Utána néztem mert érdekelt a téma, angol forrásból ezekkel a technikákkal lehet elősegíteni a NEIPA szín létrejöttét: - High adjunct grain bill (sok pehely, ami nálad megvolt) - High Chloride to Sulfate ratio in the mash (szerintem vízprofil állítással nem bohóckodsz de egy ilyen különleges stílusnál megéri az RO-víz + ásványi anyagok használata) - Agitate our mash (említetted, hogy keverted, tegyük fel, hogy nem ez volt a gond) - Short boil (erről én is most hallok először) - Two-stage hop stand (whirlpool alatt 2 részletben aroma komlózás) - Biotransformation Dry Hop (erjedés intenzív szakaszában hidegkomlózni, hogy a komló aroma stabil maradjon - nem tudom mennyire létező folyamat és nem csak fölösleges rizsa, érdemes kipróbálni egyszer) - Pressure fermentation/Spunding (technológiai feltétel ha adott akkor sokat segíthet de szerintem nélküle is sikerülhet) - Second Dry hop (jól meg kell küldeni komlóval) BrewDog főzde 2019-ben kiadott recept gyűjteményéből a Prototype Double IPA sörét főztem nem rég harmadszorra ebbe 190 g hidegkomló kell és imádjuk az illatát. Egy NEIPA szerintem sokkal többet is elbír hidegen illetve ugye a két lépcsős whirlpool aromázás. 4-500 gramm komló simán elmegy egy főzéssel, csak szakmai kíváncsiságból főzném meg egyszer, nem igazán éri meg rákölteni 20K-t. (Forrás: ua-cam.com/video/7VxwStKfc48/v-deo.html )
@@martonlee Amennyire én számolgatni szoktam, ha nem kellene fizetnem a futáros szállítási költséget, alapanyag meg egyebek szempontjából még kis tételben beszerezve is lehet tartani egy nagyüzemi magyar sör - soproni, borsodi - árát, ha a felszerelés már megvan hozzá. Így, hogy nem pest környékén élek, és muszáj kiszállítatnom a cuccot, így kicsit húzósabb, mert egy kb. 20 literes adagra való anyagot kb. 2.000 Ft-ért küldenek ki, ami fele-harmada az alapanyag árának, de ha belejön az ember, az íz, meg az "én csináltam" érzés kárpótol.
@@polipomm Üvegenként szerintem olyan 100-as körül. De én inkább egy olcsó hobbinak fognám fel, mert pár ezer forintból hónapokig boldogan baszakszik az ember. És szerencsés esetben még meg is lehet inni.
@@Keiichii83 Olvasd el, hogy mit lehet ( illik) és mit nem a Sörbe tenni, azért mert a szomszéd 50 éve a szar nagyüzemi sötöket issza, legyen az ő baja. Itthon is van jó sör, általában kisüzemi!
Kedves Robi! Engem kifejezetten a hűtőszekrény hőfokszabályzó része érdekelne. Van egy olyan sejtésem, hogy ez nem borhűtő kategória, mert azok általában 18 Celsius-fokos maximumot tudnak. Na persze nem vagyok kompetens a témában, de eddig ilyeneket találtam. Ez egy hagyományos hűtőszekrény egy termosztát life hack után, vagy léteznek ilyen magas hőmérsékletet biztosító masinák? A kutakodásom eredményeként sem lett tisztább, hogy miként lehetne használtan, de nem túl drágán egy hasonló eszközt szerezni. Minden információ nagy segítség lenne. Márka, típus, beszerzési hely, létezik-e kisebb, milyen árak a reálisak, stb. Ha pedig tényleg valami csavar van a dologban, akkor merre kellene elindulni? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszod.
Engem ez totál nem érdekel, mégis végignéztem, dzsekiben a nyitott lakásajtóból indulás közben/helyett. Ebben a videóban pont ugyanaz jó, mint anno a Robinson könyvben. Hogy maga a munka a kaland. Robinson kecskét tenyészt, szőlőt termeszt és én gyerekkoromban imádtam ezt, a munka leírását. Ez is emiatt ragad magával, plussz persze a stílus. Kíváncsi voltam mi lesz a vödörben és rákívántam a moslékra.
Oxidálódás csak akkor lenne probléma, ha külső forrásból adnál hozzá szén-dioxidot. Mivel te az élesztőt használod erre, ezért az fel fogja használni a bele került oxigént a palackos ejesztés alatt.
Robi őszintén..tartottad magad bármikor is grammra bármelyik receptben? 😉 Ez más lett, egy winpa de a lényeg, megint tanultál és tanítottál egyben 👍BÚÉK és go on.
Soha nem csináltam még NE IPA-t, de nem árt neki - meg amúgy bármiféle sörcefrének - ha hagyod magától kihűlni a forralás után valami gyorshűtés helyett?
Az biztos, hogy nincs vele macera. És nekem az a sok elfogyasztott víz is fáj egy kicsit. Plusz szerintem a nyitott léhűtés fertőzésveszélyesebb, de ezt nyilván csak gondolom, nem tudom tudományosan alátámasztani.
Robi, ha az embernek nincs 1 db ~40 literes fazékja, akkor 2 kisebb bográcsban/fazékban lehet főzni, és a végén összeönteni, vagy nem? Illetve, melyik boltot ajánlanád eszköz és alapanyag beszerzésre, már ha tudsz ilyet mondani (neten 2 helyet is találtam). Előre is köszönöm! (amúgy bárki válaszolhat, aki benne van a témában, neki is megköszönöm)
Hello Robi! Olyan kérdéssel fordulnék hozzád hogy,elsőre főznénksört,érdemes-e 20 litert főzni vagy kezdésnek inkább kevesebbet. Jelenleg a búzasör a kiszemelt. Köszönöm a segítséget!!
@@WinklerRobert001 Nekem 5 NEIPA főzet is ilyen lett mint a tiéd, és 6.nak a yeastflow steamprunk élesztő meghozta a várva várt hazy-séget és kortyérzetet is! Viszont első hideg komló adag nekem high krausen-nél ment bele mindössze 13 órával élesztő hozzá adás után (ettől lesz biotranszformáció, ami szintén kell a ködösséghez, de ezt nem minden élesztő csinálja szépen). Plusz vízprofil se baj, ha Cl:SO4 arány mondjuk 180:90.
Ha már sörfőzős videó, megragadnám a lehetőséget, hogy megkérdezzem, van valamilyen ajánlott irodalom aminek segítségével el lehet kezdeni az otthoni sörfőzést? Ez lehet magyar vagy angol nyelvű is.A lényeg hogy megmutassa mit miért csinálnak és bemutasson néhány receptet is példának.
Szerintem nem találgat, csak szereti a maga "szájíze" szerint beállítani. Nekem is van itthon egy receptgyűjteményem, amiben a legtöbb sörfajtához vannak javasolt cukormennyiségek ahhoz belőve, hogy a nagykönyv szerint mennyire kellene szénsavasnak lennie, de nem mindig tartom magam hozzájuk. Lehet, hogy az igazi szakértők a végeredményt nem mondanák stoutnak, vagy éppen IPA-nak a szénsavasság jellege miatt, de aki otthonra főz magának, meg a haveroknak, annak úgyis az a fontosabb, hogy neki hogyan jön be a dolog :)
@@WinklerRobert001 NEIPA-nál átfejtés se ajánlott, nem hogy csobogtatva. Laposabb lesz a söröd íze az oxidáció miatt...cold crash viszont mehet bátran.
Szerintem (bár még sosem csináltam NEIPÁ-t), túl későn hidegkomlóztál. Ahogy a videóban is elhangzik, az élesztő hozzátapad a komló bizonyos részeihez, de ahhoz, hogy ez a jelenség nagy méreteket öltsön, a főerjedés közben kell hozzáadni a hidegkomlót.
Kedves Róbert. Már ne is haragudjék de nem jo a cím. Ez nem is volt sose NEIPA a rossz élesztő és a hőlepcsők maitt. Ami nincs azt nem lehet elrontani. :) keep strong and brew some beer in 2020. BUÈK
Egyébként ez az oxidálódás nekem kicsit sántít. A profik ugyebár azt mondják, hogy ne csobogjon, használj csövet, ne is érje levegő. Viszont aztán meg jól dúsítsd fel oxigénnel, mert az kell az élesztőnek. Most akkor mi az igazság? Eddigi 6 sörömnél minden esélyt megadtam a sörnek, hogy oxidálódjon, mégsem volt ezzel soha bajom.
Az oxigén az erejesztés előtt kell a cefrébe, az oxidálódás elvileg a leerjedt sörnél okoz problémát, bár eddig még én sem tapasztaltam ezt a problémát. Igazából semennyivel sem tart tovább lefejteni, plusz az üledék sem keveredik fel.
Az oxidálódás nem rögtön jelentkezik, lassan hatalmasodik el a sörön. Az oxigént a 25 fok alá hűtést megelőzően és a beélesztőzést követően kell kerülni. Az erjedés gázképződéssel jár, a tartályban emiatt nem érintkezik a sörlé a megmaradt oxigénnel. Rengeteg videót, cikket találsz a témában. A Winkli söre is sötétebbnek tűnik, mint a pilseni maláta és a pelyhek indokolnák.
Az oxigén az élesztőnek kell erjesztés előtt, az oxidációval viszont az erjesztés és palackozás között érdemes vigyázni főleg a hidegkomlós söröknél mert befolyásolhatja az aromákat. Nem feltélenül lesz rossz tőle ha kap oxigént de nem lesz olyan íze mint egy nyomás alatt (CO2-veL) palackozott sörnek.
Sőt, megcsavarom a szálakat: fertőzésem sem volt soha, pedig az elején chemipro oxi-val "fertőtlenítettem", aztán vettem egy Starsant, de kifolyt az egész az első használat után, azóta Domestos+forró víz. Ja meg ima. Sok!
@@tibbytrumpet domestos+forro viz? Nem tudom milyen aranyban kevered el oket, de a domestossal tisztitott dolgoknak mindig eros vegyszeres szaga marad legalabb az elso hasznalatig, ha ezt atveszi a sorod is, akkor tonkreteszi teljesen. Arrol nem is beszelve, hogyha barmennyi cucc marad az uvegben, annak siman egeszsegugyi kockazata is lehet. Ennel a sima chemiprozas is jobb szerintem.
Támogasd a közszolgálati NEIPAelrontást! www.patreon.com/winklerrobert
Utána néztem mert érdekelt a téma, angol forrásból ezekkel a technikákkal lehet elősegíteni a NEIPA szín létrejöttét:
- High adjunct grain bill
(sok pehely, ami nálad megvolt)
- High Chloride to Sulfate ratio in the mash
(szerintem vízprofil állítással nem bohóckodsz de egy ilyen különleges stílusnál megéri az RO-víz + ásványi anyagok használata)
- Agitate our mash
(említetted, hogy keverted, tegyük fel, hogy nem ez volt a gond)
- Short boil
(erről én is most hallok először)
- Two-stage hop stand
(whirlpool alatt 2 részletben aroma komlózás)
- Biotransformation Dry Hop
(erjedés intenzív szakaszában hidegkomlózni, hogy a komló aroma stabil maradjon - nem tudom mennyire létező folyamat és nem csak fölösleges rizsa, érdemes kipróbálni egyszer)
- Pressure fermentation/Spunding
(technológiai feltétel ha adott akkor sokat segíthet de szerintem nélküle is sikerülhet)
- Second Dry hop
(jól meg kell küldeni komlóval)
BrewDog főzde 2019-ben kiadott recept gyűjteményéből a Prototype Double IPA sörét főztem nem rég harmadszorra ebbe 190 g hidegkomló kell és imádjuk az illatát. Egy NEIPA szerintem sokkal többet is elbír hidegen illetve ugye a két lépcsős whirlpool aromázás. 4-500 gramm komló simán elmegy egy főzéssel, csak szakmai kíváncsiságból főzném meg egyszer, nem igazán éri meg rákölteni 20K-t.
(Forrás: ua-cam.com/video/7VxwStKfc48/v-deo.html )
Szia! kb mennyibe került az a 18 liter, megéri otthon főzni?
@@martonlee minding megèri otthon főzni.
@@martonlee Amennyire én számolgatni szoktam, ha nem kellene fizetnem a futáros szállítási költséget, alapanyag meg egyebek szempontjából még kis tételben beszerezve is lehet tartani egy nagyüzemi magyar sör - soproni, borsodi - árát, ha a felszerelés már megvan hozzá.
Így, hogy nem pest környékén élek, és muszáj kiszállítatnom a cuccot, így kicsit húzósabb, mert egy kb. 20 literes adagra való anyagot kb. 2.000 Ft-ért küldenek ki, ami fele-harmada az alapanyag árának, de ha belejön az ember, az íz, meg az "én csináltam" érzés kárpótol.
@@polipomm Üvegenként szerintem olyan 100-as körül. De én inkább egy olcsó hobbinak fognám fel, mert pár ezer forintból hónapokig boldogan baszakszik az ember. És szerencsés esetben még meg is lehet inni.
Annyira kocka vagyok, hogy 7:20-nál azt hittem, megszólalt a transport tycoon zenéje. :D
Nem baj Robi, most már ezt is tudod. Szeretnék én így sört főzni! :) Boldog Új Évet!
Jónak jó, de hol marad a kukorica?
A borsodiba keresd :D
Sörbe nem szabad kukoricát!!!
@@Keiichii83 Bőcs a sörgyártás Mordorja.
@@tamasszakszon6628 ez mond meg a sok kukoricás sörgyártónak :D
@@Keiichii83 Olvasd el, hogy mit lehet ( illik) és mit nem a Sörbe tenni, azért mert a szomszéd 50 éve a szar nagyüzemi sötöket issza, legyen az ő baja. Itthon is van jó sör, általában kisüzemi!
Meg van már, hogy melyik az az olasznál is kapható vermonti élesztő?
Kedves Robi!
Engem kifejezetten a hűtőszekrény hőfokszabályzó része érdekelne. Van egy olyan sejtésem, hogy ez nem borhűtő kategória, mert azok általában 18 Celsius-fokos maximumot tudnak. Na persze nem vagyok kompetens a témában, de eddig ilyeneket találtam.
Ez egy hagyományos hűtőszekrény egy termosztát life hack után, vagy léteznek ilyen magas hőmérsékletet biztosító masinák? A kutakodásom eredményeként sem lett tisztább, hogy miként lehetne használtan, de nem túl drágán egy hasonló eszközt szerezni. Minden információ nagy segítség lenne. Márka, típus, beszerzési hely, létezik-e kisebb, milyen árak a reálisak, stb. Ha pedig tényleg valami csavar van a dologban, akkor merre kellene elindulni?
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszod.
Engem ez totál nem érdekel, mégis végignéztem, dzsekiben a nyitott lakásajtóból indulás közben/helyett. Ebben a videóban pont ugyanaz jó, mint anno a Robinson könyvben. Hogy maga a munka a kaland. Robinson kecskét tenyészt, szőlőt termeszt és én gyerekkoromban imádtam ezt, a munka leírását. Ez is emiatt ragad magával, plussz persze a stílus. Kíváncsi voltam mi lesz a vödörben és rákívántam a moslékra.
Oxidálódás csak akkor lenne probléma, ha külső forrásból adnál hozzá szén-dioxidot. Mivel te az élesztőt használod erre, ezért az fel fogja használni a bele került oxigént a palackos ejesztés alatt.
Robi őszintén..tartottad magad bármikor is grammra bármelyik receptben? 😉 Ez más lett, egy winpa de a lényeg, megint tanultál és tanítottál egyben 👍BÚÉK és go on.
WINPA! :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Arról volt már valahol szó, hogy milyen vízszűrő működik Winkler úréknál?
Előre is köszi ha valaki tudja, vagy tud jót ajánlani. 🍻🥤🌊
Szerintem valami jóféle ozmózis elvű. Az passzol a tiszta sörbe.:)
Nem volt cefrézés ?
Soha nem csináltam még NE IPA-t, de nem árt neki - meg amúgy bármiféle sörcefrének - ha hagyod magától kihűlni a forralás után valami gyorshűtés helyett?
Nálam eddig 5-ből 5 jó lett, meg nyáron a vizes léhűtés amúgy is marha lassú. És a vizet is sajnálom egy óráig folyatni.
Ez az Ausztrál hűtés a lusták módszere vagy van valami jelentősége? Én üvegballonban erjesztek lehet hogy én is kipróbálom.
Az biztos, hogy nincs vele macera. És nekem az a sok elfogyasztott víz is fáj egy kicsit. Plusz szerintem a nyitott léhűtés fertőzésveszélyesebb, de ezt nyilván csak gondolom, nem tudom tudományosan alátámasztani.
@@WinklerRobert001 Köszönöm mester! 😃
Nem is cefréztél ki 78 C fokon? Vagy a szűrés-máslás hőfokát betudtad annak?
Robi, ha az embernek nincs 1 db ~40 literes fazékja, akkor 2 kisebb bográcsban/fazékban lehet főzni, és a végén összeönteni, vagy nem? Illetve, melyik boltot ajánlanád eszköz és alapanyag beszerzésre, már ha tudsz ilyet mondani (neten 2 helyet is találtam).
Előre is köszönöm! (amúgy bárki válaszolhat, aki benne van a témában, neki is megköszönöm)
Lehet, de mi értelme?
Hello Robi! Olyan kérdéssel fordulnék hozzád hogy,elsőre főznénksört,érdemes-e 20 litert főzni vagy kezdésnek inkább kevesebbet. Jelenleg a búzasör a kiszemelt. Köszönöm a segítséget!!
Heló, könnyebb emelgetni a lábost meg a hordót, ami forró folyadéknál talán nem mindegy, de egyébként ugyanolyan csodálatos lesz.
Tényle, ebbe bele sem gondoltam
Komlós Juci, avagy Komlós Juice
Probáld ki a yeastflow neipa folyékony élesztőt. Szerintem jól müködik...búék
Lehet, hogy azt kellett volna, a lagerükkel már főztem, és az nagyon bevált.
@@WinklerRobert001 Nekem 5 NEIPA főzet is ilyen lett mint a tiéd, és 6.nak a yeastflow steamprunk élesztő meghozta a várva várt hazy-séget és kortyérzetet is! Viszont első hideg komló adag nekem high krausen-nél ment bele mindössze 13 órával élesztő hozzá adás után (ettől lesz biotranszformáció, ami szintén kell a ködösséghez, de ezt nem minden élesztő csinálja szépen). Plusz vízprofil se baj, ha Cl:SO4 arány mondjuk 180:90.
Ha már sörfőzős videó, megragadnám a lehetőséget, hogy megkérdezzem, van valamilyen ajánlott irodalom aminek segítségével el lehet kezdeni az otthoni sörfőzést?
Ez lehet magyar vagy angol nyelvű is.A lényeg hogy megmutassa mit miért csinálnak és bemutasson néhány receptet is példának.
Ragaszkodsz a papírhoz?
@@WinklerRobert001 Nem, bármilyen formában szívesen olvasnék a témáról
Nem vág ide, de csinálhatnál egy videót az óráidról
Már készülök rá egy ideje... :DD
Csak hogy ne kelljen találgatni legközelebb hogy mennyi cukrot adj a palackozásnál. www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Szerintem nem találgat, csak szereti a maga "szájíze" szerint beállítani. Nekem is van itthon egy receptgyűjteményem, amiben a legtöbb sörfajtához vannak javasolt cukormennyiségek ahhoz belőve, hogy a nagykönyv szerint mennyire kellene szénsavasnak lennie, de nem mindig tartom magam hozzájuk. Lehet, hogy az igazi szakértők a végeredményt nem mondanák stoutnak, vagy éppen IPA-nak a szénsavasság jellege miatt, de aki otthonra főz magának, meg a haveroknak, annak úgyis az a fontosabb, hogy neki hogyan jön be a dolog :)
én ezt az átfejtést a végén hagyon a pébe, cold crash előző este oszt jóvan
Akkor kárba menne az a jó kis steril vödör. :DD
@@WinklerRobert001 NEIPA-nál átfejtés se ajánlott, nem hogy csobogtatva. Laposabb lesz a söröd íze az oxidáció miatt...cold crash viszont mehet bátran.
Szerintem (bár még sosem csináltam NEIPÁ-t), túl későn hidegkomlóztál. Ahogy a videóban is elhangzik, az élesztő hozzátapad a komló bizonyos részeihez, de ahhoz, hogy ez a jelenség nagy méreteket öltsön, a főerjedés közben kell hozzáadni a hidegkomlót.
Igazából azér csináltam a videót, hogy a második jó legyen. :DD
A több kg-nyi megmaradt hozzávalóval mit szoktál csinálni? Kuka vagy valami/valaki :D megeszi?
Horgászatra szoktam vinni alapozó etetésnek. Ha épp akkor nem megyek horgászni akkor kuka
Én meg bort iszok közben....
Kedves Róbert. Már ne is haragudjék de nem jo a cím. Ez nem is volt sose NEIPA a rossz élesztő és a hőlepcsők maitt. Ami nincs azt nem lehet elrontani. :) keep strong and brew some beer in 2020. BUÈK
Mi van, a hőlépcsőket is elrontottam? :DD
hop rider session ipa a peniben !! 200.- :D
Köcce :D Nem tudom érdekel-e, de most vettem észre. A SPAR tele van Budapest és osztrák sörökkel, valahogy ez mindig elkerülte a figyelmem.
Milyen szerinted???
Spárban is három hete akciós :D
@@Reav4n Sok sikert találni bármit is ott, most voltam. Itt Nyíregyen, a korányin lévő SPAR ki van fosztva :D
@@UncleRuckusEnjoyer tegnap én is gyorsan sarkon fordultam :D de tényleg egy hónapja akciós kb
Miért nem fertőtlenitesz szárazon? Rerniben 180 fokon egy óra. Oda sok belefér , száraz, nemkell csorgatni. Nincs residual chem.
Műanyag élelmiszeripari vödoörbe se legyen több mint 75 fok. Nem egészséges.....
Egyébként ez az oxidálódás nekem kicsit sántít. A profik ugyebár azt mondják, hogy ne csobogjon, használj csövet, ne is érje levegő. Viszont aztán meg jól dúsítsd fel oxigénnel, mert az kell az élesztőnek.
Most akkor mi az igazság? Eddigi 6 sörömnél minden esélyt megadtam a sörnek, hogy oxidálódjon, mégsem volt ezzel soha bajom.
Az oxigén az erejesztés előtt kell a cefrébe, az oxidálódás elvileg a leerjedt sörnél okoz problémát, bár eddig még én sem tapasztaltam ezt a problémát. Igazából semennyivel sem tart tovább lefejteni, plusz az üledék sem keveredik fel.
Az oxidálódás nem rögtön jelentkezik, lassan hatalmasodik el a sörön. Az oxigént a 25 fok alá hűtést megelőzően és a beélesztőzést követően kell kerülni. Az erjedés gázképződéssel jár, a tartályban emiatt nem érintkezik a sörlé a megmaradt oxigénnel. Rengeteg videót, cikket találsz a témában. A Winkli söre is sötétebbnek tűnik, mint a pilseni maláta és a pelyhek indokolnák.
Az oxigén az élesztőnek kell erjesztés előtt, az oxidációval viszont az erjesztés és palackozás között érdemes vigyázni főleg a hidegkomlós söröknél mert befolyásolhatja az aromákat. Nem feltélenül lesz rossz tőle ha kap oxigént de nem lesz olyan íze mint egy nyomás alatt (CO2-veL) palackozott sörnek.
Sőt, megcsavarom a szálakat: fertőzésem sem volt soha, pedig az elején chemipro oxi-val "fertőtlenítettem", aztán vettem egy Starsant, de kifolyt az egész az első használat után, azóta Domestos+forró víz. Ja meg ima. Sok!
@@tibbytrumpet domestos+forro viz? Nem tudom milyen aranyban kevered el oket, de a domestossal tisztitott dolgoknak mindig eros vegyszeres szaga marad legalabb az elso hasznalatig, ha ezt atveszi a sorod is, akkor tonkreteszi teljesen. Arrol nem is beszelve, hogyha barmennyi cucc marad az uvegben, annak siman egeszsegugyi kockazata is lehet. Ennel a sima chemiprozas is jobb szerintem.