- 44
- 114 391
Pracownia Digitalizacji
Приєднався 12 гру 2016
Regionalna Pracownia Digitalizacji działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała w celu udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, rozpoczęła archiwizację eksponatów zeskanowanych w technice 3D. Oprócz wizualizacji najcenniejszych obiektów architektonicznych i muzealnych z terenu Warmii, Mazur oraz Żuław realizujemy również materiały filmowe dotyczące historii i dziedzictwa kulturowego, którymi chcemy się podzielić.
Konferencja "Drugie życie zdigitalizowanych zbiorów" cz. III
Wykład Sylwii Żółkiewskiej "Ludzie i szalone sny maszyny. Sztuka remiksu i kreatywność w świecie AI".
Konferencja zrealizowana w ramach projektu "Sztuka drugiego życia".
Sfinansowano przez Unię Europejską Next Generation EU.
Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Konferencja zrealizowana w ramach projektu "Sztuka drugiego życia".
Sfinansowano przez Unię Europejską Next Generation EU.
Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Переглядів: 6
Відео
Konferencja "Drugie życie zdigitalizowanych zbiorów" cz. II
Переглядів 914 днів тому
Wykład Michała Ryszarda Koskowskiego i Marceliny Metery "Popatrz, opowiem Ci historię! Wizualny storytelling, interpretacja dziedzictwa i turystyka". Konferencja zrealizowana w ramach projektu "Sztuka drugiego życia". Sfinansowano przez Unię Europejską Next Generation EU. Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Konferencja "Drugie życie zdigitalizowanych zbiorów" cz. I
Переглядів 1114 днів тому
Wykład prof. ASP, dr hab. Marty Flisykowskiej „Design Spekulatywny: Narzędzie Wyobraźni i Przełamywania Myślowych Schematów”. Konferencja zrealizowana w ramach projektu "Sztuka drugiego życia". Sfinansowano przez Unię Europejską Next Generation EU. Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Twórczo z dziedzictwem
Переглядів 18Місяць тому
Przez cały weekend 19-20 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” trwały „Weekendowe warsztaty multimedialne dla artystów z kreatywnego przetwarzania cyfrowych zbiorów epoki średniowiecza - TWÓRCZO Z DZIEDZICTWEM”, zrealizowane w ramach projektu "ŚWIATŁO/CIEŃ. Multimedialna wystawa średniowieczna", sfinansowanego przez Unię Europejską Next Generation. Uczestnicy pracowali pod oki...
Wątki Czasu. Historia Sylwestra Nowaka
Переглядів 476 місяців тому
Sylwester Nowak mieszka w Nidzicy i jak zapewnia historią regionu interesuje się od dziecka. W poszukiwaniu materialnych śladów przeszłości jego małej ojczyzny pomaga mu wykrywacz. Jest członkiem Polskiego Związku Eksploratorów, a także twórcą fanpage NEIDENBURG.pl, gdzie zamieszcza zdjęcia obiektów związanych z historią Nidzicy, zarówno z własnej kolekcji, jak i innych pasjonatów historii tego...
Elbląg na dawnych pocztówkach i mapach - rozmowa z Andrzejem Kowalskim
Переглядів 433Рік тому
W ramach cyklu „STARocie. Skarby z prywatnych kolekcji” Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu zdigitalizowała zbiór starych pocztówek dotyczących Elbląga. Kilkadziesiąt elbląskich pocztówek z XIX i I poł. XX wieku zostało zdigitalizowanych w ramach cyfryzacji prywatnych kolekcji z naszego województwa. Kolekcję udostępnił Andrzej Kowalski, który ma w swoich zbiorach kilkaset pocztówek. Do...
Historia wirujących zabawek - rozmowa z drem Jerzym Łapo
Переглядів 117Рік тому
Zaczęło się niewinnie, od próby wyjaśnienia jak wprawiano w ruch późnośredniowieczne drewniane bączki, znane m.in. z elbląskich wykopalisk. Poszukiwania, zakończone wykonaniem „działających” replik tego typu zabawek, stały się początkiem studiów nad wirującymi zabawkami. Zainteresowania naukowe dr Jerzego Łapo poszerzyły się o budowę kolekcji, która liczy obecnie już ponad 1000 okazów i ciągle ...
Nicolaus Copernicus
Переглядів 75Рік тому
"On the Revolutions of Heavenly Spheres" - a great work of Copernicus... The heliocentric theory of the Polish astronomer, about which we learn in schools, was created in Frombork. Małgorzata Czupajło, head of the education department - Planetarium and Astronomical Park of the Nicolaus Copernicus Museum in Frombork, talks about it and about the life of the great astronomer.
Did Copernicus like gingerbread?
Переглядів 19Рік тому
This short film in the form of questions and answers (Q&A) talks about the most important issues in the life of Nicolaus Copernicus. What did Nicolaus Copernicus study, whether he liked gingerbread, whether he was a spy or a diplomat - these questions are answered by Małgorzata Czupajło from the Nicolaus Copernicus Museum in Frombork.
Globusy - kolekcjonerska pasja Ryszarda Formeli
Переглядів 201Рік тому
Globusami Pana Ryszarda Formelę zainteresował inny kolega kolekcjoner - Zbigniew Zajchowski. Od niego otrzymał on pierwszy globus Ziemi w swojej kolekcji, która jest obecnie największą, najcenniejszą i jedyną w Polsce prywatną kolekcją polskojęzycznych, przedwojennych globusów Ziemi.
Życie codzienne w epokach renesansu i baroku na Warmii i Mazurach
Переглядів 376Рік тому
Renesans i barok to dwie epoki, które wiele wniosły do historii naszego kraju - w sferach literackich, naukowych, architektonicznych, religijnych, politycznych, gospodarczych… Niezmienne pozostało jedno - życie codzienne ludzi. Ono zawsze, bez względu na zawirowania historyczne toczy się wokół małej ojczyzny - rodziny, przyjaciół, swojego miejsca zamieszkania. Niezmienne pozostają miłość, przyj...
CZY KOPERNIK LUBIŁ PIERNIK?
Переглядів 92Рік тому
Ten krótki film w formie pytań i odpowiedzi (Q&A) opowiada o najważniejszych zagadnieniach z życia Mikołaja Kopernika. Co studiował Mikołaj Kopernik, czy lubił pierniki, czy był szpiegiem lub dyplomatą - na te pytania odpowiada Małgorzata Czupajło z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Świadectwa cz. II Powojenni osadnicy - Elbląg
Переглядів 8 тис.2 роки тому
W efekcie wojny światowej Elbląg znalazł się w granicach Polski. Przejęcie miasta oznaczało niemal całkowitą wymianę jego ludności. Nowi mieszkańcy próbowali jak najszybciej otrząsnąć się z wojennej zawieruchy. Chcieli znaleźć tu dom, pracę i szkołę dla dzieci. By jednak osiągnąć upragniony spokój, musieli zmierzyć się z wieloma problemami.
Testimonies part II. Post-war settlers - Elbląg
Переглядів 1332 роки тому
As a result of World War II, Elbląg has found itself within the borders of Poland. Taking over the city meant almost complete replacement of its population. The new residents tried as soon as possible shake off the turmoil of war. They wanted to find a home, work and school for children here. However, to achieve the desired peace, they had to face many problems.
Mikołaj Kopernik
Переглядів 8362 роки тому
„O obrotach ciał niebieskich” - wielkie dzieło Kopernika… Teoria heliocentryczna polskiego astronoma, o której uczymy się w szkołach powstawała we Fromborku. Opowiada o niej i o życiu wielkiego astronoma Małgorzata Czupajło kierownik działu edukacji - Planetarium i Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Kulisy średniowiecza: Średniowieczne uzbrojenie obronne
Переглядів 4814 роки тому
Kulisy średniowiecza: Średniowieczne uzbrojenie obronne
Kulisy średniowiecza: Życie w średniowiecznym mieście
Переглядів 15 тис.5 років тому
Kulisy średniowiecza: Życie w średniowiecznym mieście
Kulisy średniowiecza: Skąd ten garnek? Średniowieczna ceramika
Переглядів 4165 років тому
Kulisy średniowiecza: Skąd ten garnek? Średniowieczna ceramika
Kulisy średniowiecza: Ogrzewanie w średniowieczu
Переглядів 1,2 тис.5 років тому
Kulisy średniowiecza: Ogrzewanie w średniowieczu
Kulisy średniowiecza: W średniowieczu namalowane
Переглядів 6165 років тому
Kulisy średniowiecza: W średniowieczu namalowane
Kulisy średniowiecza: Dieta ludzi w średniowieczu
Переглядів 7135 років тому
Kulisy średniowiecza: Dieta ludzi w średniowieczu
Kulisy średniowiecza: Pielgrzymi na średniowiecznym szlaku
Переглядів 6325 років тому
Kulisy średniowiecza: Pielgrzymi na średniowiecznym szlaku
Pięć opowieści o Warmii: Piękno warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej
Переглядів 4,3 тис.7 років тому
Pięć opowieści o Warmii: Piękno warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej
Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...
Переглядів 3,4 тис.7 років тому
Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...
Pięć opowieści o Warmii: O gospodarowaniu
Переглядів 6 тис.7 років тому
Pięć opowieści o Warmii: O gospodarowaniu
Pięć opowieści o Warmii: Mieszkańcy dawni i dziesiejsi
Переглядів 48 тис.7 років тому
Pięć opowieści o Warmii: Mieszkańcy dawni i dziesiejsi
Pięć opowieści o Warmii: Jak ochronić to, co cenne...
Переглядів 11 тис.7 років тому
Pięć opowieści o Warmii: Jak ochronić to, co cenne...
Gdzie Ci ludzie z tymi przeżyciami do dzisiejszych....❤❤❤
ELBLÀG STARE POLSKIE PIASTOWSKIE MIASTO.....niemcy RAUS.....!!!!
Cywilizowani Niemcy willkomen, dzikie kacapy won. 🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇪🇺
Nie moxna zaoomniec o Polakach ktorzy zostali tu przywiezrni z czesci wschodniej. Duzo Harbińvxykow, ktorzy przesiedleni do ojczyzny, podczas drogi zostali okradzeni przez Tosjan z dobytku ktory zabarali do Polski. Dla tych lydzi powstala specjalana kasa zapimogowa bodajze na Saperów. T
Przychoźdzcy? Cóż za nowomowa?
Elbląg to piękne miasto, przydałoby się przenieść Stare Miasto na wyspę Spichrzów.
To fakt . Brzydkie. Urodziłam sie tam i nigdy nie mogłam dostrzec w nim piękna , a jedynie ból , smutek i szarość
Właśnie tacy ludzie jak Ty tworzą społeczności szare i smutne. Którzy oczekują wiele, dając niewiele.
Byłem w Elblągu ubiegłego lata. Wyjątkowo brzydkie miasto
To jeszcze mało widziałeś :-) a tak na poważnie widocznie byłeś w złych miejscach. To miasto jak każde inne w Polsce. Jest wszystkiego po trochu, zalezy gdzie spojrzeć.
Elbląg to piękne miasto.
To nie wiem gdzie ty byłeś każdy kto przyjeżdża to mówi że bardzo ładne miasto nawet ostatnio słyszałem że ktoś był zdziwiony że tak dużo zieleni w Elblągu nawet nasza bażantarnia jest nazywana bieszczadami północy
Czyli jest pewnosc, ze juz nie wrocisz!
Ależ to jest słabe... Tak ciekawy temat nie został prawie w ogóle zilustrowany, a jak już to rzeźby które go ilustrowały nie były w większści gotyckie. Autorom nie chciało się jechać go Fromborka Malborka. Nudy...
Brawo brawo ciekawe informacje .