No Siemano :). Dzięki za dobre słowo.Konstrukcja podpatrzona z twojego filmu. No oczywiście przerobiona troszkę. Będzie wersja składana ale dopiero w lato. Klima też się robi i wiele info podglądałem u Ciebie. Pozdrawiam.
Hej Mojżesz powiedziec jaka masz wysokosc ,ja chcę zrobic u siebie tylko mnie wysokosc przeraża, musze zrobic na 3m od gruntu ,ale od 3 m ma sie zaczynac panel jak ustawi sie w pionie wiec rura musi byc 5m,i teraz sie zastanawiam czy mi to sie nie wywali ,rure mam fi 270x7x5500 do tego chcę stope zrobic 2x2x1,5m slup przykrecany do betonu ,na obrotnicę wymyslilem zwolnice od kombajna clasa wszystko ladnie mi sie podoba tylko wysokosc ,nie umie obliczyc jak taka rura sie bedzie zachowywac ,a musze tak wysoko bo mam na obkolo jakies budynki
Ja mam rure na 4,5 m od gruntu. Jak zrobisz na zwolnicy od kombajnu i na takiej rurze to jak będzie dobrze pospawane i szpilki porządne przyspawane do zbrojenia i dużo to się nie ma prawa wywalić. U mnie było w pionie i wytrzymało nie jedną burzę. A jak zrobisz system składania do poziomu przy dużym wietrze to nic się nie stanie. Jedyne co bym teraz poprawił to profile które podtrzymują panele. Dałbym albo wyższe albo zrobiłbym konstrukcję przestrzenną. Żeby była lżejsza a jednocześnie mocniejsza. Ja dziś nie robiłbym obrotowego tylko założył bifacjale i zrobił konstrukcję na południe 30 stopni i byłoby podobnie. Nawet na 5 metrów na 4 słupach porządnych było by to mniej kłopotliwe.
A czy zamiast nitonakrętek nie lepiej było przyspawać zwykłe nakrętki skoro i tak bylo spawanie? Niezła konstrukcja. My też już mamy trakera ale tylko w jednej osi, jeszcze tylko trzeba ogarnąć aby ręcznie ni zmieniać kąta do słońca
Można i tak a można i tak. Nitonakrętki są lepsze bo trzymają od środka. A nakrętka spawana trzymała by z wierzchu , poza tym jest ocynkowana i nie przepalamy ocynku.
To zobacz sobie dane z filmów Tomka Żyłki który trackery ma już kilka lat i tylko obrót. U niego według danych zbieranych na falowniku jest około 60% wiecej.
No nie wiem jak oni badali bo ja po roku widzę że jest około 60%. 30 % więcej to możesz mieć jak postawisz na stojaku i dasz bi-faciale i podsypiesz białym kamykiem. Ale co ja tam będę na siłę kogoś przekonywał. Na pewno stojak jest prostszy do zrobienia. Jak nie znasz się na mechanice i elektronice to na pewno nie polecam.
Przyjmę każdy zakład, że moduły słoneczne lub nawet cały system zostaną uszkodzone podczas silnych podmuchów wiatru. Szalone czasy! Ze względu na 40% spadek cen modułów słonecznych, systemy śledzenia energii słonecznej nie są już opłacalne. Tańsze i znacznie tańsze w utrzymaniu oraz łatwiejsze jest po prostu zainstalowanie większej liczby modułów słonecznych na ziemi z elewacją.
No to się zakładaj. Ja do bryczki a Ty do woza. Zobaczymy kto będzie miał łatwiej. Jak chcesz wiedzieć to już stoi ponad rok i jakoś nic się z nim nie stało. A przeżyła już nie jedną burzę i nie jeden poryw wiatru ponad 100km/h. Do wiatru składa się na poziom i morze być sztorm i nic mu nie jest. Ale przecież są mądrzejsi i wiedzą lepiej. Jak chcesz to zakładaj sobie więcej i nie gadaj komuś że to ble a tamto to cudo.
@EPLA TV Czy możesz mi powiedzieć, jakiej marki jest piasta do samochodów ciężarowych? Nie wiem czy dobrze przetłumaczone, korzystałem z tłumacza google.Wsparcie jest miłe, a już od miesiąca chodzę po głowie, jak to obrócić. Dziękuję bardzo
Iveco daily IV przód. Ale teraz zamontował bym od większej ciężarówki i tylną. Bo jest mocniejsza. Choć ta przeżyła już konkretną burzę nie złożona w pion i co ciekawe nic jej nie jest a żagiel jest spory.
@@EPLATV Dziękuję bardzo, szukałem modelu i po 3 dniach poszukiwań znalazłem :D, znalazłem i już jedzie.Powierzchnia paneli to tylko 8, ale wolę żeby był niższy .
Cześć! Ciekawa konstrukcja sam zrobiłem podobną.Teraz testuję pracę sterownika śledzenia słońca (sterownik zegarowy) jeszcze bez paneli.Twój pewnie już działa jedynie co mnie ciekawi czy ta piasta którą zastosowałeś wytrzyma?
wieszałem się na końcu i nie było problemu że coś się ugina. Też o tą Piastę się troszkę bałem. Na razie wiało tak średnio ale nie było tragedii. Myślę o tym żeby przerobić tak żeby w trakcie wiatru boczne panele się składały. Ale to znów kupa roboty. Ale bajer byłby fajny. No i jak by się poskładało to wtedy na pewno i huragan by nic nie zrobił. Jak na pierwszy raz jestem zadowolony. Pozdrawiam
Powiem tak. Z tego co zaobserwowałem to jak mocna by nie była piasta to i tak jest to kawał żagla który tylko na środku jest przymocowany. Jeśli przyjdzie dobry wiatr to jak nie urwie piasty to ugnie konstrukcję. Oczywiście jak postawimy w pion to nie ma praktycznie oporu ale bujać będzie. Myślałem żeby na wierzy w połowie wysokości zrobić okrąg fi 100cm i tam na tym rolki i odciągi do wierzy ale to chyba za dużo zachodu. Łatwiej będzie zrobić składane panele. Przynajmniej dla mnie. Pozdrawiam.
Wiesz ja się nie zwinąłem żeby się rozwinąć. :) Nie popełniłem żadnego błędu tylko po prostu troszkę brakuje Ci wiedzy technicznej. Pomyśl sobie że jak rozstawisz panele szerzej to na wieże będzie moment działał większy bo moment to siła razy ramię. A tu masz siłę taką samą tyle że ramie Ci się wydłuża. A na pewno na mechanizmy obrotu i podnoszenia siły będą działać większe bo też ramie będzie większe. Ja się potrafię przyznać do błędu tyle że go po prostu nie popełniłem. Nie ucz inżyniera mechanika budować konstrukcji , bo to miałem już na pierwszym roku politechniki.
Widzę że niektórym to się nieźle nudzi. Chłopie nie mam czasu i chęci więcej Ci tłumaczyć rzeczy jasnych jak słońce. Mam pomysł. Zbuduj dwa takie trackery jeden bez przerw a drugi z przerwami i zrób badania który stawia większy opór dla wiatru. Po tym zweryfikuję twoje badania i Ci odpowiem. Zgoda? No to bierz się za robotę. Ja już swoje zrobiłem i nie myślę się rozżalać nad rozlanym mlekiem. A po drugie to co Ty masz z tą sztuczną inteligencją. To jest tylko program napisany przez ludzi. Ja też piszę programy i wiem że robią one to do czego zostały napisane. Jeśli będą słabo napisane to tak samo słabo będą działały. Ale przecież Ty wiesz lepiej. I jeszcze jedno. Uważaj na słowa bo usunę twoje komentarze. Tak tylko do wiadomości dla Ciebie. Pozdrawiam.
Witam. Czy możesz nagrać film, w którym opowiesz dokładnie o wszystkich wymiarach konstrukcji ? Czy jesteś w stanie stworzyć projekt/dokumentację twojego trackera ? Oczywiście nic za free.
@@EPLATV Jakie odstępy zastosowałeś między prętami zbrojeniowymi ? Na jakiej wysokości od grutu znajduje się płyta do której przyspawałeś piastę (ile cm)? Jakie wymiary ma płyta do której przyspawałeś piastę ?
pręty zbrojeniowe nie muszą być idealnie. Z tego co pamiętam to są 16x16cm. Wykop na 2m. Piasta znajduje się na 3,8m nad gruntem,ale tylko dlatego że w zimę mi dom zastawia słońce. Proponuję dać piastę na 2m i wtedy panele będą 20cm od ziemi w pionie , jeśli nic nie przeszkadza oczywiście.Będzie mniej narażona na wiatr. Co do płyty pod piastę to ma 30x30cm i grubość 16mm. Nogi na dole mają rozstaw 1m x 1m. A płytki pod nogi mają 20 x20 cm i grubość 12mm.
Mogę Ci podać ogólne wymiary. Podaj e-maila to coś naszkicuję i z wymiaruję. Proponuję nie dawać na 10 paneli ,tylko na 6 bo na 10 to już jest niezła płachta i robi się żagiel. Jak chcesz to narysuję Ci jaki mam pomysł na taki tracker w którym się składają panele na wiatr. Wtedy żadna wichura im nie straszna. Ja będę budował właśnie taki drugi i te cztery zewnętrzne przeniosę na niego plus dwa jeszcze dołożę.
Dobra robota, żagiel ale solidnie zrobione to chyba strachu nie ma. Dałbym w każdą dziurę 1,5m ocynkowanej szpilki wbitą w dno wykopu. Przyspawałbym do zbrojenia i bednarką połączył ze soba nogi. Myślę, że uziom miałbyś gotowy, a jeśli nie to któryś Ohm byś obniżył. Pozdrawiam
Jakoś stoją od roku i jak to napisałeś ( choć nie wiem co to jest sturm) takich sturmów było już kilka. I jak tam twoja teoria? Chyba coś nie bardzo? Pozdrawiam.
@@EPLATV Mój wpis to nie kpina choć tak może wygląda. To przyjacielskie ostrzeżenie. (Instalacja na gruncie jest usytuowana na wielu stopach wbitych głęboko w ziemię stabilizowana odciągami do bocznych obciążeń. Wysokość maksymalnie 2,5m.) Teraz obiektywnie przeanalizuj swoją konstrukcję. Moim zdaniem nie przetrwa nawet pierwszego większego wiatru. Masz inne zdanie; czas rozstrzygnie nasz spór. Ja ci życzę jak najmniejszych strat.
Tak tylko instalacja na gruncie nie ustawia się automatycznie w poziomie. Pomyśl jaki jest wtedy opór dla wiatru? Wiatr nie wieje od góry do dołu tylko zawsze w poziomie. Zobacz sobie jak zachowują się takie trackery na wietrze to zobaczysz o co mi chodzi.
Gratulacje wykonania. Szkoda tylko że trochę spawy po wciągały, lub dałeś za cienki materiał bo widać że się zrobił "banan" na długości. Czekam na film z sterowaniem do tego radaru. Powodzenia!
Tak jak mówisz pościągało troszkę. Tak na prawdę to głównie na tej rurze bo była spawana z jednej strony. Ale aż tak źle nie jest. Myślałem żeby potem wyrównać profilami tyle że musiał bym to od nowa ciąć i już mi się nie chciało. Filmik ze sterowania oczywiście będzie bo już się coś tam robi. Pozdrawiam i zapraszam na kanał.
A jak myślisz. Po co te panele się obracają? Przecież to obrotnica o dwóch osiach. Jeśli ustawi się prosto do słońca to i rura nie będzie zasłaniać. Przecież widzisz że jest odstęp po środku szerszy niż szerokość rury.
Jak ktoś robi sobie sam to bierze za siebie odpowiedzialność. Co do wiatru 80km/h to już w porywach były i większe tej zimy. A moja konstrukcja wciąż stoi. Jak ją postawisz w poziomie to nawet 120km/h bez problemu wytrzymuje. Wszystko jest dla ludzi z głową. Nie masz do czynienia z domorosłym rękodzielnikiem tylko z inżynierem mechanikiem po politechnice. Takie konstrukcje liczyłem na pierwszym roku studiów. Nikogo na siłę nie namawiam do robienia samemu. Wręcz odradzam. Jeśli nie masz wiedzy i umiejętności to nie bierz się za to. Pokazuje tylko że można. I nie trzeba płacić majątku.
Solar Tracker elegancki. Kawał dobrej roboty. Pozdrawiam serdecznie
No Siemano :). Dzięki za dobre słowo.Konstrukcja podpatrzona z twojego filmu. No oczywiście przerobiona troszkę. Będzie wersja składana ale dopiero w lato. Klima też się robi i wiele info podglądałem u Ciebie. Pozdrawiam.
@@EPLATV
Fajnie że się przydało to co robię 🙂
Jeszcze jak.....
Brawo. Bardzo motywujące. Jest to kolejna rzecz do zrobienia na mojej liście. Pz Maciej
Dzięki. Jak będziesz budował to pisz to podpowiem parę rzeczy. Pozdrawiam i zapraszam na kanał i do subka.
Też jestem ciekaw wytrzymałości, robota mega wykonana, brawo
W przyszłości będę chciał taka zbudować
To zapraszam do oglądania bo będę unowocześniał :). Pozdrawiam
Hej Mojżesz powiedziec jaka masz wysokosc ,ja chcę zrobic u siebie tylko mnie wysokosc przeraża, musze zrobic na 3m od gruntu ,ale od 3 m ma sie zaczynac panel jak ustawi sie w pionie wiec rura musi byc 5m,i teraz sie zastanawiam czy mi to sie nie wywali ,rure mam fi 270x7x5500 do tego chcę stope zrobic 2x2x1,5m slup przykrecany do betonu ,na obrotnicę wymyslilem zwolnice od kombajna clasa wszystko ladnie mi sie podoba tylko wysokosc ,nie umie obliczyc jak taka rura sie bedzie zachowywac ,a musze tak wysoko bo mam na obkolo jakies budynki
Ja mam rure na 4,5 m od gruntu. Jak zrobisz na zwolnicy od kombajnu i na takiej rurze to jak będzie dobrze pospawane i szpilki porządne przyspawane do zbrojenia i dużo to się nie ma prawa wywalić. U mnie było w pionie i wytrzymało nie jedną burzę. A jak zrobisz system składania do poziomu przy dużym wietrze to nic się nie stanie. Jedyne co bym teraz poprawił to profile które podtrzymują panele. Dałbym albo wyższe albo zrobiłbym konstrukcję przestrzenną. Żeby była lżejsza a jednocześnie mocniejsza.
Ja dziś nie robiłbym obrotowego tylko założył bifacjale i zrobił konstrukcję na południe 30 stopni i byłoby podobnie. Nawet na 5 metrów na 4 słupach porządnych było by to mniej kłopotliwe.
Zęby do obrotu mogłeś żeliwne z betoniarki wziąć taniej by wyszło. Jako części zamienne za 60zł kupowałem. Szacunek za włożony wysiłek. Pozdrawiam
Dobry pomysł. Ja też dałem podobnie za wienieć. Pozdrawiam
A czy zamiast nitonakrętek nie lepiej było przyspawać zwykłe nakrętki skoro i tak bylo spawanie? Niezła konstrukcja. My też już mamy trakera ale tylko w jednej osi, jeszcze tylko trzeba ogarnąć aby ręcznie ni zmieniać kąta do słońca
Można i tak a można i tak. Nitonakrętki są lepsze bo trzymają od środka. A nakrętka spawana trzymała by z wierzchu , poza tym jest ocynkowana i nie przepalamy ocynku.
proszę o podanie ceny wykonania trakera: materiały bez PV, super robota aż mi się zamarzyło i nauczę się spawać ;)
Mnie to wyszło z 1500zł. Ale ja miałem dużo stali z odzysku. Jak by tak wszystko kupić nowe to pewnie z 2500zł by wyszło.
Ciekawi mnie ile % więcej uzysku względem sztywnych paneli na południe. Konstrukcja super!
Zobacz sobie filmy Tomka Żyłki. On już ma to parę lat. Liczył kiedyś że około 67% więcej. Więc jak masz 4kw to tak jak byś miał około 6,5kw.
To zobacz sobie dane z filmów Tomka Żyłki który trackery ma już kilka lat i tylko obrót. U niego według danych zbieranych na falowniku jest około 60% wiecej.
@@EPLATV No trochę przesadził, wg. badań na jakiejś tam politechnice: jedna oś ~30%, dwie osie ~30-40% więcej niż stacjonarna.
No nie wiem jak oni badali bo ja po roku widzę że jest około 60%. 30 % więcej to możesz mieć jak postawisz na stojaku i dasz bi-faciale i podsypiesz białym kamykiem. Ale co ja tam będę na siłę kogoś przekonywał. Na pewno stojak jest prostszy do zrobienia. Jak nie znasz się na mechanice i elektronice to na pewno nie polecam.
Jak dla mnie Mac Gyver może się uczyć.
Przyjmę każdy zakład, że moduły słoneczne lub nawet cały system zostaną uszkodzone podczas silnych podmuchów wiatru.
Szalone czasy! Ze względu na 40% spadek cen modułów słonecznych, systemy śledzenia energii słonecznej nie są już opłacalne.
Tańsze i znacznie tańsze w utrzymaniu oraz łatwiejsze jest po prostu zainstalowanie większej liczby modułów słonecznych na ziemi z elewacją.
No to się zakładaj. Ja do bryczki a Ty do woza. Zobaczymy kto będzie miał łatwiej. Jak chcesz wiedzieć to już stoi ponad rok i jakoś nic się z nim nie stało. A przeżyła już nie jedną burzę i nie jeden poryw wiatru ponad 100km/h. Do wiatru składa się na poziom i morze być sztorm i nic mu nie jest. Ale przecież są mądrzejsi i wiedzą lepiej. Jak chcesz to zakładaj sobie więcej i nie gadaj komuś że to ble a tamto to cudo.
@EPLA TV Czy możesz mi powiedzieć, jakiej marki jest piasta do samochodów ciężarowych? Nie wiem czy dobrze przetłumaczone, korzystałem z tłumacza google.Wsparcie jest miłe, a już od miesiąca chodzę po głowie, jak to obrócić. Dziękuję bardzo
Iveco daily IV przód. Ale teraz zamontował bym od większej ciężarówki i tylną. Bo jest mocniejsza. Choć ta przeżyła już konkretną burzę nie złożona w pion i co ciekawe nic jej nie jest a żagiel jest spory.
@@EPLATV
Dziękuję bardzo, szukałem modelu i po 3 dniach poszukiwań znalazłem :D, znalazłem i już jedzie.Powierzchnia paneli to tylko 8, ale wolę żeby był niższy .
Cześć! Ciekawa konstrukcja sam zrobiłem podobną.Teraz testuję pracę sterownika śledzenia słońca (sterownik zegarowy) jeszcze bez paneli.Twój pewnie już działa jedynie co mnie ciekawi czy ta piasta którą zastosowałeś wytrzyma?
wieszałem się na końcu i nie było problemu że coś się ugina. Też o tą Piastę się troszkę bałem. Na razie wiało tak średnio ale nie było tragedii. Myślę o tym żeby przerobić tak żeby w trakcie wiatru boczne panele się składały. Ale to znów kupa roboty. Ale bajer byłby fajny. No i jak by się poskładało to wtedy na pewno i huragan by nic nie zrobił. Jak na pierwszy raz jestem zadowolony. Pozdrawiam
Powiem tak. Z tego co zaobserwowałem to jak mocna by nie była piasta to i tak jest to kawał żagla który tylko na środku jest przymocowany. Jeśli przyjdzie dobry wiatr to jak nie urwie piasty to ugnie konstrukcję. Oczywiście jak postawimy w pion to nie ma praktycznie oporu ale bujać będzie. Myślałem żeby na wierzy w połowie wysokości zrobić okrąg fi 100cm i tam na tym rolki i odciągi do wierzy ale to chyba za dużo zachodu. Łatwiej będzie zrobić składane panele. Przynajmniej dla mnie. Pozdrawiam.
Wiesz ja się nie zwinąłem żeby się rozwinąć. :)
Nie popełniłem żadnego błędu tylko po prostu troszkę brakuje Ci wiedzy technicznej. Pomyśl sobie że jak rozstawisz panele szerzej to na wieże będzie moment działał większy bo moment to siła razy ramię. A tu masz siłę taką samą tyle że ramie Ci się wydłuża. A na pewno na mechanizmy obrotu i podnoszenia siły będą działać większe bo też ramie będzie
większe. Ja się potrafię przyznać do błędu tyle że go po prostu nie popełniłem. Nie ucz inżyniera mechanika budować konstrukcji , bo to miałem już na pierwszym roku politechniki.
No tak bo sztuczna inteligencja to jest znawca sprawy.
Widzę że niektórym to się nieźle nudzi. Chłopie nie mam czasu i chęci więcej Ci tłumaczyć rzeczy jasnych jak słońce. Mam pomysł. Zbuduj dwa takie trackery jeden bez przerw a drugi z przerwami i zrób badania który stawia większy opór dla wiatru. Po tym zweryfikuję twoje badania i Ci odpowiem. Zgoda? No to bierz się za robotę. Ja już swoje zrobiłem i nie myślę się rozżalać nad rozlanym mlekiem. A po drugie to co Ty masz z tą sztuczną inteligencją. To jest tylko program napisany przez ludzi. Ja też piszę programy i wiem że robią one to do czego zostały napisane. Jeśli będą słabo napisane to tak samo słabo będą działały. Ale przecież Ty wiesz lepiej. I jeszcze jedno. Uważaj na słowa bo usunę twoje komentarze. Tak tylko do wiadomości dla Ciebie. Pozdrawiam.
No Panie!!! SZACUN 👋👋👋. Kim jestes z zawodu czy wyksztalcenia? Jak mozesz powiedzieć. Wg mnie profesjonalna podstawa 👋👋👍💯
Nic wielkiego. Jestem tylko Inżynierem Mechanikiem po Politechnice Warszawskiej. :) Ale pracuję jako automatyk i programista maszyn. Pozdrawiam.
Witam. Czy możesz nagrać film, w którym opowiesz dokładnie o wszystkich wymiarach konstrukcji ? Czy jesteś w stanie stworzyć projekt/dokumentację twojego trackera ? Oczywiście nic za free.
Jak będę miał chwilkę to postaram się coś nagrać. Ale niestety ostatnio z czasem jest problem. Zależy Ci na czasie czy możesz trochę poczekać?
@@EPLATV chciałbym w tym roku zbudować taki tracker.
@@EPLATV Jakie odstępy zastosowałeś między prętami zbrojeniowymi ?
Na jakiej wysokości od grutu znajduje się płyta do której przyspawałeś piastę (ile cm)?
Jakie wymiary ma płyta do której przyspawałeś piastę ?
pręty zbrojeniowe nie muszą być idealnie. Z tego co pamiętam to są 16x16cm. Wykop na 2m. Piasta znajduje się na 3,8m nad gruntem,ale tylko dlatego że w zimę mi dom zastawia słońce. Proponuję dać piastę na 2m i wtedy panele będą 20cm od ziemi w pionie , jeśli nic nie przeszkadza oczywiście.Będzie mniej narażona na wiatr. Co do płyty pod piastę to ma 30x30cm i grubość 16mm. Nogi na dole mają rozstaw 1m x 1m. A płytki pod nogi mają 20 x20 cm i grubość 12mm.
Mogę Ci podać ogólne wymiary. Podaj e-maila to coś naszkicuję i z wymiaruję. Proponuję nie dawać na 10 paneli ,tylko na 6 bo na 10 to już jest niezła płachta i robi się żagiel. Jak chcesz to narysuję Ci jaki mam pomysł na taki tracker w którym się składają panele na wiatr. Wtedy żadna wichura im nie straszna. Ja będę budował właśnie taki drugi i te cztery zewnętrzne przeniosę na niego plus dwa jeszcze dołożę.
Dlaczego panele są tak wysoko?
Bo im bliżej słońca tym więcej energii elektrycznej. :). A tak serio to musiałem dać tak wysoko żeby w zimę nie zastawiał mi dom.
Dobra robota, żagiel ale solidnie zrobione to chyba strachu nie ma. Dałbym w każdą dziurę 1,5m ocynkowanej szpilki wbitą w dno wykopu. Przyspawałbym do zbrojenia i bednarką połączył ze soba nogi. Myślę, że uziom miałbyś gotowy, a jeśli nie to któryś Ohm byś obniżył. Pozdrawiam
Wbiłem 4m szpilki kwasówki do uziomu więc będzie już w wodzie. Bo wodę mam na 3m. Pozdrawiam.
Przy wielkim sturmie, panele zmieniają miejsce u sąsiada na dachu
Jakoś stoją od roku i jak to napisałeś ( choć nie wiem co to jest sturm) takich sturmów było już kilka. I jak tam twoja teoria? Chyba coś nie bardzo? Pozdrawiam.
To żagiel czy PV? Nie to jedno i drugie i to jeszcze na wysokim maszcie!
A czy te stawiane na konstrukcji to nie żagiel? A może to PV ?. Dobre sobie :)
@@EPLATV Mój wpis to nie kpina choć tak może wygląda. To przyjacielskie ostrzeżenie. (Instalacja na gruncie jest usytuowana na wielu stopach wbitych głęboko w ziemię stabilizowana odciągami do bocznych obciążeń. Wysokość maksymalnie 2,5m.) Teraz obiektywnie przeanalizuj swoją konstrukcję. Moim zdaniem nie przetrwa nawet pierwszego większego wiatru. Masz inne zdanie; czas rozstrzygnie nasz spór. Ja ci życzę jak najmniejszych strat.
Tak tylko instalacja na gruncie nie ustawia się automatycznie w poziomie. Pomyśl jaki jest wtedy opór dla wiatru? Wiatr nie wieje od góry do dołu tylko zawsze w poziomie. Zobacz sobie jak zachowują się takie trackery na wietrze to zobaczysz o co mi chodzi.
@@sylwesterlazar9441 drogi Sylwku polecam ci abyś poszedł do lekarza. Lecz się na nogi bo na głowę to już w twoim przypadku za późno.🙂
Jakiej wysokosci jest sam maszt?
4 metry
Gratulacje wykonania. Szkoda tylko że trochę spawy po wciągały, lub dałeś za cienki materiał bo widać że się zrobił "banan" na długości. Czekam na film z sterowaniem do tego radaru. Powodzenia!
Tak jak mówisz pościągało troszkę. Tak na prawdę to głównie na tej rurze bo była spawana z jednej strony. Ale aż tak źle nie jest. Myślałem żeby potem wyrównać profilami tyle że musiał bym to od nowa ciąć i już mi się nie chciało. Filmik ze sterowania oczywiście będzie bo już się coś tam robi. Pozdrawiam i zapraszam na kanał.
To wygięcie nie jest wynikiem ciężaru tylko ściągnięcia rury przy spawaniu z jednej strony. Całość była idealnie prosta do puki nie zacząłem spawać.
Oczywiście.
Witam, jak ma pan rozwiazane sterowanie??
O sterowaniu będzie jeszcze film.
@@EPLATV no to super, jestem ciekaw rozwiązania,
Ale ta belka na środku, między panelami będzie zacieniać panele.
A jak myślisz. Po co te panele się obracają? Przecież to obrotnica o dwóch osiach. Jeśli ustawi się prosto do słońca to i rura nie będzie zasłaniać. Przecież widzisz że jest odstęp po środku szerszy niż szerokość rury.
Ta belka na wierzchu między panelami będzie robić zacienienie i nie osiągniesz tyle na co liczysz .
Przecież ta belka chodzi razem z panelami. Jak panele ustawiasz prosto do słońca to nic nie zasłania.
Co mówią przepisy budowlane o budowlach pow.3m wys i odległościach o granic działki.
Po to właśnie ludzie stworzyli internet żeby sobie sprawdzić. :) . Pozdrawiam
Jak ktoś robi sobie sam to bierze za siebie odpowiedzialność. Co do wiatru 80km/h to już w porywach były i większe tej zimy. A moja konstrukcja wciąż stoi. Jak ją postawisz w poziomie to nawet 120km/h bez problemu wytrzymuje. Wszystko jest dla ludzi z głową. Nie masz do czynienia z domorosłym rękodzielnikiem tylko z inżynierem mechanikiem po politechnice. Takie konstrukcje liczyłem na pierwszym roku studiów. Nikogo na siłę nie namawiam do robienia samemu. Wręcz odradzam. Jeśli nie masz wiedzy i umiejętności to nie bierz się za to. Pokazuje tylko że można.
I nie trzeba płacić majątku.
co za prze ... ja już dwa lata się przymierzam
Pozdrawiam i życzę więcej chęci.:)