Online hegesztő tanfolyam 1.rész

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2022
  • Szeretnék jobban hegeszteni annál , mint amennyire tudok ezért kerestem a lehetőségeket , így akadtam rá az online hegesztő tanfolyamra.
    Elérhetőség: hegesztosuli.hu

КОМЕНТАРІ • 58

  • @laszloadamko
    @laszloadamko 2 роки тому +22

    A hibáidat is beismerő őszinteséged lenyűgöző. Gratulálok

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому +8

      Senki sem hibátlan. Amihez nem ért valaki vagy megtanulja vagy továbbra sem fog érteni hozzá. Köszönöm!

  • @petyaur
    @petyaur Рік тому +4

    Helló. Nekem szakmám, ugyan jó próbálkozások ezek szerintem. A tompavarrat tud szívás lenni eleinte, inkább a sarok fog könnyű sikert ígérni. Például érdemes sarokvarratokkal rátanulni, hogy a valóságban enyhén domború varratfelület mi fura agyonpakoltnak tűnik a pajzs mögül. Apró színeltérésekre legyél figyelmes, lásd a salakot, és lásd a cseppet! A varratfelület úgy fog beállni, hogy LÁTOD AZ OLVADT CSEPPET, kb 2:1 ovál a hossz javára, kicsit szűkebb arány domborúbb varrat lesz. Elérheted ezt kicsit visszafogottabb amperrel, de sokkal természetesebb kb ütemesen meg-megszaggatni az ívet, hogy kiszobrászkodd a cseppformádat, így a varratalakodat.
    Átégés ilyen 2mm vastagságoknál lemezélen teljesen várható, érdemes előbb hulladék 2-es lemezt mindig varrat mellett jó egyenesen elvagdosva (jól jön egy öreg lemezolló), kicsit visszaegyengetve, körbetisztítva belejönni, hogy halld a legelső átesést (anélkül is, hogy ott dudálna a zárt szelvény mögötte jól felismerhetően). Igazából látni még hamarabb fogod, miután összeáll fejben a pajzson át látható cseppforma valóságra vetítésére, és még az elektródafogóval a varrat "tapintásán" is érzed, hogy sok a hő a környező anyagban, túl puha, túl lapos, túl széles a csepp, túl mélyre megy, gyakorlatilag a túloldala domborodik már. Brutálisan jó játék egyébként, egy idő után képes leszel arra, hogy a másik oldalon csinálj szabályos, enyhén domború varratfelületet azzal, amit hegesztésoldalon látsz - ez jól is jön, amikor többsorosnál szép és erős kéne legyen a gyöksor is, pl mert cső belseje a másik oldal.
    A dolog a gyakorlással igaz, de nagyon ügyelni kell a "cseppérzék" betanulására végig, tehát egyszerűen figyelve a jelenségeket és a megfelelő következtetések levonásával a megfelelő korrekciókat ejtve igazából rohamosan üzembiztosra javulni. Utána jöhetnek ilyen nyalánkságok, mint láthatatlan újrakezdés (tkp a folytatást nevezzük így, csak mivel beflexelsz egy kezdő varratvályút a befejezésed helyére, jobb az újrakezdés mint név), meg ugye a furább pozíciók jóra gyakorlása, hogy tkp avatatlan szem ne is lássa, hogy pozícióban készült (nyilván a barázdái elárulják azért).
    Az amper nagy mumus szokott lenni az elején, főleg élesben, kivéve ha leraksz hulladékból azonosan illesztett azonos anyagvastagságot ampert kísérletezni. A kicsit több amper sose gond, a kicsit kevesebb mindig hiányos varrat lesz. A kicsit több amper vékony anyagnál tök jól uralható szaggatott ívvel, amikor szakítod az ívet, és vársz, míg kibüffennek a gázok az olvadékból, és mindig azonos, meglepően kicsi lépésnyivel előrébb ismét adsz neki egy varratszélességnyi "csepp-lufit". Ugye ez lehetne monoton, de nem az, igazából még csak nem is meditatív, mert mindig gyorsan reagálsz, tehát magas, többszörös tempón megy fejben a lassúnak tűnő ritmus.
    Ingatást jó kerülni, de sok esetben a puszta kezes munka miatt egy alig látható egyensúlyozás kell legyen a két oldal közt, hogy kirajzold a szép, párhuzamos varratszéleket, eközben hatsz a varratfelület domborulatára is a két "száraz" partot összekötő ragacsos csepped helyretornázásával.
    Vékony anyagon javaslom a gyakorlást, mesterem szavai alapján 1. a vékony is pazarlás, ha a hegesztő varr egy rosszat rá és semmit nem tanul belőle, 2. vastag anyagot minden hülye össze tud hegeszteni. Teljesen igaz, próbáld ki, csak az ampert kell odaverni, meg valaki meg kell hegessze a gyöksort, mert az ugye de facto vékony anyag még...

  •  2 роки тому

    őszintén kíváncsi vagyok, ha beválik én is kipróbálom a tanfolyamot.

  • @izsenyuk
    @izsenyuk 2 роки тому +2

    Na, kb. én is így csinálom, de inkább mint az általad említett " gyászos" oldal...😄
    Viszont a hozzászólások között sok jó tanács van. Úgy egészében köszönöm a videót.

  • @bestwelderever9097
    @bestwelderever9097 2 роки тому +2

    Az indulás azért lehet rossz, mert ott még hideg az anyag. Tehát mikor ívet gyújtasz ott "állsz" egy picit és mikor mind a 2 hegesztendő anyag megfelelően megolvad, így indulsz el, szépen lassan. így nem lesz az hogy csak az egyik oldalon van a varrat, az elejében. 17:52 nél.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Köszönöm!

    • @andrasnepijak1020
      @andrasnepijak1020 6 місяців тому +1

      Ez csak részben igaz mert a rutilos elektróda forró beolvadású, a bázikus elektróda hideg beolvadású. A bázikussal felveszed az ívet kicsit arrébb tartod egy kicsit utána odavezeted ahol a varratott csinálod. András

  • @To_Pal
    @To_Pal 2 роки тому +12

    14:00 Ez a bal kesztyűs támasztás egy amerikai bohóckodás, nem kezdőknek való, nehezíti a tanulást.
    Helyette: A kettes elektródát felezd el bátran! Teljes hosszon nagyon rugózik, nem lehet finoman ívelni.
    Először megépíted a hidat a lemezélek között, csak utána indulsz a varrat hosszába! Ez minden pozícióra igaz.
    Húzott varrat: nem ívelsz. Terített: van ívelő mozgás.
    Függőleges, emelkedő sarok: háromszög ívelés.
    Eső, függőleges sarok: húzott, az ív fújja el a salakot és jó ritmusban kell haladni. Rutilosnál igen kényes a jó beállításokra. Nem a legkönnyebb.
    Kedvenc: a fej feletti, mert nem ragad fel a fröcskölés...
    A legjobb hegesztős operatőr a tecsöveden: 100 amper, a ruszki gyerek. Először csak nézzed orosz hanggal, majd kapcsold be a magyar feliratot!
    Hajrá!

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Köszi! Egyenlőre a tanfolyam anyagára koncentrálok , szerintem elég összeszedett és alapos , csak elég időt kell rá szakítani.

  • @meszarostamas2532
    @meszarostamas2532 2 роки тому +1

    Üdv. Zoli. A kerítésemhez nem téged foglak hívni 😀 De ne add fel, főleg hogy ma már ilyen jellegű segítség is van (online).😉 Nekem se megy ám jobban, pedig jómagam "vasas végzettségű" volnék eredetileg, de egy kis pályaelhagyás volt az életemben. 🤫 Most a házkörüli kisebb javításokkal foglalatoskodom én is. Gyakorlásképpen apró varacskolások, utána zártszelvények összeállítása. Köszi a videókat! Kitartás

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому +1

      Köszönöm! Viszonylag ritkán hegesztek , ha nekiállok akkor az első pár varrat mindig kuka , köszörülés újravarrás amíg jó nem lesz , ha kell 10-szer ( bár örülnék neki ha elsőre is jó lenne) 😉

  • @sandormolnar3868
    @sandormolnar3868 2 роки тому +1

    Minden kezdet nehéz így tovább.Lassan majd belejösz.

  • @m11akos
    @m11akos 2 роки тому +6

    Próbáld szakaszosan, mint a srác: ua-cam.com/video/jPc-DksiEGY/v-deo.html
    Legyen a közelben egy hulladék vasdarab, amin mindig bemelegíted kezdésnél az elektródát, azaz hegesztesz vele 1-2 mp-et, majd gyorsan átállsz vele a tényleges melóra.
    Ez a szakaszos verzió lassabb, viszont kényelmesen el lehet vele bíbelődni, szép lesz a varrat, és ha jól csináltad, egyben leesik a salak is, és nem lesz zárványos sem. Kb. feles átfedéssel csináld a "pöttyöket", és akkor nem lesz kráteres sem. Amíg még valamennyire izzik az előző szakasz, addig ráérsz a folytatással, azaz van minimum 2 mp-ed. Csökken vagy szinte teljesen meg is szűnik az átégés veszélye és nem mellesleg a vetemedés sem lesz akkora a végén. Akár 1-1,5 mm hézag sem gond, ha nem sikerült tökéletesen illeszteni a darabokat. Nem tudom, ez mennyire hivatalos módszer, de profiktól is láttam a YT-n.
    Ezeket onnan tudom, hogy abszolút amatőrként belevágtam a kerítés készítésbe 2 mm falú zártszelvényből MMA-val. Előtte volt némi gyakorlás, kb. 1 kiló pálca. Hát, odáig eljutottam, hogy a varratok 70-80%-ban jól sikerültek, de azért néha átégett, vagy csúnya lett (persze mindig a belső sarok, ami csiszolás nélkül marad). 2,5 helyett próbáltam a 2 mm pálcát is, de nem voltam vele előrébb. Így is-úgy is rohanni kellett, hogy ne égjen át, de jó is legyen a varrat. Azt mondom, még a 2,5 pálca talán jobb is volt. Egyébként először Lincoln Omniát, majd utána már csak ER23-at használtam. Szerencsére még egészen az elején voltam a projektnek, amikor láttam a linkelt módszert. Utána már úgy dolgoztam végig. (Aztán, mielőtt elkezdtem volna "belécezni" a kerítés elemeket, átálltam porbeles technológiára, és vertem a fejem a falba, hogy miért nem azzal kezdtem... de legalább valamennyire megtanultam MMA-zni is. :)
    Apropó: gyors és hatékony (és veszélyes) salak eltávolításra vehetsz sarokcsiszolóra erős, csavart szálas (sodrott) drótkorongot. De jól öltözz be, és hagyd a fejeden a pajzsot is. Készülj, hogy sündisznó leszel, mert a leszakadó szálak beleállnak a ruhádba, ami remélhetőleg megfelelően vastag. A sarokcsiszolót fogd erősen 2 kézzel, én hülye egykezeztem eleinte, egészen addig, amíg egyszer ki nem tépte a korong a kezemből a gépet, ami hosszasan pattogott és vergődött a járdán, aztán szerencsére bepattant a fűbe, ahol végre nyugiban maradt, és ki tudtam húzni. Megúsztam egy ütéssel és horzsolással a combomon (gatyán keresztül), mondhatni, szerencsém volt.
    Ha a vasanyagról el akarod távolítani a revét, akkor jó lehet a szivacs kinézetű "négertárcsa", az nem mar bele a felületbe, mondjuk nem is olcsó. Részemről csináltam deszkából egy vályút, kibéleltem vastag fóliával, és pár liter sósavban ecsetelve megfürdettem a vasanyagot, majd gyorsan alapos mosás magasnyomásúval. Undormány meló, de ez volt a leggyorsabb. Percek alatt lemarja a sav a revét. De ha csak az illesztett felületeknél akarod lekapni, akkor jó lehet a négertárcsa.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Köszönöm ,hogy ilyen sok időt szántál rám! Megnéztem a belinkelt videót , és a tananyag része ez a fajta szakaszos hegesztés is . Régebben sokkal többet dolgoztam fémmunkát csak már nem akarok annyi időt eltölteni vele , szeretném ha a varrat már 1-2.-ra jó lenne és főleg a függőleges pozíció. a vízszintes varratokra elég hamar ráérzek , de a függőleges soha sem ment rendesen , a papával mindig az er21-es pálcát használtuk.

  • @adamfarkas4377
    @adamfarkas4377 Місяць тому

    Kedves Zoltán! Köszönöm a videót! Megkérdezhetem, Önnek van tapasztalata az ESAB OK46.00 - 6013 2mm pálcával? Esetleg Er23 1.6mm?

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  Місяць тому

      Szia. Nincs, szinte mindig 2.5-ös pálcát használok.

  • @viktormihalovics83
    @viktormihalovics83 2 роки тому +2

    Én is full amatőr heftölő vagyok, de amit így észrevettem és tudnék ajánlani neked hogy az anyagot sose felejtsd el gyökölni! Ha elkezded flexel lemunkálni a varratot semmi nem fog maradni belőle!

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Köszönöm , a vastag anyagot szoktam , de most nem gyököltem egyik oldalon sem .

  • @FerdinandToth
    @FerdinandToth Рік тому

    Helló Zoli.
    Nekem az az érzésem, hogy egy kissé "bátortalan" stílusban vezeted a dolgokat.🔨
    A videód címe "Online hegesztő tanfolyam 1.rész", ami szerintem nem éppen a legtalálóbb, jobban ülne talán az "Így kezdtem hegeszteni". 😋 Már el is felejtettem, melyik is volt az az online hegesztő tanfolyam, amiről tulajdonképpen tájékoztatni akartál - jól jönne, ha bemásolnád ide a kattintható linket, hogy ne kelljen keresgélni.
    Ügyelj arra, hogy a felvételen ne kerülj a mutatandó dolog és a kamera közé, mert akkor sajnos nem látni, mit is csinálsz. 😀
    Én abszolút nem tudok hegeszteni. Ezért olyan videókat kerestem, amelyiken megleshetném, hogy MIT NEM SZABAD illetve hogy MIT KERÜLJÜNK hegesztéskor.

  • @finalboss792
    @finalboss792 2 роки тому +1

    Üdv! Én ajánlani tudom a szegabooks szakmai könyveit van gépészeti kategória azon belül is hegesztési eljárások 4-5ezerFt.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Köszönöm! Rá fogok keresni , mert érdekel a téma!

  • @H2O2S
    @H2O2S 2 роки тому +1

    Én is így vagyok a erkély korláttal és szintén megvan minden hozzá csak sz idő és a kedv hiányzik.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Nekem csak az idő, a kedvben nincs hiány bár a hideget nem szeretem. 😁

  • @tibordavid8569
    @tibordavid8569 Рік тому

    Gyökölés ki maradt
    Ha össze van szorítva kell ha nem lenne össze szorítva akkor
    Meg 2 - 3 mm távolság a 2 munka db között

  • @etzetz7855
    @etzetz7855 2 роки тому

    Szervusztok! Zoltán! Javasolhatok egy eszközbeszerzést? Hegesztő mágnes! Nagyon hasznos eszköz! Vegyél bátran, mert sok segítséget nyújt a használata. -3 darab már nagy segítség !!! Abból legyen egy ami állítható bármely szögben. Tudom barkács munkákra szeretnél hegesztési ismeretet szerezni, de egy kapunál már jó lehet a mágnes.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому +1

      Köszönöm a tippet, van már több is, háromszögek ill. négyszögek amik állíthatóak. Eszközök, meg az akarat megvan már csak idő kell. 😉

  • @Anonym_076
    @Anonym_076 2 роки тому

    Szia!Ha szabad kérdeznem milyen márkájú kesztyűt használsz?

  • @tiborcsidei9377
    @tiborcsidei9377 2 роки тому

    Azt megkérdezhetem milyen pálcát javasoltak a tanfolyamon ?

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому +1

      Persze csak a videó anyagba nem akartam beletenni , mert nem történt egyeztetés az oldal készítőivel. Esab Ok 46.16

  • @merrmerrid1682
    @merrmerrid1682 Рік тому

    Hello Zoli!
    Kivancsian varom a velemenyedet az online hegeszto tanfolyammal kapcsolatban. Erdemes volt befizetni ra?
    Koszi segitseget.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  Рік тому +1

      Szerintem igen, a fontos dolgokat elmagyarázza. Egyedül időt nem tud adni 😅

    • @merrmerrid1682
      @merrmerrid1682 Рік тому

      @@ZoltanBorsoDiY Akkor szebben, ugyesebben megy mar a hegesztes?
      Elerted a celodat a tanfolyammal?

  • @piros36
    @piros36 2 роки тому

    Csinálsz majd egy hegesztő kocsi készítős videót? Láttam a géped történetét.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому +1

      Szeretnék, egyenlőre idő hiányom van (mint mindig 🙂)

    • @piros36
      @piros36 2 роки тому

      Remélem idén lesz majd időd erre is.

  • @farkasdaniel2899
    @farkasdaniel2899 Рік тому

    Fontos lenne hogy beszéljünk tanulás céljából hegesztőgéppel kapcsolatos dolog ac hegesztés és vékony anyag réz pálcával arc force frekvencia ilyesmit hogy állítom be hogy szép és dinamikus legyen a varrat ??? Everlast 200 ext rol lenne szó!

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  Рік тому

      Hát tényleg beszélnünk kellene , tudnál tanítani. Még a kérdést sem értem. Viccet félretéve , nem hegesztő a szakmám és nem is készülök annak , egyedül annyira tudok hegeszteni , hogy itthonra jó legyen.

  • @andrasnepijak1020
    @andrasnepijak1020 3 місяці тому

    A hegesztést nem videón kell megtanulni, hanem szakoktató mellett a műhelyben. Az elméleti részét pedig a szakképző iskolában. András nyugdíjas hegesztő szakmunkás

  • @ndrac
    @ndrac 2 роки тому +1

    Kezdő pozíció kezdő hegesztőnek ........ne add fel én is így kezdtem.

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Nem adom fel 😉 , köszi a bátorítást.

  • @gyuszesz
    @gyuszesz 2 роки тому

    Miért kell a pisztolyt a negatívra tenni?

    • @pepelazy3249
      @pepelazy3249 2 роки тому

      Azért jobb elektróda negatívval hegeszteni, mert kevesebb hőt visz be az anyagba. Ez vastag falú anyagoknál nem számít, sőt ott jobb pozitívra tenni a megfelelő beolvadás miatt, de amúgy meg akár milis lemezt is lehet pontokban hegeszteni a negatív módszerrel.

    • @gyuszesz
      @gyuszesz 2 роки тому

      @@pepelazy3249 értem. Ki fogom próbálni. Köszönöm 🙂

    • @ZoltanBorsoDiY
      @ZoltanBorsoDiY  2 роки тому

      Az elektróda gyártója is meghatározza a polaritást , rutilos elektródák többségben mindkét polaritással használhatók csak más a varrat képe ( beolvadás,szélesség) .

    • @Bp86211
      @Bp86211 Рік тому

      Alapvetően A negatív töltés miatt elektron többlet található a negatív pólusnál onnan vándorolnak át az elektronok az elektródán át A hegesztendő felületre. Így adja át A hozaganyag A legoptimálisabban a hőt. Általában az alumíniumnál használunk fordított polaritás mert ott az alumínium oxid magasabb hőmérsékleten olvad mint maga az alumínium így belülről töri fel az elektronok az anyag felületét így szebb lesz a varrat. És nem cseppen ki az alumínium az anyagból hegesztés közben

    • @petyaur
      @petyaur Рік тому +1

      Igazából a negatív elektróda pont több hőt visz be, mélyebb a beolvadás. Elektronok csapódnak az anyagba a negatív, tehát elektrontöbbletes pólusról. Kb 70:30 a sacc hőbevitelben.

  • @CsatrikYT
    @CsatrikYT Рік тому +1

    Elektrodásat sosemtolunk azért rontottad el

    • @andrasnepijak1020
      @andrasnepijak1020 Рік тому

      Teljesen mindegy a kézi ívhegesztésnél vízszintes varratnál húzod, vagy tolod az elektródát mind két módszerrel egyenletes, lesz a varrat. Csak sokat kell gyakorolni, először egy sima lemezen vízszintes helyzetben. Majd két vasat kell össze hegeszteni. Utána vízszintes sarokvarrat, ha jól megy jöhet a többi pozíció. Rutilos elektródával függőleges varratott szaggatni kell nehogy megcsorogjon. András

  • @robertbojtos
    @robertbojtos 2 роки тому

    Nem rosszból de ezt talán nem kéne erőltetni.