie radzę, choć z korzenia wyrabiaja papier. Jest mozna powiedzieć prawie wieczny, żaden robal jego nie ruszy. Jest wiele różnych ziół, korzeni, kory, kwiatów, ale wszystko zależy od dawki. Mydlnica świetny kwiat do kapieli i prania delikatnych tkanin, można jego spotkać jeszcze na polskich łąkach. W każdym bądź razie każda szanująca się kobieta powinna mieć w domu Vagosan i Urosan. Skład świetny, pomoc natychmiastowa.

  • @wojtekzukowski112
    @wojtekzukowski112 Рік тому +2

    Subskrybuje od dawna

  • @damakameliowa5712
    @damakameliowa5712 Рік тому +4

    I już wiem,że temat mnie zainteresuje!Pozdrawiam.

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 Рік тому +2

    Ołowicę ołowiem! Czym się strułeś tym się lecz

  • @wielkizderzaczandronow2869
    @wielkizderzaczandronow2869 Рік тому +1

    Co do chleba i pajęczyny, to Autor całkiem trafnie objaśnia jej możliwe działanie na rany. Chleb noszony jakiś czas musiał spleśnieć, czyli pokryć się pędzlakami wytwarzającymi penicylinę. Mamy zatem pewien antybiotyk. Pajęczyna jest z kolei czystym białkiem i mogła być rozpuszczona przez kwaśne enzymy w razowym chlebie lub ślinę, co przyspieszało ziarninowanie rany. Oczywiście efekt mógł być tez taki, że rana została zakażona i delikwent po kilku dni gorączki umierał.

  • @buka_cie_szuka
    @buka_cie_szuka Рік тому +13

    Brawo za dobor muzyki. Słowem, Robi robotę 👌

  • @robertkazimierski7972
    @robertkazimierski7972 Рік тому +1

    Nie wiem jaki ma skład pajęczyna i przez to jakie właściwości, natomiast prawdziwy chleb bez ulepszaczy jak się zrobi czerstwy to posiada śladowe ilości penicyliny.

  • @marcinwisniarski6265
    @marcinwisniarski6265 Рік тому +3

    Super odcinek. Raz, że robię od 6 lat filmy o herbatach, yerba mate, kawach i z rzadka o ziołach. A dwa niedawno byłem w zamku w Golubiu Dobrzyniu. Przepiękny moim zdaniem.

  • @marcinwisniarski6265
    @marcinwisniarski6265 Рік тому +1

    A dzisiaj jeno leki medycy zapisują. Jak pytałem o to czy na medycynie jest cokolwiek o zielarstwie to dowiedziałem, że nic nie ma.

  • @RafikGdansk
    @RafikGdansk Рік тому +1

    Komentarz taktyczny dla zasięgów ;)

  • @paulinakowalowa7949
    @paulinakowalowa7949 Рік тому +4

    Dziękuję ❤ bardzo ciekawe!

  • @paweroj5706
    @paweroj5706 Рік тому +4

    Komentarz dla zasięgu 🎉

  • @patrykkalita7166
    @patrykkalita7166 Рік тому +1

    Czyli ci co miody pili, dłużej żyli?

  • @MrWrgh
    @MrWrgh Рік тому +1

    A ranny w głowę to chyba był Kmicic a nie Bohun ... niech mnie ktoś oświeci

    • @mareksobkiewicz5512
      @mareksobkiewicz5512 Рік тому +2

      Jeden i drugi a także Pan Wołodyjowski po bitwie z Chowańskim czyli Rosjanami bo wtedy byla cenzura i nie mógł Sienkiewicz pisać ze walczyliśmy z Rosją stąd Chowanski

  • @KOSAa7880
    @KOSAa7880 Рік тому +1

    O ile dobrze pamiętam, chleb zagniatany z pajęczyną nie miał służyć za lek, tylko za opatrunek, w miejsce współczesnej gazy czy tampona opatrunkowego.

  • @Debesciak1333
    @Debesciak1333 Рік тому

    Tworząc takie podcasty warto trochę się przyłożyć i sprawdzić dlaczego chleb z pajęczyną pomagał.

  • @johnsmith-vz3vr
    @johnsmith-vz3vr 10 місяців тому

    Prozdrowotne właściwości czosnku to znacznie więcej niż tylko stężenie witaminy C, to chyba najmniejsza zaleta, jak ma się dużo kiszonej kapusty.

  • @Alicja009
    @Alicja009 8 місяців тому

    Gdy chodzilam do szkoly wylalam wrzącą wodę na rękę,zdjelam plaszcz ze skórą,a podlokciu byla ogromna plama zywego miesa.Babcia robila mi na to oklady z bazi,chyba tataraku,takie dlugie, brązowe,wysuszone.Po kilku tygodniach nie bylo śladu poparzenia,a skora odrosła.nie widac żadnej zmian

  • @krystynanowak-wawszczak7867
    @krystynanowak-wawszczak7867 9 місяців тому

    Świetny odcinek i cały cykl. Dzięki. Szczęśliwego 2024!

  • @michagrzegorzrzepka1287
    @michagrzegorzrzepka1287 Місяць тому +1

    Pajęcza sieć zbiera pyłki i zarodniki pleśni takich jak penicylina. Sieci same w sobie także odporne są na działanie czynników zewnętrznych.

  • @kotlet4ever
    @kotlet4ever Рік тому

    Darek!
    Ty bój się Boga!!!
    Jak wrzucasz takie filmy, to byś napisał jakieś ostrzeżenie, żeby przy wieczerzy tego nie oglądać!!!
    Ja to jestem twardy i jakoś dałem radę i nawet Subkrybencyi nie usunąłem! (choć łapa mnie świerzbiła... ;)
    Ale to mogą jakieś białogłowy oglądać z pacholętami, to wtedy będzie tragedia!
    Ale poza tym, to spoko - Mama Muminka zawsze mówiła, że lekarstwo jak ma być dobre, to nie może być smaczne! ;)

  • @krystiankryspowicz7565
    @krystiankryspowicz7565 7 місяців тому

    Czosnek to bakteriobójcze fitoncyty nie wit. C. Ważne dla zdrowia bylo picie okowity z prochem, czysta woda byla zabojcza, naoje z alko byly bezpieczniejsze proch to bakteriobójcze siarka i saletra do tego wegiel drzewny. Wazne też pijawki które wydzielaly do krwi hirudune ktora ja rozrzedza tak jak dzis aspiryna. Co do antymonu to arszenikiem leczono syfilis chyba jeszcze w xx wieku.

  • @justynamaslanka6350
    @justynamaslanka6350 7 місяців тому

    Ziola uwielbiam i czesto z nich korzystam. Jesli chodzi o farmaceltyczne lekarstwa to czasem korzystam z Ibuprofen i Zonik na migrene choc bardzo nie chetnie. Tak Pan zagloba kazal ,,chleba z pajeczyna zagniesc, wiele mu to nie pomoze ale lzej umierac bedzie " Pan Zagloba zazywal Siemie Konopne, dodawal je do wina😂
    Dziekuje bardzo za ciekawy odcinek i serdecznie pozdrawiam 🥰🍀

  • @awar63awar76
    @awar63awar76 Рік тому

    No proszę jak się lek przyjął. Do tej pory sejm opleciony licznymi pajęczynami...

  • @pasiekawachmile8776
    @pasiekawachmile8776 Рік тому

    Ode mnie Subskrypcja i oczywiście łapka w górę 👍

  • @neverforgettimomsspaghetti6309

    Jeśli chodzi o nowe miniaturki, to stare przypadają mi do gustu wiele bardziej. Nowe są nieczytelne i wulgarne.

  • @gabrielapt1124
    @gabrielapt1124 Рік тому

    U mojej babci zawsze był kawałek rogu jelenia tarła go na tarce utarty mieszała z wodą ok 1 łyżki stołowej miał pomagać na wszelką niemoc chyba chodziło o nagły spadek energii hm do dziś nie wiem czy to był zabobon czy prawdą rogi zawierają mikroelementy gdzieś kiedyś to czytałam babcia pochodziła z kaszubskiej wsi w domu zawsze były zioła

  • @slawek277
    @slawek277 Рік тому +1

    Cześć

  • @TomaszBudys-gk1ro
    @TomaszBudys-gk1ro Рік тому

    Pierwyj raz kumam owo dzieło zaje dykcja i karwasz mać będę lukać wlać Panie.👍🤣

  • @jozefbartniczuk2442
    @jozefbartniczuk2442 Рік тому

    Ruscy mówią że wódka to lekarstwo dla duszy.

  • @pasiekawachmile8776
    @pasiekawachmile8776 Рік тому

    I jeszcze komentarz dla zasięgów 💪

  • @PatyrassPaTeRaz
    @PatyrassPaTeRaz Рік тому +1

    Ooo moje miasto

  • @IamPat3333
    @IamPat3333 Рік тому +1

    Jak zawsze na poziomie i bardzo ciekawie! Uwielbiam takie klimaty 🥰 pozdro Darek 😀

  • @mateusz.widelski
    @mateusz.widelski Рік тому +1

    Podbijam algorytm 🎉

  • @therednask
    @therednask Рік тому +2

    Pleśń, chleb, ślina zmieszana razem to mechanizm całkiem inny. Czyli pajęczyna zbiera wszelkiej maści rodniki z powietrza, zebrana z domu mogła tylko zaszkodzić ze względu na grzyby trujące jak czarna pleśń. Pajęczynę zbierało się wszędzie tam gdzie były nasiona , las i inne miejsca no i z suchych domów. Po co chleb z pajęczyną. Na to samo tylko że pleśń (jak zakwas do wypieków) potrzebuje odżywienia by było go więcej , a na chlebie (przetrawionym i wypieczonym) zabito już dużo bakterii i hodowano odpowiedni na nim się rozwijający szczep grzyba który miał właściwości jak przedstawiłeś. Z braku przegotowanej wody, i innej wilgoci dodawano śliny a nie skarżonej wody czy innych (trunków) które potrafiły "zabić" to co miało wyrosnąć na chlebie. No i mamy gotową miksturę. A co bogatsi używali srebra, srebrną wodę i do dzisiaj używa się srebra koloidalnego do przemywania zaropiałych oczu dziecka które nie może dostać antybiotyków. Sam mam takie krople.

  • @s3rverius
    @s3rverius Рік тому

    Też nie subskrybuję :)

  • @andrzejskallaban5768
    @andrzejskallaban5768 11 місяців тому

    Panie Dariuszu.Dziekuje za Pane programy.Odpowiednia pleśń wytwarza penicylinę.Pozdrawiam.

  • @marekmagdziak5916
    @marekmagdziak5916 Рік тому +1

    Dzięki za fajny filmik i miłej niedzieli ;)

  • @balthasarfreiherrvondemzaw3805

    Hey. Ty wkoncu powiesz coś o Szlachcie Kaszubskiej? Pozdrawiam. I Subskrybuje

  • @mateuszpekalski2452
    @mateuszpekalski2452 Рік тому

    Ludu chrześcijański, nie spać, subskrybować! ;)

  • @fenrirah
    @fenrirah Рік тому

    Co do czosnku jednak bardziej w nim substancją działającą jest "zapach" czyli olejki w nim zawarte, niż witamina C, która ogólnie bardzo słabo pomaga na przeziębienie.

  • @jerzyc.pasierb6693
    @jerzyc.pasierb6693 Рік тому

    Zainteresowałeś mnie, "Młody" i dlatego też masz we mnie nowego subskrybenta.
    Pozdrawiam.

  • @andrzejkmicic1434
    @andrzejkmicic1434 10 місяців тому

    Nic nie bolało.

  • @CrusherHell
    @CrusherHell 10 місяців тому

    Bardzo ladnie

  • @januszsekowski4520
    @januszsekowski4520 Рік тому

    ❤❤❤

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому

    W starożytności w Rzymie byly 63 sklepy z opium.

  • @konradratajczak5983
    @konradratajczak5983 Рік тому

    To już wiem czemu jest motywy
    Jak śmierdzi lub nie dobre to leczy 😅

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому

    Olowice mial Caravaggio, poniewaz stosowal w swoim malarstwie farby na bazie ołowiu

  • @lalek3346
    @lalek3346 Рік тому

    Mołojec był cięty tylko na dodatek w łeb, podstawowe było cięcie w pierś🙂

  • @esejothade
    @esejothade Рік тому

    Dzięki

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому

    Za panowania krolowej Wiktorii modna byla kulka z antymonu na wyproznienia. Po oddaniu stolca taka kulke mylo sie wkladalo do naczynia z woda dla nastepnej osoby.

  • @bartoszzegarzewski2786
    @bartoszzegarzewski2786 Рік тому

    Medycyna tak bardzo, ciekawe i dzięki waszmość🍺

  • @piotrokonski2063
    @piotrokonski2063 Рік тому +1

    Dobra robota👍

  • @Marzena-z7b
    @Marzena-z7b 2 місяці тому

    Zajímavé,,,,

  • @mariuszmaszner2433
    @mariuszmaszner2433 Рік тому

    Czołem Panie Dariuszu :)

  • @kris6561
    @kris6561 Рік тому

    Jak zwykle zacny odcinek i moje okolice. 👍

  • @canalabouteverything
    @canalabouteverything Рік тому

    Koper to chyba na wiatry...

  • @vanessam2039
    @vanessam2039 Рік тому

    60 lat temu dzieci umirali n..opencelea zapalenie płuc

    • @vanessam2039
      @vanessam2039 Рік тому

      Siostra zabiła kuraka,wyciągneła wnętrzności,i żuciła na klatkę dziecka.Wyggrzało ,i choba mineła.

    • @mareksobkiewicz5512
      @mareksobkiewicz5512 Рік тому +2

      ​@@vanessam2039ale weź się kobito za ortografię no chyba że jesteś nie Polką to rozumiem.polski język TRUDNA JEST

  • @Roberciqs777
    @Roberciqs777 Рік тому

    Fajne historie 👍🌞

  • @vojak5540
    @vojak5540 Рік тому

    Supeeer !!

  • @elmar4898
    @elmar4898 Рік тому

    ZABIJAŁY?

  • @kasiakasia3260
    @kasiakasia3260 Рік тому +2

    Dzisiejsze leki jeszcze bardziej nas trują, sama chemia. Więc może te maści z łajna nie były takie złe.?

    • @mareksobkiewicz5512
      @mareksobkiewicz5512 Рік тому

      Bałbym się Tężca. Podobno on od gówna wlasnie

    • @cybularz
      @cybularz Рік тому

      Woda to sama chemia, nie dość że tlen, to jeszcze i wodór!

  • @ReginaRenia-y9m
    @ReginaRenia-y9m Рік тому

    10 min paplania przed dojsciem do sedna.

  • @scenamuzyczna
    @scenamuzyczna Рік тому

    Cimcirimci rumcipumci 🏁 Szerokości Mobilki 🌍🌎🌏 Wspaniały materiał !!!! Danielek Olbrychski Zawsze grał Samego Siebie 😊😊😊😊😊😂😂😂 Niezły wciąż jest z Niego Urwis

  • @elzbietarakusz2421
    @elzbietarakusz2421 Рік тому

    Grecki Galen to byl światły umysł jesli chodzi o chirurgie, okulistyke, zakaznictwo, projektowanie budowy szpitalnictwa. Zapomnieny, potem wskrzeszony i ponownie zapomniany.

  • @gggrgf2088
    @gggrgf2088 Рік тому

    Czosnek to raczej allicyna i siarczki diallilu 😉
    Bardzo nie trwałe z resztą.

  • @karolobrusik9346
    @karolobrusik9346 Рік тому

    Następny głupio mądry