Прегряването на IT сектора в България - Иван Ванков (gatakka) / DEV.BG All In One 2019

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 лис 2019
  • Защо IT пазара в България прегрява?
    До какво може да доведе това?
    Какви са възможните опции?

КОМЕНТАРІ • 76

  • @dowhatyouwant6856
    @dowhatyouwant6856 4 роки тому +17

    Браво gatakka !! Гледам го още от времето когато качваше видеа с жълтата тениска в личния си youtube канал.

  • @bgdomainer
    @bgdomainer 4 роки тому +8

    Аз като човек посещавал кръжоци и намазал от "онова" образование не споделям големия ентусиазъм на Гатака по "онова" образование. Доста повърхностна лекция, в която липсваха важни теми като развитието и спомагането на собствени ИТ компании в България, които са по-добра възможност за запазване на бг еко системата от програмисти. Иначе тенденцията е факт и за мен тя е нещо много положително, в момента куцо, кьораво и сакато учат за програмисти "щото там щяли да почнат директно на 3000 лв. заплата". Благодарение на тази тенденция ще останат наистина добрите и подготвени кадри.

    • @dizza213
      @dizza213 4 роки тому +5

      Ама КАК ТАКА!??!? Ти не знаеш ли, че "онова" образование е било най-добро от всички на света?!?! По-добро от на Русия...от на Китай!!! Не ми се пуска видеото да гледам на коя минута я беше изръсил тая простотия, но беше велика. С лека ръка зачеркна образованието на целия Запад, за сметка на мужиците и китайците :)

  • @peteriliev
    @peteriliev 3 місяці тому

    Бях за 5-6 години в сферата на визуалните изкуства/3D моделиране, в България и на 90% нещата засегнати в лекцията са абсолютно валидни и в този сектор.
    Все си мисля, че трябва да има някаква образователна стратегия в Държавата, за да сме подготвени за бъдещите промени и най-вече интегрирането на AI

  • @johnk7216
    @johnk7216 4 роки тому +13

    Respect! Ванката - точно - ясно - без заобиколки ... велик !

  • @EvellinDichev
    @EvellinDichev 3 роки тому +2

    gatakka си е gatakka... още от едно време си беше 10 години напред и сега пак продължава. Браво човек!

  • @sashogeorgiev9784
    @sashogeorgiev9784 4 роки тому +12

    Ами нека започнат фирмите да отиват към други части на страната. България не е само София, Пловдив, Бургас и Варна. Има много хора които според мен с радост биха си останали по родните места и са качествени. В София 3к заплата може и да се вижда малко на Senior, но на страшно много други места тези пари ще са ти предостатъчни за всичко.
    Не знам може и моята логика да е погрешна в случая, но си мисля, че ако Outsource-нем Outsource-инга от София и може и да се получат нещата :)

    • @silversurfer1707
      @silversurfer1707 2 роки тому +3

      Тук съществува факторът, че (поне в началото) надъханите млади програмисти няма да искат да живеят в Сунгурларе или Исперих (без да се обиждат градовете, само за пример). Качеството на живот в малките градове не се равнява на това в големите. Да, по-евтино е. Но, най-просто казано, няма толкова неща за правене, по-скучни са. А животът не е само работа и 💵. По мое мнение ще са необходими поне едно 5-10 години, за да може един малък град да разрастне икономически на база на дошлите нови програмисти. И те трябва да живеят там като пионери, с идеализараното съзнание, че няма да могат да се наслаждават на толкова житейски преимущества както в големите градове.

  • @TheGramadarev
    @TheGramadarev 4 роки тому +7

    А QA here - за да повишим качеството, трябва да бъдем "минималисти" в това от какво разбираме, т.е. да не се опитваме да знаем 10 неща на базово или дори средно ниво (които прилежно биват описани в CV-то, с цел да паснем на повече и на по-големи компании изискванията, които в крайна сметка ще останат леко излъгани), а да сме най-добрите в едно-две неща максимум. Това ще доведе до по-голямо удоволствие от работата ни, след като сме разрешили и най-заплетения случай и съответно ще сме търсени именно заради това (заплащането също е по-добро за по-тесни специалисти). Колкото по-фокусирание сме в една област, толкова по-голям impact можем да направим - за всяко нещо е така, IT сферата не е изключение.

  • @strahilprimedivision8718
    @strahilprimedivision8718 4 роки тому +2

    Добра лекция!

  • @mr.v3950
    @mr.v3950 4 роки тому +9

    Загубих 24:47мин от живота си! Ванката не го познавам и не бях го чувал ама спокойно мога да му кажа да вземе да се гръмне. Пожелавам уЗпех на всички компании, който смятат, че кодът няма значение. Как па на един не му хрумна до сега, че на цялата тая паплач дето се е накордила да смуче около хората дето реално правят кинтите трябва да и се сложи край. Product owner, customer happiness намкво си, SCRUM намкво си, Delivery lead и от сорта, HR-и, 99.99% от заглвията вкючващи думата мениджмънт вземат пари колкото писачите на код, а някои и повече. Те са прегряването! Ясно е, че по трудния начин ще се разбере това но за радост е неизбежно. Всички тия статисти със завъртяните заглавия трябва да бъдат трансформирани в една едничка позиция "Administrative Officer" и да получават заплата, като за секретарки. Докато хората който не могат да свършат работата. не знаят кое как и което е по важното никога няма да могат да я свършат, са на по високо в йерархията нещата няма да са добре. Във всяко производство работата се води от технолог. Не знам защо в IT-то решиха, че може да е от хора без хабер от това, което се произвежда.

    • @ivankirov6562
      @ivankirov6562 4 роки тому +1

      Най-смисленият отговор дотук. Не само, че тая орда около програмистите задушава... Тя откровено пречи на програмистите.

  • @LyuboM744
    @LyuboM744 4 роки тому +11

    на тоя пич "Гатака" преди време бях гледал лекциите му по PHP. Много добре обяснява и много хубав изказ има. Определено е интересно да се слуша, но не съм съгласен, че заплатите са "прекалено" високи. Да не говорим, че направо са си ниски, сравнени със същите позиции на запад (че и на изток). Той визира заплащането на старши програмистите. Ами какво да ви кажа, и аз съм старши програмист, но знам защо заслужавам тези пари. Гатака пропуска да обясни на масовата аудитория какво коства на един senior developer да стане такъв. Това са години образование, математическа гимназия, технически универсистет, работа по фирмите, една дузина проекти минали през ръцете ми, един куп технологии, които съм изучил и които продължавам да изучавам. Хиляди часове пред компютъра (само мониторът ми вкъщи е на 28000 часа от 2007-ма до сега) прекарани в разработки...
    Изведнъж идва някой, минава интервюто му, показва му потенциала който има и той ще си помисли (бреййй много пари иска)... ами не е много пич, при положение че получаваш този кадър на готово. А, ако ти е висока цената огледай пазара, щом хората ги плащат тези пари, значи знаят цената на този труд. Не случайно в България идват толкова много чужди компании - много добре си го обяснил във лекцията, ние сме добри и имаме аналитично мислене, правим всичко професионално, предлагаме подобрения и на всичко отгоре сме отлични програмисти. В България има около 60000 кадъра в ИТ сферата, от тях senior devs да са не повече от 15-20 хиляди. Не можеш да хванеш който и да се да ти върши качествено работа. В Китай има 1000 пъти повече население, но и там всички най-добри са ангажирани. В Индия - също. Светът се дигитализира и от качествени програмисти имат нужда навсякъде. Ако не ти харесва цената на труда, друг ще се намери да я плати. А ти можеш да намеш и джуниъри за по 800 лв, но реално искаш ли го? ...

    • @atanasmarkov9016
      @atanasmarkov9016 2 роки тому

      Не си разбрал основния проблем. Цената ти на пазара не зависи грам от качеството ти. Фирмата те продава на някаква ставка 30-50$(По разни доклади на аутсорс асоциацията съм видял 25-35 евро.) на час. Няма как да те продаде на двойна цена, защото обявява на клиента, че продава синиъри с високо ниво на тези пари. Печалбата на фирмата е само, ако продаде двама или трима вместо един. Ако си супер специалист и влачиш проекта, като им даваш свободата да наемат джуниър на половин заплата и да го продадат за синиър, то може да ти дадат малко повече, но ти да вършиш всичко. Но като цяло схемата е тип продажба на чували с картофи без значение 1-во, 2-ро или 3-то качество. Печели се от количество. Даже уменията да избуташ проект сам за седмица, ако петима ще го правят година и няма да тръгне, всъщност са противопоказни- клиентът ще плати седмицата и после няма приходи.
      Та в аутсорс пазар не може да търсиш повече пари. Сравняваш заплатите в страните, които аутсорсват към нас. А те защо го правят и се занимават с ниско качество, липса на контрол на място и т.н.? Отговорът е лесен- ПЛАЩАТ ПО-МАЛКО и ниската цена компенсира другите разлики.
      Та Гатака е прав. За чисто технически позиции без добавена стойност като управление на проекта, сам да знаеш как от прост разговор с клиента да планираш проекта и да стигнеш до крайния продукт, какви ресурси са ти нужни, кои технологии да използваш, за да си на минимума като усилия и време, но да работи с нужното качество, и т.н. просто маймуни по света има много.
      И, не, познанието на фреймуърк, патърни, купища езици, писането на красив код не дават тази добавена стойност. Кодът може да е 1000 реда метод адски увъртян, но написан за два дни и работещ стабилно. Може да е 20 класа, красив с методи по 2-3 реда в руби стил и грам да не работи или да се прави година, за да се стабилизира, тества и т.н. Вторият за клиента е загуба на пари- загубени са месеци приходи, плащани са месеци повече пари, може потенциалът за нов бизнес да се изгуби, защото друг е изкарал по-рано продукт. Клиентът не слага кода разпечатан на стената да си го гледа, не се интересува от патърни и технологии, а от това да работи и да изкарва пари възможно най-скоро.
      Просто у нас хората не разбират още, че добавената стойност на техническото лице е ниска. За нашия стандарт е огромен доход спрямо масата. Но това е просто от беднотията в държавата и ниските доходи. Не е свързано с повече качество на техничаря. Той е работник на конвеер.
      Ако искаш повече заплата, начинът е да минеш някак в по-скъпите услуги със ставки 100, 200 евро на час. Тези консултанти, обаче, даже не са архитекти, а са бизнес ориентирани специалисти с познания в програмирането, които дават идеите как да се организира работата на ония на конвеера. Такива специалисти у нас почти няма и фирмите ни няма и как да ги изградят в общия случай, защото клиентите най-масово си ги ползват от техните страни и просто ги пращат на скайп срещите с нашите екипи да гледат как се оправят нашите "маймунки". Знакът, че сме минали някъде нивото на общаците би бил, ако при голям проект(не нещо с 2 апита на кръст) с цена милиони вместо стендъпи с клиента по нощите се получи клиентът просто от време на време да пуска някоя заявка, че му харесало нещо и може ли да стане, а екипите даже да не са и чули и видели човек на клиента. А да познаем колко такива фирми имаме в аутсорса. Около 0.

  • @orlinkanev2874
    @orlinkanev2874 4 роки тому +6

    Oсновният проблем се крие в заглавието на поста. Слага се знак на равенство между ИТ-сектор и програмиране. Точно това ще срути цялото ИТ в БГ, когато се спука балона, надуван отвън. Защото в нормалните държави, ИТ обслужва (автоматизира и оптимизира) процесите в РЕАЛНИЯ сектор. В БГ няма реален сектор или е контролиран от чужди компании, разбирай от чуждо ИТ. Държавният сектор и държавното ИТ са трагедия. И какво остава? Програмирането в БГ е част от дигиталната икономика, която ще се спихне в миг при първия черен лебед. Не че ще изчезне, не. Но ще се свие многократно и изчисти от всичките измислени проекти с единствена цел - игра с борсови котировки и себепродаване на по-голям. Всичките тези пъблик клаудове ще се спихнат също в миг. 30 години ни надуха главата, как общото било комунизъм, а частното е свещенно. А сега ни пробутват идеята за икономика на споделенето - това комунизъм ли е?! Българското програмиране е в 90% от случаите едно черноработничество (без да визирам несъмнено високото ниво на много кодери) - най-ниското ниво в международното ИТ разпределение на труда, защото не създава краен продукт и не обслужва реален сектор. Останалото са кол-центрове с преводачки, представени за ИТ. ОК, ама колко са хората в БГ, които познават технологиите на всички нива и знаят не КАК, а ЗАЩО това фунционира така? Така че, не заплатите са проблем, а фактът, че конюктурата ще се промени рано или късно и ще слезем от виртуалното на грешната земя.

    • @aryslown8424
      @aryslown8424 4 роки тому +2

      Най-смисленият и задълбочен коментар. Това се опитвам да обяснявам всеки ден, че ИТ не е задължително програмист и че аутсорсинг програмирането не е индустрия, а работа на ишлеме, която рано или късно ще приключи, когато се открие по-евтина дестинация от България.

  • @shtiliyan1
    @shtiliyan1 4 роки тому +28

    Разделям лекцията на 2 части - инженерна и финансова. Инженерната е над световно ниво. Финансовата е пълна глупост, произтичаща от желанието за голяма печалба, без да се правят големи разходи. Иска държавата да създава кръжоци и да обучава кадри, които да работят във фирмата му. А с какви пари ще се плаща на учителите в тези кръжоци, след като в БГ има ниски данъци? В нормалните страни фирмите плащат за това, въпреки, че данъците са над 40% за големи приходи, а в БГ при 10% данък иска да наема обучени работници.

    • @pav719
      @pav719 4 роки тому +3

      Напълно съм съгласен

  • @biserd
    @biserd 4 роки тому +5

    Много хубава лекция. Дано повече хора я чуят и осмислят.

    • @valerivalirian4320
      @valerivalirian4320 4 роки тому +13

      И кое й е хубавото? Сбирщина от недостатъчно анализирани или откровено неверни твърдения, тотално сбъркана философски цялостна позиция по въпроса. За пръв път чувам, че сме конкурентни за аутсорс заради добър мениджмънт ноухау, а не заради кадърни програмисти. Щели някакви тавани да се достигат от индексиране на цени, тези тавани не подлежат ли на индексация също, или са фиксирани. Логически глупости от сорта на "40% жени IT...причината -били добри програмисти". И то след като си се опитал да демонстрираш колко си политНЕкоректен с изказване как арабите предпочитали да се молят, не да развиват технологии...да не гояорим, че си противоречи 3 изречения по-късно като твърди, че няма по-умни нации. Да хванеме да върнем кръжоците , за да правим 20 годишни синиъри като в неговата фирма очевидно, деца лишени от детство и младежки живот, то се едно може да стане, това са единици...Част от свободния пазар е това , като искаш аусорсвай за Африка, давай...

    • @valerivalirian4320
      @valerivalirian4320 4 роки тому +3

      ...а не да плаши гаргите, че ще избягат аутосорс компаниите. Трябвало Мак, офис и проджект мениджъри да ни пазят от клиентите, както вероятно и един куп паразитни позиции,само да назначим жена си ,парите да са пак вкъщи, и да пълним статистиката за жени в IT сектора. В ерата на чудесни софтуерни академии, програми за работа с деца, говорим за кръжоци.

    • @valerivalirian4320
      @valerivalirian4320 4 роки тому +3

      Решение било да се върнем до нисък стандарт отново. Ами да, обаче трябва също да спрат интернет и да затворим границите, защото иначе няма да остане нито един програмист в Бг.

    • @valerivalirian4320
      @valerivalirian4320 4 роки тому +4

      @TheKolobur88 не знам какво точно се опита да кажеш, но... Точно с това негово изказване нямам проблем. Има доза истина, изказва лично мнение ок. Според мен е генерализация, в една Турция или Иран вероятно е пълно с добри специалисти и има силна технологична индустрия. Но не ми е ок , когато претендираш за антисистемност в изказа си, при положение, че после правиш серия от политкоректни, и даже политпропагандни твърдения (жените в IT сектора, генерализации за народопсихология и сапуни, противоречия, леви идеи). Защото там вече ако приложиш тази аналитичност, за която човека претендира, примерно темата за колко са добри жените в програмирането, колко е велико , че има толкова заети в IT, ако се разровиш ще се разхвърчат конски мухи. Обаче с малката подробност, че на него ще спрат да му дават близалки и да го канят по събития. Ми тогава не претендирай за политНЕкоректност според мен, защото не си. Цялата му развита теза ми звучи малко като "Нешо тия програмстчета се помислиха за добри , спряха да работят за просо, вече по-трудно да плащам на жена си QA дето цъка по бутончета, и на сестра ми скръм мастъра(язък за сертификата й от унибит), а добре, че сме ние да избутваме проектите, кода не е важен...дай да почнем да наемаме други маймуни от Африка или си внесем виетнамци, че идва апокалипсис и аутсорс компаниите ще избягат... междувремнно колко беше яко образованието по соца (още едно потупване по гърба, браво) ...."

    • @FNIF2
      @FNIF2 4 роки тому +1

      Що за глупости?? Нямало хора?!? Не хора, никакво производство няма у нас!! Защото го унищожиха!! Ние сме управлявана отвън колония!! Оттук се изнасят само суровини! А не готови продукти! В чужбина нямат интерес ние тук да се развиваме, да сме добре и да произвеждаме нещо конкурентноспособно у нас! Никой не иска да има конкуренция в наше лице! Точно обратното! Искат да внасяме всичко отвън!! Изклаха дори домашните животни на хората...

  • @rioterism
    @rioterism 4 роки тому +7

    Хубава лекция, но този господин освен визираната работна сфера дали е забелязал какво се случва с други сектори и професии в България?! Значи ,ако не си програмист или IT специалист, все тая какви образования имаш, какъв стаж, опит и умения имаш - работиш и гниеш за заплата между 800-1200 лева, това не е нормално. Понеже в доста от случаите - продукта от дейността на IT специалист не е от тези, без които обществото ни не може (справка - с изключение на последните 10-15 години - целият период на съществуване на човечеството преди това), но има други важни дейности и професии, за които би трябвало да се дават по-адекватни заплати, а не всички да бягат понеже, ако не си IT - трудно.... А някои все още искаме да живеем в родината си.

  • @cchristoff
    @cchristoff 4 роки тому +4

    Изгледах видеото от-до на един дъх. Действително темата е "гореща", но представянето и дори подбора на фразите е спорен. Съгласен съм, че ПМ, аналисти и тн са overhead на труда на програмиста, но и че без тях и екипни усилия няма как да има успешен проект.
    Пазарът е нормално да се развива. Работодателите трябва да налагат правилното темпо и да си ценят кадрите, разбира се с подкрепата на държавата, която държава е в около 1989 г. Все още. Само се замислете ако се дигитализира както трябва България (системи, процеси, дигитална идентичност и тн) - освен че в краткосрочен план ще има работа за поне 5 фирми, ще има ползи за всеки гражданин в дългосрочен план от оптимизация и спестено време. Ето ти един продукт, за който не трябва ядрена програма.
    А относно 5-те хиляди лева - това е средна заплата за западна Европа. И? Процесите са много по-глобални от малкия и беден пазар в БГ. Като толкова сме прегряли да се сравняваме с тях и САЩ, а не с Украйна. Добавената стойност идва от знания и опит.

  • @AstroSardaukar
    @AstroSardaukar 4 роки тому +7

    Много добро!

  • @valerytodorov
    @valerytodorov 4 роки тому

    Поздравления за лектора - адресира много важен проблем, който мнозина все още подценяват. Според мен, този проблем засяга не само ИТ сектора, но и цялата аутсорсинг индустрия в България и е много по-сериозен, отколкото на пръв поглед изглежда. Мисля, че самият бизнес модел по дизайн се крепи на използването на джуниъри, и в него няма място за синиър професионалисти, освен като обучители и ритачи на з@дници. За това мнозина от тях са принудени след време да търсят по-тучни пасища, а това е огромно разхищение на ценен човешки ресурс. Проблемът ще се задълбочава заради поевтиняването на конкуренцията и автоматизацията на много от процесите. И трите предложени варианта за решение, според мен, са нереалистични в близко бъдеще и оставам песимист по въпроса. Не бива да надценяваме мениджърския си и организационен потенциал, особено ако той трябва да бъде прилаган извън нашата (твърде специфична) бизнес и културна среда.

  • @nofreenamestoreg
    @nofreenamestoreg 4 роки тому +4

    Все едно да слушаш финансист да говори за код на java, Иван Ванков е технически човек и твърдо икономиката и пазарите не са материята му.
    Отделно определено има доста свит мироглед, от които идват едностранни и плоски генерални умозаключения. Проблемите, за които говори ги има, но представените от него причини и следствията са различни от действителността.

  • @Decoybg
    @Decoybg 4 роки тому +1

    Не съм съгласен че не можем да бъдем продуктов пазар. Иначе както винаги силен Гатака.

  • @ulichni_gangsteri
    @ulichni_gangsteri 4 роки тому

    Мда... много добър анализ! Евала!

  • @tchipilev9
    @tchipilev9 4 роки тому +22

    Имам 9 години опит в IT сферата. Абсолютно същите глупости съм ги слушал от поне 5 различни мениджъра в 5 различно компании. Респект към личността на лектора, но тези неща минават на хора който са работили в една единствена компания и не знаят за какво става дума. Не е вярно, че не може да сме продуктово базиран пазар защото има множество по-малки продуктови фирми който също плащат доста добре. Последно тия тъпотийй че успеха на продукта не зависи от качеството на кода може да ги каже на програмистите в google . Тука спирам видеото защото тоя човек очевидно защитава някакви частни негови интереси :) .
    P.S.
    Естествено качеството на продукта зависи от всички участвали в неговото създаване вкл. и мениджмънта, но да изкл. с лека ръка качестото на кода е нещо което води до разликата между Chrome и IE ;) например :)

    • @IvanVankovGatakka
      @IvanVankovGatakka 4 роки тому +9

      Аз съм лектора от видеото. Не може пазарат ни да е 100% продуктово базиран, това е тезата ми, и може би не става ясно от лекцията. Сравнението между chrome и IE е добър пример, как мениджмънта на един проект го съсипва. IE е бъгав не заради лоши програмисти, а заради гонене на на корпоративни цели. Само не ми казвай, че в MS всички програмисти са некадърни, несериозно е. А просто за информация, работил съм в повече от 1 компания и съм с повече от 20 години опит, ако това има някакво значение.

    • @dobromirpetrov-goodpeace-t9046
      @dobromirpetrov-goodpeace-t9046 4 роки тому +6

      @@IvanVankovGatakka Абе то ясно че си лекторът, но защо кръжиш на сцената като лъв в клетка? И защо не си взе поука, че имаш детско разбиране по отношение на архитектурното строителство? С цялото ми уважение към твоите "20 години" програмиране трудно ти изслушах философията.

    • @ventsislavpopov6446
      @ventsislavpopov6446 4 роки тому +3

      @@IvanVankovGatakka Малко излъга тука с тия 20 години ама айде :)

    • @batboyko
      @batboyko 4 роки тому +4

      Лекторът говори много точни и полезни неща. Уви, малко хора го разбират. 1) не говори глупости, това че не го разбираш е твой проблем 2) за да правим продукти за себе си, значи да сме богати, а ние не сме. за това работим за другите 3) успехът зависи от качеството на кода, обаче по-важно е управлението на проекта. с други думи кой ти е по-важен бачкера дето бърка цимент или бригадира? ние сме далече от общаците, но е горе долу добро сравнение.

    • @dobromirpetrov-goodpeace-t9046
      @dobromirpetrov-goodpeace-t9046 4 роки тому +2

      @@batboyko лекторът обясни как се чертаят "7 успоредни една на друга линии". Нито е с 20 години програмиране, нито се е постарал поне мъничко да прилича на нормалните лектори. Всъщност няма да ти доказвам, че с мат'триал трето качество не може да направиш продукт с екстра качество. Сей Гуд Бай.

  • @blader40
    @blader40 4 роки тому +1

    Gatakka президент .. оправи я тая държава

  • @freshboy1782
    @freshboy1782 3 роки тому +1

    Мъж който е орисан да прави пари от бизнес, а не може по друг начин да ги прави, но е зависим финансово от родителите си, които са от простолюдието, какво да направи, за да има почтен и доходен бизнес ?!

  • @jamiemirror
    @jamiemirror 3 місяці тому

    И къде е Гатанка сега?

  • @nkazmin
    @nkazmin 3 роки тому +1

    Абсолютно не съм съгласен, че ИТ сферата в България не може да мине от аутсорсинг към продукти. Имаме свободен достъп до най-големия пазар в света - ЕС, а заради аутсорсинга се научихме как да създаваме продукти със световно качество. Имайте предвид, че на държава, която е 7 милиона, не и трябват компании от мащаба на Гугъл и Юбър за да е богата. Кажете ми една огромна компания от Австрия например? Нишови компании за по няколко стотин милиона изобщо не са интересни на трилионните корпорации, където играе гео политика, а могат да бъдат доста добър работодател и генератор на добавена стойност.

  • @hristiyanmilanov6538
    @hristiyanmilanov6538 4 роки тому +10

    32:04 в производството няма хора ... зареди заплатите... вдигнете заплатите и ще имате хора, ...но работодателите не вдигат заплатите.... а внасят украинци и др.

    • @aryslown8424
      @aryslown8424 4 роки тому +2

      Украинците, дойдоха, видяха и си тръгнаха. Едно лято по Слънчев бряг и повече не повториха.

    • @hristiyanmilanov6538
      @hristiyanmilanov6538 4 роки тому +1

      @@aryslown8424 Именно ... с тия заплати .... това си е чиста експлоатация .Украинци ... молдовци , ще пробват какво ли не само и само да не вдигнат заплатите !

    • @aryslown8424
      @aryslown8424 4 роки тому +2

      ​@@hristiyanmilanov6538 , е те затова сега се опитват да върнат българите от чужбина. Чудно, ако всички вземат, че се върнат (съвсем имагинерно), тези хора грам няма къде и какво да работят. Но и те съвсем откровено си го признават, щели да им дават 1200 лв. бруто заплати. Е ми, на толкова оценяват труда в България.

  • @AlexBoneff
    @AlexBoneff 4 роки тому +2

    Доста брутален изказ, но като цяло добро резюме на ситуацията.

  • @tanodzh
    @tanodzh 4 роки тому

    Просто един от многото сайтове, който показва статистика за цените на аутсорсинга в България: clutch.co/bg/it-services

  • @bbyte1
    @bbyte1 4 роки тому +19

    Значи не знам кой е лектора, ама ми звучи като човек който го е страх да си загуби порцийката ориз :)

    • @ruzhinov
      @ruzhinov 4 роки тому +1

      Иска да каже много неща за кратко време.

  • @yordandimitrov4745
    @yordandimitrov4745 4 роки тому

    Супер ама не разбрах защо говори обобщено. Защо някои фирми да не превключат и да не си търсят хора в Африка а други да си продължават както сега. И сега някоя фирма ако иска може да си търси подизпълнител. Пазара е този който налага решенията.

  • @dagenceto
    @dagenceto 3 роки тому

    Доста мечти, но и реалности. Колкото до данъците - не е разковничето в методиката на облагането и в лошите счетита, ами в ония, които разпределят бюджета по схема за бЕсно крадене. И не чакайте на Държавата - кръжоци и т.н., ами се договаряйте с директори и финансирайте подобни неща, щом бизнесът има нужда и провижда, че това е начинът.

  • @user-tu7hz8rr7w
    @user-tu7hz8rr7w 3 роки тому

    377 обиколки на сцената 😄

  • @Systemerrorbg
    @Systemerrorbg 4 роки тому +2

    Доста добре обяснява и е прав. Програмистите са хора,които са като работниците на поточната линия, обаче свръх надценени и скъпи кадри. Не е нормално стартовата заплата на програмист да бъде 3000 лв нето. Като се добавят и всички "екстри" ,за които хора с високи заплати (6+ K на месец), но те нямат желание да плащат за тях и сметката става дебела.
    Скоро нещата ще се местят към Индия и Китай. Ще стане страшно, защото и там все повече инвестират в качество и вече не са такива маймуни. Вече започват да оферират големите компании и някои от тях се пренасят към Индия и Китай, защото там получават доста прилично качество.

    • @BoyWithBike
      @BoyWithBike 4 роки тому +6

      Момче, къде видя 3000 лева стартова заплата нето

    • @LyuboM744
      @LyuboM744 4 роки тому +3

      батенце, 3000 стартово взимат само хората с опит (senior developer). И под "стартово" разбирай бачкал е години, за да придобие уменията и в даден момент започва в друга фирма за 3к чисто. И повервай ми... трудът им не е надценен. Щом се е стигнало до тази цена явно тези, които я плащат го разбират. Но, ако караш такси няма как да разбереш труда, който ИТ-то е хвърлил като започнем от гимназията, минем през университета и стигнем до годините работа по фирмите.

    • @BoyWithBike
      @BoyWithBike 4 роки тому +3

      @@LyuboM744 Чак синиъри не са, но поне 2-3 години опит ти трябват. Но за хора с 4-5 години опит 6к чисто са реална заплата.

    • @Systemerrorbg
      @Systemerrorbg 4 роки тому +3

      @@LyuboM744 Аз съм в сектора от 15 години. Положил съм не по-малко усилия така,че разбирам. Но труда на програмиста не ми се струва по-тежък от този на миньора. Обаче миньора получава 1000 лв, а програмиста, защото всичко е ИТ в момента получава 10 000 лв. Масово е надценен труда им,защото има липса на хора, ако имаше повече кадри заплатите щяха да са минимум с 30% по-ниски, от което България щеше да бъде и още по-конкурентна на аутсорсинг пазара.

    • @LyuboM744
      @LyuboM744 4 роки тому +1

      @@Systemerrorbg прав си, обаче там е разликата, че и от теб и от мен миньори стават, но от миньора програмист - не.

  • @akolev
    @akolev 4 роки тому +3

    не можем да станем продуктова индустрия, защото нямаме ядрен арсенал? подобна глупост не бях слушал скоро :))
    реално последните 10на години ИТ индустрията се ориентира към създаване на продукти - навлизат продуктови компании на пазара, появява се нужда от роли (и в последствие кадри и community-та), които са ненужни и нетипични за service бизнеса. да не говорим и за бума на стартъпи (и цялата екосистема около тях), който преди 10на години беше немислим
    таа... като цяло доста верни неща в talk-a, но конкретно в този аспект - fail

    • @batboyko
      @batboyko 4 роки тому

      не си разбрал, не е глупост

  • @HelloForeignWorld
    @HelloForeignWorld 4 роки тому +8

    Доста повърхностен анализ. Няма слайдове, труднен за следване изказ с постоянни отклонения, изглежда като набързо скалъпена лекция. Жалко за интересната тема похабена по този начин :(

  • @spravki7473
    @spravki7473 4 роки тому +2

    В БГ програмистите са малко като коне с капаци и просто не искат да приемат подобни анализи и 'мрачни' прогнози. Мен са ме банвали от поне няколко групи и канали само заради същите приказки. Розови очила трудно се свалят.

  • @petkoyanakiev244
    @petkoyanakiev244 Рік тому

    Хахаха това за сапуна ме уби.

  • @-IYN-
    @-IYN- 4 роки тому

    Иван Ванков, прогресивното подоходно облагане е нормалния данък за всяко НОРМАЛНО общество. Данъците работят при НОРМАЛНА държава (администрация). Ако имаш раздута и синекруна администрация, няма значение какви са данъците.
    1. Трябва ново разделенеи на държавните власти - Финансова и Контролна власт, които да са по общини и според професионалните гилдии!
    2. Училищна реформа: пълно развитие на технически и инженерни предмети (останалите като Литература, География, История... свободно-избираеми); връщане на трудовото обучение, тип занаяти - отново свързани с вид приложно образование!
    3. Изборни длъжности за големите индустрии от комунални приложение: електричество, комуникации, пътища, летища... вместо концесии!