Ismét egy újabb érdekfeszítő, informatív és nagyon alapos munka! A videók minősége már rég túlszárnyalta a ráaggasztható pozitív szinonimák szókészletét. Szóval lassan át kell térnünk más nyelvekre is ha megfelelő visszajelzést akarunk mondani a munkásságodról. Köszi érte! :)
Ha kérhetnénk, legközelebb a méretekre vonatkozó adatokat, ne az SI rendszerben add meg, hanem zsiráfban. Úgy könnyebb számolni. 🤣🤣 Ez egy nagyon jó rész volt
Videó ötletnek bedobnám, hogy hogyan tájékozódnak az űrben? Igazából ez az a téma, ami rohadtul érdekel, és az alapja bármilyen űrbéli tevékenységnek, mégsincs semmi fogalmam róla. Tehát amikor kiszámolják a rakétá pályáját, akkor azt milyen koordináta-rendszerben teszik? Gondolom nem a Földhöz mérik, hiszen még a Hold is jócskán befolyásolja a pályáját. Logikusnak tűnne a Nap közepe, mint zérópont, de régen létezett valami bolond fazon Newton névvel aki kitalálta, hogy nem csak a Nap vonzza a többi égitestet, hanem fordítva is, tehát gyakorlatilag a Nap is mozog oda-vissza, nem csak forog egyhelyben. Meg hát a gravitációs mezők kuszán ráncigálnak mindent a Naprendszerben, szóval még az ellipszis pályák is hullámoznak. Vagy ez a mérték elhanyagolható? Milyen koordinátarendszerben írják fel egyáltalán a röppályát? De ami továbbra is a legfontosabb: hol van mindennek a közepe, a (0,0,0) pont? :D Nyilván bármit ki lehet jelölni annak, aztán ide-oda lehet transzformálni, de az ESA, NASA hogy csinálja?
Ez engem is érdekel. New Horizons óta agyalok rajta, hogy tudtak ilyen pontosan eljutni a Plútóig vagy más kisebb égitestekig. nyilván egyetem+ szintű számítások lehetnek a háttérben, de .. egy kis-okos videóként el tudom képzelni : -)) Az én ötletem pedig egy másik híres film elemző lenne: "miben téved a Csillagok Háborúja" címmel : -)
Érdekes volt, bár észrevettem benne egy elavult infót, az Eris átmérőjét eredetileg nagyobbnak mérték a plutónál de később pontosították amikor ha jól emlékszem egy csillag előtt elment és kiderült hogy kisebb mint a pluto.
Mikor meghallom ezt a háttérzenét sokszor jön hogy sírjak de örömömben, annyira megnyugtató tud lenni az a pár perc ameddig a videódat nézem. Kellemes kikapcsolódás minden egyes alkalommal. Köszi szépen ezt a videót is. 😁😊👊
Mint mindig elképesztően érdeks és minőségi tartalom. Ha már a Naprendszerünk pereme felé járunk érdekelne egy rész a feltételezett 9. bolygóról ,az Orth felhő(nem tudom jól írtam e le) felhőről és a naprendszer tényleges határáról is. (tétény 10 éves)
Ha lenne, a WISE akkor is megtalálta volna, ha a sötétben bújkál. A James Webb meg praktikusan alkalmatlan teljes égbolt feldeítésre, csak ismert objektumok részletesebb tanulmányozására használják.
@@Zilahi-Branyi_Laszlo Valaminek lennie kell ott mert még az is arra jutott hogy lennie kell ott valaminek aki amúgy cáfolni akarta, azóta további objektumokat is találtak ami erősíti azt hogy van ott valami.
Eljön majd az az idő amikor egy Űrkutatás Magyarul epizód abból fog állni, hogy végig számokat fogunk hallani, melyik régebbi részben volt erról vagy arról már részletesen szó :) Egy hosszú számsor lesz csak, előny, hogy azt könnyebb lesz megcsinálni...
Igen, nem szeretném ismételni magam, főleg nem bevágni egy régebbi videóból pár mondatot. Ilyenkor csak megemlíten, hogy akit érdekel, az melyik részben talál több infót a dolokról, így nem kell kényszerítenem senkit, hogy újra végighallgassa, de aki még nem látta, az tudja, hová kell klikkelnie.
Nekem is pont egy ilyen jövőbeli videó szövege jelent meg a szemeim előtt a videó végén. Miszerint: A 111-edik részben tárgyalt objektummal, a 122-edik részben taglalt módon, a 133-adik részben rárgyalt eszközökkel, a 144-edik részben tárgyalt esemény fog történni. Ami azért érdekes, mert a képes krónikák 101-edik része, pont erről szól. De az űrhírek 876-odik részében is tettünk már említést a dologról. Köszönöm a figyelmet! Ha tetszett a videó, iratkozz fel! Hívj meg egy kávéra a patreon oldalán, vagy csatlakozz és legyél csatornatag az extra tartalmakért! # A fenti hsz csak és kizárólag a vicc kedvéért készült. Ha bárki bármilyen egyezést vél felfedezni a valósággal, az csak a véletlen műve. :)
Én éppen azon gondolkodtam el, hogy micsoda óriási mennyiségű információ van már ezekben a korábbi részekben elhelyezve. Aki most találkozik a csatornával először, szinte riasztó méretű bepótolnivalót láthat maga előtt, persze nagyon is kellemesen fogyasztható, de mégiscsak komoly időt igénybe vevő bepótolnivalót. Nekem már nem megy, hogy ennyi mindent fejben tudjak tartani. Űrkutatás Magyarul! Nem gondoltál még arra, hogy a videóid szövegét, amelyeket a korábbi elmesélésed szerint először úgyis írásban készítesz el, szöveges alakban is közzé tedd? Olyan enciklopédikus méretű információhalmaz hangzott már el, hogy talán ideje lenne kereshetővé is tenni azt. E-könyvként is lehetne árulnod.
A Makemake név nekem is nagyon tetszik, már csak azért is, mert a titokzatos húsvét-szigeti mitológiában ő a főisten, aki az emberiséget alkotta. (Egyszer lehetne csinálni egy olyan részt, amiben mesélsz arról, hogy mi alapján neveznek el egy-egy égitestet, illetve a közismertebbek neveiről vagy a hozzájuk főzhető mitológiáról egy pár mondatot mesélhetnél 🙂 ). Nekem a Gǃkúnǁʼhòmdímà és holdja a Gǃòʼé ǃHú nevei a kedvenceim. Ezek a namíbiai juǀʼhoan (ǃKung) nyelvből lettek átvéve, és a Juǀʼhoansi nép mitológiájai alakjai. A szavakban a ! , ǀ és ǁ jelek csettintőhangok, így ennek a kisbolygónak és holdjának már a helyes kiejtése is kihívás (Wikipedián meg lehet hallgatni). 😀 en.wikipedia.org/wiki/229762_G%C7%83k%C3%BAn%C7%81%CA%BCh%C3%B2md%C3%ADm%C3%A0
Hali! Csak egy laikus kérdésem lenne. Ha a saját naprendszerünkben a naptól távol keringő objektumokról is ilyen nehéz pontos információkhoz jutni akkor mégis ,honnan lennének információink egy több fényévre, másik csillag körül keringö exobolygoról? Rengeteg dokumentumfilmben tény ként említik azt amit max. csak sejtünk. Köszi!
@@nyunyi78 Ebben a Webb-nek van a legnagyobb szerepe, ami képes a légköri elemzésre is a tranzitok során. Ezen kívül általában csak az alap adatokat (méret, tömeg, csillagtól mért távolság, keringési idő) tudjuk kiértékelni +-10%-os pontossággal.
Szuper videó volt ez is. A kérdés az, hogy a Földre veszélyes kisbolygó méete folytán mikor válik ismertté. Minél nagyobb, annál korábban lehet megtalálni, de annál nehezebb is eltéríteni, még ha csak egy kis lökés is kell neki. Ha kicsi, akkor már csak későn fogjuk megtalálni és nem lesz idő eltéríteni, de akkor meg tömeges katasztrofát nem nagyon tud okozni. Persze, egy nagyobb várost sem lenne jó elveszteni, de azt az emberiség még túlélné.
A kisöprés már egy értelmező megfogalmazás, a szabály valahogy úgy szól, hogy domináns gravitációs testnek kell lennie a pályáján. A Plútónál pl. a domináns gravitációs test a Neptunusz, hiszen az szabályozta be a Plútó keringési idejét a sajátjának pontosan 3/2-szeresére.
@Konstantin Jánosik Ahogy a Nap is nagyon egy rendszer a Merkúrral, Vénusszal, Földdel, stb. Na meg ha már a Charont említjük, akkor említhetnék többit is: Styx, Nix, Kerberos, Hydra. De mennyivel egyszerűbb, praktikusabb egy felsorolás helyett pusztán a központi égitestet megnevezve beszélni ezekről, mikor egy egységként kezeljük.
a Holdat is kitérítettük a pályájáról amikor leszállt rá egy ember alkotta szerkezet :) persze ez az állítás lehet, hogy kvantumfizikailag cáfolható :)
Mindig kíváncsian várom az epizódokat.Köszönöm szépen. Ha jól gondolom a tízedik percben véletlenül nem jól mondtad az aszteroida és törpe bolygó besorolását...Lehet Én értem félre, de kérlek jelezz vissza... ha mégsem. Nagy tisztelettel Kovács Szabolcs
Sziasztok, Köszi a videót! Elkészesztően jók az animációk és a tartalmak, nagy rajongója vagyok a csatornának.:) Érdeklődnék és már rég meg akartam kérdezni, hogy az Apophisról esetleg van-e tervben videó? Nagyon izgalmasnak találom, hogy 2029-ben ilyen közel kerül el minket egy ekkora aszteroida és hogy 2036-ban vissza is tér. Köszi és csak így tovább:)
Szuper lett a videó megint! Kedvenc részem: Föld előrehaladásának új szemlélete kb8 perc. Annyi like-ot kívánok, ahány égitest mozog a Naprendszerben! Köszönöm szépen!
@@urkutatasmagyarul Szomorú vagyok :'( Sokat repültem Japánba, és a légiút Szibéria felett megy, ahol hasonló formákat láttam. Összevetettem volna velük...
Emlékszem egy olyan jó 5-6éve egyik barátommal láttunk egy meteort, először azt hittük tüzijáték, azonban mikor szétesett és semmi hangja nem volt akkor jöttünk rá hogy meteor. Elmeséltük a barátainknak és senki nem hitt nekünk, másnap benne volt a tvbe, hogy kis méretű meteor csapódott be amit több magyarországi településről is jól lehetett látni. 😂😂
Akkor valószínűleg nem is csak egy átlagos meteort láttál, hanem egy tűzgömböt, más néven bolidát, amelyek több másodpercig is látható nyomot hagynak maguk után. Ritka és emlékezetes élmény. Egyszer én láttam egy pontmeteort is. Akkor még nem tudtam, hogy van egy ilyen külön neve. Pont felém haladhatott, ezért én csak egy felfénylést láttam, amely nem mozdult az égen.
Na várjunk csak, a törpebolygók egyik feltéte a gömb forma, de a Haumea mégsem az, akkor mégis miért kategorizáljuk oda? Vagy igazából csak a gömb formához szükséges tömege számít nem is a gömb forma?🤔 (nyílván ha a többi feltétel adott)
Nem is a gömb forma a fontos, hanem a hidrosztatikus egyensúly, ami a legtöbb esetben gömb formával jár, de olykor a gömb-szerű tojás forma is biztosíthatja az egyensúlyt
Azt mai napig viccesnek találom, hogy szinte az összes animáció ami aszteroida mezőt ábrázol mindig sűrű, tömött egymástól szinte karnyújtásnyira lévő kőtömbök halmazaként van megjelenítve, még a dokumentum filmekben is. (Akár egy Star-wars filmben ahol épp csak átfér egy kis kisebb űrhajó közöttük) Pedig minden valószínűség szerint több százezer mérföld légüres tér van ezek között az objektumok között, és a legtöbbjük sem nagyobb, mint egy teniszlabda.
Csodálatos egy összetett éy RÉSZLETES video volt. Igen. Szerencsére már tartunk ott, és rendelkezünk olyan technológiával, hogy képesek vagyunk egy Potenciálisan VESZÉLYES Aszteriodát kizökkenteni a pályájáról. De eszembe jut mindig az IKONIKUS mondatod az ARMAGEDDON című filmről. ENNYI ÖKÖRSÉGET 141 perc alatt, hogy lehetett össze hordani.😅🤣🤣😂Az hatalmas mondatod volt. És igazad van. Imádom én is a filmet főleg az orosz Űrállomáson dolgozó orosz szövegeit aki 18 hónapja él egyedül a bádog dobozban. De annyi sületlenséget amit abban a filmben hordtak össze az nem semmi.
Szia! Szuper a videó és jó volt halgatni is! Ami érdekelne, ha lenne videó hogy az űrben levő sugárzás mindenhol egyenletes e, csak a napból érkezik vagy a naprendszeren kívül is ugyan olyan káros és mértékü a sugárzás? Honnan származik a sugárzás ha bizonyos anyagok sugárzása 100évente vagy 1000 évente feleződik? Mit jelent az űrben és az űrállomáson a sugárzás? Köszönjük előre is! Szép napot!
Kedves Szerkesztő! A videó nézése közben azon gondolkoztam, hogy vajon a naprendszer bolygói miért kb egy 2 dimenziós síkban keringenek a Nap körül, és nem pedig egy 3D-s térben? Illetve hogy miért vannak olyan kisbolygók/aszteroidák amik meg ettől eltérő síkon vannak?
Akad olyan üstökös, amelynek a pályasíkja merőleges az ekliptikára, és a hossztengelye is meredeken kiáll a síkból. Valójában a bolygók pályasíkjában is van pár fokos eltérés, de valóban, az elrendezés jellemzően korongszerű. A Nap körüli nagy tömegek a számunkra felfoghatatlanul hosszú idő alatt közel egyforma keringési síkba rángatták egymást a tömegvonzásukkal.
Érdekes ezen csoportok magyar elnevezése. Méret szerint a rendezve e kifejezéseket a kis > törpe de mégis a törpebolygók nagyobbak mint a kisbolygók.🤔🙄😂
Köszi a műsort, ismét színvonalas volt! 😊 Engem érdekelne, hogy a nap felől érkező objektumokat egyáltalán, vagy csak szabad szemmel nem tudjuk észlelni? Úgy értem, a rádióteleszkópok sem képesek rá?
A probléma tulajdonképpen az, hogy a Napból érkező fénysugárzás szétszóródik a légkörben, így összefüggő "fényfallal" takarva el az űrt. A rádiósugárzás nem szóródik a levegőben, viszont egy kisbolygónak nagyon csekélyke lehet a Naptól eredő, visszavert rádiósugárzása, ami az ionoszférán áthaladva el is maszatolódhat kicsit (a Föld rádiószennyezése ráadásul egyre magasabb szintű), így elég kétséges az észlelhetősége. Nehezíti a dolgot, hogy amikor a kisbolygó a Nap felől érkezik, akkor a Nap fénye a tőlünk távolabb eső felét világítja meg, így a látszó része csak kis töredéke annak, amit egy kívülről érkező "telikisbolygóból" láthatunk. Az emberiség túlélt évmilliókat, és csak néhány évszázada kezdtük sejteni, hogy a kisbolygók itt süvítenek el mellettünk, ezért legyinthetnénk is a dologra, de azért a kép elég nyugtalanító.
Kimaradt a Sedna! Ez nincs még hivatalosan elismerve? Kétlem. Ez a legnagyobb és 2003-ban fedezték fel. Szerk: Bocsi! Nem a legnagyobb, hanem jó ideig a legmesszebb volt a pálya távoli szélső pontja (aphélium).
Így van, nekem is feltűnt, magát a törpebolygó minősítést is a Sedna indította el. De a keresési találatok nem egységesen minősítik, lehet, hogy még függőben van a felminősítése. Tud valaki pontosabbat?
Részvégi kérdésre reagálva: Ha időben észrevesszik, akkor biztosan tudnak majd tenni ellene. Feltéve, ha minden adat & számítás helyes/pontos lesz.. (a matek nem kegyelmez)
Belegondolva, a földet is minden egyes rakéta kilövéssel eltoljuk a pályájáról, lehet, hogy ezek most milliméterek, de hosszabb távon hatalmas távolságok lehetnek, és egyszer csak a föld olyan pályán lesz ahol nem kéne.
Valószínűleg több van belőlük. Csak olyan nagy a távolság, hogy a teleszkópokon csak egy pixel méretűek. Tehát nehéz megkülönböztetni egy aszteroidától.Talán a Web majd ebben is tud segíteni.
Egy -picike kérdés.Hawkin univerzuma 3.részeben azt mondja, hogy a nagy bum a másodperc töredeke alatt tágult a tér."100másodperc alatt már az univerzumunk mérete volt.Ha feltetelezzük, hogy Hawking jól mondja akkor Einstein téved.Hiszen szerinte a fénynél nincs gyorsabb.Akkor vágy Hawking vágy Einstein téved. A véleményed? Remélem érthetően írtam a felvetésem?Már régóta foglalkoztat ez a kérdés és mindig felteszem magamnak a kérdést. Köszi.
Persze, hogy képesek leszünk tenni valamit mint faj pl; Dart szintű cselekvést, de egyénileg az is elég lehet, hogy megfelelő ismeretet terjesztünk magunk között akár egy Ne nézz fel! c. alkotással, akár egy ilyen ehhez hasonló "fejtágító" videó terjesztésével🤓
Hiaba nem bolygo a pluto nekem akkoris az marad :D ha az emberbe egyszer beleverik azt nehezen felejti :D mint ahogy a Moszkva tér is Moszkva tér marad :D
Akkor mikor is? Talán 2029.04.13-án? Talán igen, és mit tudunk tenni ellen? Jelenleg az atombomba az emberiség legnagyobb fegyvere nemcsak maga ellen, de az égi veszélyek ellen is, ha lesz (Starfish Prime 1962). Bár a tudomány felgyorsulása hozhat újabb szerkezetet (lézerfegyver), a jelen állás szerint még mindig nincs jobb megoldás a NASA és az ESA kezében. De vajon kik és mikor fognak valójában cselekedni (Kína-Orosz?) , azt majd meglátjuk, ha megéljük... Ha már ezt a remek videoanyagot összeállítottad az aszteroidákról, ami egy újabb ékszeme a video-kollekciónak, remélhetőleg szánsz majd egy adást az Apophis aszteroidáról is, ami talán nagyobb érdeklődéssel várt esemény lesz, mint a Holdra szállás.. Szemeket az égre, indulunk! (de hova is?)
Az atomfegyver rossz megoldás lenne. Lehet, hogy széthullik tőle a meteor, de egy része maradna az ütközési pályán, ráadásul némi sugárszennyezéssel. A Darts project jobb minden szempontból.
@@LeonCLeoni Az atombombás megoldás nem lenne annyira rossz, mert a tömeg nagy részét szétszórná, a maradékkal már jobban elbírhatna a légkörünk. De az űrben egy atomrobbantás, ha a bombát nem tudjuk jó mélyen bejuttatni a kisbolygóba, elég hatástalan, mert itt lent mindig a levegőben hevítéssel keltett gigantikus lökéshullámmal rombol, az űrben viszont nincs miben lökéshullámot kelteni. Szóval a mi megszokott bombáink csak pukkannának odakint.
Bevallom, én nem kedvelem a podcastokat és más beszélgetős videókat, mert terjengősek, tele üres részekkel. Inkább olvasni szeretem a tudnivalókat, mintsem hallgatni. De ez a videó már megint azt a kellemes érzést okozta, hogy itt nincs üresjárat, kifogástalanul összeszedett és előadott anyagot kaptunk, kincset érő percek alatt. Szeretem ezt az érzést. Most nem tudok utánanézni, de úgy emlékszem, hogy a 2010-es Csillagászati évkönyvben volt egy írás az MCSE főmunkatársaitól az égitestek nevezéktanáról, és ott többek között az állt, hogy a latin eredetű égitestneveket, a bolygók és egy-két másképp hagyományosodott hold kivételével nyugodtan mondjuk a modern latin ejtési gyakorlata szerint. Vagyis ceresz, c-vel. A görög neveket is jellemzően latin átiratban ismerjük a csillagászatban, tehát ezekre is vonatkozik, azaz "cignusz" (Cygnus) csillagkép, eredetileg az is küknosz (=hattyú) volt, de azt senki nem használja. (Talán még a görögök sem.) Hogy az angolok és franciák hogyan (nem) boldogulnak a latin nevekkel, az legyen az ő személyes bajuk. :-) A videóban látható pár illusztráció, amelyekben egymás hegyén-hátán hemzsegnek a kisbolygók és meteoridok. A valóság teljesen más, ezt azért tartsuk észben, úgyszólván látótávolságban sincsenek egymáshoz képest, a nagyobb sziklák pedig szét vannak szórva a végtelen űr óriási területén.
@@urkutatasmagyarul Nem tudom. De lehet ezért vagyok mindig fáradékony mert én is Skorpió vagyok és a Plútó kicsi!!! Szívesen megnéznék egy videót ami ezzel foglakozzik...
Köszönöm az értékes műsort,
Gyerekkoromban a delta c. műsort vártam ekkora áhitattal .
:) :) :)
Biztos egyedül vagyok vele,de nekem a Kisherceg bolygói jutottak eszembe erről a részről.🥰 Köszi
Szintúgy! 🤗
Nem, nem vagy egyedül! :D
Köszönjük!
Ismét egy újabb érdekfeszítő, informatív és nagyon alapos munka! A videók minősége már rég túlszárnyalta a ráaggasztható pozitív szinonimák szókészletét. Szóval lassan át kell térnünk más nyelvekre is ha megfelelő visszajelzést akarunk mondani a munkásságodról. Köszi érte! :)
Ha kérhetnénk, legközelebb a méretekre vonatkozó adatokat, ne az SI rendszerben add meg, hanem zsiráfban. Úgy könnyebb számolni. 🤣🤣 Ez egy nagyon jó rész volt
Tehát amerikai méretek szerint? 😂
A Dartnak, nem csak jó munkát, hanem köszönjük is, és a kitalálóinak, létrehozóinak is!
Az egyetlen csatorna ahol van előfizetésem. Köszönöm a munkád!
Megtisztelő! :)
Köszönjök ismét a szakértői felvilágosítást! Többek nevében is Gratula. ❤
Videó ötletnek bedobnám, hogy hogyan tájékozódnak az űrben? Igazából ez az a téma, ami rohadtul érdekel, és az alapja bármilyen űrbéli tevékenységnek, mégsincs semmi fogalmam róla. Tehát amikor kiszámolják a rakétá pályáját, akkor azt milyen koordináta-rendszerben teszik? Gondolom nem a Földhöz mérik, hiszen még a Hold is jócskán befolyásolja a pályáját. Logikusnak tűnne a Nap közepe, mint zérópont, de régen létezett valami bolond fazon Newton névvel aki kitalálta, hogy nem csak a Nap vonzza a többi égitestet, hanem fordítva is, tehát gyakorlatilag a Nap is mozog oda-vissza, nem csak forog egyhelyben. Meg hát a gravitációs mezők kuszán ráncigálnak mindent a Naprendszerben, szóval még az ellipszis pályák is hullámoznak. Vagy ez a mérték elhanyagolható? Milyen koordinátarendszerben írják fel egyáltalán a röppályát? De ami továbbra is a legfontosabb: hol van mindennek a közepe, a (0,0,0) pont? :D Nyilván bármit ki lehet jelölni annak, aztán ide-oda lehet transzformálni, de az ESA, NASA hogy csinálja?
Ez engem is érdekel. New Horizons óta agyalok rajta, hogy tudtak ilyen pontosan eljutni a Plútóig vagy más kisebb égitestekig. nyilván egyetem+ szintű számítások lehetnek a háttérben, de .. egy kis-okos videóként el tudom képzelni : -))
Az én ötletem pedig egy másik híres film elemző lenne: "miben téved a Csillagok Háborúja" címmel : -)
Remek volt! 😍 Köszönöm! ☺️
Érdekes volt, bár észrevettem benne egy elavult infót, az Eris átmérőjét eredetileg nagyobbnak mérték a plutónál de később pontosították amikor ha jól emlékszem egy csillag előtt elment és kiderült hogy kisebb mint a pluto.
Egy újabb remek videó:) Fantasztikus ez a csatorna, remélem még nagyon sokáig meglesz:)
Mikor meghallom ezt a háttérzenét sokszor jön hogy sírjak de örömömben, annyira megnyugtató tud lenni az a pár perc ameddig a videódat nézem. Kellemes kikapcsolódás minden egyes alkalommal. Köszi szépen ezt a videót is. 😁😊👊
Mint mindig elképesztően érdeks és minőségi tartalom.
Ha már a Naprendszerünk pereme felé járunk érdekelne egy rész
a feltételezett 9. bolygóról ,az Orth felhő(nem tudom jól írtam e le)
felhőről és a naprendszer tényleges határáról is.
(tétény 10 éves)
Érdekesség: a Naprendszerben vagy 7 hold is nagyobb, mint az eddig kategorizált törpebolygók bármelyike.
De szép kis körtúra volt. 👍Szerintem lesz majd "újra" kilencedik bolygó... csak egyenlőre nagyon ügyesen megbújt a sötétben.
Most hogy végre fent van a James Webb mostmár kereshetnék vele hátha meglenne.
Ha lenne, a WISE akkor is megtalálta volna, ha a sötétben bújkál. A James Webb meg praktikusan alkalmatlan teljes égbolt feldeítésre, csak ismert objektumok részletesebb tanulmányozására használják.
@@Zilahi-Branyi_Laszlo Valaminek lennie kell ott mert még az is arra jutott hogy lennie kell ott valaminek aki amúgy cáfolni akarta, azóta további objektumokat is találtak ami erősíti azt hogy van ott valami.
Ismét egy nagyon jól sikerült rész 👍
Eljön majd az az idő amikor egy Űrkutatás Magyarul epizód abból fog állni, hogy végig számokat fogunk hallani, melyik régebbi részben volt erról vagy arról már részletesen szó :) Egy hosszú számsor lesz csak, előny, hogy azt könnyebb lesz megcsinálni...
Igen, nem szeretném ismételni magam, főleg nem bevágni egy régebbi videóból pár mondatot. Ilyenkor csak megemlíten, hogy akit érdekel, az melyik részben talál több infót a dolokról, így nem kell kényszerítenem senkit, hogy újra végighallgassa, de aki még nem látta, az tudja, hová kell klikkelnie.
@@urkutatasmagyarul Tudjuk, tökéletes így, sőt inspirál régebbi részek újranézésére, csak vicceltem...maradjon így!
Nekem is pont egy ilyen jövőbeli videó szövege jelent meg a szemeim előtt a videó végén.
Miszerint:
A 111-edik részben tárgyalt objektummal, a 122-edik részben taglalt módon, a 133-adik részben rárgyalt eszközökkel, a 144-edik részben tárgyalt esemény fog történni. Ami azért érdekes, mert a képes krónikák 101-edik része, pont erről szól. De az űrhírek 876-odik részében is tettünk már említést a dologról.
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a videó, iratkozz fel! Hívj meg egy kávéra a patreon oldalán, vagy csatlakozz és legyél csatornatag az extra tartalmakért!
# A fenti hsz csak és kizárólag a vicc kedvéért készült. Ha bárki bármilyen egyezést vél felfedezni a valósággal, az csak a véletlen műve.
:)
Én éppen azon gondolkodtam el, hogy micsoda óriási mennyiségű információ van már ezekben a korábbi részekben elhelyezve. Aki most találkozik a csatornával először, szinte riasztó méretű bepótolnivalót láthat maga előtt, persze nagyon is kellemesen fogyasztható, de mégiscsak komoly időt igénybe vevő bepótolnivalót. Nekem már nem megy, hogy ennyi mindent fejben tudjak tartani. Űrkutatás Magyarul! Nem gondoltál még arra, hogy a videóid szövegét, amelyeket a korábbi elmesélésed szerint először úgyis írásban készítesz el, szöveges alakban is közzé tedd? Olyan enciklopédikus méretű információhalmaz hangzott már el, hogy talán ideje lenne kereshetővé is tenni azt. E-könyvként is lehetne árulnod.
A Makemake név nekem is nagyon tetszik, már csak azért is, mert a titokzatos húsvét-szigeti mitológiában ő a főisten, aki az emberiséget alkotta. (Egyszer lehetne csinálni egy olyan részt, amiben mesélsz arról, hogy mi alapján neveznek el egy-egy égitestet, illetve a közismertebbek neveiről vagy a hozzájuk főzhető mitológiáról egy pár mondatot mesélhetnél 🙂 ).
Nekem a Gǃkúnǁʼhòmdímà és holdja a Gǃòʼé ǃHú nevei a kedvenceim. Ezek a namíbiai juǀʼhoan (ǃKung) nyelvből lettek átvéve, és a Juǀʼhoansi nép mitológiájai alakjai. A szavakban a ! , ǀ és ǁ jelek csettintőhangok, így ennek a kisbolygónak és holdjának már a helyes kiejtése is kihívás (Wikipedián meg lehet hallgatni). 😀
en.wikipedia.org/wiki/229762_G%C7%83k%C3%BAn%C7%81%CA%BCh%C3%B2md%C3%ADm%C3%A0
Ha Cleopátra el is találna, és túlélném akkor is várnám a videóid :) remek lett ez is :)
Nagyszerű videó! Tervezel videót készíteni a Föld ismert becsapódási krátereiről?
Oh igen... Campo del Cielo...
Hali!
Csak egy laikus kérdésem lenne.
Ha a saját naprendszerünkben a naptól távol keringő objektumokról is ilyen nehéz pontos információkhoz jutni akkor mégis ,honnan lennének információink egy több fényévre, másik csillag körül keringö exobolygoról?
Rengeteg dokumentumfilmben tény ként említik azt amit max. csak sejtünk.
Köszi!
@@nyunyi78
Ebben a Webb-nek van a legnagyobb szerepe, ami képes a légköri elemzésre is a tranzitok során.
Ezen kívül általában csak az alap adatokat (méret, tömeg, csillagtól mért távolság, keringési idő) tudjuk kiértékelni +-10%-os pontossággal.
Nagyon szépen köszönöm a színvonalas műsort.
Szuper videó volt ez is. A kérdés az, hogy a Földre veszélyes kisbolygó méete folytán mikor válik ismertté. Minél nagyobb, annál korábban lehet megtalálni, de annál nehezebb is eltéríteni, még ha csak egy kis lökés is kell neki. Ha kicsi, akkor már csak későn fogjuk megtalálni és nem lesz idő eltéríteni, de akkor meg tömeges katasztrofát nem nagyon tud okozni. Persze, egy nagyobb várost sem lenne jó elveszteni, de azt az emberiség még túlélné.
Nagyon érdekes videó.
Azt a kritériumot valamiért elfelejtettem, hogy ki kell söpörnie a pályályáról a törmeléket, hogy bolygó lehessen.
A kisöprés már egy értelmező megfogalmazás, a szabály valahogy úgy szól, hogy domináns gravitációs testnek kell lennie a pályáján. A Plútónál pl. a domináns gravitációs test a Neptunusz, hiszen az szabályozta be a Plútó keringési idejét a sajátjának pontosan 3/2-szeresére.
@@Zilahi-Branyi_Laszlo nyilván túloztam a leegyszerűsítésben én is
@Konstantin Jánosik Ahogy a Nap is nagyon egy rendszer a Merkúrral, Vénusszal, Földdel, stb. Na meg ha már a Charont említjük, akkor említhetnék többit is: Styx, Nix, Kerberos, Hydra. De mennyivel egyszerűbb, praktikusabb egy felsorolás helyett pusztán a központi égitestet megnevezve beszélni ezekről, mikor egy egységként kezeljük.
Na ezt most elsőre is értettem 😉 Az elözővel még kűzdök😃
a Holdat is kitérítettük a pályájáról amikor leszállt rá egy ember alkotta szerkezet :) persze ez az állítás lehet, hogy kvantumfizikailag cáfolható :)
Mindig kíváncsian várom az epizódokat.Köszönöm szépen.
Ha jól gondolom a tízedik percben véletlenül nem jól mondtad az aszteroida és törpe bolygó besorolását...Lehet Én értem félre, de kérlek jelezz vissza... ha mégsem. Nagy tisztelettel Kovács Szabolcs
Pontosan mire gondolsz?
A Pallas.. tehát kisbolygó?... törpepolygó csak akkor lehet ha átminősítik..de addig is aszteroida? vagy kisbolygó?Vagyis minden kisbolygó aszteroida?
Ahogy a videóban is elhangzik, a a kisbolygók azteroidák, a két kifejezés ugyanazt jelenti
Hiányoltam Sedna-t a listáról :( bár az Kuiper-övön kívüli törpe bolygó. Ennek ellenére jó video lett.
Olyan szépen beszélsz magyarul, mint KenyTheOne (retrosokk), szeretem a Te videóidat is!
:D Ez igazságtalanság, mert ŰM tényleg szépen beszél, Keny viszont nagyon laza (és őrült).
Remek volt köszönöm
Sziasztok, Köszi a videót! Elkészesztően jók az animációk és a tartalmak, nagy rajongója vagyok a csatornának.:) Érdeklődnék és már rég meg akartam kérdezni, hogy az Apophisról esetleg van-e tervben videó? Nagyon izgalmasnak találom, hogy 2029-ben ilyen közel kerül el minket egy ekkora aszteroida és hogy 2036-ban vissza is tér. Köszi és csak így tovább:)
Tervben van! ;)
Igen, Apophist én is hiányoltam, de ha tervben van, úgy még jobb!
Nem tudom, olvastad-e Nemere Istvántól a Játszma tízmilliárdért című regényt. Az szól egy meteorbecsapódás hatásairól, és elkerüléséről ;)
A Ceres videónak örülök, ez azért mégiscsak "közel" van, míg a többit távolságuk miatt még jó sokáig csak távcsövel vizsgálhatjuk.
Szuper lett a videó megint! Kedvenc részem: Föld előrehaladásának új szemlélete kb8 perc. Annyi like-ot kívánok, ahány égitest mozog a Naprendszerben! Köszönöm szépen!
Hmmm
Kéne tenni a Nap-Föld L4 és L5 pontjára egy -egy távcsövet, ha biztosra akarnánk menni a nap felől érkező meteoritokkal?
Már múltkor kérdeztem, hogy a vizes meteoritkráter-képek (11:57) a Föld melyik részéről valók?
Nem tudok neked pontos helyszínt mondani
@@urkutatasmagyarul Szomorú vagyok :'( Sokat repültem Japánba, és a légiút Szibéria felett megy, ahol hasonló formákat láttam. Összevetettem volna velük...
Emlékszem egy olyan jó 5-6éve egyik barátommal láttunk egy meteort, először azt hittük tüzijáték, azonban mikor szétesett és semmi hangja nem volt akkor jöttünk rá hogy meteor. Elmeséltük a barátainknak és senki nem hitt nekünk, másnap benne volt a tvbe, hogy kis méretű meteor csapódott be amit több magyarországi településről is jól lehetett látni. 😂😂
Akkor valószínűleg nem is csak egy átlagos meteort láttál, hanem egy tűzgömböt, más néven bolidát, amelyek több másodpercig is látható nyomot hagynak maguk után. Ritka és emlékezetes élmény.
Egyszer én láttam egy pontmeteort is. Akkor még nem tudtam, hogy van egy ilyen külön neve. Pont felém haladhatott, ezért én csak egy felfénylést láttam, amely nem mozdult az égen.
A ceresről szóló részt már nagyon várom
Na várjunk csak, a törpebolygók egyik feltéte a gömb forma, de a Haumea mégsem az, akkor mégis miért kategorizáljuk oda? Vagy igazából csak a gömb formához szükséges tömege számít nem is a gömb forma?🤔 (nyílván ha a többi feltétel adott)
Nem is a gömb forma a fontos, hanem a hidrosztatikus egyensúly, ami a legtöbb esetben gömb formával jár, de olykor a gömb-szerű tojás forma is biztosíthatja az egyensúlyt
@@urkutatasmagyarul na így már tiszta, köszönöm!👌
Azt mai napig viccesnek találom, hogy szinte az összes animáció ami aszteroida mezőt ábrázol mindig sűrű, tömött egymástól szinte karnyújtásnyira lévő kőtömbök halmazaként van megjelenítve, még a dokumentum filmekben is. (Akár egy Star-wars filmben ahol épp csak átfér egy kis kisebb űrhajó közöttük) Pedig minden valószínűség szerint több százezer mérföld légüres tér van ezek között az objektumok között, és a legtöbbjük sem nagyobb, mint egy teniszlabda.
Csodálatos egy összetett éy RÉSZLETES video volt. Igen. Szerencsére már tartunk ott, és rendelkezünk olyan technológiával, hogy képesek vagyunk egy Potenciálisan VESZÉLYES Aszteriodát kizökkenteni a pályájáról. De eszembe jut mindig az IKONIKUS mondatod az ARMAGEDDON című filmről. ENNYI ÖKÖRSÉGET 141 perc alatt, hogy lehetett össze hordani.😅🤣🤣😂Az hatalmas mondatod volt. És igazad van. Imádom én is a filmet főleg az orosz Űrállomáson dolgozó orosz szövegeit aki 18 hónapja él egyedül a bádog dobozban. De annyi sületlenséget amit abban a filmben hordtak össze az nem semmi.
Szia!
Szuper a videó és jó volt halgatni is!
Ami érdekelne, ha lenne videó hogy az űrben levő sugárzás mindenhol egyenletes e, csak a napból érkezik vagy a naprendszeren kívül is ugyan olyan káros és mértékü a sugárzás?
Honnan származik a sugárzás ha bizonyos anyagok sugárzása 100évente vagy 1000 évente feleződik?
Mit jelent az űrben és az űrállomáson a sugárzás?
Köszönjük előre is!
Szép napot!
ua-cam.com/video/v9h3mnCBQOI/v-deo.html
@@urkutatasmagyarul Köszönöm!
Kedves Szerkesztő!
A videó nézése közben azon gondolkoztam, hogy vajon a naprendszer bolygói miért kb egy 2 dimenziós síkban keringenek a Nap körül, és nem pedig egy 3D-s térben? Illetve hogy miért vannak olyan kisbolygók/aszteroidák amik meg ettől eltérő síkon vannak?
Akad olyan üstökös, amelynek a pályasíkja merőleges az ekliptikára, és a hossztengelye is meredeken kiáll a síkból. Valójában a bolygók pályasíkjában is van pár fokos eltérés, de valóban, az elrendezés jellemzően korongszerű. A Nap körüli nagy tömegek a számunkra felfoghatatlanul hosszú idő alatt közel egyforma keringési síkba rángatták egymást a tömegvonzásukkal.
Kíváncsi lennék rá, hogy melyik égitest nyerné a gyorsasági versenyt a naprendszerünkben.
Érdekes ezen csoportok magyar elnevezése. Méret szerint a rendezve e kifejezéseket a kis > törpe de mégis a törpebolygók nagyobbak mint a kisbolygók.🤔🙄😂
Remek videó mint mindig :D
Köszönöm szèpen
👍
Köszi a műsort, ismét színvonalas volt! 😊 Engem érdekelne, hogy a nap felől érkező objektumokat egyáltalán, vagy csak szabad szemmel nem tudjuk észlelni? Úgy értem, a rádióteleszkópok sem képesek rá?
A rádióteleszkópokat ugyanúgy vakítja a Napból ékező rádiósugárzás.
Ám okos megoldásokkal kitakarhatóak ezek a sugarak
A probléma tulajdonképpen az, hogy a Napból érkező fénysugárzás szétszóródik a légkörben, így összefüggő "fényfallal" takarva el az űrt. A rádiósugárzás nem szóródik a levegőben, viszont egy kisbolygónak nagyon csekélyke lehet a Naptól eredő, visszavert rádiósugárzása, ami az ionoszférán áthaladva el is maszatolódhat kicsit (a Föld rádiószennyezése ráadásul egyre magasabb szintű), így elég kétséges az észlelhetősége. Nehezíti a dolgot, hogy amikor a kisbolygó a Nap felől érkezik, akkor a Nap fénye a tőlünk távolabb eső felét világítja meg, így a látszó része csak kis töredéke annak, amit egy kívülről érkező "telikisbolygóból" láthatunk. Az emberiség túlélt évmilliókat, és csak néhány évszázada kezdtük sejteni, hogy a kisbolygók itt süvítenek el mellettünk, ezért legyinthetnénk is a dologra, de azért a kép elég nyugtalanító.
Kimaradt a Sedna! Ez nincs még hivatalosan elismerve? Kétlem. Ez a legnagyobb és 2003-ban fedezték fel. Szerk: Bocsi! Nem a legnagyobb, hanem jó ideig a legmesszebb volt a pálya távoli szélső pontja (aphélium).
Így van, nekem is feltűnt, magát a törpebolygó minősítést is a Sedna indította el. De a keresési találatok nem egységesen minősítik, lehet, hogy még függőben van a felminősítése. Tud valaki pontosabbat?
Részvégi kérdésre reagálva: Ha időben észrevesszik, akkor biztosan tudnak majd tenni ellene. Feltéve, ha minden adat & számítás helyes/pontos lesz.. (a matek nem kegyelmez)
jó volt :)
Belegondolva, a földet is minden egyes rakéta kilövéssel eltoljuk a pályájáról, lehet, hogy ezek most milliméterek, de hosszabb távon hatalmas távolságok lehetnek, és egyszer csak a föld olyan pályán lesz ahol nem kéne.
Én nem hinném,hogy ez milimétereket tolna a Földön,olyan gyenge hatással van rá,hogy max. Több százezred mikrométer lehet
👍👍👍
Jó lett megint
Én azt hittem több törpe bolygó létezik . Kevesebb törpe bolygó van mint rendes bolygó , azt hittem fordítva lesz .
Valószínűleg több van belőlük. Csak olyan nagy a távolság, hogy a teleszkópokon csak egy pixel méretűek. Tehát nehéz megkülönböztetni egy aszteroidától.Talán a Web majd ebben is tud segíteni.
Planet X-ről lesz videó?
Próbálom a videókat a valós információk alapján összeállítani
@@urkutatasmagyarul Nem is az összeesküvés elméletekre vagyok kíváncsi, hanem a tudományos megközelítésre, a gravitációs anomáliák alapján.
Egy -picike kérdés.Hawkin univerzuma 3.részeben azt mondja, hogy a nagy bum a másodperc töredeke alatt tágult a tér."100másodperc alatt már az univerzumunk mérete volt.Ha feltetelezzük, hogy Hawking jól mondja akkor Einstein téved.Hiszen szerinte a fénynél nincs gyorsabb.Akkor vágy Hawking vágy Einstein téved. A véleményed?
Remélem érthetően írtam a felvetésem?Már régóta foglalkoztat ez a kérdés és mindig felteszem magamnak a kérdést.
Köszi.
Egyik sem téved, elég eszes emberek voltak.
A tágulás mértéke volt nagy, de a térben semmi sem lépte át a fénysebességet
11:09 kaptál is egy L I K É T (már a videó előtt)
Mi az említett "hidrosztatikus egyensúly"
Lehet, hogy ez lesz a következő kisokos témája?
Persze, hogy képesek leszünk tenni valamit mint faj pl; Dart szintű cselekvést, de egyénileg az is elég lehet, hogy megfelelő ismeretet terjesztünk magunk között akár egy Ne nézz fel! c. alkotással, akár egy ilyen ehhez hasonló "fejtágító" videó terjesztésével🤓
Köszönet 202.12.08.
Baromi félrevezető hogy kisbolygóövnek is hívják a valójában aszteroidaövet amúgy...
Az aszterodia a kisbolygó szinonímája, ugyanazt jelenti.
Szokták aszteroida-övnek is nevezni
Az aszteroida, azaz "csillagszerű" elnevezés régebbi, ma már kicsit értelmetlen, és angol nyelvterületen maradt fenn, a kisbolygó név szerintem jobb.
Hiaba nem bolygo a pluto nekem akkoris az marad :D ha az emberbe egyszer beleverik azt nehezen felejti :D mint ahogy a Moszkva tér is Moszkva tér marad :D
Akkor mikor is? Talán 2029.04.13-án? Talán igen, és mit tudunk tenni ellen? Jelenleg az atombomba az emberiség legnagyobb fegyvere nemcsak maga ellen, de az égi veszélyek ellen is, ha lesz (Starfish Prime 1962). Bár a tudomány felgyorsulása hozhat újabb szerkezetet (lézerfegyver), a jelen állás szerint még mindig nincs jobb megoldás a NASA és az ESA kezében. De vajon kik és mikor fognak valójában cselekedni (Kína-Orosz?) , azt majd meglátjuk, ha megéljük... Ha már ezt a remek videoanyagot összeállítottad az aszteroidákról, ami egy újabb ékszeme a video-kollekciónak, remélhetőleg szánsz majd egy adást az Apophis aszteroidáról is, ami talán nagyobb érdeklődéssel várt esemény lesz, mint a Holdra szállás.. Szemeket az égre, indulunk! (de hova is?)
Az atomfegyver rossz megoldás lenne. Lehet, hogy széthullik tőle a meteor, de egy része maradna az ütközési pályán, ráadásul némi sugárszennyezéssel. A Darts project jobb minden szempontból.
@@LeonCLeoni Az atombombás megoldás nem lenne annyira rossz, mert a tömeg nagy részét szétszórná, a maradékkal már jobban elbírhatna a légkörünk. De az űrben egy atomrobbantás, ha a bombát nem tudjuk jó mélyen bejuttatni a kisbolygóba, elég hatástalan, mert itt lent mindig a levegőben hevítéssel keltett gigantikus lökéshullámmal rombol, az űrben viszont nincs miben lökéshullámot kelteni. Szóval a mi megszokott bombáink csak pukkannának odakint.
A Pluto egy bolygó!
Ez nem érzelmi alapon múlik
🙂
Az Apophist miért nem térítik el? Ha jól emlékszem a becsapódás esélye nem nulla.
Ha a becsapódás esélye meghaladja az 1 százalékot, akkor biztosan foglalkozni fognak a dologgal!
Gömb formaju? Ejnye. Geoid.
Nem inkább planetoid a forma? A geoid mintha csak a Földre vonatkozna.
Imádom ezt a csatornát...de könyörgök.... ezt a zongorás "halálindulót" nem lehetne lecserélni???
Nem tervezem
@@urkutatasmagyarul Egy próbát megért...Jó amit csinálsz, és szeretem nézni... Hát... így jártam... 😁
Bevallom, én nem kedvelem a podcastokat és más beszélgetős videókat, mert terjengősek, tele üres részekkel. Inkább olvasni szeretem a tudnivalókat, mintsem hallgatni. De ez a videó már megint azt a kellemes érzést okozta, hogy itt nincs üresjárat, kifogástalanul összeszedett és előadott anyagot kaptunk, kincset érő percek alatt. Szeretem ezt az érzést.
Most nem tudok utánanézni, de úgy emlékszem, hogy a 2010-es Csillagászati évkönyvben volt egy írás az MCSE főmunkatársaitól az égitestek nevezéktanáról, és ott többek között az állt, hogy a latin eredetű égitestneveket, a bolygók és egy-két másképp hagyományosodott hold kivételével nyugodtan mondjuk a modern latin ejtési gyakorlata szerint. Vagyis ceresz, c-vel. A görög neveket is jellemzően latin átiratban ismerjük a csillagászatban, tehát ezekre is vonatkozik, azaz "cignusz" (Cygnus) csillagkép, eredetileg az is küknosz (=hattyú) volt, de azt senki nem használja. (Talán még a görögök sem.) Hogy az angolok és franciák hogyan (nem) boldogulnak a latin nevekkel, az legyen az ő személyes bajuk. :-)
A videóban látható pár illusztráció, amelyekben egymás hegyén-hátán hemzsegnek a kisbolygók és meteoridok. A valóság teljesen más, ezt azért tartsuk észben, úgyszólván látótávolságban sincsenek egymáshoz képest, a nagyobb sziklák pedig szét vannak szórva a végtelen űr óriási területén.
Plútó a Skorpiók bolygója volt 😭
Most Skorpió csillagjegyel született embereknek nincs bolygójuk.... Lehetne videó arról , hogy milyen erőt adnak a bolygók az embereknek!!!!???
Akkor most a skorpiók törpebolygója?
@@urkutatasmagyarul Nem tudom. De lehet ezért vagyok mindig fáradékony mert én is Skorpió vagyok és a Plútó kicsi!!! Szívesen megnéznék egy videót ami ezzel foglakozzik...
@@lm7313 ebben lehet valami, mert én is Skorpió vagyok és imádok az ágyon dögleni🤷🏽♀️ Az is lehet, vashiànyosak vagyunk.
@@_Betty.Ford_ tuti 100 hogy azok vagyunk
Na de létezik-e Orbán Viktor nevű kisbolygó?
Én nem tudok róla
Ha lenne, naponta hallanánk róla az ellenzéki sajtóban. Egyébként egy ilyen elnevezés elfogadása elég valószínűtlen.
@@gregor_man De soha sem lehetetlen
Nekem is ez a kedvenc nevem a naprendszer égitestei közül Makemake. Készítkészít
Köszönjük!
Köszönjük!
Én is köszönöm! :)