DÍKY za toto užitečné video! Fíkovník jsem koupila loni na jaře, zasadila do skleníku a vypadalo to, že uschnul. Neobrazil, ale přesto jsem ho zalévala. Až koncem června, kdy jsem v Chorvatsku viděla, jak vzrůstný strom to je a rozhodla se pěstování ve skleníku vzdát, najednou obrazil a krásně roste, na podzim na něm vyrostly první plody a v únoru vyrazila další násada a od léta postupně pořád tu a tam sklízíme. Fíky jsou moc dobré a sladké, už na to přišly i svinky a tak je nemůžu na keříku nechávat do plné zralosti, aby je na povrchu neokusovaly. Jsme v podšumaví, 430 m.n.m., obec je v mrazové kotlině, venku to pěstovat nelze, soused to zkoušel, ale už ho vykopal, vždycky mu pomrznul. Jak bych si mohla fíkovník rozmnožit? Chtěla bych si zasadit jeden i v prostornějším skleníku, tenhle je na poněkud stísněném místě a budu ho muset hodně stříhat. Mám výhodu, že máme skleníku velkou plochu, pěstujeme tu také vinnou révu, sklízíme ji od června až do zimy.
@@mariek.8763 Můžete ho rozmnozit rizkovanim. Jednoduše si narezete několik větviček a dáte do vody, kde pustí kořínky. Děkuji a přeji hodně úspěchů při pěstování
Pestujem stromček, ktorý som si sama vyformovala. Bývame v Poddunajskej nížine, krásne mi rodí skoro celé leto a mám ho na uplnom vyslní a kmienok je krytý pred mrazmi múrikom. Krásne prosperuje
Dobrý deň prajem. Ďakujem pekne za všetky Vaše rady. V záhrade pestujem tiež figy cca 20 rokov. Prvé tri či štyri roky pred príchodom mrazov som mladý konárik dookola obalil starým kobercom, ktorý bol opretý o štyri do zeme uložené koly a koberec motúzom zviazaný. Aj vrch so prikryl starým kobercom. Po ukončení mrazov som odstránil koberce a postupne z mladého konárika po rokoch mi vznikol krík, ktorý v piatom roku som už neprikrýval. Po niekoľkých rokoch, keď sa krík rozrástol a rozdelil som ho na päť častí i zasadil ich do rady. Záhradu máme v cca 400 metrovej nadmorskej výške. Teším sa na Vaše ďalšie videjka, v ktorých zdieľate Vaše rady a názorné ukážky.
Fíkovník jsme si dovezli ze slovenska, vůbec netuším odrůdu, ale má fialové plody a je skvělý, není tak veliký jako ten váš ve skleníku, pěstujeme ho venku a je po třech letech zhruba poloviční než ten co máte ve skleníku, nicméně plodí bohatě a plody jsou úúúúžasnéé:) Přeji mnoho zdaru:)
Díky za moc pěkný video, dělám v podstatě podobný prosvětlovací řez ve skleníku 2x v létě a venku 1x, ale hlavní pro regulaci nasazení plodů je ten zimní. Tak se pokusím teď v únoru kousek od skel zkrátit všechny větve, vloni jsem to vzal asi moc, nějaké nešikovné a staré dám celé pryč pro omlazení, pár úplně mladých nechám na obnovu rostliny. Až ukáže kam nasadí plody, tak ho prořežu radikálněji. Mám 5 fíkovníků ve skleníku a je to teda boj s prostorem :-) , ale vždy sklízím chutné plody, nesmí se moc ořezat v zimě, aby to stihl. Návod jsem ale na zimní řez ve skleníku nenašel nikde, hlavně s odzkoušeným letitým výsledkem. Ve centru jednoho českého města je fíkovník, kde jsem sklidil cca 600 plodů, protože je ve sluneční pasti a roste v roštu v černých kostkách, který se nahřejí jako kamna na noc :-) Ještě ho přestavím z keře na nízký strom, aby mohlo slunce podstvítit pod korunu a nahřívat kostky blíže ke kmenu. Pořád ještě spíš experimentuju, ale za mě je to nejchutnější ovoce sezóny a to že už pěstuju skoro všechno :-)
Pěstuji Brown Turkey, Panache, Francuesco, Peretta. Břeclav (Jižní Morava) 150 m n.m. Pěstuji venku a mladé rostliny ve skleníku. Plodí a dozrávají chuťově stejně jako v Chorvatsku.
@@zahradaproradost Chuťově jsou jsou dobré všechny. Nejméně asi Panache, ale ten je zase velice krásný. Na podzim po opadu listí zůstávají krásné dvoubarevné fíky. Je to jak Vánoční stromeček. Lidé často trhají fíky ještě nezralé, myslí si, že když jsou měkké tak už jsou. Mám oblíbený BT. Lidé tuto odrůdu často odsuzují a nechápu proč? Je jak med.
Děkuji za videjko, my máme skleník teprv pár měsíců, ale fikovnik uz jsem pořídila, hledala jsem méně vzrůstnou odrůdu, koupila jsem Little Miss Figgy, ale trochu se obávám mrazuvzdornosti, a přemýšlím, jak nejlépe zimovat. Má už kolem 1 metru, zatím ho mám v obřím květináči, abych ho v případě silných mrazů mohla někam odnést ( Vysočina, 500 m. n.m.). Výhledově bych ho ale chtěla pěstovat ve skleníku volně.
Dobry den, jestli ho mate v nadobe, tak bych zimovala uvnitr v dome. Pokud nemate a stejne planujete presazeni do skleniku, tak bych bud presadila pred zimou primo na finalni misto a nebo do nadoby a domu.
Již několikrát jsem si pouštěla Vaše video jak ostříhat fíkovník, ale jsem stále nerozhodná které větvičky ostříhat. Mám velký rozvětvený fíkovník venku, a tento rok strašně velké přírůstky některé až přes 1m a je na něm hodně plodu. Potřebovala bych email adresu pěstitele a mohla mu poslat foto a následně poradit co s tím........
Nám se šklíbíl tak 4 roky, pak si našly asi kořeny místo (máme špatnou půdu) a úplně se zbláznil. Teď má větve 3m dlouhé a tloušťky dětské ruky. Problém je s chutí Je to nějaká moravská odrůda, ale tak sladká jako v Chorvatsku bohužel není. Ať se vám datí!
Tak dík za video!!! Odrůdu mám tu samou, bylo mi doporučeno, že ji mam nechat raději ve skleníku do jara. Udělal jsem to a ona zarodila. 6 fíků jsem si vychutnal a vím, že rostlinu dám do velkého květináče a nechám navždy ve vytápěném skleníku.
Dobrý den, pěstuji první rok fíkovník v Brně na balkoně . Minulý rok jsem si utrhl malou větvičku, část zimy jsem jí měl za oknem a část pod umělým osvětlením . Teď je to už asi půlmetrový "stromek" i s pár plody. Právě přemýšlím jak ho přezimovat. Myslíte že v nějakým tom "zimním krytu" přežije zimu na balkoně? Druhá varianta je sklep v paneláku, kde je úplná tma. Jak dopadl ten Váš venkovní u skleníku? :)
Dobry den, to je pekne. No ten venku nezmrzl, roste, ale plody nedojdou. Je to dilema, jestli zkusit kryt nebo dat do uplne tmy. Osobne bych radeji volila ten kryt, pokud neni moznost zimovat treba v chladnejsi chodbe..
Dobrý den, koukám, že se u vás fikovnikum moc nedaří. Ani ve skleníku. Ve skleníku se to dá pochopit omezeným prostorem kořenů, ale ten venkovní trpí. Zkuste mu najít jiné stanoviště a přidat trochu živin. 😉
Hergot - to je chytrosti najednou. Buď tak hodná a předej nám více zkušeností. Ale to asi nepůjde. Kritizovat to jo ale dát tu nějaké rozumy amatérům....no díky.
Brown Turkey nemáte nikdy tmavě fialový, protože ani tmavě fialový být nemá. Jinak pro nás sběratele a pro lidi, co se ve fíkovnících dost orientují je Brown Turkey těžká bída. Chuťově je to jednoznačně nejhorší fíkovník. Každopádně dobře roste a je celkem odolnej, takže ho používám, a i spousta lidí, jako podnož. U nás byl dlouho problém sehnat kvalitní odrůdy fíkovníků. Víceméně se pořád prakticky prodává výhradně Brown Turkey a to pod různými synonymy, respektive to jsou fíkovníky, které jsou jenom selekce Brown Turkey pěstovány na určitém místě. Švýcarské zahradnictví Lubera je tím docela známé. Teď se dají ale i u nás sehnat lepší odrůdy fíkovníků, každopádně já se radši u těch zahradnictvích ptám na původ, protože je často možný, že se prodává něco úplně jinýho, takže se nakupování fíkovníků u nás spíš vyhýbám. Hlavně taky proto, že lidem dávají úplně nesmyslné informace. Třeba jako, že je nějaká odrůda samosprašná, přitom samosprašný fíkovník prostě neexistuje. Jinak jestli nepociťujete rozdíl mezi brebou a hlavní násadou, což se u Brown Turkey ani tak nedivím, tak můžete zkusit pěstovat San Pedro typy fíkovníků. To znamená, že breba nepotřebuje opylení, ale hlavní násada ano, takže u nás hlavní násadu shodí, ale breba je v pohodě. Takové odrůdy jsou třeba Pastiliére, synonym je pro něj Rouge de Bordeaux. Další, co se dají celkem lehce sehnat jsou Dauphine, Grantham's Royal nebo třeba Desert King. Já teda pěstuju fíkovníky v Krkonoších úplně bez problému. Ono jde spíš o to, jaký máte na zahradě mikroklima než v jaký nadmořský výšce se nacházíte. Tomu teda pomáhá i moje geografický vzdělání. Každopádně já nepěstuju fíky, kvůli brebě, ale pro vás by ty odrůdy byly asi ideální. Jinak já dražím/prodávám a zároveň i nakupuji fíkovníky obvykle tady: figbid.eu a figbid.com Každopádně hodně štěstí s pěstováním. Fíky jsou jednoznačně nejlepší ovoce.
Mám fíkovník venku a z něho obnož ve skleníku. Bydlím na Teplicku severní Čechy, venkovní fíkovník roste dá se říct bujně, udělá až přes 1,5 m nových výhonu za sezonu. Fíky má sladký a uvnitř je žlutý . Nevím jaká je to odrůda. Nevýhoda je , když přijde mráz jako letos. Tak nám pomrzl radikálně jsem ho ostříhala a obrazil krásně. Ve skleníku musím fíkovník držet nakrátko, nemá tolik místa. Moc děkuji za rady jak na videu tak v komentáři.
Měl bych dotaz. Fíkovník roste, ale vyrazily pouze dvě větévky ze základu. Mám zastřihnout aby fík zkošatěl? Nebo nechat jak je? Případně kdy udělat řez. Díky předem z odpověď.
Jestli vyrazily nove vyhony, tak pokud nerostou do stredu koruny, nechala bych je, aby se omladil. Řežeme na jare a v lete. Ve videu Neco vam povim 3 muzete videt, jak je ted orezany. Pokud byste chtel vice pomoci, muzete se pridat do komunity, odkaz je pod nejnovejsim videem.
DÍKY za toto užitečné video! Fíkovník jsem koupila loni na jaře, zasadila do skleníku a vypadalo to, že uschnul. Neobrazil, ale přesto jsem ho zalévala. Až koncem června, kdy jsem v Chorvatsku viděla, jak vzrůstný strom to je a rozhodla se pěstování ve skleníku vzdát, najednou obrazil a krásně roste, na podzim na něm vyrostly první plody a v únoru vyrazila další násada a od léta postupně pořád tu a tam sklízíme. Fíky jsou moc dobré a sladké, už na to přišly i svinky a tak je nemůžu na keříku nechávat do plné zralosti, aby je na povrchu neokusovaly. Jsme v podšumaví, 430 m.n.m., obec je v mrazové kotlině, venku to pěstovat nelze, soused to zkoušel, ale už ho vykopal, vždycky mu pomrznul.
Jak bych si mohla fíkovník rozmnožit? Chtěla bych si zasadit jeden i v prostornějším skleníku, tenhle je na poněkud stísněném místě a budu ho muset hodně stříhat. Mám výhodu, že máme skleníku velkou plochu, pěstujeme tu také vinnou révu, sklízíme ji od června až do zimy.
@@mariek.8763 Můžete ho rozmnozit rizkovanim. Jednoduše si narezete několik větviček a dáte do vody, kde pustí kořínky. Děkuji a přeji hodně úspěchů při pěstování
Pestujem stromček, ktorý som si sama vyformovala. Bývame v Poddunajskej nížine, krásne mi rodí skoro celé leto a mám ho na uplnom vyslní a kmienok je krytý pred mrazmi múrikom. Krásne prosperuje
Dobrý deň prajem. Ďakujem pekne za všetky Vaše rady. V záhrade pestujem tiež figy cca 20 rokov. Prvé tri či štyri roky pred príchodom mrazov som mladý konárik dookola obalil starým kobercom, ktorý bol opretý o štyri do zeme uložené koly a koberec motúzom zviazaný. Aj vrch so prikryl starým kobercom. Po ukončení mrazov som odstránil koberce a postupne z mladého konárika po rokoch mi vznikol krík, ktorý v piatom roku som už neprikrýval. Po niekoľkých rokoch, keď sa krík rozrástol a rozdelil som ho na päť častí i zasadil ich do rady. Záhradu máme v cca 400 metrovej nadmorskej výške. Teším sa na Vaše ďalšie videjka, v ktorých zdieľate Vaše rady a názorné ukážky.
Fíkovník jsme si dovezli ze slovenska, vůbec netuším odrůdu, ale má fialové plody a je skvělý, není tak veliký jako ten váš ve skleníku, pěstujeme ho venku a je po třech letech zhruba poloviční než ten co máte ve skleníku, nicméně plodí bohatě a plody jsou úúúúžasnéé:) Přeji mnoho zdaru:)
A muzu se zeptat, v jake nadmorske vysce bydlite? Děkuji a take preji mnoho pestitelskych uspechu 🙂
@@zahradaproradost 358 m.n.m :¨)
@@hanakanyicskova8021 Děkuji, tak to je podobne jako u nas 🙂
Díky za moc pěkný video, dělám v podstatě podobný prosvětlovací řez ve skleníku 2x v létě a venku 1x, ale hlavní pro regulaci nasazení plodů je ten zimní. Tak se pokusím teď v únoru kousek od skel zkrátit všechny větve, vloni jsem to vzal asi moc, nějaké nešikovné a staré dám celé pryč pro omlazení, pár úplně mladých nechám na obnovu rostliny. Až ukáže kam nasadí plody, tak ho prořežu radikálněji. Mám 5 fíkovníků ve skleníku a je to teda boj s prostorem :-) , ale vždy sklízím chutné plody, nesmí se moc ořezat v zimě, aby to stihl. Návod jsem ale na zimní řez ve skleníku nenašel nikde, hlavně s odzkoušeným letitým výsledkem.
Ve centru jednoho českého města je fíkovník, kde jsem sklidil cca 600 plodů, protože je ve sluneční pasti a roste v roštu v černých kostkách, který se nahřejí jako kamna na noc :-) Ještě ho přestavím z keře na nízký strom, aby mohlo slunce podstvítit pod korunu a nahřívat kostky blíže ke kmenu.
Pořád ještě spíš experimentuju, ale za mě je to nejchutnější ovoce sezóny a to že už pěstuju skoro všechno :-)
Děkuji za váš příspěvek do diskuze. Jsem ráda za každou další zkušenost někoho jiného. Také fiký miluju a to čím dál víc. Ať se vám pěstování daří.
Pěstuji Brown Turkey, Panache, Francuesco, Peretta.
Břeclav (Jižní Morava) 150 m n.m. Pěstuji venku a mladé rostliny ve skleníku.
Plodí a dozrávají chuťově stejně jako v Chorvatsku.
A ktere vam chutnaji nejvice?
@@zahradaproradost Chuťově jsou jsou dobré všechny. Nejméně asi Panache, ale ten je zase velice krásný. Na podzim po opadu listí zůstávají krásné dvoubarevné fíky. Je to jak Vánoční stromeček. Lidé často trhají fíky ještě nezralé, myslí si, že když jsou měkké tak už jsou. Mám oblíbený BT. Lidé tuto odrůdu často odsuzují a nechápu proč? Je jak med.
@@lukastrinacty7042 mne taky turkey moc chutna. Dekuju za tip
Děkuji za videjko, my máme skleník teprv pár měsíců, ale fikovnik uz jsem pořídila, hledala jsem méně vzrůstnou odrůdu, koupila jsem Little Miss Figgy, ale trochu se obávám mrazuvzdornosti, a přemýšlím, jak nejlépe zimovat. Má už kolem 1 metru, zatím ho mám v obřím květináči, abych ho v případě silných mrazů mohla někam odnést ( Vysočina, 500 m. n.m.). Výhledově bych ho ale chtěla pěstovat ve skleníku volně.
Dobry den, jestli ho mate v nadobe, tak bych zimovala uvnitr v dome. Pokud nemate a stejne planujete presazeni do skleniku, tak bych bud presadila pred zimou primo na finalni misto a nebo do nadoby a domu.
👍👍👍
Diky
Již několikrát jsem si pouštěla Vaše video jak ostříhat fíkovník, ale jsem stále nerozhodná které větvičky ostříhat. Mám velký rozvětvený fíkovník venku, a tento rok strašně velké přírůstky některé až přes 1m a je na něm hodně plodu. Potřebovala bych email adresu pěstitele a mohla mu poslat foto a následně poradit co s tím........
Nám se šklíbíl tak 4 roky, pak si našly asi kořeny místo (máme špatnou půdu) a úplně se zbláznil. Teď má větve 3m dlouhé a tloušťky dětské ruky. Problém je s chutí Je to nějaká moravská odrůda, ale tak sladká jako v Chorvatsku bohužel není. Ať se vám datí!
Moc dekujeme. Uvidime letos, jak se mu bude darit, mam v planu nejaka vylepseni.
fíkovník nemáme ale zdravíme z jižní Moravy
Dekujeme a take zdravime...
Tak dík za video!!! Odrůdu mám tu samou, bylo mi doporučeno, že ji mam nechat raději ve skleníku do jara. Udělal jsem to a ona zarodila. 6 fíků jsem si vychutnal a vím, že rostlinu dám do velkého květináče a nechám navždy ve vytápěném skleníku.
Pekny uspech, at se pestovani dari 🙂
Dobrý den, pěstuji první rok fíkovník v Brně na balkoně . Minulý rok jsem si utrhl malou větvičku, část zimy jsem jí měl za oknem a část pod umělým osvětlením . Teď je to už asi půlmetrový "stromek" i s pár plody. Právě přemýšlím jak ho přezimovat. Myslíte že v nějakým tom "zimním krytu" přežije zimu na balkoně? Druhá varianta je sklep v paneláku, kde je úplná tma. Jak dopadl ten Váš venkovní u skleníku? :)
Dobry den, to je pekne. No ten venku nezmrzl, roste, ale plody nedojdou. Je to dilema, jestli zkusit kryt nebo dat do uplne tmy. Osobne bych radeji volila ten kryt, pokud neni moznost zimovat treba v chladnejsi chodbe..
Mate to tam krasne !
Mam otazku. Mate mapu podľa ktorej as da určit pestovacia zona v tom ktorom kraji
Neviem to zstit, Dakujem
To bohužel nevím..
mám fíkovník české Lípě 360m n m mám ho venku 5 let a ještě mě nenasadil plod.Něco dělám špatně.
Možná máte nevhodnou odrůdu, která nestihne dozrát, take mam venku, je to brown turkey a oproti tomu ve skleníku se mu nedaří.
Dobrý den, koukám, že se u vás fikovnikum moc nedaří. Ani ve skleníku. Ve skleníku se to dá pochopit omezeným prostorem kořenů, ale ten venkovní trpí. Zkuste mu najít jiné stanoviště a přidat trochu živin. 😉
Hergot - to je chytrosti najednou. Buď tak hodná a předej nám více zkušeností. Ale to asi nepůjde. Kritizovat to jo ale dát tu nějaké rozumy amatérům....no díky.
Dobrý den zespoda nám roste hodně mladých výhonů co s nimi všechny pryč
Nektere jsme ponechali, ale vetsina sla pryc.
Brown Turkey nemáte nikdy tmavě fialový, protože ani tmavě fialový být nemá. Jinak pro nás sběratele a pro lidi, co se ve fíkovnících dost orientují je Brown Turkey těžká bída. Chuťově je to jednoznačně nejhorší fíkovník. Každopádně dobře roste a je celkem odolnej, takže ho používám, a i spousta lidí, jako podnož. U nás byl dlouho problém sehnat kvalitní odrůdy fíkovníků. Víceméně se pořád prakticky prodává výhradně Brown Turkey a to pod různými synonymy, respektive to jsou fíkovníky, které jsou jenom selekce Brown Turkey pěstovány na určitém místě. Švýcarské zahradnictví Lubera je tím docela známé. Teď se dají ale i u nás sehnat lepší odrůdy fíkovníků, každopádně já se radši u těch zahradnictvích ptám na původ, protože je často možný, že se prodává něco úplně jinýho, takže se nakupování fíkovníků u nás spíš vyhýbám. Hlavně taky proto, že lidem dávají úplně nesmyslné informace. Třeba jako, že je nějaká odrůda samosprašná, přitom samosprašný fíkovník prostě neexistuje.
Jinak jestli nepociťujete rozdíl mezi brebou a hlavní násadou, což se u Brown Turkey ani tak nedivím, tak můžete zkusit pěstovat San Pedro typy fíkovníků. To znamená, že breba nepotřebuje opylení, ale hlavní násada ano, takže u nás hlavní násadu shodí, ale breba je v pohodě. Takové odrůdy jsou třeba Pastiliére, synonym je pro něj Rouge de Bordeaux. Další, co se dají celkem lehce sehnat jsou Dauphine, Grantham's Royal nebo třeba Desert King. Já teda pěstuju fíkovníky v Krkonoších úplně bez problému. Ono jde spíš o to, jaký máte na zahradě mikroklima než v jaký nadmořský výšce se nacházíte. Tomu teda pomáhá i moje geografický vzdělání. Každopádně já nepěstuju fíky, kvůli brebě, ale pro vás by ty odrůdy byly asi ideální.
Jinak já dražím/prodávám a zároveň i nakupuji fíkovníky obvykle tady: figbid.eu a figbid.com Každopádně hodně štěstí s pěstováním. Fíky jsou jednoznačně nejlepší ovoce.
Mockrát dekuji za vycerpavajici komentar 🙂 a za vase zkusenosti. Urcite na web kouknu a dekuji i za inspiraci co se dalsich odrud tyce.
Váš komentář je vyčerpávající, děkuji,ale pro nás zahradnicky od každého něco?
A jaký je tedy váš nejoblíbenější?
Mám fíkovník venku a z něho obnož ve skleníku. Bydlím na Teplicku severní Čechy, venkovní fíkovník roste dá se říct bujně, udělá až přes 1,5 m nových výhonu za sezonu. Fíky má sladký a uvnitř je žlutý . Nevím jaká je to odrůda. Nevýhoda je , když přijde mráz jako letos. Tak nám pomrzl radikálně jsem ho ostříhala a obrazil krásně.
Ve skleníku musím fíkovník držet nakrátko, nemá tolik místa.
Moc děkuji za rady jak na videu tak v komentáři.
Měl bych dotaz. Fíkovník roste, ale vyrazily pouze dvě větévky ze základu. Mám zastřihnout aby fík zkošatěl? Nebo nechat jak je? Případně kdy udělat řez. Díky předem z odpověď.
Jestli vyrazily nove vyhony, tak pokud nerostou do stredu koruny, nechala bych je, aby se omladil. Řežeme na jare a v lete. Ve videu Neco vam povim 3 muzete videt, jak je ted orezany. Pokud byste chtel vice pomoci, muzete se pridat do komunity, odkaz je pod nejnovejsim videem.
Hele - džungle - fakt to funguje. Je 1 3. a už to má nasazené na plody. Ani listy ještě nerostou. Skleník je skleník.