Bigbít - Průkopníci českého rock´n´ rollu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2024
  • Vážení přátelé, dnes pro vás mám hudební lahůdku z hlubokého pravěku. Podařilo se mi sehnat CD s písněmi které stáli u zrodu českého rokenrolu. Jistě všichni fajnšmekři poznají skupiny a interprety. Obrázky jsem ofotil z bukletu CD , bohužel mám porouchaný scaner. Věřím že i tak Vás písničky přenesou do časů dávno minulých. A hlavně vás potěší.
    1 Akord Klub- Tak Jak Plyne Řeky Proud 2:10
    2 Akord Klub- Trumpet Blues 2:41
    3 Akord Klub- That's All Right 2:27
    4 Akord Klub- Někteří 1:57
    5 Akord Klub- JZD Boogie 2:35
    6 Akord Klub- Co Je To Láska 3:05
    7 Akord Klub- Takový Je Život 1:52
    8 Samuels Band- Jailhouse Rock 1:18
    9 Samuels Band- Big Beat Boogie 1:32
    10 Samuels Band- At The Top 2:08
    11 Samuels Band- Teen Beat 2:01
    12 Samuels Band- Big Hunk O'love 1:48
    13 FAPSOrchestra- Raunchy 2:39
    14 FAPSOrchestra- Don't Be Cruel 1:22
    15 FAPSOrchestra- Let's Think About Living 2:55
    16 FAPSOrchestra- Rock-a-Beatin' Boogie 2:34
    17 FAPSOrchestra- Beatnik Fly 2:51
    18 FAPSOrchestra- California Here I Come 2:31
    19 FAPSOrchestra- Stupid Cupid 2:06
    20 FAPSOrchestra- Kansas City 2:11
    21 FAPSOrchestra- Peppermint Twist 2:15
    22 Sputnici- Red River Rock 0:53
    23 Sputnici- Krvežíznivej Rak 2:25
    24 Sputnici- Psopták 2:26
    25 Sputnici- Tupý Kupid 2:15
    26 Sputnici- Chudák Já 1:43
    27 Sputnici- Co Dělat Mám 1:59
    28 Sputnici- Muž - Robot 1:43
    29 Sputnici- Šeptej, Dítě, Šeptej 2:12
    30 Sputnici- Hajaja Rock 2:06
    31 Sputnici- Už Sem Řek' 3:35
    32 Sputnici- Blues Do Černých Vlasů 2:45
    33 Sputnici- Přijde Twist 2:48

КОМЕНТАРІ • 9

  • @Elena-love
    @Elena-love 3 місяці тому +1

    Excellent 👌 like 💯💯 awesome music 🎶🎸🎶🎸🎉❤🎉❤ thanks you my friend 🙏

  • @Pity153
    @Pity153 3 місяці тому +6

    Nejúžasnější jsou - Sputníci!
    Sputnici byla česká rock 'n' rollová hudební skupina, která působila v Československu v letech 1959-1963 (1964). Jejím základem byli spolužáci z jedenáctiletky a jejich kamarádi, všichni z pražských Vinohrad, kteří se s pozdějším označením Předsputnici poprvé dali dohromady na letní chmelové brigádě v roce 1958.
    Sputnici si příznačně pro svou dobu a Československou republiku zvolili název podle sovětského Sputniku, první umělé družice Země. Sputnici je odvozené pozdější označení, jímž se nežádoucí prosovětské konotace snažili otupit a převést do smyslu českého výrazu "souputníci".
    Sputnici byli první československou rock 'n' rollovou skupinou, která veřejně vystupovala v klasickém obsazení (kytary, klavír, basa, bicí, saxofon, sólový zpěv a smíšený vokální sbor). Začala nejen s rockem v Československu, ale od počátku i s vlastními texty i skladbami. Od prvního jevištního koncertu se vedle hudby věnovali i přednesu vlastních povídek a prvkům známým z [divadel] malých forem.
    Sound skupiny byl založen na spojení zvuku akustické a elektrické kytary s typickou barvou ioniky (elektrofonického klávesového nástroje východoněmecké výroby) a na kombinaci chlapeckých a dívčích hlasů. Důležitou roli hrály české texty na převzaté melodie, odposlouchané často z Radia Luxembourg, od nichž byl už jen krůček k vlastní písňové tvorbě.
    Později přišel např. Viktor Sodoma nebo Jan Antonín Pacák.
    Ovlivnili řadu dalších českých beatových souborů a odstartovali kariéru kytaristy Petra Jandy, textaře Eduarda Krečmara a pozdějšího jazzového hudebníka Jiřího Stivína. Po vrcholném bodě kariéry Sputniků, jímž byl rok 1962 s pořadem Skála a rohlík a vystoupením v Lucerně, začalo stále více převládat propojení pořadů s divadelními scénkami. V září 1962 přišli do souboru noví hudebníci a zpěvačky, postupně došlo ke sporům i mezi členy základní sestavy. Na konci roku opustili skupinu Petr Janda, Jan Obermayer a sestry Němcovy. Po dalších změnách v souboru znamená v červnu 1963 derniéra úspěšného pořadu Jak se dělá jaro konec prvotního směřování.
    Od října 1959 do června 1963 měli Sputnici 115 vystoupení (22 premiér jevištních pořadů, koncerty, hraní k tanci atd.). V silně pozměněné a redukované sestavě hráli ještě v druhé polovině roku 1963 a během roku 1964 se aktivity skupiny rozplynuly. Členové skupiny se názorově rozešli a rozptýlili na divadelníky, muzikanty a jiné profesionály, po roce 1968 někteří emigrovali do Německa, Ameriky či Austrálie.
    Sputnici se 14. září 2009 sešli v Kulturním domě Barikádníků v pražských Strašnicích k oslavě 50. výročí československého rokenrolu. Zároveň pokřtili svou knihu a dvojalbum s více než šedesáti hity ze sputnických koncertů.
    Ze Sputniků jsou ve svém oboru do současnosti (2012) stále činní a známí např. Petr Janda, Eduard Krečmar, Jiří Stivín, Jan Obermayer, Viktor Sodoma; do svého předčasného úmrtí také Jan Reiner, Jan Antonín Pacák a Pavel Vrba.

    • @klementsabol9600
      @klementsabol9600 3 місяці тому +1

      Pametám veĺmi dobre, na to že to boli amatéri je to veĺmi dobre. A znovu sa potvrzuje že saxofony do rockovéj muziky stále patria. To sa chlapci nafukali celú noc v zadymených a preplnených kulturákoch. Poznam to veĺmi dobre, hral som v různych kapelách 20 rokov aj v Česku od roku 1966 do 1986. cca tisíc noci. Pekne je to spracované, tak aká bola v 60 rokoch atmosféra.

  • @adamsworld398
    @adamsworld398 3 місяці тому +4

    Pár piesní poznám, aj Přijde Twist, za mňa pecka. Celkom pekné piesne, keďže mňa história rokenrolu tu u nás zaujíma. Celokovo história hudby. Ďakujem.

  • @martingrossmann2064
    @martingrossmann2064 3 місяці тому +1

    Paráda, škoda že tam nejsou ještě Crazy boys.

  • @Pity153
    @Pity153 3 місяці тому +3

    Accord club (též Akord-club), hudební soubor, který sehrál významnou úlohu při zrodu fenoménu tzv. malých divadel, příznačných pro umělecké a společenské dění na zlomu 50. a 60. let, a zčásti i při domestikaci nového typu populární hudby, ovlivněné rock´n ´rollem.
    Působil jako amatérské resp. poloprofesionální sdružení v kavárně Hybernia (od 1954), pak hlavně v "kolébce malých divadel", tj. klubu Propagační tvorby v Redutě na Národní třídě (od 1955/56); vystupoval i s Miroslavem Horníčkem v pořadech Pondělky s tetou v kavárně Vltava apod. Působili v něm zpěváci Vlasta a František Sodomovi (rodiče rockového a popového zpěváka šedesátých a pozdějších let Viktora Sodomy; otec pak používal jména Viktor Sodoma st.), Josef Suchánek (kytara), Ladislav Dlouhý (foukací harmonika), Ivo Rožek (textař). Se souborem víceméně skifflového rázu, který hrál swing, americké lidovky, nově nastupující americký rock´n ´roll (Sodoma st. již 1958 v Redutě zpíval ústřední melodii Billa Haleyho z filmu Rock Around the Clock na Suchého text Rok co rok se měníme) apod., spolupracoval i pianista Jiří Šlitr, zpěvačka Ljuba Hermanová a další. Klíčovou a perspektivní postavou byl však textař a zpěvák Jiří Suchý, který již zde profiloval svou osobnost a tvorbu. K pořadům patřily i tzv. text-appealy, spjaté zejména se jménem psychologa-herce-spisovatele Ivana Vyskočila, v nichž krystalizovala poetika, uplatňovaná pak v nově vzniklém Divadle Na zábradlí (1958), výrazně uplatňujícím i hudební složku. Na jeho inscenaci Kdyby tisíc klarinetů (později zfilmováno) se podíleli Suchý i Šlitr, kteří se o rok později stali zakladateli a hlavními protagonisty nejpozoruhodnější, nejpříznačnější a nejdéle působící malé divadelní scény, Semaforu.
    x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x
    Fapsorchest - Pražská rocková hudební skupina
    Datum narození/zahájení aktivity: 0.0.1958
    Datum úmrtí/ukončení aktivity: 0.0.1963
    Kapela vznikla z popudu dvou studentů Fakulty architektury a pozemního stavitelství Českého vysokého učení technického v Praze Michala Karase a Evžena Kyllara. Ke hraní se scházeli u svého spolužáka Petra Krejčího, kde se též seznámili s novým členem kapely Jiřím Brabcem. Ten s sebou přivedl kytaristu Jiřího Stádníka. Posléze se přidal další kytarista Slávek Čejka a kapela přesunula svou zkušebnu k Jiřímu Brabcovi, kde zkoušela v sestavě zpěv (Karas), kytary (Stádník, Čejka), bicí (Kyllar) a klavír (Brabec). Na podzim roku 1958 se do kapely dostali saxofonisté - Jaromír Báča (altsaxofon, klarinet) a Zbyněk Zazvonil (altsaxofon, sopránsaxofon). Od tohoto rozšíření začala kapela již intenzivně zkoušet. Po roce do kapely přišel Roman Raim s elektrofonickým kontrabasem. V jejich repertoáru se mísil rock’n’roll (vzorem byli zejména Bill Haley, Elvis Presley nebo Chuck Berry) se soudobou populární hudbou všeho druhu. Nechyběl ani vliv velkých na swingovou tradici navazujících orchestrů, např. orchestru Billy Vaughna či Duana Eddyho.
    V roce 1959 se již ustálil název Fapsorchestra. Kapela hrála na nejrůznějších místech i mimo školu - převážně v Praze na plesech, čajích apod., vystupovala však také v zařízení britského velvyslanectví British Club, kam se dostala prostřednictvím Jiřího Brabce. Od podzimu 1959 začal se skupinou vystupovat i Pavel Bobek, ovšem pouze jako host. V průběhu roku 1960 získávala kapela postupně profesionálnější výraz - přibyl zvukař Jan Šťastný (byl k dispozici kvalitní zesilovač a mikrofony) i vlastní konferenciér Petr Zajíček. Když však v roce 1960 Jiří Brabec onemocněl, kapela se zastavila a posléze se muselo zcela změnit obsazení, protože Karas a Kyllar končili školu a na hudbu jednoduše nezbýval čas. Bicích se tedy chopil Josef Hermoch, zpěv obstarávali Josef Kalvoda a Eva Fatková, místo kytaristy Stádníka nastoupil Ludva Čečil, později se vystřídali kytaristé Ivan Hovorka a Jiří Laurent. Skupina sklízela i nadále úspěchy, přesto se v roce 1963 rozpadla, jelikož profesní zájmy členů nakonec převládly nad zájmy hudebními.

    •  3 місяці тому

      Děkuji za krásný popis a informace ☺️

  • @mirekvasko1848
    @mirekvasko1848 3 місяці тому +3

    Tak teď jsem málem spadl ze židle u PC! Vždyť už mi bude 76 let! Teda - to je jízda, tak jsme s manželkou váleli, když nám bylo 20 let. Pepo díky, je to bezvadné! A bude i "další kolo"?

    • @jiriloch5102
      @jiriloch5102 3 місяці тому

      😂😂😂 👍 🇨🇿🐺