PLUSY I MINUSY ŻYCIA W SZWAJCARII

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 130

  • @BlackMessiah122
    @BlackMessiah122 4 роки тому +41

    Brak socjalu to ogromny plus akurat!!! :-) Pozdrawiam

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke 6 місяців тому

      W Szwajcarii przecież też jest socjal. Tylko robiony z głową.

  • @yarmoom832
    @yarmoom832 5 років тому +44

    To ze nie ma socjalu to dobrze, nie ma bydła.

    • @lifeisharditsharderifyoure6822
      @lifeisharditsharderifyoure6822 3 роки тому +1

      @ Yar Moon 👍 Dobra uwaga-, 1:40 bo cieniasy z Polski juz by tam byli

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke 6 місяців тому

      W wielu krajach na świecie również nie ma socjalu, a Polacy tam są.
      W Szwajcarii jak najbardziej jest pomoc dla obywateli, ale jest ona robiona przede wszystkim z głową.

  • @MrLukasw44
    @MrLukasw44 3 роки тому +5

    Plusy jak dla mnie to:
    - Niezależne Państwo
    - Nie jest w UE
    - Niski socjal
    - Demokracja bezpośrednia
    - Niskie podatki PIT 12% vat 7,7%
    - Dobre zarobki
    - Brak mentalności komunistycznej u ludzi i oczekiwań socjalnych
    - Świadomość obywateli
    - Dostęp do broni, obrona obywatelska
    - Ludność przygotowana, dużo schronów, neutralność, małe prawdopodobieństwo zagrożeń
    Minusy:
    - Cieżko wybudować własny dom
    - Ograniczenia budowlane

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke 6 місяців тому +1

      Szwajcaria wcale nie jest niezależna jak się wydaje bo przecież płaci składki do UE i udziela też sankcji na działania Rosji. Neutralne państwo raczej się w nic bezpośrednio nie angażuje.
      Dostęp do broni uważam za niepotrzebny i właśnie jedną z dużych wad tego państwa. W cywilizowanym kraju ludzie nie muszą się obawiać drugiej osoby by się bronić. Duża w tym niestety zasługa tego że Europa to kultura indywidualistyczna, a nie kolektywistyczna. Taka broń ci nic nie da w starciu z potęgą jakie jest państwo samo w sobie i tworzone prawo które może działać na Twoją niekorzyść. Są kraje równie bezpieczne co Szwajcaria w których dostęp do broni jest ściśle kontrolowany i dobrze na tym wychodzą.
      Wymuszanie obrony państwa zamiast zatrudnienie profesjonalnych sił zbrojnych, tudzież policji zamiast wojska, to również oznaka zacofania i tworzenia prawa specjalnie dyskryminującego i wymuszającego poddańczość wobec państwa dla mężczyzn. Nic dziwnego też że w Szwajcarii jest duża ilość samobójstw i są też organizacje anty-wojskowe opowiadające się za likwidacją systemu milicji. Duża część Szwajcarów przybywających zagranicą zwyczajnie też nie chce wracać między innymi z powodu poboru. Jak zresztą wszędzie gdzie pobór istnieje. Już Albert Einstein mówił że nie ma nic gorszego niż państwowe wojsko i cały czas się o tym przekonujemy, a nikt nie chce tego systemu zmienić.
      To jedna z największych wad tego kraju, bo państwo w ten sposób wymusza na Tobie korzystanie z Twojego własnego ciała, a przecież „moje ciało - moja sprawa", prawda?
      Nie byłoby to może aż tak drażniące gdyby nie fakt że znów do służby zastępczej też często kierowani są tylko mężczyźni, więc argument że faceci są silniejsi zwyczajnie traci tu już sens. To jest ewidentna dyskryminacja mężczyzn przez państwo i tyle. Fakt że Szwajcarzy opowiadają się za tym systemem świadczy o dużej propagandzie militarnej oddziałującej na nich.
      Pod wieloma względami Szwajcaria to właśnie jest mentalność komunistyczna, bo kraj stawia na społeczeństwo choć jego kultura jest indywidualistyczna (vide właśnie przez przerost demokracji bezpośredniej nad rozsądkiem i decydowaniu za mężczyzn przez rząd pod propagandą obrony bogactwa).
      Szwajcaria ma dobre zarobki, ale ceny znowu nie są adekwatne do jakości usług i często płacisz znacznie drożej za to samo niż jakbyś miał kupić ten sam towar czy korzystać z usług w innych krajach europejskich lub gdzie indziej na świecie. Dużo ludzi też o tym tu wspomina że nie da się odłożyć zbyt dużej sumy pieniędzy.
      Większość z tego co piszesz to właściwie wady dla ludzi którzy patrzą bardziej rozsądnie i przede wszystkim opowiadają się za minimalnym, sprofesjonalizowanym państwem. Niewiele tu można zaliczyć do zalet.
      Wielka Brytania również nie jest już w UE a na szczęście takich wad o których wspominam nie posiada. Ma swoje wady, jak każdy kraj, ale to już swoją drogą.

  • @paweszarmach1275
    @paweszarmach1275 7 років тому +43

    Brak socjalu to zaleta.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому +6

      dopóki jesteś młody i zdrowy i nie masz rodziny to tak :-)

    • @paweszarmach1275
      @paweszarmach1275 7 років тому +19

      emigrandaTV Dzięki braku socjalu w Szwajcarii są niskie podatki, a społeczeństwo nie dostaje negatywnych bodźców. Dzięki temu właśnie Szwajcaria osiągnęła bogactwo i dzięki temu je utrzymuje. Jest to najbardziej wolny gospodarczo kraj Europy, dla którego sąsiednie Niemcy to kraj trzeciego świata(mówię z ironią). Jakby powiedział słusznie Fryderyk Bastiat trzeba patrzeć na to czego nie widać na pierwszy rzut oka. Abstrahując od kwestii jakże sympatycznego kraju, którym jest Szwajcaria polecam esej Bastiata ,,Co widać i czego nie widać'' ma około 60 stron, a jest gienialny. Polecam naprawdę gorąco. :)

    • @msb4000
      @msb4000 6 років тому +3

      >XXI wiek
      >branie Bastiata na poważnie
      Większy socjal pozwala także pracującym na odważniejsze ubieganie się o podwyżki, czyli wywalczyć od pracozdziercy więcej z tego, co się wypracowało. Tego jakoś wg rynkowych zabobonów "nie widać".

    • @dawidmisiak850
      @dawidmisiak850 6 років тому +5

      Pracozdzierca? Jezeli czujesz sie tak wykorzystywany przez pracodawce to zaloz wlasny biznes, zaryzykuj wlasnymi pieniedzmi, ze się nie uda, zachrzaniaj, zeby to rozkrecic przez kilka lat, mysl o wszystkim samodzielnie i zatrudnij ludzi za kosmiczne pieniadze - niech maja dobrze! Najglosniej szczekaja Ci, którzy niczego w życiu nie potrafią, ale rozszczenia z kosmosu.

    • @gen.jerzysiwiec1825
      @gen.jerzysiwiec1825 3 роки тому

      @@emigrandaTV argumentum ad personam XD

  • @FranciszekKozyra
    @FranciszekKozyra 3 роки тому +5

    w Szwajcarii liczy się tylko pieniądz nic innego. Owszem oni są mili uprzejmi uśmiechają się kłaniają się nieznajomym w małych miasteczkach ale tylko dlatego ze to nic nie kosztuje.

    • @lifeisharditsharderifyoure6822
      @lifeisharditsharderifyoure6822 3 роки тому +4

      @ Praca elektryka w Szwajcarii :)........-,Tylko w Szwajcarii?-, naprawde?-, jak sie jedzie do Polski to wszyscy pierdola tylko o KASIE

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke 6 місяців тому

      To zobacz jak to wygląda w USA i Chinach.

  • @FranciszekKozyra
    @FranciszekKozyra 4 роки тому +2

    Państwo Szwajcarskie mało zabiera i mało daje taki system to nie Niemcy.

  • @magdalenaosiady3123
    @magdalenaosiady3123 8 років тому +4

    Hej fajny kanał, ja mieszkam od 2 lat w Szwajcarii i miło się ogląda czasem coś czego się samemu doświadczyło i do tego zdaje się mamy podobny zawód:)

  • @meinungabundance7696
    @meinungabundance7696 5 років тому +4

    A integracja obcokrajowcow w Polsce? Jaka jest tutaj "dyskryminacja ze wzgledu na narodowosc"! Szwajcarzy uwazaja sie za "wyjatkowych"? a Polacy nie? My przeciez uwazamy sie za genialny narod - niestety, bez konkretnych podstaw. Wspierac pracownikow poprzez duza ilosc dni wolnych? Swiat? No i tutaj widac, jaki jest stosunek Polakow do pracy. Aby tylko jak najmniej pracowac. Taakich emigrantow Szwajcaria zdecydowanie nie chce.

  • @ErtixPoke
    @ErtixPoke 6 місяців тому

    (1+) - Najwyższe są w Luksemburgu.
    (1-) - Święta racja. To samo w Skandynawii. Przy skali ceny-zarobki nie idzie za bardzo odłożyć dużej sumy. Co innego jak ktoś przyjeżdża tymczasowo.
    (2-) - To bez sensu. W każdym cywilizowanym państwie powinno być minimum zabezpieczenia socjalnego.
    (2+) - Prawda, zgadzam się. Tylko co innego przyciągać imigrantów, a co innego rzeczywiście mieć nad tym kontrolę i przede wszystkim dawać zabezpieczenie dla własnych obywateli.
    (3+) - Nie zgadzam się. Cała ta „neutralność" to pic i propaganda. Szwajcarzy po prostu nie chcą by inne kraje rozporządzały majątkiem, który prawnie nie należy do nich. Cenę za taką „neutralność" właśnie płaci Finlandia i Szwecja, które ubiegają się o członkostwo NATO. Lepiej późno niż wcale, choć dziwię się że tak późno.
    (3-) - Szwajcarzy mają prawo czuć się dobrze we własnym kraju. Podobnie właśnie jak każde państwo. To mi się u nich podoba, że przede wszystkim stawiają na swoich. Każdy kraj powinien iść w tym kierunku.
    Tylko kwestia jest taka by nie przesadzać z tym nacjonalizmem. Pozytywny nacjonalizm zawsze jest korzystny, ale jakieś faszystowskie czy rasistowskie zachowania muszą być tępione z marszu.
    (4-) - To jest właśnie zaleta. Pracują dłużej, ale dzięki temu też nie siedzą na zasiłkach. Podobnie to funkcjonuje w USA czy w Japonii.
    Europa pod tym względem jest zbyt rozleniwiona.
    (4+) - To prawda że Alpy są piękne. Co kto woli. Dla mnie jest zbyt górzyście, że aż nudno.
    Natomiast co do Twojego żartu, to ja bym to potraktował dosłownie i zaliczył to do wad. Dzięki temu że Szwajcarzy są wysportowani, państwo może to wykorzystać na swoją korzyść, ale niekoniecznie przykłada się to na korzyść dla Szwajcarów.

  • @Magdalena-cn7lo
    @Magdalena-cn7lo 3 роки тому +2

    Witam.8 lat mieszkałam w Niemczech teraz w Szwajcarii. Niestety nie chwalę sobie wręcz odwrotnie. Poznałam wiele ludzi z Kosowa, Portugalii i Polski. Wielu z nich uważa że Szwajcaria to nacjonalistyczny kraj i ja się podpisuje pod tym stwierdzeniem. Zarabkow tu nie przeliczajcie na PLN tylko zobaczcie ceny. Jeżeli będziecie zarabiać poniżej 5 tys brutto to żyjecie na granicy ubóstwa. Nic wam nie zostanie po opłaceniu rachunków i jedzenia

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  3 роки тому +1

      Też mieszkaliśmy najpierw Niemczech, później w Szwajcarii, po 3 latach w Szwajcarii wróciliśmy do Niemiec :-) co z tego że zarobki tutaj niższe, jeśli żyje się nam po prostu lżej :-)

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke Рік тому

      To że Szwajcaria jest nacjonalistyczna, to nie powinno to dziwić.
      Tyle tylko że szwajcarski nacjonalizm, a polski, to jak dwa światy.

  • @grzegorzklimcza763
    @grzegorzklimcza763 7 років тому +3

    Szwecja i Norwegia Dużo lepiej stoi Ekonomicznie.Szwecja produkcja ciężarówek ikea itp Norwegia wydobycie ropy gazu i przemysł leśny maszynowy W szwajcari nie było żle ale gdy dostałem oferte w Norwegi i pojechałem to inne życie klimat itp

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому +2

      Grzegorz klimcza my też raczej nie planujemy zostać w Szwajcarii na zawsze ☺

    • @lukaszw7608
      @lukaszw7608 7 років тому

      Rozwazam wlasnie przeprowadzke z UK do Zug. Zastanawiam sie czy nie planujecie zostac w Szwajcarii ze wzgledu na to, ze ciezko jest zintegrowac sie z lokalna spolecznoscia (lub inny powod, ktory sprawia, ze nie jest to kraj do zamieszkania na stale) czy po prostu planujecie powrot do Polski?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      Po prostu nie widzimy siebie w Szwajcarii na zawsze a w związku z tak zwaną karierą naukową i tak trzeba będzie się przeprowadzić. Nie planujemy powrotu do Polski, raczej będziemy szukac szczęścia gdzie indziej. Szwajcaria jest bardzo specyficzna, każdy odbiera ją inaczej, warto spróbować jeśli ma się taką szansę. Zug jest akurat bardzo międzynarodowe, częściej słyszy się tam angielski niż szwajcarski na ulicach :-)

  • @agavibes
    @agavibes 8 років тому

    Bardzo mi się spodobał Wasz kanał. Miałam jeszcze trochę popracować ale siedzę i oglądam filmy. Bedę oglądała ale już bez komentowania :) Bo aż sie krępuję tyle gadać :)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      proszę się nie krępować :-)

  • @mazur7373
    @mazur7373 8 років тому +1

    W kantonie Glarus.Starszaki sa caly dzien w przedszkolu tylko ze w poludnie maja przerwe na obiad i musza isc do domu ale potem wracaja.Mlodsze dzieci tez maja przedszkole 5 dni w tygodniu ale tylko do poludnia.W Szwajcarii przedszkole jest obowiazkowe i bezplatne tak jak naturalnie szkola.Jedynie placi sie za spielgrupy.Jezeli dziecko nie jest jeszcze w wieku przedszkolnym to mozna je tam zaprowadzac dwa trzy razy w tygodniu(zalezy od grupy) na ok.2 godziny.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      Od jakiego wieku jest to obowiązkowe przedszkole? Urlop macierzyński trwa tylko 4 miesiące, więc jeśli obydwoje rodziców pracuje to i tak jest problem. Pozatym te długie przerwy w południe, kiedy dzieci mają wrócić do domu na obiad, też wymagają żeby ktoś w tym domu był... dlatego właśnie Szwajcaria jest uznawana za tak mało przyjazną kobietom, bo pośrednio wymusza na nich zostanie w domu (bezpłatne!) przez kilka ładnych lat. W wielu branżach, np. mojej, kilkuletnia przerwa to zabójca dalszej kariery.

    • @rozyckimaria2150
      @rozyckimaria2150 8 років тому +3

      Podajecie bardzo rzetelne informacje, mieszkałam w Szwajcarii 47 lat i potwierdzam wasze opinie, życie zawodowe kobiet pracujących na pełen etat to droga przez mękę.

  • @tlaniimas1154
    @tlaniimas1154 3 роки тому

    a jaka jest pogoda? jak ją porównacie z pogodą w Polsce lub Wielkiej Brytanii?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  3 роки тому

      Szwajcaria jako kraj wyżynno-górzysty ma dużo mikroklimatów. Ogólnie na północy jest w miarę podobnie do Polski, ale mniej stabilnie. Co do UK to trudno powiedzieć, pewnie mniej deszczowo i pochmurnie z cieplejszym latem i chłodniejszą zimą.

  • @matthiasniemiec6204
    @matthiasniemiec6204 2 роки тому

    Pozdrawiam z Marbach SG :)

  • @Helvett222
    @Helvett222 8 років тому +1

    Ja słyszałem ( i to dawno) że przy zatrudnianiu pracownika jeśli na jego miejsce przypada np. jeden Szwajcar i jeden obcokrajowiec to pracodawca ma obowiązek zatrudnienia w 1 ej kolejności Szwajcara. Nie wiedziałem i nie spodziewałem się że aż tak mała jest tam opieka socjalna , mało rozbudowana nawet czysto systemowo ale jeśli się zarabia tyle pieniędzy , chyba m.in. dzięki niskim podatkom to nie jest to jakaś przeszkoda do założenia rodziny , pewnie jest możliwość zatrudnienia pomocy niańki , sprzątaczki itd. zwłaszcza że o takie zatrudnienie stara się dużo imigrantów. No i oczywiście b. duży plus na dzisiejsze zwłaszcza czasy jeśli chodzi o brak socjalu a imigrantów ! Wiem że pracuje się tam dużo ale w dobrych warunkach no i jest wysokie przełożenie z tego na finanse=zarobki. Bardzo by mnie interesowało gdybyście mogli zrobić odcinek o szwajcarskiej komunikacji zwłaszcza tej kolejowej (bo to moje wieloletnie oczko w głowie) i np . porównać jej funkcjonowanie z niemiecką. Pozdrawiam czyli gruezi:)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      My też słyszeliśmy o preferowaniu Szwajcarów. Co do nianiek i opieki - niestety jest to dość kosztowne. Ogólnie zauważyliśmy że ten kraj jest tym lepszy, im więcej się ma pieniędzy...
      Film o transporcie publicznym jest w przygotowaniu i powinien pojawić się w najbliższych tygodniach :) Co prawda skupiam się na komunikacji miejskiej w Zurychu (z powodów logistycznych), ale zgodzę się - jest to mega ciekawy temat.

    • @Helvett222
      @Helvett222 8 років тому

      emigrandaTV
      A może słyszałeś lub widziałeś streetparade odbywającą się co roku w sierpniu w Zurychu - byłbym ciekaw jak jest ona przez mieszkańców Zurychu odbierana - to wielka impreza , światowa jeśli chodzi o muzykę techno. ps - a czy coś wiesz o wspomnianych przez mnie podatkach ?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      Widzieliśmy. Sądzę że uczucia są mieszane, niektórzy to lubią, inni od tego uciekają. Podatki są niskie, ale i przez to socjal jest słabo rozwinięty. Ma to swoje plusy, jak i minusy.

    • @Helvett222
      @Helvett222 8 років тому +1

      emigrandaTV
      Oczywiście nie można być bezkrytycznym ale jak dla mnie nie ma lepszego kraju do życia od Szwajcarii. Ponieważ jestem w stanie (co miałem okazję tam sprawdzić) dogadać się po niemiecku , system demok. bezp. jak już pisałem imponuje mi od wielu lat a to jedyny kraj gdzie ten system jest w pełni wykorzystywany, poza tym podoba mi się neutralność oraz mentalność objawiającą się dobrymi pomysłami , organizacją czy też zagospodarowaniem Alp szwajcarskich - to są dla mnie fundamenty dzięki którym Szwajcaria ma u mnie numer 1 , oczywiście nie jest moim jedynym faworytem do teoretycznego zamieszkania czy zwiedzania ale jest na pierwszym miejscu. Zurych jest piękny nieduży i bogaty ale z miast najbardziej podoba mi się Genewa , ma niewiele mieszkańców a jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie. Nigdy nie rozumiałem i nie rozumiem jak ktoś mówi że Szwajcaria to nudny kraj.

    • @grzegorzklimcza763
      @grzegorzklimcza763 7 років тому

      Szwecja Norwegia jest lepsza
      Polecam

  • @amelianeck2457
    @amelianeck2457 7 років тому +2

    Szkoda, ze nie wspomnieliscie, przpadku gdy chorujecie na raka i ponosicie koszt do pewnej sumy...a reszte placi wasze ubepieczenie. Gdy jest wazna operacja, to sie ja tutaj przeprowadza. Terminy na wizyte dostaje sie szybciutko, nie ma kolejek do lekarzy itp. Opieka okoloporodowa jest wg mnie swietna. A przedszkola calodzienne istnieja ;) trzeby tylko za nie zaplacic. Co do wolnego, wszystko zalezy gdzie sie pracuje -nauczyciele sa w dosc komfortowej sytuacji, moze nie na Uniwersytecie, ale w szkolach podstawowych, gimnazjach itp. Nadgodziny zazwyczaj sa bardzo oplacalne, a wielu pracodawcow placi 13 pensje i oferuje wiele dodatkow socjalno-kulturowych.

  • @tomaszpoeta4558
    @tomaszpoeta4558 4 роки тому +1

    Ile % procent podatku płacą osoby inwestując na giełdzie? Przykładowo w niemiecko jezycznych kantonach?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  4 роки тому +1

      Niestety nigdy nie inwestowaliśmy na giełdzie więc nie mamy takich informacji.

    • @tomaszpoeta4558
      @tomaszpoeta4558 4 роки тому

      @@emigrandaTV dziek7je za odpowiedź, niestety nie umiem znaleźć takich informacji nigdzie n forum A za niedługo zamierzam się przeprowadzić do CH głównie że względów bezpieczeństwa ekonomicznego tego kraju... czy możecie polecić jakaś stronę www gdzie opisane są wysokości podatków w Ch A przynajmniej w refomach Niem. Jezycznych?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  4 роки тому

      Znaleźliśmy taką broszurę www.zh.ch/content/dam/zhweb/bilder-dokumente/themen/steuern-finanzen/steuern/CH-Steuersystem_d.pdf Wydaje się że sprawa jest skomplikowana jak cały system podatkowy Szwajcarii ;-) dochody z inwestycji zapewne trzeba wykazać w rocznym rozliczeniu podatkowym, ile podatku trzeba będzie zapłacić zależy od wielu czynników, głównie od kantonu zamieszkania. Sytuacje komplikuje fakt, że obcokrajowcy z tymczasowym pozwoleniem na pobyt są rozliczani z podatków nieco inaczej niż Szwajcarzy... dlatego jest bardzo trudno znaleźć informacje na forach bo każda osoba ma inną sytuację.

    • @wojciechmakuch3904
      @wojciechmakuch3904 4 роки тому +1

      @@tomaszpoeta4558 W Szwajcarii nie występuje podatek od zysków kapitałowych dla osób fizycznych.

  • @falbalafrutkowska5475
    @falbalafrutkowska5475 7 років тому +2

    Nie całkiem zgodzę się z Wami odnośnie polityki przyjmowania uchodźców i nielegalnych imigrantów. Jestem w codziennym kontakcie z moimi znajomymi Szwajcarami na FB, należę do ich grup FB (Lesobservateurs.ch) i wiem doskonale jakie panują nastroje polityczne w tym kraju, albowiem mimo opuszczenia Szwajcarii łączy mnie z nią więź emocjonalna i rodzinna. Nie wiem jak to wygląda w Zurychu, w Genewie, Lozannie ludzie mają duże obiekcje, panuje duże oburzenie co do polityki rządu federalnego, szczególnie do pani Sommaruga. Oburzeni są także uległością rządu wobec dyktatu Unii Europejskiej, utratą sekretu bankowego itp.

    • @Patryk-fh3th
      @Patryk-fh3th 3 роки тому

      Jeśli masz z nimi kontakt to czy byś mogła byś się spytać czy uczyli się z korzystania broni w szkołachi czy po domach mają pochowane bronie

  • @jacekkopa9143
    @jacekkopa9143 2 роки тому

    Pozdrawiam:)

  • @Marta-rp3wo
    @Marta-rp3wo 8 років тому +3

    Przeciez tu jest mnostwo imigrantow na socjalu...dostaja ok 800 chf plus maja oplacone mieszkanie, a i tak ciagle prosza o wiecej i to dostaja... Nie wiem gdzie mieszkacie, ale nie widzicie uwaznie....Neuchatel, Biel, Genewa...

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +1

      imigrantów czy uchodźców? bo to duża różnica...

    • @annabranka1800
      @annabranka1800 5 років тому

      Nie wiem skad masz takie informacje, Jesli ma sie pozwolenie na prace a nie Beweiligung C to na pewno nie dostaniesz pomocy socjalnej.
      Ps. To prawda ze Szwajcarii zatrudia sie czesciej Ludzi ktorzy ukonczyli tu szkole

    • @annabranka1800
      @annabranka1800 5 років тому +1

      Ps. Hier kommen nur Leute, die gut ausgebildet sind. An der typischen Arbeitskräften fehlt es nicht.

  • @mazur7373
    @mazur7373 8 років тому

    Do szkoly dzieci ida w wieku siedmiu lat a dwa lata wczesniej musza isc do przedszkola.To jest jeden z minusow zycia za granica ze nie ma sie rodziny przy sobie.Babc ciotek które mogly by pomoc.Moja zona nie pracuje takze z opieka nad dzieckiem nie mamy problemu.

    • @renatabaume3584
      @renatabaume3584 7 років тому +1

      nieprawda, dzieci ida tutaj do szkoly w wieku lat czterech!

  • @MrLukasw44
    @MrLukasw44 3 роки тому

    Czy można w szwajcarii gdzieś w górach kupić działeczkę i żyć sobie spokojnie ? Czy raczej trzeba mieć obywatelstwo ?

  • @swisslady9176
    @swisslady9176 8 років тому +2

    Na każde dziecko mój partner płaci pracownikom 300 CHF . To mało? W jakim kraju jest taki dodatek na dziecko?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      +Spain Bonalba Apartment kwota dodatku zależy od kantonu, poza tym np. koszt posłania dziecka do przedszkola znacznie przewyższa ten dodatek - w filmiku chodziło nam właśnie o to, że posiadanie dzieci w Szwajcarii wiąże się z ogromnymi kosztami i nie można liczyć na to, że państwo pomoże je pokryć w takim stopniu jak jest to np. w Niemczech czy Francji. Pozdrawiamy :-)

    • @rozyckimaria2150
      @rozyckimaria2150 8 років тому

      Też prawda, doskonała informacja, pracowałam w takiej instytucji, związku pracodawców Szwajcarii romańskiej.

    • @franekdolas3587
      @franekdolas3587 6 років тому

      Mieszkać we Włoszech

  • @recenzjecobi9989
    @recenzjecobi9989 6 років тому +4

    Taka równowaga zarabiasz dużo i tyle samo wydajesz.

    • @bartomiejkuzmiak8623
      @bartomiejkuzmiak8623 5 років тому

      A może mi Pan powiedzieć jaka pensja i na co się dużo wydaje?

    • @FranciszekKozyra
      @FranciszekKozyra 3 роки тому +1

      @@bartomiejkuzmiak8623 na wszystko się wydaje z ciekawostek jest opłata na straż pożarna. Państwo mało zabiera ale tez i mało daje.

  • @greenapple6443
    @greenapple6443 8 років тому

    Moglibyście się podjąć tematu wynajmu mieszkań? :) O ile macie jakieś doświadczenie; może temat wam przypadnie do gustu :)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +1

      +green apple zdecydowanie to jest temat rzeka, mamy zamiar nagrać cały film o tym jakie mamy przemyślenia na ten temat i wskazówki dla szukających mieszkania :-)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +1

      tutaj obiecany film: ua-cam.com/video/694rxjCltOs/v-deo.html :-)

  • @eldopresidento720
    @eldopresidento720 4 роки тому +1

    Z jakością wody się nie zgodzę. Przynajmniej u mnie w Kantonie Solothurn woda jest koszmarna i to nie tylko u mnie, u znajomych w Lozannie też podobnie

  • @mazur7373
    @mazur7373 8 років тому +3

    Skad takie informacje na temat przedszkola ? Przeciez tu przedszkola sa bezplatne.Moje dziecko chodzi.Jedynie placi sie za spielgrupy.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      od znajomych z pracy - chodzi o przedszkola na cały dzień 5 dni w tygodniu - w jakim kantonie mieszkasz?

    • @renatabaume3584
      @renatabaume3584 7 років тому

      przedszkole bezplatne? chyba mowi pan o szkole publicznej, ktora dzieci zaczynaja w wieku lat 4 i ktora jest faktycznie bezplatna

  • @magorzatabalewska7331
    @magorzatabalewska7331 5 років тому

    Przede wszystkim jest to państwo ; NEUTALNE@@@po ilu latach ; zyskuję się obywatelstwo?! Jak starać się o PRZEDŁUŹENIE POBYTU???@@@

  • @Marta-rp3wo
    @Marta-rp3wo 8 років тому +15

    Szwajcarii, nie dotkna kryzys imigracyjny poniewaz nie jest w UE. Dlatego tez, ze zeby zostac imigrantem w Szwajcarii nalezy poslugiwac sie jezykiem obcym na min B1, a lepiej B2 + miec wyksztalcenie i zawod. Do tego dochodza problemy z wynajeciem mieszkana lub pokoju. Noo bo jesli nie masz umowy o prace i pozwolenia na prace nic nie wynajmiesz. Mowisz tutaj o imigranach w DE I porownujesz do CH. Wszyscy doskonale wiemy, ze w DE nie sa to imigranci, a terrorysci i uchodzcy, a cala ta operacje z "imigrantami" jest wyrezyserowana. (w filmie mowisz o kryzysie imigracyjnym).
    W CH zyje tez grupa ludzi, roznych -azylantow, imigrantow i uchodzcow rowniez , ktorzy nie chca pracowac. Sa wsrod nich osoby, ktore trwale pobieraja swiadczenia socjalne, jak i takie ktorym kazda praca sie nie podoba i korzystaja z posrednictwa RAV, popracuja i znow korzysztaja z pomocy Arbeitlosekasse. i tak w kolko, Zyja tu rodziny wielodzietne, w ktorych sa np matki wykluczone zawodowo i sa to prawdziwe rodziny wielodzietne. Mialam okazje poznac mezczyzne, ktory nie mial pracy ale mial 8 synow i 2 corki.... Ktos musi im pomagac. Zazwyczaj tych dzieci jest kilkoro mniej. Na kazde dziecko jest 300 chf dodatku. Rodziny z najodleglejszych zakatkow sciagaja tutaj kolejne osoby, zakladaja rodziny, zyja a mogliby pracowac i miec inne priorytety...Ale to problem kulturowy. W samym Biel 44% mieszkancow to obcokrajowcy...Spacerujac po miesice, niczym po kolonii mozemy natknac sie na przedstawicieli Sri Lanki, Kenii, Somalii, Brazylii, Kuby, Dominikany, Indii, Turcji i wielu innych nacji. Duzej czesci tych osob najwiekszym marzeniem bylo tylko opuszczenie biednego kraju....W Genewie grubo ponad 30 % to obcokrajowcy, czesc z nich jest wykluczona z zycia zawodowego tylko i wylacznie na wlasne zyczenie. Podoba sytuacja w Neiûchatel, kolejne kolonialne miasto...Zadac sobie nalezy tylko pytanie ile z tych procen mieszkancow, ktorzy nie sa obywatelami Szwajcarii to tak zwane "nieroby" czytaj imigranci, skoro golym okiem widac, ze jest to spora czesc. Gminy w Szwajcarii maja juz dosc a i czesto brakuje im pieniedzy na wyplaty swiadczen socjalnych dla takich osob.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +1

      Szwajcaria, mimo wielu utrudnień dotyczących imigracji jest krajem o jednym z najwyższych odsetków ludności obcej w Europie. Jest tu też wielu uchodźców z różnych części świata. W tym się więc ten kraj nie różni bardzo od Niemiec. Mimo tego widać różnicę między oboma krajami. Szwajcarska polityka jest bardziej spójna i jednoznaczna, o świadczenia socjalne trudniej, a za nadmierne wykroczenia grozi ekstradycja. Zresztą - sami jesteśmy imigrantami.

    • @Marta-rp3wo
      @Marta-rp3wo 8 років тому +2

      Fakt, ze w Szwajcarii jest bardzo wielu mieszkancow z przeroznych zakatkow swiat jest ogromnym MINUSEM. My, Polacy jako imigranci z podobnego kregu kulturowego rozumiemy kulture i religie, latwiej nam sie zasymilowac. Szwajcarska polityka nie jest spojna i jednoznaczna...jest 7 prezydentow, 4 jezyki urzedowe, kazdy kanton ma odzielne prawo i podatki. Biurokracja jest przeogromna, nikt nic nie wie, mozna spacerowac z urzedu do urzedu bez rozwiazanego problemu lub co gorsza dostac bledna informacje...Koszty zycia orgomne, a najlepsze zarobki maja tylko szwajcarzy. Szwjacarski sen jest zgadzam sie, ale dla szwajcarow.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +2

      „Szwajcarski sen jest dla Szwajcarów“ - albo dla ludzi zasobnych. Zgodnie z dowcipem: przybywa para bogaczy do granicy i mówi: jesteśmy uchodźcami! uciekamy przed wysokimi podatkami! ;-)
      Według nas wielu mieszkańców z różnych zakątków świata jest plusem (nie zawsze, ale często). Ot, na przykład, gdyby tacy Włosi, Irańczycy, Turkowie, Chińczycy, czy inni nie prowadzili w Niemczech/Szwajcarii restauracji - trudno byłoby znieść na dłuższą metę lokalną kuchnię :-D
      Nie ma 7 prezydentów, jest 7 ministrów z których po kolei pełnią oni obowiązki głowy państwa, a to że są 4 języki i jest duża decentralizacja jest bardzo ciekawym aspektem Szwajcarii. Najwyraźniej można tu budować państwo ponad podziałami etnicznymi i religijnymi. Ok, dla imigrantów niektóre kwestie międzykantonalne nie są czytelne, jednak jest w tym wszystkim jakaś koncepcja. Możemy zapewnić, że biurokracja innych krajów jakie znamy nie działa lepiej.

    • @Marta-rp3wo
      @Marta-rp3wo 8 років тому +2

      W Konfereracji Szwajcarskiej jest 7 szefow , kazdy z nich zajmuje sie swoim resortem. Natomiast jeden z nich kazdego roku jest osoba reprezentacyjna tzw. Prezydentem.
      Konfederacja Szwajcarska nie jest jakims niezwyklym krajem czy rajem jak wielu ludzi uwaza. Mieszam tutaj troche dluzej od Was i mialam stycznosc z wieloma sytuacjami, mialam mozlwosc poznania wielu ludzi w zyciu zawodowym oraz prywatnie. Wiekszosc obcokrajowcow jest zadowolona z zarobkow, ale wszyscy sa zgoni co do jednego, ze w tym kraju warto tylko zarabiac, a mieszkac w jakims innym. Szwajcarzy powinni byc nam wdzieczni za wojne, bo niezle nas ograbili, polecam film Zloto Nazistow...Nie jest to uczciwy narod, ani sympatyczny. Religia nie jest dla nich wazna, gdyz wiekszosc Szwajcarow to katolicy, a ta wiekszosc to podobno 41%... Obcokrajowcy sa im potrzebni jako tania sila robocza, i nikogo nie obchodzi jak sie mieszka tutaj osobom z Turcji czy Sri Lanki. Rodowici helweci powinni uczyc sie od Polakow, a Polacy nie wiem dlaczego maja jakies kompleksy i uwazaja ze tutaj jest taaak cudownie. W naszym pieknym 8x wiekszym kraju mamy wszystko o czym mozna marzyc. Szczesie to nie pieniadze, nie zabierzesz ich ze soba dalej...

    • @szymonsiwek6007
      @szymonsiwek6007 7 років тому +2

      co jest takiego lepszego w Polsce oraz od kiedy pieniądze szczęścia nie dają

  • @mediarxo784
    @mediarxo784 6 років тому

    Oglądałem odcinek "Urban w Londynie" o Szwajcarii i mówił on tam,że 30% obywateli żyje tam na socjalu.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому +1

      Nie wiem skąd takie dane, tutaj na oficjalnej stronie urzędu statystycznego można znaleźć informację że tylko 3,3% mieszkańców pobiera zasiłki, z czego dużą część stanowią uchodźcy i azylanci (dane z 2016): www.bfs.admin.ch/bfs/de/home/statistiken/soziale-sicherheit/sozialhilfe.assetdetail.4083587.html

    • @mediarxo784
      @mediarxo784 6 років тому

      +emigrandaTV Dzięki za info,dobrze jest wiedzieć z wielu źródeł.Pozdrawiam

  • @diabel2512
    @diabel2512 7 років тому

    stanowiska czyli jakie?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      hmm no nie bardzo rozumiem do czego odnosi się ten komentarz...

  • @cristianku75
    @cristianku75 7 років тому

    czesc, a ja czytalem ze sa dodatki na dzieci , a wy tu mowicie ze ich nie ma ? moze byc ze w 2016 jeszcze nie byle a teraz sa ? jak to jest ? a dla ludzi niepelnosprawny jest jakies pomoc ?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      cristian zantedeschi są dodatki na dzieci, kwota zależy od kantonu. W Zurychu są tak niskie że za miesięczny dodatek można posłać dziecko do przedszkola... na 2 dni :-) nie wiemy jak jest w przypadku osób niepełnosprawnych niestety.

  • @xoxomati
    @xoxomati 7 років тому +1

    Norwegia jest bogatszym państwem

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      A jak liczysz bycie bogatszym?

    • @eleoskajmanos
      @eleoskajmanos 7 років тому +1

      Właśnie zależy jak na to patrzeć bo pod względem np. Pieniędzy na 1mieszkańca w zakresie miesiąca jest Luksemburg a Szwajcaria jest najbogatszym państwem ale te pieniądze nie są tylko jej, gdyż Szwajcaria to kraj banków gdzie są przetrzymywane pieniądze też innych państw takich jak Holandia, Bułgaria czy Włochy (z tego co ja pamiętam) a z kolei Norwegia jest bogatsza pod tym względem, że ma tylko swoje pieniądze na swoje wydatki
      Wybaczcie za niespujny tekst ale nie mogłem się wyłowić ;)

    • @MrAmnesiaPl
      @MrAmnesiaPl 7 років тому

      Young SynneK nigdy w życiu,nie od Szwajcarii

    • @LukaszStanislawowski889
      @LukaszStanislawowski889 6 років тому

      W Szwajcarii zarobki są znacznie wyższe,niż w Norwegii. Wyższe od Szwajcarii ma tylko Liechtenstein.

  • @wBacz
    @wBacz 7 років тому

    a czym się tam trudzicie?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      ua-cam.com/video/TZlifIX5C3s/v-deo.html :-)

    • @wBacz
      @wBacz 7 років тому

      nie no sory, nie mam czasu by 12 minut słuchać, posłuchałem tylko 2 i wnioskuję, że astronomowie naukowcy. Szacunek :) Szkoda, że w PL nie inwestuje się porządnej kasy w naukę, choć w tym wypadku może to dlatego, że jak wiadomo "Poland cannot into space". ;) A ile macie lat?

  • @andrzejbaranski1974
    @andrzejbaranski1974 3 роки тому

    Najwieksze zarobki sa na ukrainie tylko trzeba umiec zarabiac

  • @REDDOT669
    @REDDOT669 3 роки тому

    Co wy za głupoty opowiadacie. Gotując sobie samemu w 300 franków się z palcem w dupie miesięcznie zamykam

  • @thisistrue4481
    @thisistrue4481 5 років тому +1

    Szwajcaria to zlepek narodowości...

  • @zbigniewsota4054
    @zbigniewsota4054 2 роки тому

    Dwoje dorosłych dzieciaków pomieszkaliście w szwajcarii kilka lat i nie odkryliście, że jest to bawialnia brytyjska ze szwajcarami jako biedną obsługą.
    Szwajcar chodzi goły w jednych portkach i tuła się przez całe życie po wynajmowanych wornungach i tak od pokoleń.
    Pojechaliście do niemiec a to kraj także okupowany bez KONSTYTUCJI z brytyjczykami i ruskami jako właścicielami. Dosłownie kilka dni temu ruscy jeździli po Berlinie z flagami rosji i nikt im nie przeszkodził - bo są u siebie. Można być doktorantem i mieć w głowie pusto, niestety w waszym przypadku jest to smutną prawdą.

    • @YourTrueGod
      @YourTrueGod 2 роки тому

      Ta? To kapitalnie

    • @zbigniewsota4054
      @zbigniewsota4054 2 роки тому

      @@YourTrueGod No tak szwajcarzy to górskie prostaczki, którymi łatwo manipulować, oni nie mają szans zorientować się we własnej sytuacji mimo poniewierki. Media wstawiły im bajkę, że są najbogatszym krajem w Europie i oni podobnie jak wyznawcy wiary świadków jehowy bezrefleksyjnie w to wierzą. Chyba żeś to poniał- prawda.

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke Рік тому

      Zgodzę się że Szwajcarzy to prostacy bez wyobraźni co zbyt mocno wierzą w swój rząd.
      I zgodzę się też że Rosjanie (i inni imigranci) nie powinni się tak zachowywać, niezależnie od kraju. Każdy kraj powinien robić tak, by przede wszystkim dbać o swoją ludność.
      Natomiast wyzywanie autorów od dzieciaków to już cios poniżej pasa.

    • @zbigniewsota4054
      @zbigniewsota4054 Рік тому

      @@ErtixPoke Nie miałem intencji obrażania ale mieszkanie kilka lat zobowiązuje by coś wiedzieć o kraju ,jego realiach, radościach i smutkach. W sąsiedniej francji była rewolucja obalono króla ale ktoś tym krajem rządzić musiał , więc po wzajemnym wycinaniu się uformowały się zarządzające rodziny jak np. LECRERC, PEUGEOT, AUCHAN i tak mimo bajek o braterstwie, równości trwa do dziś tamtejsza szlachta. Zwykli obywatele dzierżawią dachy nad głową i myszą udowadniać swoją solidność więc aż się prosi by nad Sekwaną odbyła się nowa rewolucja przeciwko samozwańczej szlachcie. W innych krajach na zachód od Odry jest podobnie albo i jeszcze gorzej włochy -okupowane to samo austria. Nad Dunajem był taki lokalny polityk Jorg Haider się nazywał, który nie rozumiał zależności własnego kraju no to agenci PUTINA błyskawicznie p przenieśli go na tamten świat przy okazji robiąc z niego geja. W italii Aldo Moro także nie rozumiał rzeczywistości, która go otaczała to i też go przenieśli agenci mówiący językiem Szekspira tam skąd się nie wraca ale obecna Giorgia Meloni rozumie to doskonale. ITD.

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke 6 місяців тому

      ​@@zbigniewsota4054Ale dokładnie to samo można stwierdzić o jakimkolwiek kraju na świecie.
      Może lepiej byłoby zlikwidować państwa a rządzić powinny korporacje?

  • @kingoftoads1541
    @kingoftoads1541 6 років тому

    Byłem i spożywczakach ceny są takie jak w polsce

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому

      zależy czego, nie wiem czy zwróciłes uwagę na ceny mięsa... :-)

    • @kingoftoads1541
      @kingoftoads1541 6 років тому

      jestem wegetarianinem akurat

    • @LukaszStanislawowski889
      @LukaszStanislawowski889 6 років тому

      A biorąc pod uwagę zarobki,to już w ogóle raj.

  • @dondariogs220
    @dondariogs220 6 років тому +2

    Macie super w tej szwajcari ☺ to poco te filmiki siedzcie tam i juz nie wracajcie do polski zawsze jak który polak wróci z emigracji to opowiada jak super w Anglii norwegia czy szwajcari a tu huj owo to poco tu wracacie

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому +1

      przecież nie wracamy! :-D ten filmik jest dla tych, którzy się zastanawiają czy i gdzie wyjechać :-D

  • @tomeknet
    @tomeknet 6 років тому +5

    Szwajcaria nie jest dla polaków ponieważ nie tolerują tam nienawiści, alkoholu, brawury na drodze a samo przestrzeganie przepisów drogowych uznaje się za zaletę, a nie wadę... itd. itp.

    • @annakrynicka801
      @annakrynicka801 5 років тому +8

      Nie każdy Polak reprezentuje sobą niski poziom. Jestem Polką i nie będę się tego wstydzić. Każdy człowiek ma inywidualny charakter.

  • @klenw4683
    @klenw4683 8 років тому

    Moi drodzy jak można dostać pracę w Szwajcarii? ze słabą znajomością języka Szwajcarskiego?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      sami byśmy chcieli wiedzieć ;-) naukowcy, programiści, i tym podobni wysokiej klasy specjaliści mogą znaleźć pracę nawet nie znając niemieckiego. Natomiast w innych zawodach jest raczej trudno. Nawet ze znajomością języka, Szwajcarzy cenią sobie ukierunkowane wykształcenie (oczywiście najlepiej szwajcarskie dyplomy) oraz doświadczenie zawodowe poparte referencjami od pracodawców. Pozdrawiamy

    • @aleksandrakaleta-pyrek1720
      @aleksandrakaleta-pyrek1720 8 років тому

      hej, napiszę tak bardzo prywatnie...czy wiecie cokolwiek, może się Wam obiło o uszy, na temat fizjoterapii (mój chłopak) i product design / interior design (ja, z doświadczeniem też w sprzęcie turystycznym)? Obecnie mieszkamy w Szkocji, czyli ze znajomością angielskiego jest super (niemieckiego zaczęliśmy się uczyć i od tego zależy czy będziemy próbować się tam przenieść czy nie) i mielibyśmy też angielskie referencje co do wynajmu mieszkania, i studia tutaj (ja), praca w zawodzie (chłopak)...czy moglibyście powiedzieć czy to się tam przyda/ czy będzie łatwiej znaleźć pracę?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +1

      Ciężko powiedzieć, nie ma reguł na to ile się szuka pracy, czasami ludzie z językiem, wykształceniem i referencjami szukają ponad rok a czasami ktoś przypadkowo znajduje od ręki. Przynajmniej jedno z was musi koniecznie znaleźć pracę przed przeprowadzką, inaczej będziecie mieli "nóż na gardle" bo bez pracy można tu być tylko przez 3 miesiące. A, i nie wiemy jak jest z uznawaniem kwalifikacji dla fizjoterapeutów, słyszeliśmy że pielęgniarki miewają z tym problem, musicie to zweryfikować.

    • @whitetea8600
      @whitetea8600 8 років тому +9

      nie ma języka Szwajcarskiego.

  • @weronikaadrianna3447
    @weronikaadrianna3447 8 років тому +4

    Gowno prawda. XD

  • @tedemez
    @tedemez 8 років тому

    Zapytajcie mame i tate czy sie ciesza ze was nie ma z nimi?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +2

      na pewno cieszą się, że jesteśmy całkowicie samodzielni i szczęśliwi :-)