Notill setí meziplodin

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 9

  • @matfy6611
    @matfy6611 3 місяці тому

    Zdravím a držím palce✊👍 Já letos pořídil Multivu se třemi zásobníky. Kolik děláte výsevek jednotlivých komponetů? Díky a ať se daří. Někdy bych vás rád navštívil si vyměnit zkušenosti.

    • @profarm3212
      @profarm3212  3 місяці тому

      Díky za podporu 👍Bobu bylo seto 30 kg, a zbytek zhruba po 1 kg na hektar. Stačí se ozvat a můžeme se potkat

  • @ladislavbenes8788
    @ladislavbenes8788 6 місяців тому +1

    Dobry den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem zapracujete hnůj či kompost nebo kejdu na pozemky, které mate v no-till režimu. Děkuji.

    • @profarm3212
      @profarm3212  6 місяців тому

      @@ladislavbenes8788 kejdu a kompost aplikujeme před setím na povrch a zapravení zajistí přejezd secího stroje. Od jara máme nově rotační plečku, tak budeme zkoušet zapravení pomocí této plečky. Hnůj mi do no-till systému moc nezapadá, tak ten aplikujeme pod řepky, kde provádíme lehké zapravení na cca 12 cm a následně strip-till setí

  • @AlesForetnik
    @AlesForetnik 16 днів тому

    Dobrý den,
    po inkarnátu, sklizeném koncem června, před setím pšenice v září, mi připadne zbytečný ekonomický luxus sít směs meziplodin, když tam poroste stejně zadarmo výdrol. ušetřil bych naftu, osivo, motohodiny stroje a mzdu obsluhy a dal bych si raději FOFOLU a ještě by mi zbylo. 🙂
    Ale jinak fandím ...:-)

    • @profarm3212
      @profarm3212  15 днів тому

      @AlesForetnik chápu, může se to zdát jako neekonomické. Pokusím se vysvětlit. Jak ale chcete plnit DZES? Plochy nahlášené pro meziplodiny musí obsahovat minimálně 2 plodiny. Zvolené meziplodiny mají za cíl, díky svému kořenovému systému, půdu zpracovat v celém půdním horizontu. Namísto podmítky po sklizni zde jede dokonce za menší naftu secí stroj, mth a mzda je stejná. Pouze přidané osivo je cena navíc která je kompenzována právě titulem neprodukčních ploch. Druhově bohatá směs je přínosem pro půdy, zabraňuje erozi, snižuje teplotu půdy a odpar, dodá organickou hmotu a umožňuje přímé setí v tomto případě pšenice bez zpracování. Opět úspora nafty, mth a obsluhy. Takže jsme ve výsledku ušetřili💶🤑

    • @AlesForetnik
      @AlesForetnik 15 днів тому

      @@profarm3212 děkuji za vysvětlení, přesto mám ještě dotaz- tato plocha patrně nebyla v dotačním režimu AEKO meziplodin, neboť ty se musí nechat až do jara...?
      Ale pokud se následně seje pšenice, tato bude trpět suchem při vzcházení , na což myslím v jiném videu také poukazujete. Proto v suché oblasti s meziplodinami -nebo vzrostlým výdrolem-před pšenicí zacházím velmi opatrně.
      Já po sklizni plodin, jako hrách, inkarnát apod považuji za nejrozumnější ponechat po sklizni pozemek bez zásahu-maximálně jen velmi mělce zpracovat -za účelem vzrůstu výdrolu a ten ponechávám naprosto bez zásahu do jara a seje se slunečnice nebo kukuřice- nebo jiná jařina, a to abych maximalizoval benefity výdrolu zdarma.
      Ale jinak velmi držím palce..🙂 a každou snahu o šetrné hospodaření a jeho popularizaci samozřemě vítám :-)
      Greening plníme převážně úhory kolem vodotečí , na extrémně svažitých erozně ohrožených plochách a také naopak na podmáčených místech.
      Každopádně vaše videa a i od spousty dalších se snažím sledovat a fandím vám... :-)

  • @fakefake2216
    @fakefake2216 6 місяців тому +1

    Obrosvká paráda tohle já dělám meziplodiny secí kombinacích amazone neni to ideální ale jde to

    • @profarm3212
      @profarm3212  6 місяців тому

      Také jsem dříve sel univerzální sečkou. I Prontem to jde zaset. Přítlak na botku je ale nižší, a tak je třeba využít vláhy a set ideálně do vlhké půdy aby bylo osivo alespoň trochu v kontaktu s půdou.