Bardzo fajny materiał, publikuj więcej filmów o Linuksach, obecnie temat jest bardzo na topie, a porządnych i rzetelnych recenzji na polskich kanałach jest tyle co kot napłakał.
Mam nadzieje, że temat linuxa nie został wyczerpany i jeszcze pojawią się nowe odcinki, bo naprawdę przyjemnie posłuchać o dystrybucjach. Miałem ochotę na Kali, ale chyba zainstaluje Minta na Lenovo ideapad 100.
parę lat temu w technikum kupowaliśmy thinkpada x60 jako super szybki mobilny sprzęt do pracy w photoshopie, 3ds maxie, virtualizacji innych systemów itd.
Dużo gadania o niczym tzw. LANIA WODY. Filmik powinien pokazać kolejne dystrybucje Linuxa (obraz z monitora) i o każdej z dystrybucji kilka słów o zaletach i brakach. A z tego filmiku wyszła KICHA!
Jako domowy system używam Pop!_OS-a. Fajne distro, które się szybko stawia i już przy wyborze pliku ISO jest do wyboru wersja pod kartę grafiki. Do pracy zaś Fedora. Obecnie to stabilna dystrybucja ze świeżymi paczkami i szybkimi aktualizacjami.
Ciekawą alternatywą jest OpenSuse, który posiada dwie wersje wydawnicze (stała jak Debian i ciągła jak Arch). Oczywiście przy instalacji można sporo zdefiniować, włącznie z środowiskiem graficznym. Z takich ciekawych dystrybucji warto też zerknąć na Solus, chyba najszybsza dystrybucja jaką instalowałem - nawet start 3x szybszy ;)
Podchodziłem do OpenSuse Tumbleweed kilka razy ale zawsze podczas instalacji wywalało jakiś błąd, w końcu zainstalowałem Solusa i na razie chodzi pięknie. Wcześniej używałem opartych na Archu RebornOs, Manjaro i Antergos, jeszcze wcześniej jakieś Ubuntu i na nim oparte.
Ja osobiście przetestowałem chyba ze 12 linuxów zanim znalazłem idealny dla mnie (którym okazał się manjaro). Zaczynałem od ubuntu i korzystało mi się z niego dobrze, ale strasznie nie lubiłem snapów, ważyły dużo, nie działały dobrze a w większości przypadków nie działało nawet upuszczanie elementów z folderu. Przez chwilę siedziałem na OpenSuse którego nie potrafiłem używać. ElementaryOS zatrzymywał obraz na youtubie. Najdłużej siedziałem na KDE Neon który był trochę mordęgą, przez to że niektóre paczki, potrafiły wysypać się bez powodu. A prawie od roku używam Manjaro, budowanie programów z Aura trwa dłużej, ale działają nieporównywalnie lepiej niż Snapy, jedynym zgrzytem była instalacja sterowników do karty graficznej, nie wiem jak wygląda sytuacja teraz, ale kiedy stawiałem ten system musiałem szukać poradnika do instalacji sterowników, podobno była to wina Plasmy - DE od KDE. tak czy siak od tamtej pory, nie zdarzyła mi się sytuacja gdzie jakaś paczka przestaje działać albo gdzie cały system zaczyna się psuć.
Zainstalowalem wczoraj Mint’a i nie jest zły, tzn problemem na poczatku bylo to że nie czytalo linuxa w UEFI tylko windowsa, w dodatku muszę wchodzić w UEFI aby włączyć linuxa lub windows bo grop czy cos w tym stylu nie chce sie wlaczyc zeby mozna bylo wybrac system 😕
Ej na Ubuntu wszystkie te bzdury jak Spotify staramy itp. są w "store" mimo że używam synaptica a repo możesz dodawać jakie chcesz... Co to za dyskusja ma być????? A edycja 20.4 gromi..
Ja dołączyłem do armii Linuxa około 1 tydzień temu wybrałem Lubuntu ale będę celował w Debiana.Mam tylko jeden problem mam lagi przez grafikę ale to może być wina dysku który ma 4 badsectory które udało się ukryć jako inna partycja która jest niewidoczna
Wszystko super chłopaki, tylko niech ktoś mi powie jak się ma sprawa z programami specjalistycznymi np.: Norma Pro, Sonel 5 pomiary elektryczne itp... Męczę się z tym już trochę i tak na prawdę to....nie mam na to czasu. Jeśli macie jakąś sugestię to proszę o pomoc. To mój jedyny problem żeby się pozbyć Wingrozy, ale niestety albo zabawa z systemami albo praca jak dla mnie w tym momencie. Dzięki.
Dzisiaj Termi0 w trochę gorszej formie z powodu choroby, nie obyło się też bez drobnych usterek technicznych ale Zmasło strasznie się wkręcił i dał czadu.
Siema mam problem bo nie moge zainstaloeac windowsa xp z pendrive, wczesniej byl windows vista potem go usunalem i zainstalowałem win7 a teraz znowu wyczyscilem i chce xp na starym lapku a nie da sie bo uruchamia sie laptop w kólko nawet po wybraniu zeby sie odpalil z pendrive w biosie i klikajac esc i wybierajac dysk, jak co to laptop nie ma dysku i win7 instalowalem tak ze podczas instalacji wybralem ten pendrive i zainstalowal sie na pendrive podczas gdy byl odpalony instalator windowsa
Dołączyłem przedwczoraj do ARMII Na win 7 laptop robił okaz slajdów na Wordzie. Dzięki wam chłopaki zainteresowałem się Linuxem i zacząłem rozglądać się po filmach i forach i zdecydowałem się na Linux Mint'a. Działa świetnie całe libreoffice działa super (Microsoft Office się nawet nie odpalał) Celuję teraz w lubuntu do postawienia obok i przełączanie się pomiędzy oraz dodawanie kolejnych interesujących mnie dystrybucji. Macie jakieś propozycje na Linux'a co pójdzie na Intel'u Atom z 2012 i 2GB ram?
Różnica między mintem a lubuntu będzie znikoma, jeżeli szukasz lekkiego systemu to debian tylko on będzie wymagał trochę zabawy a kolejnym krokiem może być arch wszystko zależy jak bardzo chcesz w chodzić w świat linuxa #termi0
Pozdrawiam panowie, jeżeli ktoś początkujący chce dowiedzieć się czegoś co pomoże mu wybrać lub jak używać linuxa lub wybrać odpowiednią dystrybucję dla siebie, to musi poszukać gdzieś w innym miejscu. Tu może ktoś bawiący się długo linukxami coś z tego chaosu wyciągnie. Udowodniliście że możecie rozmawiać między sobą o systemach linuxowych. Pozdrawiam serdecznie.
Jakby to windowsowiec powiedział.. dobry pingwin to martwy pingwin.. po czym nadal czeka już 30 minut aż mu się aktualizacja zainstaluje xD Od 3 tygodni używam Debiana SID. Żadnych problemów ale trzeba mieć pojęcie co się robi, nie dodawać PPA z Ubuntu i nie mieszać tego z stable/testing I bedzie Oki. Apt-listbugs obowiązkowo ;)
dobry linux to martwy linux i tak będzie zawsze, korzystam 20 lat z windowsa i nigdy nie wykonywałem żadnych aktualizacji chyba że był one konieczne bo coś nie działało. Podstawa zaraz po instalacji win update turn off.
Hej! Super się Was słucha, również ogląda. Rzucę temat... Ogólnie Rapsberry Pi jako ciekawostka i do czego to służy, lub inaczej, co mozna z tym zrobić
Hej, jeżeli ciekawi cie ten temat to ja osobiście oglądam Szmala i mi osobiście bardzo podoba się jego kontent ua-cam.com/users/szmalu a co do przegadania tego na nerdlogu to czemu :D #termi0
Ja zacząłem swoją przygodę z linuxem od zainstalowania PopOS w wersji 19.10. Bardzo przyjemna dystrybucja bazująca na ubuntu, nie obsługuje snapów, co jest dla mnie zaletą. Korzysta mi się przyjemnie, choć prawie zniszczyłem sobie system przez grzebanie w ustawieniach repozytorium xD
>Arch prędzej czy później spadnie z rowerka Oh, plz. Mam instalację Archa tę samą od 3 lat i była ona już na 3-ch dyskach i w 2-ch laptopach. Ta instalacja jest tak stara, że miała w sobie wersję Plasmy Desktop, którą teraz ma Debian Old-Stable :P Jakoś nic mi się z tym systemem nie dzieje, elegancko się aktualizuje i wszystko działa jak trzeba. Chyba raz musiałem go naprawiać jak namieszałem coś w configach bootloadera i nie wstawał (po prostu przywróciłem zbackupowany config ;)). Prawda jest taka, że jeśli potrafisz używać Linucha i stosujesz dobre praktyki a nie tylko na ślepo wbijasz komendy, żeby instalować rzeczy (wiem co mówię, zepsułem przeróżne linuksy w swoim życiu setki razy), to Arch jest zupełnie stabilnym distro. Wkrótce się z tą instalacją pożegnam, ale tylko dlatego, że kupuję nowego lapka, a tu mam sporo ustawień specyficznych dla tego sprzętu (obsługa drugiej karty graficznej, fingerprint reader itp)
W tym co mówisz może być wiele racji i nie wiem czy jestem aż tak zaawansowanym user jak ty, jednak mieliśmy kompa na celeronie. Zadanie tego komputera było jasno sprecyzowane miała na nim działać przeglądarka i dźwięk, więc postanowiliśmy postawić archa. Działał on sobie tak przez jakieś 90 dni aż podkusiło nas zaktualizować go. Komputer przemielił każdą jedną paczkę, która miał w swoim systemie po czym się zrestartował i nie wstał. Mógł być to zwykły przypadek jedan wpisało się to doskonale we wszystkie opowieści o tym systemi (na swoim pc jak robiłem regularne updaty to arch miał się świetnie) #termi0
Jak dla mnie Arch okazał się najtrafniejszy, zarówno na main kompie jak i na gówno lapku z core2duo. Przede wszystkim przez wygode instalacji programów, aur serio robi robote. Jak miałem jakieś ubuntowe distra to wylewu dostawałem jak trzeba było sie bawic w ppa, nawet na najnowsze drivery do nvidii trzeba było ppa dodawać... Przed Archem kożystałem z Manjaro przez długi czas i user experience był sto razy lepszy niż wszystko czego używałem wcześniej. Jak ogarnąłem jak działa pacman aur itp. to se wrzuciłem Archa i nie czuje potrzeby wymiany go na coś innego. I nie przesadzałbym instalacja Archa nie jest wcale trudna, szczególnie jak sie instaluje jakieś DE np. gnome/kde to wtedy wiekszość potrzebnych rzeczy sama sie instaluje razam z nim, in fact więcej problemów miałem z gównianymi istallerami np w ubuntu który sypał i/o errorami. Generalnie na start polecam spróbować Manjaro.
TAK i jeszcze raz TAK mam dokładnie takie same odczucia co ty jednak z doświadczenia wiem, że czytanie ze zrozumieniem sprawia ludziom problemy, noo i brak graficznego interfejsu jest dla wielu katastrofą a tak jak wspominałem na materaiale gotowego archa na cacy można postawić w 3h (co nie jest wcale dużo gorszym wynikiem). Łatwość instalacji rzeczy na archa czy manjaro jest chyba 2 najlepszą rzeczą w tym systemie. #termi0
Osobiście polecam lina. Ale się tobie nie dziwię ze po takiej gadce masz wstręt. Polecam ci mi nta. Na prawdę super. A tych przygłupów nie słuchaj tutaj.
I'd just like to interject for a moment. What you're referring to as Linux, is in fact, GNU/Linux, or as I've recently taken to calling it, GNU plus Linux. Linux is not an operating system unto itself, but rather another free component of a fully functioning GNU system made useful by the GNU corelibs, shell utilities and vital system components comprising a full OS as defined by POSIX. Many computer users run a modified version of the GNU system every day, without realizing it. Through a peculiar turn of events, the version of GNU which is widely used today is often called "Linux", and many of its users are not aware that it is basically the GNU system, developed by the GNU Project. There really is a Linux, and these people are using it, but it is just a part of the system they use. Linux is the kernel: the program in the system that allocates the machine's resources to the other programs that you run. The kernel is an essential part of an operating system, but useless by itself; it can only function in the context of a complete operating system. Linux is normally used in combination with the GNU operating system: the whole system is basically GNU with Linux added, or GNU/Linux. All the so-called "Linux" distributions are really distributions of GNU/Linux.
Moje osobiste zdanie to Debian/Ubuntu Serwer i RedHat to na serwer. Ubuntu LTS (lubuntu, xubuntu itp), openSUSE, Gentoo czy Pop OS to przy większości przypadków polecam. Arch i pochodne polecam dla tych, którzy znają Linuxy, z powodu (chyba) najczęstszych aktualizacji. Taki Ubuntu LTS chyba najlepszy do biura i ogólnie do firm, ponieważ można wykupić wsparcie i można aktualnie wszystko (w niektórych przypadkach jest trochę roboty).
Hmm... A ja mam taki pomył na odcinek który z Linuksów "prosto z pudełka" jest najbardziej bezpieczny przed włamaniem do komputera czy go szpiegowania równocześnie nadający się do codziennej pracy lub jak zabezpieczyć własny system aby był trudny do włamania się. I takie jeszcze jedno wyzwanie, mam thin client posiada on wbudowany dysk 1gb i 1gb ramu. Lecz wszystkie dystrybucje takie normalne, które tam próbowałem zainstalować w tekstowej formie jak arch czy debian zwyczajnie się tam nie mieściły, każda z nich po zainstalowaniu waży grubo ponad giga a przecież nic tam nie ma, to nie wiem co tyle tego miejsca zjada. Zna ktoś coś super lekkiego? A cała zabawa polega na tym aby zmieścić to wszystko na tym dysku, bo co to za sztuka kupić pendrive za kilka złotych i na nim zainstalować system. A chciałbym na tym zrobić odtwarzacz muzyki. Czyli wystraszył by sterownik do karty dźwiękowej, klawiatury i w zasadzie to tyle.
Wy mówicie, że coś się psuje, coś trzeba naprawiać. Mi Windows 7 pracuje na codziennym laptopie od 2012 roku. Wiadomo, trochę dłużej się uruchamia niż 7 lat temu. Ale to jest 7 lat bezproblemowej pracy. Robiłem kiedyś przysiadki do linuchow i twierdzę, że się nie opłaca. Ale nie miałem jeszcze windowsa 10. Nie wiem czy win 10 nie doprowadzi mnie reklamami do tego, że znowu zainstaluje jakiegoś linucha
@@nerd-log win XP to miętka faja przy win 7. Rok - dwa lata i XP przestawał działać, ciągle zawieszanie się Explorer.exe i inne problemy. Ciągle trzeba było go reinstalowac. A co do wsparcia win 7 to mnie niezmiernie smuci. Myślę nad win 8.
Słucham tego i czuje sie jakbym pływał w oceanie, a nie stawiku, nie rozumiem 60% co gadacie XD, ale spoko z biegiem czasu ogarnę. Pozdrawiam i spoko produkcja
Też zaczynałem na Ubuntu i dalej go używam na desktopie ale na maszynie wirtualnej używałem takich jak: Mint, Fedora, Debian, Manjaro, Garuda Dr4gonized, Xubuntu, Lubuntu, Zorin. Napewno będę jeszcze jakieś inne testował. I skoro zostałem na Ubuntu to znaczy że chyba jest perfecto dla mnie
Od jakiegoś czasu miałem już dość "Windy" bardzo rzadko gram i przeważnie używam komputera do przeglądania Internetu , słuchania muzyki, oglądania filmów itp... Miałem ochotę sprobować czegoś nowego i zainteresował mnie MacOS ale dowiedziałem sie ze najnowsza kompilacja yegoż systemu nie wspiera sterowników Nvidii... Co do linuxa byłem sceptycznie nastawiony nie podobały mi sie dystrybucje takie jak Ubuntu oraz Mint. pewnego razu przypadkowo wyświetlił mi sie filmik w którym jakiś koleś przerobił Linuxa tak ze do złudzenia przypominał Maca ;p Był to Manjaro... Nie dość ze udało mi się go tak spersonalizować że wygląda jak Mac to w dodatku ma multum możliwości o których mógł bym pomarzyć na Windzie ... Według mnie to najlepsza dystrybucja nie dość ze oparta jest na Archu to w dodatku jest prosta w obsłudze dla takich zielonych nowicjuszy jakim sam bez wątpienia jestem
Do przesiadki na linuxa motywuje mnie koniec wsparcia W7. Tak Was słucham i jako początkujący stwierdzam, że nie da się zainstalować linuxa na desktopa jako daily i nie ma opcji aby po prostu pracować a nie pałować się z systemem.
Jak nie grzebiesz w plikach konfiguracyjnych i normalnie użytkujesz system, to nie wysypie Ci się żaden Linux (chyba że są błędy w aktualizacjach). A ile Windows ma błędów w swoich aktualizacjach? Jak jesteś nowym użytkownikiem postaw sobie Minta, Ubuntu czy Zorin OS i będziesz zadowolony. Na starszy komputer lepszy będzie Manjaro.
Ubuntu, stabilny system xd. Chyba gdy komputer jest wyłączony xd. Potrafiłem go zepsuć zaraz po instalacji hahaha. A raz nawet zepsuty się zainstalował. Ubuntu można porównać do Windowsa 98 xd
Mint mi strasznie ciął. Manjaro sobie chwaliłem, najlepszy system do czasu pewnej aktualizacji aż do dzisiaj, który powoduje zawieszanie się komputera.
Dla mnie najlepsze distro to Manjaro że względu na to, że nie ma wersji tak jak np. Ubuntu, tylko aktualizuje sobie poszczególne komponenty systemu np. Chcę nowy kernel to wybieram go sobie w programie konfiguracyjnych Manjaro, a i dodatkowo Aur to fajna sprawa bo można prościej bez kompilowania pobrać programy i sterowniki - menedżer pakietów robi to za nas.
ehhh... Czuje że jestem już stary... Moja przygoda z linuxem zaczęła się jeszcze przed ubuntu, a moim pierwszym systemem na pc był polski AUROX i bazował na red hat-ie, później używałem inne linuxy pracujące na paczkach RPM, mandrake (mandriva), suse (opensuse). Gdy pojawił się manjaro porzuciłem systemy na paczkach RPM. Teraz bawię się nowymi Linuxami. Nowa Fedora bardzo mi się podoba :P jest sentyment. Mageia (dawna mandriva) jakoś nie do końca... KDE neon również jest spoko w codziennym użytku...
Prawie namówiłem przewodniczącego szkoły żeby w salach informatycznych zainstalować linuxa ale wspomniałem o instalacjii arch linuxa a pan od informatyki popatrzał na youtube archa i mówi to za trudne nie będzie linuxa to ja mówie to ja poinstaluje na tych 25 kompach a pan koniec tematu
Ja bardzo długo skakałem po różnych dystrybucjach wywodzących się z Ubuntu. Moim ulubionym z nich wszystkich był Pop!_OS jednak muszę powiedzieć że od kiedy zainstalowałem Manjaro to nie mam ochoty przechodzić na coś innego, no chyba że na czystego Archa. Szkoda że pominęliście elementaryOS który też bardzo dobrze sobie radzi na słabszym sprzęcie i jest przystępny dla laików.
Nie wiem o co chodzi z tą Fedorą, ja tam korzystam od roku działa bez zarzutu, a jak coś zdarzy się spieprzyć to można wejść na inna wersję kernela i dalej korzystać :) A same aktualizację szybko wychodzą.
Na co dzień zajmuję się min serwisem komputerów . I widzę, że odkąd steam ogłosił zakończenie wsparcia dla windows 7 , 8 , 8.1 to dużo ludzi przychodzi, żeby zmienić windowsa na Linuxa . W steam w wersji na Linuxa wystarczy włączyć funkcję proton i wtedy duża większość gier dla windows działa na Linuxie. Jeszcze większa migracja nastąpi jak microsoft zakończy wsparcie dla windows 10 . Bo windows 11 potrzebuje tpm . Dużo ludzi nie stać na nowy komputer .
Mi strasznie crashowały sie programy i przerzuciłem sie na kubuntu w instalacji minimalnej. Jakoś tak lepiej wszystko tam działa :D Ale wiadomo że tylko KDE!
Distro w sumie sprowadza sie do wyglądu gui i tego co mamy na start zainstalowane. SELinux z redhata można bez problemu doinstalować na ubuntu itd. Neon jest spoko, ale mogli by uważać jakie updaty wrzucają :D
Na używce (i5 2520m 4GB RAM HDD) Działa mi bardzo dobrze arch ,Windowsa którego mam obok zainstalowanego używam jak już naprawdę coś mi nie działa bo nawet Windows 10 po kastracji wydaje się po prostu wolny Archa rozwaliłem chyba.. 2 razy w a mam zainstalowanego z pół roku i uwielbiam MATE żadne DE inne mi nie pasuje po prostu. Także polecam Linuxa na starsze/słabsze komputery
Puppy, Mcpup, Damn small linux itp. były warte uwagi w czasach gdy pendrivy były drogie i miały znikome pojemności. Nadawały się np. do diagnostyki walniętych jednostek, albo srawdzania możliwości jakichś zmontowanych jednostek z części ze śmietnika itp, tudzież, jako przenośne systemiki alternatywne. W dzisiejszych czasach to faktycznie raczej sztuka dla sztuki zabawa czymś takim. Nie wiem nawet czy wypuszczane są nowe dystrybucje tychże . Pozdrawiam.
Z tego co wiem to ciągle ukazują się nowe aktualizacje do tych systemów, wciąż się nadają świetnie na stare pc jednak ja wolałbym postawić debiana, lubuntu, czy minta MATE #Termi0
Bedoes i Harry Potter podcast
W szkole kłóciłem się z panem od informatyki dlaczego Linux jest lepszy od windowsa a pan coś takiego: „ Ale windows jest łatwiejszy ”.
linux mint jest latwy
😄
A może byście zrobili jakiś film o linux from scrach
Wbijam patrzę, a tu temat o linuksie, zadanko z fizyki może poczekać :D
Bardzo fajny materiał, publikuj więcej filmów o Linuksach, obecnie temat jest bardzo na topie, a porządnych i rzetelnych recenzji na polskich kanałach jest tyle co kot napłakał.
a czy endeavourOs jest lepszy od Manjaro ?
Mam nadzieje, że temat linuxa nie został wyczerpany i jeszcze pojawią się nowe odcinki, bo naprawdę przyjemnie posłuchać o dystrybucjach. Miałem ochotę na Kali, ale chyba zainstaluje Minta na Lenovo ideapad 100.
Linux na pewno będzie się przewijał na tym kanale jeszcze nie raz jednak nie mogę powiedzieć kiedy dokładnie a no i dobrej zabawy z mintem :) #Termi0
Mam Ciężki wybór ubuntu czy mint
mint
Czy da się grać na Fedorze?
Kiedy oglądasz ten film na Manjaro (bo na Archu miałeś problem z instalacją GUI) i słyszysz, że Manjaro ułatwia korzystanie z Archa XD
Jaki miałeś problem z instalacją środowiska graficznego?
Żarcik na początek: żebyś dołączył do ARMii 0:12
@NocnyNinjaCS najpierw orto xD
no proszę :) Endriu nawet nie wiedziałem że prowadzisz kanał - pozdrawiam was. Dodałem do subskrypcji
parę lat temu w technikum kupowaliśmy thinkpada x60 jako super szybki mobilny sprzęt do pracy w photoshopie, 3ds maxie, virtualizacji innych systemów itd.
Dużo gadania o niczym
tzw. LANIA WODY.
Filmik powinien pokazać kolejne
dystrybucje Linuxa (obraz z monitora)
i o każdej z dystrybucji
kilka słów o zaletach i brakach.
A z tego filmiku wyszła KICHA!
Jako domowy system używam Pop!_OS-a. Fajne distro, które się szybko stawia i już przy wyborze pliku ISO jest do wyboru wersja pod kartę grafiki.
Do pracy zaś Fedora. Obecnie to stabilna dystrybucja ze świeżymi paczkami i szybkimi aktualizacjami.
Ciekawą alternatywą jest OpenSuse, który posiada dwie wersje wydawnicze (stała jak Debian i ciągła jak Arch). Oczywiście przy instalacji można sporo zdefiniować, włącznie z środowiskiem graficznym.
Z takich ciekawych dystrybucji warto też zerknąć na Solus, chyba najszybsza dystrybucja jaką instalowałem - nawet start 3x szybszy ;)
Give a try to clear linux. It s even faster.
Podchodziłem do OpenSuse Tumbleweed kilka razy ale zawsze podczas instalacji wywalało jakiś błąd, w końcu zainstalowałem Solusa i na razie chodzi pięknie. Wcześniej używałem opartych na Archu RebornOs, Manjaro i Antergos, jeszcze wcześniej jakieś Ubuntu i na nim oparte.
Ja osobiście przetestowałem chyba ze 12 linuxów zanim znalazłem idealny dla mnie (którym okazał się manjaro).
Zaczynałem od ubuntu i korzystało mi się z niego dobrze, ale strasznie nie lubiłem snapów, ważyły dużo, nie działały dobrze a w większości przypadków nie działało nawet upuszczanie elementów z folderu.
Przez chwilę siedziałem na OpenSuse którego nie potrafiłem używać.
ElementaryOS zatrzymywał obraz na youtubie.
Najdłużej siedziałem na KDE Neon który był trochę mordęgą, przez to że niektóre paczki, potrafiły wysypać się bez powodu.
A prawie od roku używam Manjaro, budowanie programów z Aura trwa dłużej, ale działają nieporównywalnie lepiej niż Snapy, jedynym zgrzytem była instalacja sterowników do karty graficznej, nie wiem jak wygląda sytuacja teraz, ale kiedy stawiałem ten system musiałem szukać poradnika do instalacji sterowników, podobno była to wina Plasmy - DE od KDE.
tak czy siak od tamtej pory, nie zdarzyła mi się sytuacja gdzie jakaś paczka przestaje działać albo gdzie cały system zaczyna się psuć.
Żarciki z Fedory ale waylanda, gnome i flatpaka rozwijają developerzy Fedory ;) polecam sprawdzić Fedorę silverblue
Nic nie wspomnieliście o ElementaryOS? :(
Zainstalowalem wczoraj Mint’a i nie jest zły, tzn problemem na poczatku bylo to że nie czytalo linuxa w UEFI tylko windowsa, w dodatku muszę wchodzić w UEFI aby włączyć linuxa lub windows bo grop czy cos w tym stylu nie chce sie wlaczyc zeby mozna bylo wybrac system 😕
Ej na Ubuntu wszystkie te bzdury jak Spotify staramy itp. są w "store" mimo że używam synaptica a repo możesz dodawać jakie chcesz... Co to za dyskusja ma być?????
A edycja 20.4 gromi..
Jak w ubuntu 20 zainstalować sterowniki grafiki SiS? Jedyna rozdzielczość jaka mi się wyświetla to 640p
kurde a ja mam pytanie skąd można kupić takie zajebiste naklejki na lapka ?
te zamawiał zmasło ale naklejek jest pało na ali expres lub alegro :) #Termi0
@@nerd-log dzieki :)
Ja dołączyłem do armii Linuxa około 1 tydzień temu wybrałem Lubuntu ale będę celował w Debiana.Mam tylko jeden problem mam lagi przez grafikę ale to może być wina dysku który ma 4 badsectory które udało się ukryć jako inna partycja która jest niewidoczna
Wszystko super chłopaki, tylko niech ktoś mi powie jak się ma sprawa z programami specjalistycznymi np.: Norma Pro, Sonel 5 pomiary elektryczne itp... Męczę się z tym już trochę i tak na prawdę to....nie mam na to czasu. Jeśli macie jakąś sugestię to proszę o pomoc. To mój jedyny problem żeby się pozbyć Wingrozy, ale niestety albo zabawa z systemami albo praca jak dla mnie w tym momencie. Dzięki.
Dzisiaj Termi0 w trochę gorszej formie z powodu choroby, nie obyło się też bez drobnych usterek technicznych ale Zmasło strasznie się wkręcił i dał czadu.
12:04 -12:26 hmmm "manjaro architect" pozwala zrobić to samo i łatwiej :)
Siema mam problem bo nie moge zainstaloeac windowsa xp z pendrive, wczesniej byl windows vista potem go usunalem i zainstalowałem win7 a teraz znowu wyczyscilem i chce xp na starym lapku a nie da sie bo uruchamia sie laptop w kólko nawet po wybraniu zeby sie odpalil z pendrive w biosie i klikajac esc i wybierajac dysk, jak co to laptop nie ma dysku i win7 instalowalem tak ze podczas instalacji wybralem ten pendrive i zainstalowal sie na pendrive podczas gdy byl odpalony instalator windowsa
Czy t w ogóle padło takie słowo jak SLACKWARE od 19 lat używam jako serwer-y i jakoś problemu nie miałem ...
to takie distro istnieje
24:11 a zasadził ci ktoś kiedyś kopa gdzieś? xd
takie pytanie co jak nie moge zainstalować gruba na dysku m2 jak to zrobić jak narazie to tylko fedora instaluje gruba poprawnie
a sprubowałeś debiana
@@Hultajyotube już nie ważne fixneli to dawno temu
Ja mam na laptopie 5 letnim zainstalowanego Linux Minta 19.2 i jest ok ;)
Dołączyłem przedwczoraj do ARMII
Na win 7 laptop robił okaz slajdów na Wordzie. Dzięki wam chłopaki zainteresowałem się Linuxem i zacząłem rozglądać się po filmach i forach i zdecydowałem się na Linux Mint'a. Działa świetnie całe libreoffice działa super (Microsoft Office się nawet nie odpalał) Celuję teraz w lubuntu do postawienia obok i przełączanie się pomiędzy oraz dodawanie kolejnych interesujących mnie dystrybucji. Macie jakieś propozycje na Linux'a co pójdzie na Intel'u Atom z 2012 i 2GB ram?
Różnica między mintem a lubuntu będzie znikoma, jeżeli szukasz lekkiego systemu to debian tylko on będzie wymagał trochę zabawy a kolejnym krokiem może być arch wszystko zależy jak bardzo chcesz w chodzić w świat linuxa #termi0
zróbcie o tym, jaki interfejs graficzny najlepszy
box albo plasma ..... wiem wiem kotlecioor
Zmaslo może powiesz coś o linux lite bo sam używam i jestem ciekawy twojej perspektywy odnośnie tej dystrybucji
Pozdrawiam panowie, jeżeli ktoś początkujący chce dowiedzieć się czegoś co pomoże mu wybrać lub jak używać linuxa lub wybrać odpowiednią dystrybucję dla siebie, to musi poszukać gdzieś w innym miejscu. Tu może ktoś bawiący się długo linukxami coś z tego chaosu wyciągnie. Udowodniliście że możecie rozmawiać między sobą o systemach linuxowych. Pozdrawiam serdecznie.
Jakby to windowsowiec powiedział.. dobry pingwin to martwy pingwin.. po czym nadal czeka już 30 minut aż mu się aktualizacja zainstaluje xD
Od 3 tygodni używam Debiana SID. Żadnych problemów ale trzeba mieć pojęcie co się robi, nie dodawać PPA z Ubuntu i nie mieszać tego z stable/testing I bedzie Oki. Apt-listbugs obowiązkowo ;)
mógłbyś rozwinąć te skróty PPA, Apt-listbugs
dobry linux to martwy linux i tak będzie zawsze, korzystam 20 lat z windowsa i nigdy nie wykonywałem żadnych aktualizacji chyba że był one konieczne bo coś nie działało. Podstawa zaraz po instalacji win update turn off.
Hej! Super się Was słucha, również ogląda. Rzucę temat... Ogólnie Rapsberry Pi jako ciekawostka i do czego to służy, lub inaczej, co mozna z tym zrobić
Hej, jeżeli ciekawi cie ten temat to ja osobiście oglądam Szmala i mi osobiście bardzo podoba się jego kontent
ua-cam.com/users/szmalu
a co do przegadania tego na nerdlogu to czemu :D
#termi0
pobierasz arch linux gui i masz instalator graficzny jak z ubuntu taki sam instalator
Aż mnie serduszko zabolało przy żarcie z Fedory, bo ostatnio ją postawiłem na daily use i do pracy :(
nie opisaliście fedory
Był albo nadal jest image board postawiony na wii wiichan to się nazywał
24:22 Ja tam nauczyłem się Linuxa właśnie na Kalim
Ja też
Dokładnie tak samo
Manjaro zawsze na propsie :D
Pozdrowienia
Przywitanie ZMASL'a R.I.P [*]
Szkoda że nie było nic Deepinie
Najpierw używałem Kubuntu, a teraz Sabayon. Jest widoczna różnica w szybkości i jakości działania na korzyść Sabayona.
Łubuntu od Śfagra Informatyka bo za Łindołsa cza zapłacić a po co przepłacać jak mużna za darmo
Za darmo to tylko Unija i Tósk pjenionrzki daiom.
7:19 no to ja należe do tych 10% xD Ja zaczynałem od Aurox;a i Mandrake;a 🤪
Ja zacząłem swoją przygodę z linuxem od zainstalowania PopOS w wersji 19.10. Bardzo przyjemna dystrybucja bazująca na ubuntu, nie obsługuje snapów, co jest dla mnie zaletą. Korzysta mi się przyjemnie, choć prawie zniszczyłem sobie system przez grzebanie w ustawieniach repozytorium xD
Super film!
>Arch prędzej czy później spadnie z rowerka
Oh, plz. Mam instalację Archa tę samą od 3 lat i była ona już na 3-ch dyskach i w 2-ch laptopach. Ta instalacja jest tak stara, że miała w sobie wersję Plasmy Desktop, którą teraz ma Debian Old-Stable :P Jakoś nic mi się z tym systemem nie dzieje, elegancko się aktualizuje i wszystko działa jak trzeba. Chyba raz musiałem go naprawiać jak namieszałem coś w configach bootloadera i nie wstawał (po prostu przywróciłem zbackupowany config ;)). Prawda jest taka, że jeśli potrafisz używać Linucha i stosujesz dobre praktyki a nie tylko na ślepo wbijasz komendy, żeby instalować rzeczy (wiem co mówię, zepsułem przeróżne linuksy w swoim życiu setki razy), to Arch jest zupełnie stabilnym distro. Wkrótce się z tą instalacją pożegnam, ale tylko dlatego, że kupuję nowego lapka, a tu mam sporo ustawień specyficznych dla tego sprzętu (obsługa drugiej karty graficznej, fingerprint reader itp)
W tym co mówisz może być wiele racji i nie wiem czy jestem aż tak zaawansowanym user jak ty, jednak mieliśmy kompa na celeronie. Zadanie tego komputera było jasno sprecyzowane miała na nim działać przeglądarka i dźwięk, więc postanowiliśmy postawić archa. Działał on sobie tak przez jakieś 90 dni aż podkusiło nas zaktualizować go. Komputer przemielił każdą jedną paczkę, która miał w swoim systemie po czym się zrestartował i nie wstał. Mógł być to zwykły przypadek jedan wpisało się to doskonale we wszystkie opowieści o tym systemi (na swoim pc jak robiłem regularne updaty to arch miał się świetnie)
#termi0
ja używam aktualnie Minta 19.3 Tricia (mój pierwszy linux), i przymierzam się do Manjaro
Jak dla mnie Arch okazał się najtrafniejszy, zarówno na main kompie jak i na gówno lapku z core2duo. Przede wszystkim przez wygode instalacji programów, aur serio robi robote. Jak miałem jakieś ubuntowe distra to wylewu dostawałem jak trzeba było sie bawic w ppa, nawet na najnowsze drivery do nvidii trzeba było ppa dodawać... Przed Archem kożystałem z Manjaro przez długi czas i user experience był sto razy lepszy niż wszystko czego używałem wcześniej. Jak ogarnąłem jak działa pacman aur itp. to se wrzuciłem Archa i nie czuje potrzeby wymiany go na coś innego. I nie przesadzałbym instalacja Archa nie jest wcale trudna, szczególnie jak sie instaluje jakieś DE np. gnome/kde to wtedy wiekszość potrzebnych rzeczy sama sie instaluje razam z nim, in fact więcej problemów miałem z gównianymi istallerami np w ubuntu który sypał i/o errorami. Generalnie na start polecam spróbować Manjaro.
TAK i jeszcze raz TAK mam dokładnie takie same odczucia co ty jednak z doświadczenia wiem, że czytanie ze zrozumieniem sprawia ludziom problemy, noo i brak graficznego interfejsu jest dla wielu katastrofą a tak jak wspominałem na materaiale gotowego archa na cacy można postawić w 3h (co nie jest wcale dużo gorszym wynikiem). Łatwość instalacji rzeczy na archa czy manjaro jest chyba 2 najlepszą rzeczą w tym systemie. #termi0
Slackware rules ;)
o szjet, właśnie to dystro mnie zniechęciło gdzieś tak w 2007 roku. Co to była za męka. teraz arch :)
Jako osoba która używa windy od 23lat i chciała by spróbować linuxa stwierdzam że Wasz film jest do dypy.
Pozdro
Osobiście polecam lina. Ale się tobie nie dziwię ze po takiej gadce masz wstręt. Polecam ci mi nta. Na prawdę super. A tych przygłupów nie słuchaj tutaj.
Super odcinek
Ja korzystam z Minta na głównym kompie. A na lapku mam `zainstalowanego` archa. :-) (mam go od tygodnia więc nie zbyt długo).
a na profilu Kali
I'd just like to interject for a moment. What you're referring to as Linux, is in fact, GNU/Linux, or as I've recently taken to calling it, GNU plus Linux. Linux is not an operating system unto itself, but rather another free component of a fully functioning GNU system made useful by the GNU corelibs, shell utilities and vital system components comprising a full OS as defined by POSIX. Many computer users run a modified version of the GNU system every day, without realizing it. Through a peculiar turn of events, the version of GNU which is widely used today is often called "Linux", and many of its users are not aware that it is basically the GNU system, developed by the GNU Project. There really is a Linux, and these people are using it, but it is just a part of the system they use. Linux is the kernel: the program in the system that allocates the machine's resources to the other programs that you run. The kernel is an essential part of an operating system, but useless by itself; it can only function in the context of a complete operating system. Linux is normally used in combination with the GNU operating system: the whole system is basically GNU with Linux added, or GNU/Linux. All the so-called "Linux" distributions are really distributions of GNU/Linux.
14 lat na Debianie. Serwer i kilka laptopów we własnej firmie. Zero problemów z systemem.
No bo Debian to jest porządny system :D #Termi0
Moje osobiste zdanie to Debian/Ubuntu Serwer i RedHat to na serwer. Ubuntu LTS (lubuntu, xubuntu itp), openSUSE, Gentoo czy Pop OS to przy większości przypadków polecam. Arch i pochodne polecam dla tych, którzy znają Linuxy, z powodu (chyba) najczęstszych aktualizacji. Taki Ubuntu LTS chyba najlepszy do biura i ogólnie do firm, ponieważ można wykupić wsparcie i można aktualnie wszystko (w niektórych przypadkach jest trochę roboty).
najlepiej dopracowane wersje systemów linux były robione do 2009 roku ale wcześniej były jeszcze lepiej dopracowane
Hmm... A ja mam taki pomył na odcinek który z Linuksów "prosto z pudełka" jest najbardziej bezpieczny przed włamaniem do komputera czy go szpiegowania równocześnie nadający się do codziennej pracy lub jak zabezpieczyć własny system aby był trudny do włamania się.
I takie jeszcze jedno wyzwanie, mam thin client posiada on wbudowany dysk 1gb i 1gb ramu. Lecz wszystkie dystrybucje takie normalne, które tam próbowałem zainstalować w tekstowej formie jak arch czy debian zwyczajnie się tam nie mieściły, każda z nich po zainstalowaniu waży grubo ponad giga a przecież nic tam nie ma, to nie wiem co tyle tego miejsca zjada. Zna ktoś coś super lekkiego? A cała zabawa polega na tym aby zmieścić to wszystko na tym dysku, bo co to za sztuka kupić pendrive za kilka złotych i na nim zainstalować system.
A chciałbym na tym zrobić odtwarzacz muzyki. Czyli wystraszył by sterownik do karty dźwiękowej, klawiatury i w zasadzie to tyle.
Wy mówicie, że coś się psuje, coś trzeba naprawiać. Mi Windows 7 pracuje na codziennym laptopie od 2012 roku. Wiadomo, trochę dłużej się uruchamia niż 7 lat temu. Ale to jest 7 lat bezproblemowej pracy. Robiłem kiedyś przysiadki do linuchow i twierdzę, że się nie opłaca. Ale nie miałem jeszcze windowsa 10. Nie wiem czy win 10 nie doprowadzi mnie reklamami do tego, że znowu zainstaluje jakiegoś linucha
Win 7 to chyba najlepszy system zaraz obok xp jednak 7 traci wsparcie na początku przyszłego roku a w 10 hmm no cóż zawsze coś. #Termi0
@@nerd-log win XP to miętka faja przy win 7. Rok - dwa lata i XP przestawał działać, ciągle zawieszanie się Explorer.exe i inne problemy. Ciągle trzeba było go reinstalowac.
A co do wsparcia win 7 to mnie niezmiernie smuci. Myślę nad win 8.
Słucham tego i czuje sie jakbym pływał w oceanie, a nie stawiku, nie rozumiem 60% co gadacie XD, ale spoko z biegiem czasu ogarnę. Pozdrawiam i spoko produkcja
Też zaczynałem na Ubuntu i dalej go używam na desktopie ale na maszynie wirtualnej używałem takich jak: Mint, Fedora, Debian, Manjaro, Garuda Dr4gonized, Xubuntu, Lubuntu, Zorin. Napewno będę jeszcze jakieś inne testował. I skoro zostałem na Ubuntu to znaczy że chyba jest perfecto dla mnie
To ja jak coś tylko to moje drugie konto
Zachęciliście mnie do Windows :-). Ale na lapku i tak spróbuję "łubudu".
Od jakiegoś czasu miałem już dość "Windy" bardzo rzadko gram i przeważnie używam komputera do przeglądania Internetu , słuchania muzyki, oglądania filmów itp... Miałem ochotę sprobować czegoś nowego i zainteresował mnie MacOS ale dowiedziałem sie ze najnowsza kompilacja yegoż systemu nie wspiera sterowników Nvidii... Co do linuxa byłem sceptycznie nastawiony nie podobały mi sie dystrybucje takie jak Ubuntu oraz Mint. pewnego razu przypadkowo wyświetlił mi sie filmik w którym jakiś koleś przerobił Linuxa tak ze do złudzenia przypominał Maca ;p Był to Manjaro... Nie dość ze udało mi się go tak spersonalizować że wygląda jak Mac to w dodatku ma multum możliwości o których mógł bym pomarzyć na Windzie ... Według mnie to najlepsza dystrybucja nie dość ze oparta jest na Archu to w dodatku jest prosta w obsłudze dla takich zielonych nowicjuszy jakim sam bez wątpienia jestem
Nie czuję się zaawansowanym albo nawet średniozzaawansowanym użytkownikiem a jadę na Archu.
Do przesiadki na linuxa motywuje mnie koniec wsparcia W7. Tak Was słucham i jako początkujący stwierdzam, że nie da się zainstalować linuxa na desktopa jako daily i nie ma opcji aby po prostu pracować a nie pałować się z systemem.
Linux jest darmowy o ile nie cenisz swojego czasu, co nie zmienia faktu że sam wkręcam się w Minta powoli.
@@Adam130694 ja też się wkręcam w Minta ;)
Jak nie grzebiesz w plikach konfiguracyjnych i normalnie użytkujesz system, to nie wysypie Ci się żaden Linux (chyba że są błędy w aktualizacjach). A ile Windows ma błędów w swoich aktualizacjach? Jak jesteś nowym użytkownikiem postaw sobie Minta, Ubuntu czy Zorin OS i będziesz zadowolony. Na starszy komputer lepszy będzie Manjaro.
„Chodź sobie postawimy debiana” ... ;)
A gdzie mx Linux?!
Ubuntu, stabilny system xd. Chyba gdy komputer jest wyłączony xd.
Potrafiłem go zepsuć zaraz po instalacji hahaha. A raz nawet zepsuty się zainstalował. Ubuntu można porównać do Windowsa 98 xd
Mint mi strasznie ciął.
Manjaro sobie chwaliłem, najlepszy system do czasu pewnej aktualizacji aż do dzisiaj, który powoduje zawieszanie się komputera.
A jaki jest twój ulubiony linux? #Termi0
ja 15 minut po instalacji ubuntu jak zaczynałen z linuxem rozwaliłem przez zniszczenue pliku repozytori
@@rsznbffgrfgwer296 A wiesz co to jest Timeshift?
Fedora najlepsza według mnie
Jak dla mnie nie do końca. Miałem zainstalowaną i stale miałem jakieś problemy z zależnościami. Zainstalowałem Manjaro i problemy się skończyły.
Najlepszy Linux to martwy Linux.... jakoś tak to było. Dziękuje.
Ja używam raspbiana czyli wersji Debiana dla raspberry pi 3
jako desktopa?
Dla mnie najlepsze distro to Manjaro że względu na to, że nie ma wersji tak jak np. Ubuntu, tylko aktualizuje sobie poszczególne komponenty systemu np. Chcę nowy kernel to wybieram go sobie w programie konfiguracyjnych Manjaro, a i dodatkowo Aur to fajna sprawa bo można prościej bez kompilowania pobrać programy i sterowniki - menedżer pakietów robi to za nas.
TAK, za to manjaro jest genialne jednak u mnie zwykle działało średnie i wolałem skonfigurować zwykłego archa :) #Termi0
Ja gdzieś na początku lat 2000 kupiłem sobie pudełkowe SuSE i tak już zostało. Obecnie od lat mam openSUSE Tumbleweed z Gnomem.
Arch top ❤ fakt że czasem jest kapryśny 😂😂
ehhh...
Czuje że jestem już stary...
Moja przygoda z linuxem zaczęła się jeszcze przed ubuntu, a moim pierwszym systemem na pc był polski AUROX i bazował na red hat-ie, później używałem inne linuxy pracujące na paczkach RPM, mandrake (mandriva), suse (opensuse). Gdy pojawił się manjaro porzuciłem systemy na paczkach RPM. Teraz bawię się nowymi Linuxami. Nowa Fedora bardzo mi się podoba :P jest sentyment. Mageia (dawna mandriva) jakoś nie do końca... KDE neon również jest spoko w codziennym użytku...
Haha, nareszcie.
Jak dla mnie najlepszy jest Zorin, korzystałem z ubuntu, Kubuntu, lubuntu, elementary os i Debiana Ale Zorin os jest dla mnie najwygodniejszy.
Prawie namówiłem przewodniczącego szkoły żeby w salach informatycznych zainstalować linuxa ale wspomniałem o instalacjii arch linuxa a pan od informatyki popatrzał na youtube archa i mówi to za trudne nie będzie linuxa to ja mówie to ja poinstaluje na tych 25 kompach a pan koniec tematu
Ja bardzo długo skakałem po różnych dystrybucjach wywodzących się z Ubuntu. Moim ulubionym z nich wszystkich był Pop!_OS jednak muszę powiedzieć że od kiedy zainstalowałem Manjaro to nie mam ochoty przechodzić na coś innego, no chyba że na czystego Archa. Szkoda że pominęliście elementaryOS który też bardzo dobrze sobie radzi na słabszym sprzęcie i jest przystępny dla laików.
tldw: nie ma "najlepszego linuxa". mozna sie rozejsc
Stawiam na Opensuse Tumbleweed
Nie wiem o co chodzi z tą Fedorą, ja tam korzystam od roku działa bez zarzutu, a jak coś zdarzy się spieprzyć to można wejść na inna wersję kernela i dalej korzystać :)
A same aktualizację szybko wychodzą.
Nie no my sobie tak śmieszkujemy :P #Termi0
@@nerd-log Spoko xd
Na co dzień zajmuję się min serwisem komputerów . I widzę, że odkąd steam ogłosił zakończenie wsparcia dla windows 7 , 8 , 8.1 to dużo ludzi przychodzi, żeby zmienić windowsa na Linuxa . W steam w wersji na Linuxa wystarczy włączyć funkcję proton i wtedy duża większość gier dla windows działa na Linuxie. Jeszcze większa migracja nastąpi jak microsoft zakończy wsparcie dla windows 10 . Bo windows 11 potrzebuje tpm . Dużo ludzi nie stać na nowy komputer .
Termi, Debiana miałem jak miałem naście lat .. wcześniej tylko Mndriva linux .. obecnie tylko Arch linux .. nie porównywałbym tych dystrybucji :)
Ja używam KDE neon i jest spoko
Mi strasznie crashowały sie programy i przerzuciłem sie na kubuntu w instalacji minimalnej. Jakoś tak lepiej wszystko tam działa :D Ale wiadomo że tylko KDE!
@@zbik43 ja narazie zaczynam przygodę z linuxami więc neon mi wystarcza
Distro w sumie sprowadza sie do wyglądu gui i tego co mamy na start zainstalowane. SELinux z redhata można bez problemu doinstalować na ubuntu itd. Neon jest spoko, ale mogli by uważać jakie updaty wrzucają :D
Ten filmik doskonale wyjaśnia dlaczego najpopularniejszym linuksem jest Android, najpopularniejszym unixem Mac a na kompach tylko Windows.
Na używce (i5 2520m 4GB RAM HDD) Działa mi bardzo dobrze arch ,Windowsa którego mam obok zainstalowanego używam jak już naprawdę coś mi nie działa bo nawet Windows 10 po kastracji wydaje się po prostu wolny
Archa rozwaliłem chyba.. 2 razy w a mam zainstalowanego z pół roku i uwielbiam MATE żadne DE inne mi nie pasuje po prostu.
Także polecam Linuxa na starsze/słabsze komputery
Linux nie mieli tak strasznie dyskiem jak windows i to jest jego największa zaleta (brak tej telemetrii) #Termi0
Nie było słowa o OpenSuse a jest najbardziej friendly user :)
na ubuntu powoli zaczynałem ale mint mnie przekonał
dzwiek wam sie rozjechał
Pozdro z Ubutnu
A wstawicie filmik jak zainstalować debiana do swojego NASa i co powinien mieć NAS na obecne nowoczesne czasy. Dzięki, dobry filmik.
na start fajny jest zorin os
Zaczołem z ubuntu i nieżałuje
Puppy, Mcpup, Damn small linux itp. były warte uwagi w czasach gdy pendrivy były drogie i miały znikome pojemności. Nadawały się np. do diagnostyki walniętych jednostek, albo srawdzania możliwości jakichś zmontowanych jednostek z części ze śmietnika itp, tudzież, jako przenośne systemiki alternatywne. W dzisiejszych czasach to faktycznie raczej sztuka dla sztuki zabawa czymś takim. Nie wiem nawet czy wypuszczane są nowe dystrybucje tychże . Pozdrawiam.
Z tego co wiem to ciągle ukazują się nowe aktualizacje do tych systemów, wciąż się nadają świetnie na stare pc jednak ja wolałbym postawić debiana, lubuntu, czy minta MATE #Termi0