IA Pyda (sędzia) vs. IM Czerw
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Giga promocja na kurs 365 dni + członkostwo w Cebularzu na 2025 rok: www.dawidszach...
✔ GRAJ W SZACHY: www.chess.com/...
✔ SKLEP Z KURSAMI SZACHOWYMI: www.dawidszach...
✔ KLUB SZACHOWY: www.dawidszach...
✔ Sponsorzy:
ENDORFY:
endorfy.com/pl/
SUNRISE (sklep szachowy):
www.szachowo.pl/
(Na kod "dawidszachuje" macie 10% zniżki!)
✔ WSPARCIE FINANSOWE:
Kupujesz konto premium na chess.com? Skorzystaj z mojego reflinka:
www.chess.com/...
SKRÓT:
1) Ja zawaliłem sprawę, bo nie zgłaszałem nielegalnych zachowań przeciwnika natychmiastowo.
2) Przeciwnik zawalił sprawę, bo łamał przepisy, ale nie przyjął do wiadomości, że robił źle (brak zwykłego "przepraszam"). UPDATE: Przeprosił godzinę przed premierą filmu na FB.
3) Sędzia rundowy zawalił sprawę, bo nie interweniował kiedy powinien (nie znał przepisu, że sędzia powinien reagować - wydawało mu się, że ciągle są stare przepisy i sędzia ma się nie wtrącać).
4) Sędzia główny zawalił sprawę, bo jego negatywne emocje osobiste wzięły górę i bez zapoznania się z istotą konfliktu podjął ostateczną decyzję, a potem chamsko nie dopuścił mnie do głosu, kiedy próbowałem przedstawić swoją rację (i przepisy).
Dyskusja na FB:
facebook.com/photo/?fbid=1076718484457351&set=a.129868145809061
Turniej (gratulacje dla m Kozaka, który wygrał cały event!):
chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_3121/final_standings&9.html
Aktualne przepisy:
handbook.fide.com/chapter/E012023
Dawid ty sie nie musisz z niczego tłumaczyć, gościu łamał zasady. Wiedział że bez tego nie wygra.
Imo słabe że sędzia jest na tyle malostkowy i zazdrości Dawidowi tej popularności w środowisku szachowym, że miał satysfakcje że mógł mu jakoś utrzeć nosa. Że jak komuś się bardziej udało w życiu to chociaż ja mu pokaże gdy mam odrobinę władzy nad nim
Wyjątkowo chamsko i arogancko odzywa się ten Pyda. "Celebryta", "pyskówka", "awanturnik"- co to w ogóle jest za język?
Takie zachowanie to wstyd i już samo w sobie powinno być ukarane a nieznajomość przepisów i to uporczywie broniona jest już kompletnie dyskwalifikująca. Tacy ludzie powinni być pozbawieni uprawnien sędziowskich.
Zobacz jakiego języka używa na stronie swojego klubu. Facet w każdym poście robi masę błędów językowych. Z takimi ludźmi się nie rozmawia, szkoda czasu.
Pamiętam, gdy słuchałem tego pieprzenia przed ostatnią rundą. Tak się striggerowałem, że zapomniałem jak się gra w szachy. Mega Ci współczuję Dawid, bo obawiam się, że tej mafii nawet Ty możesz nie pokonać. Tak jak Tobie powiedziałem - robisz o wiele lepsze turnieje niż którykolwiek z udziałem tego parodysty.
Sędzia ewidentnie pomylił odwagę z odważnikiem
Widać niechęć sędziego do Ciebie, nie wiem czy to coś osobistego czy chęć pokazania komuś lepszemu (nie chodzi o szachowy poziom, tylko pewnego rodzaju sukces życiowy, popularność) kto tu rządzi. Ludzie słabi tak się zachowują na stanowiskach decyzyjnych. Słaby sędzia, słaby człowiek - widać to nawet w wiadomościach
prezes konkurencyjnego klubu z tego samego miasta...
Kto Pyda ten błądzi.
pan Pyda nie zna zasad, powinien stracić tytuł sędziego
Wydaje mi się ,że on znał zasady ale te przed aktualizacją i nie miał żadnego doszkolenia/dokształcenia po tym i przez to jest jak jest. A sam się nie będzie doszkalał bo po co tracić czas na naukę.
Można gdzieś takiego buca zgłosić ?:) może tysiac zgłoszeń i wyleci Baran?
@@Damas13251 nie znal aktualnych zasad.
@@gdziemojnick lepiej po prostu nie wyrazac checi udziału w turnieju, gdzie sędziuje ten pan. Organizatorzy nie będą zatrudniać takiego widząc frekwencje
To że ktoś pomylił o jeden przepis, nie oznacza, że nie zna przepisów
Sędzia główny w poczuciu solidarności z sędzią pomocniczym nie chce przyjąć do wiadomości, jaka jest istota problemu. I dlatego popełnia sofizmat rozszerzenia, skutecznie obalając twierdzenie, którego nie postawiłeś. Udowadnia zatem, że poddanie partii ją kończy. I to jest prawda, ale Twoje twierdzenie dotyczyło czegoś zupełnie innego. Dla sędziego nie ma to jednak znaczenia. Sam postawił chochoła, którego potem skutecznie obalił. Do tego wrzutki ad personam są zupełnie zbędne, mówiąc dyplomatycznie. Z potoku słów nie wynika, czy sędzia główny przyjmuje do wiadomości, że jego pomocnik popełnił błąd. Tylko tyle i aż tyle.
Powinieneś opisać sprawę i zgłosić do komisji sędziowskiej, aby ocenili kto zna przelisy
Mój mózg nie potrafi zrozumieć jak można, nieważne w jakim sporcie, cieszyć się z wygranej dzięki oszukiwaniu?!?! - ja bym się wstydził.
No coz... smutne... mam nadzieje ze nie doswiadcze takich akcji na turniejach - dopiero zaczynam swoja przygode...
No to "fajnych" mamy sędziów, gdzie na poważnym turnieju żaden z nich nie jest na bieżąco z aktualnymi przepisami FIDE. Ponadto jeden z sędziów stoi obok deski, widzi łamanie szachowych reguł, ale nic z tym nie robi. XDD PS. Publiczne używanie jakichkolwiek przymiotników o zawodniku jest nie na miejscu i nie powinno mieć miejsca.
19:09 W wypadku sędziego głównego pewnie akurat to by przeszło, bo jak na lidze widział jak jeden oszust zrobił nieprawidłowe i cofnął to sam najgłośniej krzyczał, jako "osoba postronna"
Moim zdaniem twoje podejście jest kompletnie zrozumiałe. Nigdy nie dałbym sobie pluć w brodę jak to zrobiono w pana przypadku, gdzie ze strony sędziów następuje widoczna hipokryzja.
Celebryta, 100% racji. Ale to, że sędziowie się nie znają, to nikogo nie dziwi. Jak w każdym sporcie, dziadki uważające się za niewiadomo kogo.
Dawid fajnie, że zwróciłeś uwagę na ten jego komentarz. Jeżeli zwracasz komuś uwagę, że jest w błędzie a ten Ci od razu wyjeżdża, że chłopaki nie płaczą to jest mega słabe. Taka nieudolna próba dewaluacji, którą niestety masa ludzi łyka jako dobry argument. Niestety logiczne myślenie < emocjonalne kłapanie dziobem.
Każdy szachista rozumie Dawida- przeciwnik łamał zasady, a mimo to wygrał. Szkoda, że dalej tego nie widzi. Ciekawe czy w codziennym życiu też jest takim oszustem.
Z jaką pogardą ten sędzia pisze. Ewidentnie coś go boli w stosunku do ciebie
boli go wielki Dawid
trochę z innej beczki - przez 8 lat byłem sędzią piłki nożnej. Każdy z sędziów piłkarskich ma egzaminy ze znajomości przepisów gry oraz w przypadku piłki test biegowy. Takie egzaminy są dwa razy do roku wiosna/lato. Bez zaliczenia tych egzaminów nie można sędziować. Podczas sezonu odbywają się szkolenia z interpretacji akcji.
Jak widać powinno być podobnie w przypadku szachów. Pozdrawiam
Dzięki Dawid za partie wczoraj
Jak można na niedoczasie rozwalać figury na desce i grać na "dwie ręce"?
To nie jest przecież blitz 5+0.
Bardzo słabe zachowanie Bartosza, jeśli to było intencjonalne to mi by było wstyd.
A nawet jeśli nie robił tego celowo to powinien przyznać się i przeprosić.
A słowa sędziego Pydy o "celebrytach" to zachowanie poniżej krytyki. Te słowa to emocjonalna manipulacja.
I niech się kolega Pyda douczy i doczyta przepisy.
W blicach 5+0 też nie wolno faulować.
Przeprosil dawid napisal w komentarzu
Miałem podobną sytuacje z graczem z Bydgoszczy. Mialem kilka sekund, przecwinik kilkanaście minut, ale przegrana pozycje. Celowo jak sięgałem po właściwą figurę dając mata zaczął poprawiać wszystkie moje figury, żeby mnie rozkojarzyć. Niestety zera ludzkie też grają w szachy.
@DawidCzerwTV Zgłoś sędziego głównego. Wprowadził wszystkich na sali gry w błąd publicznie cytując nieprawidłowy przepis. Świadków było chyba bardzo wielu a może gdzieś ktoś z publiczności to nagrał. Jednocześnie powinieneś zażądać przeprosin bo publicznie Cię obraził a to podchodzi pod zniesławienie i możesz dochodzić swoich praw na drodze cywilnej.
😂
WOW! Szacun dla Ciebie za konkretne określenie toksycznego fragmentu komentarze - myślę, że zdecydowana większość puściłaby to pod radarem! Zaimponowałeś mi!
Sędziowanie od 1 do 10 na jakieś... -1000! I takie przypadki powinno się zgłaszać do organów, które nadają uprawnienia.
Już myślałem, że Dawid wykonał telefon do Szachowego Mentora z pytaniem o przepisy. To byłby dopiero plot twist ;)
Na pocieszenie powiem, że zdarza się także i tak, że sędziowie sądów powszechnych też nie znają przepisów. Tylko dla obywateli skutki są o wiele bardziej dotkliwe. Taki kraj.
Może środowisko szachowe w Polsce jest już odzwierciedleniem zachowania społeczeństwa, dlatego tak wielu kierowców jeździ z kamerami w autach. Czy nagrywanie partii na mini kamerze umieszczonej na biurku/ramieniu/głowie przy partii szachów stanie się wkrótce standardem?
w sumie to nie głupi pomysł nawet nie dla samego łapania oszustów ale dla samego udoskolania swojej gry by to było dobre
wyobrażam sobie tych sędziów jaką taką kupke dziadków 70 letnich co sie znają nawzajem pół wieku i każdy każdego kryje
Krytykowanie sędziego? Zaraz wleci jeszcze paragraf o działanie na szkodę szachów i przynoszenie ujmy grze =P
Dawid! Ty celebryto 😂 Szybciutko do sędziego z przeprosinami, tylko krawat załóż!
Współczuję Dawid. Też by mnie to zabolało. I życzę dostać mata w 4 ruchu oszustom, którzy oszukując liczą na to, że przeciwnik nie zgłosi i wykorzystują tych co chcą grać uczciwie. Wstyd i skandal.
A potem jeszcze publicznie opluty ,że jest celebrytom i dla niego nie będą naginać zasad smutne
"Boli przegrana z pierwszą kategorią" Nie spodziewałem się takiego piętnowania przegranych z niżej notowanymi przez utytułowanego sędziego. A wszystko inne co Pan Pyda pisał to najwyższy wyraz niekompetancji.
Ostatnio grałem turniej w którym Zbigniew Pyda sędziował. Przeciwnik mojego brata klikał zegar cały czas figura która zbił. Zgłosiłem to do sędziego kilka razy. Natomiast Zbigniew odpowiedział że to nie jest błąd za który można przegrać partię tylko taki BM XD
Dobry wieczór szachowe kamractwo
Środowisko szachowe to chyba jedno z najbardziej toksycznych środowisk jakie istnieją.
Nie chyba tylko na pewno
Miałemnie, że podobną sytuację, ale w tym samym obszarze wyzwań. Otwarte Mistrzostwa Pruszkowa (12+3), przeciwnikowi skończył się czas w remisowej pozycji, sędzia stał obok. Okazało się (przeciwnik zauważył, ja nie), że zegar nie dodawał czasu (pierwsza partia, ze 100 szachownic, ktoś źle ustawił). Sędzia powiedział, że widział , ale nie mógł zareagować bez reklamacji. Wydało mi się to strasznie dziwne, ale nie znam przepisów i nie mam znajomych sędziów, żeby zadzwonić :) ). Powiedziałem tylko przeciwnikowi, że w takim razie zgłaszam remis (mimo że jemu skończył się czas - ale na desce 0.0), sędzia uznał, że już trudno. No ale ja jestem ciężkim frajerem 😂
Byłem raz u Pydy na turnieju, bardzo nieprzyjemny człowiek, sarkastyczny typ z wywalonym w kosmos ego
Szczerze to bym nie dyskutował z takimi ludźmi, tylko bym w odpowiedzi na komentarze tego/tych sędziów wklejał zapis z handbooka jasno dowodzący, że to Ty masz racje.
Dawid... nie ma co się oszukiwać - masz dość duże ego - i prowokujesz tym takie sytuacje - że sędzia traktuje cie jak celebryte że każdy chce ci dopiec. Pewnie się z tym pogodziłeś. Mam troche podobnie w życiu więc to rozpoznaje :). Nie raz tego doświadczyłem. Tacy ludzie przyciągają wręcz takie sytuacje.
Historyjka twojego oponenta kupy się nie trzyma. Przeprasza, że źle się zachował grając dwoma rękoma... potem - że to nic złego bo wygrał na szachownicy a potem, że to sędzia rozstrzyga mimo, że wcześniej przepraszał. Nie zaprzeczał. Kto grał w szaszki na żywo na niedoczasie wie, że wywraca się figury - tak tylko przed naciśnięciem zegara się je poprawia a nie po tym. To rozprasza Ciebie i prowadzi do rozterek czy wzywać sędziego czy nie - a to prowadzi do utraty czasu i do dekoncentracji w kluczowym momencie partii. Tym bardziej jak ma się wygraną pozycje czas jest twoim największym przeciwnikiem. Oponent w pewnym sensie problemu nie ma bo gra szybko bo to jego jedyna szansa - a do tego jak urywa ci sekundy nieczystą grą to tym bardziej.
I teraz koleś zamiast, po zwróceniu uwagi przeprosić w trakcie partii - i nie robić tego więcej (można raz czy dwa zapomnieć się zdarza się) to robił to dalej.
Potem, nawet jak się zachowywał źle na partii to po partii zamiast przemyśleć temat i dość do wniosku że wygrał nie czysto. Przeprosić. TO ma czelność pisać że "chłopaki nie płaczą" niby robiąc z ciebie płaczka. To jest frajerskie zachowanie poniżej pasa. Nie zachował się jak facet tylko jak tchórz i lawirant.
Niestety jest jak jest i partia szachów to gra dżentelmenów a na takiego nie tarfiłeś. Słowo przeciwko słowie. Oponent powinien się wstydzić... Sędzia tak samo postawił swoje stanowisko i jestestwo ponad logikę i racjonalne myślenie i zachowanie.
Pewnie wiele partii nie było i powinien stać przy szachownicy i obserwować co się dzieje jak widział że są sytuacje sporne - kiepsko.
Dobrze że takie rzeczy nagłaśniasz bo może inni nie będą powielać takich zachowań.
Odklejony sędzia, nic nowego.
Pan Pyta powinien się zastanowić nad sobą
Dobrze że wyszedł taki materiał to może odrobine tych sędziów obsmarują za takie zachowania. Aż oczy szczypią
Podejrzewam, że tam gorzej niż w policji ...
Nie czekaj aż sędzia złóży zawiadomienie do centrali, tylko zrób to teraz (złóż zawiadomienie) :D
Dziękuję za zdjęcie i autograf.
Dobrze że pan z I kategorią który wygrał partię nie ma kanału UA-cam'a, bo ludzie by mu pisali posty kończąc: "... a tak w ogóle to nigdy nie oszukiwałem" jak w przypadku innego znanego z uczciwości gracza. 😂😂😂
Komu tak piszą? 😂
Czy na turnieju można postawić sobie samemu aparat lub kamerkę i nagrywać swoją partię, czy jest to zabronione?
Trzeba wprowadzic VAR jak w piłce.😂
Ciekawa sytaucja... jak dla mnie nie do końca jest oczywiste co należało zrobić, ciężko to rozstrzygnąć, zwłaszcza nie widząc nagrania jak to tak naprawdę wyglądało. Z tego opisu dla mnie nie wynika do końca kto zawinił, zwłaszcza że miałeś bardzo czasu, i nie byłeś w stanie wszystkie dokładnie zaobserwować. Z jednej strony IA Pyda mógł dopuścić się niedopatrzenia, z drugiej strony czasami sędziowie "puszczają" grę, podobnie jest w piłce nożnej. Jeden z niewielu plusów grając online, jest właśnie to, że tego typu sztuczki nie działają. Ale przy kilku sekundach na zegarze po obu stronach, ciężko kogokolwiek winić, bo wtedy grają już emocje, i nie wszystko robi się do końca świadomie. Można próbować dopisywać tu historię, ale dowodów nie ma.
Możliwe że IA Pyda się na Ciebie uwziął itd... ale pytanie na ile to miało wpływ na tą konkretną sytuację
21:44 może pan bartosz naoglądał się klipu gdzie dwóch arcymistrzów na totalnym nie do czasie grało tak że króle latały po całej szachownicy? Innej opcji (normalnej) nie widzę
Tutaj nie ma co nagrywać filmów, ale po prostu zgłaszać sytuację wyżej. Wyników to nie zmieni, ale 1,2,10.50 sytuacji jak wyjdzie to może wtedy coś komisja sędziowska zareaguje? Zakładam, że coś takiego macie. Przynajmniej my w brydżowym środowisku mamy osobny segment, który zajmuje się skargami na sędziów.
Odnosnie tego że sedzia Pyda wielokrotnie pisał o próbie zmiany wyniku, to obstawiam, że on tak rozumiał to że próbowałeś go zmusić do przyznania się do błędu. To slepy strzał, ale znam sporo ludzi którzy w takiej sytuacji nie są w stanie domyśleć sie że chodzi tylko o udowodnienie swojej racji, tylko doszukuja sie podtekstu. Czyli, skoro on sie cały czas kłóci to dlatego że mu głupio przegrać ze słabszym i chce zmiany wyniku na jego stronę. Do tego trzeba dodać zapewne personalną niechec sedziego do Ciebie i mocne przekonanie że on zna sie lepiej.
Trochę szkoda że masz złe wspomnienia z pobytu w Zamościu, ale mam nadzieję że kiedyś jeszcze się pojawisz.
byłem na tym turnieju i widziałem jak sędzia po prostu cię ignorował
Ja uważam że po prostu w świecie mógł się ten gość już po tej całej sytuacji przyznać i przeprosić tłumacząc się zwyczajnie że był przejęty czy coś ale jak sędzia widział ludzie widzieli teraz już może sędzia doczytał przepisy także powinien bez uniesień się przyznać do błędu to obaj jak zawistne kurwy się zachowują także dobrze że takie rzeczy wychodzą na światło dzienne I chociaż wiadomo z jakimi ludźmi mamy do czynienia
Jak coś, Zamość nie leży na lubelszczyźnie, tylko na Rusi Czerwonej, taka ciekawostka
Nie jestesmy w sredniowieczu
Dawid, napisz do komisji sedzów, słowa przeciwko słowu ale nastepna wiadmosc do nich moze zdecydowac o jego winie jesli bedzie cos powaznego niepewnego :]
Nie chcę kogoś urazić, ale od dawna zasady 'sportowe' w szachach to jakiś żart, a sędziowie to chyba są po to, żeby lekko kaskę przytulać. Do zaorania.
umnie tak dyło że sędzia zaragował
Jak to publika w piłce nożnej krzyczy "Sędzia 👢"
W końcu nowa drama szachowa!
Śmieszna sytuacja i pokazująca to, że ludzie pokroju sędziego nie mogą znieść, że mogli coś zrobić źle i będą bronić się jak tylko mogą by nie dopuścić do wiadomości, że popełnili błąd. Trochę głupio po prostu. No ale rozwiązaniem widać jest pozywanie sprawy do pz szachu i pisanie caps lockiem na facebooku.
Dawid, oczywiście masz zupełną rację... Aliści mnie np. zastanawia "postawa Zbyszka Pydy". Kiedyś, gdy jeszcze grał w szachy, gdy zaczynał grać, to był uczciwym rzetelnym człowiekiem. Przykre, jak się stoczył.
Druga sprawa, że przegapiłeś całą sytuację. No bo jeśli widziałeś, że sędzia stoi obok Ciebie a rywal rażąco fauluje, to należało natychmiast zatrzymać zegar i reklamować. Wtedy otrzymałbyś tę minutę bonifikaty i pokonałbyś rywala z łatwością.
I jeszcze powiadasz w nagraniu, że głosy kibiców nie mają znaczenia. Nie masz racji. W ostateczności sytuacja może trafić do sadu powszechnego i wówczas pisemne zeznania świadków są decydujące. Nie tylko wówczas kasę być odzyskał, ale jeszcze i zadośćuczynienie.
No i generalnie należy w takim razie zauważyć, że po prostu omawiany turniej w Zamościu nie był turniejem FIDE i np. nie powinien być zaliczany ro rankingu. Należałoby to zgłosić do komsji FIDE, bo skoro nie był to turniej zgodny z regułami FIDE, no to nie można naliczać rankngu. A dodatkowo sędziowie powinni mieć ze strony FIDE jakieś restrykcje. Zawieszenie bądź nawet odebranie licencji konieczność ponownego zdawania egzaminów sędziowskich poczynając od najniższego szczebelka...
PS Kiedyś w epoce przedkomputerowej, gdy w turniejach blicowych graliśmy na niemieckich (z enerdówka) zegarach Ruhla bez dodawanego czasu ( miały chorągiewki) to wielokrotnie nabierałem cwaniaków grających ruchy na moim czasie , na nieprawidłowe posuniecia. Otóż najpierw - w obecności sedziego - robiłem ruch, rywal natychmiast zagrał swój przed przełaczeniem przeze mne zegara i wówczas robiłem "zamach" udający ruch, rywal robił kolejny ruch i wtedy starczała reklamacja nieprawidłowego posunięcia w postaci dwóch ruchów zamiast jednego. I w taki spsoób wpadały oczka i przy okazji uczyłem rozumu małych cwaniaczków. Ale wtedy nieprawidłowy ruch przegrywał partię, a jak jest teraz, to straciłem rachubę... Od lat nie grałem bezpośrednich bliców, a zmiany następują jedne za drugimi trudno to ogarnąć, jak jest w tym momencie.
Moja rada: unikać jak ognia awantur w czasie parii. Chodzi o to, że mało co dają, a stronę pokrzywdzoną dodatkowo osłabiają mentalnie. Trzeba po prostu pokonywać słabszych w miniaturkach. 20-25 ruchów i do widzenia. Z kolei naprawdę z silniejszymi zawodniami takie sytuacje są niespotykane.
Zacznijmy od tego, ze chore jest to, że partie nie maja zapewnionego sędziego. Chodzi mi o to, ze KAŻDĄ partię powinien widziec co najmniej jeden sędzia w całości. W jesli nie jest to mozliwe, to powinny byc nagrywane w całości, zeby kazdy gracz mial dowod na poparcie takich akcji.
Jesli nie jest zapewnione co najmniej jedno z tych dwoch (a kurwa nawet bilard jest oglądany przez sędziego) to znaczy ze to zwykły bullshit a nie turniej...
Fajnie by było gdyby przepisy leżały na wierzchu. Na stole sędziowskim. Do wglądu. Na bieżąco. A nie że trzeba wykonać telefon do przyjaciela - który kończy partię.
Moim zdaniem Pan Pyda tylko udaje, że nie rozumie problemu. Taki jest sens jego kłamstw. Chodzi o to, aby nie dojść do oczywistego wniosku, że sędzia z międzynarodowym tytułem nie zna aktualnych przepisów FIDE. Nie czyta uaktualnień albo ich po prostu nie rozumie. To jest kompromitacja.
No ale sędzia moim zdaniem nie powinien się wtrącać robiąc ruch akceptujesz, że to co się dzieje na szachownicy jest dla ciebie akceptowalne. Sam często nie zgłaszam jak dzieciak jakiś sobie poprawia figury bez mówienia i co? Sędzia powinien interweniować? No chyba dopiero po zgłoszeniu... Tak smao przewróci figure itp. No imo w takich sytuacjach jak twoja nie powinien interweniować. Jak jest niedoczas to przecież ktoś patrzy na partię bo już jest końcówka rundy i prawdopodobnie jest paru "gapiów" i widzą co się dzieję, więc zgłoszenie nie było by słowo przeciwko słowu... A w tym przypadku powinieneś mieć pretensje do samego siebie, że nie zgłosiłeś.
szkoda że nie zgłosiłeś łamania regulaminu przez przeciwnika, ale obowiązkiem sędziego jest pilnowanie, by takie zachowania zostały wyłapane. to jest jego praca, a na takim szczeblu powinien być jak najbardziej obiektywny i profesjonalny. wmawianie poszkodowanemu, że nie mógł zareagować, to po prostu brak szacunku dla zawodnika. imo należałoby takich delikwentów zdegradować lub wysłać na doszkolenie
Pan Pyta powinien sie zastanowic nad soba.
Dawid, nie podpuszczam Cię, ale możesz napisać sprostowanie w krótkich słowach:
SPROSTOWANIE
W związku z komentarzem arbitra Zbigniewa Pydy, piszę sprostowanie, a właściwie krótkie podsumowanie zaistniałej sytuacji:
1) sędziowie turnieju nie znają przepisów lub nie reagują wobec nich, tylko własnego mniemania.
2) pan Pyda nieobiektywnie ocenia moją osobę, co może mieć wpływ na wynik (trochę na chama wtrącone ;]) - powołuję się na dobór słów sędziego - "celebryta", "pyskówki".
Tak BTW to po tym filmiku sędziowie podobni do pana Pydy wbiją sobie jedynie do głowy regułkę - chciałem reagować, ale nie zdążyłem - i to będzie koniec reedukacji kolesium sędziowskiego.
Sędzia w ogóle nie powinien patrzeć na konkretną szachownicę, tylko rozglądać się po sali, czy ktoś nie przeszkadza w grze 😅
Czemu jesteś UKS Jastrzębie, a nie Cebularz Elitarny Klub Szachowy?
Paranoja. Bardzo przykra sytuacja.
To tak jakby sędzia bokserski nie reagował na ciosy poniżej pasa albo po gongu kończącym rundę. Po to ten sędzia jest.
A na przyszłość- jeśli by była taka możliwość, to żona powinna nagrywać Twoje partie na telefon żeby były dowody.
mialem ostatnio podobna sytuacje przed zmiana przepisow jako III kategoria mialem TOTALNY REMIS z K+, opadl mi czas [przypominam ze byly jeszcze stare zasady] a sedzia wdupil nam sie w partie [rywal mial 4s gralismy bez dodawanego,przeciwnik nie widzial ze opadl mi czas] wszyscy zawodnicy ogladajacy partie byli po MOJEJ stronie a ze zawodnik byl z klubu sedziego to nie dal mi prawa glosu [chcialbym zaznaczyc ze mam dopiero 13lat] i przegralem partie [ chcialbym dodac ze to sedzia glowny taka akcje odwalil wiec nie bylo jak sie odwolac]
Wiesz, to chyba jednak Twoja wina, gość Ci napisał, ze "nie zglosiłeś tych różnych rzeczy na czas", ale skoro nie miałeś czasu, a te różne rzeczy można zgłosić, czyli łamią zasady, ktorych sędzia nie zna, to ręce mi opadły.
Ale DC mówi wyraźnie "moja wina".
Jednocześnie zwraca uwagę że sędzia przyznał się do obserwowania partii i dostrzeżenia kilku złamań przepisów. A przepisy w takiej sytuacji obligują go do wkroczenia.
Panie Dawidzie zdziwne jest jak przeciwnik robi takie rzeczy i jak sędzia nie reaguje. 100 rozumiem jakie poczucie niesprawiedliwości można poczuć po takim obrocie spraw. Osobiście jednak uważam że trochę niefesjonalne jest podawanie danych Pana przeciwnika biorąc pod uwagę pana rozpoznawalność. Różni widzowie się trafiają a nie jest trudno narazić kogoś na wiadomości internetowych szeryfów. Co innego sędzia, który powinien zostać ukarany.
To jest tak, jak człowiek się zatraci i dotrze na szczyt, nie aktualizuje swojej wiedzy i uważa, że ma racje, bo szczyt osiągnął. Zero pokory ze strony Pana Pydy, szkoda, że taki człowiek jest sędzią i ma rozstrzygać potyczki i spory pomiędzy zawodnikami - człowiek bez autorefleksji, przypomina mi trochę dziadka, który swoje prawdy głosił zaczynając od słów "za moich czasów...", tragedia.
Zwrot " Sędzia powinien zareagować".
Problem polega na niewłaściwym odczytaniu znaczenia słowa "powinien".
Jaki stopień nakazu zawiera w sobie słowo "powinien:? Czy oznacza, że ktoś jest zobowiązany do wykonania jakiejś czynności, czy też pozostawione to jest jego decyzji? Czy więc powinien coś zrobić oznacza raczej, że może coś zrobić, czy też, że musi to zrobić?
W skrócie:
Powinien = Jest obowiązany. (Przepisy prawne).
Powinien = może ale nie musi. ( Zupa powinna być gorąca ).
Powinien to znaczy trochę ,,raczej zrób"
@@Wojownikk486 Z tego co wiem (a mam zawodowy kontakt z tego typu angielskim od dobrych kilku lat) pokazane przez Dawida w przepisach FIDE słowo "shall" oznacza bezwarunkowy obowiązek zastosowania się. "Na miękko" to by było raczej "should".
Pyda ma duże problemy sam ze sobą. Nie potrafi się przyznać do błędu i brnie coraz mocniej w kłamstwa. A im mocniej w to brnie tym trudniej się wycofać. Sam doprowadził do sytuacji w której nie zależnie od tego czy się finalnie przyzna i przeprosi czy dalej będzie stał przy swoim stanowisku przybił sobie pieczątkę naczelnego dzbana szachowego.
A i dodam 2 komentarz odnoszący sie do bólu i zali z 20 minuty filmiku, ludzie Pana pokroju tez robią rózne dirty tricks podczas partii jak odmawianie remisu w remisowej koncowce celem zwyciestwa na czas ;)
To nie jest tak, ze przeciwnik twierdzi, że jest okej, bo go nie złapali. On twierdzi, że było wszystko okej, bo było czasu. Trzeba spróbować ustalić fakty. Bo zarówno on jak i sędzia Pyda gadali nie na temat. Dwa proste pytania trzeba było zdać. Grałeś dwoma rękoma i wywaliłes figury? Czy nazwał mnie pan celebrytą i czy uważał pan, że sędzia nie powinien się wtrącać w grę jeśli widzi łamanie przepisów? Najpierw ustalamy fakty, a potem robimy ocenę, bo tak to ludzie wchodzą w emocje , konfabuluja, żeby się nie podłożyć albo zmieniają temat. To naturalne.
To co się działo, a to czy było ok, akceptowalne, kto przesadza etc. to inna sprawa. Fakty są faktami, a ich ocena może się zmieniać.
wiesz to syndrom złodzieja już wchodzi nawet jak złapiesz go za rękę to on powie ,że to nie jego ręka
W takich potyczkach faktami walczy ten co ma rację, druga strona potrzebuje innych argumentów 😂 W tym przypadku manipulację i próbę przedstawienia w złym świetle swojego oponenta 😂
Może po tym incydencie warto zainwestować trochę plnów i następny turniej nagrywać np z klatki piersiowej. Tak to zawsze będzie słowo przeciwko słowu, a mając taśmę z miejsca wytrącasz wszystkie argumenty 😉
Brawo Dawid ładna partia ❤
Wyparcie jak u Szalonego Mentora 😂😂
Dawid,ale czego Ty nie rozumiesz?
Turniej o pokaźne nagrody a jeśli chodzi o pieniądze to z człowieka wychodzi zwierzę czesto
tylko Dawit baczysz się na zawodnika zanim od razu to reklamować
Sędzia miał rację! Powinien od razu pokazać ci czerwoną kartkę i wyje….ć z boiska. Upiekło się bo nie miał jak sprawdzić na VAR.
A ty straciłeś wiarygodność nie dopuszczając arcymistrza areny -szachowego mentora do gry w tym podrzędnym turnieju. Wstyd! Bałeś się że chłopak pokaże swoje prawdziwe umiejętności i rozwieje wszystkie wątpliwości w temacie jego rzekomego korzystania z silników szachowych. Aleksander Radomski to Polski Hans Niemann.
Wyobraźcie sobie że sędzia piłkarski dyktuje faul tylko gdy przeciwnik reklamuje. Ten przepis to absolutne abecadło a poważny sędzia go nie zna, to wręcz niepoważne. Myślałem kiedyś żeby zacząć robić choćby jakieś kategorie , żeby wciągnąć w to syna...., tylko po co??
Ale w siatkowce i tenisie sa remlamacje Dawid
Tylko w obu przytoczonych dyscyplinach są wyraźne przerwyw rozgrywce kiedy można zgłosić reklamację
w tym ostatnim poście sędziego pkt 2 (mniej więcej 37 minuta filmu), czyli co uznałeś, że nie rozumiesz, to ziomuś powołuje się na różnice tempa gry, tak przynajmniej ja to zrozumiałem. Czyli, że w klasyku mają obowiązywać inne reakcje sędziego niż w szybkich... :) ja tam się nie znam, sam parę razy przepieprzyłem przez to, że nie raklamowałem, ale to jest wątek do którego się nie odniosłeś...
Na samym końcu się odniósł, pokazał przepisy FIDE
Można zawiesić lub ukarać sędziego ?
Ten jak sie wykłóca xD
Znając życie Pan Pyda teraz jest jeszcze bardziej rozgniewany. Jestem ciekaw epitetów jakie w Twoją stronę poleciały poza kamerami - bo o to, że poleciały założyłbym się bez mrugnięcia okiem. Nagłaśnianie takich rzeczy nie sprawi, że sędziowie będą Cię lubić, ale zaczną uczyć się przepisów. Chociaż z drugiej strony skoro wystarczy "zwykłe - nie widziałem, nie zdążyłem zareagować" to w sumie alibi jest od ręki - w razie potrzeby. Przeciwnik z tego co widzę finalnie na koniec przeprosił... powiedzmy, że.. ok ( tylko dla ciekawości sprawdziłem.. przeciwnik to nie dziecko 12 lat które gra dwiema rękami lub wywraca figury i klika na czyimś czasie.. tylko dorosły facet więc słabe te wszystkie tłumaczenia. Bardzo słabe. No, ale przeprosił więc niech będzie.
1:10 a co brak dodawanego czasu?
Celebryta, można autograf za subika?
Czyżbyś stworzył polskiego Niemanna? 😂
Szachy kończą się tam gdzie jutuberzy pompują lajki. A ci co nie byli na turnieju …. Relaksujcie się młodzieży ;) slabe to
transmisji na kamerze jakiejs nie było?
,,Pyskówkaaaaaa!!!!!"
Niezłym śmieciem trzeba być, żeby specjalnie łamać przepisy, żeby wygrać nieczysto mecz. Mi by było wstyd zwyczajnie. I późniejsze przepraszanie w sumie niewiele zmienia. Jak dla mnie turnieje powinny być nagrywane, to by nie było takich sytuacji, że "jo nie widzioł", "jo był opluwany", "jo nie powinien się mieszać". Może wtedy byłoby mniej chamstwa i rzetelniejsze podejście do wykonywania zawodu sędziego.
Nie rozumiem też dlaczego ten sędzia tak bardzo skupia się na tym jednym przypadku. Przecież powinien chcieć znać przepisy na przyszłość, żeby więcej osób nie zostało tak 'pokrzywdzonych'. Sędziów nie obchodzi dobro szachów, tylko będą wypierać się, że dobrze zrobili. To pewnie podpada też pod jakieś przepisy 😅