- 454
- 556 454
Latviešu danči
Latvia
Приєднався 1 тра 2016
Tradicionālās tautas dejas, nearanžētas, nehoreografizētas, nesamākslotas. Vienkāršas un vislabākās.
Lekcija. Ernests Spīčs: ''Latviešu tautas deja: Trešā lekcija: Krusts dejā. Deja krustā.''
Vairāk lekcijas dancukratuve.lv sadaļā Lekcijas.
Переглядів: 57
Відео
PDF e-burtnīca. ”Kadriļas I. Ar kuojeņu paspardeju”.
Переглядів 404 години тому
Vairāk danču burtnīcas dancukratuve.lv sadaļā metodika.
PDF e-burtnīca. ”Mustura danči. Tautīšam(i) rūku devu”.
Переглядів 6214 годин тому
Vairāk danču burtnīcas dancukratuve.lv sadaļā metodika.
Lekcija. Lauri Õunapuu. Common folk dances in the Baltic countries. Part 2.
Переглядів 7628 днів тому
Vairāk par dančiem dancukratuve.lv Facebook Danču krātuve
Lekcija. Ernests Spīčs: ''Latviešu tautas deja: Ceturtā lekcija: Rykovas kadreļs/Ziņas''
Переглядів 329Місяць тому
Vairāk par dančiem: dancukratuve.lv/lekcijas Seko līdzi arī E. Spīčam un Rīgas Dančiem: Facebook - latvianfolkdance Facebook - ernests.spics Instagram - rigas_danci UA-cam - www.youtube.com/@rigasdanci944 X - x.com/Erne5t5 Rīgas Danči ir RLB tautas muzikantu, mākslinieku un dančmeistaru kopiena.
Vīraksnes Feimaņu dancis (daudzpāru)
Переглядів 130Місяць тому
Vairāk dancukratuve.lv Facebook - Danču krātuve
Grāmata ''Bērnu danči un ne tikai'' ar CD ''Ak tī, jandālī'' spēlē Vīteri
Переглядів 866 місяців тому
Grāmata ''Bērnu danči un ne tikai'' ar CD ''Ak tī, jandālī'' spēlē Vīteri
Latgaliešu kadreļi un žeperi, tas būtu precīzāks nosaukums.
ua-cam.com/video/QWTTHBPduvc/v-deo.html
ua-cam.com/video/QWTTHBPduvc/v-deo.html
Cik jauks ieraksts un atmiņas! Paldies tiem, kas šo saglabāja un ievietoja šeit! 🤗
❤visas vecās dejas,patīk,jo esmu vecā paaudze.😊
Jautra kompānija.😊
Paldies par izzinošo lekciju. Radās jautājums - kāpēc šīs kadriļas pieminētas variācijas nedejo?
Kadriļu dejošanas tradīcija Latvijā pārtrūka 1. Pasaules kara iespaidā. Tas pats notika ar citiem horeogrāfiskās folkloras žanriem. Starpkaru periodā sākās tautas dejošanas tradīcijas atjaunošana, bet jau jaunā veidā, tās interpretējot tautas svētku vajadzībām. Līdz ar to dejoja tikai tautas deju apdares, kuras sauca par tautiskajām dejām un tur improvizācijas mākai nebija nozīmes. Tas pats notika pēc 2. Pasaules kara. Varbūt tāpēc, Jāzeps Liepiņš izvēlējās vienkāršākos gājienus un mēs ar Dandariem tos 1981. gadā iemācījāmies. Ar to pietika. Tikai tagad, pārbaudot, vai pieraksti sakrīt ar dejoto, atklāju, ka kadriļa ir bijusi daudz interesantāka. Cerēsim, ka radīsies interesenti, kas mēģinās atdzīvināt improvizēšanas māku.
Respect! Latgalieši malači!
Man radās līdzīgs jautājums, tikai citādākā formā. Vai ir vēl kādi ieraksti, kas veikti pirms 2000. gada? Un cik daudz variāciju ir redzētas šai kadriļai? Pieļauju, ka ik pa brīdim ''uzpeld'' kāds interpretēts gājiens, kāda cita doma vai pat cits raksturs?
1. atbilde: nav ziņu, vai bez Vidiņa 1987. gadā vēl kāds ir rikaviešus filmējis, tas varētu būt kāds no ārzemju latviešiem Brīvdabas muzejā. Dandari varbūt ir filmēti 1988. gadā Minsteres ģimnāzijā un noteikti 1989. gadā ASV, turklāt ir LU Etniskās kultūras centra videokasete ar Latgales dejām. Tas pirms 2000.g.
2. atbilde: ar Dandariem mēs 80. gadu sākumā Rikavas kadriļu dejojām mēģinājumos, kamēr izveidojām savu interpretāciju, kuru redzam arī tagad. 2023. gada Kadriļu stundā video var redzēt, ka ir nelielas variācijas. Ar Dandariem toreiz nedziedājām, jo nebija zināms, ka ir jādejo dziedot. 1981. gadā 25.gadu koncertā mums muzikanti parādīja ar akordeona pavadījumu.
1. atbilde: pirms 2000. gada ir te redzamie 1987. gada Vidiņa un Stroda 1994.g. ieraksti. Vēl ir Dandaru ieraksts LU Etniskās kultūras centra arhīvā un Dandaru ieraksts 1989.g. ASV. Varbūt ir ārzemju latvieši filmējuši rikaviešu uzvedumu Brīvdabas muzejā.
Viss skaisti un labi, paldies! Kāpēc tik seni videoparaugi?
Tie ir senākie zināmie un tāpēc likās vērtīgāki.
@ Paldies!
👏👏👏♥️🌹😘
😃👍
👏👏👏🌹🌹🌹💖Ačiū!
😃👍 ❤
Слава Україні. Подяка країнам Прибалтики за підтримку України.
Teicami veikts!
🔥🔥🔥🔥
labs
Tomasam mazi bumbuļi
Hui a
Nav tas Atašienes variants!!!! Kur jūs tādus vispār ņemat!!!????
Deja interpretēta pēc V.Mičules pierakstītā un publicētā apraksta, dejo jaunieši no Atašienes.
Galīgi nav Valentīnas Mčules variants. Ir citādāka melodija un arī kustības.
Deja interpretēta pēc V.Mičules pierakstītā un publicētā apraksta, dejo jaunieši no Atašienes.
@@latviesudanci1472 NEPAREIZI INTERPRETĒTA UN PASNIEGTA. Vēl jau Vlentīnas meitas ir dzīvas un zina, kā jābūt.
@@latviesudanci1472 Labi. ka mammai nav jāredz. kā ir izkropļotas viņas apkopotās dejas.
Lovely dancing to a haunting melody. Thank you for sharing.
Goodness gracious! What do the chaperones think of this?
Ne tādas vien Sarmītes ir Atnākušas 🇱🇻🎋4G71 📧🤗📖🌞🌏07:19 👨🎨🌈👁️🏔️Ls Satversmes 100 🖼️💐🇸🇪🕊️🇱🇻🕊️🌳🕊️🤗🌻🐝🌻🐝🌻🐝07:20 Vispasaules Kultūras Gaismas Godināšana - Kāda Tā Ir ? 07:31 🙂🤗🙂🌳🍒💋🍒🌳🤗🙂🙂🤳🏻07:22 👐🤔😘🧐🏔️Piem. Balta Grāmata un Zaļa Grāmata . J. Jaunsudrabina 🎋4G70 Gaismas Nesēja Uz priekšu 🇱🇻📧🇸🇪📧🌈📧📖07:24 AVOTS. 🎋4G69 🌏🌞Met , Gaismu ! 07:25 👨🎨🖼️😘💋07:26 🍒🌳💋🍒🌳🎋4G69 📧Metamais Kauliņš Nr 6 🇱🇻🤳🏻07:27 🤨Iepazīšanās Pie Radiem. Draugiem. Kaimiņiem 👀👐👀👐👀👐Klusums. Nu ,pagaidi ! 🌻🐝🌻🐝🌻🐝🤗07:28 🇱🇻💋Vēstules Otra Puse 07:29 🏔️🤔Draugiem. LV 😤🇱🇻🎋4G67 Marijas iela U. Stabulnieks 🤨07:30 Gaisma. Siltums. Veldze. Nāks ar Tiešums. 07:31 Saules Akmens . J. Osmanis 📖🇱🇻🏔️💋🙂🙂🌏🌞💐Redzēja. Dzirdeja . Paklausīja 🌳🍒💋🍒🌳🎋4G66🇱🇻🌈🇸🇪🤗📖Latvijas Satversmes Ievads. ASI! 07:33 📧Vēstules uz priekšu 07:34 Atcerēties. Zināt. Ticēt. Svētas Zīmes ! 07:35 Kultūras un Gaismas Aicinājums. Apskaidrība . Vienkopa ATPŪTA. 2. Daļa 📖🇱🇻🌞🇸🇪📖Dzimta Valoda . Un būs apsolīta Tikšanās . LV 07:36. 🎋4G64 Mātei un Dzimtenei 🏔️💋🌞🌏Pasaulē, Pasaulīt! 07:37 Priekam , jānāk ka Darba Sekām ! 🙂🙂🌈💐🕊️📧No paša Sākuma 🎋4G36 🕊️💐🤗🇱🇻Lūgums . Kopoti 6. Sējumi . Via Dolorosa . Dzoto Darba Fragments . 07:39 Uzvarēs ! 🖼️07:40 😤Mātes Karogs! 🇱🇻🕊️Izcelšanas Valsts 📖Kase ? 🌞🌏📖🤳🏻🎋4G62 Sanskrists. 💋Rīgas Svārki Mugura . P. Johansons Sena Rīgā 07:41 Jaunais Laikmets 07:43 Mātei un Dzimtenei Tava Atnākšana - Kāda Tā ir ? 🎋4G61 🌞📧Še, mem pīrāgi ! 07:44 📖📧🏔️💐draugiem. LV 😉Rīgas Vilni 🤳🏻🌈😘🌻🐝🌻🐝🌻🐝bite. LV 🥸😎🤩👀🤔😘😤🇱🇻🕊️Mazputniņš 🕊️🇱🇻👐🇸🇪👐🕊️📖Dzimta Valoda 07:47 🙂🙂🤨🕊️🌏🤗Nāk Jauna Pasaulē 🙂🙂Pa īstam ! 💐🤗🏔️Ar cieņu 😘Cildenais Sarma ! 🌏🌞💋🍒🌳🍒🌳💋Uz veselību ! 🤔😆
Wow, izcili! Tik ļoti iedvesmo <3
Visburvīgākais dancis!
😂😂😂
❤❤❤
Paldies
Jauka, sen neredzēta rotaļspēle.
Love it! Makes me happy just to watch it!
Viens no latviešu rotaļas pamattipiem.
😍
Nezināju, ka par latviešu tautas deju ir tik daudz informācijas, kas saglābājusies pirms neatkarīgās Latvijas. Paldies!
Iespējams, ka vēl kādam jāpēta arhīvi citās valstīs, kur bijusi saistība ar latviešiem.
😍👏👏👏
Cik skaisti! So beautiful ❤.
Ļoti labi,ka vācu valodā ir ierakstīts. Paldies Enno Walkenfortam. Vai būtu iespējams arī citu pētnieku tekstus ierunāt un iztulkot no pirmavota?
Tas pats jautājums.
0:13 Definīcija 1:50 Tautas deja 2:17 Rotaļa 2:57 Rotaļdeja jeb dancis 3:41 Rotaļspēle 4:22 Nosaukumu dažādība 5:07 Dejas sarīkojumu nosaukumi 5:57 Funkcijas 6:30 Ģimenes godos un gadskārtu svētkos 7:47 Mūsdienu funkcijas ar zemu ekspluatēšanas pakāpi 9:04 Mūsdienu funkcijas ar augstu ekspluatēšanas pakāpi 11:17 Formas 11:23 Pāru deja 12:46 Masku deja 13:22 Grupu deja 14:13 Riņķa deja 15:09 Rindu/Virkņu deja 15:49 Sacensību deja 16:32 Sakrālā deja 17:47 Stilistika 20:27 Par autoru
Vai 15:38 minūtē apakšējais attēls ir fotografēts pie LU galvenās ēkas?
Jā, tā izskatās. Laikam tad ir bijusi fotosesija zālienā iepretī LU.
1:10:10 Precizēšu, lai nav pārpratumi. Žeperu Aulejā studēju vairākus gadus. Jakoveļs man nospēlēja vairākas melodijas, pie kurām dejoja, jo Žeperam nebija vienas noteiktas melodijas. Es izvēlējos Dandariem deju interpretēt ar to, kas man pašam patika tieši starpspēles dēļ. Dejas gājienus vinš aptuveni pastāstīja un pamatsoļus parādīja - tur nav tikai viens soļa veids, bet vairāki trapināšanas soļi. Deju precizēju kopā ar vairākām vecākās paaudzes aulejietēm. Tas bija 1982. - 1987. g. un pēc tam vēlreiz 2000.g. Mans un Dandaru pienesums ir tas, ka deja nostiprinājusies ar vienu noteiktu melodiju.
Ieteicama informācija kultūras programmas "Pulkā eimu, pulā teku" dalībniekiem.
Protams un ne tikai bērniem.
Paldies! @@ernestsspics4995
@@ernestsspics4995 skolotājām?
@@ernestsspics4995 Tas gan jauki, ka par pieaugušajiem kāds padomā.
Paldies autoram ... uzzināju daudz ko jaunu ...kā arī par autoru kā PERSONĪBU - Bijušais DAILES dejotājs Ilārs Dimants.
Ō! Priecājos, ka lekciju klausās arī profesionāļi!
Paldies autoram ... patika ka viss ir izklāstīts saprotami un vieglā formā bez daudziem ārzemju ievazātiet gudriem vārdiem ... tā turpināt ... 😀😀😀
Paldies par atzinību! Vismaz vienam cilvēkam viss ir saprotams un nav jautājumu. :)
This looks so goofy yet so funnn
Kurā periodā sāka izmantot terminu "Skatuviskā deja"? Vai mūsdienās iespējams izveidot tautas deju, kura nebūtu skatuviskā deja?
1) "skatuviskā deja" ir tulkojums no kr. valodas, tātad visticamāk, ka latviešu valodā tas parādījās padomju laikā. Bija divi veidi "tautiskā deja" (tautas deju apdares) un "skatuviskā deja" (jaunrades dejas). 2) jā, iespējams un tas notiek. Divos veidos - pirmais, veidojot kādas zināmas dejas varāciju, piemēram, "Klapiņpolka", ko es izveidoju 1985. g. kā PLaukstiņpolkas variāciju un kā izdomājot no jauna, tā deja "Suitiņš" ir Helmi un Julgi Staltes horeogrāfija. Ir pētnieki, kas uzskata, ka tautas dejas no jauna nemaz nevajag veidot. Isti nesaprotu, kāpēc nevar, ja cilvēkiem patīk un tās dejo sadzīvē mājās vai danču vakaros. Tā tās ieviešas tautā.
@@ernestsspics4995 Jaunām dejām tautas dejā nav ne vainas, tas ir tikai dabīgs proces, ka deja pilnveidojas, attīstās, mainās. Vienīgi kas man prasās ir vairāk skaidrības. Jo arī tautas deja katrā perjodā ir citādāka. Daudzas dejas ko pirms 100 gadiem sauca par modes dejām, tagad tās skaitās tautas dejas kategorijā. Te drošvien vieta paplašinātai terminoloģijai jo šķiet ka sāk nepietikt vien ar nosaukumu Tautas deja.
Kāpēc sakrālā deja ir tik maz zināma, kaut tajai ir jābūt dejas pamatam, kodolam?
Tāds jautājums pārdomām un viennozīmīgas atbildes nav. Ar deju ir tāpat kā ar taureni, kuru gribam apskatīt, noķeram un beigtu piespraužam pie kartona gabala. Tikai taurenis ir jāskata lidojumā, bet to mēs nespējam. Sakrālās dejas mēs dejojam, bet nesaucam tās par sakrālām dejām. No malas, svēstautiešu acīm tas izskatās pavisam citādi. Tāpēc Gabrielai Vuzīnai bija vieglāj uzrakstīt par mūsu dejām grāmatu, nekā pašiem.
Kā var skaidrot modes deju? Kāda ir šī brīža modes deja?
1) Modes dejas balstās bieži vien sen aizmirstos stereotipos, kur no tēliem, ritmiem, melodijām, kutībām utt., tiek dizainēts jauns stils. Deja tad ir viens no reprezentācijas veidiem, kas cilvēkus pievelk jaunajam. Jaunas dejas dizains var būt arī tautas dejā, bet tur tiek saliktas kopā stilistiski saderīgas lietas un to nosaka tradīcija. Pie tam mūsdienās veidojas dzīvsesstila kopienas ( vai subkultūras), kur katrai ir arī savas modes dejas. Dažreiz tāda modes deja "izspraucas" ārpusē. Tāda pirms 3 gadiem bija "Jeruzaleme", ko ar Rīgas Dančiem dejojām pie "Ķēvīt, mana švilpastīte dziesmas pavadījuma". 2) Šobrīd tendence, ka katrs dejo tādu individuālu '"transdeju", kā @malv_malv jau mijās ar citu trendenci, kas nāk arī no citas subkultūras klubiem - pē†nieks Daugavuietis to sauc par "Mošpitu". Visi dejo aplī un tad ne visai organizēti skrien uz vidu. Mērķis ir sabumsīties. Nojaušams, ka norise ir līdzīga kādai tautas dejai, kuru dažreiz popularizē "Rīgas Danči". Alternatīvs veids ir "Pogo", kur lec uz abām kājām, kā zvirbuļi ( arī mums ir tāda deja, ko sauc par Žīguru danci). Tikai Pogo atšķiras ar augstākiem un ne visai ritmiskiem lēcieniem tā sasaucoties ar kādu Āfrikas cilts slavenu deju, ko sacenšoties dejo jaunie karavīri. Vai zini, kurai Āfrikas ciltij ir tāda žīguru deja?
Nu labi, bet kā ar tām dejām, kas notiek klubos, Karnevālā utt.? Konkrētāk - elektroniskā deju mūzika, kur tauta to arī dara - iet izdejoties. Jo tā ir vienīgā deju forma, kur es jūtos tiešām brīvi, nav nekādu noteikumu, svešinieki paliek svešinieki. Katram savas, dabiskas kustības. Kas tad tas ir? Reivu dejas? Mūsdienu mežoņu auglības rituāls?
🥨🥨🥨 BALVA!- Trīs kliņģerīši! Lielisks jautājums! Ļoti cerēju, ka būs šis. Plašs jautājumu loks, tāpēc atbildēšu pa punktiem. 1) tāpat kā senāk arī mūsdienās pastāv visi iespējamie deju tipi un līmeņi kā tos sauc Harijas Sūna, bet mūsu lekcijā es nosaucu par formām, tikai noteiktas formas ir saistītas ar noteiktu dejas stilu jeb šai gadījumā ar modi un arī ar marginālām sabiedrības grupām, kam nereti ir sava mode. 2) dejas mode ir saistīta ar mūzikas, apgērba un pat visa dzīvesstila modi. Mode atkārtojas un, piemēram, jauna modes tendence ir slavenā panku deja "pogo", kas izveidojās XX gs 70. gadu beigās un no attāluma atgādina mazu puišeļu grūstīšanos. Ja skatāmies no tautas dejas skatupunkta, tad tas ir nosacīts gaiļu cīņas atdarinājums. 3) rezumējam - zem Saules nav nekā jauna, arī mūsdienu deju formas ir atrodamas horeogrāfiskās folkloras sistēmā. Ja mēs ejam izdejotioes uz klubu vai citu vietu, lai aizmirstos no ikdienas, lai justos brīvi utt., tad dejas mērķis ir noņemt ikdienas spriedzi, jeb atrast saskaņu, līdzsvaru ar sevi un to jau minējām lekcijā. Tiesa, es neminēju tādu formu, kad visi dejo vienmērīgi brīvi pa visu dejas laukumu pa vienam, bet nav grūti pamanīt, ka tāda dejošana būtu gan pie masku dejām, gan sakrālajām dejām, 4) varbūt būs iespēja Sūnas horeogrāfisko tipu sistēmai (tipoloģijai) veltīt atsevišķu lekciju, ja vien šī kanāla lasītājiem/skatītājiem tas varētu būt saistoši.
Vai tiešām, ka katram savas kustības? Kāpēc tad gandrīz visi dejo līdzīgi? Līnijdejās visi dejo vienādi, bet katrs par sevi. @malv_malv
Paldies!