Prosty odbiornik AM na fale długie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Prosty odbiornik AM wg projektu Lechosłowianina, z modyfikacją polegającą na przestrojeniu radia na zakres fal długich (orygninał pracował na falach średnich).
    Film Lechosłowianina ze schematem i opisem budowy:
    • Zróbmy razem proste ra...

КОМЕНТАРІ • 20

  • @grzesiek1x
    @grzesiek1x 4 місяці тому

    Bez problemu odbieram Polskie Radio na LW 225 kHz i na drugim odbiorniku gdzie mam cewke na fale srednie, Radio Romania i jakies Wegierskie, a takze czasem sie wcina jakies Radio Rosija, gdzie kazda audycja zaczyna sie od Putina... Wogole mam problem z tymi szumami. Zastanawiam sie jak by mozna bylo je wyeliminowac 🤔 Dalo by sie sluchac mojego radia gdyby nie te szumy. U Ciebie tez je troche slysze, nawet po wylaczeniu lamp, komputera, ladowarek itd.ciagle cos zakloca :/

  • @MarcinPerlinski
    @MarcinPerlinski 7 років тому +4

    Gratulacje! Często buduję takie odbiorniczki. Warto podłączyć masę do uziemienia (np. do kaloryfera lub kranu, o ile te instalacje są poprawnie zbocznikowane/uziemione; w przypadku braku uziemienia można dać do masy przeciwwagę np. 2-4 metry kabla rzuconego choćby na dywan). Gwarantuję, że szumy od domowego elektrosyfu znikną lub w najgorszym razie osłabną do komfortowego dla ucha poziomu.
    BF240 lub jeszcze lepiej nasze polskie PRL-owskie BF214 czy BF194, a nawet ultrawysokowzmocnieniowy niskoszumny BC550C mogą zadziałać tu jeszcze znaaaacznie lepiej). Pręt powinien być jak najdłuższy (ideał to 20 cm, ale kilkanaście centymetrów też super). Drut na fale długie (w cewce rezonansowej) mógłby być nieznacznie cieńszy (0.2 mm to górna rozsądna granica, ale zero koma np. jedenaście jeszcze lepiej, bo radio wyraźnie czulsze/głośniejsze). Cewkę reakcyjno-sprzęgającą można było spokojnie zrobić konkretnym "kabliskiem" (np. typową skrętką 0.5 mm Cu w igelicie). Grubszy drut na tej akurat cewce da duży zysk "audio".
    Cewkę rezonansową zrobiłbym osobiście metodą prowincjonalno-kresową, tzn. 100 zwojów zero koma kilkanaście na pręcie o długości kilkanaście cm (lub dłuższym) o średnicy 1 cm (lub na Twoim 0.8 cm dać np. 110-120 zwojów) plus do tego kondziołek stały, najlepiej wysokodobrociowy styrofleksowy (lub inny poliestrowy/plastikowy) o wartości około 1.5 nF (a dostrajamy przesuwaniem pręta).
    Sorry, że się trochę niegrzecznie "przemądrzam", ale przechodziłem już przez różne etapy radiowariactwa, to i stąd powyższe dygresje. Mniej więcej podobnej klasy jednotranzystorowy odbiorniczek (z cewką raczej średniofalową, niezbyt trafnie dedykowaną na fale długie, ale za to z uziemieniem) może brzmieć tak: yadi.sk/d/IfOVYw663F6VKB / dokładniejszy opis: antytuman.blogspot.com/2017/07/proste-radyjko-reakcyjne-na-fale-dugie.html
    Przy tego rodzaju prymitywnych aparatach odbiorczych aż się prosi dokoptowanie dużego głośnika z membraną o konkretnej średnicy (ma się zgadzać jedynie impedancja omowa, bo moc znamionowa może być praktycznie dowolnie wysoka).
    Pozdrowienia od Marcina z Dzierżoniowa
    PS. Masz zaj*** dobry spikerski/radiowy/lektorski głos, a z Twojej polszczyzny wynika bardzo duży poziom oczytania, tudzież mnogość skutecznych połączeń międzyneuronowych w mózgu :)

    • @focal28mm
      @focal28mm  7 років тому

      Cześć Marcin! Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi - umknął mi Twój wpis. Uwagi jak najbardziej na miejscu - masz większe ode mnie doświadczenie w budowaniu urządzeń radiowych. Zapewne powrócę do pomysłu budowy różnych prostych (i nie tylko) odbiornków i skorzystam z Twoich porad. Chwilowo mocniej wciągnęło mnie krótkofalarstwo - coś tam sobie klecę w związku z tym z "kitów" a także korzystam ze sprzętu fabrycznego. Magia radia, ot co. Bloga Antytumana za chwilę dokładniej postudiuję.
      Głos - podobno dobry, chociaż nie wyćwiczony. Polszczyznę staram się polerować, czasem popełniam jakieś teksty prozatorskie...

    • @MarcinPerlinski
      @MarcinPerlinski 6 років тому +1

      Żem właśnie takie coś zrobił i bardzo, bardzo polecam: ua-cam.com/video/wRIKykqGPBw/v-deo.html
      Pzdr. Marcin

    • @MarcinPerlinski
      @MarcinPerlinski 6 років тому +1

      a tu z obudową:
      ua-cam.com/video/mNHxG2kqZSs/v-deo.html

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 6 років тому +1

    Witam. Zapraszam do obejrzenia mojego nowego projektu odbiornika tym razem na UKF

  • @jakubd1931
    @jakubd1931 4 роки тому +1

    Witam 😁 zrobiłem to radio działa elegancko kondensator piwietrzny pochodzi zapewne z radia Calypso mam taki sam i sobie gram . Pozdrawiam serdecznie,😎😀🤪🙂

    • @focal28mm
      @focal28mm  4 роки тому

      Cześć Jakub, gratulacje. Zauważyłem, że przy zabawie w budowę prostych układów elektronicznych najwięcej frajdy daje uruchomienie radia - więc rozumiem Twoją radość. Kondensator mam z jakiegoś radia lampowego Unitry z lat 60-tych, niestety modelu nie przypomnę sobie. Pozdrawiam i życzę sukcesów w kolejnych tego typu zabawach.

  • @sebastiangal4779
    @sebastiangal4779 7 років тому +1

    Bardzo mi sie podoba. Mam tylko odrobine inny kondensator obrotowy (z Jowity) ale mysle, ze da rade. Wkrotce zabiore sie za montaz radia. Aha... lapiesz moze 270kHz Cesky Rozhlas Radiozurnal? Pozdrawiam, Sebastian

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 роки тому

      Też mam taki kondensator i się zastanawiałem z czego to. A kupiłem chyba na allegro.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 8 років тому +1

    Witam. Masz bardzo silne zakłócenia, świetlówka lub coś w tym rodzaju. Czy była antena zewnętrzna?

    • @focal28mm
      @focal28mm  8 років тому

      Cześć. Była antena zewnętrzna, kawałek drutu rzucony za okno. Niestety, zakłócenia u mnie potężne. Przykładowo, przy pracy na antenie typu random wire, czyli "kawał drutu", puszczonej z balkonu na drzewo odległe o 20 metróww, na paśmie 80 metrów wieczorami mam tak, że s-metr w moim transceiverze pokazuje poziom tła na S9+20dB. I potrafią te zakłócenia spaść nagle na poziom S5 - czyli ktoś wyłącza źródło zakłóceń. Rano i w ciągu dnia poziom szumu tła jest całkiem rozsądny jak na miasto.

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin 8 років тому

      Podejrzewam, że dużo zakłóceń wprowadzają zasilacze impulsowe - sieją jak wściekłe. Zachęcam do budowy mojego drugiego radia FM. Pozdrawiam

    • @focal28mm
      @focal28mm  8 років тому

      Też tak myślę, że to zasilacze impulsowe są w znacznej mierze winne opisanej sytuacji. Radio z pewnością zbuduję. Pozdrawiam.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 роки тому

      @@Lechoslowianin Miałem zepsuty zasilacz od modemu i zaczął siać jak wściekły. I to na odległości 10m było mocno na 225kHz. Odkryłem to przypadkowo wyłączając bezpieczniki. Sam modem też stał się stabilny po wymianie zasilacza.

  • @retros1299
    @retros1299 5 років тому

    Witam, czy mógł byś podpowiedzieć jak wykonać antenę do polepszenia odsłuchu fal długich i średnich. Wiem ze są takie które wystarczy postawić obok radia, posiada pokrętło dostrojenia ale taka np. Teksun do spory wydatek.
    www.ercomer.pl/pl/p/TECSUN-AN200-Antena-odbiorcza-do-odbiornikow-globalnych/122

  • @attilarivera
    @attilarivera 4 роки тому

    👏👏👏👏👏👏👏👏

  • @peternowak31
    @peternowak31 2 роки тому

    Zrob radio w pudelku od zaplalek

    • @siafenixa7982
      @siafenixa7982 Рік тому

      Jest jeszcze mniejsze trzecie oko😅😅😅