Как се отглеждат оранжерийни зеленчуци без оран, плуг, фреза и химически пестициди

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 гру 2023
  • Как се отглеждат оранжерийни зеленчуци без оран, плуг, фреза и химически пестициди: "Нямам фреза и плугове. Никога не ора и не фрезовам почвата" - създателят на "Близката ферма" Иво Тончев разказва за регенеративните практики, които прилага в оранжерийното производство на зеленчуци пред Асоциацията на българските ноу-тилъри.
    Близката ферма е истинска производствена ферма! Място за чиста храна (абонаменти) и кални приключения (детски летни лагери) в София-Негован.
    Близката ферма е семейна, органична ферма, в която отглеждаме пълноценна, сезонна и чиста храна чрез възстановително, органично земеделие. А през лятото се превръщаме в класна стая на открито.
    Здрава почва = Здрава храна = Здрави хора
    Когато познаваш фермера си:
    * познаваш произхода на храната;
    * храната е винаги прясна и сезонна;
    * насърчавате местните производители;
    * вие и вашите деца наблюдавате и учите на място за сезоните, храната и земята;
    * не само не вредите на околната среда, а подкрепяйки фермера, се грижите за нея

КОМЕНТАРІ • 40

  • @JuliaPetrova-uf6zj
    @JuliaPetrova-uf6zj 17 днів тому +1

    Уникално добри са тези лекции които слушам от Иво Препоръчвам на всички приятели и на всички хора които се занимават с такова възстановително Земеделие!!

  • @emilialazarova3536
    @emilialazarova3536 Місяць тому +1

    Невероятно! Чудесно техники! 👍🏻👍🏻👍🏻

  • @pavlinaboneva5402
    @pavlinaboneva5402 Місяць тому +1

    Здравейте, радвам се , че попаднах на Вашите видеа, намирам ги за много полезни. Имам малка градинка, която трябва да съживя. От къде се купува това почвопокривно фолио и от къде мога да закупя почвопокривни зимни смески.
    Горката градина беше покрита изцяло с камъни"за красота" от предишните собственици и аз се боря с последиците.
    Благодаря Ви предварително.

  • @user-jo3zy8uz2e
    @user-jo3zy8uz2e Місяць тому +2

    Привет! Много сте полезен. Научих много неща. От къде мога да си закупя инструмента с гайковерта на батерии? Благодаря Ви от сърце!

  • @atanastodev
    @atanastodev 2 місяці тому +2

    От къде мога да си закупя такива истроменти. Благодаря ти предварително.

  • @zekoangelov2056
    @zekoangelov2056 Місяць тому +1

    Здравейте,гледах няколко клипа които наистина ми харесаха,колеги сме,не знам какви добиви ще имате за сезона,и ако реализирате стоката ще ви стигнат ли да си изкарате разходите,за мен най голямата напаст е миниращ молец по доматите,излезе ли започвам да пръскам с най скъпите препарати,но за съжаление не помага,моля споделете опит, благодаря,и успех!

  • @nedyalkopanev4177
    @nedyalkopanev4177 2 місяці тому

    Браво

  • @user-yb5jf4zy9q
    @user-yb5jf4zy9q 4 місяці тому +1

    Здравейте, поздрави за положения труд и постоянство във вашата ферма!
    Искам да ви попитам дали сте имали проблеми с попово прасе и ако имате разбиране как може да се пребори човек с тях без препарати?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому +3

      Здравейте, за щастие не съм имал този проблем. Ако обаче се наложи може да се използва ферментираща зърнена примамка. Само че вместо отровен инсектицид се добавя диатомитна пръст. Поповото прасе е привлечено от примамката и след като си хапне, диатомитната пръст унищожава механично храносмилателния му тракт и то умира. Ако имате голи охлюви ще работи и срещу тях. Работете само с примамки защото ако напудрите пътеките или лехите ще ликвидирате и дъждовните червеи и много други полезни насекоми.

    • @user-yb5jf4zy9q
      @user-yb5jf4zy9q 4 місяці тому

      @@blizkata_ferma много благодаря за отговора! Имам диатомична пръст,да попитам освен диатомичната пръст и някакво брашно,вода(примерно) друго слага ли се?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому +2

      @@user-yb5jf4zy9q всичко,което ще направи примамката по-апетитна. Някои слагат малко захар, меласа. Вижте в нета рецептите за отровни зърнени примамки за други идеи

  • @kalekata48
    @kalekata48 Місяць тому

    А как се справяте с галовата нематода?

  • @nikolinkakiryazova8886
    @nikolinkakiryazova8886 4 місяці тому

    Здравейте! Благодаря за интересното и полезно видео! Имам един въпрос. Как се справяте със зелевата бълха? Казахте, че отглеждате доста зелеви култури, при мен рукула и алабаш бяха като решето от зелевата бълха, упорит и труден неприятел.
    Втори въпрос: при вдигане на темературата на 60-70 градуса в оранжерията през лятото, ще се унищожат разбира се, не само въшките, но и полезните насекоми?!

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому +3

      Здравейте, със зелевата бълха е най-добре да се прави механична превенция с мрежа против насекоми върху лехите. За целта е добре всички зелеви да са групирани заедно за общо покриване. От началото до края на вегетацията. Може да използвате и биологичен пиретрум , но ще трябва да пръскате всяка седмица и пак ще имате пробив.
      През лятото при температура над 30⁰ биоагентите, които използвам изпадат в диапауза и затова понякога имам късно развитие на въшки по покривните килтури. Затова мога безопасно да вдигна температурата и да унищожа предимно въшките, за да нямам прехвърляне на зараза върху следващата кешова култура.

  • @biserlozev1745
    @biserlozev1745 4 місяці тому +2

    Бихте ли споделили линк(ове) за мотоблока и неговия инвентар (мулчър и активна брана)?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому +1

      Здравейте, мотоблокът е BCS 740, мулчерът е Berta, a активната брана е Rinaldi R2. Моите са от Италия, Ciampelli.com. В Бъгария Коледжиков биха могли да ви ги доставят по поръчка.

    • @user-jp1uo8pb1c
      @user-jp1uo8pb1c Місяць тому

      Здравейте, бихте ли споделили, какви оранжерии използвате?

  • @georgipisarov8503
    @georgipisarov8503 4 місяці тому

    Здравейте да ви попитам как се справяте със тута апсолюта?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому +2

      Здравейте, при мен нямам проблем с Тута, но аз правя превенция срещу нощенки и Тута и това не допуска развитието им. Основен инструмент за превенция е , че аз ротирам оранжериите с домат и си произвеждам сам разсада. В допълнение моите оранжерии имат мрежи на проветрителите. Всичко това не допуска заселване и намножаване на място при мен на неприятеля.
      Използвам биологични средства по време на вегетация за превенция веднага след разсаждане. Всяка седмица вкарвам бактериален препарат Bacilus turingiensis (Дипел или Рапакс) в комбинация с масло от нийм. Може на всяко второ приложение да добавите и вирусен препарат срещу нощенки (Хеликовекс или Литовир).
      Накрая на вегетацията трябва да не допуснете презимуване на Тута в оранжерията ако се е намножил - веднага след последната беритба без да махате растенията правите обеззаразяване като запалвате сяра на прах в оранжерията. Това ще изсуши растенията и ще ликвидира всички стадии на Тута. После изнасяте остатъците и ги изгаряте, не ги компостирайте на място.
      Пръскате почвата с паразитната гъба Boveria bassiana (Натуралис) и веднага обработвате.
      Това е от мен. Желая ви успех.

  • @user-nm3gt8mi8p
    @user-nm3gt8mi8p 2 місяці тому

    Здравейте. Как се борите с миризливките.След жътвата на рапицата,нападат зеленчуците поголомно.Повечето натурални средсва ,с които пръскахме ,действат временно,като ги прогонват ,но след няколко дни се връщат отново.Благодаря предварително.

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  2 місяці тому +1

      Здравейте, в оранжериите нямам проблем заради мрежите на проветрителите. Навън помагат продукти на базата на пиретрум и тютюнев извлек. Само пазете пчелите и не пръскайте цъфнали култури.

    • @user-nm3gt8mi8p
      @user-nm3gt8mi8p 2 місяці тому +1

      Благодаря за отговора,грижим се за пчелите,не пръскаме с препарати,точно затова и борбата с вредителите е по-трудна и иска постоянство.На нашата оранжерия имаме две врати и два прозореца, нямаме мрежа,каква мрежа ползвате,засенчваща и каква точно?

    • @miglenabarnes9608
      @miglenabarnes9608 2 місяці тому

    • @violetanikolova7776
      @violetanikolova7776 Місяць тому

      Голям бум напоследък. Нямам спомен от соца за тях. Дори се оказаха и зелени, знаех само кафяви.

  • @pavlinatodorova4982
    @pavlinatodorova4982 3 місяці тому

    С интерес изгледах видеото. Ние също се борим с една нива с полумъртва почва. Пробвахме какво ли не, от 2 години сме посяли люцерна, има някакъв малък ефект , не е умряла както предишните растения но е рядка. Мъчи се горката. Какво бихте ни препоръчали, да я наторим ли с нещо?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  3 місяці тому +1

      Здравейте, преди време направих лекция по сходна тематика. Мисля, че ще ви е от полза като подход.
      ua-cam.com/video/ymhGgT9KF18/v-deo.htmlsi=wTE99z33D5eAbKAA

  • @user-qh3iv2wz5g
    @user-qh3iv2wz5g 4 місяці тому

    Здравей имам проблем с троскота!Бихте ли ми дали някакъв съвет как да се справя !!

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому +1

      Здравейте, трудна работа, и дълга. Но с повече търпение и плевене ще стане. Ако можете да си позволите да изкарате площта от производство за една година и да я покриете със силажно фолио ще унищожите почти всичко от троскота.

    • @user-qh3iv2wz5g
      @user-qh3iv2wz5g 4 місяці тому

      Благодаря за информацията!

    • @pavlinatodorova4982
      @pavlinatodorova4982 3 місяці тому +1

      По препоръка на друг фермер, миналото лято покрих близо декар със силажно фолио. Част купих ново,част ми го дадоха. Ако решите да пробвате, не се заблуждавайте с ползвано.Има дупки чрез които се получава охлаждане и другият недостатък е,че помагат на вятъра да отвива площа. Аз имам и канеш.За съжаление, неговите корени са останали живи.

  • @user-jo7tx3mm7w
    @user-jo7tx3mm7w Місяць тому

    Здравей Иво тези ниви около твоята ферма сигурно пръскат с отрови.Как се справяте с това?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  Місяць тому

      С човешки отношения, разбирателство и предпазни мерки

  • @krasimirmihaylov541
    @krasimirmihaylov541 4 місяці тому

    Езерото? За поливане ли е? Ако да, зеленката и разните алгии не пречат ли при поливния процес и на микроорганизмите в почвата?

    • @blizkata_ferma
      @blizkata_ferma  4 місяці тому

      Езерото е част от екосистемата, не е за поливане

  • @ivan_apis7571
    @ivan_apis7571 Місяць тому +2

    Добавките се добавят, а не "инкорпорират"! ;)

  • @boychoboychev6715
    @boychoboychev6715 2 місяці тому +2

    Има много верни неща. И човека ще успее. Рекламира се добре и ще си намери клиенти за скъпи продукти.Но.Подобна практика просто не осигурява добив за да се издържа един производител. Става за хоби, нишова търговия, за заклети вегани пристарстени по " естествени храни " и т.н Но за масов бизнес не става.Подобни аграрни практики са се прилагали преди доста години/ имам книжка с инструкции за това от 1936 г/ но тогава преобадаващото население е било селско, самоизхранващо се и с по прости изисквания към храната.

    • @ivailodraganov2875
      @ivailodraganov2875 2 місяці тому +1

      Какво значи прости изисквания за храната

    • @boychoboychev6715
      @boychoboychev6715 2 місяці тому

      Преобладаващо растителна храна. Пълнозърнести,най много кокошка. Яйца, варива, булгур е такива неща. Сладко - плодове когато са в сезон. Малко осолено месо за пролетната работа по полето на мъжете. По една нива на угар за да почива. Изорана и наторена цяла година с оборска тор. Е такива неща. Липсата на оран изветря почвата, измива я при дъжд. Не набира влага а се отича отгоре. Вашият метод е щадящ в сравнение с конвенционалните методи на земеделие. Но е приложим в малки мащаби.

    • @boychoboychev6715
      @boychoboychev6715 2 місяці тому

      Предимно растителна и пълнозърнести храни- булгур , варива. Пиле или кокошка веднъж седмчино. Месо по празниците.Осолено за пролетната и лятна тежка работа на полето. Оставяли са по една нива на угар и торене цяла година.Но изорана да не се изветря и да не я отнасят дъждовете.И днес се практикува т.нар шербетуване с воден разтвор на пресен тор. птичи , кравешки или овчи. Но не останаха животни вече по селата. @@ivailodraganov2875

    • @violetanikolova7776
      @violetanikolova7776 Місяць тому +3

      ​@@boychoboychev6715Дали са боледували от подагра и холестеролни плаки по вените, както днес?!