Blaski i cienie kultu obrazów - o. Andrzej Pruszkowski OCD (Smak Karmelu | Ścieżki modlitwy #11)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Skąd wziął się starotestamentalny zakaz kultu obrazów? Czy nadal obowiązuje? Jak kształtowało się podejście chrześcijan do obrazów i co ma do tego Wcielenie? Czy obrazy są w życiu duchowym potrzebne? Czy jedne wizerunki są lepsze od innych? I czy sztuka sakralna musi być piękna?
    O pożytkach i szkodach ze sztuki sakralnej rozmawiamy z o. Andrzejem Pruszkowskim, karmelitą bosym, duszpasterzem akademickim z Wrocławia.
    -
    Zapraszamy na nasz profil na Patronite.pl:
    www.patronite....
    Spotify | open.spotify.c...
    Apple Podcasts | podcasts.apple...

КОМЕНТАРІ • 39

  •  12 днів тому

    Bóg zapłać ! :)

  • @Mar77_77
    @Mar77_77 14 днів тому +1

    Bardzo ważny i potrzebny temat. Wiele Ojciec wyjaśnił. Ciekawa myśl o ograniczoności obrazu, mimo wspaniałej europejskiej sztuki religijnej.

  • @halinakubeek1190
    @halinakubeek1190 15 днів тому +2

    Dziękuję za NAUKĘ💓🍪💓 W moim kościele parafialnym właśnie odsłaniane są malowidła biblijne zamalowane pół wieku temu - każdy nowoodsłonięty obraz sceny czy postaci jest dużym przeżyciem myślę zachęcającym do sięgnięcia do Biblii i medytacji.

  • @joannamichaldo594
    @joannamichaldo594 7 годин тому +1

    Pośredników potrzebuję, gdy moja wiara, nadzieja, ufność i bezwarunkowa zgoda na wolę Boga jest kiepska albo żadna. Kiedy stawiać chcę na swoim i kropka. Bo ja wiem lepiej, wiem najlepiej i Boga nagnę do siebie. Nagnę każdym sposobem. I wtedy robię z Boga taniego bożka. Mówię: bądz wola Twoja i kłamię... Smutne to jest.

  • @magorzatagaryga2433
    @magorzatagaryga2433 15 днів тому

    Dobro, piękno i prawda zbawią swiat F.Dostojewski dojrzał do tych słów.przekazujac na łożu śmierci swoim dzieciom. Bóg jest tym Pięknem Najwyższym.Obrazy,ikony nam o tym tylko przypominają.Nawet pisząc je dany człowiek po położeniu każdej barwy modli się.Najwazniesze jest nasze wnętrze i serce❤którym Uwielbiam Naszego Ojca.U Ojców Cystersów nabyłam piękny ceramiczny wizerunek Matki Bożej Pokornej by mi przypominała jak bardzo trzeba pracować nad sobą. Bóg zapłać za ciekawą rozmowę i pozdrawiam serdecznie Ojców.

    • @Mar77_77
      @Mar77_77 14 днів тому

      Piękna wypowiedź, ale zbawia Jezus Chrystus, nie transcentantalia. O to bodaj chodziło Dostojewskiemu.

  • @BarbaraMaysz
    @BarbaraMaysz 14 днів тому

    Mam w domu kilka różnych wizerunków Pana Jezusa i Matki Bożej. Niektóre kupilam sama, część to spadek po dziadkach i rodzicach. Nie wszystkie to dzieła sztuki, prawdę mówiąc są po prostu kicziwate. Ale nie mogę ich wyrzucić bo są omodlone, opłakane, wsnoszone były przed nimi prośby i dziekczynienia a moi przodkowie łączyli się przed nimi z Bogiem.Sa dla mnie święte. Idę odmawiać różaniec, oczywiście przed obrazem, pomaga mi się skoncentrować.

  • @Mi-oj9se
    @Mi-oj9se 15 днів тому

    Bardzo dziękuję za mądrą, wyważoną naukę. Niech nasz dobry Ojciec hojnie błogosławi! 🤲🏻
    Nie przestanę prosić i ostrzegać przed włączeniem AI do rozbudzania wiary, do "duchowego prowadzenia" itd. To grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu i kpina z Boga! Bóg to Dawca Życia oczekujący relacji z człowiekiem. Po to mamy księży, zakonników i siostry zakonne, aby używając życiodajnej mocy Ducha Świętego zapraszali nas do pogłębiania wiary. Wszystkim maszynom, algorytmom i sztucznemu nauczaniu mówię: nie!
    Szczęść Boże Wszystkim! 🌞

  • @Razoredge1973
    @Razoredge1973 14 днів тому

    Ja mam Matkę Bożą szkaplerzną wykonaną przez karmelitanki bose, również figurę świętej Teresy od dzieciątka Jezus i wspaniale czuję się we własnym pokoju z tymi postaciami, jest atmosfera świętości.... nie radzę stronić od wizerunków świętych, są bardzo potrzebne.

  • @barbarasiedlecka9765
    @barbarasiedlecka9765 14 днів тому +1

    Przykazanie mowi nie kradnij to nie kradnij koniec kropka

  • @piotrg.1855
    @piotrg.1855 2 дні тому +1

    Mnie zastanawia czasami kult obrazów, itp., w kontekście misjonarstwa. Religie pierwotne, dla których dzieło rąk ludzkich miało moc i było bożkiem, z drugiej strony u nas kult obrazów. Fundamentalną kwestią jest podejście. My nie wierzymy, że jakikolwiek obraz czy posąg ma moc, tym bardziej nie jest Bogiem, u ludów wyznających religie pierwotne jest zupełnie na odwrót.
    Natomiast patrząc z zewnątrz - jesteśmy podobni. Oni mają podobizny, my również. Zastanawiam się na ile to zewnętrzne podobieństwo pomagało, pomaga ludom ,,pogańskim", a na ile nie ? Pewnie jest z tym różnie. Ale ciekawym przykładem jest choćby lud Yoruba z Afryki Zachodniej. Masowo porywani z Afryki, próbowano nawracać ich na katolicyzm, a oni opierali się czcząc swoje bóstwa pod postaciami naszych świętych. Tak przemycali swoją wiarę. Na Kubie, w nowych warunkach, zwłaszcza przy dużym nacisku na przyjęcie religii katolickiej, duchowość ta ewoluowała w kierunku synkretycznego kultu santeria. W Brazylii wierzenia Yoruba stały się podstawą religii afrobrazylijskiej - candomblé, w nieznacznym stopniu synkretycznej z wierzeniami chrześcijańskimi.
    Podstawę voodoo stanowią rdzenne wierzenia ludów zachodnioafrykańskich (szczególnie Yoruba).
    Gdyby natknęli się na protestantów to chyba nie byłoby możliwe, prawda ? Nie ma tam tego typu kultów co u nas. Nie ma nawet tej zewnętrznej formy podobieństwa.
    Komentarz pod artykułem z Deonu, pt. ,,Kobieta przez lata modliła się do tej figurki. Potem dowiedziała się, co przedstawia".
    ,,Kult wizerunków szybko stał się najistotniejszym elementem życia religijnego zarówno w domach, jak i w kościołach. Historyk Will Durant opisuje, jak do tego doszło: „W miarę przybywania adorowanych świętych pojawiła się potrzeba ich rozpoznawania i zapamiętywania; zaczęto więc wytwarzać ich liczne podobizny, jak również wyobrażenia Marii. Jeśli chodzi o wizerunki Chrystusa oraz Jego krzyż, stały się one obiektami nabożnej czci, a dla prostaczków - wręcz talizmanami. Święte relikwie, obrazy i figury tak działały na wyobraźnię ludzi, że stały się dla nich przedmiotami uwielbienia; zaczęli padać przed nimi na twarz, zapalać świece i spalać kadzidło, całowali je, przyozdabiali kwiatami i przypisywali im tajemną moc dokonywania cudów. (...) Mimo wielokrotnych przypomnień Ojców Kościoła oraz synodów, że wizerunki nie są bóstwami, lecz jedynie ich wyobrażeniem, ludzie nie przejmowali się takimi różnicami”.
    (The Age of Faith).

  • @patrycjauczak2958
    @patrycjauczak2958 14 днів тому

    W kontekście tej rozmowy, mam kilka kwestii:
    1. Czy możemy powiedzieć, że jednym z "obrazów" Boga jest Chrystus pod postacią Eucharystii?
    2. Jak się ustosunkować do procesji z obrazami (np. Matki Bożej Szkaplerznej)?
    3. Jak odpowiedzieć osobie, która nie chce wejść do kościoła na Mszę św., tylko stoi przed, bo uważa że cytuję :" moc obrazu jest wszędzie taka sama"?
    Bardzo proszę Ojców o komentarz.

  • @biaoczerwony4669
    @biaoczerwony4669 14 днів тому +2

    Nie ma co komplikować. W tym fragmencie z księgi wyjścia jest napisane , że nie możemy tworzyć obrazów i czcić tego co na niebie( np słońce) , pod wodą czy na ziemi( np drzewa, cielce,)
    Bóg nie mówi nam nic o swojej podobiźnie.
    Wtedy jeszcze Bóg nie był materialny, przyszedł w ciele Jezusa , który miał realny wygląd dlatego możemy czcić Jego wizerunek

    • @biaoczerwony4669
      @biaoczerwony4669 8 днів тому

      @@mz2535protestanckie bzdury

    • @biaoczerwony4669
      @biaoczerwony4669 8 днів тому

      @@mz2535 dobrze Sam Shamoun powiedział że protestanci to takcy prości ludzie na niskim poziomie wiedzy. Udaje im się przekonać tylko katolików, którzy zupełnie nie znają pisma świętego
      Dopiero ci na najwyższym poziomie wracają do katolicyzmu
      Co można oczekiwań od ludzi podążającymi za Lutrem, tchórzem i mordercą

    • @biaoczerwony4669
      @biaoczerwony4669 8 днів тому

      @@mz2535 sam sprawdź jeśli oczywiście znasz angielski
      Sam shamoun, przez lata obszczekiwał katolików
      Biegły w Biblii, Koranie po latach przyznał, że był w błędzie
      ua-cam.com/video/IQQeHs-BDuI/v-deo.htmlsi=0cBm-DtbbNfKh311

    • @biaoczerwony4669
      @biaoczerwony4669 7 днів тому

      @@mz2535 Sam Shamoun to jeden z najlepszych i najbardziej znanych Biblistów, to że go nie znasz nie oznacza, że jest jednym z miliardów. To najwyższej klasy Specjalista
      Mylisz się, jestem świadomym, czytającym Biblę katolikiem
      W przeciwieństwie do protestantów rozumiem co czytam

    • @biaoczerwony4669
      @biaoczerwony4669 7 днів тому

      @@mz2535 to nie inwektywy a zwykłe fakty
      Na co miałbym ci odpowiedzieć skoro nie zadałeś żadnego, sensownego pytania?
      Zgodzisz się chyba że ktoś kto zna na pamięć Biblię, całe życie ją studiuje i ewangelizuje sekciarzy , choćby protestanckich , może być nazwany Biblistą?

  • @elzbieta-fw5eg
    @elzbieta-fw5eg 14 днів тому +2

    Te wszystkie obrazy, rzeźby, to jakiś obłęd. W jednym kościele potrafi wisieć 3-4 obrazy Maryji I 2 figury. Z Ewangeli wynika że Boga nie czcimy w tym lub tamtym miejscu, swiatyni, obrazach "Boga mamy czcić w duchu I Prawdzie." Mamy modlić się TYLKO DO BOGA. Nigdy do stworzeń. Jezus był, żył, ale nikt nie wie jak wyglądał. Te obrazki to balwochwalstwo. A już robienie szatek i oskadzanie obrazów to obled. Część należy się tylko Bogu który jest DUCHEM. Duch Święty to żadna golebica. Nawet Mojżesz nie widział Boga. Nie mamy pobudzać pamięci o Bogu. Albo czcze Boga albo deskę, papier, materiał. To samo dotyczy kleczenie i okadzanie brudnej czyjejś skarpetki, kawałka ubrania, kości z pokrojonego trupa. Obłęd. Po co. To ma pomagać ludziom zwracać się do Boga. Trzeba ludziom wyjaśnić a nie brnąć w ten obłęd.

  • @bartekurbaniuk3916
    @bartekurbaniuk3916 15 днів тому +1

    Patrze na ten problem przez pryzmat Bibli i tego, co Bog nam w biej objawił. Mianowicie, czy Biblia daje nam opis wygladu cielesnego doczesnego Jezusa Chrystusa?
    Czy Jezus mówiąc: "kto Mnie widzi, widzi Ojca" z Ewangelii Jana, miał na myśli swoj wizerunek fizyczny, czy raczej, czy raczej uzewnetrznienie Jego boskości w nauczaniu i czynach?
    Osobiscie odnosze wrażenie, że spupianie sie na wyobrażeniach fizyczności Boga skupia uwage na wyobrażeniu sobie fikcyjnego wizerunku, a odciaga uwage od sedna wiary, czyli miłości nasladowania naszego Mistrza.
    Nie odbiose się do przedstawień Mari, czy innych świętych, bo to juz czyste pogaństwo.

    • @karmelicibosikrakow
      @karmelicibosikrakow  15 днів тому

      Owszem, w nauczaniu i czynach. Ale przecież Jezus nauczał i działał właśnie w swoim konkretnym, ludzkim, fizycznym ciele. Tego pośrednictwa nie da się pominąć (próbowali gnostycy - np. doketyści).
      Św. Jan od Krzyża pięknie pokazuje drogę czystej wiary, ale zarazem rozumie, że jest to owoc długiej duchowej drogi. Sam zresztą chętnie posługiwał się wizerunkami Chrystusa i sam je tworzył (jego słynny szkic można łatwo znaleźć w Internecie).
      Kult obrazów może prowadzić do wypaczeń i o tym przecież też mówimy. Ale rozwiązaniem nie jest nowy ikonoklazm, a formacja i prowadzenie do wiary coraz bardziej dojrzałej.

    • @tomaszcholewinski9914
      @tomaszcholewinski9914 11 днів тому +2

      ​@@karmelicibosikrakow Podstawą wiary jest i powinno być tylko Pismo, o tym mówi ap. Pawel, a nie nauki św. Jana od Krzyża. Z drugiej strony, to czy tylko przed przyjściem Jezusa było wielobóstwo? Zapraszam do Indii, gdzie są miliony bogów. Słowo jest niezmienne na wieki, jak zaczniemy je zmieniać, to mamy bałagan w wierze ludzi.

    • @karmelicibosikrakow
      @karmelicibosikrakow  11 днів тому

      Oczywiście, nauki św. Jana od Krzyża nie są podstawą, ani źródłem wiary. Sam Jan od Krzyża w żadnym wypadku nie chciałby zresztą wejść w taką rolę. Źródłem jest Pismo. Świeci, teologowie etc. je interpretują, starają się coraz głębiej zrozumieć. I w tym sensie istotna jest Tradycja - nie jesteśmy pierwszymi, którzy Pismo czytają i nie czytamy go sami. Czyli chyba się zgadzamy. :)
      "Mimo to, chcąc nieco powiedzieć o tej nocy ciemnej, nie będę się opierał wyłącznie ani na doświadczeniu, ani na wiedzy, bo jedno i drugie może zawieść i wprowadzić w błąd, lecz korzystając nieco z obydwu tych środków, użyję głównie Pisma Świętego do objaśnienia zwłaszcza rzeczy najważniejszych i najtrudniejszych. Bowiem idąc za Pismem Świętym, nie możemy pobłądzić, gdyż przez nie przemawia Duch Święty. A jeślibym w czymkolwiek pobłądził, nie rozumiejąc dobrze tego, co zaczerpnąłem z Pisma Świętego lub skądinąd, nie chcę ani odrobinę odstąpić od zdrowej myśli i nauki świętej Matki, Kościoła Katolickiego. W tym wypadku poddaję się i ulegam całkowicie nie tylko orzeczeniom Kościoła, ale i każdego, kto o tym słuszniejszy wyda sąd". (św. Jan od Krzyża, Droga na Górę Karmel, Prolog 2)

  • @ewakorzecka557
    @ewakorzecka557 15 днів тому

    Ikona Trójcy Świętej Rublowa.

    • @karmelicibosikrakow
      @karmelicibosikrakow  15 днів тому +3

      Co do ikony Rublowa, krążą różne jej interpretacje. Niemniej, kluczowe jest to, że Rublow nie próbował wizualnie przedstawić Boga - osoby Trójcy są symbolicznie reprezentowane przez wizerunki aniołów. Ikona tak czy inaczej jest symboliczna, nie rości sobie pretensji do wizualnej dosłowności.

  • @MarioHamsa
    @MarioHamsa 15 днів тому

    Poza tym popatrzymy na cerkiew prawosławną. Tam wizerunków Matek Boskich jest mnóstwo i mnóstwo Jezusów. I przy konkretnej ikonie się z konkretną sprawą osoba modli

  • @MarioHamsa
    @MarioHamsa 15 днів тому

    A tak jeszcze tytułem żartu, chociaż ta sytuacja to raczej skłania do padnięcia na ziemię krzyżem i za płakania nad tymi pustymi ludźmi.Jestem ci kiedyś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jest niedziela, więc przyjechałem na mszę świętą. A że zwykle te 30-40 minut wcześniej lubię być,bo mogę popatrzeć jak upiększają się te kaplice w dolnej części Bazyliki,no i pomodlić przed mszą świętą.Jestem w starej kaplicy świętej siostry Faustyny.Kleczę przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego. Modlę się. Wchodzi młoda dziewczyna po 30-ce ze swoim facetem i głośno komentuje... Ty. Patrz. Ależ ten Jezus jest przystojniaka. Z takim facetem,to bym się hajtła. Facet na to Ale sorki. Z nim się hajtła już Faustyna. Ta na figurze.U... Na co dziewczyna. Ale przyznasz że u nas w parafii,to ten Jezus jest taki przygarbiony... stary...😂 Więc myśl jaka mi towarzyszyła,to taka, że pasowało by po zdejmować te wizerunki dla tych głupich,pustych i nie wierzących prawdziwie, niedzielnych katolików. Wtedy takie dziewczyny tam nie przyjdą,bo nie ma na co popatrzeć. Kupią gazetę z przystojnymi mężczyznami, żeby się na patrzeć i niech tak pozostanie. Tu przyjdą ludzie,dla których obraz Jezusa Miłosiernego nie jest tak ważny,jak sama tajemnica jego miłosiernej miłości i to, że jak się tak jak Faustyna będę starał z bliskością Boga. Będę jak mówił święty Jan Paweł II apostołem Bożego Miłosierdzia,to i jest duże prawdopodobieństwo, że i przede mną stanie Jezus i mi zleci zadania do wykonania,da misję. Prawdziwie wierzący będą z nim i pozwolą się mu poprowadzić, pomimo, że on będzie wciąż niewidzialny. A ci co wyżej,to kiedyś zrozumią swoje błędy i jak się za nich będziemy modlili,to wrócą i już nie będą szukali przystojnych mężczyzn a bliskości Boga i będą chcieli się poprowadzić jak dzieci,przez dobrego, miłosiernego Ojca. Może by warto było w tym kontekście porozmawiać. Wyprowadzić ludzi z błędu? Ale super że jesteście.🌹 A ojciec Andrzej będzie częściej tu na kanale gościł?

  • @MarioHamsa
    @MarioHamsa 15 днів тому

    Ale kochani. Doszliśmy już do tego apogeum, że osoba modli się do tej konkretnej Matki Boskiej i tego konkretnego Chrystusa, bo te wizerunki działają, pomagają a tamte mówili że działa,a lipa. I mnóstwo takich ludzi jest, dla których obraz, figura Matki Bożej,czy Jezusa nie jest spojrzeniem głębiej a powinno być. Po drugie w erze smartphone mnóstwo ludzi robi zdjęcia obrazom,figurom i ten Jezus dla nich znaczy tyle co ładny obraz. Miał rękę artysta. Nie znaczy to nic poza ładnym wizerunkiem. I teraz wyobraźmy sobie sytuację,że Watykan nakazuje po zdejmować te obrazy z kościołów i rozpocząć prawdziwą modlitwę do Boga. To mamy pustki w kościele,bo ci ludzie przychodzili do tego konkretnego kościoła,bo tu jest ładny Pan Jezus,czy ładna Matka Boża. Albo że tu Matka Boża działa cuda a w tamtym kościele jest nieodpowiednia Matka Boża i nie działa cuda. Naocznie widzę że nie ma w tych ludziach widzenia w tym wizerunku obrazu Boga który jest obok nas ciągle i czuwa nad nami. Może by teraz trzeba wyprowadzić obrazy,figury z kościoła i wtedy ci którzy naprawdę wierzą w Boga, pozostaną i będą się karmić jego słowem i jego ciałem.

    • @karmelicibosikrakow
      @karmelicibosikrakow  15 днів тому +1

      Tyle, że to byłoby wylanie dziecka z kąpielą. Tak, mówimy przecież dokładnie o tym problemie. Ale rozwiązaniem nie jest nowy ikonoklazm. Sobór Nicejski II świetnie wytyczył teologiczne ramy kultu obrazów. A dzisiaj bardziej trzeba formacji, tłumaczenia, kształtowania. Owszem, czasem pewnie bardziej zdecydowanej reakcji.

    • @MarioHamsa
      @MarioHamsa 15 днів тому

      @@karmelicibosikrakow Zdecydowana reakcja jest tu wręcz konieczna.

  • @Fraglezja
    @Fraglezja 14 днів тому +2

    Nie, nie nie! A gdzie zwykła konieczność sensu o którą upominał się Norwid? Jestem katolikiem i nie wierzę w świętość obrazów. Nie wierzę w objawienia . Żadne. Nie rozumiem jak kościół może aprobować sprowadzanie wiary do kultu przedmiotów, do objawień których autentyczność jest bardziej niż wątpliwa.

    • @karmelicibosikrakow
      @karmelicibosikrakow  14 днів тому

      Chyba trochę inaczej rozumiemy objawienie/objawienia. Zupełnie czym innym jest Objawienie, czyli Bóg, który sam wychodzi do nas, żeby mówić o sobie - czego punktem szczytowym jest życie i słowa Chrystusa. I objawienia, czyli prywatne wizje tej czy innej osoby. Sporo mówimy o tym we wcześniejszych odcinkach, więc do nich odsyłam ("Jak się ocenia objawienia", "Mistyczne przypadłości"). Tutaj, o ile dobrze pamiętam, w ogóle nie powołujemy się na objawienia w tym drugim sensie - tylko na Objawienie (Bóg, który sam mówi o sobie przez słowa Pisma). A jeśli również to Objawienie Pan odrzuca, to podważa Pan sam fundament chrześcijaństwa. Ale rozumiem, że chodzi raczej o te drugie. Kościół nie nakazywał i nie nakazuje wiary w tzw. objawienia prywatne.

    • @Fraglezja
      @Fraglezja 14 днів тому

      @@karmelicibosikrakow Tzw "objawienia prywatne" przez kościół są nazywane "objawieniami" z pominięciem "prywatne" i obaj wiemy o co chodzi. Kościół nie nakazuje wiary w objawienia prywatne, nie nakazuje kultu obrazów, ale w kościołach odprawia się "nabożeństwa fatimskie", koronkę do miłosierdzia czy chociażby różaniec, w kościołach wiszą oryginały kopie obrazów a wierni są zachęcani do ich kultu. Kościół organizuje już zupełnie niezrozumiały dla mnie spektakl - "nawiedzenie kopii obrazu jasnogórskiego".
      Problem zaczyna się kiedy wyskoczy takie Medżugorie, ale nie tylko, bo przecież czterech papieży odmawiało stanowczo uznania objawienia siostry Faustyny które jest bardzo problematyczne.

    • @karmelicibosikrakow
      @karmelicibosikrakow  14 днів тому

      To akurat trochę problem języka polskiego. Po łacinie jest klarowne rozróżnienie "revelatio" i "apparitio", które na polski jest trudne do oddania. W kwestii stosunku Kościoła do objawień (apparitiones) - polecam dokumenty w temacie. Brak obowiązku wiary nie jest tym samym, co obowiązek niewiary. W świetle nauczania Kościoła ma Pan pełne prawo prywatnie nie wierzyć w prywatne objawienia i być pełnoprawnym katolikiem. Ale Pan oczekuje czegoś więcej - oficjalnego odcięcia się Kościoła od wszelkich tego typu zjawisk. To spora różnica.

    • @Fraglezja
      @Fraglezja 14 днів тому

      @@karmelicibosikrakow Ja oczekuję poszukiwania prawdy. Przyjmowania na poważnie słów Jezusa o fałszywych prorokach, o tym że on jest ostatnim prorokiem. Przyjęcia że Bóg nie jest Bogiem stworzonym ludzką ręką. Cielec którego czcili Żydzi pod nieobecność Mojżesza też był wyobrażeniem Jahwe a nie autonomicznym bóstwem, a jednak w oczach Boga był to grzech. Dzielenie Matki Bożej na Częstochowską, Ostrobramską, Licheńską i mówienie że to ta sama Matka Boża przypomina kult Buddy czy bogów hinduistycznych we wszystkich wcieleniach. Poza tym we wszystkich objawieniach jest jakiś element który podważa ich wiarygodność. W przypadku Faustyny jest to obraz (Bóg nie wymaga od nikogo działań ponad jego możliwości) w przypadku Fatimy - trzecia tajemnica fatimska. I tutaj mamy dodatkowo przykład jak propagowanie takich objawień prowadzi do szerzenia zabobonów. Fatima jest znana również z tego że kwitnie tam handel ludzkimi organami wykonanymi z wosku których spalenie ma uzdrowić te naturalne.
      Kościół nie jest w tych sprawach neutralny. Po cichu mówi - "Wicie, rozumicie, jak chcecie to wierzcie jak nie to nie" a na widoku postępuje tak jakby to były prawdy wiary. Ksiądz który daje za pokutę różaniec czy koronkę nie pyta czy wierzysz w te objawienia bo masz wierzyć i już. A mnie te modlitwy kojarzą się z młynkiem modlitewnym.
      Jezus powiedział "Ja jestem drogą, i prawdą, i życiem". Szukajmy prawdy nie rewelacji.

    • @Mar77_77
      @Mar77_77 14 днів тому

      Przyjdzie czas, że uwierzysz i będziesz gorliwym pielgrzymem do sanktuariów. Wszystko ma swój czas.
      Obraz odnosi do konkretnych osób, do Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej, św. Józefa, św. N.M. Teresy. Kochasz Osoby, a nie ich plastyczne wyobrażenia, mniej czy bardziej udane.