"Кобзар". Рукописне видання румейською мовою

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 тра 2022
  • Минулого року Національний музей Тараса Шевченка разом із партнерами долучився до організації фестивалю «Ніч Музеїв» у Маріуполі. Його було реалізовано в рамках програми "Маріуполь. Велика культурна столиця України" та за підтримки Українського культурного фонду.
    Основною ідеєю фестивалю став діалог. Діалог через артефакти, через культуру, її значимість та актуальність. Організатори підкреслили історично унікальний досвід толерантності та мультикультурності Маріуполя. Саме за цим принципом були відібрані унікальні експонати з провідних музейних і наукових інституцій всієї України.
    З колекції нашого музею було передано унікальне видання рукописного «Кобзаря» румейською мовою. Його створив маріупольський грек - поет і перекладач Антон Шапурма до ювілею Тараса Шевченка у 1964 році. Над виданням також працювали поет і перекладач Леонтій Кір’яков, художник й ілюстратор Лель Кузьменков.
    Маріуполь пов'язаний із Тарасом Шевченком не лише через переклади та видання книг. Ще за життя поета його ідеями надихався маріупольський грек Феокіст Хартахай. Навчаючись у Петербурзі, він познайомився з українськими інтелектуалами - представниками української громади, які видавали журнал «Основа» та до яких належав і Шевченко. Постать Тараса Григоровича мала значний вплив на формування особистості Хартахая, який відстоював можливість навчання рідною мовою в Російській імперії. Він був серед тих, хто ніс труну Шевченка на похороні від імені усіх студентів Петербурга, і виголосив промову українською мовою «Рідне слово над тілом Шевченка».
    Cтворений у Маріуполі рукописний «Кобзар», що зберігається у фондах Національного музею Тараса Шевченка у Києві, демонструє важливість культурного діалогу, взаємопроникнення різних культур і зв’язок Маріуполя з українською ідентичністю.
    Тема цьогорічного Міжнародного Дня Музеїв - #PowerOfMuseum
    Ми присвячуємо цей день тобі, незламний Маріуполе, твоїм музеям і галереям, архітектурним пам’яткам і пам’ятникам, ми присвячуємо його твоїм сміливим мешканцям.
    Віримо у твою силу, український Маріуполе🇺🇦
    #InternationalMuseumDay2022
    #semuseum
    #музейшевченка

КОМЕНТАРІ •