Національний антарктичний науковий центр
Національний антарктичний науковий центр
  • 111
  • 170 816
Навіщо кити закручують спіралі в океані?
Показуємо неймовірне видовище - полювання горбатих китів за допомогою бульбашкової сітки (Bubble Net).
Це ще один з типів поведінки цих тварин біля поверхні води. Так вони змушують скупчуватися криль та рибу, неначе заганяючи їх в пастку.
У бульбашкових полюваннях зазвичай бере участь група китів - від кількох і аж до двох десятків особин. Цей процес досить складний, передбачає постійну комунікацію та синхронізацію учасників й засвідчує високий соціальний інтелект горбанів.
Здебільшого в групі є лідер, який першим починає видувати бульбашки й закручувати спіраль навколо зграї риби чи крилю. За ним слідують інші кити, щоб утримувати здобич у пастці та підштовхувати її до поверхні. Розмір створеної ними сітки може коливатися від кількох до 30 метрів в діаметрі.
Відтак один з китів подає звуковий сигнал годування, після чого всі інші одночасно пливуть вгору, через центр спіралі, відкривши рот.
У цей момент тварини набирають у рот все на своєму шляху завдяки великим горловим складкам. Вони розправляються і дозволяють набрати великий об'єм води, яку кити потім виштовхують через пластини вуса, а здобич споживають. Горбані також допомагають собі довгими грудними плавцями, спрямовуючи ними “поживу” до рота.
Цікаво, що попри великий рот проковтнути кити можуть обмежену кількість їжі, оскільки мають вузьку глотку. Максимально вона розтягується лише до розміру кавуна.
Вперше бульбашкове полювання китів було задокументовано 1929 року. Воно дозволяє за короткий час поживитися якомога більшій кількості тварин.
Але примітно, що такий спосіб добування їжі не є вродженим. Ці навички передаються від одних особин іншим, передусім від матері до дитинча. Не усім популяціям горбатих китів властива така поведінка.
В Антарктиці досить часто можна спостерігати бульбашкові сітки, адже горбані загалом припливають в тутешні холодні води, щоб наїстися та накопичити жир. У сезон живлення вони можуть полювати понад 20 годин на добу.
До китових спіралей в океані нерідко злітаються птахи. На відео якраз можна побачити домініканських мартинів, які й собі намагаються вихопити здобич після полювання горбанів.
Нагадуємо, що раніше ми розказувати та показували такі типи поведінки китів, як шпигунство та стрибки з води.
Дякуємо за надзвичайне відео учаснику сезоної експедиції Юрію Шовкалюку.
Переглядів: 251

Відео

Як “шпигують” кити в Антарктиці
Переглядів 42614 годин тому
Погляньте, як цікаво горбат кити висовують свої величезн голови з океану! Такий тип їхньої поведінки називається spyhopping - шпигунство. У цей момент кит розміщується у вод вертикально чи трохи під кутом, підіймаючи над поверхнею голову та очі. Перед тим, як зануритися назад в океан, тварина може розвернутися на 90-180 градусів. Для розуміння розмірів: довжина горбанів становить близько 15 мет...
Як стрибають кити в Антарктиці
Переглядів 6014 годин тому
Одне з дивовижних видовищ в Антарктиц - як стрибають кити! Хоч роблять вони це нерідко, але побачити таке дійство - справжнє везіння (якщо тільки ти не вчений-китолог, який постійно спостерігає за цими велетнями). На відео з води виринає молодий представник горбанів. Саме цей вид вважається найбільш стрибучим серед свого підряду вусатих китів. Чому вони так роблять? Науковц мають кілька припуще...
Українські метеорологи в Антарктиці (Частина 3)
Переглядів 544Місяць тому
Як пов'язан “стосунки” океану та атмосфери? Навіщо українськ метеорологи постійно “зазирають” у водн глибини та льодовики? Скільки льоду в Антарктиц й чому він має різний колір? Тримайте третю - фінальну частину відео “Українськ метеорологи в Антарктиці”. Про найцікавіше традиційно розповідає Анжеліка Ганчук, синоптикиня Українського гідрометцентру, яка рік працювала метеорологинею на станції “...
Українські метеорологи в Антарктиці (Частина 2)
Переглядів 180Місяць тому
Як наш метеорологи в Антарктиц зазирають в середину негоди? Скільки рук треба, щоб запустити аерозонд в хуртовину за швидкост вітру 30 м/с? Коли над крижаним континентом з'являється та зникає “озонова діра”? Про це дізнавайтеся в продовженн відео “Українськ метеорологи в Антарктиці” від Анжеліки Ганчук - синоптикин Українського гідрометцентру, яка зимувала на станції “Академік Вернадський”.
Українські метеорологи в Антарктиці (Частина 1)
Переглядів 189Місяць тому
Навіщо українськ метеорологи працюють в Антарктиці? Чому кліматичн дослідження на станції “Академік Вернадський” - унікальн та надважливі? Що дає пересічному українцю робота наших вчених у найхолоднішому регіон Планети? Про це розказує Анжеліка Ганчук - синоптикиня Українського гідрометцентру, яка цілий рік працювала на “Вернадському” в склад 27-ї Української антарктичної експедиції. Приділіть ...
Неймовірна зустріч з горбанями та косатками
Переглядів 1 тис.2 місяці тому
Під час одного з нещодавніх виходів в океан українськ полярники мали неймовірну зустріч - їхній човен оточили представники двох різних видів китоподібних! «Одна група складалася з традиційних для цього району горбатих китів. В ній було до 8 дорослих тварин. Вони виглядали з води, ляскали плавцями, виявляли інш форми комунікації», - розповів біолог 29-ї УАЕ Світозар Давиденко. А от між горбанями...
Дельфіни Коммерсона супроводжують "Ноосферу"
Переглядів 2283 місяці тому
В Атлантичному океан нашу “Ноосферу” супроводжували дельфіни! На відео - дельфіни Коммерсона. Їх легко впізнати за білим тулубом та чорною головою. Це одн з найменших китоподібних (їхня довжина становить всього 1,5 м). Ц дельфіни дуже активні. Полюбляють плавати на поверхн води та вистрибувати з неї. Тримаються зграями до 15 особин. Зустріти їх можна у двох місцях - в Атлантичному океан біля пі...
Звернення українських полярників до других роковин повномасштабного вторгнення рф
Переглядів 2025 місяців тому
Звернення українських полярників до других роковин повномасштабного вторгнення рф
Чінстрапи та їхні малята
Переглядів 2065 місяців тому
Такого відео в нас ще не було:) Вперше викладаємо запис із антарктичними пінгвінами та їхніми малюками. Погляньте, як вони цікаві! Антарктичних пінгвінів також називають чінстрапи (від англ. chin strap) чи бородан через тонку чорну смужку, що перетинає біле підборіддя. Вони вважаються наймасовішим видом в Антарктиц (близько 7,5 млн пар). Шлюбний сезон у цих птахів зазвичай починається в жовтні-...
Зелена Антарктика
Переглядів 4905 місяців тому
Трохи антарктичного літа - у відео з островів Ялури та Угурвай, а також острову Галіндез, де знаходиться наша станція. Пропонуємо дивитися з звуком, щоб почути неймовірну природу - шум вітру, плескіт струмків та галаслив «розмови» поморників. Дякуємо за відео Дмитру Мартиненку.
Пташенята поморників
Переглядів 3725 місяців тому
Ось так виглядав пташиний бебі-бум в район “Вернадського”. Під час обстеження сусідніх островів українськ біологи виявили цих малюків південнополярних поморників. Подивіться на цих пухнастиків - вони так крихітн й незграбні, але уважно спостерігають за світом намистинками чорних очей. Південнополярн поморники - одн з головних пернатих хижаків Антарктики. Вони полюють на яйця та малечу пінгвінів...
Субантарктичні пінгвіни та їхні малюки
Переглядів 2615 місяців тому
Субантарктичн пінгвіни та їхн малюки
Привітання з 2024 роком з Антарктики
Переглядів 2896 місяців тому
Привітання з 2024 роком з Антарктики
Гойдалка для пінгвінів
Переглядів 3247 місяців тому
Гойдалка для пінгвінів
«Ноосфера» прибула на польську станцію «Арцтовський»
Переглядів 2697 місяців тому
«Ноосфера» прибула на польську станцію «Арцтовський»
Виступ директора НАНЦ Євгена Дикого під час міжнародного саміту «Єдина планета»
Переглядів 1878 місяців тому
Виступ директора НАНЦ Євгена Дикого під час міжнародного саміту «Єдина планета»
Морський леопард на крижині біля "Вернадського"
Переглядів 2,2 тис.8 місяців тому
Морський леопард на крижин біля "Вернадського"
Велике повернення пінгвінів до станції «Академік Вернадський»
Переглядів 1,1 тис.10 місяців тому
Велике повернення пінгвінів до станції «Академік Вернадський»
Привітання 28-ї УАЕ до Дня Незалежності України
Переглядів 19611 місяців тому
Привітання 28-ї УАЕ до Дня Незалежност України
Морський леопард полює на пінгвіна Аделі
Переглядів 642Рік тому
Морський леопард полює на пінгвіна Аделі
Українські біологи вивчають косаток в Антарктиді
Переглядів 358Рік тому
Українськ біологи вивчають косаток в Антарктиді
Косатки в Південному океані
Переглядів 452Рік тому
Косатки в Південному океані
Звернення українських полярників щодо підриву російськими окупантами Каховської ГЕС
Переглядів 10 тис.Рік тому
Звернення українських полярників щодо підриву російськими окупантами Каховської ГЕС
Миле пташенятко майбутнього хижака
Переглядів 4,8 тис.Рік тому
Миле пташенятко майбутнього хижака
Навіщо баклан "ковтає" своє пташеня?
Переглядів 700Рік тому
Навіщо баклан "ковтає" своє пташеня?
Покатеньки тюленя Ведделла
Переглядів 274Рік тому
Покатеньки тюленя Ведделла
Новонароджені синьоокі баклани
Переглядів 211Рік тому
Новонароджен синьоок баклани
Антарктика та "Академік Вернадський" з висоти "пташиного польоту"
Переглядів 566Рік тому
Антарктика та "Академік Вернадський" з висоти "пташиного польоту"
Сніговий "окоп" біля "Вернадського"
Переглядів 460Рік тому
Сніговий "окоп" біля "Вернадського"