Ktoś tu już wspomniał o programie Sonda - mam podobne wrażenie. Blisko, blisko... a przecież to najlepsze co mnie w telewizji spotkało.... więc... Panie Reduktorze - wielkie brawa !
Jedyny minus to "nie naprawiłem bo nie mam czasu" - trochę szkoda bo dotychczas wszystko było możliwe do naprawy i tak powstawała "prawdziwa legenda". Dzięki za kolejny film.
Uwielbiam Pana programy. Często nachodzi mnie pewna nostalgia, gdy oglądam takie odcinki jak choćby ten. Przełom lat 80/90 to były piękne czasy pod względem sprzętów AV. Człowieka wszystko cieszyło podwójnie, a wszelką elektronikę w sklepach oglądał z wielkim zapałem i wypiekami na twarzy. Były marzenia i ich spełnianie w miarę możliwości...Obecnie wszystko spowszechniało i człowiek stał się jakiś znieczulony na zalewającą nas zewsząd elektronikę. Nie ma już takich zachwytów i przychodzących sąsiadów obejrzeć telewizor przerobiony na PAL i magnetowid z nim współpracujący...Lub posłuchać Diory i Tonsila.
Ja tam się nadal ekscytuję każdą elektroniką. :) I smutno mi, gdy w mojej gminie jest dzień wywozu elektrośmieci i ludzie wystawiają przed swoimi domami niepotrzebne im sprzęty elektroniczne. Mam wtedy chęć je wszystkie zbierać i przechowywać w swoim domu, ale jakbym tak robił to by to już chyba była choroba psychiczna. :)
Aż mi się łezka zakręciła. Miałem w latach 90-tych podobnego Panasonica, chyba z końcówką 200. Genialne stereo dla mnie wtedy. Zgrywałem pożyczone cd na kasety dobrej jakości. Ale czasy.
Plus ➕ za skromną reklamę. Lubię takie sensowne wtrącaenia, wolę tak niż jakieś dziwne nagłe przerwy z bezsensowną reklamą. Polecam częściej dogadać się z producentem/sklepem zawsze dobrze się tego słucha.☺
Miałem do czynienia z tym systemem i na warsztacie i prywatnie. Mam Sony SLV-SX 710 i 20 lat temu wstawiłem go do piwnicy, bo nastała era DVD. Kilka lat temu przyniosłem magnetowid do domu, bo pojawiła się prośba przegrania klasowej imprezy - studniówki i udostępnienia jej na YT. Magnetowid nie działał, nie przyjmował kasety, a po naciśnięciu jakiegoś klawisza wyświetlał dziwne kody. Dotarłem do instrukcji serwisowej i okazało się, że winny jest zasilacz, także impulsowy jak w Panasoniku z filmu. Wymieniłem ponad połowę kondensatorów opierając się tylko o miernik pojemności, bo tych cacek na arduino, co mierzą ESR jeszcze nie było. Udało mi się go naprawić i jakiś czas jeszcze działał, gdy nastąpiła przerwa w jego użytkowaniu (wraz z wejściem DVBT, bo jego tuner był analogowy i nie mógł już służyć za stereofoniczny tuner telewizyjny). Jakiś czas temu przytargałem go znów z piwnicy, bo zaszła potrzeba skopiowania czegoś z taśmy z imprezą rodziną. Niestety, magnetowid już nie działał, więc pożyczyłem jakąś Toshibę, zwykły VHS od rodziców. Może kiedyś naprawię moje Sony i pokażę młodszemu pokoleniu jak to się kiedyś filmy oglądało. Wracając do filmu, podoba mi się materiał o systemie VHS i sposobie nagrywania dźwięku na taśmie video.
Kurcze, jakbym oglądał dawna "Sondę" super film i rewelacyjny kanał. Co piątek czekam na nowy odcinek, to już mój rytuał na koniec tygodnia 🙂 pozdrawiam i czekamy na więcej. Prosiłem już wszesniej w komentarzu, może by tak historia firmy Yamaha. 🙂
Głosuję ZA historią firmy Yamaha (od strony sprzętu audio oczywiście). Garść argumentów, czemu wg mnie ta firma powinna zostać omówiona w ramach tematów audio - koniecznie z porównaniem jakości do innych (np. japońskich) firm: 1). bardzo często widzę, że profesjonaliści grają na fortepianach Yamahy. Znane są też (i popularne) instrumenty klawiszowe tej marki. Coś w tym chyba jest? 2). Yamaha robiła swego czasu bardzo dobre karty dźwiękowe do PC-tów - posiadam taką, jeszcze na złącze ISA, niestety nie ma jej już jak używać we współczesnych PC-tach, ale brzmienie miała bardzo dobre. 3). Nie wiem, jak u innych i czy to w ogóle prawda, ale Yamaha była dla mnie od wieeeelu lat synonimem pięknego brzmienia, do którego się dążyło. Ludzie mieli Technicsy, JVC, Kenwoody, zazdrościłem im wtedy, ale marzyłem o sprzęcie Yamaha :) Ciekawi mnie, czy to subiektywne skojarzenie czy faktycznie byli dobrzy? I jacy są obecnie? 4). niedawno kupiłem używ. wzmacniacz Yamahy z 1987 r., jestem ciekaw, co o tych sprzętach powiedziałby RSz, bo sprzęt nie brzmi tak, jak się spodziewałem (znaczy liczyłem na powalenie jakością brzmienia, wrażenie lepsze niż w filharmonii, dźwięk "prawie audiofilski" itp.), a jest tylko nieco lepiej niż na JVC ;)
@@ciechorobak3455 Niewiem jak brzmią starsze sprzęty audio Yamahy, (pewne niedostatki brzmieniowe są pewnie spowodowane wiekiem sprzętu jak Twój wzmacniacz np.) A co do współczesnego sprzętu tego Japońskiego giganta, to mogę powiedzieć że na forach opinie że Yamaha jest ostra i generuje masę wysokich tonów są nieprawdziwe, są to (w przypadku wzmacniaczy) bardzo wyrównane brzmieniowo produkty o sporej dynamice i gładkim brzmieniu, słabiej zrealizowane płyty brzmią znosnie. Nie wszystkim się wszystko musi podobać, mnie Yamaha porwała dynamiką, i jednocześnie spokojem i gładkoscią,.... Nie chce się rozpisywać bo to trochę nie na temat.. Pozdrawiam.
W połowie lat 90-tych odwiedziłem wujka pracującego w lokalnej rozgłośni radiowej. Tam magnetowidy VHS Hi-Fi używane były wówczas do ciągłej rejestracji nadawanej audycji radiowej (zapewne chodziło o archiwizację wynikającą z przepisów).
KAZDY JEZYK MA INNA LOGIKE I SYSTEM ZNACZEN JA ZNAM WLOSKI HISZPANSKI I RUMUNSKI I GDYBYM JE TLUMACZYL 1 DO 1 TO WIELE RZECZY NIE MIALO BY SENSU. POZDRO PS ALE Z TA FIDELITY TO MASZ RACJE PO WLOSKU JEST FEDELTA CO OZNACZA WIERNOSC
Jak zwykle świetny materiał. Chętnie porównałbym pomiary magnetowidu z filmu z 'kultowym' modelem np. JVC BR-7000ERA. Mogę udostępnić sprzęt do testów :)
Posiadam BR'ke, tylko będę musiał odkopać stary komputer i audigy 2 ZS, dodatkowo porównam taśmę zwykłą pustą, po nagranym filmie ( zwykle bywały lepsze jakościowo ) i taśmę S-VHS, może nawet wpływ sygnału video na dźwięk... Tylko jedyny mankament to szkoła, matura sama się nie napisze...
Ciekawy i wart obejrzenia ten Pana materiał o magnetowidach VHS;):) Jednakże, w pewnej kwestii się z Panem nie zgodzę, że nikt, albo prawie nikt już nie używa magnetowidu, bo są jeszcze firmy świadczące usługi przegrywania z kaset VHS, tak więc, siłą rzeczy, muszą korzystać z tego sprzętu;):) Ja sam do tej pory, co prawda, nie jako firma, a raczej - jako osoba fizyczna, używam jeszcze magnetowidu marki SONY z... 1990 roku i czasami przegrywam znajomym lub rodzinie pamiątkowe filmy z kaset VHS;):) Także tak źle się jeszcze nie ma sprawa z tymi magnetowidami i pewnie znajdą się jeszcze ludzie, którzy jeszcze używają takiego sprzętu lub gdzieś tam mają go schowanego, i przy pewnie, przy porządkach go "odkopią", użyją, i zostawią dla siebie lub użyją dla testu, aby sprawdzić, czy jeszcze działa, i sprzedadzą innym pasjonatom na portalach aukcyjnych;):) Pozdrawiam;):) Artur.
Akurat w tym tygodniu reperowałem swój magnetowid (kondensatory w torze audio, bo ledwo nagrywał dźwięk) Sharp VC-B322N . Co mnie do tego skłoniło? W telewizji dzisiaj o 14-stej dwa pierwsze odcinki Robina z Sherwood. No trzeba nagrać :D Pozdrawiam wszystkich "oszołomów", którzy do tej pory używają takiego sprzętu :)
Pamiętam jak oglądało się ,czasami kilka filmów dziennie , począwszy od Critersów, ucieczki z acatraz , szpiegów tacy jak my, rambo , obcy , predator i wszelakich z van damem.
Jak byłem mały, w domu był magnetowid SONY SLV-715. Przegrywałem na kasety vhs płyty cd, bo wg mnie lepiej brzmiały, niż na kasecie magnetofonowej, ale miałem wtedy z 10-12 lat. :D Dalej mam ten magnetowid, ale zasilacz padł i nikt nie chciał naprawić, bo to było zbyt skomplikowane. EDIT: Napisałem ten komentarz w 25 minucie filmu, a teraz się okazało, że nie tylko ja na to wpadłem jako dziecko. (((-;
magnetowid to były czasy jak w wypożyczalni nie było filmu którego byśmy nie oglądali. Po złotówce i oglądamy haha . Mój pierwszy magnetowid sony 4 głowicowy do dzisiaj stoi sprawny :D
Używam podobnego sprzętu do dnia dzisiejszego, choć w bardzo różnych charakterze. Posiadam Panasonic FS88 sVHS. Nagrania samego toru audio to dopiero początek zastosowań. Nowe kasety VHS dobrej jakości są dość tanie i analogowe. Często przepuszczam sygnał wideo od retro komputerów poprzez RCA, S-video oraz RGB w postaci złącza SCART. Bardzo ładnie jest kompresowany obraz i dobrze wygląda na LCD 4:3 (wejście SCART). Do tego obraz posiada płynną dynamikę przesuwu ekranu z czym wbudowane często uproszczone LCD obsługujące złącze analogowe SCART nie radzą sobie dobrze. Ostatnie nietypowe zastosowanie to forma archiwizacji danych dla komputerów Amiga. W dobie drogich dysków twardych w latach 90, powstało oprogramowanie i interfejs do archiwizacji danych w postaci nośnika VHS. Trochę jak opisywane wgrywanie danych na 8 bitowe C64. Bardzo ciekawy materiał, obejrzałem z ciekawością. Pozdrawiam.
Ok. 1992 kosztował +/- 44 000zł. Kupowany głównie do konwertowania z formatów NTSC na PAL, SVHS na VHS (kupowany to za dużo powiedziane, może 1 szt. na pół roku, osobiście nie sprzedałem ani 1 sztuki). Ale czy miał aż 8 głowic? W katalogu reklamują dla klientów, że 4. Nawiasem mówiąc ten prezentowany na filmie też reklamowany jest jako sprzęt aż z 4. głowicami.
Reduktorze, wiem że to film sprzed 4 lat lecz niedawno udało mi się odkryć to na YT. Muszę powiedzieć że kupiłem magnetowid z hi-fi audio firmy LG z końca lat produkcji (jakiś 2003 rok) i postanowiłem dokonać nagrań przez taśmę. Audio które wykorzystałem to moje nagrania z programu DAW majac dostęp do każdej ścieżki (wokal, instrumental etc). Generalnie master audio zrobiłem na samym magnetowidzie. Doczytałem się, że kompresja wynosi 2:1 ratio a sama taśma kupiona była jako nowa. Zgrany dźwięk audio zgrałem kartą USB z próbkowaniem 24/48. I muszę przyznać, że jest różnica. Pojawiły się w barwie dźwięku harmoniczne, naturalny szum głowic oraz wokal jest tak jakby 'wprasowany' w instrumental. Bardzo fajna zabawa, jestem zadowolony ze sprzętu a Tobie dziękuję za materiał.
W połowie lat 80 pojawiła się też technologia cyfrowego zapisu dźwięku na taśmie wizyjnej za pomocą zewnętrznego konwertera. Urządzenie takie robiło sony, z tego co pamiętam PCM501ES i 701ES. Konwerter ten zamieniał dwukanałowy sygnał analogowego dźwięku na serię datagramów (podobnie jak kinowa odmiana DolbyDigital na taśmie 35mm) wpisanych do klasycznego pola obrazowego TV. Tym samym tak spreparowany sygnał CVBS VIDEO można było zapisać na nawet najtańszym dwugłowicowym, monofonicznym magnetowidzie. Oczywiście konwerter ten oferował także dekodowanie datagramów pola obrazowego na dwa kanały dźwiękowe i tym samym odczyt tak zapisanej kasety video. System ten nie był dedykowany dla VHS, ale mógł być z nim bez problemu użytkowany. Teoretyczne można by nawet taki sygnał zapisać na Betamax, V2000 czy nawet na ZRK MTV10 (sygnał z konwertera był monochromatyczny) ;)
Zapis audio na VHS ma jeszcze jedną gigantyczną zaletę: maksymalny czas trwania 480 minut na taśmie "240" w trybie LP. Swego czasu zapisywałem w ten sposób nocne audycje nieodżałowanego Tomka Beksińskiego w "Trójce pod księżycem". Trwały one, o ile pamiętam, 3 a może 4 godziny. Zapisu dokonywałem z tunera FM na magnetowidzie AKAI 6 Head VS-G855. W trybie Hi-Fi nie miał automatyki poziomu zapisu, była mała gałeczka którą ustawiało się poziom obserwując wskaźnik wysterowania. Dodatkowe zalety to możliwość wyłączenia toru wideo oraz wyjście słuchawkowe o regulowanym poziomie. Tryb LP tylko minimalnie pogarszał jakość FM, a w trybie SP nagrywałem pożyczone płyty CD zanim dorobiłem się komputerowej nagrywarki. Dziś niestety nie ma już ani "Trójki", ani Tomka, ani mojej kolekcji audycji.. Pozostał jedynie (sprawny) magnetowid i żal do (byłej) żony, że wywaliła kasety..
Bahco robi świetne narzędzia, naprawdę wysoka klasa. Zestaw kluczy wykonany bardzo dobrze, nie do zajechania. Bahco należy teraz do firmy Snap-On. Naprawdę polecam, i fajnie że znalazł się taki sponsor :) Pozdrawiam
gratuluje Czrodzieju ;) rozdzielczość VHS ma 336x288 luma 0.2Mpix, chroma 40x288, czyli każde kolejne 8 ponktów w poziomie ma kolorystykę z tego samego wycinku widma tylko podświetlone własną lumą i SNR 42 dB... stratność lumy przy każdym kolejnym obejżeniu 0.1-0.27 dB w zależności od jakości kasety VHS. Często oglądane kasety mają obraz monochromatyczny albo kolory są porozlewane.Polecam oglądanie UA-cam w rozdzielczości 240p - też magia choć może mniej prawdziwa ;)
To były okropne czasy, gdy oglądało się film w kinie i miał on piękny, wyraźny, panoramiczny obraz oraz porządny dźwięk, a następnie chciało się ten sam film obejrzeć w domu, wypożyczało się go lub kupowało na kasecie VHS i zupełnie nie przypominał on filmu pamiętanego z kina. Obraz rozmyty, przycięty do formatu 4:3, dźwięk oryginalny zagłuszony lektorem... Najpierw DVD nas od tego dziadostwa wybawiło, a obecnie możemy się cieszyć świetnym FullHD i 4K, dzięki czemu mamy w domach niemal to samo czego doświadczamy w kinie. Co prawda z tego powodu samo kino nie ma w sobie już tej magii, którą miało kiedyś, ale i tak wolę obecne czasy.
Ten magnetowid jest mój dostałem go z 15lat temu od pewnego Niemca u którego pracowałem. Zasilacz szwankował o czym powiedział mi poprzedni właściciel.Oglądałem na nim jakieś stare kasety,niestety widocznie nie był do końca sprawny albo popsuł się od 10 letniego leżenia na strychu.
Łezka się w oku kręci , kiedyś też się bawiłem w kopiowanie nagrań z winyla na VHS .Teraz mój Panasonic NV-HD642 leży i zarasta kurzem :-) Kiedyś trafił do mnie drugi bo koledze się zepsuła rolka przesuwu taśmy i oddał mi go za free
Witam. Z racji tego filmu mam pytanie. Czy jest szansa na zrobienie jakiegoś wideo poradnika o naprawie i serwisie odtwarzaczy i magnetowidów vhs. Posiadam chyba z dziesięć magnetowidów z problemem z mechaniką, na przykład winda nie pobiera kasety tylko wypycha, lub po umieszczeniu w środku kasety magnetowid się wyłącza. Albo w magnetowidzie sony miałem świetny obraz, po wyjęciu kasety włożyłem drugą i obraz zaczął śnieżyć i pulsować, wyczyściłem głowicę i rolki ale efekt był taki sam, śneiżenie. Byłbym wdzięczny gdyby ReduktorSzumu podrzucił kilka porad co do rozwiązania problematyki. Z góry dziękuję.
Kasety E-300 czyli pięciogodzinne w trybie LP potrafią pomieścić aż 10 godzin materiału audio. Istnieje możliwość wyłączenia i ominięcia przerywania dźwięku HiFi stereo kosztem głośności i słyszenia wszystkich zakłóceń od zagiętej taśmy, sam taką modyfikację poczyniłem w swoim magnetowidzie S-VHS Panasonica (nie przełącza już na rezerwową ścieżkę mono przy zagiętej taśmie, brzmi interesująco jak połączenie brumu 50Hz z zakłóceniami radiowymi). Osobiście zgrałem pierwszy darmowy miesiąc Spotify premium na kilka kaset w trybie Long Play. Pozostawienie takiej kasety grającej cały dzień jest w porządku ale już szukanie nagrań czy zmiana nośnika nie jest taka wygodna. Zgadzam się z twierdzeniem, że jest to relikt i ciekawostka dla fanatyków. Pozdrawiam, bardzo ciekawy materiał.
Panie Krzysztofie oraz widzowie. Zechcecie podpowiedzieć jaki magnetowid kupić na allegro aby zgrać GRABBEREM wesele z dwóch kaset oraz inne pamiątkowe nagrania? Dziękuję. Uwielbiam Magnetowidy i chciałbym posiadać taki super sprzęt. Zastanawiam się nad zakupem stabilizatora napięcia aby uzyskać czysty sinus 220V. Ma to sens?? Dziękuję Państwu. Pozdrawiam Z Będzina.
Głowice video w Panasonicu NV-F75 podobnie jak w całej rodzinie tych magnetowidów były również takiej samej budowy jak ta głowica z magnetowidu mono (po dwie głowice w jednym chipie) nie co 90 stopni zaś głowicę kasującą (flying eraser head) można poznać po tym,że jako jedyna na dysku nie miała po przeciwległej stronie dysku drugiej "do pary" .Co do broku odtwarzania HI-FI w poglądowym egzemplarzu NV-F75 to przyczyną może być zużycie chipów w głowicy (lub ich zabrudzenie) ale (co często się zdarzało) utrata pojemności kondensatorów we wtórnej części zasilacza
Oj ten kto potrafił mechanizm Panasonica rozłożyć i złożyć mógł mówić o sobie "fachowiec"😄 Szkoda, że już nie robię w branży. No cóż życie... Pozdrawiam 😉
Nie ma to nic z hifi, ale uzywalem magnetowidu do rejestracji dzwieku. W latach 90. bylem fanem audycji Tomasza Beksinskiego. Niestety wowcuas czesto w weekend pracowalem. Podlaczalem wiec radio do magnetowidu, ten nagrywal mi audycje, bo dal sie zaprogramowac.
Podeślij może do De-kompozytora. Może jemu uda się przywrócić mu życie. Fajnie że zajmujecie się takim sprzętem. Aż micha mi się cieszy, kiedy ktoś mi przypomina dawne lata mojej młodości, a i tym samym technologię jaka wtedy była. Nie mieliśmy telefonów, a ja wolę analog od cyfrowego, choć takie czasy, że mamy nośniki i odtwarzacze jedynie cyfrowe.
Ciekawy materiał - mam w ciągłej eksploatacji NV-FS90 na pancernym mechanizmie GG II.I jego następcę NV-HS 900.Oraz Sanyo 3100 - "pułkownik" stan fabryczny wraz z opakowaniem.Nazwa taka bo podjęty z półki w magazynie zlikwidowanego Pewexu.Oczywiście paski i idlery wymieniłem - czas jest wrogiem takich materiałów. A z napraw pamiętam takiego "kozaka" - mechanizm Panasonic,elektronika Grundig ,a obrandowane to wszystko jako Sony.
8'30"- brak L R? U mnie w NV- HS900 trzeba użyć pilota. Może inaczej: Podczas nagrywania zawsze zapisuje się hi-fi oraz ścieżka mono (bo taką mam na głowicy poza bębnem). Podczas odtwarzania mogę zadecydować o wyborze dźwięku tylko pilotem.
Jeżeli magnetowid posiada prędkość EP (SLP) to nagranie może wynieść nawet 12H przy taśmie E-240. Chodzą nawet pogłosy, że zakłócenia HiFi są znacznie zmniejszone przy mniejszych prędkościach. Prędkość LP czy EP nie degradowała obrazu tak bardzo jak dźwięku przy statycznej głowicy. Dlatego HiFi było bardzo dobrym wynalazkiem mówiąc oczywiście o cenie czystych kaset. Technology Connections bardzo dobrze pokazało jak wygląda zakłócenie HiFi tak samo jak obraz nagrany w tych trzech prędkościach.
Właśnie, w czasach Zx Spectrum ustawiało się śrubokrętem skos głowicy i działało to także z kasetami z muzyką, gdy trzeba było odpowiednio wyregulować głowicę, by wysokie tony były czyste. Dlaczego więc w magnetofonach typu deck, pasujących do komponentów hi-fi, nie ma już otworu na śrubokręt i nie można ustawić skosu głowicy? To samo w magnetofonie w samochodzie, nie można tam ustawić skosu głowicy...
Miedzy konsumentami a koneserami jest taka różnica, ze konsument chce tylko wcisnąć "play". Dla konesera tej czy innej technologii ważny jest rytuał wyciągnięcia płyty/kasety z pudełka, włożenie do odtwarzacza, ale tez i refleksje nad samą technologią, to to że te technologie powstały, siłą rzeczą budzi zachwyt.
Miałem kiedyś możność obsługi magnetofonu kasetowego ale o zapisie cyfrowym - DAT. Tam też chyba zapis na taśmie magnetycznej odbywał się podobnie jak w magnetowidach, czyli poprzez głowice zamontowane na wirującym bębnie. Jakość była podobna jak na płytach CD, ale można było zapisywać i kasować każdy zapis tak samo jak w zwykłych magnetofonach. Wiem, że nie były to popularne urządzenia - pewnie ze względu na dość znaczną cenę - (lata 90) i były używane przez ludzi zajmujących się profesjonalnie zapisem dźwięku, takich jak np wydawcy płyt czy jeszcze wtedy kaset magnetofonowych. Może kiedyś jakiś film o tym? Pozdrawiam :)
@@tomekkruger dziękuję za informację. Nie jestem komputerowym maniakiem i rzadko z niego korzystam. Kiedyś zupełnym przypadkiem zobaczyłem jakiś film z tej serii i tak czasami tu jak mogę zaglądam. Pozdrawiam
@@MrCrazyp44 Bądź do bądź polecam obejrzenie wszystkich odcinków, bo sa wiadomości o podstawach, o budowaniu systemu audio, o gramofonach i wiele filmów z napraw elementów audio. Komputer to tylko narzędzie do realizacji filmu, a w Twoim przypadku odtwarzacz video. Mi daleko do komputerowego maniaka, ba!, ja nawet nie cierpię komputerów, zwłaszcza jak mają zawiechę, irytuje mnie to do tego stopnia, że jestem w stanie wyrzucić notebooka przez okno.
Na marginesie. Sandvik to jest typ stali, szwedzkiej. Ze stali typu Sandvik produkują Szwedzi, m. in. znana każdemu Mora (Moraknives) oraz Hultafors. Noże Mory, takie jak ten Bahco na filmie, z Sandvika 12C, to okolice 30-50 zł.
ja w pracy juz od dluzszego czasu uzywam gratow od bahco i poza kilkoma wyjatkami to sprzet maja dosc pancerny, a nozyk z filmu wyglada jak by go rebrandowali od mory, o dziwo dosc popularny obecnie zabieg wsrod wielu firm
Modulacja FM zastosowana do zapisu dźwięku HiFi stereo sprawia, że można uzyskać identyczne zakłócenia co w radiu FM przy zaniku sygnału. Mam tu na myśli zakłócenia z pogiętej taśmy.
Oj pamięta się Commodore 64 i ustawianie śrubokrętem głowicy magnetofonu. Ładowało się programy, pisało się programy, zapisywało się programy... Ba, jak się magnetofon popsuł doszczętnie, to na magnetowidzie właśnie zapisywałem programy. Tylko... nie, nie w jakiś zaawansowany sposób. Po prostu - RECORD na magnetowidzie, i komenda LIST na Commodore. ;) Zapis był dość szybki, ale "ładowanie" było już dość czasochłonne...
Pomocy!!! W moim magnetowidzie montażowym wkręciła się taśma. Wyjąłem taśmę ale nie chce teraz działać w stereo. Co dziwne nagrywa w stereo i odtwarza. Proszę o pomoc bo w moim mieście żaden elektronik nie chce się tego podjąć. Magnetowid daje obraz poezja ale dźwięk już bez stereo. Audio monitoring nie działa przy odtwarzaniu taśm nawet oryginalnych. Nie wiem co robić. Magnetowid to Sony SLV-E9.
Windows XP :) Nieśmiertelny ;) hehe... Powiem tak, jest najlepszy ;) Sam używam jeśli chodzi o technike i programy, które może on obsłużyć ;) Pozdrawiam!
@@ansgaryeysymontt7155 Po co pisać nowe, jak stare nie są dalej połatane. Odpalasz takiego Metasploita i nurasz tego XP jak chcesz. Jedyna rada to całkowite odłączenie od sieci.
@@ansgaryeysymontt7155 Ale są świetne programy, które chodzą tylko pod XP, na nowszych ich nie uruchomisz, do tego cała masa specjalistycznego softu (np. laboratoryjnego). Co do sterowników, to z kolei nowe systemy nie mają wsparcia dla starszego sprzętu i żeby używać np. fotograficznego skanera, muszę mieć XP. Podatności w XP-kach niestety są spore i nikt ich nie łata (nad czym ubolewam). Ale odcięte od sieci XP są nie do zastąpienia i pobicia, zwłaszcza na porządnym sprzęcie i SSD - startują w 10-15 sek. :)
Mam podobny problem z kuchenką mikrofalową. Muszę kilka razy włączać zasilanie klawiszem na wtyczce żeby zaskoczyła. Wtyczka z włącznikiem jest sprawna. Założyłem taką wtyczkę po to żeby mikrofala nie świeciła wyświetlaczem i nie zużywała prądu:) Takie wtyczki mam przy pralce i telewizorze.
Mój Panasonic NV-F55 przestaje reagować po jakimś czasie pracy na jakiekolwiek polecenia z pilota czy naciśnięcia przycisków panelu. Jedyne co może pomóc to odłączenie go na jakiś czas.
przykład jak gorsze jest wrogiem lepszego, o wiele lepszy system Video 2000 nie przebił się masowo, obustronne kasety, lepsza jakość (Philips, JVC,itd),
Moje ulubione :) Pozdrawiam serdecznie - posiadacz dwóch w pełni sprawnych NV-FS200 i jednego NV-HS1000. BTW - Panie Krzysztofie, miałby Pan drum motor pod dysk VEH 0352? Inne oznaczenia z zespołu drum motor: VEP00K62A oraz VEG0559 (0569, 0659, 0669 - do końca nie wiadomo, bo nadruk jest nieczytelny). Od kilku lat stoi u mnie NV-H75 i czeka na ten jeden element...
Panasonic NV-F75 - ok. 1991 ~ 12 000zł. B. dobre, ale słabo się sprzedawały (tak jak wszystkie magnetowidy HI-FI, tańsze były już magnetofony stacjonarne Technics). Cena dobrego magnetowidu mono typu NV-J35 ~ 8000zł. Piękne czasy, mam jeszcze zachowane 3 katalogi z tego okresu :). Przez pomyłkę do sklepu wysłali też nam katalog Panasonic na kraje arabskie. I wtedy zobaczyłem ile rzeczy produkują !!! ??? !!! Od pralki, po szczoteczkę i suszarkę.... i ... (również pod nazwą National).
z HIFI jak z Michelinem, Francuzi wiadomo, Anglicy "Miczelin", Niemcy "Michelin", a u nas jak najbardziej Miszelin, bo to stara, przyswojona w Polsce marka, kto chce może gadac "Miszlę" ale to jest śmieszne i oderwane od naszych zasad wymowy zagranicznych marek, każda nazwa jest dostosowywana do wymowy w danym języku , i tyle
ja jestem akurat zaskoczony dobrą jakością. 20 kHz nie wszyscy słyszą oprócz niektórych młodych ludzi i to musi być płynnie obcięte powyżej ze względu na ideę. Co do szumu nawet 2 mocne uwagi- gdy grają wysokie tony szum jest bardzo mocno tam zamaskowany, pewnie 90 dB. Poza tym przed zaprzeczaniem proszę sprawdzić- umiarkowany szum polepsza jakość dźwięku, ucho odszumia, usuwanie i dodawanie szumu to częściowo realne operacje. Szum usuwa np. pikselozę. Ile pikseli ma zdjęcie analogowe?Już na starcie zdjęcie analogowe nie ma pikseli, pikselozy. Musiałby ktoś być maniakiem, ale wydaje mi się ciekawe zapisywanie dźwięku audio na głowicach wizyjnych przy pomocy modulatora. Pasmo megaherców. Jeśli komuś by się to przydało, to kasety VHS przechowuje się w pozycji pionowej, nie poziomej i używa dobrego mechaniczne sprzętu. Jest wtedy dobrze.
Co ciekawe magnetowidy w standardzie NTSC oferują 3 prędkości nagrywania bo oprócz SP i LP mają EP (1/3 prędkości). Kasety oznaczone jako E-xxx oznaczały czas nagrania w minutach dla systemu PAL natomiast T-xxx analogicznie dla NTSC najbardziej "pojemne" kasety to E-300 i T-240 co dawało możliwość nagrania odpowiednio 5/10 godzin dla PAL oraz 4/8/12 dla NTSC. Ciekawostką jest to że kaseta T-240 nagrana w systemie PAL mogła pomieścić prawie 6/12 godzin wynikało to z faktu że NTSC wymaga większego odcinka taśmy dla każdej sekundy nagrania 3.335 cm/s dla NTSC oraz 2.339 cm/s dla PAL [Zapewne z faktu 30 i 25 klatek na sekundę] co dawało zysk na poziomie 42% długości kasety NTSC nagranej w systemie PAL w drugą stronę dawało to stratę 30% długości nagrania. Mam pytanie czy wie ktoś może gdzie w sieci, jest jakieś video pokazujące w praktyce zastosowane dodatkowej głowicy Video "Flying head".
*Temat ŚWIETNY i film ciekawy. Jeśli już jesteśmy przy VHS, to czym/ w jaki sposób zgrać film z kasety do postaci cyfrowej?? A jeśli już zgramy, to czym ten materiał edytować i poprawić? No jeśli czarno-białych Pawlaków można dziś w bardzo przyzwoitej jakości obejrzeć w TV, to sposób istnieje. Proszę o pomoc, bo coś czuję że jeśli nie już to w niedalekiej przyszłości tego materiału nie 'zgram' ze względu na marniejącą taśmę. A jest to materiał dwudziestopięcioletni!! Będę bardzo zobowiązany, jakby ktoś wiedział i chciał się podzielić wiedzą o tym jakiej długości i ile pasków należy kupić do magnetowidu SONY SLV-E780 >>>> pozdrawiam*
Na Allegro są takie małe urządzonka przypominające pendrive, podpina się je pod USB do komputera i w ten sposób można zgrywać materiał z VHS na komputer. Są bardzo tanie, gdy ja kupowałem to zapłaciłem chyba około 20 złotych. Jakość nagrania niestety nie jest rewelacyjna.
@@MichalGorkaTruskaw Dzięki. Mi raczej chodzi o możliwie najlepszą możliwą jakość. Bo to kaseta mojego syna jak był jeszcze w brzuszku :) Tak więc 'kichy' być nie powinno. Bo to pamiątka/dokument. Mam Dazzle DVD Recorder, ale wątpię żeby to było !dobre!.
@@Senior. Nie baw się w żadne video-grabery z Allegro,tylko kup stacjonarna nagrywarkę DVD .Podłączasz i przegrywasz bez problemów i w mżliwie najwyższej jakości.
Fajny odcinek. Moze zrobi Pan odcinek o zabezpieczeniach przed kopiowaniem VHS? Zawsze mnie ten temat interesowal i zastanawialem sie jak to obejsc. Oczywiscie stare magnetowidy kopiowaly material bez problemu ale niestety w MONO. Od czasu stereo juz bylo kiepsko. Pozdrawiam serdecznie
@@sebastianbort8512 No tak ale gdy kopiowalem na nowszych magnetowidach to obraz sie robil ciemniejszy i jasniejszy przez caly czas. To bylo wlasnie jakies zabezpieczenie, ktorego nie bylo w starych magnetowidach. Tu nie chodzilo o audio.
mialem pare magnetowidow Hi-Fi nawet HS 1000 Panasonic super byl i byly az szkoda a hs 1000 to szok jak zerknolem na cene za ile mozna teraz go kupic to gol mnie skoczyl kupe lat temu dalem za niego 4600 zeta w tamtych latach to bylo kupe pieniedzy a teraz widze 780 zeta qwa szok
Ktoś tu już wspomniał o programie Sonda - mam podobne wrażenie.
Blisko, blisko... a przecież to najlepsze co mnie w telewizji spotkało.... więc...
Panie Reduktorze - wielkie brawa !
Jedyny minus to "nie naprawiłem bo nie mam czasu" - trochę szkoda bo dotychczas wszystko było możliwe do naprawy i tak powstawała "prawdziwa legenda". Dzięki za kolejny film.
Uwielbiam Pana programy. Często nachodzi mnie pewna nostalgia, gdy oglądam takie odcinki jak choćby ten. Przełom lat 80/90 to były piękne czasy pod względem sprzętów AV. Człowieka wszystko cieszyło podwójnie, a wszelką elektronikę w sklepach oglądał z wielkim zapałem i wypiekami na twarzy. Były marzenia i ich spełnianie w miarę możliwości...Obecnie wszystko spowszechniało i człowiek stał się jakiś znieczulony na zalewającą nas zewsząd elektronikę. Nie ma już takich zachwytów i przychodzących sąsiadów obejrzeć telewizor przerobiony na PAL i magnetowid z nim współpracujący...Lub posłuchać Diory i Tonsila.
Ja tam się nadal ekscytuję każdą elektroniką. :) I smutno mi, gdy w mojej gminie jest dzień wywozu elektrośmieci i ludzie wystawiają przed swoimi domami niepotrzebne im sprzęty elektroniczne. Mam wtedy chęć je wszystkie zbierać i przechowywać w swoim domu, ale jakbym tak robił to by to już chyba była choroba psychiczna. :)
Nie musisz zbierać, daj ogłoszenie że dasz im drugie życie ludzie cie zaakceptują. Szufladkuja tylko tych których nie rozumieją
Wreszcie jacyś sponsorzy! Oby więcej :)
Zaraz wlazłem na Allegro.
Aż mi się łezka zakręciła. Miałem w latach 90-tych podobnego Panasonica, chyba z końcówką 200. Genialne stereo dla mnie wtedy. Zgrywałem pożyczone cd na kasety dobrej jakości. Ale czasy.
Zawsze fascynował mnie ten majstersztyk mechaniczny w VHS.
Bardzo ciekawy odcinek, człowiek ma prawdziwą pasję i potrafi ją przekazać innym. Pozdrawiam Panie Reduktorze :)
Haj-fiii superstar super hit :) pozdrawiam :)
ReduktorSzumu
, jestes niesamowity!!
Plus ➕ za skromną reklamę. Lubię takie sensowne wtrącaenia, wolę tak niż jakieś dziwne nagłe przerwy z bezsensowną reklamą. Polecam częściej dogadać się z producentem/sklepem zawsze dobrze się tego słucha.☺
Moim skromnym zdaniem najlepszy materiał jaki widziałem na tym kanale. Wreszcie coś użytecznego w praktyce. Oby tak dalej! Pozdrawiam.
Miałem do czynienia z tym systemem i na warsztacie i prywatnie. Mam Sony SLV-SX 710 i 20 lat temu wstawiłem go do piwnicy, bo nastała era DVD. Kilka lat temu przyniosłem magnetowid do domu, bo pojawiła się prośba przegrania klasowej imprezy - studniówki i udostępnienia jej na YT. Magnetowid nie działał, nie przyjmował kasety, a po naciśnięciu jakiegoś klawisza wyświetlał dziwne kody. Dotarłem do instrukcji serwisowej i okazało się, że winny jest zasilacz, także impulsowy jak w Panasoniku z filmu. Wymieniłem ponad połowę kondensatorów opierając się tylko o miernik pojemności, bo tych cacek na arduino, co mierzą ESR jeszcze nie było. Udało mi się go naprawić i jakiś czas jeszcze działał, gdy nastąpiła przerwa w jego użytkowaniu (wraz z wejściem DVBT, bo jego tuner był analogowy i nie mógł już służyć za stereofoniczny tuner telewizyjny). Jakiś czas temu przytargałem go znów z piwnicy, bo zaszła potrzeba skopiowania czegoś z taśmy z imprezą rodziną. Niestety, magnetowid już nie działał, więc pożyczyłem jakąś Toshibę, zwykły VHS od rodziców. Może kiedyś naprawię moje Sony i pokażę młodszemu pokoleniu jak to się kiedyś filmy oglądało. Wracając do filmu, podoba mi się materiał o systemie VHS i sposobie nagrywania dźwięku na taśmie video.
Kurcze, jakbym oglądał dawna "Sondę" super film i rewelacyjny kanał. Co piątek czekam na nowy odcinek, to już mój rytuał na koniec tygodnia 🙂 pozdrawiam i czekamy na więcej.
Prosiłem już wszesniej w komentarzu, może by tak historia firmy Yamaha. 🙂
Seb Saimon ja też o to proszę. O historie YAMAHA
Głosuję ZA historią firmy Yamaha (od strony sprzętu audio oczywiście). Garść argumentów, czemu wg mnie ta firma powinna zostać omówiona w ramach tematów audio - koniecznie z porównaniem jakości do innych (np. japońskich) firm:
1). bardzo często widzę, że profesjonaliści grają na fortepianach Yamahy. Znane są też (i popularne) instrumenty klawiszowe tej marki. Coś w tym chyba jest?
2). Yamaha robiła swego czasu bardzo dobre karty dźwiękowe do PC-tów - posiadam taką, jeszcze na złącze ISA, niestety nie ma jej już jak używać we współczesnych PC-tach, ale brzmienie miała bardzo dobre.
3). Nie wiem, jak u innych i czy to w ogóle prawda, ale Yamaha była dla mnie od wieeeelu lat synonimem pięknego brzmienia, do którego się dążyło. Ludzie mieli Technicsy, JVC, Kenwoody, zazdrościłem im wtedy, ale marzyłem o sprzęcie Yamaha :) Ciekawi mnie, czy to subiektywne skojarzenie czy faktycznie byli dobrzy? I jacy są obecnie?
4). niedawno kupiłem używ. wzmacniacz Yamahy z 1987 r., jestem ciekaw, co o tych sprzętach powiedziałby RSz, bo sprzęt nie brzmi tak, jak się spodziewałem (znaczy liczyłem na powalenie jakością brzmienia, wrażenie lepsze niż w filharmonii, dźwięk "prawie audiofilski" itp.), a jest tylko nieco lepiej niż na JVC ;)
@@ciechorobak3455
Niewiem jak brzmią starsze sprzęty audio Yamahy, (pewne niedostatki brzmieniowe są pewnie spowodowane wiekiem sprzętu jak Twój wzmacniacz np.)
A co do współczesnego sprzętu tego Japońskiego giganta, to mogę powiedzieć że na forach opinie że Yamaha jest ostra i generuje masę wysokich tonów są nieprawdziwe, są to (w przypadku wzmacniaczy) bardzo wyrównane brzmieniowo produkty o sporej dynamice i gładkim brzmieniu, słabiej zrealizowane płyty brzmią znosnie.
Nie wszystkim się wszystko musi podobać, mnie Yamaha porwała dynamiką, i jednocześnie spokojem i gładkoscią,....
Nie chce się rozpisywać bo to trochę nie na temat..
Pozdrawiam.
@@sebsaimon1036 Dziękuję za ciekawe informacje :)
W połowie lat 90-tych odwiedziłem wujka pracującego w lokalnej rozgłośni radiowej. Tam magnetowidy VHS Hi-Fi używane były wówczas do ciągłej rejestracji nadawanej audycji radiowej (zapewne chodziło o archiwizację wynikającą z przepisów).
Cóż powiem. Ja używam tego typu sprzętu, posiadam bogatą kolekcję filmów na VHS oraz sprzęt video VHS. Jest i wraca moda na VHS. POzdrawiam.
Fidelity to chyba wiernosc byla.
Jakosc to quality.
KAZDY JEZYK MA INNA LOGIKE I SYSTEM ZNACZEN JA ZNAM WLOSKI HISZPANSKI I RUMUNSKI I GDYBYM JE TLUMACZYL 1 DO 1 TO WIELE RZECZY NIE MIALO BY SENSU. POZDRO PS ALE Z TA FIDELITY TO MASZ RACJE PO WLOSKU JEST FEDELTA CO OZNACZA WIERNOSC
@@zygfryduszygfrydowicz5577 ja znam poza angielskim, szwedzki i troszeczke mowie po hiszpansku takze. W hiszpanskim "fidelidad" to wiernosc.
Z tłumaczeniami jest jak z kobietami. Wierne nie są piękne a piękne nie są wierne.
Tak. Fidelity to bardziej odwzorowanie. Hi-fi to po prostu wysoka jakoś odwzorowania, wierne odwzorowanie
Jak zwykle świetny materiał. Chętnie porównałbym pomiary magnetowidu z filmu z 'kultowym' modelem np. JVC BR-7000ERA. Mogę udostępnić sprzęt do testów :)
Posiadam BR'ke, tylko będę musiał odkopać stary komputer i audigy 2 ZS, dodatkowo porównam taśmę zwykłą pustą, po nagranym filmie ( zwykle bywały lepsze jakościowo ) i taśmę S-VHS, może nawet wpływ sygnału video na dźwięk... Tylko jedyny mankament to szkoła, matura sama się nie napisze...
Ciekawy i wart obejrzenia ten Pana materiał o magnetowidach VHS;):) Jednakże, w pewnej kwestii się z Panem nie zgodzę, że nikt, albo prawie nikt już nie używa magnetowidu, bo są jeszcze firmy świadczące usługi przegrywania z kaset VHS, tak więc, siłą rzeczy, muszą korzystać z tego sprzętu;):) Ja sam do tej pory, co prawda, nie jako firma, a raczej - jako osoba fizyczna, używam jeszcze magnetowidu marki SONY z... 1990 roku i czasami przegrywam znajomym lub rodzinie pamiątkowe filmy z kaset VHS;):) Także tak źle się jeszcze nie ma sprawa z tymi magnetowidami i pewnie znajdą się jeszcze ludzie, którzy jeszcze używają takiego sprzętu lub gdzieś tam mają go schowanego, i przy pewnie, przy porządkach go "odkopią", użyją, i zostawią dla siebie lub użyją dla testu, aby sprawdzić, czy jeszcze działa, i sprzedadzą innym pasjonatom na portalach aukcyjnych;):) Pozdrawiam;):) Artur.
Akurat w tym tygodniu reperowałem swój magnetowid (kondensatory w torze audio, bo ledwo nagrywał dźwięk) Sharp VC-B322N . Co mnie do tego skłoniło? W telewizji dzisiaj o 14-stej dwa pierwsze odcinki Robina z Sherwood. No trzeba nagrać :D Pozdrawiam wszystkich "oszołomów", którzy do tej pory używają takiego sprzętu :)
w 93r miałem hi-fi Philipsa video i pierwszy raz na nim słyszałem w stereo Kewina sam w domu, na słuchawkach Unitry. Przeżycie nie zapomniane. :)
Kto pamięta VHS czy jestem poprostu za Stary
Pamiętam jak oglądało się ,czasami kilka filmów dziennie , począwszy od Critersów, ucieczki z acatraz , szpiegów tacy jak my, rambo , obcy , predator i wszelakich z van damem.
Ja pamiętam, kiedyś nagrywałem na niego bajki i filmy typu Rambo. Gdzieś jeszcze na strychu leży.
Jesteś stary bo też pamietam 😂
Swego czasu (30 lat temu) przegrywałem muzykę z CD na kasety VHS. Super jakość.
Jutro będę przegrywał Kult
Jak byłem mały, w domu był magnetowid SONY SLV-715. Przegrywałem na kasety vhs płyty cd, bo wg mnie lepiej brzmiały, niż na kasecie magnetofonowej, ale miałem wtedy z 10-12 lat. :D
Dalej mam ten magnetowid, ale zasilacz padł i nikt nie chciał naprawić, bo to było zbyt skomplikowane.
EDIT:
Napisałem ten komentarz w 25 minucie filmu, a teraz się okazało, że nie tylko ja na to wpadłem jako dziecko. (((-;
magnetowid to były czasy jak w wypożyczalni nie było filmu którego byśmy nie oglądali. Po złotówce i oglądamy haha . Mój pierwszy magnetowid sony 4 głowicowy do dzisiaj stoi sprawny :D
Używam podobnego sprzętu do dnia dzisiejszego, choć w bardzo różnych charakterze. Posiadam Panasonic FS88 sVHS. Nagrania samego toru audio to dopiero początek zastosowań. Nowe kasety VHS dobrej jakości są dość tanie i analogowe. Często przepuszczam sygnał wideo od retro komputerów poprzez RCA, S-video oraz RGB w postaci złącza SCART. Bardzo ładnie jest kompresowany obraz i dobrze wygląda na LCD 4:3 (wejście SCART). Do tego obraz posiada płynną dynamikę przesuwu ekranu z czym wbudowane często uproszczone LCD obsługujące złącze analogowe SCART nie radzą sobie dobrze. Ostatnie nietypowe zastosowanie to forma archiwizacji danych dla komputerów Amiga. W dobie drogich dysków twardych w latach 90, powstało oprogramowanie i interfejs do archiwizacji danych w postaci nośnika VHS. Trochę jak opisywane wgrywanie danych na 8 bitowe C64. Bardzo ciekawy materiał, obejrzałem z ciekawością. Pozdrawiam.
Zgadza się, maksymalna ilość głowic dla konsumentów to 7, w montażowych profesjonalnych magnetowidach może być aż 8 głowic.
np: NV W1 panas ma 8 głowic
Ok. 1992 kosztował +/- 44 000zł. Kupowany głównie do konwertowania z formatów NTSC na PAL, SVHS na VHS (kupowany to za dużo powiedziane, może 1 szt. na pół roku, osobiście nie sprzedałem ani 1 sztuki). Ale czy miał aż 8 głowic? W katalogu reklamują dla klientów, że 4. Nawiasem mówiąc ten prezentowany na filmie też reklamowany jest jako sprzęt aż z 4. głowicami.
Reduktorze, wiem że to film sprzed 4 lat lecz niedawno udało mi się odkryć to na YT. Muszę powiedzieć że kupiłem magnetowid z hi-fi audio firmy LG z końca lat produkcji (jakiś 2003 rok) i postanowiłem dokonać nagrań przez taśmę. Audio które wykorzystałem to moje nagrania z programu DAW majac dostęp do każdej ścieżki (wokal, instrumental etc). Generalnie master audio zrobiłem na samym magnetowidzie. Doczytałem się, że kompresja wynosi 2:1 ratio a sama taśma kupiona była jako nowa. Zgrany dźwięk audio zgrałem kartą USB z próbkowaniem 24/48. I muszę przyznać, że jest różnica. Pojawiły się w barwie dźwięku harmoniczne, naturalny szum głowic oraz wokal jest tak jakby 'wprasowany' w instrumental. Bardzo fajna zabawa, jestem zadowolony ze sprzętu a Tobie dziękuję za materiał.
W połowie lat 80 pojawiła się też technologia cyfrowego zapisu dźwięku na taśmie wizyjnej za pomocą zewnętrznego konwertera. Urządzenie takie robiło sony, z tego co pamiętam PCM501ES i 701ES. Konwerter ten zamieniał dwukanałowy sygnał analogowego dźwięku na serię datagramów (podobnie jak kinowa odmiana DolbyDigital na taśmie 35mm) wpisanych do klasycznego pola obrazowego TV. Tym samym tak spreparowany sygnał CVBS VIDEO można było zapisać na nawet najtańszym dwugłowicowym, monofonicznym magnetowidzie. Oczywiście konwerter ten oferował także dekodowanie datagramów pola obrazowego na dwa kanały dźwiękowe i tym samym odczyt tak zapisanej kasety video. System ten nie był dedykowany dla VHS, ale mógł być z nim bez problemu użytkowany. Teoretyczne można by nawet taki sygnał zapisać na Betamax, V2000 czy nawet na ZRK MTV10 (sygnał z konwertera był monochromatyczny) ;)
Zapis audio na VHS ma jeszcze jedną gigantyczną zaletę: maksymalny czas trwania 480 minut na taśmie "240" w trybie LP. Swego czasu zapisywałem w ten sposób nocne audycje nieodżałowanego Tomka Beksińskiego w "Trójce pod księżycem". Trwały one, o ile pamiętam, 3 a może 4 godziny. Zapisu dokonywałem z tunera FM na magnetowidzie AKAI 6 Head VS-G855. W trybie Hi-Fi nie miał automatyki poziomu zapisu, była mała gałeczka którą ustawiało się poziom obserwując wskaźnik wysterowania. Dodatkowe zalety to możliwość wyłączenia toru wideo oraz wyjście słuchawkowe o regulowanym poziomie. Tryb LP tylko minimalnie pogarszał jakość FM, a w trybie SP nagrywałem pożyczone płyty CD zanim dorobiłem się komputerowej nagrywarki. Dziś niestety nie ma już ani "Trójki", ani Tomka, ani mojej kolekcji audycji.. Pozostał jedynie (sprawny) magnetowid i żal do (byłej) żony, że wywaliła kasety..
RS w piątek, taki miły weekendu początek 👍
Bahco robi świetne narzędzia, naprawdę wysoka klasa. Zestaw kluczy wykonany bardzo dobrze, nie do zajechania. Bahco należy teraz do firmy Snap-On. Naprawdę polecam, i fajnie że znalazł się taki sponsor :) Pozdrawiam
Nóż wygląda jak Mora.
@@berciksebab6113 Dużo firm stosuje wzór Mora. Mam nóż Mora firmy Morakniv. Bardzo fajny, i wykonany z bardzo dobrej stali.
@@sebahojka Wiem. Mam
Morę HD ze stali węglowej.
Oglądanie filmu z VHS to prawdziwa magia
gratuluje Czrodzieju ;) rozdzielczość VHS ma 336x288 luma 0.2Mpix, chroma 40x288, czyli każde kolejne 8 ponktów w poziomie ma kolorystykę z tego samego wycinku widma tylko podświetlone własną lumą i SNR 42 dB... stratność lumy przy każdym kolejnym obejżeniu 0.1-0.27 dB w zależności od jakości kasety VHS. Często oglądane kasety mają obraz monochromatyczny albo kolory są porozlewane.Polecam oglądanie UA-cam w rozdzielczości 240p - też magia choć może mniej prawdziwa ;)
@@PaxHominibusBonaeVoluntatis i?
To były okropne czasy, gdy oglądało się film w kinie i miał on piękny, wyraźny, panoramiczny obraz oraz porządny dźwięk, a następnie chciało się ten sam film obejrzeć w domu, wypożyczało się go lub kupowało na kasecie VHS i zupełnie nie przypominał on filmu pamiętanego z kina. Obraz rozmyty, przycięty do formatu 4:3, dźwięk oryginalny zagłuszony lektorem... Najpierw DVD nas od tego dziadostwa wybawiło, a obecnie możemy się cieszyć świetnym FullHD i 4K, dzięki czemu mamy w domach niemal to samo czego doświadczamy w kinie. Co prawda z tego powodu samo kino nie ma w sobie już tej magii, którą miało kiedyś, ale i tak wolę obecne czasy.
Odcinek jak zwykle bardzo ciekawy. Pozdrawiam.
Ten magnetowid jest mój dostałem go z 15lat temu od pewnego Niemca u którego pracowałem.
Zasilacz szwankował o czym powiedział mi poprzedni właściciel.Oglądałem na nim jakieś stare kasety,niestety widocznie nie był do końca sprawny albo popsuł się od 10 letniego leżenia na strychu.
W latach 90 -tych ten temat był bardzo modny , sam zresztą zastanawiałem się nad takowym nośnikiem , wtedy jednak wygrał MD .
Łezka się w oku kręci , kiedyś też się bawiłem w kopiowanie nagrań z winyla na VHS .Teraz mój Panasonic NV-HD642 leży i zarasta kurzem :-) Kiedyś trafił do mnie drugi bo koledze się zepsuła rolka przesuwu taśmy i oddał mi go za free
Mam sprawny czteroglowicowy Samsung , teraz wiem co mam , dobrze że się go nie pozbyłem . Kolejny ciekawy materiał , tak trzymaj!;)
Witam. Z racji tego filmu mam pytanie. Czy jest szansa na zrobienie jakiegoś wideo poradnika o naprawie i serwisie odtwarzaczy i magnetowidów vhs. Posiadam chyba z dziesięć magnetowidów z problemem z mechaniką, na przykład winda nie pobiera kasety tylko wypycha, lub po umieszczeniu w środku kasety magnetowid się wyłącza. Albo w magnetowidzie sony miałem świetny obraz, po wyjęciu kasety włożyłem drugą i obraz zaczął śnieżyć i pulsować, wyczyściłem głowicę i rolki ale efekt był taki sam, śneiżenie. Byłbym wdzięczny gdyby ReduktorSzumu podrzucił kilka porad co do rozwiązania problematyki. Z góry dziękuję.
Kasety E-300 czyli pięciogodzinne w trybie LP potrafią pomieścić aż 10 godzin materiału audio.
Istnieje możliwość wyłączenia i ominięcia przerywania dźwięku HiFi stereo kosztem głośności i słyszenia wszystkich zakłóceń od zagiętej taśmy, sam taką modyfikację poczyniłem w swoim magnetowidzie S-VHS Panasonica (nie przełącza już na rezerwową ścieżkę mono przy zagiętej taśmie, brzmi interesująco jak połączenie brumu 50Hz z zakłóceniami radiowymi).
Osobiście zgrałem pierwszy darmowy miesiąc Spotify premium na kilka kaset w trybie Long Play.
Pozostawienie takiej kasety grającej cały dzień jest w porządku ale już szukanie nagrań czy zmiana nośnika nie jest taka wygodna.
Zgadzam się z twierdzeniem, że jest to relikt i ciekawostka dla fanatyków. Pozdrawiam, bardzo ciekawy materiał.
Panie Krzysztofie oraz widzowie. Zechcecie podpowiedzieć jaki magnetowid kupić na allegro aby zgrać GRABBEREM wesele z dwóch kaset oraz inne pamiątkowe nagrania? Dziękuję. Uwielbiam Magnetowidy i chciałbym posiadać taki super sprzęt. Zastanawiam się nad zakupem stabilizatora napięcia aby uzyskać czysty sinus 220V. Ma to sens?? Dziękuję Państwu. Pozdrawiam Z Będzina.
Podbijam:) Również szukam dobrego magnetowidu do zgrania starych kaset.
używam do dzisiaj z telewizorem crt. kasety odkupiłem z likwidowanej wypożyczalni video. jest klimat...
Super odcinek🤗
Miałem podobnego i używałem go również jako magnetofon. Dzwiek super
Głowice video w Panasonicu NV-F75 podobnie jak w całej rodzinie tych magnetowidów były również takiej samej budowy jak ta głowica z magnetowidu mono (po dwie głowice w jednym chipie) nie co 90 stopni zaś głowicę kasującą (flying eraser head) można poznać po tym,że jako jedyna na dysku nie miała po przeciwległej stronie dysku drugiej "do pary" .Co do broku odtwarzania HI-FI w poglądowym egzemplarzu NV-F75 to przyczyną może być zużycie chipów w głowicy (lub ich zabrudzenie) ale (co często się zdarzało) utrata pojemności kondensatorów we wtórnej części zasilacza
23:00 25 Hz - częstotliwość przełączania głowic
Oj ten kto potrafił mechanizm Panasonica rozłożyć i złożyć mógł mówić o sobie "fachowiec"😄
Szkoda, że już nie robię w branży. No cóż życie... Pozdrawiam 😉
Nie ma to nic z hifi, ale uzywalem magnetowidu do rejestracji dzwieku.
W latach 90. bylem fanem audycji Tomasza Beksinskiego.
Niestety wowcuas czesto w weekend pracowalem.
Podlaczalem wiec radio do magnetowidu, ten nagrywal mi audycje, bo dal sie zaprogramowac.
Posiadam panasonic nv-fj612 w stanie idealnym. Świetna maszyna :)
Podeślij może do De-kompozytora. Może jemu uda się przywrócić mu życie. Fajnie że zajmujecie się takim sprzętem. Aż micha mi się cieszy, kiedy ktoś mi przypomina dawne lata mojej młodości, a i tym samym technologię jaka wtedy była. Nie mieliśmy telefonów, a ja wolę analog od cyfrowego, choć takie czasy, że mamy nośniki i odtwarzacze jedynie cyfrowe.
Kiedyś technika była bardziej "sprytna", skomplikowana i ciekawsza :D
Tera wszystko cyfrowo na zintegrowanych chipach :d
6666
Miałem NV J-35. I oczywiście przestał działać w opisany sposób :).
Ciekawy materiał - mam w ciągłej eksploatacji NV-FS90 na pancernym mechanizmie GG II.I jego następcę NV-HS 900.Oraz Sanyo 3100 - "pułkownik" stan fabryczny wraz z opakowaniem.Nazwa taka bo podjęty z półki w magazynie zlikwidowanego Pewexu.Oczywiście paski i idlery wymieniłem - czas jest wrogiem takich materiałów.
A z napraw pamiętam takiego "kozaka" - mechanizm Panasonic,elektronika Grundig ,a obrandowane to wszystko jako Sony.
Sub i Like 👍 świetny materiał. Już widziałem dużo filmów TWYCH. Szacun! Dobry kanał.
8'30"- brak L R? U mnie w NV- HS900 trzeba użyć pilota. Może inaczej: Podczas nagrywania zawsze zapisuje się hi-fi oraz ścieżka mono (bo taką mam na głowicy poza bębnem). Podczas odtwarzania mogę zadecydować o wyborze dźwięku tylko pilotem.
Jeżeli magnetowid posiada prędkość EP (SLP) to nagranie może wynieść nawet 12H przy taśmie E-240. Chodzą nawet pogłosy, że zakłócenia HiFi są znacznie zmniejszone przy mniejszych prędkościach. Prędkość LP czy EP nie degradowała obrazu tak bardzo jak dźwięku przy statycznej głowicy. Dlatego HiFi było bardzo dobrym wynalazkiem mówiąc oczywiście o cenie czystych kaset. Technology Connections bardzo dobrze pokazało jak wygląda zakłócenie HiFi tak samo jak obraz nagrany w tych trzech prędkościach.
W kamkorderach (najczesciej, bo Hitachi stosowalo duzy beben) opasanie bylo 270 stopni. Liczba glowic byla wieksza.
Witam mam pytanie z innej beczki w magnetowid SLV-E1000 nie łyka kasety. Pozdrawiam
Właśnie, w czasach Zx Spectrum ustawiało się śrubokrętem skos głowicy i działało to także z kasetami z muzyką, gdy trzeba było odpowiednio wyregulować głowicę, by wysokie tony były czyste. Dlaczego więc w magnetofonach typu deck, pasujących do komponentów hi-fi, nie ma już otworu na śrubokręt i nie można ustawić skosu głowicy? To samo w magnetofonie w samochodzie, nie można tam ustawić skosu głowicy...
Miedzy konsumentami a koneserami jest taka różnica, ze konsument chce tylko wcisnąć "play". Dla konesera tej czy innej technologii ważny jest rytuał wyciągnięcia płyty/kasety z pudełka, włożenie do odtwarzacza, ale tez i refleksje nad samą technologią, to to że te technologie powstały, siłą rzeczą budzi zachwyt.
Miałem kiedyś możność obsługi magnetofonu kasetowego ale o zapisie cyfrowym - DAT. Tam też chyba zapis na taśmie magnetycznej odbywał się podobnie jak w magnetowidach, czyli poprzez głowice zamontowane na wirującym bębnie. Jakość była podobna jak na płytach CD, ale można było zapisywać i kasować każdy zapis tak samo jak w zwykłych magnetofonach. Wiem, że nie były to popularne urządzenia - pewnie ze względu na dość znaczną cenę - (lata 90) i były używane przez ludzi zajmujących się profesjonalnie zapisem dźwięku, takich jak np wydawcy płyt czy jeszcze wtedy kaset magnetofonowych. Może kiedyś jakiś film o tym? Pozdrawiam :)
Odcinek 136. Było o DAT, DCC, Elkaset, Mini Disc, była anatomia formatu CD i wiele innych, ciekawych filmów, wystarczy przejrzeć zawartość kanału.
@@tomekkruger dziękuję za informację. Nie jestem komputerowym maniakiem i rzadko z niego korzystam. Kiedyś zupełnym przypadkiem zobaczyłem jakiś film z tej serii i tak czasami tu jak mogę zaglądam. Pozdrawiam
@@MrCrazyp44 Bądź do bądź polecam obejrzenie wszystkich odcinków, bo sa wiadomości o podstawach, o budowaniu systemu audio, o gramofonach i wiele filmów z napraw elementów audio. Komputer to tylko narzędzie do realizacji filmu, a w Twoim przypadku odtwarzacz video. Mi daleko do komputerowego maniaka, ba!, ja nawet nie cierpię komputerów, zwłaszcza jak mają zawiechę, irytuje mnie to do tego stopnia, że jestem w stanie wyrzucić notebooka przez okno.
@@tomekkruger tak, wiem i dlatego jak mam czas i możliwość to tu zaglądam
Na marginesie. Sandvik to jest typ stali, szwedzkiej. Ze stali typu Sandvik produkują Szwedzi, m. in. znana każdemu Mora (Moraknives) oraz Hultafors. Noże Mory, takie jak ten Bahco na filmie, z Sandvika 12C, to okolice 30-50 zł.
Lokowanie produktu z wielką gracją brawo.
lokowanie dobre, zwłaszcza że firma bardzo dobra, też polecam i nie mówi że tanio bo za jakość trzeba płacić i warto...
ja w pracy juz od dluzszego czasu uzywam gratow od bahco i poza kilkoma wyjatkami to sprzet maja dosc pancerny, a nozyk z filmu wyglada jak by go rebrandowali od mory, o dziwo dosc popularny obecnie zabieg wsrod wielu firm
Modulacja FM zastosowana do zapisu dźwięku HiFi stereo sprawia, że można uzyskać identyczne zakłócenia co w radiu FM przy zaniku sygnału. Mam tu na myśli zakłócenia z pogiętej taśmy.
Oj pamięta się Commodore 64 i ustawianie śrubokrętem głowicy magnetofonu. Ładowało się programy, pisało się programy, zapisywało się programy... Ba, jak się magnetofon popsuł doszczętnie, to na magnetowidzie właśnie zapisywałem programy. Tylko... nie, nie w jakiś zaawansowany sposób. Po prostu - RECORD na magnetowidzie, i komenda LIST na Commodore. ;) Zapis był dość szybki, ale "ładowanie" było już dość czasochłonne...
Pomocy!!! W moim magnetowidzie montażowym wkręciła się taśma. Wyjąłem taśmę ale nie chce teraz działać w stereo.
Co dziwne nagrywa w stereo i odtwarza. Proszę o pomoc bo w moim mieście żaden elektronik nie chce się tego podjąć. Magnetowid daje obraz poezja ale dźwięk już bez stereo. Audio monitoring nie działa przy odtwarzaniu taśm nawet oryginalnych. Nie wiem co robić. Magnetowid to Sony SLV-E9.
Jak się nazywa ten program do zapisu dźwięku pokazany od 27:39 ????
Bawię się w to czasem. Największa wada? Pieczołowicie nagrana kasata 240 może być wciągnięta i poszarpana w każdej chwili.
Windows XP :) Nieśmiertelny ;) hehe... Powiem tak, jest najlepszy ;) Sam używam jeśli chodzi o technike i programy, które może on obsłużyć ;) Pozdrawiam!
@@ansgaryeysymontt7155 nie byłbym tego taki pewny. Akurat zabezpieczenia XP które nie są aktualizowane, mówią same za siebie.
2cpmy-qywfj-p77v4-4g6m7-3kyk8
To nie jest żaden szyfr. To po prostu key do windowsa xp pro, który mimo lat dalej siedzi w mej głowie :D
@@ansgaryeysymontt7155 Po co pisać nowe, jak stare nie są dalej połatane. Odpalasz takiego Metasploita i nurasz tego XP jak chcesz. Jedyna rada to całkowite odłączenie od sieci.
@@ansgaryeysymontt7155 Ale są świetne programy, które chodzą tylko pod XP, na nowszych ich nie uruchomisz, do tego cała masa specjalistycznego softu (np. laboratoryjnego). Co do sterowników, to z kolei nowe systemy nie mają wsparcia dla starszego sprzętu i żeby używać np. fotograficznego skanera, muszę mieć XP. Podatności w XP-kach niestety są spore i nikt ich nie łata (nad czym ubolewam). Ale odcięte od sieci XP są nie do zastąpienia i pobicia, zwłaszcza na porządnym sprzęcie i SSD - startują w 10-15 sek. :)
@@ciechorobak3455 to słabo bo win 10 startuje w 9.
Witam posiadam Videorecorder ViewVision 8500H LOEWE z zblokowana tasma VHS w srodku-moze jakas porada jak tą kasete wyjac z niego-pozdrawiam
Mam podobny problem z kuchenką mikrofalową. Muszę kilka razy włączać zasilanie klawiszem na wtyczce żeby zaskoczyła. Wtyczka z włącznikiem jest sprawna. Założyłem taką wtyczkę po to żeby mikrofala nie świeciła wyświetlaczem i nie zużywała prądu:) Takie wtyczki mam przy pralce i telewizorze.
Minusem zapisu Hi-Fi FM Stereo jest kompresja 2:1 zbliżona do dBx. Zabrakło tej informacji w odcinku. To dlatego autor słyszy dżwięk typu MP3 :-).
Nie wszystkie radiostacje nadaj sygnał poddany kompresji.
@@@Secesh1 Kompresja jest w magnetowidzie przy zapisie, expansja przy odczycie i nie zalezy to od dostarczonego sygnału.
@@mirekderewonko8980 Wydawało mi się, że FM dotyczy sygnału radiowego. Może w magnetowidach też jest sygnał FM. Nie mam pojęcia.
reduktor jakiś Cię szanuje
Do tej pory mam Akai vs425 edg, kupiony w 1990 roku w Baltonie.
Mój Panasonic NV-F55 przestaje reagować po jakimś czasie pracy na jakiekolwiek polecenia z pilota czy naciśnięcia przycisków panelu. Jedyne co może pomóc to odłączenie go na jakiś czas.
przykład jak gorsze jest wrogiem lepszego, o wiele lepszy system Video 2000 nie przebił się masowo, obustronne kasety, lepsza jakość (Philips, JVC,itd),
Love the pointy stick!
Moje ulubione :)
Pozdrawiam serdecznie - posiadacz dwóch w pełni sprawnych NV-FS200 i jednego NV-HS1000.
BTW - Panie Krzysztofie, miałby Pan drum motor pod dysk VEH 0352? Inne oznaczenia z zespołu drum motor: VEP00K62A oraz VEG0559 (0569, 0659, 0669 - do końca nie wiadomo, bo nadruk jest nieczytelny). Od kilku lat stoi u mnie NV-H75 i czeka na ten jeden element...
Czym Pan nagrywa, że wychodzą w 10:26 takie czarne paski na TV?
to tak, jak z zapisem na LaserDiscach - niby analogowy, ale jednak bardziej zbliżony do cyfrowego
Ostatnio znalazłem na portalu aukcyjnym magnetowid ze wzmacniaczem hehe
Powracam do mojej prośby. Jest szansa na o moc w kwestii rozwiązania drobnych naprawa sprzętu VHS?
Panasonic NV-F75 - ok. 1991 ~ 12 000zł. B. dobre, ale słabo się sprzedawały (tak jak wszystkie magnetowidy HI-FI, tańsze były już magnetofony stacjonarne Technics). Cena dobrego magnetowidu mono typu NV-J35 ~ 8000zł. Piękne czasy, mam jeszcze zachowane 3 katalogi z tego okresu :). Przez pomyłkę do sklepu wysłali też nam katalog Panasonic na kraje arabskie. I wtedy zobaczyłem ile rzeczy produkują !!! ??? !!! Od pralki, po szczoteczkę i suszarkę.... i ... (również pod nazwą National).
Snierzenie, paski na ekranie i problem w włączeniem to byly czasy :)
Świetny materiał tylko te cztery głowice wideo na krzyż?
Pamiętam jak mi taśmę wciągnął - nie wiem już dziś jakim cudem - to dopiero był dramat...wstyd było do wypożyczalni iść...:P
z HIFI jak z Michelinem, Francuzi wiadomo, Anglicy "Miczelin", Niemcy "Michelin", a u nas jak najbardziej Miszelin, bo to stara, przyswojona w Polsce marka, kto chce może gadac "Miszlę" ale to jest śmieszne i oderwane od naszych zasad wymowy zagranicznych marek, każda nazwa jest dostosowywana do wymowy w danym języku , i tyle
fajna sprawa mam jvc Hi Fi robi jako magnetofon polecam super zabawa
ja jestem akurat zaskoczony dobrą jakością. 20 kHz nie wszyscy słyszą oprócz niektórych młodych ludzi i to musi być płynnie obcięte powyżej ze względu na ideę. Co do szumu nawet 2 mocne uwagi- gdy grają wysokie tony szum jest bardzo mocno tam zamaskowany, pewnie 90 dB. Poza tym przed zaprzeczaniem proszę sprawdzić- umiarkowany szum polepsza jakość dźwięku, ucho odszumia, usuwanie i dodawanie szumu to częściowo realne operacje. Szum usuwa np. pikselozę. Ile pikseli ma zdjęcie analogowe?Już na starcie zdjęcie analogowe nie ma pikseli, pikselozy. Musiałby ktoś być maniakiem, ale wydaje mi się ciekawe zapisywanie dźwięku audio na głowicach wizyjnych przy pomocy modulatora. Pasmo megaherców. Jeśli komuś by się to przydało, to kasety VHS przechowuje się w pozycji pionowej, nie poziomej i używa dobrego mechaniczne sprzętu. Jest wtedy dobrze.
Ten bagnet kojarzy mi się trochę ze szwedzką Morą.
High Fidelity- dokładnie chodzi o "wysokie odwzorowanie".
fajny odcinek
Co ciekawe magnetowidy w standardzie NTSC oferują 3 prędkości nagrywania bo oprócz SP i LP mają EP (1/3 prędkości).
Kasety oznaczone jako E-xxx oznaczały czas nagrania w minutach dla systemu PAL natomiast T-xxx analogicznie dla NTSC najbardziej "pojemne" kasety to E-300 i T-240 co dawało możliwość nagrania odpowiednio 5/10 godzin dla PAL oraz 4/8/12 dla NTSC.
Ciekawostką jest to że kaseta T-240 nagrana w systemie PAL mogła pomieścić prawie 6/12 godzin wynikało to z faktu że NTSC wymaga większego odcinka taśmy dla każdej sekundy nagrania 3.335 cm/s dla NTSC oraz 2.339 cm/s dla PAL [Zapewne z faktu 30 i 25 klatek na sekundę] co dawało zysk na poziomie 42% długości kasety NTSC nagranej w systemie PAL w drugą stronę dawało to stratę 30% długości nagrania.
Mam pytanie czy wie ktoś może gdzie w sieci, jest jakieś video pokazujące w praktyce zastosowane dodatkowej głowicy Video "Flying head".
Ostatnie modele Panasonica też to mają. W standardzie PAL oczywiście.
Dalej nagrywam n vhs mam combo deawoo z magnetowidem i dvd i nagrywam tv z dekodera dvbt2 i jakość jest bardzo dobra w trybie SP i LP
*Temat ŚWIETNY i film ciekawy. Jeśli już jesteśmy przy VHS, to czym/ w jaki sposób zgrać film z kasety do postaci cyfrowej?? A jeśli już zgramy, to czym ten materiał edytować i poprawić? No jeśli czarno-białych Pawlaków można dziś w bardzo przyzwoitej jakości obejrzeć w TV, to sposób istnieje. Proszę o pomoc, bo coś czuję że jeśli nie już to w niedalekiej przyszłości tego materiału nie 'zgram' ze względu na marniejącą taśmę. A jest to materiał dwudziestopięcioletni!! Będę bardzo zobowiązany, jakby ktoś wiedział i chciał się podzielić wiedzą o tym jakiej długości i ile pasków należy kupić do magnetowidu SONY SLV-E780 >>>> pozdrawiam*
Na Allegro są takie małe urządzonka przypominające pendrive, podpina się je pod USB do komputera i w ten sposób można zgrywać materiał z VHS na komputer. Są bardzo tanie, gdy ja kupowałem to zapłaciłem chyba około 20 złotych. Jakość nagrania niestety nie jest rewelacyjna.
Google: USB video grabber
@@MichalGorkaTruskaw Dzięki. Mi raczej chodzi o możliwie najlepszą możliwą jakość. Bo to kaseta mojego syna jak był jeszcze w brzuszku :) Tak więc 'kichy' być nie powinno. Bo to pamiątka/dokument. Mam Dazzle DVD Recorder, ale wątpię żeby to było !dobre!.
@@Senior. Jakość nie jest aż tak zła, myślę, że takie urządzonko wystarczy.
@@Senior. Nie baw się w żadne video-grabery z Allegro,tylko kup stacjonarna nagrywarkę DVD .Podłączasz i przegrywasz bez problemów i w mżliwie najwyższej jakości.
podziękowania dla Wojtka za pomoc w odcinku :)
Fajny odcinek. Moze zrobi Pan odcinek o zabezpieczeniach przed kopiowaniem VHS? Zawsze mnie ten temat interesowal i zastanawialem sie jak to obejsc. Oczywiscie stare magnetowidy kopiowaly material bez problemu ale niestety w MONO. Od czasu stereo juz bylo kiepsko. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz na to masz w filmie, kopiowales tylko te sciezki audio ktore byly nagrywane na rancie tasmy przez glowice statyczna.
@@sebastianbort8512 No tak ale gdy kopiowalem na nowszych magnetowidach to obraz sie robil ciemniejszy i jasniejszy przez caly czas. To bylo wlasnie jakies zabezpieczenie, ktorego nie bylo w starych magnetowidach. Tu nie chodzilo o audio.
Ja nadal mam podłączony do monitora komputerowego magnetowid LG LV3768 .
wow ale ten Panas fajnie wygląda
mialem pare magnetowidow Hi-Fi nawet HS 1000 Panasonic super byl i byly az szkoda a hs 1000 to szok jak zerknolem na cene za ile mozna teraz go kupic to gol mnie skoczyl kupe lat temu dalem za niego 4600 zeta w tamtych latach to bylo kupe pieniedzy a teraz widze 780 zeta qwa szok