10:21 Nie znam się na elektronice ale znam się na obróbce Wydaje mi się że podczas szlifowania należałoby użyć jakiś płaskiej powierzchni na przykład papier wodny przyczepić chociażby do kawałka szyby lub owinąć ten papier na jakiś kostce i szlifować przez kostkę a nie palcem ponieważ szlifujące palcem robimy w danym miejscu wgłębienie. Nie wiem na ile to jest istotne w takim zastosowaniu ale właśnie wydaje mi się że im lepsze przyleganie tym lepsze przewodnictwo cieplne. Ogólnie to jak zwykle Pozdrawiam i dzięki za ciekawy film
100% racji. Robiąc delida, zawsze "matuję" papierem IHS by poprawić przyczepność ciekłego metalu (mniejsza szansa na jego "ucieczkę") i bardzo zwracam uwagę na równe jego spolerowanie.
Jak już kilka osób wspomniało - fajnie byłoby przekonać się jak PTM7950 sprawdza się na zwykłym procesorze np. w porównaniu do Kryonaut, czy czegoś popularniejszego jak MX4. Trafiłem na opinie (bez dowodów), że przy stosowaniu na IHS nie jest już aż tak dobrze jak na "gołym" rdzeniu.
Ja na 4800H w Omenie miałem 92-95 stopni około na Cryonaut czy ZF12 i GD900. Na honeywell okolice 82*C. Co jednak najciekawsze - pasty po aplikacji przez pierwsze dni miały 5 stopni mniej, ale po tygodniu czy dwóch temperatury rosły do tych wymienionych. Honeywell położyłem ponad rok temu, jak tylko pojawiły się pierwsze wzmianki Seby na pclabie. I do dziś nie mam ani stopnia degradacji.
@@qkohe155 Nie wiem czy ta opcja byla zawsze, lub czy byla implementowana w ktorejs z pozniejszych wersji, ale odkad siegam pamiecia to zawsze sobie w ten sposob resetowalem wartosci (z tego co pamietam, ale reki nie dam sobie uciac:) )
Nie lubię być czepialski, ale jest jedna rzecz która mi tutaj nie pasuje. Na materiale o PS5 mówiłeś że grawitacja sprawiła że ciekły metal spłynął z procesora bo konsola która może mieć maks 2 lata stała pionowo, a tutaj magicznie LM wytrzymał 5 lat, najpewniej będąc również w pozycji pionowej. No to jak to w końcu jest? Sprzęt może być pionie? czy nie może? Bo jeden film zaprzecza drugiemu.
Ta ps5 z filmiku ewidentnie musiała być grzebana wcześniej bo ewidentnie widać że ciekły metal jest nawet u góry procka a nie tylko w jego dolnej części jak powinna zadziałać sama grawitacja.
2:43 Rajintek to jest to chłodzenie. Kiedyś bardzo dobry stosunek jakości do ceny i temperatur, teraz praktycznie wymarła już marka. (albo niszowa bo praktycznie o niej już nie słysze) Takiego EreBossa od Rajinteka chciał mieć każdy, killer chłodzenie to było.
Spox, masz super wysokie napięcie na tym procesorze przy tym taktowaniu. Nie masz włączonego również profilu XMP pamięci RAM, przez co pamięć działa na nastawach domyślnych DDR4 JEDEC, czyli 2133 MHz.
Co co ? Wszystko się zgadza, co napisał Michał. Co prawda test dotyczy procesora, ale docelowo na tej maszynie włączony będzie na pewno profil XMP zwłaszcza, że to mogą być te G.Skille z CL14 :)
Wsio spoczko, ale jedno pytanko. Teraz użyty został oryginalny Honeywell? Chodzi mi o opakowanie, już nie jest tajemnicza paczka z chin 😁 Czy jest różnica między padem z tego filmiku, a tym z poprzedniego (bez brandu Honeywell z alli)?
Skoro termopad daje tak dobre wyniki to nie może być podrobiony. Sprzedawcy z ali po prostu kupują duża powierzchnie pada i sprzedają je w małych kawałkach. Gdyby ktoś zaczął to podrabiać to wyniki byłyby dużo gorsze
Ten pierwszy termopad był mój - kupiłem go dla siebie, żeby spox założył go do mojego Frankensteina. Reszta poszła na testy. Zakup był na Ali u chińczyka, w opisie była informacja, że to Honeywell. Te obecne termopady są od innego dostawcy i ten już pakuje w pudełka z logo.
mam laptopa gamingowego MSI z GTX 1050Ti i core i5 7300hq kupionego 6 lat temu. Po 2 latach uzywania czyscilem uklad chlodzenia i wymienilem paste na termal grizzly. Temperatury oscylowaly podczas grania w granicach 80 st na gpu i 97 na cpu. Wczoraj dalem ciekly metal na oba procesory + czyszczenie i teraz ledwo dochodzi do 60 st na gpu i 68-70st na cpu
Spoko, jaki ciekły metal zastosowałeś? czy radiator CPU jest miedziany (bez niklu?) Ja obawiam się wytrącania amalgamatów po jakimś czasie... daj znać jak temperaturowo teraz wygląda u Ciebie.
@@sawojarianski6991 ciekly metal tez jest z thermal grizzly. Po 7 miesiacach temperatury są podobne, teraz nieco wyższe ale to pewnie dlatego że mamy lato a nakładałem to w zimie. Chlodzenie jest miedziane, do tej pory nie ma problemów także polecam bo działa :)
Szkoda, że montażysta nie dał podsumowania w jakiejś tabelce. Widz mógłby lepiej ocenić efekty tego eksperymentu. No i coś tu się nie klei z tą teorią, że PS5 nie może być w pionie bo ciekły metal ucieknie. Natomiast prawie wszystkie PC są pionowo i problemów nie ma?
Trzeba zrobić test po 5 latach pracy termopada i dopiero porównać z pięcioletnim ciekłym metalem, bo tak to mamy porównanie świeżego termopada kontra pięcioletni ciekły metal
Ja z cieklym metalem od dawna mam do czynienia w swoich pc i nikt mi nie wmowi ze jakies pasty termopady sa lepsze koniec kropka, po 5 latach jak sam stwierdziles wszystko pieknie, po 5 latach stary.
no i jak tam teraz Twoja teoria z tym, ze ciekly metal splywa w PS5? tlumaczylem ostatnio, ze sposob aplikacji jest problemem, a nie pozycja w jakiej pracuje konsola
Panie SPOKS mam pewną i dosyć znaną radę. Jak ktoś posiada Laptopa do grania to wie, że sprzęt lubi się nagrzewać. Zauważyłem jedną istotną rzecz, zbyt mała szczelina, po między blatem biurka a spodem lapka, gdzie blat potrafi się nagrzewać i oddawać ciepło. Całe to gadanie o podstawkach do laptopów to jest jakieś rozwiązanie ale wystarczy kupić sobie takie gumowe klejące się podkładki za 10zł i zrobić z nich grubsze stopki do lapka. Druga sprawa to granie na klawiaturze komputerowej a nie na klawiaturze laptopa. Pozdrawiam.
Mam jeszcze dłużej Thermal Grizzly Conductonaut na 3770K@4.7GHz@1.35V (ciekły metal mam pod IHS jak i między IHS i Be Quiet Dark Rock 3 Pro, bo ten cooler nie ma na stopce amelinium, które zjadłby ciekły metal) i po 6.5 - 7 latach nie odczuwam jakiegoś spadku formy :). Taki termopad jest na pewno o niebo łatwiejszy w aplikacji i mniej problematyczny, ale wtedy takiej opcji nie było/nie znałem.
VRM jest gorąca bo jak zapodałeś powyżej 1.4V to wcale się nie dziwię. Płyta główna musi być dobra bo z średniego segmentu czasami problem pojawiał się już przy 1.35V. Przy swoim i7-8700k jeszcze na intelowskim glucie trzymam okolice 1.205V przy 4.5 GHz CB 9183 i 81 stopni maks. Twoja sztuka nie najlepsza(wiadomo loteria) pewnie napotkałeś ścianę i 5 GHz nie mogłeś ustabilizować nawet z pomocą ciekłego metalu. Swój set będę zmieniał dopiero przy NV RTX 5XXX.
Testy wykazywały już dawno, że po zaaplikowaniu ciekłego metalu i powrocie to pasty były lepsze wyniki niż przed zaaplikowaniem ciekłego metalu. Tak jakby ciekły metal jednak zawsze w jakimś stopniu zostawał na elemencie może nie na zawsze ale nie da się go usunąć.
Jak temperatura ma nie byc wieksza skoro termopad ma parametry ok 10x gorsze od cieklego metalu( ~7-10w vs ok 80w). Pomijam juz fakt ze termopad uniemozliwia bezposredni styk chlodzenia i procesora. Pasta czy ciekly metal ma za zadanie wypelnienie tych miejsc, mikro zaglebien, mikro rys gdzie styku miedzy metalami nie ma i znajduje sie tam powietrze. W ten sposob umozliwia calosciowy kontakt chlodzenia i procesora. Dosc rzeczowe testy roznych typow, grubosci i parametrow termopadow byly juz walkowane na wielu kanalach. Pady to takie troche zlo konieczne. Srednio sie spisuja i jest wiele rzeczy ktore dziala lepiej. Ale nie zastosujemy pasty czy metalu w miejscach o zroznicowanej wysokosci, wiekszej odleglosci itp. Za to termopady ratuja sytuacje w takich miejscach np w laptopach gdzie mamy jedna duza plyte aluminiowa ktora przejmuje cieplo od wielu roznych elementow roznej wielkosci. W takim wypadku grubsze temopady montujemy na elementach i dokrecamy plyte. Jedne trmopady siądą mocniej inne slabiej i tak bedziemy chlodzic miejsca ktore nie byly chlodzone wczeniej albo miały slaby kontakt z chlodzeniem.
Siema, jestem totalnym laikiem i mam pytanie, dlaczego stosuje się IHS? Przecież w ps4 pro nie ma tego ustrojstwa i radiator przylega bezpośrednio do rdzenia procesora. Na logikę bez pośrednictwa tej blaszki chłodzenie byłoby bardziej efektywne. pozdrawiam wszystkich :)
Zgaduję że chodzi tu albo o zwiększenie powierzchni, aby było bardziej efektywnie rozprowadzać ciepło do radiatora, bądź aby ochronić go przed uszkodzeniami przy zakładaniu chlodzenia, bądź to i to
IHS stosuje się z kilku powodów. 1 ochrona rdzenia - dawno temu procesory, np AMD Athlon na socket A miały goły rdzeń i często dochodziło do tego uszkodzenia - ukruszenia. 2 lepszego chłodzenia - większą powierzchnia oddaje ciepło do radiatora. 3 lepszego docisku do gniazda - substrat jest dość kruchy i łatwo się odkształca a IHS ma temu zapobiegać.
Nie do końca rzetelny test... na ciekłym metalu thermal grizzly pod wiatrakiem była wygrzana A po zmianie była nowa położona- ona też potrzebuje czasu. Lepszym porównaniem byłoby położenie nowej pasty przed wyczyszczeniem ciekłego metalu i porównanie tego do pada z nową pasta. Ale to tyle ode mnie
Trochę za mocno się jarasz tą taśmą , ale też jestem pod wrażeniem . Termotasma na procku heheszki . Ciekły i wodne chłodzenie jak tam czas jest lepsze wydaje mnie się . Ale ja to zwykły ziemniak 🥔 to się nie znam .
Temperatury masz takie same bo nie przekroczyles maksymalnej przewodnosci cieplnej dla tego termpoada. Zrob to na custom LC z najnowszymi intelami to zobaczysz i zrozumiesz roznice.
@@amugus3486 chodziło mi ogólnie pasta na ihs vs termopad ? i czy w przypadku i9 12900k miało by to sens ? i sorka ale na każdym nie mogę być streamie bo sam prowadzę kanał 😊
Dla mnie Grizzly to scam ze względu na cenę. Po ponad roku stwierdziłem, że wymienię pastę, bo zaczyna mi dość mocno grzać Ryzena 3600. Tak. Niepodkręconego, nie katowanego, zwykłego Ryzena chłodzonego Ferą 5. Po zdjęciu Fery okazało się, że z pasty zostały dosłownie wióry. Nie podejrzewam, żeby jedna z największych sieci w Polsce oferowała podróby, ale po tym wszystkim postanowiłem przeprosić się Z MX-4. Z nią nigdy nie miałem takich jaj. Na dodatek różnica w cenie jest dość znaczna, a przy mojej konfiguracji w zupełności jej wydajność starcza.
elegancko. Ja niestety dałem też ciekły metal na ihs i po czasie zespawał mi sie z chłodzeniem tak, że przy próbie demontażu ukręciłem IHS i nim uszkodziłem rdzeń :V
Pewnie miałeś aluminiową stopę radiatora. Ciekły metal bardzo nie lubi się z amelinium i szybko wchodzi z nim w reakcję. To podstawowa wiedza przy zabawie z ciekłym metalem.
@@zetorson7358 na 90% niklowana miedź, Grandis 3 to był. Wystarczyło delikatnie spolerować powierzchnie i było jak nówka. Metal tak jakby wział i "wysechł" totalnie zespawując te 2 powierzchnie. Procek to był "tylko" 4790k wiec do przezycia, a metal od thermal grizzly
Hej. Mam problem z moją ps3 slim cech 2004. Nie chce do końca ładować gier pomyślałem że laser ale wymieniłem go na nowy i nic to nie dało. Wszystkie aktualizacje robiłem przywracanie systemu tez.
różnica w temperaturach jest, z korzyscią dla PTM , ciekawe czy termopad wyschnie w dłuższy okresie czasu... poczekamy ... zobaczymy... Materiał video dobry, proszę o więcej testów , pozdrawiam
Wysychają . Kupiłem ją dobre pół roku temu lub dawniej zanim mało kto o niej słyszał . W moim Legionie 5 widać różnice pomiędzy zwykłą pastą a tą honeywell lecz po jakimś czasie też spada wydajność jak przy normalnych pastach . Jak nakładałem termopada ponownie to ten stary bardzo ciężko się go usuwa. Bałem się że rezystory co są obok rdzenia procesora zeskrobie je lub urwie.
Wszystkie procki od intela tak miały od 10 generacji są lutowane. Wszystko zależy jaki prąd idzie na procesor i czy kręcisz czy nie. Ja na swoim zmieniłem na ciekły metal po 5 latach.
ostatnio Firefox obciążył mi procesor na 100% temperatura skoczyła ponad 100 stopni. chwilę to tak pracowało zanim się połapałem. Mój proc i9 10900k. na standardowych ustawieniach
Domyślałem się że Thermal Pad nie zdoła zbić temperatur tak jak Ciekły Metal, bo nam nie chodzi o zbicie temperatury na CPU powyżej 80 stopni, a o zbicie temperatur całkowicie, to znaczy że interesuje nas cały zakres a nie od momentu kiedy osiągniemy te 80 stopni. Jak mówiłem muszę to przetestować na GPU Rx 5700 xt bo to cholerstwo się grzeje do 110 stopni. W takich przypadkach ma to większy sens, niż w przypadku CPU.
Jak już wymienisz pastę na termopad to dodatkowo polecam zrobić undervolting. Ja tez wymieniłem pastę na ten termopad od honeywell w rx6600xt, ale moja karta jest już po uv. Hot spot przed wymiana 87stopni przy 1950rpm. Po wymianie 83 topnie przy 1800rpm.
@@MateuszSlapek Też myślałem o undervolting'u, generalnie sprzęt idzie dla dzieciaków z rodziny, także jak już im złorzę to ustawię. Ale to nie wszystko, to samo zamierzam zrobić z moim 6900xt jak się wszystko uda z 5700xt :)
Witam mam pytanie dzisiaj dzwoniłem do serwisu konsol i pytałem o wymianę pasty na termopad w xsx i gość powiedział bze termopad jest gorszy o pasty co ty na to???
A mam pytanie ,czy 60 70 stopni na końcówce mocy w radiu samochodowym to normalne jak sprawdzalem to na radiatoze od nowosci nie bylo pasty radio jvc kd x210
Ciekawi mnie jaka była by różnica pasty vs termopad. Ja mam i7 10700kf z chłodzeniem wodnym od spc i przy burnerze osiągam max 70 stopni( pasta będzie miała jakoś w marcu rok dopiero). Może i ja się skuszę i to przetestuje, bo mało jest testów na ten temat.
Dzień dobry lub dobry wieczór robi pan rebaling ps3 FAT, z tego co czytałem to jest winowajcą a konsola włącza się po chwili żółta lampka i wyłącza się
Jak dla mnie jeżeli nie widać różnicy to po co się męczyć z ciekłym metalem? Nawet jak ten termopad wytrzyma mniej czasu to usunięcie go i ponowna aplikacja jest szybka, a przede wszystkim nie uszkadza rdzenia
Jak ja coś robię w kompie to odpinam kabel zasilania i przytrzymuję przycisk power dokupiłem nowy dyskk ssd 1 tb good ram media expert i procesor 9 generacji moja płyta główna spiera mam płytę główną gigabyte aorus z370 gaming k3 i wystarczy bios pobrać F10 który spiera 9 generacji procesora i7 pracuje komp szybciej a gry chodzą jagby komp z fabryki był kupiony
IHS jest dość gruby. Bez niego radiator by źle przylegał do rdzenia (o ile w ogóle by bo dotykał). Bez IHS'a jest też duże ryzyko ukruszenia rdzenia przy montażu chłodzenia CPU. Poza tym Honeywel to nie jest normalny thermopad (właściwie w ogóle nim nie jest). To pasta termoprzewodząca uformowana na kształt plastra. Argument cyt,: "Termopad jest miękki więc krzywdy by nie było" jest więc chybiony.
Jak widziałeś na ciekłym były temp 73-74, a na PTM 79-81 więc wynik końcowy gorszy. Bezpieczny jest, ale do ciekłego metalu nie ma startu, choć chciałbym żeby było inaczej 😉
Mam tez 8700k w 2017 został nałożony ciekły metal temp są bardzo dobre na taki czas co zwykła pasta już dawno straciła by właściwości, co do ciekłego metalu jakoś po tylu latach nie wypłynął z procka to dla czego w ps5 miałby być z tym problem jedyne wytłumaczenie trafią się ps5 które mają fabrycznie złe zaaplikowany ciekły metal,
Hej, #WielkiElektronik czy mógłbyś któregoś razu porównać w jakichś testach ten termopad z o wiele tańszym termopadem (za parę dolarów), który też można znaleźć na Ali? Jakie faktycznie są różnice, poza cenową, bo ta jest dość duża. Zastanawia mnie, czy czasem wysoka cena nie wynika z marży niektórych sprzedawców, a termopad z grubsza jest ten sam. Pozdro
to jeszcze mógłbyś zrobić TEST na płycie w obudowie bo zdecydowanie materiał na który kładziesz MoBo nagrzewa nie oddaje ciepła blokuje z drugiej strony !! i zetrzyj plastę i daj termopad po drugiej stronie by była taka sama wartość przewodząca.
Mam pytanie odnośnie do kontrolerów od PlayStation 5 czy lepiej aby ładować pady konsolą poprzez kabel który jest w zestawie czy lepiej ładować poprzez ładowarkę od telefonu np Xaomi Redmi i czy ma to wpływ na działanie bądź wytrzymałość baterii w kontrolerze Z góry dziękuję za odpowiedź 😉🙂
A co mamy myśleć, trzeba go wygrzać ze 24h i sprawdzić jeszcze raz... Ale ogólnie dobrze daje radę, na pewno trudniej coś zepsuć takim thermalpadem niż ciekłym metalem.
Kupiłem czysty gal jako ciekły metal na CPU i tak jak autor filmu pokazał niestety wytrąca się jakiś 'amalgamat' - porowata powietrzchnia, na radiatorze miedzianym na laptopie. Podstawa niskich temperatur to wg mnie polerowanie powierzchni i bardzo mało pasty. Ciekły metal zyska przewagę wobec pasty na nierównych powierzchniach ale tak jak tutaj pokazano, praktycznie różnica może być nieduża..
Uczciwy to ten pomiar nie był ... 2 letnia pasta vs nowa między ihs a chłodzenie, nawet termal grizzly z czasem traci trochę funkcjonalności (mam w laptopie i pc i po roku widać około 1-2 °c wzrostu - po zmianie wraca do poprzednich wartości) choć wynik i tak wskazał na ciekły metal to warto mieć to na uwadze
Przegrzewa w sensie throttling czy wyłącza się? Jeśli pierwsze, to zrób undervolting i wyłącz lub zmniejsz taktowanie turbo. A jeśli drugie, to oddaj na rękojmię.
@@goorthiss laptop to asus tuf gaming f15 fx506hcb-hn200t rtx3050 i5 11400h Laptop się grzeje ze grafika zaczyna się ciąć i procesor zwalnia. Muszę sprawdzić jaką temperaturę łapie. Gram w world of thanks na początku mam 120 fps ale po chwil spada 70-80. Latop się nie wyłącza
Рік тому
@@damkozi7799 to undervolting zrób, ewentualnie jak nie ma plomb to wymień pastę i tyle
Hej! Wiszę że zajmujesz się też laptopami więc mam pytanie. Da się wymienić kartę graficzną w laptopie z gtx 1650 na np rtx 2070 i ile by to kosztowało razem z kupnem karty.
Mam u siebie w kompie ciekły metal. Już kiedyś słyszałem ze chyba żre trochę. I teraz sie zastanawiam czy reagować i wymieniać na pastę? Komp to server na pliki. Plex itp chodzi 24/7 od chyba myślę ze juz ponad 5 lat. Niby problemów żadnych nie mam. Ktos się wypowie?
8700K 4.7GHz to taka bieda. Procek lata spokojnie na 5.3GHz. Dużo wydajniejszy jest od R5 3600. Skoro w obu przypadkach jest 4.7GHz na wszystkich rdzeniach to wynik musi byc taki sam. Różni sie kilkoma punktami z względu na termopad pod IHS i nie wygrzaną pastą na IHS.
@@WielkiElektronik Wszystkie rdzenie. Dokładnie nie da się podać wszystkich ustawień dlatego, że każdy chip jest inny. Twój na przykład może osiągnąć 5.1GHz, a jak jest sztuka wyselekcjonowana to może i 5.5GHz na wszystkich rdzeniach. Ja miałem 6700K po delidzie 4.8GHz 1.45V LLV lvl5 na płycie Z270-E STRIX. Zacznij od 5.1GHz 1.4V potem CineBench R23 na 30 minut, jak błąd to podnieś napięcie o 0.1V i test. Aż będzie stabilnie. Potem to samo z 5.2 i 5.3GHz.
honeywell czy w formie pada czy zwykłej pasty to to samo. Z pastą chyba mniej zachodu z tym docinaniem :) ps. w legionach chyba jest właśnie honeywell , po zmianie na uwielbiane thermalgrizzly jest pogorszenie temperatur :)
Mój 13700k przy 5,5 GHz @ 1.385V na 100% obładowaniu zużywa prawie 300W xD, ale tylko przez chwilę bo obniża zegary po chwili i spada zużycie mocy do 250W (chłodzenie Deepcool Castle 360mm). Nie wiem jak ludzie osiągają na 13900k 6 GHz, chyba z podłączoną chłodnicą samochodową.
Fajnie że mamy alternatywe. Myślę że póki w ps5 dobrze sprawuj się ciekły metal i trzymamy konsole w poziomie to nie ma co zmieniać. Pytanie jaka jest żywotność tego termopada🙂
10:21 Nie znam się na elektronice ale znam się na obróbce Wydaje mi się że podczas szlifowania należałoby użyć jakiś płaskiej powierzchni na przykład papier wodny przyczepić chociażby do kawałka szyby lub owinąć ten papier na jakiś kostce i szlifować przez kostkę a nie palcem ponieważ szlifujące palcem robimy w danym miejscu wgłębienie. Nie wiem na ile to jest istotne w takim zastosowaniu ale właśnie wydaje mi się że im lepsze przyleganie tym lepsze przewodnictwo cieplne.
Ogólnie to jak zwykle Pozdrawiam i dzięki za ciekawy film
100% racji. Robiąc delida, zawsze "matuję" papierem IHS by poprawić przyczepność ciekłego metalu (mniejsza szansa na jego "ucieczkę") i bardzo zwracam uwagę na równe jego spolerowanie.
Jak już kilka osób wspomniało - fajnie byłoby przekonać się jak PTM7950 sprawdza się na zwykłym procesorze np. w porównaniu do Kryonaut, czy czegoś popularniejszego jak MX4. Trafiłem na opinie (bez dowodów), że przy stosowaniu na IHS nie jest już aż tak dobrze jak na "gołym" rdzeniu.
Ja na 4800H w Omenie miałem 92-95 stopni około na Cryonaut czy ZF12 i GD900. Na honeywell okolice 82*C. Co jednak najciekawsze - pasty po aplikacji przez pierwsze dni miały 5 stopni mniej, ale po tygodniu czy dwóch temperatury rosły do tych wymienionych. Honeywell położyłem ponad rok temu, jak tylko pojawiły się pierwsze wzmianki Seby na pclabie. I do dziś nie mam ani stopnia degradacji.
Jakby co to w HWInfo na dole masz przycisk do resetowania wszystkich wartosci, nie musisz na nowo go odpalac :)
W starym chyba nie było?
@@qkohe155 Nie wiem czy ta opcja byla zawsze, lub czy byla implementowana w ktorejs z pozniejszych wersji, ale odkad siegam pamiecia to zawsze sobie w ten sposob resetowalem wartosci (z tego co pamietam, ale reki nie dam sobie uciac:) )
Nie lubię być czepialski, ale jest jedna rzecz która mi tutaj nie pasuje. Na materiale o PS5 mówiłeś że grawitacja sprawiła że ciekły metal spłynął z procesora bo konsola która może mieć maks 2 lata stała pionowo, a tutaj magicznie LM wytrzymał 5 lat, najpewniej będąc również w pozycji pionowej. No to jak to w końcu jest? Sprzęt może być pionie? czy nie może? Bo jeden film zaprzecza drugiemu.
dokładnie sam sobie zaprzecza
Może to jedna z tych rzeczy których na trzeźwo się nie zrozumie xD
Zależy jak dobrze się uleży to nie spłynie.
Szanse są jak w papier kamień nożyce.
@@In_The_Pain zauważyłem błąd w powiadomieniu z yt...
Ta ps5 z filmiku ewidentnie musiała być grzebana wcześniej bo ewidentnie widać że ciekły metal jest nawet u góry procka a nie tylko w jego dolnej części jak powinna zadziałać sama grawitacja.
2:43 Rajintek to jest to chłodzenie. Kiedyś bardzo dobry stosunek jakości do ceny i temperatur, teraz praktycznie wymarła już marka. (albo niszowa bo praktycznie o niej już nie słysze)
Takiego EreBossa od Rajinteka chciał mieć każdy, killer chłodzenie to było.
Spox, masz super wysokie napięcie na tym procesorze przy tym taktowaniu. Nie masz włączonego również profilu XMP pamięci RAM, przez co pamięć działa na nastawach domyślnych DDR4 JEDEC, czyli 2133 MHz.
co?
Co co ? Wszystko się zgadza, co napisał Michał. Co prawda test dotyczy procesora, ale docelowo na tej maszynie włączony będzie na pewno profil XMP zwłaszcza, że to mogą być te G.Skille z CL14 :)
@@guig2004 a tak mi się napisało, wiesz...
#Wielki Elektronik co szef powiedział o drzemce w pracy? 🤣Fajny film jak zawsze, daję łapkę w górę i do następnego!
Przecież to jego firma
Wsio spoczko, ale jedno pytanko. Teraz użyty został oryginalny Honeywell? Chodzi mi o opakowanie, już nie jest tajemnicza paczka z chin 😁 Czy jest różnica między padem z tego filmiku, a tym z poprzedniego (bez brandu Honeywell z alli)?
Skoro termopad daje tak dobre wyniki to nie może być podrobiony. Sprzedawcy z ali po prostu kupują duża powierzchnie pada i sprzedają je w małych kawałkach. Gdyby ktoś zaczął to podrabiać to wyniki byłyby dużo gorsze
Ten pierwszy termopad był mój - kupiłem go dla siebie, żeby spox założył go do mojego Frankensteina. Reszta poszła na testy. Zakup był na Ali u chińczyka, w opisie była informacja, że to Honeywell. Te obecne termopady są od innego dostawcy i ten już pakuje w pudełka z logo.
@@Brodaty_Zbir a jak się sprawuje po jakimś czasie? Nadal niskie temp czy już urosły?
@@Brodaty_Zbir możesz podzielić się linkiem do tych z pudełkiem z logo?
mam laptopa gamingowego MSI z GTX 1050Ti i core i5 7300hq kupionego 6 lat temu. Po 2 latach uzywania czyscilem uklad chlodzenia i wymienilem paste na termal grizzly. Temperatury oscylowaly podczas grania w granicach 80 st na gpu i 97 na cpu. Wczoraj dalem ciekly metal na oba procesory + czyszczenie i teraz ledwo dochodzi do 60 st na gpu i 68-70st na cpu
Spoko, jaki ciekły metal zastosowałeś? czy radiator CPU jest miedziany (bez niklu?) Ja obawiam się wytrącania amalgamatów po jakimś czasie... daj znać jak temperaturowo
teraz wygląda u Ciebie.
@@sawojarianski6991 ciekly metal tez jest z thermal grizzly. Po 7 miesiacach temperatury są podobne, teraz nieco wyższe ale to pewnie dlatego że mamy lato a nakładałem to w zimie. Chlodzenie jest miedziane, do tej pory nie ma problemów także polecam bo działa :)
Szkoda, że montażysta nie dał podsumowania w jakiejś tabelce. Widz mógłby lepiej ocenić efekty tego eksperymentu.
No i coś tu się nie klei z tą teorią, że PS5 nie może być w pionie bo ciekły metal ucieknie. Natomiast prawie wszystkie PC są pionowo i problemów nie ma?
raczej napięcie powierzchniowe go trzyma, ale niby można dmuchać na zimne
Trzeba zrobić test po 5 latach pracy termopada i dopiero porównać z pięcioletnim ciekłym metalem, bo tak to mamy porównanie świeżego termopada kontra pięcioletni ciekły metal
Fajnie by było żeby na tym samym sprzęcie na koniec zrobić ten sam test z tym ze wymienić thermal grizzly na ten termopad.
Dokładnie o tym samym pomyślałem. Robiłem tak kiedyś z jakimś gpu i wyniki były dobre, ale nie tak dobre jak ciekły, wiadomo.
Ja z cieklym metalem od dawna mam do czynienia w swoich pc i nikt mi nie wmowi ze jakies pasty termopady sa lepsze koniec kropka, po 5 latach jak sam stwierdziles wszystko pieknie, po 5 latach stary.
4:40 zasilacz off i trzeba poczekać aż prąd zejdzie z kondensatorów można pomóc sobie przyciskiem power pozdrawiam
Świetny materiał, dzięki.
no i jak tam teraz Twoja teoria z tym, ze ciekly metal splywa w PS5?
tlumaczylem ostatnio, ze sposob aplikacji jest problemem, a nie pozycja w jakiej pracuje konsola
Panie SPOKS mam pewną i dosyć znaną radę. Jak ktoś posiada Laptopa do grania to wie, że sprzęt lubi się nagrzewać. Zauważyłem jedną istotną rzecz, zbyt mała szczelina, po między blatem biurka a spodem lapka, gdzie blat potrafi się nagrzewać i oddawać ciepło. Całe to gadanie o podstawkach do laptopów to jest jakieś rozwiązanie ale wystarczy kupić sobie takie gumowe klejące się podkładki za 10zł i zrobić z nich grubsze stopki do lapka. Druga sprawa to granie na klawiaturze komputerowej a nie na klawiaturze laptopa. Pozdrawiam.
15:45 nie trzeba HWinfo restartować, na dole tym zegarkiem klikasz i się resetują wartości min max avg ;)
*Materiał się podobał, jednak rodzi się pytanie.*
_Dlaczego od strzała na PS5 różnica między ciekłym a termo-pastą jest natychmiastowa?_
W PS5 nie zbadasz dokładnie czy jest różnica, bo nie masz jak temperatur sprawdzić
@@jagoooodkaIgosiaczek *No ale po co to piszesz, jak było kilka materiałów że TO SŁYCHAĆ że DZIAŁAAAAAAAAAAAAAAA*
W końcu po tygodniowej przerwie ale jest 😎💪
4:40 - odepnijcie zasilanie
4:50 - uruchamia się wentylator i świecą diody sygnalizujące obecność zasilania 🤣
Wiesz co to naladowne kondensatory?
Brawo :) koronny dowód żeby nie używać pasty, termopada dałem pod radiator 0,5mm termopad miód. Daj termopad 15W/mK.
Dla ludzi którzy myślą że jest to rtęć.
Opary rtęci są szkodliwe,więc nie można podgrzewać.
A ciekły metal to gal.
Mam jeszcze dłużej Thermal Grizzly Conductonaut na 3770K@4.7GHz@1.35V (ciekły metal mam pod IHS jak i między IHS i Be Quiet Dark Rock 3 Pro, bo ten cooler nie ma na stopce amelinium, które zjadłby ciekły metal) i po 6.5 - 7 latach nie odczuwam jakiegoś spadku formy :).
Taki termopad jest na pewno o niebo łatwiejszy w aplikacji i mniej problematyczny, ale wtedy takiej opcji nie było/nie znałem.
Piękny wynik 💪
VRM jest gorąca bo jak zapodałeś powyżej 1.4V to wcale się nie dziwię. Płyta główna musi być dobra bo z średniego segmentu czasami problem pojawiał się już przy 1.35V. Przy swoim i7-8700k jeszcze na intelowskim glucie trzymam okolice 1.205V przy 4.5 GHz CB 9183 i 81 stopni maks. Twoja sztuka nie najlepsza(wiadomo loteria) pewnie napotkałeś ścianę i 5 GHz nie mogłeś ustabilizować nawet z pomocą ciekłego metalu. Swój set będę zmieniał dopiero przy NV RTX 5XXX.
4:24 ja na MacBooku Air M2 na baterii wyszło mi w tym samym teście około 8600
Dziękujemy.
Spoko 12:50 tylko, że jeżeli to pasta TG była wąskim gardłem to nie będzie różnicy.
Testy wykazywały już dawno, że po zaaplikowaniu ciekłego metalu i powrocie to pasty były lepsze wyniki niż przed zaaplikowaniem ciekłego metalu. Tak jakby ciekły metal jednak zawsze w jakimś stopniu zostawał na elemencie może nie na zawsze ale nie da się go usunąć.
jak możesz to na ihs też na próbę fajnie by bylo dać PTM i zobaczyć czy coś się zmieni względem TG
też jestem ciekawy...🤔
W sumie ciekawe było by porównanie jeszcze z thermal grizzly - czy termopad lepszy od thermal grizzly
Nie ma co porównywać, bo wiadomo, że jest. :)
kupiłem, jeszcze nie przetestowałem xD pozdro!
Jak temperatura ma nie byc wieksza skoro termopad ma parametry ok 10x gorsze od cieklego metalu( ~7-10w vs ok 80w). Pomijam juz fakt ze termopad uniemozliwia bezposredni styk chlodzenia i procesora. Pasta czy ciekly metal ma za zadanie wypelnienie tych miejsc, mikro zaglebien, mikro rys gdzie styku miedzy metalami nie ma i znajduje sie tam powietrze. W ten sposob umozliwia calosciowy kontakt chlodzenia i procesora. Dosc rzeczowe testy roznych typow, grubosci i parametrow termopadow byly juz walkowane na wielu kanalach. Pady to takie troche zlo konieczne. Srednio sie spisuja i jest wiele rzeczy ktore dziala lepiej. Ale nie zastosujemy pasty czy metalu w miejscach o zroznicowanej wysokosci, wiekszej odleglosci itp. Za to termopady ratuja sytuacje w takich miejscach np w laptopach gdzie mamy jedna duza plyte aluminiowa ktora przejmuje cieplo od wielu roznych elementow roznej wielkosci. W takim wypadku grubsze temopady montujemy na elementach i dokrecamy plyte. Jedne trmopady siądą mocniej inne slabiej i tak bedziemy chlodzic miejsca ktore nie byly chlodzone wczeniej albo miały slaby kontakt z chlodzeniem.
Siema, jestem totalnym laikiem i mam pytanie, dlaczego stosuje się IHS? Przecież w ps4 pro nie ma tego ustrojstwa i radiator przylega bezpośrednio do rdzenia procesora. Na logikę bez pośrednictwa tej blaszki chłodzenie byłoby bardziej efektywne. pozdrawiam wszystkich :)
No nie do końca. Masz dużo większą powierzchnię cieplna rozproszoną
Zgaduję że chodzi tu albo o zwiększenie powierzchni, aby było bardziej efektywnie rozprowadzać ciepło do radiatora, bądź aby ochronić go przed uszkodzeniami przy zakładaniu chlodzenia, bądź to i to
@@crowman6330 dokładnie tak
Ihs czyli rozpraszacz ciepła 🙂jest bardziej efektywne o ile pod ihs jest ciekły metal lub jest zlutowany z procesorem
IHS stosuje się z kilku powodów.
1 ochrona rdzenia - dawno temu procesory, np AMD Athlon na socket A miały goły rdzeń i często dochodziło do tego uszkodzenia - ukruszenia.
2 lepszego chłodzenia - większą powierzchnia oddaje ciepło do radiatora.
3 lepszego docisku do gniazda - substrat jest dość kruchy i łatwo się odkształca a IHS ma temu zapobiegać.
Ikona zegara w HWinfo resetujesz odczyty - nie musisz wyłączać i włączać programu
Zobaczył by jak do PTM7950 ma się Gelid GP-ULTIMATE, na specyfikacji fajnie to wygląda, 15W/mK ciekawo czy by sobie poradził.
Byłaby kompletna tragedia. Gelid GP-ULTIMATE to klasyczny termopad.
Nie do końca rzetelny test... na ciekłym metalu thermal grizzly pod wiatrakiem była wygrzana A po zmianie była nowa położona- ona też potrzebuje czasu. Lepszym porównaniem byłoby położenie nowej pasty przed wyczyszczeniem ciekłego metalu i porównanie tego do pada z nową pasta. Ale to tyle ode mnie
Dokładnie,druga sprawa to wpływ temp. otoczenia na wyniki,dlatego ten test to taka zapchaj dziura byleby coś było na kanale.
Trochę za mocno się jarasz tą taśmą , ale też jestem pod wrażeniem . Termotasma na procku heheszki . Ciekły i wodne chłodzenie jak tam czas jest lepsze wydaje mnie się . Ale ja to zwykły ziemniak 🥔 to się nie znam .
Temperatury masz takie same bo nie przekroczyles maksymalnej przewodnosci cieplnej dla tego termpoada. Zrob to na custom LC z najnowszymi intelami to zobaczysz i zrozumiesz roznice.
Zrób jeszcze test z fabrycznym procesorem, ale z termopadem między procem a chłodzeniem vs pasta
na laptopie tak zrobił w poprzednim filmie
@@TypowyPolak345 wiem, na YT są tylko testy na laptopach - ciekawe to
a może zrobisz test termopar vs pasta termo?
Trzeba było być na streamach... termopad jest porównywalny do ciekłego metalu pasta to przy nim nic
@@amugus3486 chodziło mi ogólnie pasta na ihs vs termopad ? i czy w przypadku i9 12900k miało by to sens ? i sorka ale na każdym nie mogę być streamie bo sam prowadzę kanał 😊
Powiedz mi, czy z termalpadem osiągnąłbym lepsze wyniki niż na paście arctic mx4 czy może bawić się w ciekły metal pytam o laptopa
termopad czy ciekly metal napewno da swoje, najbardziej kulture pracy podniesie
Dla mnie Grizzly to scam ze względu na cenę. Po ponad roku stwierdziłem, że wymienię pastę, bo zaczyna mi dość mocno grzać Ryzena 3600. Tak. Niepodkręconego, nie katowanego, zwykłego Ryzena chłodzonego Ferą 5. Po zdjęciu Fery okazało się, że z pasty zostały dosłownie wióry. Nie podejrzewam, żeby jedna z największych sieci w Polsce oferowała podróby, ale po tym wszystkim postanowiłem przeprosić się Z MX-4. Z nią nigdy nie miałem takich jaj. Na dodatek różnica w cenie jest dość znaczna, a przy mojej konfiguracji w zupełności jej wydajność starcza.
elegancko. Ja niestety dałem też ciekły metal na ihs i po czasie zespawał mi sie z chłodzeniem tak, że przy próbie demontażu ukręciłem IHS i nim uszkodziłem rdzeń :V
to mogłeś go lekko przygrzać hotem i spróbować odseparować cienkim drutem, np. molibdenowym 0,05mm średnicy
Nieźle don... 😀🤣
Pewnie miałeś aluminiową stopę radiatora. Ciekły metal bardzo nie lubi się z amelinium i szybko wchodzi z nim w reakcję. To podstawowa wiedza przy zabawie z ciekłym metalem.
@@zetorson7358 na 90% niklowana miedź, Grandis 3 to był. Wystarczyło delikatnie spolerować powierzchnie i było jak nówka. Metal tak jakby wział i "wysechł" totalnie zespawując te 2 powierzchnie. Procek to był "tylko" 4790k wiec do przezycia, a metal od thermal grizzly
Hej. Mam problem z moją ps3 slim cech 2004. Nie chce do końca ładować gier pomyślałem że laser ale wymieniłem go na nowy i nic to nie dało. Wszystkie aktualizacje robiłem przywracanie systemu tez.
różnica w temperaturach jest, z korzyscią dla PTM , ciekawe czy termopad wyschnie w dłuższy okresie czasu... poczekamy ... zobaczymy... Materiał video dobry, proszę o więcej testów , pozdrawiam
wlasnie te termpoady mają mieć podobno tą zalete że tak szybko nie wyschną. Ale to trzeba przetestować cieżko uwierzyc na słowo :)
Wysychają . Kupiłem ją dobre pół roku temu lub dawniej zanim mało kto o niej słyszał . W moim Legionie 5 widać różnice pomiędzy zwykłą pastą a tą honeywell lecz po jakimś czasie też spada wydajność jak przy normalnych pastach . Jak nakładałem termopada ponownie to ten stary bardzo ciężko się go usuwa. Bałem się że rezystory co są obok rdzenia procesora zeskrobie je lub urwie.
@WielkiElektronik
Czy ThermalGrizzly między IHS a radiatorem nie jest wąskim gardłem dla przewodnictwa ciepła w obu przypadkach? 🤔
Wszystkie procki od intela tak miały od 10 generacji są lutowane. Wszystko zależy jaki prąd idzie na procesor i czy kręcisz czy nie. Ja na swoim zmieniłem na ciekły metal po 5 latach.
@@kamilciebien7315 nie każdy procesor intela 10 gen jest lutowany od taka ciekawostka o ktorej mało kto wie :)
ostatnio Firefox obciążył mi procesor na 100% temperatura skoczyła ponad 100 stopni. chwilę to tak pracowało zanim się połapałem. Mój proc i9 10900k. na standardowych ustawieniach
Domyślałem się że Thermal Pad nie zdoła zbić temperatur tak jak Ciekły Metal, bo nam nie chodzi o zbicie temperatury na CPU powyżej 80 stopni, a o zbicie temperatur całkowicie, to znaczy że interesuje nas cały zakres a nie od momentu kiedy osiągniemy te 80 stopni. Jak mówiłem muszę to przetestować na GPU Rx 5700 xt bo to cholerstwo się grzeje do 110 stopni. W takich przypadkach ma to większy sens, niż w przypadku CPU.
Czekam na jakieś info jak poszło.
Jak już wymienisz pastę na termopad to dodatkowo polecam zrobić undervolting.
Ja tez wymieniłem pastę na ten termopad od honeywell w rx6600xt, ale moja karta jest już po uv. Hot spot przed wymiana 87stopni przy 1950rpm. Po wymianie 83 topnie przy 1800rpm.
@@MateuszSlapek Też myślałem o undervolting'u, generalnie sprzęt idzie dla dzieciaków z rodziny, także jak już im złorzę to ustawię. Ale to nie wszystko, to samo zamierzam zrobić z moim 6900xt jak się wszystko uda z 5700xt :)
Witam mam pytanie dzisiaj dzwoniłem do serwisu konsol i pytałem o wymianę pasty na termopad w xsx i gość powiedział bze termopad jest gorszy o pasty co ty na to???
Co to za niebieskie ściereczki których Pan używa do czyszczenia? Pozdrawiam
A mam pytanie ,czy 60 70 stopni na końcówce mocy w radiu samochodowym to normalne jak sprawdzalem to na radiatoze od nowosci nie bylo pasty radio jvc kd x210
Będziesz na Tranceformations we Wrocławiu? 4 lutego 😁
Mam pytanie...stacjonujesz w CK czy Rzeszów? Przy switch lite wykonujecie już jakieś pracę i modyfikacje?
Powrót PS4 SLIM do sprzedaży w elektromarketach oraz padów Dualshock 4 oznacza wznowienie produkcji konsoli?
Ciekawi mnie jaka była by różnica pasty vs termopad. Ja mam i7 10700kf z chłodzeniem wodnym od spc i przy burnerze osiągam max 70 stopni( pasta będzie miała jakoś w marcu rok dopiero). Może i ja się skuszę i to przetestuje, bo mało jest testów na ten temat.
jak ogarniesz ten temat to pochwal się wynikami :)
Dzień dobry lub dobry wieczór robi pan rebaling ps3 FAT, z tego co czytałem to jest winowajcą a konsola włącza się po chwili żółta lampka i wyłącza się
Jak dla mnie jeżeli nie widać różnicy to po co się męczyć z ciekłym metalem? Nawet jak ten termopad wytrzyma mniej czasu to usunięcie go i ponowna aplikacja jest szybka, a przede wszystkim nie uszkadza rdzenia
A mógłbyś termopad dać jeszcze pomiędzy ihs a chłodzenie i ciekawe ile wtedy by wyszło :)
Po 5 latach i tak ciekly metal rzadzi.
Jak ja coś robię w kompie to odpinam kabel zasilania i przytrzymuję przycisk power dokupiłem nowy dyskk ssd 1 tb good ram media expert i procesor 9 generacji moja płyta główna spiera mam płytę główną gigabyte aorus z370 gaming k3 i wystarczy bios pobrać F10 który spiera 9 generacji procesora i7 pracuje komp szybciej a gry chodzą jagby komp z fabryki był kupiony
A teraz po polsku proszę.....
@@CzesiuG no proszę nie dość że jestem z polski to na mnie bejtujecie
@@CzesiuG koleś mi w telefonie ekran dotykowy psuje się a ty co
@@CzesiuG ja jestem widzem też tego youtubera i na mnie też szacunek trzymać
a moze zrob test jak sie zbiera ciekly metal rozlutownica z odsysaniem? oczywiscie temp najnizsza jaka sie da czy cos, zeby nic nie uszkodzic
Co tak długo?
Dzień dobry Spox ja z zapytaniem czy naprawiasz też chromebooki?
Polecam wypróbować LT-100 jest średnio o 8% lepszy niż TGC a jest dużo tańszy.
Mogłeś dać PTM bez zakładania IHS. Metal strach w taki sposób kłaść, ale niektórzy tak robią. Termopad jest miękki więc krzywdy by nie było :D
IHS jest dość gruby. Bez niego radiator by źle przylegał do rdzenia (o ile w ogóle by bo dotykał). Bez IHS'a jest też duże ryzyko ukruszenia rdzenia przy montażu chłodzenia CPU. Poza tym Honeywel to nie jest normalny thermopad (właściwie w ogóle nim nie jest). To pasta termoprzewodząca uformowana na kształt plastra. Argument cyt,: "Termopad jest miękki więc krzywdy by nie było" jest więc chybiony.
Ciekawe, mogłeś jeszcze spróbować dać ThermalGrizzly pod IHS'a i zobaczyć jak będzie. ;)
Będzie na Live 😉💪
@@WielkiElektronik kiedy
Ptm 7950 napewno na plus, że względu na te same parametry jak ciekły metal, ale za to bardziej bezpieczny przy aplikacji przez domowego użytkownika.
Kto tak powiedział że te same parametry? Źródło.
Jak widziałeś na ciekłym były temp 73-74, a na PTM 79-81 więc wynik końcowy gorszy. Bezpieczny jest, ale do ciekłego metalu nie ma startu, choć chciałbym żeby było inaczej 😉
Mam tez 8700k w 2017 został nałożony ciekły metal temp są bardzo dobre na taki czas co zwykła pasta już dawno straciła by właściwości, co do ciekłego metalu jakoś po tylu latach nie wypłynął z procka to dla czego w ps5 miałby być z tym problem jedyne wytłumaczenie trafią się ps5 które mają fabrycznie złe zaaplikowany ciekły metal,
Ja używam r5 3600 od dnia premiery, nadal ma 60 stopni na moim chłodzeniu podczas obciążenia
to teraz trzeba zrobić chłodzenie bez IHS'a :) grubo termopad i powinno pójść ;>
prime95 trzeba testować temperatury i badać stabilność a nie pasjansami z pod windy.
mam pytanko....jak to jest stacjonarka, to raczej plyta w pionie byla, a nie splynal ciekly jak w PS?
Hej, #WielkiElektronik czy mógłbyś któregoś razu porównać w jakichś testach ten termopad z o wiele tańszym termopadem (za parę dolarów), który też można znaleźć na Ali? Jakie faktycznie są różnice, poza cenową, bo ta jest dość duża. Zastanawia mnie, czy czasem wysoka cena nie wynika z marży niektórych sprzedawców, a termopad z grubsza jest ten sam. Pozdro
A czy naprawiasz też ps2 bo bym chciał wiedzieć bo moja jest przerdzewiała
to jeszcze mógłbyś zrobić TEST na płycie w obudowie bo zdecydowanie materiał na który kładziesz MoBo nagrzewa nie oddaje ciepła blokuje z drugiej strony !! i zetrzyj plastę i daj termopad po drugiej stronie by była taka sama wartość przewodząca.
Dlaczego terpentyna zamiast alk. izopropylowego?
Jak z fabrycznym ciekłym metalem, też używają grizzliego?
Mam pytanie odnośnie do kontrolerów od PlayStation 5 czy lepiej aby ładować pady konsolą poprzez kabel który jest w zestawie czy lepiej ładować poprzez ładowarkę od telefonu np Xaomi Redmi i czy ma to wpływ na działanie bądź wytrzymałość baterii w kontrolerze
Z góry dziękuję za odpowiedź 😉🙂
Nie powinno
A co mamy myśleć, trzeba go wygrzać ze 24h i sprawdzić jeszcze raz... Ale ogólnie dobrze daje radę, na pewno trudniej coś zepsuć takim thermalpadem niż ciekłym metalem.
Kupiłem czysty gal jako ciekły metal na CPU i tak jak autor filmu pokazał niestety wytrąca się jakiś 'amalgamat' - porowata powietrzchnia, na radiatorze miedzianym na laptopie. Podstawa niskich temperatur to wg mnie polerowanie powierzchni i bardzo mało pasty. Ciekły metal zyska przewagę wobec pasty na nierównych powierzchniach ale tak jak tutaj pokazano, praktycznie różnica może być nieduża..
Od kupię Od Pana płytę główną 😀😃🙂
Jak nie mam termooada to można zastosować pastę pod procesor i jego rdzeń ? czy przed taką operacją zakupić termo i wtedy działać ?
Jutro/środa zrobię Live i na nim damy pastę + test.
Wyjdzie w praniu co i jak.
@@WielkiElektronik SUPER !!!!! :) Pozdrawiam
Pytanie ile ten termopad przezyje - tam masz żywotnośč na 7000 cykli czy jakoś tak
powinien dłużej przynajmniej według producenta.
Uczciwy to ten pomiar nie był ... 2 letnia pasta vs nowa między ihs a chłodzenie, nawet termal grizzly z czasem traci trochę funkcjonalności (mam w laptopie i pc i po roku widać około 1-2 °c wzrostu - po zmianie wraca do poprzednich wartości) choć wynik i tak wskazał na ciekły metal to warto mieć to na uwadze
@WielkiEletronik mam pytanie laptop 6 miesięcy od zakupu jeszcze na gwarancji i się przegrzewa. Co robić wysyłać na gwarancję czy semu czyścić???
Przegrzewa w sensie throttling czy wyłącza się? Jeśli pierwsze, to zrób undervolting i wyłącz lub zmniejsz taktowanie turbo. A jeśli drugie, to oddaj na rękojmię.
@@goorthiss laptop to asus tuf gaming f15 fx506hcb-hn200t rtx3050 i5 11400h
Laptop się grzeje ze grafika zaczyna się ciąć i procesor zwalnia. Muszę sprawdzić jaką temperaturę łapie. Gram w world of thanks na początku mam 120 fps ale po chwil spada 70-80. Latop się nie wyłącza
@@damkozi7799 to undervolting zrób, ewentualnie jak nie ma plomb to wymień pastę i tyle
@ ja go nie rozbierałem. Na pewno ma plomby
A jakby wywalić ihs to jaka wtedy będzie różnica w temperaturze?
Hej! Wiszę że zajmujesz się też laptopami więc mam pytanie. Da się wymienić kartę graficzną w laptopie z gtx 1650 na np rtx 2070 i ile by to kosztowało razem z kupnem karty.
Nie jest to mozliwe.
Mam u siebie w kompie ciekły metal. Już kiedyś słyszałem ze chyba żre trochę. I teraz sie zastanawiam czy reagować i wymieniać na pastę? Komp to server na pliki. Plex itp chodzi 24/7 od chyba myślę ze juz ponad 5 lat. Niby problemów żadnych nie mam. Ktos się wypowie?
Skoro chodzi dobrze, temp niskie - nie rób nic.
Witam ciekawy termopad.
po co trzymać konsole w poziomie ? ile kosztuje poprawa tego chłodzenia i jaki termin od przesłania konsoli uznajesz ?
u mnie też będzie ciekły metal na procesorze? jeśli tak, nie będę tego ruszał
8700K 4.7GHz to taka bieda. Procek lata spokojnie na 5.3GHz. Dużo wydajniejszy jest od R5 3600. Skoro w obu przypadkach jest 4.7GHz na wszystkich rdzeniach to wynik musi byc taki sam. Różni sie kilkoma punktami z względu na termopad pod IHS i nie wygrzaną pastą na IHS.
Jakie dokładnie ustawienia w bios pod takie taktowanie ?
I pracuje 5.3GHz na wszystkich rdzeniach czy tylko ma 2 ?
@@WielkiElektronik Wszystkie rdzenie. Dokładnie nie da się podać wszystkich ustawień dlatego, że każdy chip jest inny. Twój na przykład może osiągnąć 5.1GHz, a jak jest sztuka wyselekcjonowana to może i 5.5GHz na wszystkich rdzeniach. Ja miałem 6700K po delidzie 4.8GHz 1.45V LLV lvl5 na płycie Z270-E STRIX. Zacznij od 5.1GHz 1.4V potem CineBench R23 na 30 minut, jak błąd to podnieś napięcie o 0.1V i test. Aż będzie stabilnie. Potem to samo z 5.2 i 5.3GHz.
Ciekawiło mnie czy dasz termopada do procka nie jest źle jak na termopada po sama pasta nic by nie dała przy tym ghz
Ciekawy materiał.
honeywell czy w formie pada czy zwykłej pasty to to samo. Z pastą chyba mniej zachodu z tym docinaniem :)
ps. w legionach chyba jest właśnie honeywell , po zmianie na uwielbiane thermalgrizzly jest pogorszenie temperatur :)
Odczekanie po nałożeniu PTM7950-SP w temperaturze pokojowej około 15 godzin przed założeniem radiatora, to według mnie trochę zachodu jest ;)
@@goorthiss 15 minut :)
skąd te info że w legionach jest honeywell ?
I ta płyta z ciekłym metalem pracowała w pionie czy poziomie?
Hej ile byś chciał za tą płytę z procesorem kupiłbym ja od ciebie bo umnie poszła
Mój 13700k przy 5,5 GHz @ 1.385V na 100% obładowaniu zużywa prawie 300W xD, ale tylko przez chwilę bo obniża zegary po chwili i spada zużycie mocy do 250W (chłodzenie Deepcool Castle 360mm). Nie wiem jak ludzie osiągają na 13900k 6 GHz, chyba z podłączoną chłodnicą samochodową.
nie chce mi Pan może tego wysłać? przyda mi sie bo nie mam komputera 😅
Fajnie że mamy alternatywe. Myślę że póki w ps5 dobrze sprawuj się ciekły metal i trzymamy konsole w poziomie to nie ma co zmieniać.
Pytanie jaka jest żywotność tego termopada🙂