Věda na Hradě - Martin Jínek: Budeme přepisovat naši DNA? (SPH, AV ČR, UK 3.4.2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 кві 2024
  • Správa Pražského hradu, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Karlova uvádějí nový cyklus vědecko-popularizačních přednášek Věda na Hradě a pátá z nich proběhla 3. 4. 2024 v kulturním sále Nejvyššího purkrabství na téma:
    Budeme přepisovat naši DNA?
    Přednáška přibližuje právě metodu CRISPR, ale i etické otázky, které se s ní pojí. DNA je kódem života; strukturu DNA známe už více než 70 let a od roku 2001 známe i sekvenci lidské DNA. Víme také, že dědičné choroby jsou způsobeny mutacemi v DNA, jakýmisi pravopisnými chybami. Co kdybychom mohli informace zakódované v DNA nejen číst, ale také i přepisovat? A tím opravovat chyby v DNA stejně jednoduše, jako opravovat pravopisné chyby pomocí textového editoru na počítači? To už není science fiction, ale realita. Metoda CRISPR, která má svůj původ v bakteriích, nám umožňuje cíleně modifikovat DNA v buňkách a organismech. Od jejího objevu v roce 2012 způsobila naprostou revoluci v biotechnologii a molekulární medicíně. S novými možnostmi, které CRISPR přináší, ale přichází i morální povinnost s ní zacházet zodpovědně.
    Přednáší:
    Prof. Dr. Martin Jínek (Department of Biochemistry, University of Zurich), český biochemik působící na Curyšské Univerzitě ve Švýcarsku. Zabývá se výzkumem molekulárních mechanismů a struktur bílkovin a nukleonových kyselin, především genetických editorů CRISPR. V rámci výzkumné skupiny prof. Doudna se podílel na objevu molekulárních nůžek CRISPR-Cas9 a jejich využití pro genetické inženýrství. Tento objev byl v roce 2020 oceněn Nobelovou cenou za chemii.
    (Zdroj anotace a c.v.: Hrad.cz)
    Další informace:
    www.bioc.uzh.ch/en/research/r...
    www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na UA-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, UA-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity UA-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na UA-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. UA-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 4

  • @evakordulova3213
    @evakordulova3213 Місяць тому +1

    Dekuji mnohokrát za prednasku a velká gratulace k udělení Nobelovy ceny

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 Місяць тому

    Skvelé! Ďakujem!

  • @mirekskop242
    @mirekskop242 Місяць тому +1

    Technologie revoluční,ale děsivé možnosti zneužití.. Po zkušenostech z posledních let a zájmu VHO o obrovskou pravomoc vůči lidem .