- 11
- 217 712
Domowy ogrodnik
Poland
Приєднався 8 жов 2021
Uprawiam warzywa, robię przetwory, sadzę drzewka, przycinam krzewy, majsterkuję, gotuję i cieszę się każdą chwilą spędzoną w ogrodzie. To wszystko i wiele więcej zobaczysz na kanale Domowy Ogrodnik :)
Wycieczka do lasu i przepis na grzybki marynowane
W tym filmie podam przepis na marynowane grzybki. To fantastyczna przekąska w occie na każdą imprezę i doskonała alternatywa dla grzybów suszonych. Przepis jest łatwy i szybki, a marynować można m.in. maślaki, podgrzybki czy opieńki. Najpierw jednak trzeba pójść do lasu i je zebrać. I ja tak właśnie zrobiłem! Wszystko to zobaczysz w tym filmie.
Переглядів: 441
Відео
Uprawiam kiełki w słoiku. Brokuł, rzodkiewka, len
Переглядів 3,5 тис.2 роки тому
Kiełki w słoiku? TAK! To idealna propozycja dla wszystkich, którzy nie mają ogródka, a chcą cieszyć się własną mini uprawą. W tym filmie uprawiam kiełki rzodkiewki, brokuła i lnu. Dowiesz się zatem, jak zrobić to krok po kroku, jak smakują i jak są zdrowe. A co ważne, kiełki można uprawiać przez cały rok!
Domowa uprawa warzyw: Wysiew POMIDORÓW i PAPRYKI na rozsadę
Переглядів 1,2 тис.2 роки тому
Wysiew pomidorów i papryki na rozsadę to nic trudnego. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które wpłyną później na jakość naszych zbiorów. Ważny jest zatem termin wysiewu pomidorów i papryki, zastosowane podłoże, właściwa temperatura do uprawy roślin i pikowanie roślin. O tym wszystkim dowiecie się oglądając ten film.
ZLEWANIE WINA, DEGUSTACJA, PRZEPIS NA GRZAŃCA
Переглядів 6 тис.2 роки тому
W tym filmie dowiesz się, jak odrzucić owoce, zlać wino znad osadu, poznasz też przepis na pysznego grzańca.
Uprawiam warzywa w zimie na parapecie! Pietruszka, szczypior z czosnku i cebuli czyli PĘDZENIE
Переглядів 16 тис.3 роки тому
Uprawa warzyw w zimie? To możliwe! Oczywiście nie w ogrodzie, tylko w mieszkaniu na parapecie. A to nic innego, jak pędzenie warzyw, czyli pobudzanie ich do wzrostu i to poza okresem wegetacji. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżym szczypiorem z czosnku i cebuli czy świeżą natką pietruszki. Pędzić możemy też cykorię, seler czy buraki na botwinkę i nie trzeba do tego ogrodu, wystarczy okno i pa...
Nalewka z pigwowca: Najlepszy przepis na nalewkę i sok! Mnóstwo witaminy C
Переглядів 69 тис.3 роки тому
W tym filmie zobaczysz, jak zrobić nalewkę z pigwowca japońskiego i sok z pigwowca. I nie będzie to nalewka z pigwy, bo oba owoce mocno się różnią, co należy podkreślić. Sam owoc pigwowca japońskiego jest twardy, ale ma sporo witaminy C. Dlatego jest idealny na przeziębienie. Odpowiednio przetworzony - w formie soku albo nalewki, jest też bardzo smaczny, o czym przekonasz się oglądając ten film.
Robimy domowe wino na dzikich drożdżach. Nastaw przestał pracować! Co zrobić?
Переглядів 29 тис.3 роки тому
W tym filmie pokażę kolejny etap produkcji domowego wina na dzikich drożdżach. Nastaw intensywnie pracował przez prawie 3 tygodnie i po tym czasie przestał. Bąbelków już nie ma, a fermentacja ustała. Powodów może być kilka, a najbardziej prawdopodobnym jest brak cukru. Co zrobić w takim przypadku? Jak prawidłowo dosypać cukier do wina? Odpowiedź znajdziecie w tym filmie.
Grabienie, koszenie i kompost. Robimy jesienne porządki w ogrodzie
Переглядів 4863 роки тому
Co zrobić z nadmiarem liści? Wykorzystać na kompost! To idealne rozwiązanie, bo ziemia liściowa ma mnóstwo składników mineralnych, które pobudzą nasze rośliny do wzrostu. Ale wcześniej trzeba te liście posprzątać. W tym filmie zobaczysz, jak zrobić to szybko i sprawnie. A na koniec wspólnie przygotujemy smaczny posiłek z ogrodowej kuchni, czyli pieczone jabłka na prawdziwym ogniu.
Kiszone buraki: Najlepszy przepis na zakwas buraczany!
Переглядів 2,2 тис.3 роки тому
W tym filmie zobaczysz, jak krok po kroku przygotować najlepszy zakwas buraczany. Można go wykorzystać nie tylko na pyszny barszcz czerwony. Kiszone buraki można też zjadać prosto ze słoika. Mają mnóstwo witamin, zawierają probiotyki i warto je stosować w okresie przeziębieniowym. A ponieważ jesień to czas, w którym buraków mamy od zatrzęsienia, to aż się prosi, by przygotować z nich pyszne i z...
Robimy domowe wino z własnych winogron
Переглядів 89 тис.3 роки тому
Winogrono w tym roku pięknie obrodziło i dojrzało. To ostatni moment, żeby je zebrać i wykorzystać. W tym filmie zobaczycie, jak zrobić domowe wino z własnych winogron krok po kroku. Do produkcji wykorzystamy owoce, wodę z cukrem oraz dzikie drożdże.
Ostatnie jesienne zbiory. Przygotowujemy działkę do kolejnego sezonu
Переглядів 1,1 тис.3 роки тому
Sezon ogrodniczy tak naprawdę rozpoczyna się jesienią. Trzeba zebrać z działki ostatnie warzywa, następnie przygotować ją na kolejny rok. Pomidory i ogórki już dawno nie rosną, ale w ziemi zostały jeszcze buraki, marchew czy cebula, które trzeba zebrać. Następnie trzeba oczyścić i przekopać działkę. To wszystko zobaczycie w tym filmie.
Masakra, zero świadomości
A nalewke w słoiku z alkocholem gdzie wynies?W ciemne miejsce np do piwnicy ?Czy moze stac w kuchni na oknie 1 miesiąc?
Tak to prawda muzyka przeszkadza
Jest super, ale wystarczy poczytać aby dowiedzieć się że niestety wysoka temperatura (pasteryzacja) zabija w dużej części witaminy min C, więc zostaje tylko smak😢
Wody do wina z winogron nie dodaje się w ogóle. Drożdże mogą max przerobić do ok. 22°blg Należy dokonać wcześniej pomiaru blg i cukier dodawać w 3 dawkach. itd
Ojojoj...Zaczynamy w wiadrze fermentacyjnym, nie dolewamy żadnej wody-tylko tej z rozpuszczonym cukrem,mierzymy blg cukromierzem,cukier dawkujemy w min.trzech dawkach,na tyle wina,posiadasz za duży balon.!!!!!Dodawanie wody osłabia smak,bukiet,kolor,no i potrzebne nam procenty!!!!!
Witam. Przepis słaby. Po co tyle wody? Tak się przecież nie robi wina...
A nie można podgrzać wina z cukrem do zagotowania? Lepiej się tak rozpuści cukier
Ile cukru Pan dodał ? Ja mam 15l gąsior.
1kg na poczatek.Kup cukromierz,i zmierz -od 18 do 25 blg(pasek czerwony)
Witam Pana.. nie chciałbym się przechwalać...proponuje😂 zrobić miazgę.. macerować 30dni... nie w balonie tylko w wiaderku fermatacyjnym.. dopięto później wyprasować miazgę i przelać do balonu...😅😊
a czy woda destylowana czyli woda z tlenem z apteki pomaga dodana do wody ?
A mozna w jedneh skrzynce posadzic rownoczesnie cebule z czosnkiem i beda sobie tez rosly bez przeszkod?
Ja tak zrobiłam i rośnie świetnie
Film trzeba w przyspieszonym tępie pokazywać bo szkoda czasu.... Poza tym, zapomniał Pan chyba powiedzieć o najistotniejszej sprawie czyli przepłukiwanie kiełków w słoiku minimum 2 razy dziennie bo inaczej wszystko wyschnie Pozdrawiam
😂no chyba za dużo przewijałaś bo powiedział, że 2 razy dziennie albo i więcej
Powiedziała
Ja z pestek robię amaretto,wsypujemy pestki do mniejszego słoika,szklanka cukru butelka wodki
Z tą muzyką to wy chyba jesteście powaleni na mózgu
Tak nie robi się nalewek
Bardzo ciekawy filmik, sloiki pozostawiam bez pasteryzacji.
Dziękuję za przepis na takie naturalne domowe winko. I ten patent listewka super praktyczny 👍
Robie wedlug Pana przepisu 2 rok. Dziekuje i zycze Wszystkiego Dobrego.
Þ😅
To czy coś jest legalne, to ja o tym decyduję, a nie jakieś podejrzane typy!
Bardzo mi się podoba sposób na sok tak teraz zrobię dziekuje
ile litrowy balon szklany
Bardzo słaby filmik, wydaje się ze masz jakąś wiedze ale w filmikach amatorszczyzna straszna... Jak ktoś chce zmieszać owoce z cukrem żeby mieć alko do chlania to się dowie ale jak ktoś ma odrobinę ambicji to już kaplica.
Możesz iść pracować jako lektor
Aby Owoce były miękkie, wystarczy przemrozić je przez noc potem, łatwiej się je obrabia.
Pozostawić na 3 dni, żeby skruszała I jest super😊
I jak wino? Udało się? :)
Ja rozumiem, że amator. Ale dlaczego cudak. ..." oka nie wyjmiesz"*. Nie mniej jednak tylko muzyka fajna.
glos jak dzwon xd
Dziękuję za ten filmik. Mam pytanie odnośnie uprawy szczypioru z czosnku. Jak taki szczypior już urośnie i zetniemy go co z ząbkiem czosnku? Szczypior znów będzie rósł, ile razy można go wykorzystywać? Zjeść ząbek i siać nowy? Jestem w temacie zielony jak ta pietruszka na filmie ;) Każda praktyczna porada mile widziana :) pozdrawiam
Ząbek nie nadaje się do jedzenia. Jeśli wykorzystamy wszystko, co zielone to trzeba włożyć do ziemi nowy ząbek. Polecam smak, trochę jak czosnek niedźwiedzi :)
Odziellilem wino od owoców przelałem ponownie do butli z cukrem ponieważ wino było bardzo wytrawne i stoi juz 5 dni i nic ie chce pracować? Jest jakiś sposób? Dodałem 2.5 kg cukru na 35 litrów gdzies czystego wina
Jak tam winko?
@@RealXFool super winko wyszlo
Po analizie badań klinicznych stwierdzono, że przyjmowanie witaminy C w czasie przeziębienia ani nie skraca, ani nie łagodzi jego objawów. Jeśli zaś chodzi o przyjmowanie profilaktyczne, to witamina C skraca czas trwania przeziębienia o 8% u dorosłych i 14% u dzieci. Oznacza to, że dorosły, który profilaktycznie przyjmuje ok. 200 mcg witaminy C będzie przeziębiony w ciągu roku przez 11 dni (zamiast 12). Dziecko przeziębia się częściej niż dorosły. Dzięki przyjmowaniu profilaktycznie witaminy C będzie przeziębione - statystycznie, jak stwierdzili naukowcy - przez 24 dni zamiast 28 (gdyby nie przyjmowało witaminy C). - Jednak długie podawanie bez potrzeby dużej ilości witaminy C może spowodować kamicę nerkową.
Zlalam.piekny kolor wyszedł.w smaku półwytrawne. Wlalam do butli . Jeszcze pracuje. Czy dosłodzić? Słyszałam że wytrawnieje jak stoi w butli.... Jest klarowne i ma moc
OK
Owoce zalwwamy ok 70 % alkoholem . Po ok 2 miesiacach zlewamy nalew a owoce zasypujemy cukrem i czekamy az zrobi sie syrop. Potem laczymy oba plyny.tak to ma wygladac.
Można i tak. Zresztą przepisów widziałem już kilka. Ten mam wypróbowany, wiem że wychodzi ok :)
@@Domowyogrodnik1 w smaku bedzie ok. Ale chodzi o to zeby wydobyc z owocow wszystko co najlepsze. I dlatego robimy tak jak pisalem wyzej.
@@pawelul5712 wszystko, co najlepsze, czyli co konkretnie? :)
Nastawiłem 6 tygodni temu wino, zalałem wodą niemyte białe winogrona i dodałem sporą ilość cukru. Wino cały czas ładnie pracuje, około 8-9 bąbelków na minute. Co dalej?
Jeśli minęło już 6 tygodni, to jest to czas, żeby odrzuć owoce i odstawić nastaw do dalszej fermentacji. Wino nadal będzie pracowało nabierając alkoholu, a ewentualny osad będzie opadał na dno butli :)
Zawsze robię tak jak na filmie, bo tak dziadek mnie uczył. Zawsze wychodzi klarowne, zawsze pyszne, nigdy "gazowane" i to jest wino którego smak ma towarzyszyć przy posiłkach a nie zwalać z nóg po jednej butelce.
Cała witamina C , czyli samo dobro zostało zabite podczas pasteryzacji, a można było tylko do butelek z sokiem dodać niewielką ilość alkoholu i postawić w lodówce.
Nie jest to prawda. Pasteryzacja ma niewielki wpływ na witaminę C i to nawet w bardzo wysokich temperaturach. Ma natomiast wpływ m.in. na witaminę A, D, czy B12. No ale tutaj chodzi nam o C. Nie uważam też że alkohol to dobre rozwiązanie, ja osobiście nie podałbym takiego soku dzieciom. Można natomiast trzymać w lodówce bez pasteryzacji. Niestety dosyć krótko.
Nie lej wody do wina.
Rozwiń :)
kiście obcina się sekatorem. Zerwane grona miażdży się przed wlaniem do butli.Wrzucanie do butli po jednym owocu to strata czasu.Wg mnie nieprofesjonalnie
A co daje sekator oprócz ewentualnej wygody? U mnie akurat kiście już prawie same leciały :) oczywiście nie wrzucałem po jednym owocu do butli, to tylko krótkie ujęcie w filmie. Chociaż dzięki za uwagę na przyszłość, bo mogłem wprost o tym powiedzieć, albo dać jakąś adnotację txt. Sądziłem jednak, że każdy sobie wrzuci grona do środka jak mu pasuje, to nie filozofia. A co do miażdżenia owoców - tu akurat mówię w filmie że można tak zrobić. Pozdrawiam :)
robienie wina w polsce na dzikich drozdzach to rosyjska ruletka, nie warto ryzykować
Bywa różnie, i bezpieczniej na drożdżach szlachetnych ze sklepu, to prawda. Choć ja akurat lubię tę metodę. Nigdy nie musiałem utylizować nastawu, bo nie nadawał się. Pozdrawiam serdecznie :)
ale partacz :)
Pan zawsze się tak przedstawia? :)
Z drożdżami dzikimi jest taki problem, że nigdy nie mamy pewności do ilu % pociągną
To prawda, że przy drożdżach dzikich mamy trochę loterię. Ale ja akurat to lubię :)
Tak tylko w uzupełnieniu, jeśli chodzi o ilość cukru na początku, to 30blg i nieco więcej rusza na drożdżach sklepowych. Mam przeczucie graniczące z pewnością, że Bayanus 995 ruszą przy blg 50... Muszę kiedyś sprawdzić 🙂
Ale chyba całego tego cukru nie dadzą rady przerobić? Przy 30blg to już będzie jakieś 15% alko
@@Domowyogrodnik1 dadzą radę. Tak, wychodzi 15-16%. Wino prawie wytrawne, dosladzam do smaku, potem klaruje. Ale to tak na marginesie 🙂
@@WojciechDudek77 Super! Pozdrawiam :)
@@Domowyogrodnik1 Pozdrawiam również!
Moje dwie koleżanki od lat robią wino tylko na dzikich drożdżach. Robią je z winogron,porzeczek,dzikiej róży,głogu .Ja w tym roku robię moje pierwsze winko z ciemnych winogron . Też na dzikich drozdzach.. No chyba ,że coś pójdzie nie tak to sypnę im z torebki szlachetne . Dzięki za filmy . Szukałam prostego przepisu bez wyciskania, miażdżenia i innych cudów. Powiem co mi wyjdzie
Dziękuję :) czekam na info! :)
@@Domowyogrodnik1 nastawione przedwczoraj wueczorem. Dziś bulgocze w rurce jak szalone. Owinęłam kocykiem . Na 10kg winogron dałam 2 kg cukru i 4l wody...
Wyłącz muzykę jak mówisz, naprawdę ciężko się słucha, rozprasza a i muzyka nie wszystkim się podoba.
O proszę, a dotąd miałem pozytywny odzew. Pozdrawiam :)
Więcej takich praktycznych filmów, pozdro!
Dzięki, będzie więcej :)
Niska temperatura drożdża nie nie zrobi. Nawet mozna je mrozic
Rozwiń jeśli możesz :) u mnie nastaw jak był w piwnicy to nigdy nie chciał ruszyć. A tam chłodno. Zresztą, nie jestem odosobnionym przypadkiem ;)
@@Domowyogrodnik1 w sensie, że przeżyją niską temperaturę. Niekoniecznie każdy szczep będzie pracował w 5°C, ale są takie dla których ta temperatura będzie odpowiednia. Natomiast z pewnością niska temperatura nie zabiją drożdży. (Oczywiście w granicach rozsądku 😉)
Nie, nie, nie, nie. Tych owocow nawet nie odcisnołeś? Owocow nie gniotles a teraz nie wycisnoles resztek soku? Przeciez to cukrowka z moczonym winogronem.
Moim zdaniem niewiele to zmienia przy takiej produkcji, bo owoce oddały, co miały oddać. Co najwyżej zostanie te pół litra w galonie więcej. Choć oczywiście można odcisnąć, na pewno nie zaszkodzi :)
@@Domowyogrodnik1 moim zdaniem zmienia to bardzo wiele. W tych owocach na pewno zostało sporo wina i smaku. Z pewnością więcej niż 0.5l
Matko! Ile wody... 🤦 Owoce warto rozgnieść. Oczywiście nie trzeba, ale to ułatwi pracę drozdzą a na konie i tak owoce musisz odcisnąć. Wiadro fermentacyjne ułatwi pracę. Owoce należy zawsze myć! Drozdzą nic od tego nie będzie, a pozbędziemy się kurzu, odchodów owadów i innego syfu.
Nie uważam, że wiadro fermentacyjne jest lepsze niż naturalne szkło, choć faktycznie ułatwia pracę. Robię w takim chociażby wino z ryżu. Nie zgadzam się z myciem winogron, to wino na dzikich drożdżach, nie na szlachetnych z torebki. Winorośl nie rośnie przy drodze, jagody są przeglądnięte, nie ma na nich odchodów. Tak samo, jak nie zgadzam się, że drożdżom nie przeszkadza temperatura. (To odniesienie do Twojego komentarza pod innym moim filmem). Po raz kolejny zapraszam do merytorycznej rozmowy, bo na razie pod moimi filmami tylko hejtujesz. Pozdrawiam :)
@@Domowyogrodnik1 nie napisałem, że wiadro jest lepsze tylko, że ułatwia pracę. Moim zdaniem akurat najlepszym rozwiązaniem będzie fermentacja w miazdze w wiadrze, a następnie oddzielenie owoców i zlanie wina do szklanego balona - to jest tylko moje zdanie. Nie narzucam. Wiem, że to wino na dzikich drożdżach. To nic nie zmienia. Drozdzą od wody nic się nie stanie. Jakby tak było, to po deszczu byłoby po drożdżach. To, że jagody wyglądają na czyste nie oznacza, że tak jest. Umyj owoce i zobacz jak będzie wyglądała woda. Wyrzuciłbym Ci zdjęcie wody po myciu winogron ale YT chyba tego nie umożliwia. Zaufaj mi jak byś zobaczył co mogło znaleźć się w Twoim wine to już zawsze myłbys owoce. Znowu, nie napisałem, że drozdzą nie przeszkadza temperatura - bo akurat ma bardzo istotny wpływ na ich pracę - tylko, że niska temperatura ich nie zabije(powiedzmy taka jaka panuje w zamrażalniku). Nawet niektóre szczepy winogron zbiera się specjalnie po przymrozkach, a drożdża nic to nie przeszkadza. Do tego są szczepy drożdży, dla których 5-7°C to idealne warunki, to tzw. drożdże dolnej fermentacji powszechnie stosowane w piwowarstwie ale nie tylko. Ciężko o merytoryczną rozmowę bez podawania argumentów z Twojej strony, piszesz tylko nie zgadzam się z tym, nie zgadzam się z tamtym. I na koniec nie myl hejtu z konstruktywna krytyką. Nie mam zamiaru Cię poniżać, tylko pokazać luki w Twoim przepisie.
@@kamilsmeja5425 konstruktywna krytyka jest dopiero w tej wiadomości ;) I super, że wyrażasz swoje zdanie! Oczywiście nie jestem alfą i omegą w produkcji wina, ale trochę trunków już zrobiłem i swoje wiem. Przede wszystkim, moje winogrono, dokładnie z tej samej winorośli co na filmie, nigdy nie chciało ruszyć na dzikich drożdżach, jeśli zostało zebrane po przymrozkach. Podobnie było, gdy przygotowałem nastaw i nie stał w odpowiedniej temperaturze. Jeśli oczywiście nie była skrajnie niska, wystarczyło przenieść galon w cieplejsze miejsce i impreza się rozpoczynała :) ale pamiętam też, jak późną jesienią wstawiłem do garażu i później trzeba było ratować drożdżami "kupnymi", bo za nic nie chciało ruszyć. Co do mycia - myślę, że deszcz to nie to samo, co płukanie pod kranem chlorowaną wodą z sieci i pod dużo większym ciśnieniem. Jeśli decydujemy się na wino na dzikich drożdżach to nie powinno się myć owoców i to nie jest przecież zasada, którą ja wymyśliłem. W taki sposób wino robiło się od wieków. Dawniej nikt nie używał szlachetnych drożdży z torebki czy pirosiarczynu potasu, który zresztą i tak w sposób naturalny sam się wydziela podczas fermentacji. Nie twierdzę, że to jest złe, bo oczywiście nie jest. Po prostu w tym filmie pokazałem jak robie wino na dzikich drożdżach, prostą sprawdzoną metodą. Co do wiadra - zgadzam się że jest wygodne. Jeśli ktoś wie, co to znaczy umyć dobrze butlę po winie, to doskonale wie, co mam (mamy(?)) na myśli. Ale muszę też napisać, że zdarzyła mi się fermentacja tak burzliwa, że wywaliło pokrywkę od wiadra i miałem wielkie sprzątanie w domu. Generalnie wolę butlę :) nie pisz też proszę, że nie podaję argumentów, bo podaję. Pozdrawiam :)