cz. 4. Serwer do domu. Serwer do firmy. Sprzęt. Jak wybrać serwer. Komputer jako serwer.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 19

  • @Bonusso3
    @Bonusso3 10 місяців тому

    Jeśli porównać budżetowy PC do serwera to ok, zgadza się, aczkolwiek już ze średniej półki sprzęt odpowiednio dobrany bije na głowę serwerowe rozwiązania pod względem możliwości obciążenia. Np Dell typowo produkuje serwery (nie wszystkie oczywiście) które mają działać pod obciążeniem max czas leasingu i wciskają support który polega na wymianie sprzętu na nowy w razie awarii. Ale ogólnie świetny materiał :) Mała szafa rack+ obudowa rack do PCta sprawdzi się lepiej niż serwer w Home Labie ;)

  • @lukasznijak
    @lukasznijak 10 місяців тому +1

    Świetne informacje.

  • @michalm3605
    @michalm3605 10 місяців тому

    Jedyna różnica pomiędzy serwerem a komputerem, to redundancja. Duże obciążenie i praca 24/7 to też komputery przemysłowe. Stacje graficzne potrafią mieć moce podobne do serwerów. Komputery RACK też istnieją :) Ale materiał fajny. Jak wszystkie Twoje. Zużycie energii wyższe od PC? Znowu - stacje graficzne. Różnie to bywa. Serwery są budowane tak, aby były możliwie energooszczędne (oczywiście pamiętając o tym, że musimy pamiętać o relacji mocy do zużycia energii). Jeden drobiazg - nie ma złącz typu NVMe. Są złącze PCIe (NVMe rozmawia bezpośrednio po magistrali PCIe)

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому

      Witam. Dzięki za komentarz. Nie specjalnie zgodzę się z pierwszym zdaniem. Jaka redundancje zapewnia serwer ? Może, jesli ma, zasilaczy. Chyba na tym koniec. Mówiąc o różnicach chciałem wskazać różnicę pomiędzy typowym serwerem a PC. Fakt występowania różnych typów urządzeń jest mi znany, zresztą wspomniałem o stacjach roboczych. Natomiast mówienie o nich bardziej zagmatwało by obraz i trzeba było by nudzić przez półtorej godziny filmu ;)

    • @michalm3605
      @michalm3605 10 місяців тому

      ​@@kursyitcom Są zarówno słabsze serwery niż przeciętne desktopy, oraz mocniejsze. Moc nie definiuje serwera. Co z serwerami NTP? Musi chodzić cały czas, być niezawodny a mieć moc pralki automatycznej. Tak samo nie każdy serwer musi być rackowy. A redundancja jest zabudowana dużo głębiej, niż zasilacze i dyski. Na poziomie sprzętu masz redundancję w RAM (czy to w trybie ECC, czy mirrorze pamięci, czy nadmiarowych kości), dysków, portów we/wy, ale też nadmiarowe (i badalne) sygnały na płycie głównej, czy wewnątrz procesora. Niektóre rozwiązania (x86 tego nie potrafi) mają nawet redundantne procesory. Znacznie więcej logują błędów i odchyłów od normy. Na temat samej redundancji i zabezpieczeń można zrobić nie jeden materiał a cały cykl ;) tylko będzie bardziej technicznie i pewnie mniej ludzi to obejrzy.

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому

      Mam wrażenie że się nie do końca rozumiemy. W istocie porównania nie chodziło o to żeby omówić wszystkie super technologie serwerowe, a bardziej o to czym różni się zwykły PC od najprostszego serwera. Który to nie ma grama z wymienionych technologii. Nie wiem czemu takie parcie w tym kierunku. Rozumiem że masz wiedzę, natomiast na takim etapie jak jest tego typu film trzeba różne sprawy mocno upraszczać :)

  • @marcinwachcinski1096
    @marcinwachcinski1096 10 місяців тому +1

    Mam Fujitsu Futro S940 a na nim Proxmox. Jako VM postawiłem Sophos XG gdyż Futro nie obsługuje legacy BIOS które firewall wymaga. Na razie testuję ale wstępnie hula ok. Chcę również zbudować sobie serwer pod VM aby mieć różne usługi na nim np. Home Assistant, DNS - AdGuard Home, NodeRed, serwer Minecraft czy Shinobi (zarządzanie kamerami razem z konwesją wideo w locie na H.265+ i zapisem na NAS). Część z tych usług mam teraz jako kontenery na innym Fujitsu z Intel® Core i3-6100 na którym stoi TrueNAS z 4xWD 10tb ultrastar ale chciałbym coś dedykowanego w domu. Jaką platformę byś polecił?

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому

      Trzeba rozważyć kilka aspektów. Cena oczywiście, oczekiwanie w wydajności, porty itd. Chcesz to budować czy kupić coś gotowego? Serwer czy PC?

    • @marcinwachcinski1096
      @marcinwachcinski1096 10 місяців тому

      @@kursyitcom wydajność wystarczająca na kilka ładnych lat, możliwość rozbudowy o sfp+ (zaraz będę zamawiał MT CSR326 24G 2S+RM), raczej złożę sam. Zastanawiam się nad Ryzen 5 5600G lub Ryzen 7 5700G. Sporo wątków, bardzo dobra wydajność, TDP 65W a grafika może się przydać do konwersji wideo z kamer IP

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому +1

      O ile jestem fanem rozwiązań AMD o tyle czasem pojawiają się problemy ze zużyciem energii i chodzi mi tu głównie o platformę. W Twojej sytuacji pewnie skusił bym się na i5 13 generacji (14 nie wiele zmienia). Plus ciekawą płytę żeby ze 6 sztuk sata miała. Dwa (raid/zfs) ssd na proxmoxa (satowe). 4 porty zostają na HDD. Do M.2 NVMe wrzucasz dwa (raid/zfs) dyski na maszyny wirtualne. Trzeba by zadbać by płyta miała dwa złącza X16 PCIe, drugie przynajmniej z x8 logicznym. Wtedy wrzucasz sobie na jedno złącze kartę sieciową 2x10Gbps (najlepiej używka lub z chin). Drugie złącze kolejne dwa SSD tym razem w kierunku CACHE (oczywiście o dużej trwałości). Wsadzić dwie kości po 32GB RAM (żeby zostały dwa sloty wolne na przyszłość). Obudowa jak zwykle jest problemem. Albo bierzesz co jest albo sciągasz z chin lub amazonu jakąś typowo serwerową. Natomiast ile to będzie jadło energii to niestety w większości loteria. Ja w filmie wskazałem rozwiązania które testowałem, ale mają dużo mniejsze spektrum możliwości. Trzeba będzie się nastawić na trochę zużycia energii na pewno. Platforma w IDLE weźmie myśle przynajmniej 40W, dyski HDD zakładam że ok 5 (nadal IDLE) na sztukę, SSD mniej ale trochę ich jest. Karta sieciowa trzeba liczyć też 10 W. Nie wiem czy odpowiedziałem na pytanie jakie realnie zadajesz. Jak coś to sprecyzuj :). Oczywiście to samo można powtórzyć na AMD. Nawet jakieś tam linie ekstra uda się ugrać (w zależności od modelu).

  • @ecoosecuro719
    @ecoosecuro719 10 місяців тому

    Merytorycznie bardzo dobry materiał. Jeżeli mogę coś podsunąć, to przemyśl kadrowanie z drugiej kamery. Dla mnie zbyt rozprasza i kojarzy się z formatem talk-show czy paradokumentem, a nie poważnym kanałem IT.

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому

      Witam. Dzięki wielkie za opinie. Testuję tą opcję od dwóch filmów, nie będąc specjalnie przekonanym. Czyli uważasz że w ogóle nie powinno być takiego ujęcia z boku twarzy ?

    • @ecoosecuro719
      @ecoosecuro719 10 місяців тому +1

      @@kursyitcom Wszystko zależy od tego co chcesz przekazać. Zbliżenia z nagłą zmianą perspektywy nadają dynamizmu. Jeżeli chcesz w ujęciu przekazać coś sensacyjnego, to jest to dobry pomysł. Mnie jednak odpowiada statyczne ujęcie. Mogę wtedy się skupić na przekazywanej wiedzy, ale może inni mają inne preferencje.

  • @enzono
    @enzono 10 місяців тому

    przez niecałe cztery lata miałem w domu serwer ze starego PC na xeonie e3-1230 z 16gb ram,4 hdd i jednym ssd [proxmox (vm: home assistant, nas, linux do testów) (lxc: unificontroler, pihole) na tym samym obwodzie jeszcze był router rb4011, ont, switch, 3 kamery, automatyka domowa i UPS - łącznie żre 80 - 100W z czego sam serwer 60-80W. teraz jestem w trakcie zmian ze względu na ograniczenie poboru prądu (600 do 800 zł rocznie przy dzisiejszych stawkach), mam zamontowany jeden panel PV 485Wp inwerter 1200W, akumulator 100Ah i dodatkowo zbudowaną linię DC 24V. Staram się wywalić wszystkie zasilacze i zastąpić przetwornicami DC/DC, żeby zminimalizować straty na zmianie napięć serwer zamieniam na fujitsu futro s940, zasilany z przetwornicy 12V i dołożone 2x hdd 4TB jedzie jeszcze do mnie karta sieciowa z ali na pcie x1 2x 2,5Gbps (wiem, że bedzie d 4Gbps przez ograniczenie pcie) i dokupuje switch MT crs310-8G+2S+IN przechodzę z unifi na omadę, zasilacze do kamer zastąpie hex poe. Spodziewam się zużycia prądu mniejszego o połowę. po miesiącu użytkowania się pochwalę :)

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому

      Dzięki za komentarz. Myślę że zmiana serwera pozwoli „parę” watów oszczędzić. Co do zasilania z HEX POE upewnij się co do kompatybilności standardów i budżetu mocy

    • @enzono
      @enzono 10 місяців тому

      @@kursyitcom kamery do hex będą ubnt 24v, więc - Poe "forced on" I działają bez jęknięcia , jedna hikvision 48v podpięta pod 10 port w rb4011 też działa. Zostaje ap eap670 omady, ma port 2,5Gbps, więc pójdzie do crs'a i na zasilaczu. Zawsze mogę jeszcze zamiast hex Poe kupić rb5009 wersję z Poe na wszystkich portach, ale żeby router, z 4 rdzeniowym procem używać jak switch - nie bardzo.

    • @kursyitcom
      @kursyitcom  10 місяців тому

      Ciekawi mnie kierunek zmian. Czemu wychodzisz z UBNT ?

    • @enzono
      @enzono 10 місяців тому

      @@kursyitcom mam jeden Ap w instalacji i jest kilka czynników. 1 pomimo testów UAPaclr i u6lr miałem dwie przypadłości rozłączanie urządzeń na 2,4 i telefony przechodziły z 5 na 2,4 dopiero restart telefonu pomagał na jakiś czas. Na omadzie już drugiej do testów jaką mam nie ma takich zachowań. 2 kontroler ubnt chodzi w dockerze i czasami nie chce zaadoptować urządzenia po restarcie czy aktualizacji SSH na Ap i mca-cli. 3 cena. Omada za zbliżone a nawet lepsze parametry jest tańsza.
      Dodatkowo jak widzisz część kablową mam na MT a radio nie. Wynika to z wcześniejszych doświadczeń z routerami ubnt I ich dziwnym zachowaniem przy vlanach i marną wydajnością wifi od MT (na czas kiedy testowałem).