Колата на Радио София | Рангел Марков | Район Банкя

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 січ 2024
  • Рангел Марков кмет на град Банкя в Колата на Радио София разказва за текущите и предстоящите прокети.
    Нашата кола във Вашия квартал | Наболелите проблеми и решенията им, вижте във видеото.
    ✅ Пишете ни тук или подавайте сигнали на sofia@bnr.bg - Заедно търсим решението за проблемните точки и казусите на проблемите в столицата.
    Интервю на Божидар Янев
    Проектът за водния цикъл на Банкя е в ход. Той включва 30 км. трасета в района. Изпълнени са повече от половината, а улиците, които в момента са разкопани ще бъдат асфалтирани цялостно.
    Банята в Банкя (Балнеолечебницата) функционира след реставрацията вече от повече от година, а Софийски имоти постепенно увеличават услугите, които предлага тя.
    В един от големите паркове в централната градска част на Банкя ще бъде обособено място със специално оборудване за хора, претърпели инсулт. Там те ще могат да правят своята рехабилитация на чист въздух. Проектът за рекконструкция на този парк ще бъде изпълнен в рамките на 2 години.
    В Иваняне има готовност за изграждане на канализация. Ще бъде обхванато почти цялото село. Ще бъде възстановен и стадионът. Има готов терен за изграждане на детска градина с яслена група. През последните 5 години в Банкя са създадени няколко детски градини, но заради интересът на младите семейства към района местата отново не стигат.
    На жп гарата в Банкя вече има буферен паркинг за около 80 автомобила. Голямата перспектива в транспортно отношение е свързана с възможността жителите на Банкя да получат добър достъп до метродиаметъра чрез влака. Новата метростанция, която се строи в между станциите Обеля и Сливница ще свързва влака от Банкя с центъра на София.
    Последвайте ни във FB: / radiosofiabnr
    Последвайте ни в Instagram: / radiosofia.bnr
    #банкя #София #кмет

КОМЕНТАРІ • 1

  • @nkazmin
    @nkazmin 4 місяці тому

    Не знаех за проекта за връзка на влака до метрото, това е супер, това е пример за модерна инфраструктура. Дано се реализира. За да е полезно обаче, в пиковите часове влаковете трябва да са на 30 - 40 минути.