Mrakodrapy v New Yorku: Jak vypadá jejich kontakt s ulicí?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 31

  • @ReneMarek137
    @ReneMarek137 День тому +8

    Mne uchvátil Citigroup Center, kdy velmi vysoký mrakodrap stojí na kříži sloupů. Pod každým rohem máte nad sebou obří převis a všechnu jeho hmotu nad ním, je to skoro děsivé. Bar v přízemí má zrcadlovou stěnu, tak jsem při prvním pohledu zvenku ani neviděl ten centrální sloup.

    • @agebrian
      @agebrian  День тому +2

      V tom případě si dejte vyhledat: Citicorp Center engineering crisis a začtěte se!

    • @ReneMarek137
      @ReneMarek137 День тому +3

      @@agebrian Byl to jeden z důvodů, proč jsem se na něj šel podívat :) Ale hlavní byl: "Why would anyone do this?" Proč by se někdo dobrovolně střelil do nohy? Ale je to skutečně impozantní.
      Na rohu 54th S (55th) a 6th Ave kdysi bývaly ikonické Dandelion Fountains. Jsou vidět v závěru filmu Adjustment Bureau (2011). Teď jsou místo nich zcela nevýrazné fontány. Dal jsem se tam do řeči s vrátným a on si na scénu také vzpomněl.
      Cafe Lalo na Upper West Side, kde měli Meg Ryan a Tom Hanks rande v You've Got Mail, jsem chytnul zrovna v době renovace.
      Jo a ten mrakodrap, kde se Neo v Matrixu snaží dostat na střechu, tak ten je v Sydney :) 273 George Street.

  • @petrjoza1453
    @petrjoza1453 18 годин тому +3

    Mně mnohdy nejvíc zaujme na západních ulicích ta čistota a jednoduchost tvarů a povrchů - velkoformátová dlažba, minimální spáry, nízké obrubníky. Tady mi přijde jak kdyby byli posedlí dlažebními kostkami a když už celý chodník není z dlažebních kostek tak tam dají alespoň sem tam pruh aby ten povrh nebyl moc hladký asi aby tam děti nejezdily na kolečkových bruslích nebo na skejtu. Obrubníky to samé. Neustále se tu dělají vysoké obrubníky s ostrou hranou. Některé jsou tak vysoké, že si o to člověk pomalu urazí nárazník, když k nim parkuje příčně.

    • @mareksykora779
      @mareksykora779 16 годин тому +2

      To asi mluvíte o Praze, že? Ty dlažební kostky jsou dané památkáři.. A všude jinde je to zámková dlažba, protože je to nejlevnější řešení.

    • @petrjoza1453
      @petrjoza1453 15 годин тому

      @@mareksykora779 o Praze ale ne jen o historickém centru spíš nové čtvrti. Krom toho to že je něco historická čtvrť neznamená, že tam musí být všude kostky. Mnohdy jsou to "historické" čtvrti které vyrostly v 19-začátkem 20. století a 1/4 budov je tam postavena v posledních 30 letech. Tam stojí budovy jak kráva celé ze skla a památkáři budou lpět na tom že chodník musí být z kostek? Většina Barcelony se dá projet na skejtu nebo bruslích protože tam je všude hladký povrch a plynulé nájezdy na chodník a tady u nás člověk táhne kufr po ulici a vzbudí to rachtání celou ulici

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana 12 годин тому

      @@mareksykora779 Myslím, že řeč byla spíš o moderních čtvrtích, ne historickém jádru, kde jsou dlažební kostky dané historickým vývojem a ochranou.

  • @deliveriders2592
    @deliveriders2592 6 годин тому

    To je hezky vidět jak zrušíš ulice pro auta a vytvoříš tam prostor pro pěší kterej je naprosto prázdnej a nikdo ho nevyužívá :)))) Asi tak k tomu - potřebujeme více míst k setkávání :D

  • @viktors6413
    @viktors6413 4 години тому

    Mňa mrzí, že dosť často je v New Yorku vidieť taký rušivý element v podobe lešenia alebo čo to je, medzi budovami a cestou, čiže nad chodníkmi. Kazí to taký ten pocit z otvoreného priestoru dosť a aj výhľadu na mesto. Napríklad Woolworth Building. To je proste krásny historický mrakodrap, ale priamo pod ním si to človek ani neuvedomí, lebo je tam to zvláštne zastrešenie. Hotel Plaza to mal tiež tuším, ale minimálne teraz ke´d som tam bol to už našťastie nemal. Ja neviem či to je z bezpečnostných dôvodov, že hrozí opadávanie tých výčnelkov, ale je to škoda. Viem, že dosť budov nemá poriadneho majiteľa, respektíve niekoho, kto by investoval do údržby. Empire State Building tiež mal toto lešenie kedysi, ale tiež už nemá a je ho pekne vidieť. No ale ja osobne mám rád práve tie historickejšie budovy. Preto ma mrzí, že veľa z nich nie je prístupných do lobby. Respektíve je, ale treba prostiť, niekedy ani to nestačí. Wollworth B. bol len pre obyvateľom budovy, ale vedeľ som prehovoriť recepčnú, Trump Building (40 wallstreet) tam ma nepustili vôbec. ALe hlavne to lešenie dosť často kazí ten kontakt s ulicou podľa mňa. Tie búdy, či maringotky som si ani nevšimol, asi fakt splývajú s prostredím.

  • @tedcnnturner
    @tedcnnturner 9 годин тому

    Mně se líbí budova ústředí Coca Coly v Atlantě. V NYC je opravdu všude množství fontán a vodotrysků (v Atlantě také), všude jsou pro turisty lavičky, stoly s židlemi k posezení nebo kozumaci jídla, všude plno květin. Nikdo po sobě nezanechává nepořádek. Dovedete si představit, že u nás dají do města stoly s židlemi, jen tak na posezení? Buď je někdo do jednoho dne ukradne, nebo jsou zničeny a pokud ne, bude kolem nich nepořádek, že se jim normální člověk vyhne.

  • @smety264
    @smety264 3 години тому

    Za poslední 2 roky jsem byl v NYC 3x, drtivou většinu teda na MNHTN .. bohužel vaši tezi nemohu potvrdit.

  • @Thales_WH
    @Thales_WH 14 годин тому

    S tou první částí týkající-se vstupní části budou souhlasím je určitě zajímavé protože se mi nelíbí. když jsou ulice jen takové myší cesty. na druihou stranu se mi nelíbí nárůst výšky. V NY tio nevadí, protože to není v kolizi s okolím, ale v Praze by mi nadměrná výška staveb vadila. Už teď je vidět, že každá nová stavba přerůstá své okolí a tím dochází k devastaci míst, kde tyto stavby vyrůstají. S čím ale nesouihlasím je to, že město New York se prostě bez náhrady rozhodlo obětovat ta parkovací místa. Tohle se mělo řešit hlasováním místních obyvatel, kteří v těch ulicích žijí a nebo mělo poskytnout náhradu Samozřejmě bezplatnou nebo velmi levně a v docházkové vzdálenosti od oněch uzavřených ulic.

  • @Gosudar
    @Gosudar 16 годин тому

    Odskočený stavby jako je Seagram jsou ok, zvlášť když je ten volný prostor zpracován kvalitně jako tady, ale jen jako výjimka z pravidla. Pokud by byly takhle koncipovány všechny baráky, ulice přestanou fungovat. Na New Yorku je nejlepší právě to, že drtivá většina mrakodrapů funguje v parteru jako normální baráky v normální ulici s retailem a službama.

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana 12 годин тому

      Dá se to zobecnit a říct, že město by přestalo fungovat jako město, kdyby všechny ulice byly nahrazeny náměstími. Což se nikde neděje. Takže i ten scénář vytvořený Seagram Building je spíš výjimečný. To, co popisujete (normálně fungující parter), je fajn.
      Mě v Evropě tam, kde jsou mrakodrapy, tedy ve Frankfurtu, ve Varšavě apod., mrzí, že parter je většinou koncipován rádoby monumentálně, výška přes několik pater, samé sklo, občas nějaká skulptura atd., ale chybí tomu ta monumentalita daná investicí do veřejného prostoru.
      Ty domy prostě jen tak stojí u okraje ulice, kolem vede chodník, v lepším případě cyklostezka a nějaký zelený pás se stromky, a samozřejmě několikaproudová vozovka, toť vše, při vší modernitě naprosto konzervativní, nenápaditý přístup. Naprosto vadné je třeba řešení použité v Katovicích: dechberoucí mrakodrap, který by v parteru mohl přispívat ke kvalitě veřejného prostoru, tím spíš, že stojí v centru, ale kolem dokola je nevyužívaný trávník a nějaké magistrály, přes které se nedá přejít. Opakuji, že to je přímo v centru.

  • @tomaslaskovsky722
    @tomaslaskovsky722 День тому

    Pro zájemce o francouzský jazyk je na UA-cam kanál nazvaný "Francouzsky efektivně" :)

  • @deliveriders2592
    @deliveriders2592 6 годин тому

    Gebrian se zase vybarvil do ruda :D Nepotřebujeme parkovací místa... ale i v těch autech jezdí lidi.

  • @MICHALMALACHOVSKY
    @MICHALMALACHOVSKY 18 годин тому

    omg

  • @janoharek1769
    @janoharek1769 День тому +5

    Kdyby tohle zvládlo někdy Brno a Praha! přiblížit se NY, Kodani nebo Vídni...

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 14 годин тому +2

      @janoharek1769 Přiblížit se v čem přesně? Já jsem třeba rád, že žiju v Praze a ne v New Yorku nebo Kodani. na obou místech z různých důvodů. Tam kdybych žil, tak se okamžitě stěhuju pryč. Zajímalo by mě tedy v čem byste se chtěl přibližovat?

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana 12 годин тому

      @@Thales_WH Ve Vídni jsem několik let žil a přál bych Praze, aby se jí přiblížila v mnoha ohledech. Ale ne ve všech. Pět (brzy šest) linek metra, to se dá dohnat. Ústavou chráněná kvalitní voda z kohoutku přiváděná z Alp, to Praha nikdy mít nebude. Půl milionu obecních bytů na dva miliony obyvatel - to by se muselo začít stavět v r. 1925 a ne 2025. (Vídeň začala právě v té době.) Ale i Vídeň má své mouchy a v něčem by se naopak mohla inspirovat Prahou.
      Napadá mě:
      1) Moc betonu. Ne designového betonu, který "je krásný", jak kdysi řekl jeden slavný architekt, ale toho obyčejného, nepůvabného. Je v parcích, na náměstích. Nuda.
      2) Pokud jde o parky: nejsou-li to zrovna historické parky v samém centru nebo na úplném okraji města (Schönbrunn, Lainzer Tiergarten), jde většinou o tristní parčíky mezi domy, čtvrtina je ohrazený výběr pro psy, čtvrtina je vyasfaltované basketbalové hřiště okupované teenagery, čtvrtina je vybetonovaná jako pikniková zóna a zbytek je snad nějaký trávník se stromy. Zaplaťpámbu za české melancholické parky, kde si zeleň bují, jak chce.
      3) Bylo vyčísleno, že žádné jiné velkoměsto nebourá ročně tolik staveb z 19. století. Tyto stavby většinou nejsou památkově chráněné, snoby jsou označovány za "bezcenné" (protože dějiny architektury začínají až Loosem, že jo), a přitom Vídni dávají tvář, zas tak moc jich kvůli válečnému bombardování a úspornému rázu rekonstrukce v 50.-60. letech nepřežilo, a tak by bylo dobře, kdyby se jich co nejvíc zachovalo, ale místo toho se bourají a místo nich vznikají zpravidla stavby v provinčním vídeňském stylu. Zaplaťpámbu za obyčejné pražské ulice na Novém Městě nebo na Smíchově, kde stojí jeden zaprášený neorenesanční činžák vedle druhého.

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana 12 годин тому +1

      A pokud jde o Kodaň, upřímně nechápu ten hype. Kodaň je neustále připomínána jako vzor urbanismu, přitom už během pár hodin ve městě člověk vidí zásadní nedostatky.
      1) Rušná silnice vedoucí přes Kongens Nytorv (hlavní náměstí, ekvivalent pražského Václaváku, řekl bych) těsně kolem domů. Ty domy, to je třeba nejlepší kodaňský hotel d'Angleterre. V parteru by mohla být jedna kavárna vedle druhé, mohla by to být taková kodaňská piazza, místo toho se pár stolků spolu s kolemjdoucími tísní na úzkém chodníku, protože hned vedle je průtah, a ejhle, hned za ním velká nevyužitá plocha, na které nic není. Tupě vydlážděná, bez jakékoli přidané hodnoty. Žádné stromy, fontána, nic.
      2) Poměrně široké ulice v centru jsou často vyasfaltované od kraje po kraj, mají úzké chodníky, uprostřed zbytečně moc místa pro auta, i když jde třeba jen o jeden jízdní pruh v každém směru, a jinak zase nic, žádné stromy, žádná cyklostezka...
      3) Hned za centrem začíná po obou stranách hlavního kanálu nekonečné moře bytovek, které by se hodily spíš na periferii a ne k reprezentativní vodní arterii a na dohled od historického jádra. Nejsou špatné, ale nejsou ani ničím zvláštní. Prostě klasický Schlafstadt. Okna a balkony. Je to moderní, ale nudné.

  • @Salianu
    @Salianu 17 годин тому +1

    hodně slabej dil

  • @tomaslechky5539
    @tomaslechky5539 День тому +4

    A neměli by si o tom rozhodovat lidé, co v té čtvrti bydlí a mají tam např. auto celý svůj život. Ta debata je stejná jako v Česku. Tito tzv. prostoroví nacisté tím místem projdou jednou za den do práce a jednou za den z práce a pak se s vámi na internetu hádají, jak je potřeba v té a té ulici zakázat auta.

    • @matyngorazdoviak7993
      @matyngorazdoviak7993 День тому +8

      Nerozumím. Vždyť tady ve videu se jasně baví o tom, že ty parkovací místa uvolnili pro hospody kvůli covidu. To mi zas tak nacistické nepřijde...

    • @pipakop
      @pipakop День тому +15

      Nevím no "mají tam např. auto celý svůj život" a "projdou jednou za den do práce a jednou za den z práce" no a právě k tomu slouží veřejný prostor, že tam lidé mohou procházet a ne, že tam jeden bude mít celý život zaparkované auto.
      Zrovna tedy vlastnění auta v NYC asi není úplně žádná výhra.

    • @tadeas_uncut
      @tadeas_uncut День тому +11

      to že někde bydlíš, neznamená, že máš právo zabírat svým autem veřejný prostor. pokud chceš mít parkovací místo, udělej si ho na svém pozemku, nebo si zaplať místo na ulici. auta v českých městech zabírají obrovské množství drahého prostoru, které by šlo užívat efektivněji. vlastnit auto ve velkých městech je nadstandard. v zahraničí na to už přišli

    • @D4444nielS
      @D4444nielS День тому +1

      @@tadeas_uncut tak oni za to mit auto v NYC celkem dost plati.

    • @geography_czek5699
      @geography_czek5699 10 годин тому

      No nemám to nijak statisticky podložené, ale řekl bych, že na ulici parkují z velké části spíše lidé co do toho města jedou "na otočku". Ve městě jako je NY mají residenti a zaměstnanci často parkování někde off-street v garážích.
      Dle mého názoru tohle mají nejlépe vyřešené v Japonsku, kde se ve většině přípádů na ulicu nedá parkovat vůbec. Prostě pokud chceš auto tak si ho postav na svůj pozemek. Pokud jsi nějaký podnik a chceš aby k tobě lidi jezdili autem, tak jim zajisti parkování na tvém pozemku.