Gdzie znaleźć granicę stacji?
Вставка
- Опубліковано 10 гру 2024
- Kolejny film dotyczący przepisów kolejowych. Dziś porozmawiamy o:
✅ Granicy stacji lub innego posterunku - co ją wyznacza
✅ Numeracji torów.
Lekcja jest jedną z wielu dostępnych w kursie Przepisy i sygnalizacja, dostępnego na stronie przepisypkp.pl
Ja w innej kwestii. Za trzy dni skorzystam z kolei żelaznej po siedemnastu latach. Ok. 400 km. Cieszę się jak małe dziecko. Pozdrawiam.
Przyjemnej podróży! :)
Przyznaję ciekawie omówione dwa zagadnienia: granica stacji i numeracja torów. Materiał wykonany w sposób czytelny i zrozumiały.Duży like za odcinek.
Witam zacnie w materiale 🙌👍
Dlaczego SBL nie może być (6:00) na szlaku jednotorowym?
Dla mnie laika, bardzo ciekawa lekcja.
Witam fajny vlog pociągowy i gra
To nie jest gra tylko SyMuLaToR
@@brakinformacji381 xD
Mam pytanie do pana jeżeli tor lewy na urządzenie do podania sygnału zastępczego na wjazd to jaki to rodzaj blokady i czy przstosowana do jazdy po torze lewym
Cześć. zaczynam od Września szokłe Technik transportu kolejowego a po niej chce iść na Maszyniste. Czy w razie jakiś zmian w przepisach kurs będzie aktualizowany oraz czy w moim przypadkuj opłaca zakupić go sobie dożywotnio jeżeli w przyszłości będzie aktualny. Pozdrawiam.
Tak, jeżeli będą zmiany dotyczące przepisów zawartych w lekcjach - będzie aktualizacja.
Witam od niedawna zacząłem oglądać twoje filmy fajnie i prosto wszystko tłumaczysz. We wrześniu zaczynam kurs na maszynistę licencjowanego i mam pytanie czy jest do ściągnięcia w internecie jakiś symulator jazdy pociągiem. Z góry dziękuję za pomoc.
Eu07.PL ;)
Witam. Bardzo dobrze i czytelnie wyjaśnione. Oglądałem również wersję demo a propos manewrów i również jestem pod wrażeniem prostoty wytłumaczenia zagadnień. Szkoda iż akurat tam są wyłączone komentarze gdyż zastanawiam się co mówi instrukcja o prawidłowym oznakowaniu świetlnym pojazdów trakcyjnych w czasie np. parady i przejazdów dla publiczności. Ostatnio podczas takiej parady w Nysie lokomotywy były oświetlone jak przy manewrach. Czy to jest prawidłowe?
Nie wiem jak to wyglądało w Nysie, być może przejeżdżały jako trakcja manewrowa.
Mam pytanie odnośnie numeracji torów. Taka przystanek jak Kraków Łobzów prz peronie 1 jeden tor ma nr 1 a drugi 303 przy drugim peronie tor 2 i 304 skąd taka numeracja?
Yeaah!
Czyżby powrót do systematyczności? 🤔
Pożyjemy - zobaczymy :)
(:
a co z tarczami ostrzegawczymi lub semaforami powtarzającymi? przeciez to one są pierwsze.
One są jeszcze na szlaku :)
Dwa pytania:
1. Dlaczego sygnalizator sygnału zastępczego nie ma masztu czerwono-białego?
2. Co jeśli nie ma wskaźnika W5? Nie mówię tutaj o torze prawym jednokierunkowym dwutorowego szlaku lecz zdarza się że nie ma ich również na jednotorowym. Czy wtedy granicą przetaczania jest semafor wjazdowy?
1. Bo to nie jest semafor. Z definicji w instrukcji semaforem jest sygnalizator, który podaje sygnał "Stój". Sygnalizator Sz nie ma czerwonej komory i nie podaje sygnału "Stój" więc, nie jest semaforem.
2. W takim wypadku granicę przetaczania stanowi ostatni rozjazd. Semafor wjazdowy nie może być granicą przetaczania ze względu na konieczność zahowania drogi ochronnej za semaforem - przestrzeni na wypadek przejechania sygnału "Stój" przez nadjeżdżający pociąg, zazwyczaj jest to 100-200m za semaforem wjazdowym.
@@Ares28Pictures 1. No nie jest to tak do końca ponieważ tarcze zaporowe świetlne są też masztu czerwono-białego i wyglądają jak jednokomorowy semafor który zawsze wyświetla sygnał STÓJ. Podobnie tzw. OSOBNE URZĄDZENIE które wygląda jak semafor dwukomorowy i wyświetla sygnały STÓJ i SZ. Swoją drogą nie rozumiem czemu to się tak te w/w sygnalizatory tak nazywa a nie po prostu semaforami. Komuś początkującemu słysząc nazwę OSOBNE URZĄDZENIE można zrozumieć jak przenośny sygnalizator na drogach który stosuje się przy ruchu wahadłowym.
Dlatego mnie dziwi kolor tego masztu gdyż takiego koloru są np tarcze ostrzegawcze. Tylko sygnalizator masztu czerwono-białego nie można pominąć bez zezwolenia na jazdę zwłaszcza że tarcze zaporowe świetlne i osobne urządzenie mają maszty koloru czerwono-białego.
2. To też tak nie wygląda w praktyce. Niby można 100m za rozjazd lub do odcinka izolowanego ale raczej nie że ostatni razjazd byłby granicą przetaczania.
@@dawids6006
1. Definicja Tz została z instrukcji wykreślona (Ie-4, Rozdział 2. "Rodzaje sygnalizatorów"). Oba urządzenia o których mówisz, a więc tarcza zaporowa i sygnalizator wjazdowy wyposażony w komorę białą i czerwoną są z definicji semaforami. "Semafor - sygnalizator pociągowy umożliwiający przekazywanie sygnału "Stój" oraz w zależności od przeznaczenia innych sygnałów" ( Ie-4, Załącznik nr 1. "Wykaz terminów")
2. "Wyjazd manewrującego taboru na szlak (w kierunku szlaku) poza wskaźnik oznaczający granicę przetaczania, a gdzie wskaźnika takiego nie ma - poza ostatni rozjazd (skrzyżowanie torów), dozwolony jest tylko za zezwoleniem dyżurnego ruchu." (Ir-1, Rozdział 2. "Manewry").
To jest Trainz lub coś podobnego :)>?
a już widzę maszyna:) rozbudowała się od ostatnich 5 lat :)
Super
Czegoś nie rozumie z numeracja torów. Przecież czy pociąg będzie na tym torze co jest czy na tym drugim to kilometry i tak będą się zmniejszać na słupkach. To skąd nagle wiesz ze to jest tor nr 2 ?
Bardo przyłęk naprzykład
Co to? MaSzyna?
Tak
@@MaszynistaEu tryb debugowania?