Wojciech Glac
Wojciech Glac
  • 21
  • 262 643
Historia mózgu, czyli jak poznawaliśmy nasz mózg
Wykład popularnonaukowy o rozwoju naszej wiedzy na temat mózgu na przestrzeni dziejów zaprezentowany w ramach Dni Mózgu w Trójmieście 2022.
Переглядів: 558

Відео

Jak powstaje mózg
Переглядів 1,3 тис.8 місяців тому
Krótki wykład o procesach powstawania i rozwoju mózgu zachodzących przed naszymi narodzinami, który powstał we współpracy z Wydawnictwem PWN z okazji Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week). Portal PSYCHOLOGIA.PWN: bit.ly/3mMj20R FB PWN Moc Wiedzy: bit.ly/3JEHl9Z FB PSYCHOLOGIA.PWN: bit.ly/3yJH1Ap KSIĄŻKI PWN: bit.ly/3yAmCOr Rozdziały: 0:00 Wstęp 0:38 Procesy powstawania i rozwoju mózg...
Mózg - co dziś wiemy o...
Переглядів 4,6 тис.Рік тому
Krótki wykład o odkryciach ostatnich lat dotyczących funkcjonowania pamięci, który powstał we współpracy z Wydawnictwem PWN z okazji Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week). Nagranie wykładu zostało objęte patronatem Wydawnictwa PWN. Portal PSYCHOLOGIA.PWN: bit.ly/3mMj20R FB PWN Moc Wiedzy: bit.ly/3JEHl9Z FB PSYCHOLOGIA.PWN: bit.ly/3yJH1Ap KSIĄŻKI PWN: bit.ly/3yAmCOr Rozdziały: 0:00 Ws...
Zakochany mózg
Переглядів 7 тис.Рік тому
Krótki wykład o mózgowym podłożu stanu zakochania, który powstał we współpracy z Wydawnictwem PWN z okazji Walentynek. Nagranie wykładu zostało objęte patronatem Wydawnictwa PWN. Zachęcam do pobrania darmowego e-booka o mózgu i relacjach przygotowanego przez Wydawnictwo PWN: bit.ly/3lwuGMW Portal PSYCHOLOGIA.PWN: bit.ly/3xiIE7B FB PWN: bit.ly/3IlMwLp FB PSYCHOLOGIA.PWN: bit.ly/3K1y78j Rozdziały...
Depresja okiem neurobiologii
Переглядів 27 тис.2 роки тому
Wykład popularnonaukowy o neuronalnym podłożu depresji przedstawiony na zaproszenie gdańskiego oddziału Europejskiego Forum Studentów AEGEE. Wykład odbył się on-line 10 listopada 2021 roku.
NeuroOpowieść Wigilijna
Переглядів 2,5 тис.2 роки тому
Wykład popularnonaukowy poświęcony procesom, jakie zachodzą w naszych mózgach w trakcie przygotowań do świąt i w święta - od oczekiwania na święta, poprzez mniejsze lub większe rozczarowania i stres w trakcie przygotowań do świąt, aż po osiągnięcie spokoju, radości i szczęścia wśród bliskich w czasie świąt. Podczas wykładu padają również wskazówki jak uniknąć rozczarowań związanych ze świętami,...
Pandemia a mózg
Переглядів 2,1 тис.3 роки тому
Nagranie wykładu popularnonaukowego on-line zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu o funkcjonowaniu naszych mózgów w pandemii oraz efektach jakie wywarła pandemii (w tym chroniczny lęk i stres oraz izolacja społeczna) na nasze mózgi i psychikę.
Jak się uczyć ... z mózgiem
Переглядів 20 тис.3 роки тому
Nagranie przygotowane dla młodzieżowej inicjatywy "Umiem to!" o tym jak się uczyć skutecznie, wykorzystując naszą wiedzę o tym, jak i kiedy uczy się mózg.
Neurobiologia ksenofobii i rasizmu
Переглядів 2,5 тис.3 роки тому
Nagranie wykładu on-line na żywo dla Akademii 30 Trójmiasto.
Mózg w stresie i depresji
Переглядів 38 тис.3 роки тому
Nagranie wykładu popularnonaukowego on-line dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Gdańskiego.
Mózg mordercy
Переглядів 11 тис.3 роки тому
Nagranie wykładu on-line o mózgu mordercy, przestępstwie w afekcie i przestępstwie popełnionym z premedytacją dla Koła Naukowego Kryminalistyki przy Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Co się dzieje w mózgu nastolatka?
Переглядів 10 тис.3 роки тому
Nagranie webinaru pt. "Co się dzieje w mózgu nastolatka" zorganizowanego przez Uniwersytet Dzieci. Nagranie obejmuje wykład poświęcony omówieniu modelu działania mózgu z przedstawieniem różnic w funkcjonowaniu mózgu nastolatka i osoby dojrzałej.
Neurobiologia miłości
Переглядів 11 тис.3 роки тому
Neurobiologia miłości
Co się kryje w mózgu psychopaty
Переглядів 31 тис.3 роки тому
Co się kryje w mózgu psychopaty
Zespół stresu pourazowego (PTSD) - podłoże neurobiologiczne
Переглядів 11 тис.4 роки тому
Zespół stresu pourazowego (PTSD) - podłoże neurobiologiczne
Mózg osoby LGBT
Переглядів 13 тис.4 роки тому
Mózg osoby LGBT
Kupa (roboty z tym trawieniem)
Переглядів 2,2 тис.4 роки тому
Kupa (roboty z tym trawieniem)
Białe krwinki kontra koronawirus
Переглядів 7 тис.4 роки тому
Białe krwinki kontra koronawirus

КОМЕНТАРІ

  • @annakauch-bak6363
    @annakauch-bak6363 2 години тому

    Kolejny genialny wykład. Bardzo dziękuję :)

  • @Klaudia_Solon
    @Klaudia_Solon 13 годин тому

    Jakich neuroprzekazników neurotransmiterów jest najwięcej u zdrowej osoby w mózgu ? glutaminian GABA acetylocholina noradrenalina dopamina serotonina czy histamina ???

  • @annakauch-bak6363
    @annakauch-bak6363 День тому

    Doskonała prezentacja. Dziękuję. Uczestnictwo w Pańskich wykładach to dla mnie zaszczyt i ogromna przyjemność. Ps.: Podziwiam grafiki Pana Profesora. Myślę, że mogłyby zdobić niejedno wnętrze albo książkę.

  • @LNA111
    @LNA111 19 днів тому

    Seksualnosc i tozsamosc plciowa to 2 rozne rzeczy, wiec nie ma czegos takiego jak *transseksualizm*, jest transpłciowość. Dziekuje za film

  • @TomaszP994
    @TomaszP994 21 день тому

    Brawo,doskonały wykład.Komplwksowy.Mozna zrozumieć wiele mechanizmów swojego działania .

  • @jerzykozowski4539
    @jerzykozowski4539 21 день тому

    Jest Pan typowym przedstawicielem środowiska ignorancji czyli... nauki. Nauka to masa twierdzeń, schematów, tez, wmawiania...a to wszystko jest podważalne. Każdy wmawiacz twierdzi że coś jest bo tak on uważa ze swojego piedestału. Czytam komentarze i myślę sobie: ale mnóstwo naiwnych się nabrało na płynną gadkę gagatka... Słowa mogą wiele. Wymyślono przy pomocy słów taki oto Matrix: - po życiu nic nie ma, - po śmierci nic nie ma, - śmierć mózgu to śmierć człowieka i... można rozebrać jego ciało na części Dla mnie tego typu różne oszustwa kryją w sobie tzw. wolność jednych ludzi do decydowania o innych ludziach - możliwość do nadużyć: potworność i bestialstwo tzw. człowieka nauki i dotyczą realnych, namacalnych - finansowych interesów pewnych wpływowych środowisk - na wielu polach i dziedzinach naszego bytu tutaj na ziemi. Generalnie co tu jest powyżej - intencjonalnie za czym są naukowcy-ignoranci? W rzeczywistości pogardliwi osobnicy - naukofcy (moja ironia o nich), wynoszący się ponad; zadufani w sobie, zapatrzeni w siebie narcystyczni i oddzielający się od reszty społeczeństwa urabiają kogo się da urobić. A przy tym potykając się o własne nogi próbują się zabawić kosztem innych. Już na początku zakpił Pan sobie ze starszej osoby. To mi wystarczyło Panie naukoFcu do oceny pańskiego stosunku względem innych - to jak szanuje Pan innych uważając ich za gorszych od siebie - mało inteligentnych, nierozgarniętych. Na marginesie: lepiej żeby nie wypowiadał się Pan na tematy dotyczące duchowości, bo kompletnie nie ma Pan o nich pojęcia...

  • @annasiergiejewicz5552
    @annasiergiejewicz5552 22 дні тому

    Dawno dawno temu studiujac biologie intrygowała mnie kwestia co sprawia ze zapl komorka wie jak to wszystko ,,ulozyc,, tzn gora i dol zarodka, przod i tyl. Z jakiejs ksiazki o embriologii pamietam ze ciazenie ziemskie odgrywa role. Czy probowano w kosmosie obserwowac rozwoj mozgu jakiegoś ssaka?

  • @kasiab9221
    @kasiab9221 25 днів тому

    A czy mógłby Pan wytłumaczyć co dzieje się w mózgu człowieka, który w danej chwili targa się na własne życie ? Suicydolodzy uważają, że człowiek który popełnia samobójstwo nie zawsze choruje na depresję dlatego też zastanawiam się jak funkcjonuje mózg który za chwilę ma umrzeć.

  • @asiakobus
    @asiakobus Місяць тому

    Ja kocham Pana Doktora ❤😍

  • @Aga19661
    @Aga19661 Місяць тому

    Wykład świetny, powinien być udostępniany uczniom w szkole podstawowej. Wiedza oparta na badaniach powtarzalnych jest wyznacznikiem rozwoju cywilizacji, jej edukacji.

  • @TomaszZgutka
    @TomaszZgutka Місяць тому

    Czy te zaburzenia są zbliżone z zaburzeniami osoby która ma ADHD ?

  • @AlexandraGur
    @AlexandraGur Місяць тому

    Dziękuję bardzo😊

  • @Fiatfan
    @Fiatfan Місяць тому

    Przez naklad myśli mialem wiele razy silny stres, problemy z jelitami i właśnie coś z mózgiem. Czułem jak mozg mnie boli, robi mi się ldżej w głowie, mózg się tak jakby wyłącza bo nie umie już dawać sobie rady. Obecnie już prawie usunąłem źródło złych myśli i nie stresuję się ale za to dziwnie mi się myśli. Nie pamiętam wielu rzeczy, nie ograniam co sie dzieje itp. czy to sie naprawi?

  • @krzysztof4543
    @krzysztof4543 Місяць тому

    Niesamowita wiedza, ale czy to prawda że SSRI to syntetyczne narko[...]? mam takie skutki po odstawieniu jak opisują że są po odstawieniu narko[...] I te skutki sa trwałe...

  • @anastasialevandovskaia2812
    @anastasialevandovskaia2812 2 місяці тому

    Dziękuję za tak treściwy wykład. Zapisałam sobie cała stronę inspirujących informacji.

  • @bazakbal100
    @bazakbal100 2 місяці тому

    Poprostu bardzo przydatny system ochronny...

  • @halinarutkowska8469
    @halinarutkowska8469 2 місяці тому

    Dziękuję bardzo ❤

  • @TheKarolinaxv
    @TheKarolinaxv 2 місяці тому

    Wspaniały wykład. Świetna robota 👍

  • @jewa3097
    @jewa3097 2 місяці тому

    Mogłabym Pana słuchać bez końca, proszę o dłuższe odcinki. Mam 21 lat i studiuję informatykę ale neurobiologia jest niezwykle interesująca.

  • @jewa3097
    @jewa3097 3 місяці тому

    10:40 XDD kocham

  • @jewa3097
    @jewa3097 3 місяці тому

    Bardzo interesujące

  • @Zebredee1
    @Zebredee1 3 місяці тому

    Świetne materiały i ogromną dawka wiedzy. Chciałbym bardzo prosić o zrealizowanie filmu, w którym tłumaczyłby Pan działanie mózgu w stanie epizodu maniakalnego w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. W stanach psychozy też byłoby ciekawie. Czekam na kolejne filmy niecierpliwie i pozdrawiam serdecznie!

  • @panpunkt5185
    @panpunkt5185 3 місяці тому

    To chyba są mózgi 7ydowskch przywódców i ogólnie przywódców. Brak empatii to standard.

  • @koskaproject
    @koskaproject 3 місяці тому

    Dokładnie o tym wszystkim mówię wszystkim swoim studentom od A1 do C2! 🎉 Pięknie dziękuję za poparcie! 🙏🏻

  • @albertlavrov4325
    @albertlavrov4325 3 місяці тому

    Dziękuję, bardzo ciekawe))

  • @marzenarejmer6139
    @marzenarejmer6139 4 місяці тому

    Bardzo czytelnie pan tłumaczy. Brawo❤👍

  • @aleksandra6769
    @aleksandra6769 4 місяці тому

    bardzo miło się słucha, świetny pomysł z takim "warstwowym" przedstawieniem mózgu, żałuję że nie ma takich podręczników! uczę się budowy mózgu na moich studiach już od jakiegoś czasu i nigdy się z tym nie spotkałam, a to bardzo pomocne :) bardzo mi się też spodobał pomysł z tą grą-zagadką

  • @natanz.7388
    @natanz.7388 4 місяці тому

    A jak ktos nie jest w stanie kochać to co?

  • @ewaferrarius4751
    @ewaferrarius4751 4 місяці тому

    Poproszę o wykład jak działa mózg introwertyka, ekstrawertyka, ambiwertyka ze schematem mózgu. Pozdrawiam.

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    Czlowieku ! Dlaczego czlowiek ma ,albo nie ma nałogów? Powody??? Patologiczna budowa,powody???.Nie wlasciwe zasilanie,powody???,jakiej energi,paliwa oczekuje muzg???. Mówi się wiem,albo nie wiem dlaczego czlowiek ma nalogi !!!

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    Jakie są powody posiadania, albo nie posiadania rozumu ? Jak się tego nie wie,to czy wolno komuś coś radzić ,czy wolno narażać ludzi na jeszcze większą niewiedzę. Okulista chodzi w okularach ,kardiolog umiera na zawał,a diabetyk ma jest otyły i ma cukrzycę.Godne pożałowania.

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    Ktoś napisał " Człowiek popełnia przestępstwo wtedy gdy traci rozum " .A jak nie miał go wcale?

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 3 місяці тому

      Przestępstwo to konstrukt społeczny. Ostatnio pisane prawdy w mediach społecznościowych jest ponoć przestępstwem przeciwko ich normom i cyk - kanał wywalony. Co to jest przestępstwo? Dziś nie jest jutro jest bo PSYCHOPATA prawo zmienił.

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    "Z potraw które się zjada powstają wszystkie choroby ludzkie ". Wszystkie. A godzinny bełkot wynika z niewiedzy ❤

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    Węglowodany,ketony czy ATP , jest najlepszym paliwem dla pracy mózgu,według pana doktora?

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    Czy to stres wpłyną na utratę wzroku przez pana doktora,czy to tylko brak wiedzy?

  • @ryszardparzych2391
    @ryszardparzych2391 5 місяців тому

    Jakiej energi potrzebuje Muzg do właściwego funkcjonowania?

  • @magorzataw.8792
    @magorzataw.8792 5 місяців тому

    Wreszcie zrozumialam podloze depresji. Dziękuję.

  • @konradekd.8455
    @konradekd.8455 5 місяців тому

    Jeden z najlepszych wykładów jaki słyszałem na temat stresu

  • @asia346
    @asia346 6 місяців тому

    Ma pan niesamowitą wiedzę.i sposób jej przekazywania

  • @10069046
    @10069046 6 місяців тому

    Bardzo ciekawy i obfitujący w merytorykę wykład. Lubię Pana sposób przekazywania wiedzy i żarty 😀

  • @ida123
    @ida123 6 місяців тому

    Krótko, zwięźle i na temat 😂

  • @ukaszswieboda4692
    @ukaszswieboda4692 6 місяців тому

    W badaniach, morderców, pedofili, chorych na depresje, równiez wskazano na inna budowe mózgu🤔

  • @beatag.1637
    @beatag.1637 6 місяців тому

    To ja szeptem podsunę myśl: Jakiś satelita - męskoosobowy 🙈

  • @JakubSkoczek-k2u
    @JakubSkoczek-k2u 7 місяців тому

    bardzo ciekawy materiał

  • @marcin3136
    @marcin3136 7 місяців тому

    ...jeżeli już powstaje...