Sedeča meditacija (zavedanje dihanja in telesa) - Žan Rojc

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2019
  • OPIS VAJE
    Dihanje in telo nam lahko služita kot pot do zavedanja sedanjega trenutka. Tudi na tako preprost način kot je čuječno zavedanje drže svojega telesa. Medtem, ko to berete, najverjetneje sedite. Kakšni občutki so prisotni v vašem telesu v tem trenutku?
    Pri tej sedeči meditaciji v prvem delu kot sidro, h kateremu vračamo pozornost, uporabljamo dihanje. V drugem delu pozornost usmerjamo k telesu in se tako vadimo tudi v boljšem zaznavanje kakršnikoli občutkov v njem. Ti nas lahko v vsakdanjem življenju opominjajo na opažanje našega razpoloženja, potreb, čustev in procesov mišljenja. Z večjim zavedanjem lastnega doživljanja se lahko nanj tudi bolj spretno in modro odzovemo.
    -----
    SPLOŠNO O PRAKSI ČUJEČNOSTI
    Osnovni namen prakse čuječnosti je razvijanje nepresojajoče pozornosti ter učenje zavestnega usmerjanja pozornosti. Namera čuječnosti je v osnovi 'raziskovanje', zato so vaje navadno brez glasbene podlage in čustveno nevtralne, saj nimajo namena sproščanja ali prevelikega vpliva na naše doživljanje. Čeprav je sprostitev ali določeno ugodje lahko prijetna posledica vadbe, to ni cilj ali samoumevna posledica meditacije.
    Več o čuječnosti:
    www.cujecnost.org/cujecnost/
    Vaja
    Svetuje se, da si dnevno jemljemo čas za meditativno prakso; prostor in rednost meditacij sta pomembni orodji pri razvijanju zdravih navad. Motilcev se je nemogoče popolnoma znebiti, to je življenjsko. S tem razumevanjem skušamo pri praksi čuječnosti sprejemati dane okoliščine in jih vključujemo v prakso kot del pojavov, ki se jih lahko zavedamo. Praksa čuječnosti je enaka učenju vsake nove veščine ter kliče po vztrajnosti in potrpežljivosti.
    Previdnost
    Praksa čuječnosti lahko v nas prebudi tudi dolgo speče spomine, čustva in občutke, ki so doživljajsko neprijetni. V takšnem primeru lahko vadbo prekinemo in se posvetujemo z učiteljem čuječnosti, zdravnikom ali strokovnjakom s področja duševnega zdravja.
    V določenih primerih je bolje, da čuječnost razvijamo v individualnih srečanjih s psihoterapevtom ali v prilagojeni skupini, še posebej če so prisotni aktualni panični napadi, posttravmatska stresna motnja, odvisnost od drog, depresija, psihotične ali druge duševne motnje.
    Opozorilo
    Ne poslušajte tega posnetka med vožnjo ali med upravljanjem strojev.

КОМЕНТАРІ •