Правната комисия прие текст, който спира процедурата за избор на главен прокурор

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 січ 2025
  • Комисията по конституционни и правни въпроси прие на второ четене част от промените в общия законопроект за промени в Закона за съдебната власт, като единодушно бе гласуван текст в преходните и заключителни разпоредби, който предвижда прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор.
    "Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", се посочва в приетия параграф.
    Също така бе приет текст от преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС).
    Очаква се утре в пленарна зала законопроектът да бъде гласуван от народните представители.
    Определената за председателстваща заседанието Мая Димитрова от „БСП - Обединена левица“ каза пред медиите, че е вероятно законопроектът да влезе за разглеждане в утрешното заседание на парламента. „Трябва да бъдат прекратени правомощията на този главен прокурор (бел.ред. Борислав Сарафов) и процедурата трябва да бъде съвсем прозрачна при избор на такъв“, добави тя.
    Според Мая Димитрова, ако се следва общественото мнение и волята на народните представители, би следвало Висшият съдебен съвет да не продължи процедурата за избор на главен прокурор.
    На въпрос дали приетият текст е намеса в работата на съдебната власт, Димитрова каза, че макар законът да го разрешава, като морално право не би следвало тази процедура да бъде извършвана с изтекъл мандат на членовете на ВСС.
    Не мина почти нито едно предложение по същество за прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор, коментира Петър Петров от „Възраждане“. Той отбеляза, че единственото предложение, на което е останала да се крепи цялата същност на този общ законопроект е това, че процедури за избор неприключили с издаден указ на президента се прекратяват.
    Това гласуване в комисия е вследствие от политическата договорка на правителство между ГЕРБ, БСП и "ДПС - Ново начало", коментира още Петров. Според него в утрешното заседание е възможно да има отсъстващи депутати, които да променят кворума или общото гласуване.
    Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) заяви, че комисията е подкрепила прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор, но не е подкрепила онези предложения, които гарантират мандатност на тези органи и са оставили на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор. „Предстои дебат в пленарна зала, тя ще реши окончателно. Оттам нататък президентът ще прецени как ще упражни своите правомощия“, добави Йорданова, като отбеляза, че предстои да се види дали утре ще има игра с кворума.
    На въпрос дали конкретният текст за възможност за прекратяване процедурата за избор на главния прокурор е намеса в работата на съдебната власт, Надежда Йорданова посочи, че след като има подкрепени в законопроекта промени относно процедурата за избор - да има минимално съдържание на концепцията на кандидатите и разширяване на информацията, която да бъде проучвана и предоставяне - то е обичайна законодателна практика да се каже как текущите процедури се уреждат спрямо новите правила.
    По време на дебатите в комисията народните представители приеха да отпаднат текстовете относими към командироването на магистрати, поради това че в друг законопроект за промени в Закона за съдебната власт, подготвен от Министерство на правосъдието, този въпрос е подробно разгледан.
    Не бяха подкрепени двата основни текста от законопроекта. Единият е относно възможността Пленумът на Висш съдебен съвет да провежда процедури за избор на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС) само в рамките на мандата, за който е избран. Другият е за това как продължава процедурата за избор, ако президентът откаже да подпише указ и върне кандидатурата на предложения кандидат, както и относно определянето на изпълняващ функциите главен прокурор, председател на ВКС и ВАС.
    БТА припомня, че на 8 януари депутатите приеха на първо четене три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които след това бяха обединени в един общ. Два от законопроектите - на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и този на „Има такъв народ“ (ИТН), бяха подкрепени единодушно с 222 гласа „за“. Този на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа „за“, 28 - „против“ и 0-„въздържал се“. „Против“ измененията, предлагани от „Възраждане“, гласуваха депутатите от парламентарната група на „ДПС-Ново начало“.
    Също така на 16 януари предстои Пленумът на ВСС да завърши процедурата за избор на главен прокурор, като единствен кандидат е Борислав Сарафов.
    Репортер - Константин Костов
    Оператор - Димитрина Иванова
    Монтаж - Ангел Николов

КОМЕНТАРІ •