Soustruh TOS S28 Žebrák - zprovoznění emulze a dodržení správných řezných podmínek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лип 2024
  • Kalkulačka přemístěna kvůli e-shopu na doménu klimbik.com/soustruzeni
    Pohádka o tom, jak jsem zprovoznil chlazení emulzí na mém stařičkém soustruhu TOS S28 z roku 1951 (a dostal sprchu za odměnu :) ) a jak jsem se poprvé v životě pokusil dodržet předepsané řezné podmínky výměnných plátků.
    👉 Kdo ještě nehlasoval v anketě o křišťálovou lupu, tak může zde! Děkuji!!
    kristalova.lupa.cz/hlasovani/...
    👉 pokud si chcete koupit můj merch, tričko "klimbíkova bastlírna":
    www.klimbik.cz
    👉 pokud mě chcete finančně podpořit:
    / klimbikovabastlirna
    PayPal: paypal.me/klimbik
    bankovní účet: 1086532036/3030
    👉 vlákno o mém soustruhu na svarfóru:
    svarforum.cz/forum/viewtopic.p...
    👉 vlákno o mém soustruhu na CNC fóru (i s fotkama!):
    forum.strojirenstvi.cz/viewto...
    👉 nezapomeňte sledovat na instagramu:
    / klimbik
    👉 a na facebooku:
    / klimbikovabastlirna
    ________________________________________________________
    TIMELINE by Tochy, diky!!
    00:00 Úvod
    01:49 Intro
    02:04 Rozebrání čerpadla
    02:53 Připojení hadice
    03:24 Výroba nového olejoznaku emulze
    06:15 Plnění emulze
    06:37 První test!!
    06:44 Oprava trysky
    06:51 Výroba mezikusu hadice
    07:10 a už to funguje!!! 😊
    07:36 Příprava kulatiny k testu
    07:53 Řezné podmínky
    13:22 Zkouška soustružení!
    16:40 Závěr
    16:54 Outro
    ________________________________________________________
    #soustruh #emulze #soustruzeni
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 124

  • @lexalaurin440
    @lexalaurin440 3 роки тому +56

    Ahooj
    pár věcí ti poradím.
    Emulze kterou si namíchal je moc řídká. Musí mít čistě bílou barvu, pokud samozřejmě nemáš měřák na koncentraci. Tak jak jí máš namíchanou nemá zprávné mazací a chladící vlastnosti. Pak to může reznout.
    Když uzavřeš vodu (emulzu) a budeš mít zapnutý čerpadlo, tak ho upečeš, protože se chladí jak v něm proudí emuze.
    Co se týče chlazení tak by se mělo dávat do řezu. Vpraxi to funguje tak, že ho necháš jemně stříkat na obrobek kde je nůž v záběru.
    ,,NIKDY!" by se neměla pouštět voda na rozpalenej plátek jak si to ukázal, protože když je něco horký a rychle ho chladíš tak ho zakalíš ale u slinutýho karbidu (což je slisovaný ,,prášek") se ti vytvoří mikro trhlinky který ti můžou dost uškodit.
    Co se týče Ap označení na plátcích, tak to znamená hloubku řezu tj. kolik můžeš zabrat šponu. Někdy se označuje jen P.
    Jak se ti pohnul obrobek tak je to úplně normální jev. Představ si jaká páka tam vzniká tlakem v řezu. Je to hodně a někde se to pohnout musí. V praxi to vypadá tak že se ti vmáčkne čelist do materialu a vyhne se.
    Co se týče řez. rychlosti tak u klasiky je to celkem jedno zvol si otáčky okolo 4-5stovek (většina obrábění u nože s tvrdokovem) k tomu si navol posuv aby si to dělalo dobrou šponu (to je modrá fialová prostě jakákoliv barva krom černé to je už přepálené. Z pravidla čím agresivnější barva tim vyšší teplota tím malý posuv) a máš to.
    Jinak ti fandím, tvoje práce je super a přeji ti hodně úspěchu.
    Koment neber zle je to myšleno dobře.

    • @houdek9052
      @houdek9052 3 роки тому +4

      Díky šéfe tohle jsou dobré informace pro mě chodím na školu kde soustružení funguje tak že dej si tam 700 otáček ber po 1 mm a jestli to posereš tak si mě nepřej a ve škole mě nikdo nic neřekl a jsem v posledním ročníku 🙄

    • @lexalaurin440
      @lexalaurin440 3 роки тому +1

      @@houdek9052 aj... tak to je blbý. Já sem tada pres rok po škole ale já sem toho věděl o dost víc než spolužáci protože mě to bavilo a měl sem o to zájem, ale rozjezd ve firmě sem měl těžkej. Tam ti nejde ani tak o znalosti jako o zkušenosti. Tim chci říct že to nebudeš mít lehký.
      Kdyby si potřeboval poradit nebo něco vysvětlit, tak se mužem klidně domluvit a napsat si nebo zavolat. Rád ti toho hodně objasním.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому +2

      no ty prvni dve veci mi prijdou spatne. emulze je namichana spravne, evidentne tedy nemusi byt bila, asi zalezi na typu. a uvarit cerpadlo jsi jediny kdo pise ze jo, jinak ostatni psali ze tento typ cerpadla se neuvari, ze je proste na to stavene, konstrukcne. jinak diky

    • @lexalaurin440
      @lexalaurin440 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna s tou emulzí je jasný že záleží na typu viděl sem že je do běla tak z toho sem vycházel. Co se týče toho čerpadla u toho sem si nebyl jistej, moje chyba.

    • @petrt-1
      @petrt-1 3 роки тому +2

      @@klimbikovabastlirna Neboj, čerpadlu se nic nestane i když řeže vodu, ani když pojede nějakou dobu na sucho. U emulze se podle barvy moc poznat nedá, některé se zdají na pohled vodnatější. Taky záleží jaký poměr mýcháš, jestli pro lehké, nebo pro těžké obrábění. Potom ještě na PH vody, tvrdosti, teplotě a způsobu promíchání. Jediná spolehlivá možnost jak zjistit jestli je emulze správně namíchaná a má požadovaný poměr je měření refraktometrem. Před každým obráběním s chlazením je ještě dobré pustit emulzy na pár minut volně do vany aby čerpadlo promíchalo oddělený olej.

  • @lubos5445
    @lubos5445 3 роки тому +2

    Panové se tu pěkně rozpovídali.
    Prostě buď chladit nebo nechladit. Pokud bereš větší třísku je chlazení dobré. Bohužel se příprav, že pokud nesoustružíš každý den tak se ti může stát, že emulze za nějakou dobu začne smrdět a pak musíš posoudit jestli se ti to vyplatí na těch pár dílců kupovat tolika litrů emulze. Nebo budeš brát menší třísku a chladit třeba emulzí v kelímku pomocí štětečku kterým budeš potírat obrobek. Jak tu už někdo říkal svař si také kryt na obrábění, který bude přichycen na support něco takového viz ozkaz bohužel toto je přichyceno k soustruhu u univerzálky a to je k ničemu když soustružíš dál od univerzálky. Takto to dělají skoro všichni co znám v garážích a staří soustružníci v důchodu co doma soustruží kusovku. Také po každém soustružení emulzí musíš vše kvalitně otřít hadrem do sucha a potřít olejem aby ti nerezl support nebo univerzálka. Sám uvidíš časem.
    Občas musíš také do řezné rychlosti zakomponovat i Třídu obrobitelnosti u houževnatějších materiálů ale s těmi budeš asi soustružit málo.
    www.primadilna.cz/Lehky-vyklopny-kryt-L12-pro-stredni-soustruhy-max-prumer-300-mm-Silvaflame-d6400.htm?gclid=Cj0KCQjwreT8BRDTARIsAJLI0KLBR18FIrw4yjkrIrA5enC7LoDWIxJeKOc6MzMdjRXMrAIHMBrIofsaAhh0EALw_wcB

  • @pavelzidek2152
    @pavelzidek2152 3 роки тому +12

    13:40 Plátek se nesmí prudce ochladit, popraská. Proud musí být dostatečný, aby plátek uchladil a nestávalo se, že se střídavě břit hřeje a ochlazuje. Buď chladit od začátku nebo vůbec. Stejné je to s broušením nožů se slinutými karbidy.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      aha, diky, to me nejak nenapadlo :) a udelal jsem to tim padem blbe :)

  • @fosgen72
    @fosgen72 3 роки тому +4

    Vykašli na nějaké teorie. Všechno chce své a na to přijdeš časem co a jak nejlíp nastavit. Kdybych to měl všechno zjišťovat a počítat, tak v robotě nic neudělám. Chce to zkoušet a zase zkoušet. Plátek se nechladí, jen na CNC, které je celé zadeklované, ať nemáš víc kapaliny na sobě než v soustruhu, a ještě tam jsou řezné podmínky někde jinde. Emulzi máš moc vodnatou. Musí být bílá jak mlíko. Hladký povrch se dělá upichovákem, který se trošku vyhne. Nebude tam pak vidět závit od posuvu, malou šponku a rychlý posuv, aby to nebrnělo. Někdo tomu říká nůž hladík. Ten soustruh vypadá jako 50 a ten zvládne o hodně větší zátěž. Když máš materiál tak hodně vystrčený, tak vždycky podepřít hrotem. Nezdá se to, ale ty tlaky při soustružení jsou docela velké. Na soustruhu platí zásada, že pokud to jde, tak materiál co nejmíň vystrčit ze sklíčidla, jinak zavrtat a podepřít hrotem. To samé platí o noži. vždycky vystrčit z upínky co nejmíň. Pak se nechvěje.

  • @Vitamvd
    @Vitamvd 3 роки тому +1

    Jsem rád, že se zadařilo .) Vidíš, jen se toho nebát.
    Stejně tak se neboj úplně zavírat chlazení, čerpadlo je odstředivé, takže se nespálí. Jen bude vířit emulzi. A určitě bych do něj doplnil síťku na zachycování špon. Díra vstupu zachycená v 2:50. Pasuje do ní obyčejné sítko do vodovodní baterie za 4kč. Věc k nezaplacení.

  • @peterpeterko4163
    @peterpeterko4163 3 роки тому +1

    Nice video :D

  • @Zetor-os3yo
    @Zetor-os3yo 3 роки тому

    Pekne ide a kľudne zvládne ešte viac. 👍

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      :) no ja bych ho nepokousel. nejaka ta vule tam urcite je a cim vetsi zaber mu budu davat, tak tim rychleji asi uplne odejde to pouzdro, ne?

    • @Zetor-os3yo
      @Zetor-os3yo 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna ja by som skôr povedal že si mal zle upnutí obrobok alebo už máš zlé čeľuste

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      @@Zetor-os3yo to by samozrejme byla ta lepsi moznost. nervu to uplne na moje maximum, mam strach i ze univerzalku znicim, ale dotahnuto bylo fest! celisti nevim jak se pozna, ze jsou spatne, ale vim urcite ze mi do vseho udelaji drazky, ktere se mi nelibi a urcite bych je nechtel na finalnim vyrobku. i na te posledni fotce na konci videa jdou videt.

    • @pavelzidek2152
      @pavelzidek2152 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Pokud vadí otisky od čelistí, pak se prodávají tzv měké čelisti. Nebo upínat do kleštin. Jinak čelisti by se hlavně neměli ve vedení vyklat.

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 3 роки тому +1

    Emulze se většinou leje na nůž, ne na obrobek jak tu někdo napsal. Pokud do čelistí upneš hladký válec a proti světlu ti mezi čelistí a obrobkem svítí třeba 10 až 15 mm od kraje čelisti, je nutné to řešit. Obrobek není správně upnutý. Pak to vibruje a může ti při obrábění vyletět. Při soustružení má snahu vylézat ven. Máš 2 možnosti, buďto koupíš nové kalené čelisti, ale je to na chvíli, nebo koupíš celou kompletní univerzálku. To Ti vydrží hodně dlouho. To že to svítí je už vymačkaná univerzálka. Nové čelisti jsou skoro zbytečné. Ještě máš možnost kopupit měkké čelisti a přesoustružit je, ale je to skoro na nic. Problém je, že stará univerzálka i často už neupne na střed obrobku a kus pak hází. I po přesoustružení nových čelistí ti opět bude kus po druhém upnutí házet. Vyzkoušeno v praxi. Donutil jsem firmu koupit mi novou univerzálku a hned bylo vyřešené všechno. Vyrábí se ve 2 přesnostech (TOS). Na doma stačí ta méně přesná, stejně to nepoznáš. I čelisti se vyrábí ve více provedeních. Broušené na všech stranách, nebo broušené jen na funkčních plochách atd. Pak jsou ještě čelisti na držák, atd. atd.

  • @ricmond5
    @ricmond5 3 роки тому +1

    Klimbíku, klimbíku. Koukám na tvoje videa dycky s nadšením, a někdy se i dost pobavím. Ale jak popisuješ vůli vřetena, tak mě berou mory. Já dovezl SU50, a už je z půlky rozebraný. byly tam drobné vůle, ale s tím se nedá kloudně dělat. První co se řeší je vyčištění a seřízení, potom řeš uběry a parametry. Ale, zkušenostma se učíme, ty i já. Ať se ti daří.

  • @JiriZamecnik-ib8dj
    @JiriZamecnik-ib8dj Рік тому

    Ahoj, prosím jaký používáš 3D modelovací program. Děkuji za info

  • @jirifajstavr7198
    @jirifajstavr7198 3 роки тому

    Ahoj pěkný videjko. Tento tip čerpadla nelze uvařit je to vlastně kalové čerpadlo s externě chlazeným motorem. Jsou čerpadla která se dají „ uvařit" ale to jsou čerpadla s obtokovým pláštěm která se používají převážně v kopaných studnách. Tady nebude podle mne ani gufero na hřídeli.

    • @jirifajstavr7198
      @jirifajstavr7198 3 роки тому

      Jen škoda že ti takový soustruh mohu jen závidět. Můj chudáček pouze že 4 rychlosti pomocí převodu klínových řemenu a posuvu pouze na ruku je už spíše historický kousek. Jen tak dál

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      diky, jinak tvuj soustruh muzes asi taky predelat lehce na jiny motor, frekvencni menic, bez remenu nebo je klidne i nechat. zalezi jestli chces narusit jeho historickou hodnotu nebo ne

  • @jakubperez4439
    @jakubperez4439 3 роки тому

    Ahoj, mohu poprosit o link kde byl koupen tento otočný hrot? Díky Jakub

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      Uz jsem tu daval. Asi se to maze. Najsed to v cinskych nakupech v popisku videa. 1,2 nebo 4dil tipuju

  • @davidchudjak6646
    @davidchudjak6646 2 місяці тому

    Ahoj de sa môzem dostať ktej kalkulačke jeto viborna vec ďakujem

  • @GeorgeC.bladesmith
    @GeorgeC.bladesmith 3 роки тому +1

    5:36 copak to je za program ?

  • @whynot-ts9rf
    @whynot-ts9rf 3 роки тому

    Super video, kde nájdem tu aplikáciu pre počítanie?

  • @NigellGames
    @NigellGames 3 роки тому

    1, Super web kalkulačka, do příště bych přidal i pro frézovaní.
    2, Moc ''řídká'' emulze musí být čistě byla jinak nemá spravné mazací a chladící vlastnosti, (nejlíp koupit nějaky měřák na ali)
    jinak buď plátky chladit nebo nechladit, když to bude střídavě plátkum to neděla 2x dobře.
    3, jen tak bych si možná dodělal nejaky štít za soustruh navařeny suportu, at nemáš dílnu od emulze nebo ať se odraží špony z5 do vany.
    4, Nebát se brát na hrubovaní pořádnou šponu, a na šlichtovaní jen málo na hotové rozměr a na povrch.
    Snad ti to nejak pomože :D Ať se daří

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому +1

      diky, jinak ta emulze je spravne naredena. mam 7% a melo byt 6-10%

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому +1

      jinak o frezovani vim bohuzel jeste min nez o soustruzeni ted, takze kalkulacku leda casem :) az se neco dozvim :) hlavne to jak to vypocitat :)

  • @martinmuller2216
    @martinmuller2216 3 роки тому

    Klimbiku, jestli to není tajné, v čem to modeluješ to těsnění. Díky

  • @janpapcun6458
    @janpapcun6458 3 роки тому

    Paráda už to sustruži super 👌 toč ďalšie ps barber sa nekonal 😃

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      diky! no barber mi zrusila nase vlada, takze budu jako praclovek :)

  • @viteoweithardt
    @viteoweithardt 3 роки тому +1

    Když chceš vědět jestli to čerpadlo zvládne, změř ho při zavřeném ventilu kleštovým ampermetrem, každou fázi a porovnej hodnoty se štítkem

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      jj, diky. ale ten merak jeste nemam :) tak asi jindy, zatim budu verit ostatnim co psali ze by to nemelo skodit

    • @viteoweithardt
      @viteoweithardt 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Každopádně si v rozvaděči zkontroluj jestli je na nadproudových relé nastavený jmenovitý proud motoru.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      @@viteoweithardt hmm, nadproudova rele jo, a jsou tam nejaka ? :)

    • @viteoweithardt
      @viteoweithardt 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Jo, to nevím, ale každopádně je dobrý chránit motor nadproudovým relé, chrání motor proti řetížení a běhu jen na dvě fáze.

    • @viteoweithardt
      @viteoweithardt 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Nebo motorový ochranný jistič, to záleží jestli máš ovládání vypínačem nebo stykačem.

  • @martinkrotil2041
    @martinkrotil2041 3 роки тому

    Co zkusit řezání závitu na soustruhu?

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому +1

      uz jsem rezal. zrovna v nedavnem videu o soustruznickych nozich. mozna mesic zpatky

    • @martinkrotil2041
      @martinkrotil2041 3 роки тому

      Tak to jsem asi přehlédl

  • @standaczsk736
    @standaczsk736 3 роки тому

    9:03 můžu si to nějak dát na svůj web? Často to používám :D
    Ale máš to smazané nebo se tam nemůžu dostat

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      kvuli eshopu jsem to musel dat na jinou adresu. takze ted je na klimbik.com/soustruzeni nebo taky old.klimbik.cz/soustruzeni :)

    • @standaczsk736
      @standaczsk736 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna díky moc 🙂

  • @bronislavbederka888
    @bronislavbederka888 3 роки тому

    Používaš na nožoch aj lepidlo na závity, keď upínaš plátky ?

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      nee, to se ma??

    • @bronislavbederka888
      @bronislavbederka888 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna na fréze sa to používa. Sústruh neviem.

    • @bronislavbederka888
      @bronislavbederka888 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna a ešte jedna vec. Keď už točíš bez chladenia, nepúšťaj emulziu na rozpálený plátok. Môže ti prasknúť.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      @@bronislavbederka888 jj, uz to tu nekdo psal, diky. me to nenapadlo no .)

    • @zenys19
      @zenys19 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Je to vec ktera se pouzivat nemusi jeste se mi nestalo ze by se vysrouboval sroubek a platek vypadl. Ani na soustruhu ani na freze. ( za 10 let na masine)

  • @pepemann4741
    @pepemann4741 3 роки тому

    Proti zasmrádnutí emulze jsme v dřevních dobách do nádrže přidávali dezinfekci. Tehdy jodovou tinkturu (asi litr do 60l nádrže hrotové brusky).

    • @MichalUrbanec
      @MichalUrbanec 3 роки тому

      Nebo se přidávala soda, mě mistr kdysi učil . 6 dílku voda, 3 dílky emulze a 1 dílek soda.

    • @pepemann4741
      @pepemann4741 3 роки тому +1

      @@MichalUrbanec soda byla obsažená v koncentrátu, ze kterého se emulze míchala...

    • @kedaross
      @kedaross 3 роки тому +1

      Do brusky na kulato kterou moc často nepoužívám dávám syntetickou emulzi Blaser. Emulze je zcela čirá a klidně může být několik let ve vaně a nezkazí se.

  • @peterpeterko4163
    @peterpeterko4163 3 роки тому

    Kde by som si mohol stiahnuť tu kalkulačku ktorú si vytvoril ?

    • @SirEdie123
      @SirEdie123 3 роки тому +2

      ne stáhnout, je to klasicky webová stránka, každopádně na mobilu půjde uložit stránku na plochu a pak to můžeš přes proklik používat jako kdyby to byla appka
      klimbik.cz/soustruzeni/

  • @PavelKr84
    @PavelKr84 3 роки тому

    Ahoj mám shodnou okolností mám stejný soustruh a taky jsem samouk. Měl jsem to úplně stejně. Vždy jsem to dělal raději na víc spon a pomalu ale došel jsem k tomu také že když se alespoň přiblížím správným řezným podmínkám tak výsledek je úplně jinde. Na chlazení jsem se ještě nedostal na tom mém staříkovi bohužel čerpadlo chybí úplně.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      diky za komentar. jak jsem se zacal venovat tem reznym podminkam, tak jsem se rozhodl teda koupit dalsi platky vbd, s mensim radiusem a jinym tvarovacem trisek :) a pak si budu moct delat male spony a pritom to bude blizko jejich idealnim reznym podminkam. nejspis ty s radiusem 08 jsou levnejsi a proto jsem je koupil, kydz jsem nevedel k cemu to pak slouzi :) nj, clovek se stale uci :)

  • @matesbiker9683
    @matesbiker9683 3 роки тому

    jo a udělat kalkulačku na frezovaní taky by lo super :)

    • @firstMexican
      @firstMexican 3 роки тому

      play.google.com/store/apps/details?id=cz.aspamobile.ckp

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      O frezovani skoro nic nevim, takze asi casem. Ale uz jsem udelal nejake zmeny v te stavajici. Pocita uz rozsah a vypada lip a taky se lip zobrazuje nabruznych rozlisenich / responzivni design:)

    • @firstMexican
      @firstMexican 3 роки тому

      takových kalkulaček je plno, mně se osvědčila ta od CKP Chrudim ;)

    • @matesbiker9683
      @matesbiker9683 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna super

  • @lukasrejnart
    @lukasrejnart 3 роки тому +1

    Vzorec na otáčky si pamatuju od učňáku, ten se nezapomíná :D

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому +1

      No ja jsem ale na ucnak nechodil, ja si musim pomoct jinak :)

  • @pavlis-4059
    @pavlis-4059 3 роки тому +1

    zdar vyčisti tu nádrž na emulzi a prosím natočto

  • @simontej
    @simontej Рік тому

    tá kalkulačka ešte niekde funguje?

  • @jakubjanvolf7267
    @jakubjanvolf7267 3 роки тому

    Maximálne vysunutie obrobku z čeľustí by nemalo byť väčšie ako 2 x priemer obrobku. T.j. ak mám priemer 50mm vysuniem max 100mm. Ak je to viac treba podoprieť. Nadvihnutie môže byť nebezpečné. Okrem poškodenia plátku hrozí vytrhnutie obrobku z čeľustí, prípadne môže obrobok vtiahnuť nôž pod seba resp. obrobok “vyskočí” na nôž, čo môže spôsobiť poškodenie nástroja alebo stroja a v najhoršom prípade úraz.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      diky. je zajimave jak kazdy pise trochu neco jineho. nekdo rika ze vysunuti nema prekrocit petinasobek prumeru, pak psal nekdo trojnasobek, pak dva a pul nasobek a ty pises dokonce uz jen dvojnasobek :)

    • @jakubjanvolf7267
      @jakubjanvolf7267 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna nás na škole učili dvojnásobok. S trojnásobkom som sa stretol aj v knihách a za určitých podmienok to aj sem tam použijem, ale dvojnásobok je podľa mňa istota. Päťnásobok už je rozhodne extrém.

  • @jesitmer
    @jesitmer 3 роки тому

    Čau šuhaju. Libi se mi tvoje nadšení. Dlouho jsem neviděl hezčí 28. Jen info, víš že 28 byl specielne vivinut jako zavitorezny soustruh. Na lidi moc nedej, velka spona vice ničí nůž. At se ti daří.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      Diky! Jakoze asi nici vic nez mala, ale tech malych musis udelat treba 5, zato velkou jen jednu, tak to je mozna prave ten trik :)

  • @1303pepa
    @1303pepa 3 роки тому

    Emulze má mit 5 procent to je pul litru na 10litru vody, a povrch při obraběni je ovlivněn radiusem na špičce nožě.

  • @lukasrejnart
    @lukasrejnart 3 роки тому

    Nejlepší povrch byl s rychlořeznou ocelí.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      Radeca mam, ale asi by to chtelo lepsi kotouc na brusku a naucit se to pekne brousit a to mi pak prijde teda jednodussi koupit vbd a dodrzet ty rezne rychlosti :) uz jsem koukal na mensi radousy, to jsem driv netusil ze kdyz chci ubirat malo, tak na to mam ty 08 moc velke

  • @firstMexican
    @firstMexican 3 роки тому +3

    Nejsem soustružník, nýbrž frézař a přesto u tohoto videa strašně trpím. Nevím zda v tvém případě je emulze nutná, pokud bude stroj dlouho stát, bude se kazit a s čištěním a likvidací je opruz. O zcákanou a zmaštěnou garáž bych taky nestál. Osobně by mi úplně stačilo mít emulzi ve flašce a používat např. jen při vrtání, závitování, upichování atp. Pokud už jedeš na sucho, rozpálený nástroj už nechlaď, zničíš si ho. Obrobek se ti vyhnul, protože ho máš moc vyložený, nepodepřený a bereš velkou šponu. Jo a kalkulačka hezká, ale je jich už spoustu ;) play.google.com/store/apps/details?id=cz.aspamobile.ckp

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому +1

      diky. souhlasim s tou emulzi, je to mozna zbytecne, ale chtel jsem to zprovoznit a taky to vyzkouset. az udelam nejake blatniky, tak to bude ok. jinak kalkulacku jsem si udelal tak aby byla jednoducha, webova, takze nehraje roli operacni system, aby se ale vsude zobrazovala pekne a aby delala co chci a co chapu :) jinak kalkulacky mivaji velke firmy co delaji platky apod. ale tam byla jeste miliarda veci co nevim k cemu jsou a co jak pocitaji, takze me to tam spis rusi

  • @janpapcun6458
    @janpapcun6458 3 роки тому

    Nemôžem sa dočkať 😃

  • @pavelzidek2152
    @pavelzidek2152 3 роки тому

    Klimbíku, unášecí příruba k tvé S-28 za rozumný peníz. Laciněji to asi neseženeš. Je to k soustružení mezi hroty.
    www.sbazar.cz/miroslavkopecky2/detail/126222983-soustruh-s28-unaseci-priruba

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      a k cemu ze to je? :) neco na vreteno podle zavitu odhaduju. ale k cemu tam jsou ty drazky na srouby? a nejaky trn k tomu ma jeste byt. jde mi o to, jestli to vubec vyuziju. ja treba koukam po lunete, tu vim ze bych vyuzil, ale tohle jsem jeste nikdy nevidel asi

    • @pavelzidek2152
      @pavelzidek2152 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Je to na obrábění mezi hroty. Třeba různé hřídele. Obrobek se tak točí mezi hrotem v koníku a hrotem vloženým do unášecí příruby. Protože to umožní obrábět obrobky najednou po celé délce a umožňuje opětovné přesné upnutí. Do koníka se dá otočný hrot. Místo čelisťové příruby se dá unášecí příruba a do ní pevný nebo rotační hrot. Do drážek té unášecí příruby patří posuvná matice s tyčkou, která přes soustružnické srdce točí obrobkem.

  • @kassakmazec5086
    @kassakmazec5086 3 роки тому

    ten kus se ti normálně ohnul,docela si riskoval,mohlo ti to nabít hubu. určitě nemá cenu spěchat a drtit velký špony,když bastlíš jednokusovou výrobu. emulze se kompletně moc na takových soustruhách nepoužívá.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      myslis ze by se 45 kulatina ohla? to muze byt treba klidne nejaky klam kamery, ale ohnout mi neprijde moc pravdepodobne

    • @MrSasek001
      @MrSasek001 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Jde o pevnost upnutí , používáš "tvrdé" čelisti a chytáš za obrobený průměr . Chtělo by to chytit do měkkých a protočených čelistí pak by to šlo o hodně lépe. Další problém je univerzálka sama o sobě . Něco už určitě pamatuje a při utahování obrobku to chce zvlášť dotáhnout všechny 3 šrouby , protože za ty roky jsou vyčvachtaný. Navíc máš negativní plátky a ty sami o sobě maj větší řezný odpor. To v kombinaci s upnutím prostě ten kus nakopne.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      @@MrSasek001 tak o tech celistech jsem to vubec nevedel, ze mam nejake tvrde, a ze existujou jeste nejake mekke. jinak ta geometrie je fakt negativni? ja myslel ze mam pozitivni, hranu smerem k materialu, aby se zakusovala.

    • @MrSasek001
      @MrSasek001 3 роки тому +1

      @@klimbikovabastlirnatvoje čelisti jsou kalené používají se u hutního polotovaru . Pokud chytáš za obrobený průměr tak ti dělají vrypy do materiálu a defakto ho znehodnocují (pokud by jsi například měl přesný průměr pod ložisko nechceš aby tam byli vidět díry po zubech z čelisti). Měkké čelisti jsou takové , které si můžeš sám přesoustružit na požadovaný průměr a chytáš pak obrobek za celou plochu průměru . Obrobek pak drží na mnohem větší ploše a ne jen na několika bodech jak je to u tvrdých. Co se plátku týče rozhodně jsou to negativy :) . Pozitivy ve většině případů nejsou oboustranné (je to dáno jejich konstrukcí) . ua-cam.com/video/0b34pkLjIuM/v-deo.html&ab_channel=RonDavis . Pokud ten odkaz bude fungovat mrkni na to pán to tam vysvětluje pěkně :)

    • @MrSasek001
      @MrSasek001 3 роки тому

      Ještě k těm čelistem jen po velmi ryhchlém hledání tady je odkaz na video co jsou měkké a jak se upravují na CNC.
      Princip pro klasiky je stejný :) ua-cam.com/video/dRMm9P9XdbY/v-deo.html&ab_channel=HaasAutomation%2CInc.

  • @pavelzidek2152
    @pavelzidek2152 3 роки тому

    15:13 to není vůle v ložisku, hýbe se to v čelistech. Je vidět jak se obrobek střídavě zasouvá a vylézá při výchýlení. Buď je málo utáhnutý, nebo jsou vyběhané čelisti. Každopádně hrot je jistota.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      vyleza asi ne, to spis byl ten zaber pozpatku, ale ty celisti jsou mozne no. i trochu univerzalka se mi zda ze se pohla. jinak ta univerzalka kolik toho vydrzi? taky mam strach abych ji treba nepretahl nekdy. nebo muzu uplne co mi sily budou stacit? neprdne tam neco?

    • @pavelzidek2152
      @pavelzidek2152 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Jak hodně se může utáhnout netuším. :-) Můj děda říkal půl otáčky ořed utržením přestat :-) Každopádně u dlouhého obrobku je hrot nutností, protože se výrobek odtlačuje a způsobuje vybrace už z principu ohybu. P.S. posílám tu ofocenou část knihy.

    • @joseffilipovichospodar1329
      @joseffilipovichospodar1329 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna Na čelistích jsou značky pokud je múžeš bezpečně vysunout a když to nemáš vysunuté jen třeba na jednu drážku, tak můžež zabrat fest a nemusíš mít strach , že to urveš. Jinak jestli máš čelisti vymačkané, tak si můžeš upnout za díru nějaký kroužek a čelisti buď stočit nebo vybrousit. Obdivuji tvoje nadšení. Borec.

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      @@joseffilipovichospodar1329 diky! o te znacce jsem nevedel, zkusim ji pohledat. jinak ty celisti a jejich brouseni, to me zajima. mam v planu to udelat. opravdu bude stacit, kdyz vemu nejaky vetsi krouzek a roztahnu ty vnejsi celisti? slysel jsem nejakou teorii, ze by se mohlo stat, ze budou zoubky celisti opotrebovane jinak z obou stran a pak tim ze je rozepru o krouzek a zevnitr vybrousim, tak bych je mohl na stisk jeste vice vyosit. snad to popisuju nejak pochopitelne :) ze lepsi by bylo samozrejme v nich stisknout neco a pak brousit, ale to logicky nejde, mit tam neco sevrene a zaroven to misto brousit :)

    • @joseffilipovichospodar1329
      @joseffilipovichospodar1329 3 роки тому

      @@klimbikovabastlirna na každé čelisti je na boku vedle drážky malá čárka, po kterou se čelist bezpečně může vysunout, je to řešení nouzové , ale jetli jsou čelisti vymačkané , tak je určitě lepší než kupovat novou hlavu.

  • @romankasala5671
    @romankasala5671 3 роки тому +2

    Stalose ti to vyhnutí jelikož to bylo moc daleko a materiál se vmáčknul na hrot

  • @tochy5376
    @tochy5376 3 роки тому

    Další timeline v odpovědi na tento komentář

    • @tochy5376
      @tochy5376 3 роки тому

      00:00 Úvod
      01:49 Intro
      02:04 Rozebrání čerpadla
      02:53 Připojení hadice
      03:24 Výroba nového olejoznaku emulze
      06:15 Plnění emulze
      06:37 První test!!
      06:44 Oprava trysky
      06:51 Výroba mezikusu hadice
      07:10 a už to funguje!!! 😊
      07:36 Příprava kulatiny k testu
      07:53 Řezné podmínky
      13:22 Zkouška soustružení!
      16:40 Závěr
      16:54 Outro

    • @klimbikovabastlirna
      @klimbikovabastlirna  3 роки тому

      diky!

  • @vladimirmrva599
    @vladimirmrva599 3 роки тому +1

    Pane,Vás mrzí život,necháte si radiť od kde koho.! Na tie hlúpe tabuľky sa vykašlite .! Na sústruhu sa používajú oči,sluch a cit v koncoch prstov.! Už to nikdy nerobte,že budete niečo sústružiť a materiál nebudete mať podopretý hrotom.! Kamera nemá čo robiť pri sústruhu.! Ja som ju nepotreboval za 40-rokov ani raz.! Vy by ste potrebovali praktické rady a nie,fejsbukové rady.! ani žiadne rady z kníh.!