Technika řezu u ovocných stromů

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 88

  • @honzasedy7309
    @honzasedy7309 4 роки тому +24

    Díky za Vaše videa! Konečně si vlastní nevědomostí nebudu ničit stromky na zahradě.

  • @petrbacak5961
    @petrbacak5961 4 роки тому +10

    Perfektni odbornik! Hlavne nekomu predejte vas kumst!

  • @mariekafkova3766
    @mariekafkova3766 4 роки тому +12

    skvělé video -velmi potřebné a poučné - moc děkujeme

  • @TheSuky2
    @TheSuky2 4 роки тому +7

    Super! Pro trotla jako jsem já je to úžasné!

  • @marketapazderkova
    @marketapazderkova 2 роки тому +1

    Moc děkujeme za tato videa, velmi nám pomohla!

  • @ANDREASDEUTSCH
    @ANDREASDEUTSCH 4 роки тому +2

    Vaše videa jsou skvělá, konečně se dozvím, jak na to. Díky.

  • @alenaplaskova6007
    @alenaplaskova6007 3 роки тому +2

    Děkuji za video. Jste perfektní!

  • @danielsanta2637
    @danielsanta2637 2 роки тому +1

    klobúk dole ďakujem za super videá ste PÁN majster

  • @annahronkova5039
    @annahronkova5039 Рік тому

    ...úžasný pán! moc děkuji!

  • @stepankoblizek9740
    @stepankoblizek9740 8 місяців тому

    Honzo vy jste legenda

  • @jozefkusnir9445
    @jozefkusnir9445 4 роки тому +3

    P.Urbanek všetko je to hoby náradie ja vrelo odporúčam nožnice dvojcepelove castellari T91 . Aj ja som mal takéto nožnice kopu až kým nepoužívam dvojcepelove nožnice a to sa nastryham tiež ale tieto nožnice stoja síce 35€ ale tá ruka po celom dní je v pohode. Vrelo odporúčam pre každého kto má toho trochu viac.
    Áno p.Urbanek aj ja sa stretávam s touto vecou že každý strihá centimeter od očka a na plocho.
    Pre tvorbu kaluzu teda obrast rany je ideálny šikmy rez .
    Najhoršie su prípady že človek si kúpi stromček posadí a zostrihané 60 až 80 CM a potom ho nechá rásť 1rok a nekroza ktorá sa šíri stohoto čipku rovno do terminálu po vlaknach po ďalšom roku nastáva exitus. Naozaj ľudia dávajte pozor pán Urbanek je z praxe plne súhlasím .

  • @milosk7380
    @milosk7380 4 роки тому +4

    Pane Urbánek, děkuji za další pěkné video,je vidět, že už jste se něco nastrihal 👍. Jen si dovolím ohledně pilky, lepší, výkonnější a levnější než Fiskars je Husqvarna, vřele doporučuji. Dále bych ocenil jak na řez třešně, roste bujně a dělá patra jak kvedlacka. Jestli je možno ji řezat ven a zkracovat terminál jako u jabloně, otvírat korunu a tak, např. ukázku na dvouletém nevychovávaném stromku.

  • @karlosk.7472
    @karlosk.7472 Рік тому +2

    Díky za rady. Osobně používám vosk na rány, latex se mi neosvědčil. Jak to říká pan Jan by znamenalo, že všichni výrobci štěpařských vosků a ochranných prostředků nejsou odborníci a dělají to zbytečně, což se mi nezdá. Dle mého názoru bílá barva vosků může mít souvislost s ohříváním rány v létě. Tmavá barva se dokáže rozpálit na mnoho desítek °C kdežto bílá je chladná a asi tak nedegraduje pod UV zářením. Na řezy používám malou ostrou rámovou pilku s úzkým listem, řez tak 0,5 mm. Dělá se s ní lépe než jsem viděl ve videu kde s pilkou se širokým dvojbřitým řezem pan Jan trochu zápasí. Silnější větev naříznu i zespoda abych zabránil nechtěnému vytvoření záděry.

    • @Zdeněk-m2l
      @Zdeněk-m2l 11 місяців тому +1

      Štěpařský vosk používám na roubování. U zatírání ran pouze balzám, jednak dobře chytá na ránu a je pružný, a když je řez dobře vedený a čistý, tak se krásně hojí. Od vosku je člověk zalepený a nedej bože, když se dostane na oblečení např. při práci v korunách. Bílá latexová barva se používá na kmeny a silné větve proti tvorbě mrazových trhlin, já mám raději klasické hašené vápno.

  • @stanislavaurikova942
    @stanislavaurikova942 3 роки тому +1

    Perfektne vysvetlene

  • @annavalachova2599
    @annavalachova2599 Рік тому

    super výklad.

  • @kromi0
    @kromi0 9 місяців тому

    jsem neskutečně překvapený tím ochranným nátěrem, všude vidím ty bílé a lidé to "doporučují" jako ideální variantu. Ale vy použijete malířské barvy + fungicid. Rozhodně dám na vás! Je radost vás sledovat, jak se chováte ke stromům, se vší pokoru a úctou k přírodě.

  • @GardenerMichalCZE
    @GardenerMichalCZE 4 роки тому +3

    Já o tom střihání větví to říkám každýmu a stejně nic! :) Jednou to řeknu a po nějakém čase zase věšák jak sviňa. Stromový balsám, i kupovaný je určitě lepší než latex nebo bůhví jaký sajrajt nebo neošetřená rána. Na domácí přípravu se musí každopádně vědít co použít, a čím strom nezahubit! Co se řezu silnějších větví týká, je možnost naříznout zespodu, a maličko před řezem směrem do větve odříznout celou a pak jen začistit větevní kroužek. Je to sice více profi postup ale je možný taky. Obě varianty jsou správně a časově vyjdou řekl bych podobně.
    Skvělý video i z pohledu odborníka (zahradníka). Pane Urbánku, hodně energie do videí, určitě jsou vaše vědomosti velice užitečné, mnohdy i já vyučenej v oboru čumím jaké užitečné finty na ten řez máte vy.

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 4 роки тому

      Souhlasím!

    • @LandOfTheMiracle1
      @LandOfTheMiracle1 4 роки тому

      To se mi ted presne stalo. U nas na sidlisti jsem profesionalne prorezal zanedbanou jablon o Vanocich. Vcera se na ni jdu podivat a nejakej hlupak orezal vsechny hlavni vetve pilou na metrovy pahyly na nahodu. Katastrofa.

  • @ivcadohnalikova5317
    @ivcadohnalikova5317 4 роки тому +1

    Dobrý den, zaujal mě po domácku dělaný strom. balzám. Chtěla bych si ho připravit a ošetřit starší stromy v zahradě, kterou jsme začali nyní opečovávat. Bohužel rány nebyly nikdy ošetřené, ale chtěla bych se pokusit něco pro stromy udělat. Jen nevím jaké poměry daných přípravků zvolit a jestli mohu použít na různé druhy tj.jabloně,višně, třešeň, meruňku,ořech,švestky. Moc chválím Vaše videa, které úplně hltám a přeji hodně sil. S pozdravem Dohnalíková Iveta

  • @Fant_Omas
    @Fant_Omas 2 роки тому

    Děkuji za videa. Prosím ta tmavě hnědá vodou ředitelná barva je myšleno například Balakryl ?

  • @miroslavzigo9219
    @miroslavzigo9219 3 роки тому +1

    Zdravím Vás, chtěl bych se zeptat na odborníka na ostříhání švestek a meruněk tak zvaný výchovný řez. 20 ks stromků.V okolí Mikulova nebo Valtic.Děkuji za pomoc

  • @ander3982
    @ander3982 4 роки тому +2

    Dobrý deň, keď som bol u vás v dedine na vašej prednáške , tak ste hovorili recept na domáci balzam na stromky, môžem vás poprosiť o ten recept ? Nezapísal som si ho 😔

  • @minaragdoll5
    @minaragdoll5 4 роки тому +5

    Další super názorné video! Děkuji a chci se zeptat, zda neuvažujete o natočení videa o roubování? Děkuji Cibulková Ivana

  • @petralupinkova2283
    @petralupinkova2283 4 роки тому +4

    Dobrý den, můžete napsat přesný recept na ten balzám? Myslím tím přesné názvy barev a dalších přípravků, které do balzámu patří. Díky

    • @milankludil1527
      @milankludil1527 4 роки тому +1

      jeden pan ovocinar použival fermežovu farbu .

    • @jancapurka4656
      @jancapurka4656 4 роки тому

      @@milankludil1527 ale ta asi dlouho schne.

  • @xmeda
    @xmeda 4 роки тому

    Na ty silnejsi vetve mam rad pakove velke nuzky.. pilku beru jen na velke spalky 5cm+. Pekne se to ciste ucvakne, mnohem rychleji a min pracne, nez sudlat pilkou. A ano, tahle vysouvaci Fiskars je docela fajn :) A jeden tip - je dobre tu pilu striknout olejem, pak to hezky reze treba i odolnejsi tujky.
    A nuzky do ruky hlavne s dobre tvarovanymi cepelemi a ostre.. pak neni potreba se s nimi prat a strihaji lehunce.

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 4 роки тому +2

      Pákové nůžky zrychlují výrazně práci a hodí se líným lidem. Líným říkám proto, protože stříhání pákovými nůžky není pro strom ideální- je to jednak daleko méně přesné a navíc tlustá čepel nůžek pod velkým tlakem úplně rozdrtí kůru, takže se rána daleko hůře hojí, zkrátka s nůžkama neuděláte řez tak, jak by měl být ani kdyby se člověk snažil. Samozřejmě se může polemizovat nakolik je to pro strom škodlivé... ale já jsem od stříhání pákovými nůžky úplně upustil a používám je jenom na zpracování už uřezaných větví. A jinak mazání pilky olejem si nedovedu představit. Před každým řezem si patlat pilku, kór když visím někde na stromě nebo na žebřu. To nemůže práci zrychlit, nehledě na to jak bych musel byt za chvíli mastný až za ušima. Řezat se musí umět- pilu nekřivit a musí být ostrá, když se splní tyto dvě podmínky, tak je to raz dva. Horší je když se k místu řezu nedá pohodlně dostat a člověk si musí křivit celé tělo, aby mohl řezat, v tomto případě však olej taky nepomůže, je potřeba pouze vytrvalost, odhodlání a trpělivost.

    • @jirkakzlin6832
      @jirkakzlin6832 4 роки тому +1

      No, nevím... Olej musí přece způsobit nalepování pilin. Jestli pákovky nebo pila není podle mého až tak důležité. Začistit a zatřít a je to to. Pokud to není nějaký extra choulostivý strom, tak si poradí.

    • @xmeda
      @xmeda 4 роки тому

      @@jirkakzlin6832 zkuste rezat tujku ndbo jalovec pilkou do pulky a pak na tu samou pilku sem tam striknete trochu silikonoveho oleje ve spreji.... uvidite sami. Cim houzevnatejsi drevo, tim vic je to znat. A u nozu stejne. Navic na tu cepel potazenou olejovym filmem se jen obtizne neco prilepi. Vetsina necistot jde jen setrit hadrem.

    • @LandOfTheMiracle1
      @LandOfTheMiracle1 4 роки тому

      Kdyz jsme u toho, tak pro strom je odlamovani vetvi od kmene mnohem zdravejsi nez vsechno rezani a strihani, a to z toho duvodu, ze rezem narusite veskere bunky v miste rezu, zatimco odlomenim nebo zlomenim zustanou nedotceny a rana se pokazde krasne zahoji i bez balzamu a vosku.

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 4 роки тому +1

      @@LandOfTheMiracle1 odlomená větev se zatrhne a udělá daleko větší ránu. Nesouhlasím, že by to mělo být šetrnější ke stromu.

  • @igorsklenar2657
    @igorsklenar2657 3 роки тому

    Aký typ nožníc s otočnou rukoveťou Fiskas Pover Gear x PX94?. Aj ich brúsite?

  • @Toby-YT
    @Toby-YT 4 роки тому

    1:40 Dobrý den, mohl bych se zeptat, jaký typ jsou tyto nůžky? Děkuji.

  • @peterpetko475
    @peterpetko475 3 роки тому

    Dobry den,do toho vlastneho balzamu by sa mohlo pridat aj obycajne savo? Aspon trocha,ale asi by to znicilo ten rastovy stimulator,alebo sa mylim?

    • @skajluk
      @skajluk 2 роки тому

      PROSÍM, nepřidávejte savo!!!

  • @alexstacho7910
    @alexstacho7910 9 місяців тому

    Pan Urbanek pisem vam so Slovenska...potrebujem radu ohladom monillie marhul...slovenske pripravky nic moc...vraj u vas v cz je to lepsie,viete poradit?..dakujem

  • @Jane-gt6ef
    @Jane-gt6ef 4 роки тому

    Opět díky! Manžel řeže silnější větve (které mi nejdou pákovkami) elektrickou pilou. Nevím, co na to odborníci, ale stromkům to neublížilo.

    • @GardenerMichalCZE
      @GardenerMichalCZE 4 роки тому

      Pokud se držíte rad řezu větších větví, tak stromu neublížíte. Pokud pila je ostrá, nesejde na tom jestli řetěz nebo plátek u ocasky. Stromy přežijí snad všechno (u tvarování a výchovy), záleží na tom, co na výsledek majitel stromu - vy:)

    • @jirkakzlin6832
      @jirkakzlin6832 4 роки тому +1

      Záleží na tom, jak s tou řetězovkou umí pracovat, jak je ostrá, atd.

    • @DogaAlex85
      @DogaAlex85 2 роки тому

      @@GardenerMichalCZE já mám akučku na plátky

  • @zts9383
    @zts9383 4 роки тому +1

    Super ty nůžky. Já ty svoje po jednom větším stromě už nemůžu utáhnout. Kdyby někdo věděl čím se naředí ztvrdlý štěpařský vosk, tak písněte. Zkoušel jsem rozehřát, ale nereaguje na teplo. Jsou to už nějaké krystaly, jak se to dlouho nepoužilo.

    • @mato5287
      @mato5287 4 роки тому

      Ja ked som mal zatvrdnutý, tak som ho riedil alkoholom stačí kvapnúť trocha destilátu a po chvíli sa pokúsiť rozmiešať.

    • @zts9383
      @zts9383 4 роки тому

      @@mato5287 Díky za doporučení.. Alkohol jsem nahradil technickým lihem, tak nevím jestli to nebyla chyba, jelikož mám naleptaný tak 1 milimetr za dvě noci. Nechám to tam působit a uvidím co to udělá za delší dobu. Krabička je skoro plná a jako kámen v celém objemu.

    • @mato5287
      @mato5287 4 роки тому

      @@zts9383 prípadne normálne do toho navrtať zopár dierok a naliť alkohol do nich proste aspon nejako to narušiť aby sa lieh dostal aj dovnutra.

  • @ondrejkocur3666
    @ondrejkocur3666 3 роки тому

    ako sa robi jarny rez sliviek

  • @beranekCZ
    @beranekCZ 4 роки тому

    Zdravím, nedoporučil by tu někdo zahradníka/firmu v okolí Hradce Králové/Pardubic, se kterým má dobré zkušenosti (samozřejmě na řez ovocných stromů)? Děkuji.

    • @HanzCzechZzZ
      @HanzCzechZzZ 3 роки тому

      Jestli stále sháníte někoho na řez, můžeme přijet my.
      Hezký den

  • @peterkutak
    @peterkutak 4 роки тому

    Dobrý deň, teraz vo februáry je už vhodna doba na rez jablone?

    • @xmeda
      @xmeda 4 роки тому

      To zalezi i na tom, jak u vas je.. jine to bude v nizinach a jine pod Tatrami.. a ja v Brne uz mam ostrihano

    • @peterkutak
      @peterkutak 4 роки тому

      @@xmeda vdaka, tento tyzden bol pekny, na zajtra sice predpovedaju snezenie, ale potom to orezem.

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 4 роки тому +1

      Jabloně se můžou řezat v zimním období, když bezprostředně nehrozí mrazy pod mínus 10 stupňů, alespoň takové mám já pravidlo. A takové mrazy u nás nebyly letos za celou zimu, takže řežu už od Vánoc, abych všecko stihl před rašením. Jabloně by měly být ořezané dřív než se pupeny nalijí. Jak už řezná rána zoranžoví, tak to znamená, že už proudí míza a že je docela pozdě.

    • @LandOfTheMiracle1
      @LandOfTheMiracle1 4 роки тому

      Vhodna doba je kdykoliv po opadu listi, kdy je strom v klidu az do kveteni a klidne i behem nej. Cim drive udelate rez, tim vetsi je pravdepodobnost, ze vice poroste, protoze bude mit vice uskladnene energie. Pozdnejsim rezem redukujete pravdepodobnost nakazy ruznych chorob behem mokre zimy. Brezen je takovy univerzalni ideal.

    • @peterkutak
      @peterkutak 4 роки тому

      @@LandOfTheMiracle1 vdaka

  • @antoninvintrlik5020
    @antoninvintrlik5020 4 роки тому

    😙😙😙1

  • @Husaslunou
    @Husaslunou 4 роки тому

    Prosím, jaká je to pilka? Děkuji.

    • @xmeda
      @xmeda 4 роки тому +1

      Vysouvaci Fiskars Xtract.. bohuzel pomerne draha. Kratka stoji kolem 450 a ty delsi k osmi stovkam. Napr www.alza.cz/hobby/fiskars-xtract-123880-d2361467.htm

    • @Husaslunou
      @Husaslunou 4 роки тому +1

      Děkuju! A ty nůžky s otočnou rukojetí jsou asi taky Fiskars, počítám...

  • @petrhanzl9189
    @petrhanzl9189 3 роки тому

    Ale ta pilka řeže příšerně. Bohužel často jsou na zahradách úplně jiné a větší stromy.

  •  4 роки тому

    Mě teď čeká podobně zanedbaná jabloň. Mám sice souseda - staršího zkušeného zahrádkáře - který mi s tím slíbil pomoc (radou), ale dost možná to budu muset dělat sám a celkem z toho mám obavy, abych ten strom spíš nepoškodil. Ale udělat se to musí, koruna je hustá, jsou tam i ulámené větve (pod tíhou úrody).

    • @LandOfTheMiracle1
      @LandOfTheMiracle1 4 роки тому +1

      Václav Čermák Udelejte mensi rezy v prubehu 2-3 let nez jeden velky prurez za jednu zimu. Jinak vyplodi spoustu “water shoots” (omlouvam se, nevim jak je to cesky) a ty jsou k nicemu.

    •  4 роки тому

      @@LandOfTheMiracle1 Díky za radu! Pokusím se držet na uzdě a nedělat velký zásah.

    • @LandOfTheMiracle1
      @LandOfTheMiracle1 4 роки тому +1

      Václav Čermák Udelal bych prvni rok zaklad. Tzn. polamany vetve, nemocny nebo mrtvy, smerujici do vnitrku stromu a krizici se. Mozna extremni vertikaly, pokud nejaky ma. Pristi rok se da vice tvarovat.

    •  4 роки тому

      @@LandOfTheMiracle1 Ten strom je podle souseda už aspoň 40 let starý a nejméně posledních pět let bez jakékoli údržby, takže koruna je hodně zahuštěná a kříží se tam toho dost. Zkusím to nějak citlivě provzdušnit.

    • @LandOfTheMiracle1
      @LandOfTheMiracle1 4 роки тому

      Václav Čermák Tim spis bych do neho sahal mene, reakce by mohla byt vyrazna. Z krizicich se vetvi bych v tom pripade vybral vylozene ty, ktere se sebe dotykaji a trou se o sebe.

  • @333falco
    @333falco 3 роки тому

    Používám vosk a naprostá spokojenost.ty barvy vypadají hrozně na stromcich.vosk je dražší ale řek bych víc přírodní.