Paprocie. Uprawa, pielęgnacja, przesadzanie i odmiany paproci. Jak dbać o paprocie?
Вставка
- Опубліковано 2 лют 2025
- Paprocie! 💚 Jak je pielęgnować? Jak tworzyć z nich ciekawe kompozycje? Jakie odmiany możemy uprawiać w domu? O tym będzie dzisiejszy film z cyklu "Dom Pełen Kwiatów". Zapraszam! 😊
Paprocie to bardzo bogata grupa roślin. Najbardziej znany, od dawna uprawiany w naszych domach gatunek to nefrolepis. Występuje on w różnych odmianach, które różnią się od siebie nieco kształtem liści, wielkością i pokrojem. Ale wszystkie mają liście łukowate, wyrastające z gęstej rozety. Mówiąc paproć, często myślimy właśnie o tej roślinie.
Ale paprocią jest także adiantum, o zwiewnych, drobnych liściach, czy platycerium, czyli tzw. łosie rogi, niezwykle oryginalna paproć o rozłożystych liściach, przypominających właśnie rogi łosia. W domach uprawiać możemy też zanokcicę, o rozetowym pokroju i soczyście zielonych błyszczących liściach czy ciemnotkę, o ciemnozielonych, bardzo dekoracyjnych okrągłych liściach.
Dość popularną paprocią w naszych domach w ostatnich latach stało się flebodium, którego liście są pokryte woskowym nalotem, co daje mu szaro-niebieskie ubarwienie i które również może występować w różnych odmianach. Może mieć liście szersze, bardziej falowane, lekko przewieszające się, lub bardziej sztywne, powycinane o wzniesionym pokroju. Bardzo ciekawą paprocią jest też dawalia, znana też jako humata, która ma nie tylko dekoracyjne ciemnozielone pierzaste liście, ale znana jest przede wszystkim z tego, że tworzy charakterystyczne, futrzaste kłącza, przypominające odnóża dużego tropikalnego pająka.
Wszystkie paprocie uprawiamy ze względu na ich wspaniałe dekoracyjne liście, rośliny te nigdy nie zakwitną. Rozmnażają się za pomocą zarodników, które znajdują się na spodniej stronie ich dojrzałych liści. Zaliczamy je do tzw. oczyszczaczy powietrza w domach. Ciekawostką jest to, że dzięki strukturze liści paprocie mogą pochłaniać dźwięki, co przyczynia się do poprawy akustyki w pomieszczeniach.
Rośliny te preferują miejsca jasne, ale o świetle rozproszonych, nie bezpośrednio nasłonecznionym. Niektóre gatunki poradzą sobie nawet w miejscu bardziej zacienionym, w którym inne rośliny już by marniały. Lubią wilgotne powietrze, dlatego warto je zraszać lub zadbać w inny sposób o nawilżanie powietrza w pobliżu rośliny. Za zraszaniem nie przepada jedynie flebodium. Za to wszystkie paprocie powinny mieć stale wilgotne podłoże. Nie powinno się dopuścić nawet do chwilowego przesuszenia bryły korzeniowej paproci, ani do jej zalewania. Regularne podlewanie niewielkimi dawkami wody to klucz do sukcesu w ich uprawie.
Odpowiada im pokojowa temperatura przez cały rok. Od wiosny, do jesieni warto również pamiętać o nawożeniu paproci. Można zastosować nawożenie organiczne lub użyć nawozów dedykowanych paprociom czy też roślinom zielonym, ozdobnym z liści. Rośliny te przesadzamy, gdy korzenie całkowicie już wypełnią doniczkę, najlepiej wiosną, mniej więcej raz na rok lub raz na dwa lata. Możemy je uprawiać samodzielnie w donicach, jako solitery lub stworzyć z nich różne ciekawe kompozycje, jedno lub wielogatunkowe, gdzie będą pełniły główną rolę lub będą jedynie wypełnieniem i tłem dla innych roślin, np. kwitnących.
Paprocie wymagają podłoża dobrze przepuszczalnego, które jednocześnie zatrzymuje wilgoć. Można użyć np. podłoża do roślin zielonych i palm. Dobrej jakości tego typu podłoże jest wzbogacone wulkanicznym perlitem, które rozluźnia i spulchnia to podłoże, dzięki czemu zapewnia dostęp powietrza, wody i składników pokarmowych do korzeni. Ponadto znajduje się w nim aktywator korzeni, stymulujący rozwój systemu korzeniowego oraz startowa dawka nawozu, zapewniająca roślinom dostęp do składników pokarmowych przez mniej więcej 8 tygodni.
Paprocie możemy sadzić w różnego rodzaju donicach. Mogą być to donice plastikowe lub ceramiczne, wysokie, przez które będą z czasem lekko przewieszać się pióropuszami liści lub niskie w kształcie misy, dla gatunków o wzniesionym pokroju. Rośliny te dobrze prezentują się też w wiszących pojemnikach. Dobrze, żeby miały otwory drenażowe na dnie, przez które będzie mógł wypływać nadmiar wody, żeby nie tworzyły się zastoje. Jeżeli zdecydujemy się na donicę bez otworów, dobrze, żeby była ona ceramiczna czy gliniana, bardziej porowata, która oddycha i szybciej przesycha. Obowiązkowo musimy wtedy też zadbać o warstwę drenażu na dnie, którą możemy zrobić z kruszywa, keramzytu czy wulkanicznego granulatu.
W większej donicy możemy posadzić np. dwie sadzonki paproci tego samego gatunku, u mnie będzie to nefrolepis, co od razu da efekt starszej i bardziej rozrośniętej rośliny...
Życzę radości z uprawy paproci i innych domowych roślin doniczkowych. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#paprocie #paprotki #paproć #dom #rośliny #ogrod_na_co_dzien #porada #poradnik
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊
Dawalia moje marzenie❤kompozycja z paproci super pomysl
Cudowny, wyczerpujący film. Dziękuję ❤️
Uwielbiam Pani filmy o pielęgnacji roślin❤ Do porannej kawy, niezbędny na dobry początek dnia ! Serdecznie dziękuję i życzę miłego dnia dla Pani i wszystkich oglądających ! 🌷🌻🌷🌺🌺🌻🌷
Witam ❤piekne paprocie ❤❤ ja dopiero startuję z paprociami ....i mam nadzieję że bedziemy się dogadywać 😂
Niech się zieleni🪴 pozdrawiam
Moje paprocie stoja bezposrednio przy oknie gdzie jest wrecz duzo bezposredniego slonca a podlewam kiedy mi sie przypomni ale za to duzo do nich mowie i chyba dlatego sa duze, piekne i zdrowe.
Pozdrawiam ⚘
Uwielbiam paprocie i mam ich dość dużo. A one mają już dzieci, wnuki, prawnuki itd. Wiele osób dostało już ode mnie ich potomków, rosną też u mnie w pracy. A jednak zawsze warto posłuchać czegoś nowego. Dziękuję za cenne porady. 🪴
Jak to Pani robi?
@aleksandraolka1128 same rosną, być może to kwestia rozproszonego światła i częstego podlewania.
No kurcze, a zawsze w biurach i przedszkolach paprotki se rosły i pani raz na jakiś czas podlała. Teraz człowiek się dowiaduje, że jak z dzieckiem trzeba :) Co tam pochłaniały? Albo też szkodliwe były? Może radioaktywny cez do doniczki dodawać? To pamiętam z podstawówki, że tylko skrzypy i paprocie dobrze na tym rosły ;)
Dzięki za kolejny filmik.
Czy paprocie są bezpieczne dla zwierząt domowych?
Moja rośnie na wschodnim parapecie i jest szczęśliwa😂🌞👍🫶☘️💌💞
Idę ratować moją paprotkę😬😄
💚😁👍💚
❤
💙🍀⚘🌿
A moje phlebodium nie rośnie...
Mnie nie kochają.😢 pozdrawiam serdecznie
U mnie najlepiej rosną w widnej łazience
Jak mieszkałam w blokach paprotki ślicznie mi rosły a tylko je zraszalam teraz gdy mieszkam w domku wszystkie mi padają ❤
@@ilonagardens 😥
Podlewanie herbato raz w tygodni
2
U mnie paprotki zawsze umieraja
U mnie tez..jesli chodzi o te tradycyjne.
Mam te losie rogi i ta z jasno zielonymi pofalowanymi liscmi...polecam😊...malo wymagajace(nawet nie wiedzialam,ze to tez paprocie)...Jak sie przeleje-zyja..Jak sie przesuszy-zyja! I rosna👍.Pozdrawiam
@@agatapuc 😥