Az a jövő hidd el! Főleg ha azt találják ki hogy délután 5után többe kerül majd az áram, mert a nép többsége akkor megy haza és kapcsol be mindent. Tehát a szivattyút belehet programozni hogy nappal fűtsön inkább. A leghatásosabb csak padlófűtéssel. Max 38 fokos víz elég hozzá, amit a hőszivattyú könnyedén kevés energiával előállít. A kondenzációs gázkazánok tulajdonsága is ez a hagyományosokkal szemben. Ahol meg radiátor fűtés van. Ott a radiátorokat ki kell cserélni Fan-Coilokra, hőszivattyúval. Összehasonlítva egy adott méretű radiátor amibe 65 fokos vizet teszünk 600Wattot ad le. Addig ugyanakkora Fan-Coli amiben 35 fokos vizet keringtetünk 2200W-ot, ugyanannyi idő alatt. 25W áramot fogyasztanak max ventilátorral. Egész napos üzemeltetés mellett elég a legkisebb fordulat és a legcsendesebb üzemmód. Még kell kb 3-5 év mire országosan elterjednek akkora mennyiségben ezek a rendszerek, hogy az emberek nagyja már tisztában legyen ilyen tudattal hogy mit mennyire éri meg és melyik a valóban legjobb megoldás egyes helyeken. A házakat és lakásokat szigetelni kell előtte, mert ahol kis hőmennyiség csinálja a meleget, ott a hideg falak akár több hőt is elvonhatnak. Ilyen házaknál valójában tök mindegy mivel fűtenek drága lesz az energia!
@@azrael834 Mondjuk nekem erősen túlméretezett radiátorok vannak (max 50 fokos vízzel szoktam fűteni, de akkor már nagyon hideg van), így örököltem az előző tulajtól aki építette. Most akarok mellé tavaszi-őszi időszakra klímákat feltenni (na meg persze nyáron hűtéshez), így viszonylag sok m3 gázt tudok megspórolni kb 4-500-at. Kiegészítve napelemmel tök jó lesz. A kazánt egyelőre meghagyom télire mert működik, nem dobnám ki amíg jól muzsikál, vagy ki nem találják, hogy megszüntetik az olcsóbb részét. De ha beüt a krach, akkor szerintem levegő-víz hőszivattyú lesz a vége, mert fele annyiból kijön mintha vennék egy új normális kazánt és még kéményt is csináltatnék (jelenleg hagyományos nyílt égésterű kazán van), hacsak nem pottyan ide egy jobb állapotú használt hagyományos kazán olcsón :).
@@azrael834 a radiátort kb 10 perc alatt fűti fel a cirkó, aztán még egy óra múlva is langyos... 35 fokos víz az minden, csak nem meleg... Kádár kockában 100m2 az ÉVES gázszámla 100.000Ft közelében mozog, ezzel fűtünk, melegítjük a vizet és ezzel is főzünk (sokat). 10cm szigetelés, 3 rétegű ablakok, födémen 20cm kőzetgyapot.
@@pitchman1981 Készülsz kidobni egy valag pénzt az ablakon. Klímák is, hőszivattyú is.... inkább hőszigetelj. Ha krachra számítasz, akkor vastagon, 20cm már elég mindenre is. Ha az megvan, akkor már bármivel fűtesz, abból kevés fog kelleni.
A klíma kültéri egység zaját azért hallod bent, mert spórolt a gyártó. Hiába a gumi alátét ha maga a klíma és a konzol egy átmenő M8-as csavarral van rögzítve, mivel a fémes kötés átviszi a rezonanciát a konzolra, a konzol meg a falra. Megoldás: bmw e36 váltótartó bak (1400ft/db, a legolcsóbb is tökéletes) Átmenő csavar helyett 2 különálló menetes csap közé gumi van öntve, így nincs közvetlen fémes kötés a konzol és a klíma között, a gumi pedig nem visz át rezgést/zajt a konzolra.
Láttam az előző videót, nekem akkor is egyértelmű volt, hogy miről van szó... Viszont egyszer szívesen megnéznék egy hőszivattyús rendszereket összehasonlító videót is (levegő, víz/föld) költség/megtérülés vagy csak egy picivel több szót is a témáról. Köszönöm az eddigi videókat, hiteles vagy számomra.
Németeknél meg ahol levegős hőszivattyú, néhány helyen ahol többen laknak be sem engedik kapcsolni nyáron, mert zavarja a gyenge hangja a sok idiótát. Nyárin Fan-Coilokkal vagy mennyezeti fűtéssel hűtésre használják. Szóval ebben a buta világban nem egyszerű. Lakótömböknél és egyéb helyeken a klímát sem lehet megoldani. Legalább is vannak olyan helyek ahol nem engedélyezik.
Nagyvonalakban Levegő-levegő: Splitt klíma. Legrosszabb komfort érzet, belső zajhatás, legolcsóbb. Látszódik, illetve a szépérzéket zavarhatja a beltéri és kültéri egységek sokasága. Levegő-víz: Vizes fűtési/hűtési rendszerre dolgozik rá. Drágább bekerülés, cserébe nem lesz benn zaj/levegő mozgás a ventillátorok miatt. Csak vizes fűtések: Levegő: Legegyszerűbb, hülyebiztos telepítés. Levágod a kertbe és ennyi elég. Zajhatása lesz és a legrosszabb hatásfoka ennek van. Célszerű jobb gépet venni és nem a fal mellé rakni a gépet. Talaj: Horizontális: Jobb hatásfoka van mint a levegősnek, de nagy a földmunka igénye. ~ Nagy kert kell hozzá, és a földmunka miatt sokkal drágább. Vertikális: Itt nem "terítik" a vezetéket, hanem kb leengedik. Fúrás van nem földmunka. Jobb a hatásfoka, mint a levegősnek, de megint csak kölségesebb. Vizes: Szintén fúrás van, a vizet tisztítani kell és a visszaengedettet is. Legjobb hatásfokkal ez dolgozik, de ezt a vízügyi hatóságok nem fogják engedélyezik. A jobb SCOP pedig relatíve nem nagy eltérést mutat. Levegős mondjuk 3,5 akkor talaj hasra csapok 4,5 a vizes meg mondjuk 5. Lehet így van, de kb valami ilyesmi áll fenn. A kérdés pedig csak a bekerülési költség. Ha egy háznál mondjuk havi 30e forint a fűtés és kitalálod, hogy neked vizes rendszered lesz(nem lesz) és ezzel megsprórolsz havi 7e forintot a bekerülési költsége egytra mondjuk 3 millió forint akkor az kiszámolható, hogy mondjuk 30 éves távon térül meg, ami kb a végtelen+1. Ha szarabb a fogyasztás akkor meg nyilván előbb megtérülNE csak akkor meg a hatásfoka lesz rosszabb a rendszernek. Fenti számokat nem kell készpénznek venni. Lehet valami több vagy kevesebb. Lényeg, hogy általánosságban elmondható, hogy ha valamilyen van, az családi házak esetén 95%-ban levegő-levegő vagy levegő-víz és az is lesz.
@@NOne-ic3bq Amit leírtál az igaz, annyit tennék hozzá, 1: létezik parapetes, vagy légcsatornás Split klima is. Ezek is levegő levegő rendszerek, de fűtésre jobb megoldás. 2: a vízes rendszereknek azért jobb a hatásfoka mert a víznek magasabb a fajhője. Azaz mondjuk egy 7c fokos víznek sokkal több az energiatartalma mint 7c fokos levegőnek. Már a fagyállós víz is rosszabb mint a síma víz.
Fűt felettem a klíma, 21,5 fokra van állítva a gép, íróasztalon 21,5 fok van, szoba távoli sarkában leraktam a hőmérőt padlóra ott 20,8, 25cm-re a plafontól a gép tetején 21,9 fokos a beszívott levegő. Nem egy padlófűtés komfortja, de teljesen élhető. Nem kell kapcsolgatni a gépet, fűtésre való minimum közepes japánt vagy prémium kínait kell venni és jó helyre (nem sarokba/bútor fölé) kell telepíteni. Ja és fűtéskor 25-30cm-re a plafontól, nem feltolva rá.
Teljesen egyetértek a videó tartalmával. Kivéve amit a levegő szárításról mondtál. A klíma fűtés üzemmódban UGYANANNYIRA szárítja a lakás levegőjét, mint egy gázcirkó+radiátor, falfűtés, mennyezet hűtés vagy akármilyen elektromos fűtés. A klíma fűtési üzemmódban NEM szed ki párát a benti levegőből, azt csak hűtésnél csinálja, az folyik ki a kondenzvízzel. Fűtésnél a pára a kinti hőcserélőn csapódik le, a bentin nem, hiszen az tök meleg. Fűtésnél azért esik le a relatív páratartalom, mert a kinti hideg levegőt beengedjük szellőztetéskor vagy ha nyílt égésterű a kandallónk, gázcirkónk, akkor az folyamatosan szívja be kintről a hideg levegőt, ami bent felmelegszik és leesik a relatív páratartalma.
Nem tudom felfogni, hogy 2024-ben még mindig mennyien hisznek a lényegében cekaszos fűtésben, miközben szigetelés a béka segge alatt van... De személyesen is ezt tapasztalom.
Dehát a cekásznak 100%-os a hatásfoka!!🤣 De viccet félre. Megvan a cekásznak is a helye, például nyaralókban, ahol ritkán kell, és ráadásul egyszerűen kiépíthető hozzá távvezérlés. Szerintem.
@@endrecsonka6852 Természetesen. Oda én is azt tennék, sőt a fürdőszoba járó felületeire is. Akikre én gondolok az egész házat azzal akarják fűteni. Sok esetben büszkén mutatják a puffertartályban lévő cekaszt, hogy az milyen jó lesz majd.
Mi idén szereltünk 2 klímát be gáz helyett. 55nm 3 helység+ folyosó és mosdó. Hőérzet valóban rosszabb mint a központi fütésnél ezért 23-24 fokra fütünk minimum. Ott már kellemes. Jelenleg 4800 forintnál járunk ebben a hónapban a fűtésel igaz még van három nap. Szóval talán kicsivel 5000 forint felet lesz az elhasznált áram ára. Ez a sima kedvezményes 36 forintal számolva mert bele férünk. H tarifával ez sokkal olcsóbb lenne. Ezt a telet ki fűtjük így aztán majd meg látjuk hogy érdemes-e egyáltalán a h tarifa. Összeségében én elégedett vagyok. Ha mínusz 10-15 lesz majd rásegítünk picit a vegyes tüzelésel. Átmeneti időszakban amikor 10 fok felet van kint a hőmérséklet ott viszont verhetetlen a klíma.
Csatlakozom, én egy 60nm-es, szigeteletlen házikóban immár második éve, két klímával fűtök télen és nagyon jól kifűti az egész házat. Nincs h tarifám és bőven 100e alatt van a rezsim mindennel együtt, szóval nekem bevált. Lehet azért, mert nem szeretem a túlzott meleget. Úgyhogy szerintem ez emberfüggő is.
nem tőled sajnálom, de a valóság az, hogy az államnak jóval többe kerül 1 kWh, mint 36Ft, kivéve, ha kizárólag este 10 és hajnal közt fűtesz villannyal. (hupx hu-n meg tudod nézni) Mivel az államnak nincs más keresete, a különbözetet te, én meg a többiek fizetjük adók formájában.)
@@almaspite1234 Ha jóval többe kerül, akkor a számlán miért 7 Ft az áram ára, a többi sallang miatt lesz 36! A cégek meg sokszorosát fizetik valamiért. Vagy a mostani nem a valós ár, vagy a korábbi nem volt az! A paksi áram előállítása mennyibe is fáj kWh? 15 Ft? A paksi áram (magyar adófizetők pénzén épült, abból működtetett erőmű) árának vajon mi a fran.os köze van a tőzsdei (manipulált, rángatott) gáz/áram árakhoz? Arra hivatkoztak az áram ár emelésekor, hogy az össze van kötve a tőzsdei gáz árával, ezért szállt el brutálisan az áram ára is. De milyen érdekes, miután a gáz ára visszatért a normális ársávba, akkor már valamiért a tőzsdei ár nem szereti visszakövetni az áram árát? Átverés szaga van ennek az egész energiarendszerünknek, de nem kicsit!
@@almaspite1234Paks jóval 36 forint alatt termel ami állami tulajdon.😊 Azt még hozzá teszem ,hogy ez a kedvezmény mindenkinek jár. Szóval gondolom te is igénybe veszed és használod az én adómból. De nem sajnálom én sem tőled. Szóval maradjunk annyiban az ami mindenkinek jár és megkap az nem tisztességtelen előny a másikal szemben.
Ezt én sem igazán értem, hogy fűtési üzemmódban hogy tud szárítani, de egy dolgot el tudok képzelni. Amikor a kültéri egység eljegesedik, akkor jégtelenítés miatt bizony átáll hűtési üzemmódra, és olyankor a beltéri hőcserélőjén kicsapódik a pára.
A klímát eredetileg a levegő szárítására találták ki, mivel a beltéri egységben a hideg hőcserélőn kicsapódik a pára, amit aztán el lehet vezetni. Nálunk általában elég magas a páratartalom nyáron, viszont klímával 65+ helyett 40% körüli értékre esik vissza.
Semmivel, ez tévedés Kömkel részéről, sőt a radiátor sem szárít valójában. Nyílt égésterű dolgok tudnak párát elvonni, ugye égéstermék menne ki a kéményen, utánpótlás jön kintről téli szárazabb levegő formájában a rosszul záródó nyílászárón, szellőzőkön.. Viszont van olyan, hogy a levegő rétegződik hőfok szerint, és a hőmérséklettel együtt fog változni a relatív páratartalma is. Aztán ha valamivel keringeted (klíma, ventillátor) a levegőt, folyamatosan, akkor kiegyenlítődik a hőmérséklet és vele a páratartalom is, és úgy fog tűnni, hogy szárad ki a levegő.
Hát én azt tapasztaltam hogy a klímás fűtés nagyon jó mivel áramoltatja a levegőt és ezáltal a falak és a bútorok is felmelegszenek . A radiátoros fűtés is lehet nagyon hatékony ha szerelünk fel mennyezet ventilátort . Azt tapasztaltam ugyanis ha felállok egy székre vagy létrára a mennyezethez közel 30 fok a hőmérséklet lent meg 21-22 fok . Tehát a ventilátor áramoltatja a levegőt . Csak egy alkalmas ventilátor ára 60 000 forintnál kezdődik . Ez már távirányítós 3 fokozatú és a forgásirányt meg lehet fordítani és világít is . Ez az én véleményem .
szia én egy 80m2-es vályogházban lakom és 3 db klímával kifűtöm 🙂 és teljesen elégedett vagyok vele ,én speciál fatüzelésről álltam át ,és nagy megkönnyebülés volt ,nincs füst ,nem kell vele kínlódni és jó meleg van bent 🙂 de amiket elmondtál az részben igaz,megy éjjel nappal ,van hangja ,de minket nem zavar,és fűtés módban nem szárítja a levegőt ,ja és pont ugyan annyira jövök ki vele anyagilag ,mint amikor meg kellett vegyem a fát 🙂
Nagyon szeretem az ilyen videókat, amikben látszik a szakértelem :) Esetleg ha lehet még olyan videót kérni, amiben a hőszivattyúkról mesélsz, hogy mire érdemes figyelni, melyik hűtőközeg milyen hatásfokot tud, stb, én hálás lennék :)
2030-tól csak R290 (tisztitott propán) lehet csak használni a kisebb gépekhez. ( ha jól emlékszem 16kW alatt) A régebbi környezetszennyezőbb hűtőközegeket folyamatossan vezetik ki, aztán egy idő múlva már csak szervíz céllal lehet használni, de egy idő után tiltólistára is rakják ezeket. Nem a hűtőközeget kell nézni hanem a gépet, hogy az mit tud. Ez kb olyan mintha azt mondanánk, hogy minden benzines autó ugyanazt a teljesítményt, vagy ugyanazt a fogyasztást tudja. De tudjuk, jól, hogy ugyanazzal a benzinnel van amelyik 4 liter és van amelyik 8 litert fogyaszt százon, akkor is ha ugyanazon az útón ugyanolyan sebességgel mennek. De hogy konkrét választ kapj a kérdésedre a ma alkalmazott hűtőközegekel kapcsolatban: A ciklikus teljesítmény szempontjából az R32 rendszer hűtési kapacitása 12,6% -kal magasabb, mint az R410a, az energiafogyasztás 8,1% -kal, az átfogó energiamegtakarítás pedig 4,3%. A kísérleti eredmények azt is mutatják, hogy az R32 hűtőrendszer energiahatékonysági aránya valamivel magasabb, mint az R410a. Az R290 picivel még jobb (persze van amiben roszabb) Alacsonyabb a kompresziós értéke mint az R32 nek, azaz kisebb kompreszor is elég hozzá + halkabb. Magasabb a kírtikus hőmérséklete. Az a hőmérséklet ahol a hűtőközeg károsodik = magasabb hőmérséklet érhető el akár 75C is. Ez mondjuk jól hangzik, de a magasabb hőmérsékleten üzemeltetni a gépet mindig rosszabb hatásfokú mint alacsonyabb hőmérsékleten.
Van egy felületfűtésem, és mellé 4 db klimám. Van összehasonlítási alapom. A zajhatàsok miatt japán prémium klimák lettek telepítve, van szaldós rendszer mellé. Mivel vállalkozó vagyok ezért 1000 m3 gázig tart a 110 ft/m3. 2000 m3 gáz fogyott, így éves szinten a 200-220 e ft-os gázszámlám 1,1 millió lett volna. A beruházásom 5 év alatt így megtérül.. A padlófűtés valóban komfortosabb, és a klimának valóban van hangja, akármekkora prémium akkor is. Azonban ez minket nem zavar. A családban van pár hölgy őket sem. A klimák COP 3,5 -el müködnek ebben az éjjel -2,-3 nappal 1 fokban is. Novemberi átlag gázfogyasztásom 260 m3.. 8 éves átlag. A klimák ugyanezt 650 kwh áramból kihozták, úgy hogy Auto mód 23 fok. A ház 200m2, relatív jól szigetelt ( 15 cm eps, 45 cm a plafonban, 3 rétegű nyilsz... stb). Azért nem hôszivattyút raktam, mert azt a nyári melegben a párakicspódás miatt nem tudom hűtésre használni. Ebben az országban van párszázezer kisvállalkozó akiknek a bejelentett címére, telephelyére érkezni fog egy vizsgálat, ha lakossági a gázszerződése, vagy a villanyszerződése. A szolgáltatói doksik szerint szabálytalan vételezést követsz el, ha cég van bejelentve a címre, de lakossági a tarifa.. szóval ha jogkövető vagy, akkor szinte a villanykazánt is ugyanannyi müködtetni jelenleg mint a drágábbik tarifájú gázból vètelezni..
1 m3 gáz kb 10kWh. nálad 2600 kWh energia kellett gázfűtéssel, és 560kWh klímával. Ez 80%-os gázfűtés hatásfokkal számolva is 3.7-es szorzó. Vagyis nagyon jó klímád van.
Szia. Kondis fűtő kazánom van, elvileg a fajhővel lehet számolni a hatásfokot. Amikor telepítettem, és beállítottam a görbéket mértem a kondenzvíz mennyiséget 1m3 gáz fogyasztására vetítve. 33 fokos előremenővel fűtök. KB 3,7 a klimák COPja, ebben a nyálkás ködös időben. -7 fokíg használom őket, akkor röffentem a kazánt. ( A HMV-t most is a kazán csinálja) -7 foknál 2,7 körül van akkor a COPje. A gyártó ezt is adja meg mint bivalens pontot.
Sziasztok! Végig olvasva a kommenteket, nem tudok belekötni semmibe sem. Viszont, ahogy KömKel is mondta a 6.2 videóban, 1kW hőigény, az 1kW hőigény, függetlenül attól, hogy mivel visszük be. Én most újítom a vegyes falazatú Kádár-kockámat, padlófűtés lesz, alatta 10-12cm hőszigeteléssel, külső hőszigetelés jelenleg nem fér a büdzsébe, viszont az összes nyílászárót is cserélem, valamint a födém 20cm nikecellel már le van szigetelve. Gázkazán fogja ellátni a fűtést, valamint a HMV-t, indirekt tárolóval. Lesz egy klíma is a nappaliban, valamint a fűtést több körre osztom, több termosztáttal. A gázkazán és a klíma (és még néhány fontosabb fogyasztó) elektromos táplálása egy 3kW-os kettős konverziós napelem inverterről fog menni, 14 kWh akupakkal, 4kW napelemmel, rész-szigetüzemben. Így áramszünet esetén is marad a fűtési/hűtési lehetőség. Lehet, hogy kicsit túl van gondolva a történet, de felénk néha "ki szántanak" egy-egy villanyoszlopot, így előfordul a 12-14 órás áramszünet.
2:50-nél az ábra nagyon hasznos. Én egy nyaralót tervezek téliesíteni. Az az elképzelésem, hogy hőszigetelés után split klímával fogok fűteni, de kiegészítem elektromos padlófűtéssel. Szerintem ez a kombináció már tudhat elég jó hőérzetet adni. És mivel a klíma biztosítaná a fűtés nagy részét, az elektromos padlófűtés valószínűleg nem dobná meg a költségeket jelentősen.
Együtt a kettő nem lesz jó, becsapják egymás termosztátját. A fűtőszőnyeggel inkább úgy számolj, mint tartalékfűtéssel erős hidegekben, ha kevés lenne a klíma teljesítménye.
Na kijavítottál pár dolgot az előző videóhoz képest, éz tök jó. De az infrapanelekről még azért nem teljes a kép számodra. Egy 10m2-s es szobát nem kell telepakolnod infrapanellel, ha jól szigetelt a házad, akkor 1-2 panel elég, teljesítménytől függően. Persze kérdés, hogy ez valakinek zavaró-e esztétikailag, nekem személy szerint jobban tetszik 1-2 panel a plafonon,( amik egyébként jól is néznek ki, és én nem tettem, de speciális festékkel még festhető is,) mint 1-2 radiátor.És örülök, hogy elmondtad, hogy közvetlenül a tárgyakat, épületszerkezeteket melegíti fel, mert a laikus számára az előző videó alapján úgy tűnhetett, hogy egy kalap alá van véve a konvekcionális fűtésekkel. A pénzügyi megtérülésével kapcsolatban már az előző videóval is egyet tudtam érteni.
Nekem idén júliustól van szaldóm!, Csak szólok.Tehát még idén is lehetett szaldós napelemet telepíteni, tavaly előtti engedéllyel. A másik, meg nekem a boltomban klímával fűtünk.ráadásul, 4.2 magas és kb 25m2-nyi kirakat van, melyből 15m2 egyrétegű üveg. Igy most ilyen időben 1kW/óra befektetéssel tartjuk a 22 fokot. Éjszaka nem is szoktunk fűteni. A gázt sajnos nagyon megemelték így tavaly hiába tetettem be új kondenzációs gázkazánt, azt használni nem tudjuk, mert tavaly -amikor még olcsóbban kaptuk a gáz- akkor is 2X drágábban fűtött mint a klíma. Gyakorlatban nem 2X akkora teljesíményű klímát telepíttettem, mint amire szükség lenne, ezért a legalacsonyabb ventillátor fokozatban is kielégítően fűt. Most építtetem ki a H tarifát és ez azt fogja jelenteni, hogy ahhoz képest is féláron lesz a fűtés, mint most.
Mikor adtad be a cstlakozási kérelmet? 2022 november 26 elött... Utánna nem vagy jogosult szaldóra. Ha ma beadod sem vagy jogosult szaldóra.. ha igen akkor sérülne a jog.. 2022 nov 26 elött beadott csatlakozási kérelmet szaldóba helyeznek ha az üzembe helyezés 2026 01 ig befejezõdik. Szóval ne fogalmazzunk pongyolán. A gáz 750 ft-on nyilván más mint 110 ft-on. Ezeket illene így kifejteni, mert sok proletár hiszi azt, hogy itt olcsó a villany és a gáz.. piaci alapon ugyebár nem annyira...
Kedves Kömkel! Csak jelezném, hogy létezik parapetes Split klima is, minimállissan drágább mint a magas oldalfali gép. Fűtéshez ez ideálisabb, mivel a "padlóra" kerül ezért alúról szívja be a hideg levegőt, és ahoz, hogy a meleg távozzon belőlle szinte elég a fizika is (de lényegessen kisebb ventillátor fokozaton is tud fűteni) azaz halkabban üzemeltethető. Az igaz, hogy a kültéri tudja rezegtetni a falat, ez minnél könnyebb szerkezet annál inkább igaz. (könnyűszerkezetes házak, klima tégla, stb... ) de létezik rúgós rezgéscsillapító, ami iszonyat sokat jívit a helyzeten. Bár én ilyen házaknál a földre helyezést javaslom, ha megoldható. A klíma csak hűtés üzemmódban szárítja a levegőt, fűtés üzemmódban nem mivel a pára csak hideg felületen csapódik ki. (illetve a kültériben keletkezik a kondenzátum, azaz a kinti levegőt szárítja). Azzal egyetértek, hogy nem ez a legideálisabb fűtés, viszont sok házba nincs más gazdaságos alternetíva. Pl: nem lehet kiépíteni padlófútést, akkor még mindig szóbajöhet a radiátor+hőszívattyú de a régi radiátornak kell az 50-60 fok, ilyen előremenőnél viszont iszonyat sokat csökken a hatásfok. Szóval az üzemeltetés nem lesz olyan olcsó mint azt várják. Egy családiházba való hőszívattyú kiépítve alsó hangon is 2 milla. Egy jó minőségű (nem japán) 3,5 kw os klima beszerelve: 300-350.e Ft na most a 2 millából kis túlzással még a wc-t is be lehet klimázni. De sok helyen a régi nyilt égésterű kazánt kellene lecserélni, újabb zárt égésterűre, de csak az engedélyek tervek, átépítés annyiba van, mint 2-3db klíma. És a gázárak alakulása sem abba az írányba mutat, hogy valaki a régi gázkazán helyet újat akarjon. (ráadásúl 2030-tól nem is lehet majd újépítésű házba gázkazán)
Nem csak házakba, hanem a 40-60nm társasházi lakásokban ha az ember váltani akart konvektorról, akkor maradt a parapetes 6kw-s Mika kazán (amire rengeteg panasz volt) vagy klíma, egyszerűen nincs más lehetőség. Mini kazán ára az elmúlt években már onnan indult, hogy 350e+szerelvények+radiátorok+munkadíj, hűtés szükségességéről nem is beszélve. Nem csoda, hogy a klímák lettek a sokkal népszerűbbek.
Nem a klíma szárítja a levegőt fűtés közben, hanem a szellőztetés. Bejön a hideg levegő, felmelegíted - ettől lecsökken a relatív páratartalma. A lakásban levő párát így a levegő magába tudja szívni, majd ezt a páratöbbletet tartalmazó levegőt szellőzteted ki. Az a páramennyiség, amit a lakásból felvett a behozott és felmelegített levegő, azt a szellőztetés alkalmával kiviszed. Ez addig okés, amíg jelentős páratöbblet termelődik a lakásodban (pl. mert nedvesedik alulról, és folyamatosan lélegzi bele a padló a szoba levegőjébe a nedvességet), vagy ha hidegben élsz (nem emelsz sokat a bejövő levegő hőmérsékletén, így nem csökken le nagyon a relatív páratartalom), vagy gyakorlatilag nem szellőztetsz (kevés lesz a kiengedett páramennyiség).
Ami miatt felrevezeto az elektromos futes az az, hogy hardcore passzivhazas technika. Ott is csak kisegito futesre hasznaljak a szellozorendszerbe epitett hoszivattyu mellett. Egy atlagos csaladi hazba nem lehet csak ugy atvinni, akkor az egesz epuletet az energiahatekonysag kore kell tervezni, nem occoert lerakni a futoszalat.
Én a 35 nm 80 éves lakásból eltűntettem a gázt első lépésben. Aztán kapott egy belső Habito hang-és hőszigetelő rendszer 3 rétegű nyílászárókkal. Ehhez jött a H tarifa és és 5KW klíma, ami hűt és fűt. A lakás fűtési költsége 4000Ft legrosszabb esetben. A külső egység is a helyi rendeltnek megfelelően elhelyezve, ami szintén gondokat okozhatna egy ellenőrzés során.
2:50 egy 4,1 m belmagasságú lakásban hogy néz ki a hőeloszlás? hogy lehet valamivel kiegyenlítettebbé tenni? (galériás garzon jelenleg konvektorral fűtve. lent szinte fázik az ember, fent izzad...) radiátoros fűtés a járulékos költségek jelentős aránya miatt nem túl vonzó megoldás, mivel földszinti lakásról van szó. a bemutatott ábrából arra következtetnék, hogy a klímás légfűtéssel még drasztikusabb lenne a különbség a két szint között...
2. emelet, 110 éves "régi bérház", radiátorok, lidlis inframérővel mérve: nappali közepén kb. 20 fok a padló, kb. 22 fok a mennyezet. Szerintem nálad a padló alatti hőszigetelés hiánya okozza a rossz komfortot.
Én már 3 üzletemben csak klímával fűtök. Bevált. A lényeg, hogy mindig 2X akkora teljesítményűt vegyél mint amire szükséged van, mert kevésbé mozgatja a levegőt és jobb lesz a hőérzeted.
tetszik... talán említést érdemelne a különböző anyagok sugárzási jellemzője, minek mennyire komfortos érzetű a hője csak így egyszerűen, nem túl tudományosan fogalmazva.
Szia! Jelenleg gázközponti fűtésem van, nem is akarok rajta változtatni amíg van gáz és engedélyezik a gázkazánt. A kérdésem tehát úgy szól: értelmes megoldás a napelemes támogatással elektromos kazános fűtés abban az esetben ha a kazán elvárt teljesítményét 9 kW-ban határozom meg?
Elektromos kazános verziót csak akkor, ha veszel hozzá pár napnyi backupra elegendő akksit is, amibe alapvetően dolgozik a napelemed. De annyi pénzért már geotherm hőszivattyút is építtethetsz valószínűleg😁
A klímával való fűtés jó lehet az átmeneti hónapokban, de ahogy esik a külső hőmérséklet, úgy romlik a hatásfoka és nagyon megnő az energia szükséglet.
Az lehet, de az amikor -5 fok alatt van napközben a külső hőmérséklet BP belvárosában 1-5 nap/év a többi napon pedig fele energiával fűt mint egy kondenzációs kazán.
Ha olcsó "téliesített" klímát veszel. Egy fűtésre optimalizált klíma -15ben is hatékony. Egyébként Magyarországon a fűtési szezon nagy része átmeneti, igazán hideg max pár hétig van.
Nekünk először van klímás fűtésünk. Hát 56 év tapasztalat alapján a legjobb. Ez a mozog a levegő a legnagyobb hülyeség, mert állandóan bekapcsolva sosem fog erősen fújni, hiszen nem kell neki sosem 18 fokról 23 fokra fűteni. Hangos? Mi a földre raktuk és így semmilyen falat nem rezget. Nincs kémény, nincsennek ronda csövek, gázt sem kellett bekötni. Hagyjuk már, hogy mi az összkomfort, mert egyébként WC a fürdőben sem összkomfort hivatalosan. Ja és sosem szabad lekapcsolni, csak a funkciót kell váltani néha és a hőfokon 3-4 fokot állítani. Ha kapcsolgatjuk, akkor az inverter tudása nem érvényesül és felesleges volt megvenni. .
Egyébként menő ez a Lego-kádár kocka ház, olyan mint a régi Lego ötlet könyvekben volt a 60-70-es években, amikben volt a végén külön építészekenek szánt épületmodellezés is.
Kb mindennel egyet értek amit mondtál, de amikor ezzel az animált Bob Mester fejjel megkérdezted, h "ennyire hülyének nézek ki?", magamban egyből rávágtam, h tulajdonképpen igen😂 (igen, egyébként tudom, h miért van rá szükség ...)
Szerintem azért ne felejtsük el, hogy noha a klíma a levegőt melegíti/hűti, az viszont a környező teret és tárgyakat. Azaz klímával fűtve ugyanúgy felmelegszik a fal és felmelegednek a tárgyak, csak természetesen a bekapcsolás után később. Elsőként a levegő melegszik fel, és a falak / tárgyak a korábbi hőmérsékletet sugározzák. Egy klímás fűtés ezért nem olyan hőérzetű, ha lekapcsolják, mert a levegő kis hőkapacitása miatt a környező hidegebb tárgyak / falak "leszívják" a benne lévő többletet. Viszont (pont ezért) egy hideg házba (nyaralóba) elindítani a fűtést, sokkal gyorsabban lesz egy klímától meleg a levegő mint egy felületi (pl. padlófűtéstől). Ezt tapasztalom a saját nyaralómban is, ahol klímás fűtés és elektromos padlófűtés van csak. Mikor a klíma elromlott, a padlófűtést feltekerve szinte nem is éreztünk órákig változást...
Én őszintén remélem, hogy 2033-ra/ig azért olyan vezetése lesz az EU-nak, ahol az energetikai ilyen jellegű támogatása rá lesz kényszerítve a tagállamokra... Felháborító, hogy a nagy zöld átállás címszavának farvizén ki lehet találni, hogy "megbruttóznak" egy csomó embert 😔
A "megbruttóztatás" a napelemezés teljesen normális menete, az éves szaldó az extrém hülyeség ami kimondottan a pazarlásra és energiahatékonytalanságra ösztönzi a napelemest. Azt kellene falhoz álltani aki eredetileg kitalálta és bevezettette.
Teljesen megtudom erősíteni amiket mondasz. Nálunk radiátoros központi fűtés, kondenzációs gázkazánnal, emeletes, 128nm. Termosztát emeleten 22 fokon, földszinten ilyenkor 20 fok lenne, 24 fokon egy 7kw-os klíma rásegít a fűtésre, H tarifán. A házon 5 centi szigetelés van (így vettük 3 éve). Alsószinten műanyag nyílászárók, fent fa. Télen a legdurvább -8 és -5 fokos hónapban 37ezer gáz számla 8ezer volt a villany h tarifás része, amikor nulla fok körüli az idő akkor 20-30 a gáz, a h tarifa pedig 5ezer. Póló, szabadidő nadrágos a helyzet.
Hali. Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha egy kicsi teret akarunk időnként felfűteni, meg temperálni hogy fagy ne legyen, akkor olajradiátor vagy infrapanelek? (jelenleg olajradiátor van bent, igen tudom hogy sokat eszik, mérem és számolok is...) meg lett említve a videóban hogy az infra panel csak egy irányban sugároz. Van olyan, ahol azt írja magáról a gyártó hogy nem sima a panel felülete és így oldalra is sugározza a hőt. (0,7 m² -nyi felületen a gyártó szerint 7 m² nyi felület van a kerámia kristályos, szemcsés felületnek köszönhetően) Ez menyire lehet igaz? Nem akarok gyártót írni, csupán elméleti a kérdés.
Mindkét eszköz hatékonysága (SCOP / SEER) = 1, vagyis az áramot 1:1ben alakitják meleggé. A különbség h az olajradiátor valamennyit sugároz és a levegőt is fűti, az infrapanel csak sugároz. Itt a helység ismeretében lehet különbség a kettő között (légtömörség, belmagasság ....)
Ha nem is teljesen de mindkettő tulajdonképpen hasonló elven működik, ugyanakkora hatásfokkal dolgozik, ugyanannyi energiából, pénzből tudja felfűteni a helyiség levegőjét és a falait vagy valamennyire melegen tartani. Mivel temperálásról írsz, esetedben nincs semmi jelentősége, hogy az egyik komfortosabb talán, mint a másik. Én itt az ár alapján döntenék.
A klímás fűtés nem szárítja a levegőt (sajnos), a forró hőcserélőn egy szezon alatt 0ml víz kondenzálódik ki. Egy normális klímának csendes módban annyi hangja van mint egy jobbfajta PC-nek idle állapotban. Éjjel egy tökéletesen hangszigetelt szobában a síri csendben tényleg észre lehet venni ha megy. A vásárlók 80%-ának nincs tapasztalata a klímás fűtéssel, az ilyen urbanlegendek miatt félnek tőle, hiszen látták a yutubon a szakértő videojában. Egy normálisan szigetelt épület normális klímákkat teljesen komfortos. Az tény, hogy a padlófűtés jobb, ezt nem lehet vitatni. Érdekes egyébként, hogy nyáron az embereket nem zavarja, hogy a klímáknak van hangja és csak a levegőt hűtik.
Jókat beszélsz, és nagy részével egyet is értek. A klímás fűtéshez kapcsolódva, lehet sokakat elijeszt, de egy modern fűtésre optimalizált klíma (hisense energy pro pl) 2 darabbal kifűthető 140, de 200m2 is. Nem hangos, a teljesítménye töredékével üzemel, és ha nem közvetlenül alatta állok, a légmozgást sem érezni. A klímától legtávolabbi szobába is fél vagy 1 fokkal van hűvösebb. A titok, hogy nem szabad basztatni, folyamatosan egy hőfokot tartson. Meg a jó hőszigetelés is 20cm, 3 rétegű ablakok, ha nem is passzív ház, de közel járhat hozzá. Tartós -15 fokban lehet megizzad már, de valljuk be az nem jellemző, hogy a napi középhőmérséklet ilyen alacsony legyen. A levegőt nem száritja számottevően, az a pár perc míg leolvaszt alig mérhető. 50-55% közt van a páratartalom így télen. Átmeneti fűtés, de messze jobban teljesít mint gondoltam. Egy közel 20 éves akkor modern 10cm hőszig, fal/padlófűtés, gázkazán kombó komfortérzetét simán hozza, sőt. Az infrapanelnek egyedüli létjogosultsága ott van, ahol nagyon sokat tartózkodunk, és sok a ki be mászkálás, pl trafik, ott valóban verhetetlen, mert a felmelegített levegőt állandóan kiengedik. 50 fokos infraszaunába is lehet úgy izzadni mint a finn 100 közelibe.
Akkor meg vagy elégedve a Hisence energy pro fűtésre optimalizált klímával? Csak mert mi is ezzel a típussal szemezünk. ;-) Valószínűleg 2 db 5kw-os duál egységes lenne, így 4 helyiségben adná a meleget.
@@rtamasmail Igen, már 3 szezont mentek, kültéri is csendes. Nem fagy le ilyen párás időben sem, csak vékony dér réteg a hőcserélőn persze ilyenkor sűrűbben olvaszt le de nem vészes. Be lehet úgy állítani, hogy szinte észrevehetetlen a működése. Mivel csövezés megvan, lesz egy 16 meg egy 12kw-os szintén hisense höszivattyu "all in one". Egy tesztet csinálok azért, hogy melegvízkészítést kikapcsolom, és úgy hatékonyabb e mint a klímák fűtésre. Nem hiszem, bár alacsonyabb hőfokon dolgozik, ellenben keringető szivattyúk, mire a garázsból emeletre ér bármennyire is jól szigeteltek a csövek veszteség, a 4db klímának a hőleadó felülete nagyobb szerintem mint ha a 16kw-ost visszaosztom szóval érdekes verseny, ha van mérésem róla, felrakom ide.
Annyi csővel szerelteted, hogy amikor csinálják a szigetelést akkor le lehessen szedni és visszarakni a szigetelés tetejére. Ez persze kültérinként többtízezer extra költség. Kevésbé profi: felragasztasz egy tábla szigetést oda ahova a kültérit rakják, lehálózod aztán majd amikor megy fel a szigetelés akkor körberakják a szakik vagy te ha te csinálod.
Korrekt válasz. Én voltam az egyik, aki "kötözködött" a klíma miatt, itt minden elmondottal egyetértek. Egy dolgot kivéve :D Az egyik albérletet és apukám családi házát is egyetlen klímával tudtuk hűvösen tartani - fűtésre nem használtuk sosem őket. Ha a klíma belső egysége jól van elhelyezve, és nyáron napközben megy folyamatosan, amikor általában nincs otthon senki, akkor hatékonyan képes megelőzni az ingatlan felmelegedését, estére meg lekapcsolható. Szóval ha vki nagyon pénzszűkében van - és innentől nem Kömkedlhez beszélek, hanem akit érint -, de szeretne vmi hűtést, mindenképpen költs a split klímára, egy 25-30 nm-es helységre méretezett simán hüvösen tudott tartani egy 130 nm-es házat. Én nagyon szenvedni tudok már, ha 25 fok felett van az időjárás, és működött. Nyilván előregondolkozást igényel, és akkor (is) kell üzemeltetni, amikor nincs otthon senki, de ha az anyagi kereteid korlátosak, ez egy működő kompromisszum tud lenni, és messze jobb, mint venni 2-3 mobilklímát, amivel meg egy csomó macera van, a hangjától kezdve, a teljesítményen át, a tárolási problémákig. Megéri a split klíma felára. Még ventillátorokkal irányítottuk a levegőt egyes helyiségekbe, hogy azok is hüljenek. És mondom: működött. Nem ideális, de működni tud. És a klímánál hangsúlyozom, hogy hagyd napközben menni, hogy megakadályozza a csúcsmelegben az ingatlan és a belső falak felmelegedését. Akkor estére lekapcsolható, és élvezheted a hűvöset, csendben. Ez a taktika télen nem működik, mert a téli éjszakában az épület hővesztesége sokszorosa a nyárinak a nagyobb külső-belső hőkülönbség miatt. Mármint működhet, ha olyan a hőszigetelésed. De ahogy Kömkel is utalt rá, légkondival fűteni, az nem egy túl jó ötlet. Hűteni viszont nem tudsz mással.
👍Klíma nélkülözhetetlen egy háznál. Tökéletesebb ha van hozzá napelem is. Egy 5Kw-os rendszert már 1,6 millióért lehet kapni. Egy klíma amikor beáll fenntartó módba 350-450 wattot fogyaszt. Nyáron napközben akár egy 3Kw-os napelem rendszer is elvisz több klímát röhögve. Tehát ingyen hűti a lást évekig akár 20 évig is amíg tönkre megy vagy elavul. Ha nagyobb napelem rendszert rakunk késő őszig, vagy kora tavasztól, még borús időben is termel annyit hogy legalább egy vagy több klímát elvisz fűtés módban.
Érdemes legkésőbb őszi időszakban kitísztíttatni a klímát, főleg, ha csak nyáron megy, mert a penészgombák jobban elszaporodnak benne, nagyon egyszerű az oka, mert nyáron hűvös nyirkos a párologtató és nem tud kiszáradni. Jó tanácsként írom, én a sajátomat is pucoltam, meglepődtem 1 nyár után. Szerintem azért lehet vele fűteni, de sok mindentől függ. Tájolás, hő megtartó tömeg, szigetelés vastagsága, nyílászárók állapota és beépítési minősége....de igen egy társasházban jobban fog működni. Meg ha fűtésre kell, akkor inkább a japán vonal. Legalább is ez személyes tapasztalat.
"ha olyan a hőszigetelésed." Ez a lényeg. ha nem az utcát kell fűtened akkor a klíma is teljesen jól működik. Ha ahhoz, hogy reggelre ne fagyj meg csutkán kell járatni a gépeket akkor nem jó megoldás, de erre megint nem az a jó megoldás, hogy akkor gázból égetünk el csendesen havi 500m3-t hanem az, hogy szigeteljük a házat.
@@steve_video Adott a házunk, 70nm, 2 szint. Födémen 30cm kőzetgyapot, de csak részben, sajnos egészet nem tudtam fedni idén, így egy rész 20cm-vel bír. Fal poroton (mai porotherm), szigetelés nincs. H tarifa, emeletenként 1-1 3.5 gree klíma. A ház elosztása jó, mert központi részre került 1-1 klíma, szobák felé fúj. Alsó 24-re állítva (de ugye fent méri), minden szoba min 22 fokos, 0 fok és minuszokban esik 21.5 köré, a kieső szobák miatt megy igény esetén pellet fűtés (2 szoba 21.5 fokra állítva, itt kapcsol a termosztát, rendszerint csak éjszaka kér, minimálisan napközben, gyak max 1 zsák/nap, de ház többi része is részesül a melegben), felső emeleten fele annyit nem megy klíma, mert a lenti meleg jön felfelé. Napi fűtésköltség klímára 1000ft, H tarifával. Erre jön rá a napi 1 zsák pellet, így kb 3000Ft/nap, de ez max december és január, előtte, utána pellett kikapcs. Mivel nincs szigetelve a ház ha süt a nap főleg délelőtt nagyon szépen felküldi a hőmérsékletet a házban, délután már max emeletet, mert a féltető beárnyékol. Éves szint kb 300.000Ft, gázzal 700.000 volt 21.5 fokkal fűtve a ház, nem folyamatosan 22 felett, mint most... Ha lesz időm és pénzem rá a régi vascsöves rendszert át fogom alakítani kicsit, hogy csak oda jusson melegvíz, ahova muszáj, mert jelenleg majd egész ház megkapja, ami ugye pazarlás, bár így se rossz a rendszer már. Mielőtt belevágtunk H tarifába, ami ugye nem olcsó számoltunk külső szigeteléssel, egyszerűen nem éri meg megcsináltatni. 11-13 év megtérülést számoltam, ami irreális és ebben még állványozás nincs is benne, ami nálunk... Sztem szakik menekülnének innen, nem ideális a ház kialakítása, helyezkedése hozzá... H tarifa meg kb 3 év mire visszajön, nem mindegy.
Azért a légcsatornázható fűtéses újépítésű lakást nézőket nem értem. Laktunk A+ lakásban albérletben kb 8-9 éve, valami 10 ezer forint volt az éves fűtési költség és volt 23 fok körül (radiátoros volt de az mindegy, alig néha kellett bekapcsolni)... Ezt a hiányzó hőmennyiséget észrevétlen be lehet küldeni egy ilyen légcs. klímával. Haver is most kapcsolt először fűtést kb. 15 éve épült jól hőszigetelt társasházban, mert 23 alá ment. (persze nem záró szint, alul, felül, oldalt fűtött terek határolják) szerk: ja és nyáron meg áldanák a hűtését a légcsatornázhatónak, spanyolok is előszeretettel építik lakóparkokba
Légcsatornázott háznál vannak gondok ha rosszul van kiszámítva és telepítve. Nem régen egy ismerősök rakattak légcsatornás fűtést családi házban. Nem tudják felfűteni és havi 60 ezer villanyt bevágja. Mi lesz télen?
@@azrael834 Mondjad az ismerősödnek, hogy a légtechnikát hőszigetelni, padlószinten elszívást kiépíteni bitang gyorsan (kürtő gipszkartonból), ha nincs...a légtechnika építőjének a tökét elkapnám első körben.
Üdv, mennyezet fűtésről lesz vidi ? Sajnos a padló nem annyira megoldható , nagy bontàssal jàrna , viszont a mennyezet még megoldható lenne , radiàtoros helyett , nâlunk...🤔
Az nem lesz jó. Ha se a padlót nem fűtöd, se radiátor nincs, akkor CSAK mennyezetfűtéssel az nem lesz jó sehogy sem (fent, a mennyezet alatt 40 centivel jó meleg lesz, lent meg nem).
Miért ne létezne!? Mind olyan.....az a kérdés,H adott radiátor mellett milyen hőmersékletű előrre menő víz kell a szoba kifűtéséhez? Minél magasabb annál rosszabb lesz a hőszivattyú hatásfoka.
Persze, mért ne létezne. Csak már nem tudja a kiváló hatásfokot megtartani, amikor 60 fokos előremenőt kell csinálni, az hogy mennyire romlik a hatásfoka ilyenkor, az attól függ mennyire minőségi és jól méretezett. Érdemes megnézni az adatlapon a SCOP/SEER mellett h az milyen hőfokra vonatkozik. Igazán jól padlófűtéshez passzol, ott simán lehet fűteni 30 fok körüli előremenővel is. Hallottam olyat hogy akik radiátoros rendszerbe kötötték, és a padlófűtésre váltás nem volt opció, azzal javítottak hogy nagyobb és ahol lehetett több radiátort raktak fel (pl kiállásnál egy T osztóval annak mindkét oldalára raktak radiátort), nyilván ennek korlátja hogy mennyi hely van. Ugye a padlófűtés azért tud elmenni olyan alacsony hőn, mert a "radiátor" ott gyakorlatilag a teljes alapfelület és több viz is van a rendszerben.
Egy normál hőszivattyú nem csinál eléggé forró vizet , ezért sokkal nagyobb hőleadófelület kellene hozzá, tehát nagyobb radiátorok vagy valamilyen felületfűtés, tehát padló-.,fal-,mennyezetfűtés. Már létezik hőszivattyú R290 gázzal, olyat keressél esetleg. A Panasonicnak van ilyenje például, ezek már tudnak 70 fokos vizet produkálni, az már elég normál radiátorhoz is bőven. De hogy maga a gép adott helyre mennyire drága, mivel jár a beépítése-karbantartása, azt nem tudom.
Siman lehet padlofutessel futeni egy 50 nm vagy az alatti lakast kulonosebb rafizetes nelkul ami ez felett van teruletbe azt mar erdemes megoldani gazzal
@@ViLLaMVaDaS2Szolnokon víz és csatorna művek tulaja a ceg melett epitett oriasi lukszi mukszi ingatlant 20 25 éve otr termál vízzel fűtöttek még a medence is.... és minden márvány volt :)
Na ez tök, jó mert tényleg kiegészíti a másikat, ahol csak a matekot elemezted. Mint itt is elhangzik azért rossz mert a vevők 80%ékának nem tetszik. Persze azért fel lehet tenni a kérdést a palás videód után, hogy ha a vevők 80%ékát nem zavarja a porladó pala, akkor azzal meg nincs baj? Mivel írtad, hogy infrát dícsérő posztot csak olyanoktól kapsz akik ezzel foglalkoznak, had dícsérjem én is, semmi közöm nincs a kereskedelméhez. Nálunk mindkét gyerekszobában van. Tök jó mert melegíti a padlót és így ha a padlón ülnek nem fáznak fel. Az egyik gyerekszobában kiegészítő fűtés a másikban egyedüli fűtés, előbbi 300 utóbbi 400 Wattos. Mielőtt letiltasz mert a fizikával ellentétes, fonos tudni, hogy ahol egyedüli fűtés az a szoba szenvicsben van, tehát minden oldalról fűtött heiség van. Ez egy nagyon jó megoldás a távfűtés kiegészítésére, mert így nem függünk a távhőtől, a fűtési szezon kezdetét és végét illetően. Igen ha meghajtjuk tudunk 20 ezres számlát csinálni, pl a radiátort szelőztetés után elfelejtjük visszakapcsolni stb, de nagyobb hülyeségekre is elszór pénzt az ember ha a gyerekéről van szó. Szóval a matek az szívás, de ettől még ajánlom mindenkinek aki panelben kisgyerekezik.
Nem beszólás, de ezzel a válasszal csak megerősítetted Kömkel-t😅 A videóban elhangzott, hogy alacsony fűtés igény esetén van létjogosultsága, az elektromos fűtésnek ami nem feltétlen kell, hogy az egész házra érvényes legyen, hisz a leírtak alapján neked van egy ilyen helyiséged az ingatlanon belül, ami körbe fűtött helyiségek vesznek körül. Ha ugyanezt az ingatlant felszerelnéd annyi infrapanellel, amennyi ezt képest kifűteni nem hiszem, hogy ugyanúgy dícsérnéd az infrapanelt legalábbis a fűtésköltségeket nézve. Bár nem biztos hogy releváns amit írok, de teljes házfelújítást végeztem 2023 telén és vakolás miatt hősugárzóval fűtöttem a teret ( nettó 70nm 2.7 m magasság homlokzati szigetelés nélkül). 1 hétig ment a az összesen 7,5 kW teljesítményű hősugárzó és 51 ezer forintos számla jött ( átlag -2 fok kornyékén volt a hőmérséklet legalsó értéke.) Most az idén beköltöztem, homlokzati hőszigetelés csak jövőre lesz és a padlófűtéssel, kondenzációs gázkazánnal 13 ezer forintos a számla (21,5fok) Szóval de! Nagyon igaz amit Kömkel ír, és csak speciális esetekben ÉRDEMES használni! Köszönöm, hogy végig olvastad😊
Mi úgy használjuk a fűtést, hogy szobánként van h tarifán klíma. Nappal ezekkel fűtünk már ha kell mert szigetelt a ház és túl sokat nem mennek igazából de éjszakára ott a radiátor gázról. Igazából mi így elég sokat spóroltunk de csak elektromosan nem fűtenék.
Azzal egyetértek, hogy a klimás fűtés miatt a lakás nem minősül összkomfortosnak. Klimás és egyéb egyedi fűtési móddal csupán komfortos a lakás. Azzal viszont nem értek egyet, hogy ez az ingatlan értékesitése során hátrány lenne. Azt sem értem, hogy a vevők 80 százalékának mi a problémája a klimás fűtéssel? Egy korszerű, ventillátoros gázkonvektornak is kb. akkora zaja van, vagy még nagyobb, mint egy klimának. Tapasztalatom szerint, a fűtés terén sincs nagy különbség a klima és a gázkonvektor között (B 30-as falazat + szigetelt lakás).
"Egy korszerű, ventillátoros gázkonvektornak is kb. akkora zaja van, vagy még nagyobb, mint egy klimának" Na ja, csak a gázkazánt az ember nem a hálószobába rakja. Ergó normális esetben a gázkazánt az ember éjjel nem kell hallgassa.
A klíma hőérzet kapcsán szerintem nem a szigeteletlen,vizes kádárkockából kellenee kiindulni. Mi kis alapterületű házban élünk,de a falak és az ablakok passzív ház szintűek. Tavaly -8fok volt éjszaka,mikor a fal belül22,a bejárati ajtó üvege 21fok volt! Modern klímával H tarifával átlag 3500ft/hó a fűtés!!!
Szerintem ez baromság. Klímával is ki tudom fűteni normálisan a 80nm vertfalú házat. Nem hidegburkolat van a padlón, hanem 22mm-es hajópadló. Baromira nem fázunk, két gyermek mellett is simán vállalható.
fb-on hány klimás hirdetés alatt olvastam, hogy az okoska kiszámolta, hogy a 3,5es klimák napi 84kwh áramot bezabálnak és amikor jelzed neki, hogy kicsit el van tévedve akkor kiröhög és mert ő jobban tudja, hogy olyan, hogy hőszivattyú az nem is létezhet mert hát fizika meg energiamegmaradás :)
Kedves Honfitársaim! A legtutibb fűtés a padlófűtés,gázzal.Akinek ez van,soha nem adná oda másért!Ja,és havi húszból kijössz/120m2 háznál/.Nem hazudtam,komcsi!
1 éve van nekünk is. imádom h leülök játszani a gyerekkel es jó langyos a padló. mindenhol jo a komfort nem 20 fokos wc be megyek be. 35 fokos vízzel kifűtöm a 100nm. van 1 klíma a nappaliban neha asszony bedurrantja szellőztetés után meg reggel megy kicsit. én utálom h pld átmeneti időben ott sustorgott es mozgatta a levegőt még silent módban is.
Ez addig "tuti" amig tudsz venni olcsón rezsicsökkentett gázt. Ha ki kellene fizetned a földgáz valódi árát (ez most olyan 300Ft/m3 körül van bruttoban kiszállítva a kazánodig), már rohannál is hőszivattyút telepíteni.
Klíma kültériknek irtózatos hangjuk van már 0 fok körül. Lehet hogy egy tömör, nehéz mintafalon "laboratóriumi körülmények" között egy felsőkategóriás márkás gép jól elviselhető, de még életben nem tapasztaltam meg ilyet. Komfortban a legutolsó helyre sorolnám a klímás fűtést, annál csak az rosszabb amikor nincs, tehát kényszermegoldás. Elektromos fűtés célszerű lehet kisméretű x-50nm2, jól szigetelt, jól benapozott ingatlanba, ill. fa vagy más könnyű falazatú nyaralóba ahol alig használják. Nálunk társasház központi kazános, tavaly a legmagasabb fűtés számlám 7000Ft volt a 70nm2 lakásra. Aki lakást vásárol kifejezetten ilyen ingatlant keresnék, komfortos, olcsó és nincs a lakásban bent gáz, kazán karbantartás nem egyedüli költség hanem több lakásra oszlik szét, nem foglal lakásból értékes helyet.
És nem kapcsolgatni a klímát ki-be. Fűtésszezon elején felkapcsolni és a szezon végéig úgy hagyni. Gondolom a gázkazánt-konvektort sem kapcsolgattad ki-be.
Nem tudom, hogy lehet az. Én üzletben klímával fűtök, de csak napközben. A íma úgy van beállítva, hogy 2 órával zárás előtt lekapcsol és akkor 22-ról 19,5-re hűl ilyen időben. Reggel pedig nyitás előtt 1,5 órával indul és így nyitásra 20 fok felett van.
Szigeteletlen ház és ventilátoros hősugárzónak használt klíma. Tipikusan elbaszott felhasználási mód, tankönyvi példája a 'Hogyan ne fűts klímával" témakörnek.
Végre egy korekt elemzés !!! Sajnos minket is hülyéknek ,maradiknak tartanak mikor lebeszéljük őket ,és ha hőcserélő akkor eggyértelműen a víz ,víz vagy a föld víz mellet kardoskodunk. Hoszútávon itt nyer a befektető nem a légvárakon !!
Szia!Klímás fűtést az válasszon,akinek szépen vastagon és jól szigetelt háza van.Ha nem ,akkor semmit nem ér a klíma= éppen nem fagysz meg.MÍNUSZ ködös időben is működik,csak rossz hatásfokkal,ilyenkor egy hősugárzó is jobb...Zajos,kattog,pattog,időnként leolvaszt,zabálja az áramot...Atmeneti időszakra tökéletes,téli fűtésre nem.
Ugyanmár, 22 éve használok klímás fűtést lakásban és üzlethelyiségben is, soha nem volt hangos és nem pattogott. Rendes klímát kell venni, nem dupla nonamet és nem lesz vele gond, Daikin, Toshiba, Fischer. stb, de manapság már jók a nevesebb kínaiak is, mint Gree, Syen, stb
Egy hősugárzó soha nem lehet jobb, egy olcsó szar klíma is tud COP2-t minusz pár fokban míg a cekász az mindig COP1. Egy fűtésre optimalizált klíma meg -10ben is COP3 vagy jobb és -10 alig van 1-2 napot egy évben.
@@tamassonkoly8572 a Syen az Gree almárka, a Fischer nem gyárt klímát, olyan van hogy Fisher de az megint nem gyártó csak egy magyar matricázó cég ami Gree/Midea/TCL (mikor kivel sikerül jól szerződni) klimákat cimkéz át, a terméknév semmit nem árul el a gyártóról.
Szigeteletlen vályogfal?? Az minimum 50-60 cm vastag!!! Két gallyal kifűtöm!! Nem bántásként de a mostani mérnökök a töredékét sem tudják mint mint 100 éve egy kőműves!!
2 gallyal kifűtőd 14fokosra. 60centi vályogfal épp egy hajszállal jobb hőszigetelő mint a szigeteletlen B30as tégla. 12centi kőzetgyapotot kell rátenni, hogy megfeleljen a mai kötelező minimumnak.
Végre valaki aki nem a hülyeségeket hajtogatja és tisztában van a fizikával! Gratulálok!! Minden szavával egyetértek. 👏
nem tervezek se lakást venni, se építeni/építtetni, de élvezetes hallgatni a videókat, érthető és tanulságos :)
Köszönet az információkért! A levegő-víz hőszivattyú rendszerről szívesen hallanék én is pár mondatot.
Az a jövő hidd el! Főleg ha azt találják ki hogy délután 5után többe kerül majd az áram, mert a nép többsége akkor megy haza és kapcsol be mindent. Tehát a szivattyút belehet programozni hogy nappal fűtsön inkább. A leghatásosabb csak padlófűtéssel. Max 38 fokos víz elég hozzá, amit a hőszivattyú könnyedén kevés energiával előállít. A kondenzációs gázkazánok tulajdonsága is ez a hagyományosokkal szemben. Ahol meg radiátor fűtés van. Ott a radiátorokat ki kell cserélni Fan-Coilokra, hőszivattyúval. Összehasonlítva egy adott méretű radiátor amibe 65 fokos vizet teszünk 600Wattot ad le. Addig ugyanakkora Fan-Coli amiben 35 fokos vizet keringtetünk 2200W-ot, ugyanannyi idő alatt. 25W áramot fogyasztanak max ventilátorral. Egész napos üzemeltetés mellett elég a legkisebb fordulat és a legcsendesebb üzemmód. Még kell kb 3-5 év mire országosan elterjednek akkora mennyiségben ezek a rendszerek, hogy az emberek nagyja már tisztában legyen ilyen tudattal hogy mit mennyire éri meg és melyik a valóban legjobb megoldás egyes helyeken. A házakat és lakásokat szigetelni kell előtte, mert ahol kis hőmennyiség csinálja a meleget, ott a hideg falak akár több hőt is elvonhatnak. Ilyen házaknál valójában tök mindegy mivel fűtenek drága lesz az energia!
@@azrael834 Mondjuk nekem erősen túlméretezett radiátorok vannak (max 50 fokos vízzel szoktam fűteni, de akkor már nagyon hideg van), így örököltem az előző tulajtól aki építette. Most akarok mellé tavaszi-őszi időszakra klímákat feltenni (na meg persze nyáron hűtéshez), így viszonylag sok m3 gázt tudok megspórolni kb 4-500-at. Kiegészítve napelemmel tök jó lesz. A kazánt egyelőre meghagyom télire mert működik, nem dobnám ki amíg jól muzsikál, vagy ki nem találják, hogy megszüntetik az olcsóbb részét. De ha beüt a krach, akkor szerintem levegő-víz hőszivattyú lesz a vége, mert fele annyiból kijön mintha vennék egy új normális kazánt és még kéményt is csináltatnék (jelenleg hagyományos nyílt égésterű kazán van), hacsak nem pottyan ide egy jobb állapotú használt hagyományos kazán olcsón :).
@@azrael834 a radiátort kb 10 perc alatt fűti fel a cirkó, aztán még egy óra múlva is langyos... 35 fokos víz az minden, csak nem meleg...
Kádár kockában 100m2 az ÉVES gázszámla 100.000Ft közelében mozog, ezzel fűtünk, melegítjük a vizet és ezzel is főzünk (sokat). 10cm szigetelés, 3 rétegű ablakok, födémen 20cm kőzetgyapot.
@@pitchman1981 Készülsz kidobni egy valag pénzt az ablakon. Klímák is, hőszivattyú is.... inkább hőszigetelj. Ha krachra számítasz, akkor vastagon, 20cm már elég mindenre is. Ha az megvan, akkor már bármivel fűtesz, abból kevés fog kelleni.
A klíma kültéri egység zaját azért hallod bent, mert spórolt a gyártó. Hiába a gumi alátét ha maga a klíma és a konzol egy átmenő M8-as csavarral van rögzítve, mivel a fémes kötés átviszi a rezonanciát a konzolra, a konzol meg a falra.
Megoldás: bmw e36 váltótartó bak (1400ft/db, a legolcsóbb is tökéletes)
Átmenő csavar helyett 2 különálló menetes csap közé gumi van öntve, így nincs közvetlen fémes kötés a konzol és a klíma között, a gumi pedig nem visz át rezgést/zajt a konzolra.
lehet kapni rendes bakot, sőt rugósat is
max . a leolvasztásból hallok valamit :)
Láttam az előző videót, nekem akkor is egyértelmű volt, hogy miről van szó... Viszont egyszer szívesen megnéznék egy hőszivattyús rendszereket összehasonlító videót is (levegő, víz/föld) költség/megtérülés vagy csak egy picivel több szót is a témáról. Köszönöm az eddigi videókat, hiteles vagy számomra.
Ausztriában már adóztatják azokat akiknek Víz/Föld hőszivattyújuk van.
Németeknél meg ahol levegős hőszivattyú, néhány helyen ahol többen laknak be sem engedik kapcsolni nyáron, mert zavarja a gyenge hangja a sok idiótát. Nyárin Fan-Coilokkal vagy mennyezeti fűtéssel hűtésre használják. Szóval ebben a buta világban nem egyszerű. Lakótömböknél és egyéb helyeken a klímát sem lehet megoldani. Legalább is vannak olyan helyek ahol nem engedélyezik.
Nagyvonalakban
Levegő-levegő: Splitt klíma. Legrosszabb komfort érzet, belső zajhatás, legolcsóbb. Látszódik, illetve a szépérzéket zavarhatja a beltéri és kültéri egységek sokasága.
Levegő-víz: Vizes fűtési/hűtési rendszerre dolgozik rá. Drágább bekerülés, cserébe nem lesz benn zaj/levegő mozgás a ventillátorok miatt.
Csak vizes fűtések:
Levegő: Legegyszerűbb, hülyebiztos telepítés. Levágod a kertbe és ennyi elég. Zajhatása lesz és a legrosszabb hatásfoka ennek van. Célszerű jobb gépet venni és nem a fal mellé rakni a gépet.
Talaj: Horizontális: Jobb hatásfoka van mint a levegősnek, de nagy a földmunka igénye. ~ Nagy kert kell hozzá, és a földmunka miatt sokkal drágább.
Vertikális: Itt nem "terítik" a vezetéket, hanem kb leengedik. Fúrás van nem földmunka. Jobb a hatásfoka, mint a levegősnek, de megint csak kölségesebb.
Vizes: Szintén fúrás van, a vizet tisztítani kell és a visszaengedettet is. Legjobb hatásfokkal ez dolgozik, de ezt a vízügyi hatóságok nem fogják engedélyezik.
A jobb SCOP pedig relatíve nem nagy eltérést mutat. Levegős mondjuk 3,5 akkor talaj hasra csapok 4,5 a vizes meg mondjuk 5. Lehet így van, de kb valami ilyesmi áll fenn. A kérdés pedig csak a bekerülési költség. Ha egy háznál mondjuk havi 30e forint a fűtés és kitalálod, hogy neked vizes rendszered lesz(nem lesz) és ezzel megsprórolsz havi 7e forintot a bekerülési költsége egytra mondjuk 3 millió forint akkor az kiszámolható, hogy mondjuk 30 éves távon térül meg, ami kb a végtelen+1.
Ha szarabb a fogyasztás akkor meg nyilván előbb megtérülNE csak akkor meg a hatásfoka lesz rosszabb a rendszernek.
Fenti számokat nem kell készpénznek venni. Lehet valami több vagy kevesebb. Lényeg, hogy általánosságban elmondható, hogy ha valamilyen van, az családi házak esetén 95%-ban levegő-levegő vagy levegő-víz és az is lesz.
@@azrael834 LoL. Mire föl? Hihetetlen...
@@NOne-ic3bq Amit leírtál az igaz, annyit tennék hozzá,
1: létezik parapetes, vagy légcsatornás Split klima is. Ezek is levegő levegő rendszerek, de fűtésre jobb megoldás.
2:
a vízes rendszereknek azért jobb a hatásfoka mert a víznek magasabb a fajhője. Azaz mondjuk egy 7c fokos víznek sokkal több az energiatartalma mint 7c fokos levegőnek.
Már a fagyállós víz is rosszabb mint a síma víz.
Fűt felettem a klíma, 21,5 fokra van állítva a gép, íróasztalon 21,5 fok van, szoba távoli sarkában leraktam a hőmérőt padlóra ott 20,8, 25cm-re a plafontól a gép tetején 21,9 fokos a beszívott levegő. Nem egy padlófűtés komfortja, de teljesen élhető. Nem kell kapcsolgatni a gépet, fűtésre való minimum közepes japánt vagy prémium kínait kell venni és jó helyre (nem sarokba/bútor fölé) kell telepíteni. Ja és fűtéskor 25-30cm-re a plafontól, nem feltolva rá.
Teljesen egyetértek a videó tartalmával. Kivéve amit a levegő szárításról mondtál. A klíma fűtés üzemmódban UGYANANNYIRA szárítja a lakás levegőjét, mint egy gázcirkó+radiátor, falfűtés, mennyezet hűtés vagy akármilyen elektromos fűtés. A klíma fűtési üzemmódban NEM szed ki párát a benti levegőből, azt csak hűtésnél csinálja, az folyik ki a kondenzvízzel. Fűtésnél a pára a kinti hőcserélőn csapódik le, a bentin nem, hiszen az tök meleg. Fűtésnél azért esik le a relatív páratartalom, mert a kinti hideg levegőt beengedjük szellőztetéskor vagy ha nyílt égésterű a kandallónk, gázcirkónk, akkor az folyamatosan szívja be kintről a hideg levegőt, ami bent felmelegszik és leesik a relatív páratartalma.
Erdekes akkor nekem most is miert csopog belole a kondenzviz? Futesre van allitva 30 fokra
Köszi szépen a videót!
Nem tudom felfogni, hogy 2024-ben még mindig mennyien hisznek a lényegében cekaszos fűtésben, miközben szigetelés a béka segge alatt van... De személyesen is ezt tapasztalom.
Mindennek mevan a helye PL: egy épített zuhanytálca aljzatra telepített elektromos "cekász" :) az kifejezetten előnyös.
Dehát a cekásznak 100%-os a hatásfoka!!🤣
De viccet félre. Megvan a cekásznak is a helye, például nyaralókban, ahol ritkán kell, és ráadásul egyszerűen kiépíthető hozzá távvezérlés. Szerintem.
@@endrecsonka6852 Természetesen. Oda én is azt tennék, sőt a fürdőszoba járó felületeire is. Akikre én gondolok az egész házat azzal akarják fűteni. Sok esetben büszkén mutatják a puffertartályban lévő cekaszt, hogy az milyen jó lesz majd.
@@ViLLaMVaDaS2 Az inverteres klíma ott is (nyaraló ) leveri! ;-)
@@Gaborkik Off-grid rendszerekben, ha tele az akksi, mehet a cekász.. jellemzően a túlméretezett napelemrendszert ott lehet elég sokat járatni.
Mi idén szereltünk 2 klímát be gáz helyett. 55nm 3 helység+ folyosó és mosdó. Hőérzet valóban rosszabb mint a központi fütésnél ezért 23-24 fokra fütünk minimum. Ott már kellemes. Jelenleg 4800 forintnál járunk ebben a hónapban a fűtésel igaz még van három nap. Szóval talán kicsivel 5000 forint felet lesz az elhasznált áram ára. Ez a sima kedvezményes 36 forintal számolva mert bele férünk. H tarifával ez sokkal olcsóbb lenne. Ezt a telet ki fűtjük így aztán majd meg látjuk hogy érdemes-e egyáltalán a h tarifa. Összeségében én elégedett vagyok. Ha mínusz 10-15 lesz majd rásegítünk picit a vegyes tüzelésel. Átmeneti időszakban amikor 10 fok felet van kint a hőmérséklet ott viszont verhetetlen a klíma.
Ugyanígy vagyunk mi is
Csatlakozom, én egy 60nm-es, szigeteletlen házikóban immár második éve, két klímával fűtök télen és nagyon jól kifűti az egész házat. Nincs h tarifám és bőven 100e alatt van a rezsim mindennel együtt, szóval nekem bevált. Lehet azért, mert nem szeretem a túlzott meleget. Úgyhogy szerintem ez emberfüggő is.
nem tőled sajnálom, de a valóság az, hogy az államnak jóval többe kerül 1 kWh, mint 36Ft, kivéve, ha kizárólag este 10 és hajnal közt fűtesz villannyal. (hupx hu-n meg tudod nézni)
Mivel az államnak nincs más keresete, a különbözetet te, én meg a többiek fizetjük adók formájában.)
@@almaspite1234 Ha jóval többe kerül, akkor a számlán miért 7 Ft az áram ára, a többi sallang miatt lesz 36! A cégek meg sokszorosát fizetik valamiért. Vagy a mostani nem a valós ár, vagy a korábbi nem volt az! A paksi áram előállítása mennyibe is fáj kWh? 15 Ft? A paksi áram (magyar adófizetők pénzén épült, abból működtetett erőmű) árának vajon mi a fran.os köze van a tőzsdei (manipulált, rángatott) gáz/áram árakhoz? Arra hivatkoztak az áram ár emelésekor, hogy az össze van kötve a tőzsdei gáz árával, ezért szállt el brutálisan az áram ára is. De milyen érdekes, miután a gáz ára visszatért a normális ársávba, akkor már valamiért a tőzsdei ár nem szereti visszakövetni az áram árát? Átverés szaga van ennek az egész energiarendszerünknek, de nem kicsit!
@@almaspite1234Paks jóval 36 forint alatt termel ami állami tulajdon.😊 Azt még hozzá teszem ,hogy ez a kedvezmény mindenkinek jár. Szóval gondolom te is igénybe veszed és használod az én adómból. De nem sajnálom én sem tőled. Szóval maradjunk annyiban az ami mindenkinek jár és megkap az nem tisztességtelen előny a másikal szemben.
Köszönöm az információt.
Klíma mivel szárítja jobban a levegőt mint egy radiátor? Hova tünteti a nedvességet? Ugyan annyira szárít csak mint egy padlofutes vagy radiátor....
Ezt én sem igazán értem, hogy fűtési üzemmódban hogy tud szárítani, de egy dolgot el tudok képzelni. Amikor a kültéri egység eljegesedik, akkor jégtelenítés miatt bizony átáll hűtési üzemmódra, és olyankor a beltéri hőcserélőjén kicsapódik a pára.
A klímát eredetileg a levegő szárítására találták ki, mivel a beltéri egységben a hideg hőcserélőn kicsapódik a pára, amit aztán el lehet vezetni. Nálunk általában elég magas a páratartalom nyáron, viszont klímával 65+ helyett 40% körüli értékre esik vissza.
Semmivel, ez tévedés Kömkel részéről, sőt a radiátor sem szárít valójában. Nyílt égésterű dolgok tudnak párát elvonni, ugye égéstermék menne ki a kéményen, utánpótlás jön kintről téli szárazabb levegő formájában a rosszul záródó nyílászárón, szellőzőkön.. Viszont van olyan, hogy a levegő rétegződik hőfok szerint, és a hőmérséklettel együtt fog változni a relatív páratartalma is. Aztán ha valamivel keringeted (klíma, ventillátor) a levegőt, folyamatosan, akkor kiegyenlítődik a hőmérséklet és vele a páratartalom is, és úgy fog tűnni, hogy szárad ki a levegő.
@@hcorEtheOne fűtés esetén NEM csapódik ki pára a hőcserélőn, mert az MELEG
Hát én azt tapasztaltam hogy a klímás fűtés nagyon jó mivel áramoltatja a levegőt és ezáltal a falak és a bútorok is felmelegszenek . A radiátoros fűtés is lehet nagyon hatékony ha szerelünk fel mennyezet ventilátort . Azt tapasztaltam ugyanis ha felállok egy székre vagy létrára a mennyezethez közel 30 fok a hőmérséklet lent meg 21-22 fok . Tehát a ventilátor áramoltatja a levegőt . Csak egy alkalmas ventilátor ára 60 000 forintnál kezdődik . Ez már távirányítós 3 fokozatú és a forgásirányt meg lehet fordítani és világít is . Ez az én véleményem .
szia én egy 80m2-es vályogházban lakom és 3 db klímával kifűtöm 🙂 és teljesen elégedett vagyok vele ,én speciál fatüzelésről álltam át ,és nagy megkönnyebülés volt ,nincs füst ,nem kell vele kínlódni és jó meleg van bent 🙂 de amiket elmondtál az részben igaz,megy éjjel nappal ,van hangja ,de minket nem zavar,és fűtés módban nem szárítja a levegőt ,ja és pont ugyan annyira jövök ki vele anyagilag ,mint amikor meg kellett vegyem a fát 🙂
Nagyon szeretem az ilyen videókat, amikben látszik a szakértelem :)
Esetleg ha lehet még olyan videót kérni, amiben a hőszivattyúkról mesélsz, hogy mire érdemes figyelni, melyik hűtőközeg milyen hatásfokot tud, stb, én hálás lennék :)
2030-tól csak R290 (tisztitott propán) lehet csak használni a kisebb gépekhez. ( ha jól emlékszem 16kW alatt)
A régebbi környezetszennyezőbb hűtőközegeket folyamatossan vezetik ki, aztán egy idő múlva már csak szervíz céllal lehet használni, de egy idő után tiltólistára is rakják ezeket.
Nem a hűtőközeget kell nézni hanem a gépet, hogy az mit tud. Ez kb olyan mintha azt mondanánk, hogy minden benzines autó ugyanazt a teljesítményt, vagy ugyanazt a fogyasztást tudja. De tudjuk, jól, hogy ugyanazzal a benzinnel van amelyik 4 liter és van amelyik 8 litert fogyaszt százon, akkor is ha ugyanazon az útón ugyanolyan sebességgel mennek.
De hogy konkrét választ kapj a kérdésedre a ma alkalmazott hűtőközegekel kapcsolatban:
A ciklikus teljesítmény szempontjából az R32 rendszer hűtési kapacitása 12,6% -kal magasabb, mint az R410a, az energiafogyasztás 8,1% -kal, az átfogó energiamegtakarítás pedig 4,3%. A kísérleti eredmények azt is mutatják, hogy az R32 hűtőrendszer energiahatékonysági aránya valamivel magasabb, mint az R410a.
Az R290 picivel még jobb (persze van amiben roszabb) Alacsonyabb a kompresziós értéke mint az R32 nek, azaz kisebb kompreszor is elég hozzá + halkabb. Magasabb a kírtikus hőmérséklete. Az a hőmérséklet ahol a hűtőközeg károsodik = magasabb hőmérséklet érhető el akár 75C is. Ez mondjuk jól hangzik, de a magasabb hőmérsékleten üzemeltetni a gépet mindig rosszabb hatásfokú mint alacsonyabb hőmérsékleten.
Van egy felületfűtésem, és mellé 4 db klimám. Van összehasonlítási alapom.
A zajhatàsok miatt japán prémium klimák lettek telepítve, van szaldós rendszer mellé. Mivel vállalkozó vagyok ezért 1000 m3 gázig tart a 110 ft/m3. 2000 m3 gáz fogyott, így éves szinten a 200-220 e ft-os gázszámlám 1,1 millió lett volna. A beruházásom 5 év alatt így megtérül..
A padlófűtés valóban komfortosabb, és a klimának valóban van hangja, akármekkora prémium akkor is. Azonban ez minket nem zavar. A családban van pár hölgy őket sem.
A klimák COP 3,5 -el müködnek ebben az éjjel -2,-3 nappal 1 fokban is. Novemberi átlag gázfogyasztásom 260 m3.. 8 éves átlag. A klimák ugyanezt 650 kwh áramból kihozták, úgy hogy Auto mód 23 fok. A ház 200m2, relatív jól szigetelt ( 15 cm eps, 45 cm a plafonban, 3 rétegű nyilsz... stb).
Azért nem hôszivattyút raktam, mert azt a nyári melegben a párakicspódás miatt nem tudom hűtésre használni.
Ebben az országban van párszázezer kisvállalkozó akiknek a bejelentett címére, telephelyére érkezni fog egy vizsgálat, ha lakossági a gázszerződése, vagy a villanyszerződése. A szolgáltatói doksik szerint szabálytalan vételezést követsz el, ha cég van bejelentve a címre, de lakossági a tarifa.. szóval ha jogkövető vagy, akkor szinte a villanykazánt is ugyanannyi müködtetni jelenleg mint a drágábbik tarifájú gázból vètelezni..
1 m3 gáz kb 10kWh. nálad 2600 kWh energia kellett gázfűtéssel, és 560kWh klímával. Ez 80%-os gázfűtés hatásfokkal számolva is 3.7-es szorzó. Vagyis nagyon jó klímád van.
Szia. Kondis fűtő kazánom van, elvileg a fajhővel lehet számolni a hatásfokot. Amikor telepítettem, és beállítottam a görbéket mértem a kondenzvíz mennyiséget 1m3 gáz fogyasztására vetítve. 33 fokos előremenővel fűtök. KB 3,7 a klimák COPja, ebben a nyálkás ködös időben. -7 fokíg használom őket, akkor röffentem a kazánt. ( A HMV-t most is a kazán csinálja) -7 foknál 2,7 körül van akkor a COPje. A gyártó ezt is adja meg mint bivalens pontot.
Sziasztok! Végig olvasva a kommenteket, nem tudok belekötni semmibe sem.
Viszont, ahogy KömKel is mondta a 6.2 videóban, 1kW hőigény, az 1kW hőigény, függetlenül attól, hogy mivel visszük be.
Én most újítom a vegyes falazatú Kádár-kockámat, padlófűtés lesz, alatta 10-12cm hőszigeteléssel, külső hőszigetelés jelenleg nem fér a büdzsébe, viszont az összes nyílászárót is cserélem, valamint a födém 20cm nikecellel már le van szigetelve. Gázkazán fogja ellátni a fűtést, valamint a HMV-t, indirekt tárolóval. Lesz egy klíma is a nappaliban, valamint a fűtést több körre osztom, több termosztáttal. A gázkazán és a klíma (és még néhány fontosabb fogyasztó) elektromos táplálása egy 3kW-os kettős konverziós napelem inverterről fog menni, 14 kWh akupakkal, 4kW napelemmel, rész-szigetüzemben. Így áramszünet esetén is marad a fűtési/hűtési lehetőség.
Lehet, hogy kicsit túl van gondolva a történet, de felénk néha "ki szántanak" egy-egy villanyoszlopot, így előfordul a 12-14 órás áramszünet.
2:50-nél az ábra nagyon hasznos.
Én egy nyaralót tervezek téliesíteni. Az az elképzelésem, hogy hőszigetelés után split klímával fogok fűteni, de kiegészítem elektromos padlófűtéssel. Szerintem ez a kombináció már tudhat elég jó hőérzetet adni. És mivel a klíma biztosítaná a fűtés nagy részét, az elektromos padlófűtés valószínűleg nem dobná meg a költségeket jelentősen.
Együtt a kettő nem lesz jó, becsapják egymás termosztátját. A fűtőszőnyeggel inkább úgy számolj, mint tartalékfűtéssel erős hidegekben, ha kevés lenne a klíma teljesítménye.
Na kijavítottál pár dolgot az előző videóhoz képest, éz tök jó. De az infrapanelekről még azért nem teljes a kép számodra. Egy 10m2-s es szobát nem kell telepakolnod infrapanellel, ha jól szigetelt a házad, akkor 1-2 panel elég, teljesítménytől függően. Persze kérdés, hogy ez valakinek zavaró-e esztétikailag, nekem személy szerint jobban tetszik 1-2 panel a plafonon,( amik egyébként jól is néznek ki, és én nem tettem, de speciális festékkel még festhető is,) mint 1-2 radiátor.És örülök, hogy elmondtad, hogy közvetlenül a tárgyakat, épületszerkezeteket melegíti fel, mert a laikus számára az előző videó alapján úgy tűnhetett, hogy egy kalap alá van véve a konvekcionális fűtésekkel. A pénzügyi megtérülésével kapcsolatban már az előző videóval is egyet tudtam érteni.
Nekem idén júliustól van szaldóm!, Csak szólok.Tehát még idén is lehetett szaldós napelemet telepíteni, tavaly előtti engedéllyel. A másik, meg nekem a boltomban klímával fűtünk.ráadásul, 4.2 magas és kb 25m2-nyi kirakat van, melyből 15m2 egyrétegű üveg. Igy most ilyen időben 1kW/óra befektetéssel tartjuk a 22 fokot. Éjszaka nem is szoktunk fűteni. A gázt sajnos nagyon megemelték így tavaly hiába tetettem be új kondenzációs gázkazánt, azt használni nem tudjuk, mert tavaly -amikor még olcsóbban kaptuk a gáz- akkor is 2X drágábban fűtött mint a klíma. Gyakorlatban nem 2X akkora teljesíményű klímát telepíttettem, mint amire szükség lenne, ezért a legalacsonyabb ventillátor fokozatban is kielégítően fűt. Most építtetem ki a H tarifát és ez azt fogja jelenteni, hogy ahhoz képest is féláron lesz a fűtés, mint most.
Mikor adtad be a cstlakozási kérelmet?
2022 november 26 elött...
Utánna nem vagy jogosult szaldóra. Ha ma beadod sem vagy jogosult szaldóra.. ha igen akkor sérülne a jog..
2022 nov 26 elött beadott csatlakozási kérelmet szaldóba helyeznek ha az üzembe helyezés 2026 01 ig befejezõdik. Szóval ne fogalmazzunk pongyolán.
A gáz 750 ft-on nyilván más mint 110 ft-on. Ezeket illene így kifejteni, mert sok proletár hiszi azt, hogy itt olcsó a villany és a gáz.. piaci alapon ugyebár nem annyira...
Az szeretném megkérdezni, hogy a klímás fűtés miért szárítja a levegőt?
Kedves Kömkel!
Csak jelezném, hogy létezik parapetes Split klima is, minimállissan drágább mint a magas oldalfali gép.
Fűtéshez ez ideálisabb, mivel a "padlóra" kerül ezért alúról szívja be a hideg levegőt, és ahoz, hogy a meleg távozzon belőlle szinte elég a fizika is (de lényegessen kisebb ventillátor fokozaton is tud fűteni) azaz halkabban üzemeltethető.
Az igaz, hogy a kültéri tudja rezegtetni a falat, ez minnél könnyebb szerkezet annál inkább igaz. (könnyűszerkezetes házak, klima tégla, stb... ) de létezik rúgós rezgéscsillapító, ami iszonyat sokat jívit a helyzeten. Bár én ilyen házaknál a földre helyezést javaslom, ha megoldható.
A klíma csak hűtés üzemmódban szárítja a levegőt, fűtés üzemmódban nem mivel a pára csak hideg felületen csapódik ki. (illetve a kültériben keletkezik a kondenzátum, azaz a kinti levegőt szárítja).
Azzal egyetértek, hogy nem ez a legideálisabb fűtés, viszont sok házba nincs más gazdaságos alternetíva.
Pl: nem lehet kiépíteni padlófútést, akkor még mindig szóbajöhet a radiátor+hőszívattyú de a régi radiátornak kell az 50-60 fok, ilyen előremenőnél viszont iszonyat sokat csökken a hatásfok. Szóval az üzemeltetés nem lesz olyan olcsó mint azt várják.
Egy családiházba való hőszívattyú kiépítve alsó hangon is 2 milla. Egy jó minőségű (nem japán) 3,5 kw os klima beszerelve: 300-350.e Ft na most a 2 millából kis túlzással még a wc-t is be lehet klimázni.
De sok helyen a régi nyilt égésterű kazánt kellene lecserélni, újabb zárt égésterűre, de csak az engedélyek tervek, átépítés annyiba van, mint 2-3db klíma.
És a gázárak alakulása sem abba az írányba mutat, hogy valaki a régi gázkazán helyet újat akarjon. (ráadásúl 2030-tól nem is lehet majd újépítésű házba gázkazán)
Nem csak házakba, hanem a 40-60nm társasházi lakásokban ha az ember váltani akart konvektorról, akkor maradt a parapetes 6kw-s Mika kazán (amire rengeteg panasz volt) vagy klíma, egyszerűen nincs más lehetőség. Mini kazán ára az elmúlt években már onnan indult, hogy 350e+szerelvények+radiátorok+munkadíj, hűtés szükségességéről nem is beszélve. Nem csoda, hogy a klímák lettek a sokkal népszerűbbek.
Hogyan szárítja a levegőt fűtés közben a klíma? Mi történik akkor a párával?
Nem a klíma szárítja a levegőt fűtés közben, hanem a szellőztetés. Bejön a hideg levegő, felmelegíted - ettől lecsökken a relatív páratartalma. A lakásban levő párát így a levegő magába tudja szívni, majd ezt a páratöbbletet tartalmazó levegőt szellőzteted ki. Az a páramennyiség, amit a lakásból felvett a behozott és felmelegített levegő, azt a szellőztetés alkalmával kiviszed. Ez addig okés, amíg jelentős páratöbblet termelődik a lakásodban (pl. mert nedvesedik alulról, és folyamatosan lélegzi bele a padló a szoba levegőjébe a nedvességet), vagy ha hidegben élsz (nem emelsz sokat a bejövő levegő hőmérsékletén, így nem csökken le nagyon a relatív páratartalom), vagy gyakorlatilag nem szellőztetsz (kevés lesz a kiengedett páramennyiség).
Ami miatt felrevezeto az elektromos futes az az, hogy hardcore passzivhazas technika. Ott is csak kisegito futesre hasznaljak a szellozorendszerbe epitett hoszivattyu mellett. Egy atlagos csaladi hazba nem lehet csak ugy atvinni, akkor az egesz epuletet az energiahatekonysag kore kell tervezni, nem occoert lerakni a futoszalat.
Így van. Legalább a középiskolás fizikát jó lenne tudni.
Én a 35 nm 80 éves lakásból eltűntettem a gázt első lépésben. Aztán kapott egy belső Habito hang-és hőszigetelő rendszer 3 rétegű nyílászárókkal. Ehhez jött a H tarifa és és 5KW klíma, ami hűt és fűt. A lakás fűtési költsége 4000Ft legrosszabb esetben. A külső egység is a helyi rendeltnek megfelelően elhelyezve, ami szintén gondokat okozhatna egy ellenőrzés során.
2:50 egy 4,1 m belmagasságú lakásban hogy néz ki a hőeloszlás? hogy lehet valamivel kiegyenlítettebbé tenni? (galériás garzon jelenleg konvektorral fűtve. lent szinte fázik az ember, fent izzad...)
radiátoros fűtés a járulékos költségek jelentős aránya miatt nem túl vonzó megoldás, mivel földszinti lakásról van szó.
a bemutatott ábrából arra következtetnék, hogy a klímás légfűtéssel még drasztikusabb lenne a különbség a két szint között...
2. emelet, 110 éves "régi bérház", radiátorok, lidlis inframérővel mérve: nappali közepén kb. 20 fok a padló, kb. 22 fok a mennyezet.
Szerintem nálad a padló alatti hőszigetelés hiánya okozza a rossz komfortot.
szia az lenne a kérdésem hogy egy 30m2-es műhely fűtésére mit javasolnál?
Én már 3 üzletemben csak klímával fűtök. Bevált. A lényeg, hogy mindig 2X akkora teljesítményűt vegyél mint amire szükséged van, mert kevésbé mozgatja a levegőt és jobb lesz a hőérzeted.
tetszik... talán említést érdemelne a különböző anyagok sugárzási jellemzője, minek mennyire komfortos érzetű a hője csak így egyszerűen, nem túl tudományosan fogalmazva.
Esetleg, ha a hybrid kazánok előnyeiről vagy hátrányairól, ha tudnál videót készíteni az zseniális lenne! Köszönjük :)
Szia! Jelenleg gázközponti fűtésem van, nem is akarok rajta változtatni amíg van gáz és engedélyezik a gázkazánt. A kérdésem tehát úgy szól: értelmes megoldás a napelemes támogatással elektromos kazános fűtés abban az esetben ha a kazán elvárt teljesítményét 9 kW-ban határozom meg?
Elektromos kazános verziót csak akkor, ha veszel hozzá pár napnyi backupra elegendő akksit is, amibe alapvetően dolgozik a napelemed. De annyi pénzért már geotherm hőszivattyút is építtethetsz valószínűleg😁
A klímával való fűtés jó lehet az átmeneti hónapokban, de ahogy esik a külső hőmérséklet, úgy romlik a hatásfoka és nagyon megnő az energia szükséglet.
Az lehet, de az amikor -5 fok alatt van napközben a külső hőmérséklet BP belvárosában 1-5 nap/év a többi napon pedig fele energiával fűt mint egy kondenzációs kazán.
Ha olcsó "téliesített" klímát veszel. Egy fűtésre optimalizált klíma -15ben is hatékony. Egyébként Magyarországon a fűtési szezon nagy része átmeneti, igazán hideg max pár hétig van.
Nekünk először van klímás fűtésünk. Hát 56 év tapasztalat alapján a legjobb. Ez a mozog a levegő a legnagyobb hülyeség, mert állandóan bekapcsolva sosem fog erősen fújni, hiszen nem kell neki sosem 18 fokról 23 fokra fűteni. Hangos? Mi a földre raktuk és így semmilyen falat nem rezget. Nincs kémény, nincsennek ronda csövek, gázt sem kellett bekötni. Hagyjuk már, hogy mi az összkomfort, mert egyébként WC a fürdőben sem összkomfort hivatalosan. Ja és sosem szabad lekapcsolni, csak a funkciót kell váltani néha és a hőfokon 3-4 fokot állítani.
Ha kapcsolgatjuk, akkor az inverter tudása nem érvényesül és felesleges volt megvenni. .
1.25 sebességgel élvezhető a legjobban a zene. Hujjé!
Amúgy egy "kicsit" zavaró :D
Egyébként menő ez a Lego-kádár kocka ház, olyan mint a régi Lego ötlet könyvekben volt a 60-70-es években, amikben volt a végén külön építészekenek szánt épületmodellezés is.
Kb mindennel egyet értek amit mondtál, de amikor ezzel az animált Bob Mester fejjel megkérdezted, h "ennyire hülyének nézek ki?", magamban egyből rávágtam, h tulajdonképpen igen😂 (igen, egyébként tudom, h miért van rá szükség ...)
Zsolti,hol lehet ilyen fej-animàciòt talàlni ha èn is videòt akarok kèszìteni?
IPhonennal tudsz ilyet csinalni, amelyikekben van faceID
@@KomKel Ok,koszonom!🙏
Szerintem azért ne felejtsük el, hogy noha a klíma a levegőt melegíti/hűti, az viszont a környező teret és tárgyakat. Azaz klímával fűtve ugyanúgy felmelegszik a fal és felmelegednek a tárgyak, csak természetesen a bekapcsolás után később. Elsőként a levegő melegszik fel, és a falak / tárgyak a korábbi hőmérsékletet sugározzák. Egy klímás fűtés ezért nem olyan hőérzetű, ha lekapcsolják, mert a levegő kis hőkapacitása miatt a környező hidegebb tárgyak / falak "leszívják" a benne lévő többletet. Viszont (pont ezért) egy hideg házba (nyaralóba) elindítani a fűtést, sokkal gyorsabban lesz egy klímától meleg a levegő mint egy felületi (pl. padlófűtéstől). Ezt tapasztalom a saját nyaralómban is, ahol klímás fűtés és elektromos padlófűtés van csak. Mikor a klíma elromlott, a padlófűtést feltekerve szinte nem is éreztünk órákig változást...
Én őszintén remélem, hogy 2033-ra/ig azért olyan vezetése lesz az EU-nak, ahol az energetikai ilyen jellegű támogatása rá lesz kényszerítve a tagállamokra... Felháborító, hogy a nagy zöld átállás címszavának farvizén ki lehet találni, hogy "megbruttóznak" egy csomó embert 😔
padlás szigetelés 25cm.ingyenesen az t is eu irta ki h javuljon a helyzet..
A "megbruttóztatás" a napelemezés teljesen normális menete, az éves szaldó az extrém hülyeség ami kimondottan a pazarlásra és energiahatékonytalanságra ösztönzi a napelemest. Azt kellene falhoz álltani aki eredetileg kitalálta és bevezettette.
Teljesen megtudom erősíteni amiket mondasz. Nálunk radiátoros központi fűtés, kondenzációs gázkazánnal, emeletes, 128nm. Termosztát emeleten 22 fokon, földszinten ilyenkor 20 fok lenne, 24 fokon egy 7kw-os klíma rásegít a fűtésre, H tarifán. A házon 5 centi szigetelés van (így vettük 3 éve). Alsószinten műanyag nyílászárók, fent fa.
Télen a legdurvább -8 és -5 fokos hónapban 37ezer gáz számla 8ezer volt a villany h tarifás része, amikor nulla fok körüli az idő akkor 20-30 a gáz, a h tarifa pedig 5ezer. Póló, szabadidő nadrágos a helyzet.
Az infra a legnagyobb átverés és a legdrágább!
Hali. Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha egy kicsi teret akarunk időnként felfűteni, meg temperálni hogy fagy ne legyen, akkor olajradiátor vagy infrapanelek? (jelenleg olajradiátor van bent, igen tudom hogy sokat eszik, mérem és számolok is...) meg lett említve a videóban hogy az infra panel csak egy irányban sugároz. Van olyan, ahol azt írja magáról a gyártó hogy nem sima a panel felülete és így oldalra is sugározza a hőt. (0,7 m² -nyi felületen a gyártó szerint 7 m² nyi felület van a kerámia kristályos, szemcsés felületnek köszönhetően) Ez menyire lehet igaz? Nem akarok gyártót írni, csupán elméleti a kérdés.
Mindkét eszköz hatékonysága (SCOP / SEER) = 1, vagyis az áramot 1:1ben alakitják meleggé. A különbség h az olajradiátor valamennyit sugároz és a levegőt is fűti, az infrapanel csak sugároz. Itt a helység ismeretében lehet különbség a kettő között (légtömörség, belmagasság ....)
Ha nem is teljesen de mindkettő tulajdonképpen hasonló elven működik, ugyanakkora hatásfokkal dolgozik, ugyanannyi energiából, pénzből tudja felfűteni a helyiség levegőjét és a falait vagy valamennyire melegen tartani. Mivel temperálásról írsz, esetedben nincs semmi jelentősége, hogy az egyik komfortosabb talán, mint a másik. Én itt az ár alapján döntenék.
ha szórja 0,7 helyett 7m2-re akkor egységnyi felületre tizede meleg fog jutni. A fizikát nem lehet megbaszni a COP1 az COP1
olajradiátor + venti
A klímás fűtés nem szárítja a levegőt (sajnos), a forró hőcserélőn egy szezon alatt 0ml víz kondenzálódik ki. Egy normális klímának csendes módban annyi hangja van mint egy jobbfajta PC-nek idle állapotban. Éjjel egy tökéletesen hangszigetelt szobában a síri csendben tényleg észre lehet venni ha megy. A vásárlók 80%-ának nincs tapasztalata a klímás fűtéssel, az ilyen urbanlegendek miatt félnek tőle, hiszen látták a yutubon a szakértő videojában. Egy normálisan szigetelt épület normális klímákkat teljesen komfortos. Az tény, hogy a padlófűtés jobb, ezt nem lehet vitatni. Érdekes egyébként, hogy nyáron az embereket nem zavarja, hogy a klímáknak van hangja és csak a levegőt hűtik.
Jókat beszélsz, és nagy részével egyet is értek. A klímás fűtéshez kapcsolódva, lehet sokakat elijeszt, de egy modern fűtésre optimalizált klíma (hisense energy pro pl) 2 darabbal kifűthető 140, de 200m2 is. Nem hangos, a teljesítménye töredékével üzemel, és ha nem közvetlenül alatta állok, a légmozgást sem érezni. A klímától legtávolabbi szobába is fél vagy 1 fokkal van hűvösebb. A titok, hogy nem szabad basztatni, folyamatosan egy hőfokot tartson. Meg a jó hőszigetelés is 20cm, 3 rétegű ablakok, ha nem is passzív ház, de közel járhat hozzá. Tartós -15 fokban lehet megizzad már, de valljuk be az nem jellemző, hogy a napi középhőmérséklet ilyen alacsony legyen. A levegőt nem száritja számottevően, az a pár perc míg leolvaszt alig mérhető. 50-55% közt van a páratartalom így télen. Átmeneti fűtés, de messze jobban teljesít mint gondoltam. Egy közel 20 éves akkor modern 10cm hőszig, fal/padlófűtés, gázkazán kombó komfortérzetét simán hozza, sőt. Az infrapanelnek egyedüli létjogosultsága ott van, ahol nagyon sokat tartózkodunk, és sok a ki be mászkálás, pl trafik, ott valóban verhetetlen, mert a felmelegített levegőt állandóan kiengedik. 50 fokos infraszaunába is lehet úgy izzadni mint a finn 100 közelibe.
Akkor meg vagy elégedve a Hisence energy pro fűtésre optimalizált klímával? Csak mert mi is ezzel a típussal szemezünk. ;-) Valószínűleg 2 db 5kw-os duál egységes lenne, így 4 helyiségben adná a meleget.
@@rtamasmail Igen, már 3 szezont mentek, kültéri is csendes. Nem fagy le ilyen párás időben sem, csak vékony dér réteg a hőcserélőn persze ilyenkor sűrűbben olvaszt le de nem vészes. Be lehet úgy állítani, hogy szinte észrevehetetlen a működése. Mivel csövezés megvan, lesz egy 16 meg egy 12kw-os szintén hisense höszivattyu "all in one". Egy tesztet csinálok azért, hogy melegvízkészítést kikapcsolom, és úgy hatékonyabb e mint a klímák fűtésre. Nem hiszem, bár alacsonyabb hőfokon dolgozik, ellenben keringető szivattyúk, mire a garázsból emeletre ér bármennyire is jól szigeteltek a csövek veszteség, a 4db klímának a hőleadó felülete nagyobb szerintem mint ha a 16kw-ost visszaosztom szóval érdekes verseny, ha van mérésem róla, felrakom ide.
Hello Kömkel!
Klíma kültéri egységének mi a szakszerű felszerelési menete amennyiben később szigetelve is lesz a homlokzat?
mi eleve hosszabb tartót kértünk a klímához, így később alá lehetett szigetelni
Annyi csővel szerelteted, hogy amikor csinálják a szigetelést akkor le lehessen szedni és visszarakni a szigetelés tetejére. Ez persze kültérinként többtízezer extra költség. Kevésbé profi: felragasztasz egy tábla szigetést oda ahova a kültérit rakják, lehálózod aztán majd amikor megy fel a szigetelés akkor körberakják a szakik vagy te ha te csinálod.
Korrekt válasz. Én voltam az egyik, aki "kötözködött" a klíma miatt, itt minden elmondottal egyetértek. Egy dolgot kivéve :D Az egyik albérletet és apukám családi házát is egyetlen klímával tudtuk hűvösen tartani - fűtésre nem használtuk sosem őket. Ha a klíma belső egysége jól van elhelyezve, és nyáron napközben megy folyamatosan, amikor általában nincs otthon senki, akkor hatékonyan képes megelőzni az ingatlan felmelegedését, estére meg lekapcsolható. Szóval ha vki nagyon pénzszűkében van - és innentől nem Kömkedlhez beszélek, hanem akit érint -, de szeretne vmi hűtést, mindenképpen költs a split klímára, egy 25-30 nm-es helységre méretezett simán hüvösen tudott tartani egy 130 nm-es házat. Én nagyon szenvedni tudok már, ha 25 fok felett van az időjárás, és működött. Nyilván előregondolkozást igényel, és akkor (is) kell üzemeltetni, amikor nincs otthon senki, de ha az anyagi kereteid korlátosak, ez egy működő kompromisszum tud lenni, és messze jobb, mint venni 2-3 mobilklímát, amivel meg egy csomó macera van, a hangjától kezdve, a teljesítményen át, a tárolási problémákig. Megéri a split klíma felára. Még ventillátorokkal irányítottuk a levegőt egyes helyiségekbe, hogy azok is hüljenek. És mondom: működött. Nem ideális, de működni tud.
És a klímánál hangsúlyozom, hogy hagyd napközben menni, hogy megakadályozza a csúcsmelegben az ingatlan és a belső falak felmelegedését. Akkor estére lekapcsolható, és élvezheted a hűvöset, csendben. Ez a taktika télen nem működik, mert a téli éjszakában az épület hővesztesége sokszorosa a nyárinak a nagyobb külső-belső hőkülönbség miatt. Mármint működhet, ha olyan a hőszigetelésed. De ahogy Kömkel is utalt rá, légkondival fűteni, az nem egy túl jó ötlet. Hűteni viszont nem tudsz mással.
👍Klíma nélkülözhetetlen egy háznál. Tökéletesebb ha van hozzá napelem is. Egy 5Kw-os rendszert már 1,6 millióért lehet kapni. Egy klíma amikor beáll fenntartó módba 350-450 wattot fogyaszt. Nyáron napközben akár egy 3Kw-os napelem rendszer is elvisz több klímát röhögve. Tehát ingyen hűti a lást évekig akár 20 évig is amíg tönkre megy vagy elavul. Ha nagyobb napelem rendszert rakunk késő őszig, vagy kora tavasztól, még borús időben is termel annyit hogy legalább egy vagy több klímát elvisz fűtés módban.
Érdemes legkésőbb őszi időszakban kitísztíttatni a klímát, főleg, ha csak nyáron megy, mert a penészgombák jobban elszaporodnak benne, nagyon egyszerű az oka, mert nyáron hűvös nyirkos a párologtató és nem tud kiszáradni. Jó tanácsként írom, én a sajátomat is pucoltam, meglepődtem 1 nyár után. Szerintem azért lehet vele fűteni, de sok mindentől függ. Tájolás, hő megtartó tömeg, szigetelés vastagsága, nyílászárók állapota és beépítési minősége....de igen egy társasházban jobban fog működni. Meg ha fűtésre kell, akkor inkább a japán vonal. Legalább is ez személyes tapasztalat.
"ha olyan a hőszigetelésed." Ez a lényeg. ha nem az utcát kell fűtened akkor a klíma is teljesen jól működik. Ha ahhoz, hogy reggelre ne fagyj meg csutkán kell járatni a gépeket akkor nem jó megoldás, de erre megint nem az a jó megoldás, hogy akkor gázból égetünk el csendesen havi 500m3-t hanem az, hogy szigeteljük a házat.
@@steve_video Adott a házunk, 70nm, 2 szint. Födémen 30cm kőzetgyapot, de csak részben, sajnos egészet nem tudtam fedni idén, így egy rész 20cm-vel bír. Fal poroton (mai porotherm), szigetelés nincs. H tarifa, emeletenként 1-1 3.5 gree klíma. A ház elosztása jó, mert központi részre került 1-1 klíma, szobák felé fúj. Alsó 24-re állítva (de ugye fent méri), minden szoba min 22 fokos, 0 fok és minuszokban esik 21.5 köré, a kieső szobák miatt megy igény esetén pellet fűtés (2 szoba 21.5 fokra állítva, itt kapcsol a termosztát, rendszerint csak éjszaka kér, minimálisan napközben, gyak max 1 zsák/nap, de ház többi része is részesül a melegben), felső emeleten fele annyit nem megy klíma, mert a lenti meleg jön felfelé.
Napi fűtésköltség klímára 1000ft, H tarifával. Erre jön rá a napi 1 zsák pellet, így kb 3000Ft/nap, de ez max december és január, előtte, utána pellett kikapcs. Mivel nincs szigetelve a ház ha süt a nap főleg délelőtt nagyon szépen felküldi a hőmérsékletet a házban, délután már max emeletet, mert a féltető beárnyékol. Éves szint kb 300.000Ft, gázzal 700.000 volt 21.5 fokkal fűtve a ház, nem folyamatosan 22 felett, mint most...
Ha lesz időm és pénzem rá a régi vascsöves rendszert át fogom alakítani kicsit, hogy csak oda jusson melegvíz, ahova muszáj, mert jelenleg majd egész ház megkapja, ami ugye pazarlás, bár így se rossz a rendszer már.
Mielőtt belevágtunk H tarifába, ami ugye nem olcsó számoltunk külső szigeteléssel, egyszerűen nem éri meg megcsináltatni.
11-13 év megtérülést számoltam, ami irreális és ebben még állványozás nincs is benne, ami nálunk... Sztem szakik menekülnének innen, nem ideális a ház kialakítása, helyezkedése hozzá...
H tarifa meg kb 3 év mire visszajön, nem mindegy.
Fűtési üzemmódban nem szárítja a levegőt a többivel egyetértek.
Azért a légcsatornázható fűtéses újépítésű lakást nézőket nem értem. Laktunk A+ lakásban albérletben kb 8-9 éve, valami 10 ezer forint volt az éves fűtési költség és volt 23 fok körül (radiátoros volt de az mindegy, alig néha kellett bekapcsolni)... Ezt a hiányzó hőmennyiséget észrevétlen be lehet küldeni egy ilyen légcs. klímával. Haver is most kapcsolt először fűtést kb. 15 éve épült jól hőszigetelt társasházban, mert 23 alá ment. (persze nem záró szint, alul, felül, oldalt fűtött terek határolják)
szerk: ja és nyáron meg áldanák a hűtését a légcsatornázhatónak, spanyolok is előszeretettel építik lakóparkokba
Milyen típusú, vastagságú volt a szigetelés (illetve a falazat)?
Légcsatornázott háznál vannak gondok ha rosszul van kiszámítva és telepítve. Nem régen egy ismerősök rakattak légcsatornás fűtést családi házban. Nem tudják felfűteni és havi 60 ezer villanyt bevágja. Mi lesz télen?
@@azrael834Hőszivattyúval??? Mekkora lakás?
@@azrael834 Mondjad az ismerősödnek, hogy a légtechnikát hőszigetelni, padlószinten elszívást kiépíteni bitang gyorsan (kürtő gipszkartonból), ha nincs...a légtechnika építőjének a tökét elkapnám első körben.
Üdv, mennyezet fűtésről lesz vidi ? Sajnos a padló nem annyira megoldható , nagy bontàssal jàrna , viszont a mennyezet még megoldható lenne , radiàtoros helyett , nâlunk...🤔
Az nem lesz jó. Ha se a padlót nem fűtöd, se radiátor nincs, akkor CSAK mennyezetfűtéssel az nem lesz jó sehogy sem (fent, a mennyezet alatt 40 centivel jó meleg lesz, lent meg nem).
Én arra lennék kíváncsi hogy létezik e olyan hőszivattyú amit radiátoros rendszerre lehet kötni? Mert akárhány céget kérdek mind mást mond.
Miért ne létezne!? Mind olyan.....az a kérdés,H adott radiátor mellett milyen hőmersékletű előrre menő víz kell a szoba kifűtéséhez? Minél magasabb annál rosszabb lesz a hőszivattyú hatásfoka.
Persze, mért ne létezne. Csak már nem tudja a kiváló hatásfokot megtartani, amikor 60 fokos előremenőt kell csinálni, az hogy mennyire romlik a hatásfoka ilyenkor, az attól függ mennyire minőségi és jól méretezett. Érdemes megnézni az adatlapon a SCOP/SEER mellett h az milyen hőfokra vonatkozik. Igazán jól padlófűtéshez passzol, ott simán lehet fűteni 30 fok körüli előremenővel is.
Hallottam olyat hogy akik radiátoros rendszerbe kötötték, és a padlófűtésre váltás nem volt opció, azzal javítottak hogy nagyobb és ahol lehetett több radiátort raktak fel (pl kiállásnál egy T osztóval annak mindkét oldalára raktak radiátort), nyilván ennek korlátja hogy mennyi hely van. Ugye a padlófűtés azért tud elmenni olyan alacsony hőn, mert a "radiátor" ott gyakorlatilag a teljes alapfelület és több viz is van a rendszerben.
Egy normál hőszivattyú nem csinál eléggé forró vizet , ezért sokkal nagyobb hőleadófelület kellene hozzá, tehát nagyobb radiátorok vagy valamilyen felületfűtés, tehát padló-.,fal-,mennyezetfűtés. Már létezik hőszivattyú R290 gázzal, olyat keressél esetleg. A Panasonicnak van ilyenje például, ezek már tudnak 70 fokos vizet produkálni, az már elég normál radiátorhoz is bőven. De hogy maga a gép adott helyre mennyire drága, mivel jár a beépítése-karbantartása, azt nem tudom.
Mindent rá lehet kötni.
Siman lehet padlofutessel futeni egy 50 nm vagy az alatti lakast kulonosebb rafizetes nelkul ami ez felett van teruletbe azt mar erdemes megoldani gazzal
Magyarország termalvizben gazdag ország!
Egész falvakat,városokat lehetne vele fűteni.
Néhol használják ugyan de csak néhol,
Mert irgalmatlan beruházást igényel, és ha szarul csinálják, nagy kárt is tud okozni.
@@ViLLaMVaDaS2Szolnokon víz és csatorna művek tulaja a ceg melett epitett oriasi lukszi mukszi ingatlant 20 25 éve otr termál vízzel fűtöttek még a medence is.... és minden márvány volt :)
Na ez tök, jó mert tényleg kiegészíti a másikat, ahol csak a matekot elemezted. Mint itt is elhangzik azért rossz mert a vevők 80%ékának nem tetszik. Persze azért fel lehet tenni a kérdést a palás videód után, hogy ha a vevők 80%ékát nem zavarja a porladó pala, akkor azzal meg nincs baj?
Mivel írtad, hogy infrát dícsérő posztot csak olyanoktól kapsz akik ezzel foglalkoznak, had dícsérjem én is, semmi közöm nincs a kereskedelméhez. Nálunk mindkét gyerekszobában van. Tök jó mert melegíti a padlót és így ha a padlón ülnek nem fáznak fel. Az egyik gyerekszobában kiegészítő fűtés a másikban egyedüli fűtés, előbbi 300 utóbbi 400 Wattos. Mielőtt letiltasz mert a fizikával ellentétes, fonos tudni, hogy ahol egyedüli fűtés az a szoba szenvicsben van, tehát minden oldalról fűtött heiség van. Ez egy nagyon jó megoldás a távfűtés kiegészítésére, mert így nem függünk a távhőtől, a fűtési szezon kezdetét és végét illetően. Igen ha meghajtjuk tudunk 20 ezres számlát csinálni, pl a radiátort szelőztetés után elfelejtjük visszakapcsolni stb, de nagyobb hülyeségekre is elszór pénzt az ember ha a gyerekéről van szó. Szóval a matek az szívás, de ettől még ajánlom mindenkinek aki panelben kisgyerekezik.
Nálunk klíma van a gyerekszobában(is) meg egy szőnyeg. Nem fáznak fel.
Nem beszólás, de ezzel a válasszal csak megerősítetted Kömkel-t😅
A videóban elhangzott, hogy alacsony fűtés igény esetén van létjogosultsága, az elektromos fűtésnek ami nem feltétlen kell, hogy az egész házra érvényes legyen, hisz a leírtak alapján neked van egy ilyen helyiséged az ingatlanon belül, ami körbe fűtött helyiségek vesznek körül.
Ha ugyanezt az ingatlant felszerelnéd annyi infrapanellel, amennyi ezt képest kifűteni nem hiszem, hogy ugyanúgy dícsérnéd az infrapanelt legalábbis a fűtésköltségeket nézve.
Bár nem biztos hogy releváns amit írok, de teljes házfelújítást végeztem 2023 telén és vakolás miatt hősugárzóval fűtöttem a teret ( nettó 70nm 2.7 m magasság homlokzati szigetelés nélkül). 1 hétig ment a az összesen 7,5 kW teljesítményű hősugárzó és 51 ezer forintos számla jött ( átlag -2 fok kornyékén volt a hőmérséklet legalsó értéke.)
Most az idén beköltöztem, homlokzati hőszigetelés csak jövőre lesz és a padlófűtéssel, kondenzációs gázkazánnal 13 ezer forintos a számla (21,5fok) Szóval de! Nagyon igaz amit Kömkel ír, és csak speciális esetekben ÉRDEMES használni! Köszönöm, hogy végig olvastad😊
Mi úgy használjuk a fűtést, hogy szobánként van h tarifán klíma. Nappal ezekkel fűtünk már ha kell mert szigetelt a ház és túl sokat nem mennek igazából de éjszakára ott a radiátor gázról. Igazából mi így elég sokat spóroltunk de csak elektromosan nem fűtenék.
Azzal egyetértek, hogy a klimás fűtés miatt a lakás nem minősül összkomfortosnak. Klimás és egyéb egyedi fűtési móddal csupán komfortos a lakás. Azzal viszont nem értek egyet, hogy ez az ingatlan értékesitése során hátrány lenne. Azt sem értem, hogy a vevők 80 százalékának mi a problémája a klimás fűtéssel? Egy korszerű, ventillátoros gázkonvektornak is kb. akkora zaja van, vagy még nagyobb, mint egy klimának. Tapasztalatom szerint, a fűtés terén sincs nagy különbség a klima és a gázkonvektor között (B 30-as falazat + szigetelt lakás).
"Egy korszerű, ventillátoros gázkonvektornak is kb. akkora zaja van, vagy még nagyobb, mint egy klimának"
Na ja, csak a gázkazánt az ember nem a hálószobába rakja. Ergó normális esetben a gázkazánt az ember éjjel nem kell hallgassa.
A klíma hőérzet kapcsán szerintem nem a szigeteletlen,vizes kádárkockából kellenee kiindulni. Mi kis alapterületű házban élünk,de a falak és az ablakok passzív ház szintűek. Tavaly -8fok volt éjszaka,mikor a fal belül22,a bejárati ajtó üvege 21fok volt! Modern klímával H tarifával átlag 3500ft/hó a fűtés!!!
Szerintem ez baromság. Klímával is ki tudom fűteni normálisan a 80nm vertfalú házat. Nem hidegburkolat van a padlón, hanem 22mm-es hajópadló. Baromira nem fázunk, két gyermek mellett is simán vállalható.
Az emberek túlnyomó többsége azt hiszi, hogy az pl az 5kw klíma annyit fogyaszt óránkênt.
fb-on hány klimás hirdetés alatt olvastam, hogy az okoska kiszámolta, hogy a 3,5es klimák napi 84kwh áramot bezabálnak és amikor jelzed neki, hogy kicsit el van tévedve akkor kiröhög és mert ő jobban tudja, hogy olyan, hogy hőszivattyú az nem is létezhet mert hát fizika meg energiamegmaradás :)
Kedves Honfitársaim!
A legtutibb fűtés a padlófűtés,gázzal.Akinek ez van,soha nem adná oda másért!Ja,és havi húszból kijössz/120m2 háznál/.Nem hazudtam,komcsi!
Elfogadom, én is így gondolom. Kérdés meddig teszik elérhetővé a gázt és a gázkazánt?!
1 éve van nekünk is. imádom h leülök játszani a gyerekkel es jó langyos a padló. mindenhol jo a komfort nem 20 fokos wc be megyek be. 35 fokos vízzel kifűtöm a 100nm. van 1 klíma a nappaliban neha asszony bedurrantja szellőztetés után meg reggel megy kicsit. én utálom h pld átmeneti időben ott sustorgott es mozgatta a levegőt még silent módban is.
Ez addig "tuti" amig tudsz venni olcsón rezsicsökkentett gázt. Ha ki kellene fizetned a földgáz valódi árát (ez most olyan 300Ft/m3 körül van bruttoban kiszállítva a kazánodig), már rohannál is hőszivattyút telepíteni.
Klíma kültériknek irtózatos hangjuk van már 0 fok körül. Lehet hogy egy tömör, nehéz mintafalon "laboratóriumi körülmények" között egy felsőkategóriás márkás gép jól elviselhető, de még életben nem tapasztaltam meg ilyet. Komfortban a legutolsó helyre sorolnám a klímás fűtést, annál csak az rosszabb amikor nincs, tehát kényszermegoldás. Elektromos fűtés célszerű lehet kisméretű x-50nm2, jól szigetelt, jól benapozott ingatlanba, ill. fa vagy más könnyű falazatú nyaralóba ahol alig használják. Nálunk társasház központi kazános, tavaly a legmagasabb fűtés számlám 7000Ft volt a 70nm2 lakásra. Aki lakást vásárol kifejezetten ilyen ingatlant keresnék, komfortos, olcsó és nincs a lakásban bent gáz, kazán karbantartás nem egyedüli költség hanem több lakásra oszlik szét, nem foglal lakásból értékes helyet.
Szarul telepített és/vagy szar klímáról beszélsz. Minden oldalról körbefűtött társasházi lakások fűtésszámláját felesleges mutogatni.
Nekem csak klímám van és igaz hogy nem melegíti fel a falakat!! Ahogy kikapcsolom a klímát 10 perc mulva hideg lesz.
Mert nem megy eleget....
Hja, hőszigetelni kellene....
És nem kapcsolgatni a klímát ki-be. Fűtésszezon elején felkapcsolni és a szezon végéig úgy hagyni. Gondolom a gázkazánt-konvektort sem kapcsolgattad ki-be.
Nem tudom, hogy lehet az. Én üzletben klímával fűtök, de csak napközben. A íma úgy van beállítva, hogy 2 órával zárás előtt lekapcsol és akkor 22-ról 19,5-re hűl ilyen időben. Reggel pedig nyitás előtt 1,5 órával indul és így nyitásra 20 fok felett van.
Szigeteletlen ház és ventilátoros hősugárzónak használt klíma. Tipikusan elbaszott felhasználási mód, tankönyvi példája a 'Hogyan ne fűts klímával" témakörnek.
Végre egy korekt elemzés !!! Sajnos minket is hülyéknek ,maradiknak tartanak mikor lebeszéljük őket ,és ha hőcserélő akkor eggyértelműen a víz ,víz vagy a föld víz mellet kardoskodunk. Hoszútávon itt nyer a befektető nem a légvárakon !!
Befektető biztos nem nyer rajta, kb soha meg nem térül...felhasználóként biztosan jó műxik, csak az árát ne kérdezze senki.
Szia!Klímás fűtést az válasszon,akinek szépen vastagon és jól szigetelt háza van.Ha nem ,akkor semmit nem ér a klíma= éppen nem fagysz meg.MÍNUSZ ködös időben is működik,csak rossz hatásfokkal,ilyenkor egy hősugárzó is jobb...Zajos,kattog,pattog,időnként leolvaszt,zabálja az áramot...Atmeneti időszakra tökéletes,téli fűtésre nem.
Ugyanmár, 22 éve használok klímás fűtést lakásban és üzlethelyiségben is, soha nem volt hangos és nem pattogott. Rendes klímát kell venni, nem dupla nonamet és nem lesz vele gond, Daikin, Toshiba, Fischer. stb, de manapság már jók a nevesebb kínaiak is, mint Gree, Syen, stb
Egy hősugárzó soha nem lehet jobb, egy olcsó szar klíma is tud COP2-t minusz pár fokban míg a cekász az mindig COP1. Egy fűtésre optimalizált klíma meg -10ben is COP3 vagy jobb és -10 alig van 1-2 napot egy évben.
@@tamassonkoly8572 a Syen az Gree almárka, a Fischer nem gyárt klímát, olyan van hogy Fisher de az megint nem gyártó csak egy magyar matricázó cég ami Gree/Midea/TCL (mikor kivel sikerül jól szerződni) klimákat cimkéz át, a terméknév semmit nem árul el a gyártóról.
Az infrapanel nem úgy melegit mint a soptlámpa, hanem szorja a a surárzást minden irányba. Nézz utána inkább.
Szigeteletlen vályogfal?? Az minimum 50-60 cm vastag!!! Két gallyal kifűtöm!! Nem bántásként de a mostani mérnökök a töredékét sem tudják mint mint 100 éve egy kőműves!!
2 gallyal kifűtőd 14fokosra. 60centi vályogfal épp egy hajszállal jobb hőszigetelő mint a szigeteletlen B30as tégla. 12centi kőzetgyapotot kell rátenni, hogy megfeleljen a mai kötelező minimumnak.