17 Ways To Save Money on Groceries

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Want to save hundreds on food? Here are 17 practical tips for cutting your food shop, and still allow room for treats in your budget.
    ❤️ Keep on track with your food budget using my weekly meal planner 👉 payhip.com/b/b...
    In this video:
    00:15 - Eliminate black holes in your kitchen
    00:44 - Shop your kitchen first
    02:11 - Meal plan effectively
    03:48 - Set a budget
    04:58 - Avoid convenience food
    05:33 - Go for cheap easy wins
    06:00 - Look beyond the brand
    07:11 - Cook once and eat twice
    07:30 - Buy cheaper cuts
    08:11 - Bulk out meals with cheaper foods
    08:28 - Eat before you shop
    08:45 - Don't shop with your kids
    09:15 - Freeze foods
    09:41 - Use everything
    10:06 - You don't have to shop at Aldi
    11:00 - Always look for offers
    12:08 - Find a balance
    Get monthly budget spreadsheet I use to stay on top of my finances 👉 payhip.com/b/r...
    Get cashback on your shopping 👉 tidd.ly/3TWzjyu
    Tools I use 👉
    My camera (UK): amzn.to/4dqQGix
    My camera (US): amzn.to/4dsyIwe
    My microphone (UK): amzn.to/3Wvpjht
    My microphone (US): amzn.to/3y6IlAD
    Grab your budgeting freebies 👉 landing.mailer...
    // Come and say hi over on Instagram: mrsvicky.smith
    // Check out my websites: www.themummybubble.co.uk
    www.morethanamummy.com
    // Business inquiries please email vicky@morethanamummy.com
    //See my Etsy store: www.etsy.com/u...
    DISCLAIMER: Links included in this description might be affiliate links. If you purchase a product or service with the links that I provide I may receive a small commission. There is no additional charge to you.
    I’m not a licensed financial adviser. These videos are intended for educational purposes only. No official financial advice is being given. Please always check with a licensed professional before making any investments or financial decisions. Your investments are your sole responsibility, and in these videos, I merely share my own opinions with no guarantee of gain or losses.

КОМЕНТАРІ • 54

  • @Tootcee
    @Tootcee 8 місяців тому +14

    Meal planning has completely changed the way I food shop.With the current cost of living crisis my food budget was having to go up month after month but since meal planning I actually have money left in my bills and food account at the end of the month.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +3

      It’s scary how much food now costs - you have to really put the effort in to keep the costs manageable. That’s fantastic work by you, meal planning definitely works when done properly

    • @Tryp-j9d
      @Tryp-j9d 6 місяців тому

      “We” DEFINITELY NEED to CLOSE DOWN HALF the restaurants, EVERYWHERE!!

    • @Tryp-j9d
      @Tryp-j9d 6 місяців тому

      Just MEAL PLAN…at HOME!! Restaurants are a MASSIVE RIPOFF!!

    • @brg2743
      @brg2743 2 місяці тому

      We buy things when they are on sale most of the time. It saves a lot. Peanut butter was in sale for $1.99 so we got 6.

  • @LauraN-do2of
    @LauraN-do2of 8 місяців тому +11

    1. Cook mostly from scratch and buy whole produce
    2. Eat leftovers and meal prep
    3. Only buy fresh perishables for specific meals or recipes. Otherwise stick to canned or frozen to limit waste
    4. Keep a well stocked pantry with staples (rice, flour, pasta, sugar, etc)
    5. Bake from scratch (bread, muffins, pizza crust)
    6. Use up what you already have at home. Or do pantry cooking challenges once a month.
    I live alone and my food budget is 200 - 300$. I don’t eat out more than once a month if at all.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +1

      Fantastic tips and you're clearly doing really well!

  • @JustineMartinez-f9c
    @JustineMartinez-f9c 25 днів тому

    great tips, definitely going to use some of these

  • @georgiawise8375
    @georgiawise8375 8 місяців тому +4

    Extend meals add lentils to meatballs....potatoes to eggs n bacon. ...make your cold flavored coffee at home etc etc

    • @dianejennings50
      @dianejennings50 8 місяців тому

      Someone gave me cold press packets. Too strong for me so I use half a packet with creamer French vanilla yum yum so it lasts longer and is enjoyed 😊❤❤❤

  • @lemonteapot1061
    @lemonteapot1061 6 місяців тому +2

    Great video Vicky 🥰. My biggest tip is to ignore or at least take Best Before dates with a pinch of salt. Unless it’s meat or poultry I generally use the sniff test.
    But this is particularly relevant for dried stuff. I’d never serve it up to guests, but for myself and my partner we’ve eaten dried unopened stuff that’s 2 years old and it was fine and we were NOT sick afterwards. So use your judgment 😊

  • @jeremisaiahdeguzman5012
    @jeremisaiahdeguzman5012 8 місяців тому +6

    Thank you for the tips! I am always watching your videos! More power to you, Vicky! From Philippines here! 🥰

  • @gretelwhite8088
    @gretelwhite8088 8 місяців тому +8

    Meatless meals are economical. Single person in the UK, £100/month budget for all general household stuff, including food, cleaning and laundry producte, loo rolls and the like.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому

      That’s fantastic! Meat is so so expensive, we have been trying to find more veggie recipes the kids will happily eat too

    • @tracynorman4883
      @tracynorman4883 8 місяців тому +4

      Wow! I'm single and budget £50 every week! Rarely much under that. Have dairy intolerance so that adds a bit extra, but yeah meat is the most expensive. We'll done z

    • @coraclouden2506
      @coraclouden2506 6 місяців тому +2

      @gretelwhite how do you manage that? I keep on going over on my food shops and I include meat free meals 😭. I budget £200 a month and have cut out what some would consider 'luxury' food such as smoked salmon. Any tips would be much appreciated 😊

  • @jacquelinemcgowan8164
    @jacquelinemcgowan8164 8 місяців тому +5

    Hi there
    I buy veg that is in season and use them in caseroles and cut down on the meat, i chop sausages up and so we all get some meat, it just helps has most of the times the pack size ie 6 or 8 do not look much but cut up with all the lovely veg makes it a practical dish.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +2

      Yum, a really nice meal idea and such a good idea on chopping up the sausages - sounds like a delicious meal

  • @staceywarner4910
    @staceywarner4910 8 місяців тому +3

    I love batch cooking something that i can have in multiple ways throughout out the week. Eg. Chilli. Can be standard with rice, jacket potato filling, loaded nachos or sweet potato wedges, tex mex shepherds pie.. so flexible

    • @staceywarner4910
      @staceywarner4910 8 місяців тому

      Also this week I spent more on my lunch planning but that's because I get SO fussy with lunch and I bought something I know I Will still want tomorrow

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому

      Yes saves so much time and you can make it different every day! Great ideas here.

  • @harmonyln7
    @harmonyln7 5 місяців тому +1

    I love what you said about shopping the kitchen. This last couple of weeks or so I've been looking for recipes in my books I've got at home, specifically to see what uses up the ingredients I already have, so I've only needed to buy the odd couple of tins of this or that, or a new soya milk that I was probably going to buy anyway. I'm struggling to find recipes to use up these 3 tins of cannaleni beans. I like planning meals geneally, because then I have an idea what I'm cooking when. I think shopping in different places if you have the time is also useful, because I unexpectedly found that green beans wer sometimes cheaper and better quality in Morrisons than in Aldi.

  • @GGio66
    @GGio66 6 місяців тому +1

    We spend about $125 for 3 people (1 teenager) weekly in Georgia, US.

  • @Freaysclaw56
    @Freaysclaw56 7 місяців тому +8

    2 tips -
    1. use parts of produce you usually trash. Cantaloupe seeds can be eaten raw or roasted, added to smoothies. The white part of the watermelon rind can be added to pickle juice and then wait a week and eat for pickled rinds (very tasty).
    2. Most people/families tend to eat a lot of the same meals. When you have a few minutes, price them out, just like Chefs in restaurants do. Try to eat more of the lower cost meals you like and apply the saving to an expensive meal you love. Prawns 🍤 are expensive where I live $5.99lb vs chicken $0.99lb, once every 3-4 months it’s $0.59lb. So it might be lemon chicken(M), taco chicken(W), curry chicken (F) to eat prawns 🍤 on Saturday. Right now eggs at $1.53dz and winter at $3.99dz, so lots of different egg dishes and I might freeze some for baking before the price goes up.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  7 місяців тому +1

      I absolutely love these ideas, and that second one is such a great way to bring costs down without giving up foods you enjoy the most. Love it.

  • @daniellecomeau2996
    @daniellecomeau2996 8 місяців тому +8

    The upper freezer in my kitchen is affectionately called the produce graveyard. Bags and containers of things being saved before they pass over to the other side or those items being reincarnated.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +1

      Haha, that has made me laugh out loud! We all have corners of the kitchen where things seem to go to die

  • @Baiyoubai
    @Baiyoubai 8 місяців тому +3

    Buy fruits and vegetables that are seasonal (cheaper and fresher). Eat more chicken as it tends to be the cheapest protein source (followed by canned tuna and pork).

  • @hello-vs4me
    @hello-vs4me 8 місяців тому +4

    Aldi and Albertson's has the best sales and mark downs

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +1

      I've not heard of Albertson's, are they a big national chain?

    • @hello-vs4me
      @hello-vs4me 8 місяців тому +1

      I am California not sure in other syate

    • @hello-vs4me
      @hello-vs4me 8 місяців тому +1

      Other states

  • @mae12183
    @mae12183 8 місяців тому +4

    In the US it makes a huge difference where you live. We are a family of 4 and live in Connecticut (ca-ching, ca-ching). Our goal right now is $175 a week. Ideally $150. We've started using Azure Standard (a bulk food company) for a few staples (rice, beans, some canned goods). I know we could go cheaper, but for us what we put in our bodies is really important, so we're ok having this be a larger line item and skimping in other ways. But meal planning is an absolute must and our leftovers go with my husband to work for lunch.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +2

      That's so interesting, I'm not sure how much the variation is between the regions here actually is. It certainly varies a lot between supermarkets and not all deals are offered in every branch/nation.

    • @Tryp-j9d
      @Tryp-j9d 6 місяців тому

      We have PLENTY of Aldi’s and Price Rite’s in CT!!! Stop&Shop is ALWAYS a MASSIVE RIPOFF!!

  • @kathrynp7595
    @kathrynp7595 8 місяців тому +2

    Great tips 👍🏼 Hi from San Diego 😊

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому

      Thanks so much!

    • @jacquelinemcgowan8164
      @jacquelinemcgowan8164 8 місяців тому +1

      hi There I went to San Diego 2 years ago to visit family, hello San diego woo hoo

  • @kimrodgers692
    @kimrodgers692 8 місяців тому +5

    Our tips:
    1. Eat plant based. Beans, lentils and tofu are cheaper and have a longer shelf life than meat. Easier to prepare also.
    2. Cook and eat mostly at home. (We get two takeout pizzas from a local shop once a week. It’s about $35 and lasts all week).
    3. Limit alcohol to special occasions or not at all.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому +1

      So true, meat adds a crazy amount to your weekly costs, and on alcohol too.

  • @deborahbain9915
    @deborahbain9915 8 місяців тому +3

    You can bulk out mince with rolled oats

  • @shehnazahmad5213
    @shehnazahmad5213 8 місяців тому +3

    Hi
    I am watching from
    Johannesburg
    South Africa 🇿🇦
    Just the day after my 48 birthday.
    I am new sub.

  • @jc-1579
    @jc-1579 5 місяців тому +1

    Sharing everyone of Jesus Christ, He is coming back. We are spiritually saved by grace through faith in Jesus Christ our Lord God and Savior.

  • @susanp.collins7834
    @susanp.collins7834 2 місяці тому

    Do you spend money on snacks? Next time you use peeled potatoes, deep fry the peels. They're super!

  • @zo_471
    @zo_471 8 місяців тому +2

    I challenge you to also be liberal with best before dates in meat. It doesn’t automatically go bad on the date in the package.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  8 місяців тому

      Yes exactly this, and even veg that looks just past its best can be cooked and you don’t really notice any difference

    • @lemonteapot1061
      @lemonteapot1061 6 місяців тому

      One 💯% agree with you! 👏👏👏👏

  • @georgiawise8375
    @georgiawise8375 8 місяців тому

    Ramon and tuna or 4$ pizza for teen. Emergency food minimum only with coupon.

  • @georgiawise8375
    @georgiawise8375 8 місяців тому

    I cook any extra meals go freezer so my teen can Forage.

  • @coockiekat
    @coockiekat 6 місяців тому

    I`m not being disrespectful but I find it unbelievable that you`re trying to teach us how to save on our groceries while you`re doing your own shopping at Waitrose - the most expensive shop in the UK.

    • @TheMummyBubble
      @TheMummyBubble  6 місяців тому +2

      @@coockiekat hi there, we own and use Waitrose bags for life but do not do our shopping there on a regular basis. Waitrose is a treat shop for us, for example I get their Indian ready meals instead of a takeaway. It’s more expensive than Tesco, but less than an actual takeaway. My regular weekly shops are at Tesco.