LIT - ZŁOTO PRZYSZŁOŚCI - Światowa Rewolucja Energetyczna XXI wieku

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 чер 2024
  • → Subskrybuj: / nieprzeciętne Życie
    → 📚 Książka dostępna tutaj: bit.ly/LITzlotoprzyszlosci
    → Rozwiń po więcej↓
    ☕ Jeśli podoba Ci się moja praca, rozważ wsparcie mnie przez "postawienie kawy": buycoffee.to/nieprzecietnezycie
    💙 Wspieraj mnie długoterminowo: patronite.pl/nieprzecietnezycie
    LIT - Złoto Przyszłości - Światowa Rewolucja Energetyczna XXI Wieku 🌍🔋
    W dzisiejszym filmie zagłębimy się w fascynujący świat litu, nazywanego "złotem przyszłości". Dowiesz się, dlaczego ten lekki metal jest kluczowy dla nowej rewolucji energetycznej i jak może zmienić naszą przyszłość. W filmie omawiam:
    1. Wydobycie litu - Zbadamy, skąd pochodzi lit i jakie kraje dominują w jego wydobyciu.
    2. Przetwarzanie litu - Przeanalizujemy, jak lit jest przetwarzany i jakie związki chemiczne powstają. Poznamy głównych graczy posiadających technologię wzbogacania i przetwarzania litu.
    3. Produkcja baterii litowych - Zobaczymy, jak lit oraz inne materiały są używane w produkcji baterii litowo-jonowych, które napędzają nasze smartfony, laptopy i samochody elektryczne.
    4. Recykling - Omówimy, dlaczego odzyskiwanie litu z zużytych baterii jest kluczowe dla zamknięcia całego systemu.
    👍 Zasubskrybuj mój kanał i kliknij dzwoneczek, aby nie przegapić kolejnych ciekawych treści! Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach i daj znać, co robisz, aby wzmocnić swoją odporność psychiczną!
    #książka #książki #lit #zielonyład
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 23

  •  19 днів тому

    📚 Omawianą w filmie książkę znajdziesz tutaj: bit.ly/LITzlotoprzyszlosci
    ☕ Jeśli podoba Ci się moja praca, rozważ wsparcie mnie przez "postawienie kawy": buycoffee.to/nieprzecietnezycie
    💙 Wspieraj mnie długoterminowo: patronite.pl/nieprzecietnezycie
    ua-cam.com/users/sgaming/emoji/7ff574f2/emoji_u1f4da.png

  • @tennickniejestdostepny
    @tennickniejestdostepny 17 днів тому +3

    Co do tej całej ropy to pierwsze pojazdy były elektryczne i można było spokojnie iść w tym kierunku, z tym że prąd może mieć każdy niemalże za darmo (ze słońca, wody, wiatru, źródeł geotermalnych, reakcji jądrowych i innych źródeł), a jankesi pazerni na kasę stwierdzili, że tak nie będzie, bo oni mają ropę to wszyscy muszą jej używać, zwłaszcza że już w to zainwestowali, a przecież to jest ameryka, oni nie mogą być stratni. O ironio, z czasem okazało się, że inne kraje również mają ropę i to nawet więcej od nich, wtedy całkiem zaczął się cyrk i grabieże pod pretekstem "konieczności wprowadzenia demokracji". Można było więc od początku rozwijać się w kierunku pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, a później także (wraz z rozwojem technologii) z reakcji jądrowych, a paliw kopalnych używać jedynie jako ewentualny dodatek. Podobnie teraz, gdy pociągi są na prąd, samochody są na prąd, ale i tak kto może lata prywatnymi samolotami po bułki na drugą stronę ulicy, bo przecież nie będzie jechał pociągiem jak jakiś plebs. No i jankesi nadal mają w tym interes, więc póki mogą to trzymają się tej ropy rękami i nogami, bo jak źródełko wyschnie i okaże się, ze ropa nie jest potrzebna, to przestaną płynąć $$. Dlatego tak bardzo teraz naciskają na Tajwan i toczą wojnę z Chińczykami, bo to Tajwan jest liderem technologii elektrycznej i największym producentem różnego rodzaju urządzeń czy ich komponentów. Teraz więc na Tajwanie próbują wprowadzać demokrację, z tym że z Chińczykami już tak łatwo im nie pójdzie 🤡

  • @MoonShinyy
    @MoonShinyy 17 днів тому +1

    Ja coś czuję że to się nie ma prawa udać mimo iż pomysł piękny a czynników jest dużo aż le któż wie... A pokazane pięknie

    •  13 днів тому

      Dzięki!

  • @simon-cp9rr
    @simon-cp9rr 18 днів тому +1

    Nie żeby coś, ale... najbardziej opłacalne pod wzgledem pozyskiwania energii jest przywrócenie niewolnictwa, więc ten kto ma dużo zasobów ludzkich ten najwięcej zyska.

  • @tennickniejestdostepny
    @tennickniejestdostepny 17 днів тому +1

    7:40 prędzej czy później i tak będą musieli się przesiąść na elektryki, bo paliwa kopalne zwyczajnie się wyczerpią. Czy to będzie za 100 lat czy za 200 to wraz z rozwojem technologii zużywa się coraz więcej energii, a paliwa kopalne powstawały przez miliony lat. Wydobywanie ewentualnych zasobów z głębszych warstw jest albo niemożliwe, albo zwyczajnie nieopłacalne, bo takie wydobycie zużyje znacznie więcej energii niż można by uzyskać.

  • @przemekustarbowski
    @przemekustarbowski 18 днів тому +2

    Recykling litu to teoria. W praktyce obecnie mowi sie, ze nie ma mozliwosci skutecznego recyklingu baterii samochodowych (technologia produkcji na to nie pozwala). Wiec najpierw nieco zuzyte trafiaja gdzies jako magazyn energii solarnej poki sie zupelnie nie zuzyja a co potem?
    Tak samo jest problem z plastikiem, ktory teoretycznie mozna przetwarzac a w praktyce najwiecej idzie na wysypisko lub do morza i mowi sie, ze jego mikro drobinki sa juz w powietrzu i wodzie a potem my to zjadamy.
    Wodor wydaje sie byc lepsza alternatywa dla paliw, ale znowu wymaga nadwyzki energii elektrycznej, ktorej nie mamy. Choc produkcja wodoru bylaby mozliwa "przy okazji", gdyby byla wysokotemperaturowa elektrownia atomowa (bo sa rozne rodzaje atomu) - tak slyszalem.
    Japonia pracuje nad silnikami na wodor i poki co to prototypy nie nadajace sie do codziennego uzytku, ale przyszlosc pokaze, czy bedzie wodor czy moze realny recykling a moze oba?
    Poki co to obecny rzad Koalicyjny raczej nie zamierza robic nic sensownego w tej kwestii, tylko imigrantow sprowadzac i utrzymywac na NASZ KOSZT dawac im jedzenie i mieszkania. Ale Konfederacja ma juz jakies sukcesy - wprawdzie troche nie na temat, ale to jedyna partia realnie Polska, jesli mysli sie o rozwoju kraju a nie fundowaniu obcokrajowcow i innych glupot.
    Poza tym film dobry.

  • @tomek19991999
    @tomek19991999 18 днів тому +1

    Fajne

    •  18 днів тому

      Dzięki. Mam nadzieję, że film Cię zaciekawił ;)

  • @libranocka89
    @libranocka89 17 днів тому

    O ile wcześniej w bateriach półprzewodnikowych nie wyprze litu sód, natomiast prawdziwym przełomem będzie komercyjne wytwarzane nanorurek węglowych, wówczas graalem w magazynowaniu wysokoenergetycznym i wydajnym stanie się superkondensator grafenowy w całości wykonany z powszechnie występującego naturalnego węgla, lecz najpierw musiałby się tu dokonać przełom w dziedzinie inżynierii nanomateriałowej. Superkondensator ma to do siebie że może w ultraszybkim czasie zarówno ładować się jak też bardzo szybko głęboko rozładowywać, ma wydajność na poziomie 98%, miliony cykli ładowania-rozładowywania, jako że nie zachodzą w nim reakcje chemiczne jak w akumulatorze lecz elektrostatyczne to wszelkie problemy warunków termicznych go nie dotyczą, jest prosty w konstrukcji jak zasadzie funkcjonowania, lekki, niewielki, tani w wytworzeniu, z kolei superkondensator wykonany z grafenu posiada ogromną gęstość energetyczną jako że sam materiał na porównywalnej objętości z konwencjonalnym akumulatorem jest tak nanocienki że może być ogromnie dużo razy "pozwijany" co niewątpliwie będzie przekładało się na znacznie większy zasięg jazdy. Ogromna gęstość energetyczna i malutka masa pozwoli na zastosowanie superkondensatora grafenowego tak w motoryzacji powszechnej jak ciężkiej (autobusy, tiry) przeznaczonej na dalekie dystanse, ale również możliwość zastosowania w lotnictwie szerokoskalowym, transporcie morskim jak również tradycyjnych magazynach energii zarówno tych sieciowych jak domowych. Elektronika użytkowa (smartfony, laptopy itp) może zostać zdominowana przez półprzewodnikowe akumulatory ze stałym elektrolitem opartym nie na licie lecz sodzie, w zależności od tego w jak mocno technologia pójdzie do przodu natomiast wodór? Hmmm... posiada coraz mniej argumentów w perspektywie długoterminowej. Można go wykorzystać w sieciowym magazynowaniu energii obok akumulatorów i superkondensatorów, może być wykorzystywany do wytwarzania mieszanek paliw syntetycznych dla silników spalinowych, na dzień dzisiejszy w transporcie ciężkim i lotniczym ale tylko do momentu wyparcia go przez superkondensator grafenowy, no może jeszcze w transporcie kosmicznym może mieć kluczowy wpływ jako paliwo dla silników odrzutowych tak długo jak one będą funkcjonowały.

  • @Fexy_27
    @Fexy_27 17 днів тому

    Widzę tutaj kilka niedopowiedzeń w tej książce/filmiku lub danych, które nie mają faktycznego przełożenia.
    Przykładowo Kongo faktycznie jest odpowiedzialne za 60% wydobycia kobaltu. Problem jest taki, że kobalt w 98% pozyskuje się jako produkt uboczny eksploatacji miedzi (60%) jak i niklu (38%). W pozostałych 2% mieści się właśnie Kongo.
    Po za tym przeciętne baterie do elektryków zawierają 8-10 kg litu. Te 60 kg to gruba przesada...

  • @dawidm5130
    @dawidm5130 17 днів тому +1

    Baterie z Litem mają słabą wydajność. Wiele firm odeszło od Litu w projektowaniu baterii.

  • @gigiwojtek
    @gigiwojtek 18 днів тому +4

    Nie zgadzam się. Wodór jest przyszłością !!!

    •  18 днів тому

      Zatem wodór złotem przyszłości?

    • @gigiwojtek
      @gigiwojtek 18 днів тому +2

      Tak sądzę. Ogniwa litowe są ciężkie, drogie świetnie się palą i są drogie w utylizacji. Oczywiście czas pokaże.

    • @Kostuch5512e
      @Kostuch5512e 17 днів тому

      Po chuj ci wodór bez złota?

    • @Fexy_27
      @Fexy_27 17 днів тому

      @@gigiwojtek wodór ma zbyt małą gęstość energetyczną. Nie bez powodu te samochody się praktycznie nie sprzedają

    • @gigiwojtek
      @gigiwojtek 17 днів тому

      @@Fexy_27 Nie sprzedają się ponieważ nie ma stacji do tankowania tego paliwa. Najbliższa jest w Berlinie! Musimy poczekać jeszcze trochę na wodór.

  • @tomaszwroblewski8081
    @tomaszwroblewski8081 16 днів тому +1

    Na ziemi jest niewiele litu

    •  13 днів тому

      Tak

  • @pazdzioch777
    @pazdzioch777 16 днів тому

    Bateri nieda się ładować

  • @MarcinArcin-zo3co
    @MarcinArcin-zo3co 16 днів тому

    Pod CBDC i pieniądza cyfrowego będzie podpięte coś znacznie lepszego niż złoto czy lit. Zobaczycie sami to szczena wam opadnie

    •  13 днів тому

      Pod CBDC będzie podpięta kontrola ludzi i termin ważności pieniądza