"Lenistwo jest naturalne" Tomasz Rożek - didaskalia#82

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 лип 2024
  • Dlaczego kondycja polskich dzieci jest tak zła?
    W jakich sposób kondycja Polaków przekłada się na kondycję państwa?
    Czy wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych jest dobrym pomysłem?
    Czy oglądanie wyczynowego sportu w telewizji jest pożyteczną formą spędzania czasu?
    Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących kondycji fizycznej polskich dzieci (oraz dorosłych) udzieli Tomasz Rożek, doktor fizyki, założyciel i szef Fundacji Nauka. To lubię, popularyzator nauki oraz gość kolejnego odcinka programu "didaskalia" Patrycjusza Wyżgi. Zapraszamy do oglądania!
    00:00:00 Najlepsze fragmenty
    00:01:46 Forma fizyczna polskich dzieci jest zła
    00:14:00 Rola aktywności fizycznej
    00:21:03 Ewolucja a zamiłowanie do jedzenia
    00:33:10 Kwestia sportu wyczynowego
    00:37:01 Nauczanie wychowania fizycznego w klasach 1-3
    00:40:00 Kondycja Polaków a służba zdrowia
    00:47:21 Ograniczenia w sprzedaży napojów energetycznych
    00:51:10 Sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych
    00:55:48 Oglądanie sportu w telewizji
    01:00:00 Rola nauczycieli wf-u

КОМЕНТАРІ • 332

  • @marcin__k
    @marcin__k 21 день тому +117

    Sami się ruszajmy jako rodzice, to dzieci będą miały wzór. Przecież to dzieci z nas czerpią zachowania: wulgaryzmy, brak ruchu, objadanie się słodyczami, brak książek, siedzenie na smartfonach / netflixie. Wystarczy się przejść do parku i wychodzi na jaw, że jacy rodzice, takie ich dzieci. Problem jest w nas rodzicach, że się nam nie chce samym zmienić stylu życia, a narzekamy na młodych. Zaraz mi tu ktoś poleci wyjątkami od reguły. Też takie znam. Jednak najczęściej dzieciaki są lustrem rodziców.

    • @eluszkaelzbieta2590
      @eluszkaelzbieta2590 20 днів тому +6

      Dokładnie Tak! Pozdrawiam 😊

    • @lesker000
      @lesker000 11 днів тому +1

      niekoniecznie: moi rodzice nie używali wulgaryzmów (najostrzejsza wiązanka dzieciństwa to 'kurcze Felek pantofelek' xd), natomiast sam nauczyłem się kląć jak szewc w szkole i nie - nie chodziłem do patologicznej placówki

    • @magorzatasosnowska9934
      @magorzatasosnowska9934 8 днів тому +3

      @@lesker000no to jest oczywiste, że w pewnym wieku autorytetem stają się nie rodzice ale koledzy i koleżanki. No ale domyślam się, że w domu do rodziców nie używał Pan tych wulgaryzmów. I zapewne jak będzie miał Pan swoje dzieci to też ich używać w ich stronę nie będzie. Spotykamy się w życiu z różnymi przykładami, poznajemy różne rzeczy ale z domu wynosimy pewien taki podstawowy pakiet wartości, z którego i do którego możemy skorzystać albo do niego wrócić, przypomnieć. Ja z moimi rodzicami to z aktywności sportowych pamiętam tylko spacery no i oczywiście mój Tato nauczył mnie jeździć na rowerze. Ale całą swoją aktywność sportową zawdzięczam mojej podstawówce i nauczycielom wf, którzy również prowadzili SKS i po lekcjach poświęcali swój czas aby jeździć z nami na różne zawody no i tzw. podwórku, na którym spędzało się każdą wolną chwilę. A moi rodzice w tym czasie raczej spędzali czas, że tak to określę stacjonarnie. Paradoksalnie to obecnie obserwuję o wiele więcej osób dorosłych uprawiających amatorsko jakiś sport, czy to bieganie czy to jazda na rowerze, czy chodzenie z kijami (seniorzy). Także to taki paradoks tamtych czasów, nie wiem skąd ale dzieciaki miały w sobie taką „naturalną” potrzebę ruchu całkowicie niezależnie od tego czy rodzic jakiś ruch miał czy też nie. No ale faktem też jest, że wtedy żaden rodzic nie zwalniał z lekcji wf na cały rok ale też nie przykładał do nich jakiejś szczególnej uwagi.

    • @Bozena-um1qo
      @Bozena-um1qo 3 дні тому

      Dziękuję za odpowiedź. Zgadzam się z Panem całkowicie małym dodatkiem. Konieczne jest zwiększenie nakładów finansowych na szkołę, tzn. na uposażenie nauczycieli, tak aby w szkolnictwie pracowali najlepsi z najlepszych. Teraz też tacy bywają i są to najczęściej nauczycielki, które mają mężów zarabiających tyle, że pracująca w szkole żona jest miłym, ale nie koniecznym dodatkiem. Finanse potrzebne są na dobrze przemyślane zajęcia pozalekcyjne na koła zainteresowań dla uczniów uzdolnionych i zainteresowanych oraz dla uczniów, którym rodzice nie mogą bądź nie są w stanie pomóc w domu. Czas jest potrzebny również nauczycielom na rozmowy z uczniami, których zachowanie budzi zastrzeżenia z różnych powodów. Zajęcia sportowe pozalekcyjne też są mile widziane (odkąd pamiętam zawsze były i są nadal). Konieczne są też pieniądze na wyposażenie szkół oraz wypracowanie nowych dobrze przemyślanych programów szkolnych, a także zmniejszenie liczebności w klasach. Wychowanie młodego człowieka to ciężka praca i jak widać bez odpowiednich finansowy dobrych rezultatów trudno oczekiwać, szczególnie, jeśli dom nie zapewnia uczniowi tego, co mógłby, przy dobrych układach. Ani sam dom ani sama szkoła nie są w stanie sprostać tym zadaniom. Kończę już, bo się rozpisałam na temat, na którym znają się wszyscy. Pozdrawiam serdecznie i przepraszam, że z takim opóźnieniem odpowiedziałam, ale z różnych powodów dostałam Pańską notatkę dopiero teraz.

  • @PolishTortoise
    @PolishTortoise 16 днів тому +24

    Dopóki miałem WF w szkole, nienawidziłem sportu. Przestali mnie zmuszać, to nagle zacząłem aktywnie jeździć rowerem, pływać i chodzić na siłownię. Zacząłem od tego co lubię, a obecnie wyglądam o niebo lepiej, niż gdy byłem poddany pod polski WF. To styl nauczania i podejście nauczycieli muszą się zmienić.

    • @joannaaska1411
      @joannaaska1411 3 дні тому

      Dokładnie. W-F w szkole to była masakra, nienawidziłam od podstawówki, przez gimnazjum i liceum.
      Na studiach dopiero okazało się, że jednak istnieją zajęcia, gdzie nie mogłam się doczekać kolejnych.
      Po pierwsze zajęcia były dopasowane do tego co lubię, po drugie prowadząca była zawsze świetnie przygotowana i "wczuwała" się w swoją pracę, a po trzecie mogłam po zajęciach wrócić do mieszkania wziąć prysznic i się przebrać.

    • @katarzynazielinska5608
      @katarzynazielinska5608 17 годин тому

      Dziwne, miałam tak samo z historią ale nie mogłam wziąć na nią zwolnienia tylko trzeba się było uczyć. Rodzice wymagają uczenia się historii na klasówki, ale na wf to już wywalone

  •  20 днів тому +49

    Wybierani do drużyn na WF jako ostatni łączmy się!

    • @KamilosD
      @KamilosD 3 дні тому +1

      Witam! :D Ja to zawsze wybierany byłem jako ostatni, no chyba że do jakichś drużyn na matematyce, bo tutaj sytuacja była odwrotna. Zawsze nienawidziłem WFu i unikałem ruchu, oprócz jazdy na rowerze od czasu do czasu i bieganiu z zabawkowym karabinem w dzieciństwie. Dzisiaj w wieku 30 lat płacę za to niemałą cenę i mam dość rozwalony kręgosłup, któremu towarzyszy spory ból pleców, często uniemożliwiający funkcjonowanie (siedzenie, stanie, leżenie) i odbierający radość z życia. O dziwo stan ten pogorszył się po covidzie i rozpoczęciu pracy zdalnej ;) Mam w sumie trochę za dużo tłuszczu i za mało mięśni, ale raczej bliżej mi do normalnej budowy ciała. Także trochę mam pecha, że taki jest mój stan, bo wiem, że są na prawdę potężne spaślaki, które pomimo jeszcze większych zaniedbań i wsuwania jeszcze większej ilości słodyczy kręgosłupy mają sprawne.
      Jak czyta to jakiś młodzieniec, który jeszcze nie skończył 20ki i myśli, że jest nieśmiertelny to niech lepiej weźmie do serca uwagi 30 letniego dziada (xD) - proces starzenia rozpoczyna się po 20 roku życia i zaczyna wtedy wszystko wychodzić, a jak dobija się do 30ki to takie przepukliny w kręgosłupie na prawdę dają się we znaki, pomimo tego, że ich istnienie w wieku nastoletnim było kompletnie nieodczuwalne. Ruszać się, ruszać i jeszcze raz ruszać ale z głową. I tutaj uwaga - trzeba mieć pod ręką ogarniętego fizjoterapeutę i trenera, który pokaże co i jak, bo nieodpowiednimi, a niby prostymi i nieszkodliwymi ćwiczeniami można sobie narobić sporego bałaganu. Osobiście znam przypadki pogłębienia przepuklin poprzez złe ćwiczenia, w wyniku czego nastąpiła częściowa utrata czucia w stopie i dolnych partiach nogi.
      PS. WF w szkołach i tak pewnie będzie nudny i *chu****, dlatego szukajcie czegoś co Wam sprawia przyjemność.
      I jeszcze ważna rzecz - uprawianie sportu i ogólnie ruch ma pozytywny wpływ na poziom zdrowia psychicznego (polecam poszukać wywiadu z Robertem Rutkowskim o wypaleniu zawodowym)

    •  3 дні тому

      @@KamilosD U mnie WF to była nie tylko tragedia ze strony szkoły (macie tu piłkę, idę pić kawę i czytać gazetę w kantorku), ale przede wszystkim przez panującą w szkole przemoc. Ci bardziej sportowo zorientowani zwyczajnie wyżywali się na nieumiejących grać, o znęcaniu się psychicznym nie wspominam. Ta patologia przypominała falę w wojsku. Najgorsze było to, że gier zespołowych w szkole NIKT NIE UCZYŁ, a jak ktoś nie wychowywał się na blokowisku, bo był np. z trochę lepszego domu, mógł zwyczajnie nie znać reguł - co groziło pobiciem po lekcjach. Nie tylko piłka sprawiała mi problemy, ale i zwykłe bieganie. Kilometr biegu to była dla mnie mission impossible, a na mecie zawsze byłem ostatni. Ostatni, najgorszy przez cały okres szkolny, w życiu dorosłym też początkowo miałem bóle kręgosłupa. Jako prawie 40-letni już dziad biegam bez problemu 5 km, mam za to nawet parę medali, staram się pływać raz w tygodniu, a do codziennego poruszania się po mieście wybieram rower. Ruch jest po prostu konieczny żeby funkcjonować też w innych dziedzinach życia, nawet żeby lepiej radzić sobie w pracy. Ruszajmy się jak chcemy, ale róbmy to!

  • @Mateuszkenobi
    @Mateuszkenobi 19 днів тому +30

    Po pierwsze - uwielbiam ten kanał. jedyny kanał, którego programy odsłuchuję od deski do deski. Po drugie - niezwykle przyjemnie słucha się rozmowy z człowiekiem tak kompetentnym, wyważonym i pokornym jak pan Rożek. Bardzo dziękuję twórcom za kolejną porcję tego, czego człowiek XXI wieku żyjący w Polsce potrzebuje. Niech pochwałą będzie to, że w czasach, kiedy na nic nie ma czasu, znajduję czas na was i nie jest to czas stracony.

  • @maciejstolarski5594
    @maciejstolarski5594 13 днів тому +17

    Nie wiem jak jest dzisiaj ale za moich czasów było tak, że nauczyciele gdy widzieli że któryś z uczniów jest słabszy z przedmiotu który prowadzą to dojeżdżali takiego ucznia i wyśmiewali go przy reszcie klasy. Pamiętam chodziłem do klasy z taką Kasią która miała wadę wymowy i zawsze kiedy mieliśmy niemiecki z taką bardzo ostrą nauczycielką to bardzo baliśmy się żeby nie wzięła jej do odpowiedzi bo zaczynała się jazda po tej dziewczynie a później po nas. Zawsze się zastanawiałem czemu ta nauczycielka jej nie odpuściła przecież ta dziewczyna miała problem żeby wypowiedzieć się po polsku a co dopiero po niemiecku. Wuefiści tak samo gnębili tych którzy fizycznie byli słabsi bo to podnosiło ich ego a także ego tych którzy byli bardziej wysportowani. Niektórzy tak mają ,że aby poczuć się lepiej to trzeba tak zrobić by ktoś poczuł się gorzej.

    • @aluette1
      @aluette1 8 днів тому +1

      Zaczynam się pocić że strachu, gdy czytam Twój wpis. Szkoła to była dla mnie gigantyczna trauma.

  • @filipfcb42
    @filipfcb42 23 дні тому +59

    Bardzo ciekawa rozmowa, świetny gość, dziękuję 🙂 mam nadzieję że Pan Tomasz zagości jeszcze na kanale, np w kontekście energetyki jądrowej, bardzo ważnego tematu dla naszego kraju.

    • @didaskaliaWP
      @didaskaliaWP  23 дні тому +5

      Dziękujemy! :) Tomek jest zawsze mile widziany!

  • @ChoreProblemyPodcast
    @ChoreProblemyPodcast 17 днів тому +9

    Jako lekarz rodzinny w stu procentach potwierdzam, że zwolnienia z WF są wielkim problemem- również dla nas, lekarzy. Procent dzieci, których rodzice pragną lekarskich zwolnień z zajęć ruchowych
    z powodu prawdziwych dysfunkcji zdrowotnych jest marginalny. Zdecydowana większość prosząca o takie zwolnienie nie ma ku temu żadnych przesłanek medycznych.

  • @masterro
    @masterro 23 дні тому +33

    Na czym polega problem? W myśleniu rodziców. Spójrzcie w sklepie, jak wygląda koszyk zakupowy polskiej rodziny. Będziecie mieli odpowiedź, dlaczego społeczeństwo tyje.

    • @semimatt
      @semimatt 10 днів тому

      Wyglada jak wyglada bo cena co raz wyzsza. Jakosc co raz nizsza. Sam zarabiam prawie srednia krajowa a w sklepie patrzena cene... Bo jednak wszystko co raz drozsze. Kredyt na kredycie... Kup dobre jakosciowo mieso to jedna osoba zje... Z drugiej strony na bułkach z ryzem nikt nie przezyje.... W sklepach plastik na plastiku i w plastiku wypelniacze na wypelniaczu i dodatkowo promowanie ze mieso jest zle za to miliony reklam produktow na cukrze

    • @rfl8668
      @rfl8668 10 днів тому +2

      ​@@semimatt czy polska rodzina musi kupowac chipsy, cukierki i slodkie gazowane syfiaste napoje? Bo wiele koszyków właśnie takie produkty zawiera. Obserwuję to od dawna. Problemem jest przede wszystkim nienawiść do ruchu, lenistwo i zdrowotna ciemnota, a nie brak pieniędzy.

  • @owmordejezycy
    @owmordejezycy 23 дні тому +32

    Na dobry początek warto zacząć od przestania podwożenia dzieciaków wszędzie samochodem. Spacer czy rower na dystansie do 2-3 km to najlepsza opcja. Poza korzyściami zdrowotnymi, uczy to dzieci samodzielności. A dla wszystkich wokół także same korzyści - mniej spalin, hałasu, wypadków i rozjeżdżania trawników i chodników.

    • @axolotlismybeautystandard
      @axolotlismybeautystandard 15 днів тому +2

      W dużej mierze takie podwożenie może wynikać z kwestii coraz gorszego zagospodarowania przestrzeni, która jest dostosowywana do samochodów, a nie pieszych. I nie są ani bezpieczne, ani przez betonozę i wycinanie drzew przyjemne.

    • @owmordejezycy
      @owmordejezycy 14 днів тому

      @@axolotlismybeautystandardTo prawda. Ale rodzice wożą autami pociechy nawet na krótkich dystansach także w miastach, gdzie jest dobra infrastuktura dla pieszych oraz zieleń… Działać trzeba na obu polach.

    • @semimatt
      @semimatt 10 днів тому +1

      ​@@axolotlismybeautystandard2-3 km codziennie w obie strony z dzieckiem to 2h... Czasu . Rodzic pracuje 8h dziennie. Przedszkola sa od 7 zamykane o 16 i to juz na prawde ostatnie dzieci. Ktos kto nie ma dzieci nie rozumie , ze dziecko to nie tylko zawiezc z i do przedszkola a poza tym zero obowiazkow. Z dzieckim.. a z dzieckiem trudnym 2h .. ba nawet 20 minut w hedna strone jest czesto nie do wykonania. Kto ma dzieci trudne to potwierdza.. a jest tez zycie poza dzieckiem. Praca. Inna aktywnosc. Mobilnosc pozwolila wielu osobom w ogole pracowac bo moze o ile pracujesz w biurze to ok ale bez auta wiele buznesow by sie nie krecilo... Niektorzy maja bardzo prosta kie myslenie jednokierunkowe. A reszta rzeczy dla nich nie do pojecia... Inna rzecz jesli ktos pracuje elektronika delikatną i musi ja bezpoecznie przewiezc a na barkach tego nie zrobi.. zamoczenie czy wilgoc grozi utrata tysiecy. Ale pewnie najlepszym wyjscie. Dla niektorych rowerem najlepiej caly rok w styczniu w sniegu 😆 tak chodzilo sie.. 40 lat temu... Gdy ped zycia nie byl taki.. wystarczy zobaczyc ile przepisow musial spelnic przedsiebiorca 40 lat temu a ile teraz... Jedna osoba a wiecej papierologii niz pracy... Mozg sie poci... Pracuje sie po 10-12h dziennie ale najlepiej to chyba kogos zmusić do chodzenia pieszo 🤣

    • @cshyho
      @cshyho 8 днів тому

      ​@@semimattnie pier... Chyba każdy wie że nie chodzi tu o przedszkolaków czy niemowlaków w żłobkach

  • @Piwonia67
    @Piwonia67 23 дні тому +38

    Córka ćwiczy sportowo karate, jeździ na zawody, a na WF dostawała tróje, bo słabo kozłowała. Super motywacja, naprawdę. Sport w szkole jest strasznie jednostronny, niedostosowany do potrzeb dzieci, i poza nielicznymi wyjątkami nie daje im sposobu, jak zachować formę i jak się ruszać poza szkołą, w szczególności po jej zakończeniu. Kto z dorosłych dla relaksu po pracy gra w siatkówkę czy koszykówkę? Nikt. No, może prawie. Większość musi na własną rękę coś sobie znaleźć, i może jeszcze się przekonać, że to jest przyjemne i daje frajdę, bo szkolny WF z frajdą nie ma nic wspólnego.
    Co do rozbudowy sal gimnastycznych - a po co to, jeżeli finalnie wuefistka da dziewczynom piłkę do siatki i każe grać, a sama będzie siedzieć i gwizdać w gwizdek. "No co, robicie rozgrzewkę, czwarta LO jesteście, same wiecie, jak się robi rozgrzewkę!" (Wspomnienia z mojego liceum). Sale mieliśmy wielką i piękną. Był tam nawet wielki materac do skoków o tyczce, który stał przy ścianie jako ozdoba, i gruba lina z węzłami do wspinania się, która również była elementem ozdobnym.

    • @beatalewandowska1133
      @beatalewandowska1133 22 дні тому +9

      No chyba samo stawianie ocen z WFu jest jakimś absurdem! Te badania są po to, żeby sprawdzać jak i gdzie pomóc dzieciakom, a na pewno nie powinno się dawać za to numerka jakiegoś.

    • @claudiaclaudia3080
      @claudiaclaudia3080 21 день тому +7

      O matko u mnie było to samo. Nienawidziłam wfu a sama ćwiczyłam w tym czasie taekwondo. Jeśli nadal tak jest to dramat.

    • @Piwonia67
      @Piwonia67 21 день тому +4

      @@claudiaclaudia3080 bo tak jest najłatwiej. Nie trzeba myśleć, jest tabelka z punkcikami - tyle a tyle za kozłowanie, tyle za rzut do kosza, a raz na rok jest panika, bo okazuje się, że obowiązują na jeszcze oceny z rzutu palantówką i skoku przez kozła. Wtedy otwiera się magazynek ze sprzętem, i ojej - część uczniów nagle ma problemy, trzeba na nich nawrzeszczeć, od razu nauczą się skakać.

    • @katiecherry725
      @katiecherry725 16 днів тому +3

      Niestety prawda. Córka zawodowo jeżdzi na łyżwach plus trenuje gimnastykę artystyczną. Uwielbia to robić, na co dzień ćwiczy dodatkowo sama w domu. A wfu w szkole nienawidzi. Warszawa, XXI wiek. Całym rokiem macie piłkę i grajcie. 7 klasa bez podziału na chłopców i dziewczynki. Kto się nie wybija w siatce/koszu nie ma szansy na 6tkę, choćby skakał podwójnego axla. Do tego nuuda

    • @marjones2728
      @marjones2728 15 днів тому +1

      A jaka na to rada? 25 dzieci w klasie, kilkoro lubi grać w piłkę, kilkoro jeździ na rowerze, jedno tańczy, kilku innych gra w badmintona, jeden się wspina, inny skacze, ktoś tam pływa, ktoś jeździ konno i na nartach. Połowa lubi leżeć i jeść chipsy. Proszę teraz zadowolić wszystkich i ustalić kryteria sprawności. Swoją drogą, umiejętność kozłowania piłki chińskie dzieci ogarniają w przedszkolu. Jak ktoś nie umie, to ma wziąć piłkę i ćwiczyć, aż się nauczy a nie płakać tatusiowi w rękaw, jaki to wf niedobry.

  • @fajnynotes319
    @fajnynotes319 23 дні тому +13

    Dziękuję za tę rozmowę. Ważny temat! Już w przedszkolach dzieci mają po 4 grube zeszyty ćwiczeń na rok do pracy przy stoliku, a zaniedbywane są zajęcia w ruchu, na świeżym powietrzu, które doskonalą motorykę dużą, koordynację, równowagę...

  • @Estel86
    @Estel86 21 день тому +21

    Bardzo długo miałam traumę po zajęciach w-f w szkole, dużej ilości rzeczy nie byłam w stanie zrobić, byłam wyśmiewana przez dzieci. Dopiero po latach wyszło, że mam zaburzenia integracji sensorycznej, zwłaszcza w zakresie ruchu i koordynacji. System oceniania, wymogów i realizacja zajęć z w-f to nieporozumienie. Dziś jako osoba bardzo aktywna fizycznie, z atletyczną sylwetką, widzę jak fatalne były moje zajęcia z wuefu. Nauczyciele i program powinni zachęcać do ruchu, a dzieje wprost odwrotnie.

  • @waldemarzdunek2223
    @waldemarzdunek2223 3 дні тому +1

    Jak zwykle z wielkim zainteresowaniem wysłuchałem rozmowy na kanale didaskalia. Serdecznie dziękuję.

  • @freymorgoth1942
    @freymorgoth1942 24 дні тому +120

    Sport zawodowy propaguje kulturę jedzenia i picia przed telewizorem niezdrowych przekąsek i cukru w płynie oraz piwska.Korporacje które sponsorują mistrzostwa reklamują najbardziej niezdrowe pożywienie w czasie przerw w meczach. .Natomiast szkoła zamiast uczyć dzieci jak mają się zdrowo ruszać to zajmuje się produkcją mistrzów .

    • @ernestziemkowski1649
      @ernestziemkowski1649 23 дні тому +7

      O to dokładnie to. Plus beznadziejni polscy rodzice, który są zbyt dumni aby poświęcić czas na swoje własne dzieci, bo bardziej ważna jest dla nich praca

    • @qj0n
      @qj0n 21 день тому +5

      Dokładnie. W 2022 na sport przeznaczyliśmy jako państwo 11 mld zł, w tym 7,6 mld to wydatki samorządów, w dużej części dofinansowanie klubów. 300 mln to centralny ośrodek sportu, który tylko zajmuje się trenowaniem zawodowych sportowców. A to wszytko w gruncie rzeczy nabijanie kasy do kieszeni sponsorów, "korporacji sportowych" pokroju fify i promocja siedzenia przed telewizorem

    • @rafastepniak318
      @rafastepniak318 18 днів тому +5

      Nie sport tylko marketing

    • @elzbietapap5614
      @elzbietapap5614 4 дні тому +2

      Poziom edukacji jest poniżej zera. I to zarówno dzieci jak i coraz większej liczby nauczycieli. Szkoła stała się przechowalnią dzieci i jest rządzona przez rodziców. Między rodzicem a dyrektorem szkoły stoi kuratorium, które zawsze przyznaje rację rodziców. Bo poprawność polityczna. Coraz więcej nauczycieli nie posiada odpowiedniej wiedzy. Owszem kwalifikacje mają bo dostali je online. Najczęściej bez żadnych wysilkow uiszczając tylko opłatę. Oczywiście są wyjątki, ale jest ich coraz mniej. I wszyscy są zadowoleni. Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle? Uczyłam w szkole średniej i wiem co mówię. 😢

  • @baqku77
    @baqku77 21 день тому +14

    Paradoks polega na tym, że te dzieci, nad którymi tak płaczemy, że chodzą głodne w przyszłości prawdopodobnie będą zdrowsze od tych, ktore chodzą najedzone.

    • @qj0n
      @qj0n 21 день тому +4

      Akurat niedożywienie w okresie dorastania ma ogromne konsekwencje fla rozwoju mózgu i ciała. Jest bardzo silna korelacja pomiędzy krajami z niedożywieniem a krajami z najniższymi wynikami IQ

    • @axolotlismybeautystandard
      @axolotlismybeautystandard 15 днів тому +5

      @@qj0nz drugiej strony przejedzenie nie jest jednoznaczne z odżywieniem. I te same problemy mogą pojawić się u dzieci/osób z nadwagą…

    • @natinatali06
      @natinatali06 3 дні тому

      @@axolotlismybeautystandardale to nie chodzi o dawanie dzieciom za dużej ilości jedzenia, tylko dawanie im odpowiedniej

  • @ewapr38
    @ewapr38 23 дні тому +16

    Super wywiad. Tomka Rożka świetnie się słucha-proszę go częściej zapraszać .

  • @grabu3027
    @grabu3027 18 днів тому +4

    Jak zwykle w Didaskaliach: ciekawy , merytoryczny Gość, kulturalna, profesjonalna rozmiwa - dziękuję i pozdrawiam 🌞🌱

  • @domini87
    @domini87 24 дні тому +12

    Podziękowania za ten wywiad dla Pana Patrycjusza i Pana Tomasza.
    Moja córa trenuje wyczynowo akrobatykę. 10 lat, drobinka ale ze względu na dorastanie i dużo aktywności fizycznej je jak koń. Gdy ma do wyboru tablet a wyjście na trampolinę czy rower z koleżankami - zawsze wybierze to drugie. Wf w szkole ogranicza się często do grania w zbijaka lub wyjścia na plac zabaw. W jej klasie nie ma otyłych dzieciaków, ale może to też efekt tego, że wszyscy mieszkamy na obrzeżach miasta i ich dzieciństwo wygląda trochę jak naszego pokolenia: dużo biegania na dworze, przechodzenie z ogródka do ogródka i wołanie matki przez okno po jedzenie 😅

  • @karolinamieszko8323
    @karolinamieszko8323 17 днів тому +6

    Z pisaniem ręcznie, które wpływa na lepsze zapamiętywanie..to zupełnie jak ze ściągami. Przygotowując ściągę, którą ręcznie piszesz zapamiętujesz treść i nie trzeba z niej korzystać.

    • @natinatali06
      @natinatali06 3 дні тому

      Dosłownie, ja jak czasem pisałam ściągi to nigdy ich nie używałam

  • @karcia53desu
    @karcia53desu 19 днів тому +8

    Świetny wywiad. Szokujące są te dane o kozłowaniu i rzucaniu piłki. Nie rozumiem logiki ludzi, którzy argumentują, że to jest niepotrzebne w życiu. Znacznej większości faktycznie się to nie przyda, ale czy sam fakt, że dziecko nie potrafi kozłować w biegu (co zdaje się jest raczej prostą umiejętnością) nie martwi rodziców tych dzieci?
    Mój bratanek i siostrzenica są jeszcze dosyć mali, ale chciałabym spędzać z nimi w przyszłości dużo czasu przy jakimś badmintonie przed blokiem czy kopiąc piłkę na plaży. Mam nadzieję, że za dzieciaka złapią bakcyla do sportu i nie będą kombinowali w przyszlosci z wfem, który ja osobiście bardzo miło wspominam, bo po prostu lubiłam ćwiczyć, nawet jeśli byłam wybierana w klasie jako ostatnia, co też się zdarzało.

  • @Wioleta7Maria
    @Wioleta7Maria 23 дні тому +11

    Dziękuję za ten odcinek, za gościa którego szanuje i słucham od dawna. Nauka powinna kierować polityką! Tak jak Pan Rożek kiedyś się wypowiedział o systemie edukacji, ciężkie plecaki które ucinają im skrzydła..

  • @piotrraczynski7192
    @piotrraczynski7192 21 день тому +7

    Największym problemem w tym temacie są rodzice i ich nadopiekuńczość

  • @domeno3351
    @domeno3351 23 дні тому +3

    Świetnie spędzony czas słuchając obu panów. Ważne tematy i dużo konkretów. Dziękuję i czekam na kolejne materiały

  • @dorotazdu4353
    @dorotazdu4353 23 дні тому +3

    Wazny temat o ktorym często trzeba przypominać,ponieważ z powodu wygody szybko o nim zapominamy,motywacja przemija...Dziękuję

  • @offczii
    @offczii 14 днів тому +2

    Jeszcze jeden aspekt bardzo istotny, obiady w szkole powinny być roznorozdne i smaczne i najwyżej jakości.

  • @karolpiasecki9500
    @karolpiasecki9500 22 дні тому +29

    Jako osoba, która postanowila się fizycznie ogarnać trochę przed 40tką, tak sobie myślę, czemu ja tak bardzo nie lubiłem aktywnosci fizycznej. I widzę klika rzeczy. Oczywiście nauczyciele, zwykle z zerowymi kompetencjami pedagogicznymi, ale też zamysł wf nie jako uczenia aktywności fizycznej, dbania o siebie, ale przestrzeń do rywalizcji i ocen, a do tego brak umiejetności tworzenia ducha zespołu, czyt. podział na lepwzych i gorszych. W wf skupia sie każdy błąd systemu edukacji w Polsce. Dalej wydaje mi sie, ze znaczenie ma spojrzenie na sport: jest pilka nozna i cala reszta. Wystarczy, ze się nie lubiło grac w nogę, zeby odstawać.
    "Kiedys to się było ma podworku". Ńie wiem, nigdy nie lubiłem. Doklada sie do tego introwersja, ale tez teraz widzę kawalki zwiazane z tym, co nazwalbym klasą spoleczną.

    • @_BLaAaCK_CaAaT_
      @_BLaAaCK_CaAaT_ 18 днів тому +3

      Wf w szkole to w 90% albo piłka nożna, albo siatkówka, albo koszykówka albo ping-pong. Jak ktoś nie lubi tych dyscyplin sportowych/ nie ma umiejętności gry to jest problem.

    • @axolotlismybeautystandard
      @axolotlismybeautystandard 15 днів тому +1

      Ja kompletnie nie rozumiem tego skupienia się na sportach zespołowych - nie rozumiem w jaki sposób miałoby to wypracować dobre nawyki. Nawet jeśli ktoś polubi tą piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę, to później w dorosłym życiu ma nikłe szanse na skompletowanie wystarczającej grupy ludzi do ich regularnego uprawiania.

    • @KrolPawi
      @KrolPawi 13 днів тому +2

      ​@@_BLaAaCK_CaAaT_
      Zgadzam sie. Szczerze najlepszym systemem bylby ten który jest na uniwerystetach. Tzn wybierasz sobie przedmiot sportowy jakis i cwiczysz. Czy to yoga, czy to siatkówka, czy pływanie czy bieganie.

  • @miska760
    @miska760 2 дні тому +1

    Coś nie chce mi sie wierzyć że akurat polskie ,ale ze tyjemy to wiadome

  • @magorzatasosnowska9934
    @magorzatasosnowska9934 8 днів тому +2

    W Polsce też byliśmy aktywnym narodem. Wspominając moje dzieciństwo lata 70te w mojej podstawówce uczono wszelkich aktywności od gimnastyki korekcyjnej (o zgrozo na korytarzu😉) po przewroty w przód w tył, skok przez konia, zwisy, bieganie, skok w dal, podstawy wszystkich gier zespołowych siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, piłka nożna. Tenis stołowy. Dodatkowo w piłce ręcznej moja podstawówka się specjalizowała były drużyny męskie i żeńskie, które brały udział w zawodach międzyszkolnych które były normą. Oczywiście była też drużyna piłki nożnej ale wtedy jeszcze w „oficjalnych” meczach brali udział tylko chłopcy, choć po czy nawet przed lekcjami gdy umawialiśmy się sami spontanicznie, grać mogły i dziewczyny jeśli tylko chciały. Wtedy teren szkoły, boisko było dostępne 24/7. Odpowiedzialność za to gdzie i co robi dziecko spoczywało po prostu na rodzicach. Jak usłyszałam o tych danych ile to procent dzieci z klas 1-3 nie potrafi zrobić przewrotu do przodu czy odbijać piłki w ruchu to byłam w szoku. W mojej klasie jednym to szło lepiej drugim gorzej, ale wszyscy takie umiejętności nabyli. Ta uwaga Pana Rożka w kwestii obronności jest niestety słuszna. Ale również na co dzień, wszelkie zawody wymagające sprawności fizycznej, czy to policja, straż pożarna, wojsko zawodowe czy ten nasz WOT, przy tak dramatycznym spadku poziomu umiejętności to i nie ma się co dziwić, że z roku na rok zamiast podwyższać standardy musimy je obniżać aby utrzymać chociaż ilościowy wymagany poziom. No po prostu muszę się zgodzić z każdym wypowiedzianym słowem Pana Rożka. Co do zawodowego sportu to mam pełen szacunek do sportowców, którzy wchodzą na taki poziom, podporządkowują całe swoje życie pod te sportowe cele, ale wiadomo przecież, że dla organizmu te coraz większe przeciążenia nie są zdrowe, po karierach wyczynowy sportowiec zmaga się często do końca życia z nabytymi w czasie uprawiania sportu urazami. O ile mam szacunek do ich wysiłku, to już cała otoczka budzi we mnie sprzeciw. Nie wiem jak zawodowy sportowiec może reklamować alkohol, chipsy czy też bukmacherkę (której dramatyczną konsekwencją jest lejący się hejt i groźby w stronę sportowców po przegranym, czy też nawet wygranym ale w „złym stosunku” meczu czy zawodach). A piłka nożna to już bije tu rekordy hipokryzji. Nie wiem skąd się to bierze, że piłkarz z topu zarabiający bajońskie pieniądze „dorabia” jeszcze sobie na reklamie chipsów i piwa. Zero odpowiedzialności za te miliony dzieciaków wpatrzonych w nich jak w obrazek i przekaz jaki im dają.

    • @annov7500
      @annov7500 4 дні тому

      Dzięki za bardzo dobry post. I jeszcze ten Szpakowski reklamujący Tyskie ...padaczka:/

  • @ravm84
    @ravm84 18 днів тому +1

    To jest prawda, że jak ktoś jest przyzwyczajony do regularnego wysiłku "zmęczenie" staje się przyjemne. No ja właśnie odpaliłem ten film po 70km pętli na rowerze i zawsze czuje się świetnie po takiej aktywności. Ożywiony, zrelaksowany itd. To potwierdzają badania sprzed wielu lat, człowiek po prostu potrzebuje aktywności.

  • @Bozena-um1qo
    @Bozena-um1qo 24 дні тому +31

    Dzień dobry Panom. Poruszony temat jest bardzo ważny. Od zawsze uważałam i nadal uważam. że najlepsza kadra nauczycielska od strony pedagogicznej i nie tylko powinien być w klasach 1-3.Ten czas decyduje o tym, czy dziecko będzie zainteresowane nauką, czy też nie. Jest to również okres ogromnego zapotrzebowania na ruch. Zgranie tego wszystkiego Jest bardzo trudne i wymaga nie tylko chęci nauczycieli do pracy. ale i finansów, które są potrzebne między innymi do odpowiedniego wykształcenia nauczycieli i odpowiedniego ich doboru. Do małych dzieci trzeba mieć tzw. podejście w każdym przedmiocie i na wf. też. Pozdrawiam i czekam na następny ciekawy temat.

    • @AnnaK-yj4mx
      @AnnaK-yj4mx 24 дні тому +2

      👏🏻👏🏻👏🏻👍🏻 dokładnie, uczę w LO fizyki, która potrzebuje sprawnej matematyki a uczniowie mają problem z płynnymi obliczeniami

    • @didaskaliaWP
      @didaskaliaWP  24 дні тому +1

      Dziękuję i pozdrawiam!

    • @Micha-dx2xw
      @Micha-dx2xw 24 дні тому +2

      @@Bozena-um1qo nie wymagajmy tyle od szkoły. Szkoła ma wiele za uszami ale rodzic ma większy wpływ na dziecko, spędza z nim więcej czasu. Pokażmy mu jak ciekawy jest świat, jakie możemy robić eksperymenty, gry i zabawy fizyką czy chemią. Mamy ogromne możliwości jakich nie było kiedyś. Szkoła jak była zła tak jest dalej. Za to my możemy być lepsi. Lepsi niż nasi rodzice. Poświęcajmy więcej czasu. Nie telefon, nie telewizor. Dziecko potrzebuje nas. To my bądźmy jego telewizorem na świat.

    • @Micha-dx2xw
      @Micha-dx2xw 24 дні тому +3

      @@AnnaK-yj4mx gdy byłem na praktykach nauczycielskich, to uczniowie w pewnej nowoczesnej szkole średniej, mieli problemy z pisaniem czy siedzeniem na miejscu przez 10 minut. Zasada w szkole była taka, że uczeń nie miał pisać, wszystko opierało się na kserówkach wklejanych do zeszytu. Kończyło się tym, że gdy już miał coś napisać to był problem. To było przerażające doświadczenie. Z innych szkół wyniosłem wniosek że jeśli ktoś uczy się bo musi, to im jest starszy tym jest to trudniejsze. Zostałem nauczycielem ale nigdy nie pracowałem w zawodzie. Wybrałem inną branżę gdzie po paru latach pracy zacząłem szkolić ludzi. Ludzi którzy chcą się czegoś uczyć. I jeśli na takich się trafia to jest to miłe doświadczenie. A jeśli trafi się na takich co szef ich wysłał to jest podobny efekt jak z dziećmi - ciężko kogoś zmuszać by podwyższał swoje kwalifikacje. Z tym że dzieci warto zainteresować nauką i tu rola dobrego nauczyciela.

    • @AnnaK-yj4mx
      @AnnaK-yj4mx 23 дні тому

      @@Micha-dx2xw na UW są nawet wykłady otwarte z fizyki, frekwencja 50% - bezcenny kontakt z nauką i kadrą na poziomie wyższym + niemożliwe na codzień do zobaczenia w szkole doświadczenia

  • @weronikagroszyk9728
    @weronikagroszyk9728 20 днів тому +1

    Wyparcie jest podstawowym mechanizmem obronnym. Najtrudniej jest przyznać się do błędu przed sobą.
    Dziekuję za świetny i merytoryczny odcinek!

  • @kamilasioa1209
    @kamilasioa1209 21 день тому +2

    Jak zawsze niezawodny! 👌🏻
    Świetny temat. Sama byłam osobą zwolnioną z WF w szkole średniej z powodów zdrowotnych. Było mi to na rękę, aczkolwiek dziś wiem, że była to głupota. Aktualnie jestem osobą dość aktywną, a życie bez długich spacerów byłoby nudne.
    Pozdrawiam ☺️

  • @jagodamikoajczyk2244
    @jagodamikoajczyk2244 14 днів тому +2

    Dzisiaj dość modne są szkółki piłkarskie, basen i taniec wśród dzieci. Rodzice zwykle zawożą swoje pociechy na te zajęcia, jednocześnie nie angażując się w domu w jakikolwiek sport. Często jestem przez nich pytana: przecież Ty nie masz uprawnień, jak chcesz dziecko dobrze nauczyć pływać , kooac w pilkw itd... Dziecko, aby chciało chętnie sędzać czas aktywnie musi miec przykład jyz od bajmlodszych lat. Zawsze ten wspólny czas będzie procentował dobrym samopoczuciem fizycznym, duchowym i relacjami w rodzinie. Tego nie zastąpi zaden trener. Chodzi mi głównie o dzieci małe, ktorym spokojnie możemy przekazać umiejętności jakie nabyliśmy w szkole itd. Zajęcia z trenerami na pewno są też bardzo dobre, jednak tutaj rodzice są i powinni być najlepszym wzorem przekazywania dzieciom zdrowego stylu życia.

  • @darkwiz86
    @darkwiz86 23 дні тому +3

    bardzo dziękuję za odcinek z dwoma moimi ulubionymi prowadzącymi z YT !

  • @dawidbrylinski
    @dawidbrylinski 24 дні тому +7

    Świetnym wzorem dla młodego pokolenia jest znany i lubiany wśród młodzieży Jarosław Jarząbkowski (Pasha Biceps). Profesjonalny e-sportowiec który na pierwszy rzut oka wygląda jak ... sportowiec. Jarek jest w świetnej formie i na swoim IG bardzo promuje aktywność fizyczną. Takich ludzi jak on życzyłbym sobie więcej w przestrzeni medialnej i świadomości naszych dzieci.

  • @michabinda7390
    @michabinda7390 20 днів тому +2

    Nie mam dzieci i nie mam dużo doświadczenia w wychowywaniu, ale z mojej perspektywy najważniejsi są rodzice, to od nich uczymy się najwiecej

  • @valutcizen1
    @valutcizen1 23 дні тому +8

    Pan Rożek słucha komantarzy i bardzo dobrze. Kolejna myśl do przemyśleń. Skoro je Pan dopóki nie przestanie być głodny, proszę sobie wyobrazić że ten moment nie następuje. To jest powszechna przyczyna otyłości, nie że nie jest się głodny a je się dalej, a po prostu niemożliwe jest zaspokojenie głodu.

    • @masterro
      @masterro 22 дні тому +6

      O ile nie występuje zaburzenie sytości (czytaj: choroba), taki moment musi wystąpić. Dlatego należy jeść powoli, aby żołądek miał czas wysłać odpowiedni sygnał do mózgu. Takie zaburzenia występują rzadko. Po prostu jemy za dużo, za szybko i zbyt niskiej jakości pokarm. Pszenica, cukier i kiepski tłuszcz.

    • @MrSapphiree
      @MrSapphiree 19 днів тому

      ​@@masterroJemy również nie będąc głodnymi. Tak na zapas. Albo już pora to sobie zjem. Dlatego robotę robi post raz na jakiś czas. W dobie pełnych lodówek to jest niezbędne moim zdaniem.

  • @lezzio9134
    @lezzio9134 16 днів тому +3

    Chciałbym dożyć czasów, kiedy po wpisaniu "roze" W wyszukajce yt zaproponuje mi filmy Rożka a nie Rozenek

  • @beatalewandowska1133
    @beatalewandowska1133 22 дні тому +3

    Kiedyś czytałam takie zdanie, że kiedykolwiek próbujemy robić coś naturalnego, logicznego, zdroworozsądkowego i bezpiecznego jako społeczeństwo( np promować ruch, zakaz reklam alkoholu, zbalansować używanie ekranów młodym ludziom), zawsze dochodzimy do ściany, że 'nic nie można zrobić, lub niewiele’, bo ktoś wtedy przestanie zarabiać. Więc nie zostaje nic innego jak normalizować zachowania i styl życia, który nie jest naturalny.

  • @AdamPrzemyk
    @AdamPrzemyk 23 дні тому +2

    Wydaje mi się, że dr Rożek grał na moim boisku szkolny. Dokładnie tak samo go pamiętam, łącznie z tymi korzeniami wrastającymi pod boisko.

  • @LenaElis-tx8tg
    @LenaElis-tx8tg 15 днів тому

    Dziękuję za poruszenie bardzo ważnego tematu.
    Dziękuję Panie Tomku , że Pan jest 🌞
    Pozdrawiam

  • @Radek.68
    @Radek.68 24 дні тому +16

    No nareszcie (od bardzo już dawna) didaskalia, które obejrzę z przyjemnością. Które... w ogóle obejrzę. :-D
    Tak, to właśnie nauka, a nie polityka czy "służby specjalne", powinna tu gościć najczęściej. A przynajmniej znacznie częściej.
    Pozdrawiam!

  • @justynailska6838
    @justynailska6838 17 днів тому +3

    Tak ale węglowodany mają potencjał uzależniający bo kawale mięsa w dodatku tłustego nie mamy ciągłego apetytu

  • @mieszkaniezielona100
    @mieszkaniezielona100 16 днів тому +1

    Bardzo ciekawa rozmowa. Pan dr. Rożek mega gość !!! Pozdrawiam

  • @kurtvannugunugunugu2738
    @kurtvannugunugunugu2738 22 дні тому +1

    Fajna rozmowa i ważne tematy. Możemy być o wiele zdrowsi niż sądzimy :)

  • @greblus
    @greblus 23 дні тому +3

    Dzieci mam wybitnie sportowe, ale też uzależnione od węglowodanów i zawodzę jako rodzic (sam jestem w tej walce, jeden w rodzinie na stylu low-carb, high fat). Właśnie wróciliśmy z jednego z największych turniejów minisiatkówki plażowej w Polsce: Kinder joy of moving. Nazwa mówi wszystko 😢. Na szczęście organizator nic nie rozdawał, poza wodą. Jak to oceniać? Na koszulkach orzełek i Ministerstwo Sportu, a obok reklama sponsora, który dobrze wie co robi.

  • @annov7500
    @annov7500 5 днів тому

    Pan Rożek jest najlepszy:)

  • @rfl8668
    @rfl8668 10 днів тому +1

    Zobaczcie jak wielu Polaków spędza urlop, a będziecie wiedzieli skąd otyłość. Leżenie na plaży z telefonem, piwem i żarciem. Nie chodzi o to, że te 2 tygodnie w roku powodują nadwagę, ale to pokazuje charakter społeczeństwa.

  • @mirabelkalab8697
    @mirabelkalab8697 5 днів тому

    Super wywiad.
    Taki pomysł. Może panowie mający takie wpływy i zasięgi rozpoczną kampanię wywierającą presję na rząd by zakazać w Polsce tłuszczów trans? W 2003 r. Duńska Rada ds. Żywienia zakazała stosowania tłuszczów trans w żywności. Mają surowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, aby zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów spożywczych na terenie kraju i oczywiście edukują o tym własne społeczeństwo. Przekąski dla dzieci i dorosłych będą o niebo zdrowsze. Rząd ma tyle narzędzi przecież... Mogą nakazać etykietowanie tłuszczów trans, cukrów każdego rodzaju w procentach czy gramach na opakowanie i to wyszczególnionych! Nie zgadzam się że zakazanie czegoś to zła droga - bo zakaz dotyczy chciwych producentów nieliczących się z naszym zdrowiem! Nie konsumentów! Proszę nie równajmy odpowiedzialności konsumenckiej z producencką. Zakazy substancji szkodliwych mają rację bytu! Zakaz szkodliwych chemikaliów, zakaz produkcji eternitu - i tutaj zakaz dodawania do żywności tłuszczów trans też ma sens.

  • @qPolakq
    @qPolakq 24 дні тому +7

    Pan Tomasz to jest klasa sama w sobie.

  • @lovtza
    @lovtza 23 дні тому +2

    Didaskalia to jest taka wymarzona telewizja :) ktora po prostu coś ciekawego i wartosciowego pokazuje :)

  • @karomaroxx
    @karomaroxx 23 дні тому +2

    Niestety, ale z tik tokiem, instagramem , you tube-m nie wygramy 😔, nie ma takiej opcji . Dla nastolatków i młodych dorosłych nie ma nic ciekawszego co obecnie by to zastąpiło. Mam 2 i wiem co mówię. Ile ja sie muszę nagimnastykować, nakrzyczec, naprosic. Ile muszę rozmawiać, przekonywać, argumentować itp. To jest orka! Jednak walczę i wiem, że to ma sens. Malutkimi kroczkami sukcesy odnoszę. Tylko dodam, że zaczęłam jak byli bardzo mali. Teraz jako nastolatki uprawiają sporty, bo mają przykład ode mnie ,że warto , mają wiedzę , bo im o tym gledziłam przez całe ich życie 😀. I są wyniki 🙂

  • @annadabrowska8956
    @annadabrowska8956 18 днів тому

    Wartościowa rozmowa i dobrze się słucha 😊

  • @MsLadybird13
    @MsLadybird13 17 днів тому

    ❤ Bravo 👏 za materiał, niebanalnego gościa tematy..i prawdę! Dziękuję za prawdę! Nawet jeśli nie zawsze jest wygodna 😢

  • @Ewa.Z
    @Ewa.Z 23 дні тому +3

    Edukacja: są proponowane zmiany w edukacji. Wchodzi przedmiot o zdrowiu, gdzie dzieci mają się uczyć o zdrowym odżywianiu, zdrowiu psychicznym i ogólnie o zdrowym życiu. Ma być również na nich chyba prowadzona edukacja seksualna. Zmiany w dobrą stronę, jestem jedyne ciekawa ich realizacji, czy to będzie dobry program, czy nie.

    • @arabella2727
      @arabella2727 15 днів тому

      Program budzi we mnie mnóstwo obaw, zwłaszcza pod kątem edukacji seksualnej. Rodzice- sprawdźcie dokładnie program zanim się zgodzicie. Narzucanie liberalnego podejścia do seksu jest niestety mocno dotowane przez pewne środowiska. Boję się ze program będzie promował rozwiązłość i dewiacje.

  • @emelstudio3110
    @emelstudio3110 23 дні тому +1

    Dziękuję za ten wywiad

  • @mandrzejak
    @mandrzejak 23 дні тому +1

    Lubię obu Panów oglądać. Książę kupuję dla córki, która co prawda dopiero ma 6 tygodni, ale może sam zacznę ćwiczyć nim ona podrośnie.

  • @rafaqr7444
    @rafaqr7444 11 днів тому

    Miła rozmowa Panowie, sympatycznie się słuchało

  • @kamczak89
    @kamczak89 22 дні тому +4

    Mam inne zdanie na temat wielozadaniowości niż pan Tomasz Rożek. Nie chodzi o to, żeby na raz pisać i literować, ale żeby naraz kroić marchewkę, doglądać gotującej się zupy i pilnować dziecka. W danym momencie robimy tylko jedną rzecz, ale mamy świadomość innych dziejących się równolegle i tak je układamy w kolejności, żeby jak najefektywniej wykorzystać czas.

    • @berenika117
      @berenika117 7 днів тому

      Wydaje mi się, że pan Tomasz raczej krytykował samą gloryfikację idei wielozadaniowości jako tej "lepszej", a nie wielozadaniowość samą w sobie. Wiadomo, że są sytuacje, w których po prostu trzeba być wielozadaniowym, bo zwyczajnie nie ma innej opcji, jak w podanym przez Panią przykładzie :)

  • @michazema6518
    @michazema6518 21 день тому +3

    99% ludzi w Polsce nie potrafi podnieść prawidłowo przedmiotu z ziemii....

  • @snajperpsg1
    @snajperpsg1 23 дні тому +9

    Nie mam żadnej traumy z lekcji WF-u, ale podpisuję się pod stwierdzeniem które pada w różnych dyskusjach, że te lekcje powinny nazywać się wychowanie sportowe, a nie fizyczne! To, przynajmniej w moim przypadku był powód unikania jak ognia lekcji WF-u. Nie przeszkadzało to jednak pływać na basenie, jeździć na rowerze, i to naprawdę dużo, grać w koszykówkę, biegać, wspinać się po drzewach, chodzić po górach. Dobrze, że niektórzy nauczyciele będący tego świadomi byli w miarę wyrozumiali. Na lekcjach aktywowałem się ten jeden raz w semestrze kiedy graliśmy w koszykówkę albo gdy biegaliśmy po bieżni dookoła boiska/na siłowni. Bo przeciętna lekcja WF-u to dla mnie piłka nożna, lub co gorsza siatkówka. I z jednej strony miło usłyszeć po latach od spotkanego wuefisty że "ten gość który jest teraz w klubie morsów, biega, jeździ na rowerze cały rok" to ten sam który z WF-u miał zawsze najgorszą ocenę". A z drugiej, no cóż - jeśli nic się w szkołach nie zmieniło przez te kilkanaście lat to współczuję uczniom że wciąż mają wychowanie sportowe pod przykrywką na planie zajęć.

  • @pawes9924
    @pawes9924 20 днів тому +2

    Ciekawy wywiad. W Polsce system jest zły - uprawianie sportu nie niesie realnych korzyści gdy dziecko idzie do liceum czy na studia. To powoduje jego niską ocenę w środowisku nauczycielskim, które rządzi edukacją.
    Zresztą podobnie jak inne "michałki" czyli przedmioty typu plastyka czy muzyka.

  • @wioletta8150
    @wioletta8150 17 днів тому +1

    Bardzo szsnuję Pana Rożka i słucham czasami. Nie zgadzam się tylko z nim sprawie szczepień.

  • @Procak
    @Procak 17 днів тому

    Twoje programy powinni puszczać w tv, rzeczowe, dobrze poprowadzone i nikt nikomu nie przerywa, zatwm pełna kultura dialogu.
    Pozdrawiam.
    Ps. Super temat, sam trenuje od zawsze, dziwie się dlaczego sport dla wielu ludzi jest dodatkiej albo czymś niepotrzebnym… sami zabijamy samych siebie oraz swoje dzieci. Pozniej tlumaczymy im, ze coz otylosc to tak jest i nic nie zrobisz, jedzenie jest super - nie ma czasu ok to wez idz sobie cos kup.

  • @aleksandrabartkowiak9616
    @aleksandrabartkowiak9616 15 днів тому

    Fantastyczny materiał!

  • @user-pc6fd2vo9d
    @user-pc6fd2vo9d 10 днів тому

    Ja przeciwnie,lubilam cwiczyc robilismy rozne rzeczy, niestety pozniej mialam zwolnienie z wf przez okulistke z powodu szybko pogarszającego sie wzroku po wysiłku

  • @Chouxchoux1
    @Chouxchoux1 18 днів тому +2

    Wszycy nauczyciele w-f, których miałam to byli psychole. Też miałam zwolnienie z w-f dla mojego zdrowia psychicznego 😂

  • @Pejterr
    @Pejterr 23 дні тому +2

    Właśnie dlatego, że przez większość naszej historii byliśmy głodni trzeba znormalizować głód. Bycie głodnym to normalny stan, z którym można współgrać. Próbuje to tłumaczyć ludziom naokoło ale jest ciężko

    • @paulatomczykowska3016
      @paulatomczykowska3016 10 днів тому

      Ja lubię być głodna. Wiem, że to dziwne zdanie. I najbardziej lubię jeść, kiedy jestem głodna. I jem tyle, by się najeść. Uczucie przejedzenia jest mi niemiłe.

  • @mrgrzes1
    @mrgrzes1 24 дні тому +10

    Chrupki, batoniki, słodzone gazowane napoje wygrywają z owocami, warzywami jeśli chodzi o cenę i dostępność, a powinno być odwrotnie. Ale to jak z alkoholem, za silne u nas lobby..

    • @didaskaliaWP
      @didaskaliaWP  24 дні тому +1

      Coś w tym jest...

    • @jatess4455
      @jatess4455 6 днів тому

      Ile kosztuje kilogram jabłekn, gruszek , czy innych owoców ,, nawet tzw bio a ilw kg chipdów czy chrupek czy batoników ? Te ostatnie są duużo droższe . Kupuję na,ogóķ w marketach i dostęonośc obu grup produktów jest taka sama . To kwestia nauczania od żłobka co my kupujemy i tłumaczenia dzieciom , co to jest reklama . Już przedszkolak zrozumia bo to tylko mały człowiek , ale nie głupek .

  • @user-im6du8bl3c
    @user-im6du8bl3c 17 днів тому +1

    Dużo zależy od nauczycieli wf, nauczyciela mojej córki skutecznie zniechęcała dzieci do wf

  • @doboszewskijpl
    @doboszewskijpl 18 днів тому

    Dzięki!

  • @agnieszka6794
    @agnieszka6794 22 дні тому +12

    Zajęcia fizyczne w szkole nie powinny podlegać ocenie. Aktywność powinna być przyjemnością, a nie stresem.

    • @teodorw.8398
      @teodorw.8398 21 день тому +4

      A dlaczego? Można wymagać na matematyce, na polskim i geografii, to dlaczego nie na wuefie? Osobiście uważam, że powinno być jedynie zaliczył lub nie. Ale jak olewa przedmiot, nie uczęszcza, nie ćwiczy to może nie zdać do następnej klasy. Trzeba położyć większy nacisk na kulturę fizyczną i wymagać od uczniów i od nauczycieli wuefu. Nie może być tak, że rzucają piłkę i niech się dzieciaki rozerwą.

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 24 дні тому +3

    To dobry kanał, często tu zaglądam. Od 3 klasy szkoły odstawowej fascynowałem się fizyką, później chemią i w końcu elektroniką, od 7 klasy a był to rok 1973. Tak już zostało aż do emerytury, wszak nadal jestem pracującym emerytem w tejże branży. Pasje są dobre i to można wszczepiać dzieciom.
    Panie Tomaszu, tak a priori, po przeczytaniu tytułu. Zanim posłucham: lenistwo jest owocem, jednym z "owoców" upadłej natury człowieka po Grzechu Pierworodnym. Znam fizykę, elektronikę i pokrewne nauki, ale ucząc się pokory, co wcale nie jest łatwe mając większą wiedzę, śmiem twierdzić, iż bezstresowe wychowanie, to plaga, która niszczy dzieci. Piszę już jako dziadek dwóch par wnuków, aczkolwiek moje wnuki od dwóch synów, mimo iż są różne to jednak są mądrze wychowywane. To rola ich rodziców w której dobrze wypadają, zaś ich rodzice są po myśli dziadków, którzy ich tak wychowali. To się nie bierze z przypadku, ale wymaga wytrwałej pracy organicznej, cierpliwości i uczenia wolności w zakresie moralności i w zgodzie z naturą - do dyscypliny własnej. Mądrość polega na umiejętności rozróżniania dobra od zła i wyborze dobra, zaś głupota jest tym co można sparafrazować znanym zdaniem pewnego idola młodzieży jeszcze z lat 90-tych: róbta co chceta, ale ja dopowiem: ale końca patrzta.

  • @mistrzprostej9398
    @mistrzprostej9398 12 днів тому

    to jest fenomenalne

  • @sssara1
    @sssara1 22 дні тому +4

    Dlaczego dziecko jest grube?Bo siedzi w telefonie i gra a rodzice mowia ze jest taki spokojny sie swietnie sie bawi.

  • @anka3280
    @anka3280 12 днів тому

    Kiedy syn rozpoczal 1 klase SP wychowawczyni nie chciala robic dzieciom w-fu,twierdzila ze wcale nie musi chociaz w planie lekcji byly 2 lekcje w-f u.Porazka😢

  • @marekmareckionline8493
    @marekmareckionline8493 23 дні тому +1

    git!produkcja

  • @bodzislawfakjutu
    @bodzislawfakjutu 21 день тому

    "nie jestem nałogowym palaczem"- a okazjonalnym? ;) Dr Rożek super jak zawsze!!

  • @Patryk-st8sx
    @Patryk-st8sx 24 дні тому +55

    Zanim zacznie się film pozwolę sobie wzbudzić dyskusję.
    Jak dzieci mają nie tyć skoro babcie dają tony cukierków, rodzice zamiast wody faszerują dzieci colą, a w przedszkolach na deser dostają batony?
    Do tego jak napisał przedmówca - elektryczne rowery, hulajnogi, itp.
    A rodzice zamiast aktywnie spędzić wieczór lub weekend to włączą bajkę lub grę i problem "z głowy", a dziecko bez ruchu.

    • @filip.048
      @filip.048 24 дні тому +6

      @@Patryk-st8sx W punkt. Szkoda, że do narzekania są pierwsi, ale sami zaniedbali swoje dzieci...

    • @michalludwicki9211
      @michalludwicki9211 24 дні тому +4

      W jakim przedszkolu dzieci dostają batony?

    • @yestruskajyrats5088
      @yestruskajyrats5088 24 дні тому +4

      Taaa... bo kiedyś to babcie przynosiły wnukom marchewkę z przydomowego ogródka zamiast słodyczy...

    • @Patryk-st8sx
      @Patryk-st8sx 24 дні тому +9

      @@yestruskajyrats5088 Nawet jeżeli ktoś dostał krówkę czy krosarza to nie było tego na kilogramy jak obecnie. Poza tym, w tedy po (lub przed) cukierkiem szło się biegać, grać w piłkę, wspinać na drzewa, jeździć rowerem. A teraz wyjście z "kumplami" to siedzenie na ławce z telefonem w ręce. Widać to na wielu osiedlach.

    • @Patryk-st8sx
      @Patryk-st8sx 24 дні тому +4

      @@michalludwicki9211 Niestety w prywatnych, np. w tym do którego uczęszcza moja córka w Częstochowie. I jestem z tego powodu wściekły.

  • @piotrl.5298
    @piotrl.5298 13 днів тому

    Panie Tomaszu moja córeczka pyta się "Gdzie jest ta książka o tym co małe?" Zapowiedziana praca jest niezakończona 😊

  • @Andrrrew87
    @Andrrrew87 14 днів тому

    Tak trochę nie na temat, ale może dzięki temu apel będzie skuteczniejszy :) Panie Tomaszu, może by tak w ramach NaukaToLubię zrealizował Pan odcinek o ADHD u dorosłych, o nowych, wartościowych badaniach na ten temat - trudno doszukać się takich rzeczy w internetach - tzn. rzetelnych bo o samym ADHD u dorosłych to ostatnio zalew filmów, artykułów, książek, ale wszystko to się miesza, często przeczy samemu sobie itd. Oczywiście dziękuję Panom za tę rozmowę, bardzo wartościowa (można powiedzieć, że jak zawsze u Pana Patrycjusza :)) i motywująca!

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 17 годин тому

    Najważniejsze w promowaniu aktywności sportowej to pokazać młodym ludziom że sport jest przyjemny że to jest super że osiągnął z tego że będą mieli z tego określone korzyści. Ale żeby tak się stało to zajęcia wf-u muszą mieć formę zabawy obowiązkowej dla wszystkich dostosowanej do problemów psychicznych fizycznych wad rozwojowych urazów osób ćwiczących a nie przypominać kursu kwalifikacyjnego do służb mundurowych!

  • @ariess6433
    @ariess6433 23 дні тому +1

    Rodzice chcą mieć kontrolę nad dziećmi , a telefony dają element kontroli. Chcemy pozbyć się telefonów to inwestujmy w smartwache. Widzę że nie jest to rozwiązanie optymalne, ale przynajmniej tracimy duży ekran i tysiąc gier

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 9 годин тому

    Aktywność fizyczną da się pogodzić z nowoczesną technologią tylko najważniejsze jest to edukacja że młodych ludzi i też dorosłych. Przekonanie ich że współczesna elektronika może być pomocą może być fajnym dodatkiem do uprawiania sportu na przykład by porównywać się z kolegami znajomymi ze szkoły z pracy by zapisywać tam dane które właśnie którymi się można potem pochwalić ale też jako część pierwszej pomocy miejsce w których zapisywane są informacje jak rozwiązać problemy które mogą się pojawić podczas aktywności fizycznej jak lepiej uprawiać jak czerpać przyjemność z niej. Jedno z drugim nie musi się wykluczać ale może się też łączyć i tak jest u mnie i u wielu osób które uprawiają aktywność fizyczną uprawia sport i akurat amatorski. Nie wyobrażam sobie wyjścia nawet na krótki spacer bez telefonu komórkowego bez smartfona czasem na niektórych wycieczkach mam przy sobie nawet trzy te urządzenia. Gdzie to jest telefonem inna jest z nawigacja trzecie jest zegarkiem natomiast normalnie to ja nie patrzę na nie cały czas potrafi jako takiego ochroniarza asystenta w sensie że gdy będę miał problem to on mi pomoże on zrobi statystyki wycieczki. Natomiast nie wyobrażam sobie one działają w tle. Gdy nie są potrzebne to z nich nie korzystam ale je mam i wiem że gdy będę potrzebował pomocy może się do niej zwrócić oczywiście mam też swoją wiedzę na ten temat. Dlatego po swoim przykładzie uważam że najważniejsze jest edukacja dzieci i młodzieży by przekonać jej że można pogodzić świat cyfrowy potrzebę skorzystania z niego z aktywnością fizyczną i jedno drugiemu nie przeszkadza a urządzenie elektroniczne mogą być fajną pomocą aktywności fizycznej tak jak jest to u mnie

  • @Caahir
    @Caahir 14 днів тому

    U mnie w szkole częściej graliśmy z Wfistą w szachy niż w jakiś sport. Chroniczny brak strojow panowal w naszej klasie 😂

  • @michalp.1484
    @michalp.1484 17 днів тому

    Mój WueFista właśnie rzucał piłkę z kantorka i w ogóle nie wychodził. Ale niczego więcej od niego nie oczekiwaliśmy - nawet zimą. I nikt się nie przejmował, że wracaliśmy po WFie przemoczeni roztopionym śniegiem 😁- głównie my się nie przejmowaliśmy. No dobra, przyznam, cze czasem biegaliśmy, skakaliśmy i pchaliśmy kulę - ale to tylko tych kilka WFów w roku, żeby wypełnić jakąś krateczkę w dzienniku.

  • @adamasadis6193
    @adamasadis6193 22 дні тому +2

    Czasami sobie myślę, że fajnie jakby wywaliło prąd i wtedy wszyscy moi sąsiedzi wyszliby na ulicę i byłaby okazja w końcu pogadać.

  • @alicjagundlach3526
    @alicjagundlach3526 14 днів тому

    Kiedy ktoś mówi o ewolucji to już nie chce mi się tego słuchać gdyż nie jestem zwolenniczką Darwina..Jesteśmy tak wspaniałomylśnie Stworzeni przez Kochającego Stwórcę ..że nasze komórki się regenerują i wszystko co robimy czy jemy czy się poruszamy to będzie dobrze gdy robimy to z umiarem ..
    Człowiek jest tak Stworzony że w jego życiu nie tylko je ,pije .i się porusza ale też ma potrzebę duchową ..i gdy zaspokoi te wszystkie potrzeby może poczuć się szczęśliwy

  • @stolarzr
    @stolarzr 23 дні тому +2

    Bardzo fajna rozmowa?!

  • @biayiczarnybez8417
    @biayiczarnybez8417 22 дні тому +1

    A ja uważam że to wina syfiastego jedzenia i braku wf w szkole

  • @user-sr7yd1pc1m
    @user-sr7yd1pc1m 16 днів тому

    Akurat pisanie na kartce to jedna z gorszych rzeczy dla mnie bo mało co się rozczytuje.

  • @Mozdzierzz
    @Mozdzierzz 23 дні тому +3

    Organizm chyba zawsze dąży do równowagi. Ja duzo pracuje przy komputerze - często naście godzin dziennie. Nie wyrobrażam sobie życia bez aktywnosci fizycznej , nawet nie tyle żeby rozwijać mięśnie czy osiągać super wyniki ale żeby wyczyścić głowe. Dla dzieci to rownież wazne bo maja coraz wiecej bodźców , są coraz czesciej oceniane i narazone na hejt. Bez sportu idziemy w stronę pokolenia depresji

    • @radzimiv
      @radzimiv 23 дні тому

      To raczej nie do końca tak działa, że fakt pracy przed komputerem motywuje do ruchu po robocie.
      Wszystko jest kwestią wyrobionych nawyków. Dla mnie obecnie też wydaje się to naturalne, ale bywało to zmienne w czasie.

    • @Mozdzierzz
      @Mozdzierzz 23 дні тому

      @@radzimiv Na pewno to kwestia nawyków :) Cały widz w tym aby się w końcu przemóc i wyjść coś porobić

  • @ewaambrozy7822
    @ewaambrozy7822 18 днів тому

    A może zaminić kostkę czekolady, czy cukierek na suszoną figę czy dwa daktyle (bez konserwantów)

  • @Ewa.Z
    @Ewa.Z 23 дні тому +6

    Komentuję na bieżąco. W kwestii WF - u nas to nie były pojedyncze przypadki, ale większość. Na WF trzeba było zaliczyć ćwiczenie, a jak się go nie umiało wykonać, to dostawało się pałę, albo polecenie, żeby umieć, a żadnych wskazówek, żadnego wsparcia, było też trochę wyśmiewania. Uważam, że to nie jest powód, żeby nie posyłać dziecka na WF. Ja, gdybym miała dzieci, raczej bym się dowiedziała, jak te lekcje są prowadzone i interweniowała, gdyby były tego typu nadużycia wobec mniej sprawnych dzieci.

    • @arabella2727
      @arabella2727 15 днів тому

      Z całym szacunkiem, ale najczęściej ingerencja rodzica zwykle nie kończy się dobrze dla ucznia. Niestety nauczyciele wfu mają inne spojrzenie na swoje zajęcia niż inni nauczyciele. Jedynym słowem- dramat

  • @jacekfiluterny4456
    @jacekfiluterny4456 23 дні тому +14

    Mam do nauczycieli wychowania fizycznego i właściwego ministra ogromny żal za system oceniania z tego przedmiotu. Mam dwie córki w wieku szkolnym. Obie mają ten sam problem. Oceny z WF-u są skrajnie niesprawiedliwe, krzywdzące i niedostosowane do wieku i indywidualnych predyspozycji. To nie jest kołchoz, żeby wszystkich wrzucać do jednego worka jak w sporcie zawodowym. Szczególnie dotyczy to dziewczynek, które w różnym wieku dojrzewają i mają po drodze różne problemy. Różnie też przechodzą menstruację. Na zajęciach w szkole jest tylko "rzucisz 100 m piłeczką palantową, masz 5", "przebiegniesz X m w Y czasie, masz 3" itd. A dzieci są różne, co nie znaczy, że trzeba od razu zwalać winę na telefon, laptop, tablet itp. Moja młodsza córka chodzi na zajęcia pozaszkolne ruchowe 5 razy w tygodniu, w tym na akrobatykę, a na szkolnym sprzęcie nie jest w stanie zrobić przewrotu w przód, bo się materac zapada. Lubię program Didaskalia, ale Panowie. Nic nie jest całe czarne, ani nic nie jest całe białe. Potrzebna jest zmiana nie tylko mentalności ludzi, ale także systemu, a tego nie osiągnie się karami, sankcjami itd. Tu trzeba pracy u podstaw i nauczycieli rozumiejących niuanse przedmiotu, którego nauczają. Innymi słowy, liczyć się może tylko kompleksowa regulacja problemu, a nie łapanie pierwszego z brzegu problemu do rozwiązania i łatanie systemu.

  • @user-jdr93q8yer9g
    @user-jdr93q8yer9g 22 дні тому +1

    Dobrobyt, panie. Słuszną linię ma Partia 😂

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 24 дні тому +1

    No nie na ten kanał, na kanał: Na "Nauka to lubię", aczkolwiek tu też zaglądam.

  • @dawidwojacki5049
    @dawidwojacki5049 22 дні тому +6

    17:52 pff... za waszych czasów? Za MOICH czasów, a urodziłem się w 2001. Do 2010 wszystko było jeszcze ok, zwłaszcza na wsiach.
    A jako trening równowagi proponuję jazdę autobusem miejskim na stojąco, bez trzymanki 😅

  • @wydryszk5200
    @wydryszk5200 5 днів тому

    Często w klasach 1-3 dzieci nie mogą korzystać z sali gimnastycznej. Może gdyby wf prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego, stalby się bardziej atrakcyjny?

  • @SirBukos
    @SirBukos 24 дні тому +1

    Świetny materiał jak zawsze ❤