Mám za sebou několik let studia filosofie a na otázku "Co je to čas" jsme s doktorem, který vedl přednášky o klasické filosofii, dokázali diskutovat celé hodiny. Tuto otázku si kladli už Staří Řekové a dodnes jí mnoho filosofů nedokáží vysvětlit. Není to totiž jen o otázce, co je to čas, ale jak vlastně plyne? Kam směřuje? Kdy začal?... Otázek ohledně času je obrovská spousta.
@@manaeth Je vidět, že jsi ji nestudoval. Filosofie dala vzniknout vědě a nebýt jí, mnoho otázek by se neřešilo. Třeba otázky po morálce. Než se věda začne něčím zaobírat, předběhne ji nejprve filosofie, která vznese otázku. (Má také spoustu odvětví kromě etiky také estetiku, logiku, religionistiku,...Je to velmi bohatý obor)
@@manaeth Je pravda, že v moderní filosofii se řeší... zvláštní věci... přinejmenším. Osobně mám raději spíše klasickou filosofii, kdy to smysl ještě dává a také je přehlednější.
Je pravda, že čas je pro mě už delší dobou záhadou. Protože si říkám. "existuje přítomnost?", jelikož říkáme, že nějaká přítomnost existuje, avšak každým momentem se neustále mění. Pořád jdeme do budoucnosti. Podle mě nejlepší možnost, co můžeme dělat je, že se vykašleme chápat tyto věci a prostě to nechat a nesnažit se takové věci chápat :D
čas je pomocník k životu něco jako pravá a levá strana taky neumíme to vysvětlit když člověk k nám stojí zády, když řekne zvedni pravou ruku oba zvednou v jiném směru ale pro ně je to pravá, takže čas když jsme jinde utíká taky jinak je to pomocník když jdeme do bodu A do bodu B musíme tam být v 7:00 stávám 5:20 tramvaj jede 6:18 atd. pomáhá nám to při cestě. Čas nedokážeme zastavit ani zpomalit ani zrychlit dokážeme ale pro náš mozek to je jiné když mám práce baví tak se pro náš mozek zrychluje, protože nekoukáme na hodiny kolik uběhlo ale když nás práce nebaví tak se snažíme aby už to skončilo tak se koukáme na čas a říkáme si kolik ještě chybí času dokonce.
No teoreticky čas zrychlit dokážeme, pokud se budeme pohybovat rychleji. Když se budeme pohybovat rychleji, než lidé na zemi, tak pro nás čas fyzikálně bude ubíhat pomaleji, než pro ně. To je teorie relativity. Teoreticky, kdyby se narodili dvě dvojčata a jedno se pohybovalo rychlostí blízkou rychlosti světla třeba po dobu jednoho roku, a pak se vrátilo na zemi, kde na něj čeká druhé dvojče, tak zjistí, že to druhé dvojče je fyzicky starší. Tohle je ukázáno třeba ve starém filmu Planeta opic, kde se kosmonauti pohybují takovouto vysokou rychlostí, a pak se vrátí na Zemi po několika letech a zjistí, že se všechno úplně změnilo, protože za těch pár let, co byli ve vesmíru na Zemi uběhli již stovky let.
Čas pro filosoficke okno - čas je zajímavá věc. Čas můžeme pozorovat na objektech, tedy na zmenach na nich. Ale čas je relativní, stejně jako všechno, a proto je pro každého člověka slovo "dlouho" jinak dlouhé. Měrnou jednotku t potřebujeme pouze k určité orientaci, jinak na nás tento fyzikální měřitelný čas vliv nemá. Co je absolutní čas, nikdo neví.
Interstellar byl stejné úžasný film, jako Počátek, doporučuji... Respekt režisérovi Christopherovi Nolanovi, na mém kanále máte obě scény z těchto 2 filmů
Ahoj, tohle není otázka, ale spíše moje teorie o kterou jsem se chtěl podělit s tebou a ostatními. Patří to k teorii Ničeho. Ty jsi to vzal od začátku špatně, ale konec a prostředek byly supr. Začneme tak že stojíme v místnosti s nábytkem a lampou co svítí. Odstraníme všechen nábytek až na lampu. Teď odstraníme všechny molekuly a atomy, vzduch, světlo, a energii, ale ponecháme lampu. Teď jsme ve vaku s lampou a ničím, pokuď lampu rozsvítíme uvidíme jenom svoje ruce a nohy, ale pokuď ji zhasneme neuvidíme nic. Tím pádem jsme nikde a to je první ze tří bodů k dosažení Ničeho. Pokuď odstraníme i lampu okolo nás nic nezbyde. V tuto chvíli se musíme přestat hýbat a NIC nedělat což je druhý krok dosažení Ničeho. A v poslední řadě musíme zmizet a stát se Ničím. Jelikož nemůžeme být v Nicu a hrát si na kovboje se čekat až zazvoní a budeme moct jít domů ze školy. K dosažení Ničeho Musíme A) Být nikde B) Nedělat Nic C) Nebýt Nic. Doufám že si to alespoň přečteš, protože jsem nad tím hodně přemýšlel a napíšeš mi tvůj názor, byl bych moc rád. P.S. Toto je pouze můj subjektivní názor a je mi jedno co si o tom myslíte, ale klidně mi to napište ať už to bude kladný či záporný komentář. (Předem se omlouvám za gramatické chyby, ale snažil jsem se si je hlídat ;) )
Teorie to rozhodně není. Najdi si prosím tě význam slova teorie sakra. Je opravdu únavné opravovat nevzdělance, kteří ani neví význam slova teorie. Spíše nechápu tu "HYPOTÉZU Ničeho", co nám to má dát? Hlavně, NIC neexistuje, protože jak jsi si sám odpověděl NIC se tam neděje a není...
Čas je nehmotná veličina a proto je to pojem relatívní. Je rozdíl když někam spěcháš, anebo když čekáš na správu jak dopadla těžká operace milované osoby.
Mám jednu otázku která by mě opravdu zajímala, jen zní trochu depresivně. "Jaký je smysl bytí?" nebo "Jaký je smysl života?" Fakt by mě to zajímalo. A nevěřím že odpovědí je 42.
Hej pixeli, v interstelaru (nevim jak se to píše) byla hovadina že když byli u tý černý díry tak na okolních planetách bylo světlo, což by černá díra nedovolila ne ? Jinak super film, i když si taky myslím že čas jak ho chápeme nefunguje, je to jenom iluze vytvářená naší myslí, neexistujou minulý objekty, navíc jeho zkreslený chápání vede k přemýšlení nad některýmy časovýmy paradoxy, které (jenom podle mě) nemůžou vznikat.
Čau Pixi, Nedávno jsem zkoumala... (buďte napětí!)....... jak fungují robotické končetiny, přeci jenom lidské normální končetiny se "ovládají„ mozkem. Takže ty elektronické/robotické by se přeci museli nějak nepojit do hlavy atd. atd. ale jak se to zrealizuje? Předem děkuju za odpověď a s láskou LADY JAY.
Je to zajímavá otázka jestli existuje čas. Podle mě je otázkou, jestli čas někdy skončí? My víme že všechno má svůj začátek i konec, ale má ho vůbec čas? To je jen otázka na zamyšlení, pokud někdo ví o tom něco tak pište koment.
No jako záleží jak fungujou černé díry a taky jak "skončí vesmír " protože pokud zkonči velkým rozetřením čas pojede do nekonečna pokud kolabsem gravitace záleží jestli běží čas v černých dírách
Jsem naprosto nevystudovaný lajk. Ale myslím, že si stačí říct základní fyzikální rovnici: čas = rychlost x dráha. Nemůžeme dokázat že existuje čas jak si ho představujeme, ale dokážeme že dráha existuje. Stejně tak dokážeme že existuje rychlost. Čili čas nám podle mě jen usnadňuje chápat spoustu věcí, ale je to jen námi vytvořená věc. Argument typu: ale když se země točí kolem své osy, trvá nějakou dobu než se otočí o 360° jsou podle mě lehce vyvratitelné. Země se prostě točí nějak rychle, a nějaký bod A ležící na jedné z rovnoběžek, se musí dostat na to stejné místo kde byl, aby se otočil přesně o 360°, to je dráha. Takže čas nám podle mě jen usnadňuje chápání propojení 2 veličin, dráhy a času.
Čas jsme si sami vymysleli, čímž pro nás jakoby existuje.Ve skutečnosti je to frekvence hybnosti v prostoru. Takže, nějaký atom čpavku udělá cca 10 miliard kmitů a my tomu říkáme 1 sekunda. No a vlastně pohybem ve vztažné soustavě vzniká událost a dobu té události měříme zase pohybem ( atomu-1s, rotace země kolem vlastní osy-1den, kolem slunce-1rok atd.) a tím, že vše je v neustálém pohybu, tak to vytváří dojem, že čas ubíhá stále dopředu.
Čas je doba ktorú potrebujeme na vykonanie prace alebo prekonanie vzdialenosti v pomere ku rotacii zeme... Alebo čas je počet otočenísa našej planéty za dobu od narodenia až po okamih kedy už niesme... Čas je jednosmerka od zrodu ku zániku avia6e sa na porovnanie s dobou obehu s drahou telesa vo vesmíre... Čas je záhada ako aj rychlost tá sa meria tiež voči pohybu planéty... I ked sa zdá že povrch stojí letíme veľmi rychlo a otáčame sa...
Čo je čas? Podla mňa je čas doba presunu objektu z bodu A do bodu B. No je to relatívne dlhe trvanie lebo môže biť aj rýchlejší aj pomalší presun objektu. Čiže čim sa objekt rýchlejšie hýbe tím mu je okolný čas pomalší. Čo trvá objektu A podľa neho jeden presun rovnomernou rýchlosťou, to môže trvať objektu B z hadiska času objektu A pri vyššej rýchlosti objektu B, rovnaký úsek 1/10 doby presunu objektu A. No pre objekt B to platí to, že ak skutočne dochádza ku dilatácií času, tak z hľadiska času objektu B netrvá presun objektu A 10 dôb presunu objektu B, ale menej. A pri rýchlosti svetla to je len asi 5 dôb presunu objektu B(neviem presne). ČIŽE z pohľadu A uplinulo 10 dôb, ale z pohľadu B uplinulo len 5 dôb presunu. Ak bi k dilatácií času nedochádzalo tak bi to A-čku trvalo 10xpomalšie z hľadiska B a B-čku by to trvalo 10xrýchlejšie z hľadiska A. Šimon Matejička 16 5.6.2020
Když se zamyslím, tak víme že nejde vrátit čas( minulost už neexistuje a budoucnost ještě neexistuje, ale přesto se to z našeho pohledu stalo a jednou stane. Ale stane se to jen tady a teď. Nikdy se nic nedělo jindy než tady a teď. A proto si myslím, že se vše děje jen tady a teď. Naráz. Ale pro naší mysli ve 3D světě(dimenzi) je to chápáno lineárně. Prostě máme příběh. A proto čas jak ho známe neexistuje, je jen tady a teď.
Podlě mně čas neexistuje...den a noc se na zemi mění jenom díky tomu že se země točí, čas je vesmír, všechno co děje je jenom linie událostí co se prostě dějou protože tak vesmír funguje (Když už tak vesmír který je starý 13.8 miliard let je na hodinách vesmíru se ručička posunula pouze o vteřinu) Tudíž "čas" jsou jenom čísla které si vytvořili lidi aby sme si zjednodušili každodenní život na zemi. (pouze má osobní myšlenka)
@@wolkrking4640 jenže použitím tvé logiky neexistuje ani např. vzdálenost. Mohl bych totiž říct, že mezi dvěma objekty existuje nějaké množství částic a prostoru, které jsou vedle sebe poskládané a že prostor jako takový se nedá měřit a potom taky že vzdálenost jsou jen čísla, která si lidi vymysleli pro usnadnění si každodenního života.
@@redkyten ale ono to tak vlastně je, to my jsme si řekli že budeme měřit vzdálenost i přesto že to existovalo vždycky stejně jako čas, my jsme to pojmenovali a začali brát jako čas
Čas z môjho pohľadu objektívne neexistuje, je to len ľuďmi vymyslená veličina, aby uľahčovala život, pretože všetko je vlastne iba v hlave, ak by sme si nedokázali zapamätať to, čo práve v tomto okamihu robíme, čas by pre nás vpodstate neexistoval, pretože by sme si nedokázali vybaviť v mysli žiadnu skúsenosť, tak ako si existenciu času nemôžu uvedomovať neživé predmety, teda čas je pre mňa vpodstate iba pohyb častic nejakým smerom v priestore a teda tym pádom čisto teoreticky si myslím, že by sa kľudne dalo cestovať aj do minulosti, lenže problém je v tom, že v takom prípade by vpodstate všetky častice v celom vesmíre museli spraviť pohyb späť a definovať veľkosť(ďalšia filozofická veličina) vesmíru je momentálne z ľudského pohľadu nemožné, tak ako mravce nedokážu zistiť, aká veľka je Zem. Príde mi ale zábavnejšie sa zamyslieť sa nad tým, čo je to prítomnosť, lebo keď poviete napr. slovíčko “TERAZ” tak vskutočnosti to už teraz nie je, pretože keď sa nad tym zamyslíte, tak vy musíte povedať jednotlivé hlásky v konkrétnom poradí a tomu vysloveniu jednej hlásky predchádza pohyb jednotlivých atómov atď. až ku tomu najmenšiemu z najmenších, pretože ak je niečo zložené z menších veci, tak stále sa pohnú najprv tie jednotlivé časti a až potom je viditeľný pohyb toho väčšieho objektu a toto je proste podľa mňa väčší mindfuck. 😂
A kdo říká, že se čas hýbe jen jedním směrem? Co by se stalo, kdyby ses vrátil o týden zpět? Ano, ten týden by pro tebe ještě neproběhl, nijak by tě to neovlivnilo a následně bys týden dělal totéž, co jsi už vlastně jednou udělal. Cestování časem, jak si jej představujeme, vlastně není cestování časem, je to propojení dvou časových bodů jinou cestou, než je ta, kterou jsme se dostali do toho pozdějšího.
s tím vejcem, ze se rozbije. No teoreticky by se dalo vrátit do původního stavu (pospirat skořápky, bílek a žloutek), ale stalo by to spoustu energie. Proto vrátit cas je nemožné, protože by to představovalo nekocne množství energie (viz vajíčko posbírat a slepit každý atom). Ale aktraktivni se jeví cyklicky vesmir, kde se čas opakuje
Hmmm... Já myslel že je to P2 a né hodina Dějepisu :D Ale jinak dobře řečeno... Sice čvrtce z toho nerozmuím ale i tak je to dobré že se nám to snažíž vysvětlit... A chtěl bych se zeptat jestli by mohlo být P2 Jaký vliv má čas na dálku ?
Děkuji za sledování a mimochodem... kolik je hodin?
15:07
15:09
Čas je od našeho narození, po naši smrt. Víc my lidi momentálně nepotřebujeme.
15:10
Teď 15: 12
Čas existuje jen v povědomí lidí, aby věděli od kdy do kdy a co za to... Tak pravil Jan Werich
0:48 Ty kráso to je geniální!! :O
(ty sluneční hodiny)
Super video, udeláš prosím P2 přímo o teorii relativity? Z tohohle jsem to úplně nepobrala...
Jestli máš nějaké otázky na teoreii relativity zeptej se
ua-cam.com/video/ZmpbBoYoA18/v-deo.html Tady to máš hodně stručně, ale tu hlavní podstatu z toho jednoduše pochopíš
@@adampolacek4809 souhlas ale doporučuji odbornější studii
Interstellar.
20:01 a dost pěkná filozofická úvaha. Toho, co nechápeme, je na světě ještě opravdu, ale opravdu hodně.
super serie, ocenil bych častější vydávání
Zrovna včera jsem nad tim přemejšlel na záchodě. :O
Klasika
Good to know
To tak ked si zabudnes zobrat na zachod mobil :D
@@matuszitnak3549 neasi 🤣🤣
LOL
Slovy klasika. "Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co za to."
Mám za sebou několik let studia filosofie a na otázku "Co je to čas" jsme s doktorem, který vedl přednášky o klasické filosofii, dokázali diskutovat celé hodiny. Tuto otázku si kladli už Staří Řekové a dodnes jí mnoho filosofů nedokáží vysvětlit. Není to totiž jen o otázce, co je to čas, ale jak vlastně plyne? Kam směřuje? Kdy začal?... Otázek ohledně času je obrovská spousta.
Hm filozofie... nejvic useless obor :D
@@manaeth Je vidět, že jsi ji nestudoval. Filosofie dala vzniknout vědě a nebýt jí, mnoho otázek by se neřešilo. Třeba otázky po morálce. Než se věda začne něčím zaobírat, předběhne ji nejprve filosofie, která vznese otázku. (Má také spoustu odvětví kromě etiky také estetiku, logiku, religionistiku,...Je to velmi bohatý obor)
@@LeozVinci to bezpochyb ale čiste z laickýho pohledu se mi nezdá v dnešní dobe příliš prospešná... no mužu se mejlit.
@@manaeth Je pravda, že v moderní filosofii se řeší... zvláštní věci... přinejmenším. Osobně mám raději spíše klasickou filosofii, kdy to smysl ještě dává a také je přehlednější.
Studovat filosofii je skvělé. Denně vidím inzeráty od firem "Hledáme filozofy, plat 40 000 Kč!"
Je pravda, že čas je pro mě už delší dobou záhadou. Protože si říkám. "existuje přítomnost?", jelikož říkáme, že nějaká přítomnost existuje, avšak každým momentem se neustále mění. Pořád jdeme do budoucnosti. Podle mě nejlepší možnost, co můžeme dělat je, že se vykašleme chápat tyto věci a prostě to nechat a nesnažit se takové věci chápat :D
Přítomnost skutečně existuje avšak pouze na nekonečně malé momenty. Když řeknu "těď" tak tím "těď" označuju nekonečně krátký bod přítomnosti.
čas je pomocník k životu něco jako pravá a levá strana taky neumíme to vysvětlit když člověk k nám stojí zády, když řekne zvedni pravou ruku oba zvednou v jiném směru ale pro ně je to pravá, takže čas když jsme jinde utíká taky jinak je to pomocník když jdeme do bodu A do bodu B musíme tam být v 7:00 stávám 5:20 tramvaj jede 6:18 atd. pomáhá nám to při cestě. Čas nedokážeme zastavit ani zpomalit ani zrychlit dokážeme ale pro náš mozek to je jiné když mám práce baví tak se pro náš mozek zrychluje, protože nekoukáme na hodiny kolik uběhlo ale když nás práce nebaví tak se snažíme aby už to skončilo tak se koukáme na čas a říkáme si kolik ještě chybí času dokonce.
No teoreticky čas zrychlit dokážeme, pokud se budeme pohybovat rychleji. Když se budeme pohybovat rychleji, než lidé na zemi, tak pro nás čas fyzikálně bude ubíhat pomaleji, než pro ně. To je teorie relativity.
Teoreticky, kdyby se narodili dvě dvojčata a jedno se pohybovalo rychlostí blízkou rychlosti světla třeba po dobu jednoho roku, a pak se vrátilo na zemi, kde na něj čeká druhé dvojče, tak zjistí, že to druhé dvojče je fyzicky starší. Tohle je ukázáno třeba ve starém filmu Planeta opic, kde se kosmonauti pohybují takovouto vysokou rychlostí, a pak se vrátí na Zemi po několika letech a zjistí, že se všechno úplně změnilo, protože za těch pár let, co byli ve vesmíru na Zemi uběhli již stovky let.
Čas pro filosoficke okno - čas je zajímavá věc. Čas můžeme pozorovat na objektech, tedy na zmenach na nich. Ale čas je relativní, stejně jako všechno, a proto je pro každého člověka slovo "dlouho" jinak dlouhé. Měrnou jednotku t potřebujeme pouze k určité orientaci, jinak na nás tento fyzikální měřitelný čas vliv nemá. Co je absolutní čas, nikdo neví.
Pamatuje si někdo Billa z Gravitty Falls, který byl starší než čas? :D
samo
neznam
Je čtvrt na banán a šest mandarinek
BettonnCZ vyhráváte cena za vtipálka roku! Gratulujeme! 🎉🎉🎉
i takhle se dá definovat čas
@@twenixcz ano
No doprdele xd
Konečně je další díl P na druhou :) Díky pixely !!
Proč, když si dáme jedno toffife, musíme sežrat celé plato? 😂
jn 😂😂
Mám rád věci ohledně času, je to zvláštní, mít rád něco nevysvětlytelného.
Supr video
Konečně
Interstellar jsem viděla, pěkný film. :)
Tohle je moje nejoblíbenější serie
4:30 kdyby to někoho zajímalo tak to je z filmu: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Vesli doporučuji.
Interstellar byl stejné úžasný film, jako Počátek, doporučuji... Respekt režisérovi Christopherovi Nolanovi, na mém kanále máte obě scény z těchto 2 filmů
Ahoj, tohle není otázka, ale spíše moje teorie o kterou jsem se chtěl podělit s tebou a ostatními. Patří to k teorii Ničeho. Ty jsi to vzal od začátku špatně, ale konec a prostředek byly supr. Začneme tak že stojíme v místnosti s nábytkem a lampou co svítí. Odstraníme všechen nábytek až na lampu. Teď odstraníme všechny molekuly a atomy, vzduch, světlo, a energii, ale ponecháme lampu. Teď jsme ve vaku s lampou a ničím, pokuď lampu rozsvítíme uvidíme jenom svoje ruce a nohy, ale pokuď ji zhasneme neuvidíme nic. Tím pádem jsme nikde a to je první ze tří bodů k dosažení Ničeho. Pokuď odstraníme i lampu okolo nás nic nezbyde. V tuto chvíli se musíme přestat hýbat a NIC nedělat což je druhý krok dosažení Ničeho. A v poslední řadě musíme zmizet a stát se Ničím. Jelikož nemůžeme být v Nicu a hrát si na kovboje se čekat až zazvoní a budeme moct jít domů ze školy. K dosažení Ničeho Musíme A) Být nikde B) Nedělat Nic C) Nebýt Nic. Doufám že si to alespoň přečteš, protože jsem nad tím hodně přemýšlel a napíšeš mi tvůj názor, byl bych moc rád.
P.S. Toto je pouze můj subjektivní názor a je mi jedno co si o tom myslíte, ale klidně mi to napište ať už to bude kladný či záporný komentář. (Předem se omlouvám za gramatické chyby, ale snažil jsem se si je hlídat ;) )
Teorie to rozhodně není. Najdi si prosím tě význam slova teorie sakra. Je opravdu únavné opravovat nevzdělance, kteří ani neví význam slova teorie. Spíše nechápu tu "HYPOTÉZU Ničeho", co nám to má dát? Hlavně, NIC neexistuje, protože jak jsi si sám odpověděl NIC se tam neděje a není...
Jak funguje snímač na fotoaparátech?
Děkuji za video rad te posloucham a jsi super už se těším na další video 🎥 a mam rad jsem tvůj fanoušek
Udělej prosím video na Fibonnaci sequence ❤
P2 JE PERFEKTNÁ SÉRIA!! LIKE
Přesně na tohle téma teď píšu slohovou práci
Pořád se v Epidemicsound snažím najít tu písničku, co máš na pozadí ale za boha ji nemůžu najít, mohl bys mi prosím napsat název? :D
Dík teď neusnu a budu přemýšlet co je čas xD jinak další supr video k zamyšlení :D
Čas je nehmotná veličina a proto je to pojem relatívní. Je rozdíl když někam spěcháš, anebo když čekáš na správu jak dopadla těžká operace milované osoby.
píšu už pod každé P2 tak napíšu i pod tohle 😂 super by bylo rozebrat fibbonaciho posloupnost
Z tohto videa mi vybuchla hlava :-D.
Panáka, vždycky když Pixelorez vysloví hyperkorektně slovo "křemenný":D
Supr video na zamyšlení pixeli.... udělal by jsi někdy v budoucnu video třeba na teorii strun?? díky
Hypotéze strun
5:29 best gif
Udělej prosím video o teorii (super)strun. :)
Dekuji
Udělej video o Kvantové mechanice a fyzice
0:05 Je 19:23, 5. marca 2019, 21. stor. nášho letopočtu
TOP
V popisku videa:Mír s vámi. 🤣🤣🤣
Nechtěl bys udělat video o Goldbachově větě?
A co třeba p2 hawkingova záření a singularita černé díry a jen tak tvoje série je hodně dobrá
Ten film som videl a je super
Jeej milujem P² :D
Mám jednu otázku která by mě opravdu zajímala, jen zní trochu depresivně. "Jaký je smysl bytí?" nebo "Jaký je smysl života?" Fakt by mě to zajímalo. A nevěřím že odpovědí je 42.
👍👍👍
Hej pixeli, v interstelaru (nevim jak se to píše) byla hovadina že když byli u tý černý díry tak na okolních planetách bylo světlo, což by černá díra nedovolila ne ? Jinak super film, i když si taky myslím že čas jak ho chápeme nefunguje, je to jenom iluze vytvářená naší myslí, neexistujou minulý objekty, navíc jeho zkreslený chápání vede k přemýšlení nad některýmy časovýmy paradoxy, které (jenom podle mě) nemůžou vznikat.
Čas je relativní 😉
Tak ten konec byl top
Čau Pixi,
Nedávno jsem zkoumala... (buďte napětí!)....... jak fungují robotické končetiny, přeci jenom lidské normální končetiny se "ovládají„ mozkem. Takže ty elektronické/robotické by se přeci museli nějak nepojit do hlavy atd. atd. ale jak se to zrealizuje?
Předem děkuju za odpověď a s láskou LADY JAY.
To by mělo patřit do creepypasty mám z toho mráz po zádech
5:33 TENET 😅😅😅
Pix viděl dokument od National geographic :D super zpracované 👍
Interstellar je nejlepší film
cas ide rychlejsie ked sme v posteli a mame ist do prace ,a cas ked sme uz v praci tak ide pomaly preco ?
Ahoj mám otázku.Jak dlouho nám vydrží kyslík na Planetě?
Čas = souhrn procesu
Čas je zde jen pro pořádek/podmanění lidstva
Ano. Existuje to. No a čas tomu říkáme my...
Mohol by som sa opytat, ako sa da zmerat rychlost kmitania atomov?
Nejlepší😍
Mám 2 Otázky
1. Dokázal bys vysvětlit Kolakoskiho komplex?
2. Dokázal bys vysvětlit Kleinovu láhev?
Je to zajímavá otázka jestli existuje čas. Podle mě je otázkou, jestli čas někdy skončí? My víme že všechno má svůj začátek i konec, ale má ho vůbec čas? To je jen otázka na zamyšlení, pokud někdo ví o tom něco tak pište koment.
No jako záleží jak fungujou černé díry a taky jak "skončí vesmír " protože pokud zkonči velkým rozetřením čas pojede do nekonečna pokud kolabsem gravitace záleží jestli běží čas v černých dírách
@@kristianmatus4489 Vy máte nějakou vadu? Že každá věta napsaná vámi je gramaticky špatně a ještě je psána v jakémsi kryptografu?
Šlo by pomocí atomových hodin cestovat časem?
Ne. Mám pocit, že nemáš ponětí, co to atomové hodiny jsou.
Šlo by pomocí pomeranče cestovat časem ?
Nám to dál učitel do hodinky jako informativní video lol
Čas je relativní.
Jak se jmenuje ta hudba ve videu?!?! :o musím vědět prosím
Jsem naprosto nevystudovaný lajk. Ale myslím, že si stačí říct základní fyzikální rovnici:
čas = rychlost x dráha. Nemůžeme dokázat že existuje čas jak si ho představujeme, ale dokážeme že dráha existuje. Stejně tak dokážeme že existuje rychlost. Čili čas nám podle mě jen usnadňuje chápat spoustu věcí, ale je to jen námi vytvořená věc. Argument typu: ale když se země točí kolem své osy, trvá nějakou dobu než se otočí o 360° jsou podle mě lehce vyvratitelné. Země se prostě točí nějak rychle, a nějaký bod A ležící na jedné z rovnoběžek, se musí dostat na to stejné místo kde byl, aby se otočil přesně o 360°, to je dráha. Takže čas nám podle mě jen usnadňuje chápání propojení 2 veličin, dráhy a času.
Prosím vytvořil by jsi video na téma: Jak poznat rozdíl mezi realitou a snem
seš dobrej
Čas jsme si sami vymysleli, čímž pro nás jakoby existuje.Ve skutečnosti je to frekvence hybnosti v prostoru. Takže, nějaký atom čpavku udělá cca 10 miliard kmitů a my tomu říkáme 1 sekunda. No a vlastně pohybem ve vztažné soustavě vzniká událost a dobu té události měříme zase pohybem ( atomu-1s, rotace země kolem vlastní osy-1den, kolem slunce-1rok atd.) a tím, že vše je v neustálém pohybu, tak to vytváří dojem, že čas ubíhá stále dopředu.
Čas je doba ktorú potrebujeme na vykonanie prace alebo prekonanie vzdialenosti v pomere ku rotacii zeme... Alebo čas je počet otočenísa našej planéty za dobu od narodenia až po okamih kedy už niesme... Čas je jednosmerka od zrodu ku zániku avia6e sa na porovnanie s dobou obehu s drahou telesa vo vesmíre... Čas je záhada ako aj rychlost tá sa meria tiež voči pohybu planéty... I ked sa zdá že povrch stojí letíme veľmi rychlo a otáčame sa...
Další vlogcast!
Bylo by dobré něco o multivesmíru.
Ne
Tady dělá problém mluvit o multivesmiru i fyzikum
Mohl by jsi třeba natočit narozeninový paradox (jestli se to tak říká )nebo teorie relativity
Čo to je za paradox? Prosím, vysvetli.
Já bych docela uvítal nějaký bližší zaměření na Doomsday clock tedy Hodiny zkázy nebo také Hodiny posledního soudu.
Čo je čas? Podla mňa je čas doba presunu objektu z bodu A do bodu B. No je to relatívne dlhe trvanie lebo môže biť aj rýchlejší aj pomalší presun objektu. Čiže čim sa objekt rýchlejšie hýbe tím mu je okolný čas pomalší. Čo trvá objektu A podľa neho jeden presun rovnomernou rýchlosťou, to môže trvať objektu B z hadiska času objektu A pri vyššej rýchlosti objektu B, rovnaký úsek 1/10 doby presunu objektu A. No pre objekt B to platí to, že ak skutočne dochádza ku dilatácií času, tak z hľadiska času objektu B netrvá presun objektu A 10 dôb presunu objektu B, ale menej. A pri rýchlosti svetla to je len asi 5 dôb presunu objektu B(neviem presne). ČIŽE z pohľadu A uplinulo 10 dôb, ale z pohľadu B uplinulo len 5 dôb presunu. Ak bi k dilatácií času nedochádzalo tak bi to A-čku trvalo 10xpomalšie z hľadiska B a B-čku by to trvalo 10xrýchlejšie z hľadiska A.
Šimon Matejička 16
5.6.2020
Když se zamyslím, tak víme že nejde vrátit čas( minulost už neexistuje a budoucnost ještě neexistuje, ale přesto se to z našeho pohledu stalo a jednou stane. Ale stane se to jen tady a teď. Nikdy se nic nedělo jindy než tady a teď. A proto si myslím, že se vše děje jen tady a teď. Naráz. Ale pro naší mysli ve 3D světě(dimenzi) je to chápáno lineárně. Prostě máme příběh. A proto čas jak ho známe neexistuje, je jen tady a teď.
Podlě mně čas neexistuje...den a noc se na zemi mění jenom díky tomu že se země točí, čas je vesmír, všechno co děje je jenom linie událostí co se prostě dějou protože tak vesmír funguje (Když už tak vesmír který je starý 13.8 miliard let je na hodinách vesmíru se ručička posunula pouze o vteřinu) Tudíž "čas" jsou jenom čísla které si vytvořili lidi aby sme si zjednodušili každodenní život na zemi. (pouze má osobní myšlenka)
Tak čas jakoby je linie, kde jdou události po sobě.. :D
@@vaclavbastl500 Když si to tak vezmeš tak neexistuje ani noc, a dokonce můžeš jěště zvětšit nekonečno...
Naprosto s tebou souhlasím
@@wolkrking4640 jenže použitím tvé logiky neexistuje ani např. vzdálenost. Mohl bych totiž říct, že mezi dvěma objekty existuje nějaké množství částic a prostoru, které jsou vedle sebe poskládané a že prostor jako takový se nedá měřit a potom taky že vzdálenost jsou jen čísla, která si lidi vymysleli pro usnadnění si každodenního života.
@@redkyten ale ono to tak vlastně je, to my jsme si řekli že budeme měřit vzdálenost i přesto že to existovalo vždycky stejně jako čas, my jsme to pojmenovali a začali brát jako čas
P2 multivesmír
Pěkné video, ale doporučím se podívat na výslovnost jména Huygens
Čas je iba ilúzia , interstellar je boží film
Mám otázku dokážeš najít co nejvíc vlastností Zlatého řezu?
máš nej videa mas minecraft hraješ ho?
Čas z môjho pohľadu objektívne neexistuje, je to len ľuďmi vymyslená veličina, aby uľahčovala život, pretože všetko je vlastne iba v hlave, ak by sme si nedokázali zapamätať to, čo práve v tomto okamihu robíme, čas by pre nás vpodstate neexistoval, pretože by sme si nedokázali vybaviť v mysli žiadnu skúsenosť, tak ako si existenciu času nemôžu uvedomovať neživé predmety, teda čas je pre mňa vpodstate iba pohyb častic nejakým smerom v priestore a teda tym pádom čisto teoreticky si myslím, že by sa kľudne dalo cestovať aj do minulosti, lenže problém je v tom, že v takom prípade by vpodstate všetky častice v celom vesmíre museli spraviť pohyb späť a definovať veľkosť(ďalšia filozofická veličina) vesmíru je momentálne z ľudského pohľadu nemožné, tak ako mravce nedokážu zistiť, aká veľka je Zem. Príde mi ale zábavnejšie sa zamyslieť sa nad tým, čo je to prítomnosť, lebo keď poviete napr. slovíčko “TERAZ” tak vskutočnosti to už teraz nie je, pretože keď sa nad tym zamyslíte, tak vy musíte povedať jednotlivé hlásky v konkrétnom poradí a tomu vysloveniu jednej hlásky predchádza pohyb jednotlivých atómov atď. až ku tomu najmenšiemu z najmenších, pretože ak je niečo zložené z menších veci, tak stále sa pohnú najprv tie jednotlivé časti a až potom je viditeľný pohyb toho väčšieho objektu a toto je proste podľa mňa väčší mindfuck. 😂
Proč mi tyhle videa přijdou trochu strašidelné? 😂 😂
Mne taky ale nevim...
A jak zjistili kolik je setin? A sekund?
Už jsem ho viděl :D
A kdo říká, že se čas hýbe jen jedním směrem? Co by se stalo, kdyby ses vrátil o týden zpět? Ano, ten týden by pro tebe ještě neproběhl, nijak by tě to neovlivnilo a následně bys týden dělal totéž, co jsi už vlastně jednou udělal.
Cestování časem, jak si jej představujeme, vlastně není cestování časem, je to propojení dvou časových bodů jinou cestou, než je ta, kterou jsme se dostali do toho pozdějšího.
Čas... nikto nevie prečo sa už nedá vrátiť a čo ak sa čas zastaví? bude to tu ešte také?
Učitelka nám na fyzice pustila tohle tvoje video
Urobil by si prosím video o paradoxe rozpoltenia?
Muj kamarat se vratil o 5 min spatky
s tím vejcem, ze se rozbije. No teoreticky by se dalo vrátit do původního stavu (pospirat skořápky, bílek a žloutek), ale stalo by to spoustu energie. Proto vrátit cas je nemožné, protože by to představovalo nekocne množství energie (viz vajíčko posbírat a slepit každý atom). Ale aktraktivni se jeví cyklicky vesmir, kde se čas opakuje
Hmmm... Já myslel že je to P2 a né hodina Dějepisu :D Ale jinak dobře řečeno... Sice čvrtce z toho nerozmuím ale i tak je to dobré že se nám to snažíž vysvětlit... A chtěl bych se zeptat jestli by mohlo být P2 Jaký vliv má čas na dálku ?
Pokud se něco pohybuje rychleji než mi, tak se nám to zdá kratší. Ale když srovnáme rychlosti, tak uvidíme "skutečnou" délku.
Prosím udělej P² o paradoxu želvy a Achilla
Vytvoř video o Zenónovém paradoxu :) jinak je 12:00