КОМЕНТАРІ •

  • @mobil77
    @mobil77 9 місяців тому +1

    Powiem że robota idzie pełną parą😊

    • @Rudy_Karawaning
      @Rudy_Karawaning 9 місяців тому

      Idzie, idzie 😉 staram się jak najwięcej przed zimą zrobić. A przynajmniej podłogę i "prowizorycznie" ogrzewanie, żeby nie zamarzać zimą przy pracy 😁

  • @dariakacprzak7973
    @dariakacprzak7973 9 місяців тому

    ❤❤

  • @krzysztofbrzezicki5251
    @krzysztofbrzezicki5251 8 місяців тому +1

    Cześć. Ogladam filmiki by nie robic bledow gdy dojrzeje do przerobki blaszaka. Wydaje mi sie ze panel powinien miec wentylację od spodu (może Twoja wystarczy) bo podczas pracy sie nagrzewa i spada wydajność. Moim zdaniem lepiej byloby zamiast podkladek użyć kształtownika. O solarach sporo wie "kapitan przyczepa". Kiedys kleilismy modele, przyszedl czas na skale 1:1. Pomyślnośći.

    • @Rudy_Karawaning
      @Rudy_Karawaning 8 місяців тому +1

      Jak miałbym być szczery to zmieniłbym jego mocowanie. Bo teraz jest "na stałe", właśnie bezpośrednio do dachu. Jak piszesz zamontował bym alu kształtowniki i do nich panel, ale już za późno. Wentylacja wbrew pozorom jest bo panel jest kilka centymetrów nad dachem. Też mam nadzieję że to wystarczy 😅
      Człowiek w czasie budowy takiej przyczepy uczy się na swoich błędach, a ja bym parę rzeczy poprawił i pozmieniał jak miałbym ją jeszcze raz zrobić.
      Obejrzałem sporo filmów Kapitana właśnie odnośnie instalacji fotowoltaicznej i akumulatorów 😉

  • @wojciechbogacki4043
    @wojciechbogacki4043 9 місяців тому +1

    Cześć powiedz mi czy nie lepiej by było zamiast podkładek do solara dać płaskownik aluminiowy żeby nie wyrwał pęd powietrza całego solara

    • @Rudy_Karawaning
      @Rudy_Karawaning 9 місяців тому +1

      Pęd powietrza raczej go nie wyrwie. Sam jego ciężar i to że jest nachylony w kierunku jazdy przy większych prędkościach będzie sprawiało że będzie zachowywał się jak spoiler i dociskał. Bardziej boję się o sufit i o jego wytrzymałość i jak będę wykonywał zabudowę meblową będę musiał wstawić kantówkę pod solarem w poprzek pomiędzy wlaminowanymi w ścianę fabrycznie belkami żeby dach wytrzymał i nie popękał. A co do podkładek to jest ich 8 a i włókno szklane jest grubsze w tamtych miejscach no i sama idea i kształt przetłoczeń względem działającej siły.
      Jak mówię, bardziej boję się o wytrzymałość dachu 🙂
      Pozdrawiam.
      A co będzie pokaże pierwsza jazda 90km/h po drodze technicznej (żeby ruchu nie było) niedaleko mnie.

  • @MartinezMartinez-ud4ye
    @MartinezMartinez-ud4ye 8 місяців тому

    Cześć. Jakiej mocy jest ten panel odpowiedni do akumulatora 100 ah i ile kosztuje taki zestaw bez akumulatora?

    • @Rudy_Karawaning
      @Rudy_Karawaning 8 місяців тому

      Panel ma 185W. Kupiłem go używany po (podobno) 3 latach pracy w instalacji off-grid w prywatnym domu. Dalem coś ok 200zł. Normalnie takie panele monokrystaliczne tej mocy chodzą po ok 500-700.
      Regulator kupiłem za 350zł nowy. Dzięki używanemu panelowi dałem 550zł zamiast 800-1000 za taki zestaw.
      Czy jest odpowiedni? Jak dla moich potrzeb tak, nie przewiduję dużego zużycia energii, nie mam ekspresu do kawy, telewizora, radia ani mikrofali w przyczepie, tylko światło led na 12V, ładowarki do telefonów, zasilanie pompki wody i czasem webasto (które w ciągłej pracy poza rozruchem trwającym ok 2 minut bierze malutko prądu. No i okazyjnie będzie szła przetwornica 500W.

    • @MartinezMartinez-ud4ye
      @MartinezMartinez-ud4ye 8 місяців тому

      @@Rudy_Karawaning dzięki za odpowiedź. Ogarnąłem już swoją" enkę" od podstaw,ale co do elektryki to nie mam pojęcia . Teraz już mam jakiś punkt odniesienia. Jeszcze raz dzięki.

  • @radoslawgalezia8637
    @radoslawgalezia8637 8 місяців тому

    Masakra tyle dziur w dachu i jeszcze listewki które szybko zgniją nie jestem fachowcem ale bedzie ciekawie😅

    • @Rudy_Karawaning
      @Rudy_Karawaning 8 місяців тому +1

      Zobaczy się z czasem 😉 dziury w dachu na mocowanie panela są tak zabezpieczone że trzeba będzie się postarać i w sumie nie wiem co musiało by się stać, żeby przez nie przeciekło. Przewody są przepuszczane przez szczelne dławnice dodatkowo uszczelnione sikaflexem. Na śrubach jest podwójna uszczelka, klejouszczelniacz sikaflex do jachtów... Myślę że parę ładnych lat wytrzyma 😏 Podobnie jak listewki.