Oglądam to po raz pierwszy w życiu, rzuciłem też okiem na komentarze... Ja powiem tak - świetnie zrobione. Nie ma znaczenia jakie 600 lat temu były okna czy mur, czy brama, ważne jest to że mamy wreszcie przed oczyma wizualizację dawnego miasta, a wiele elementów topograficznych bez trudu rozpoznajemy. Super! Ponieważ postęp w zakresie IT jest gigantyczny - już czekam na wizualizację dynamiczną - w stylu Forge of Empires - pokazującą jak miasto rosło (i wcale nie musi być piekielnie dokładna). Ważne żeby było widać stan z roku 1300, 1500, 1800, 1900, 1950, 2000. Gdyby udało się zrobić płynne przejścia na zasadzie "rosną budynki.., znikają budynki.., powstają na ich miejscu nowe" - będzie miodzio! Myślę że szczególnie istotna jest sieć ulic, ich przebieg.., bo to pokazuje jak utrwalała lub zmieniała się struktura przestrzenna miasta. Gdyby oprócz tego zaznaczyć jak, kiedy i gdzie powstawały wyrobiska kamienia wapiennego czy glinki..., jak wokół nich tworzyły się wytwórnie wapna, cegły, ceramiki - to więcej już nic do szczęścia nie potrzeba. W dzisiejszych czasach taka prezentacja powinna być obligatoryjnym elementem edukacyjnym w każdej szkole w mieście/gminie, a do tego stałym elementem poglądowym (24h/dobę) - w formie jakiejś plazmy - pomieszczeń publicznych (urzędy, biblioteki, dom kultury, akwapark, ZUS.., Wydział Komunikacji.. itd. - czyli wszędzie gdzie ludzie przychodzą i ileś czasu spędzają, choćby w oczekiwaniu... ) i nie w gabinetach wodzów, lecz właśnie na korytarzach, dla wszystkich! Po prostu - uczmy się dostrzegać i szanować przestrzeń w której żyjemy a nie tylko poruszać się po niej : )
Jest kilka drobnych nieścisłości. Pierwotny kościół drewniany był w całkiem innym miejscu. Z badań, które kiedyś przeprowadzono, wynika że znajdował się on przy obecnej ul. Staromiejskiej 14-14a (róg ul. Targowej). Ul. Kołomurna prawdopodobnie przebiegała po wewnętrznej stronie murów, o czym świadczą istniejące do dziś pozostałości fundamentów murów oraz układ niektórych działek. Ukazana na wizualizacji droga widoczna poza murem to obecna ul. Moniuszki (niegdyś Stodolna) Obecna ul. Garncarska natomiast była, a przynajmniej powinna być po zewnętrznej stronie murów. Wszelkie warsztaty, a w szczególności te, w którym do czynienia było z ogniem, ze względów bezpieczeństwa sytuowane były wówczas poza murami miasta. Układ murów od strony południowo-wschodniej (ul. Szewska) także przebiegał nieco inaczej. Dziś niektórzy przyjmują, że biegły wzdłuż obecnej skarpy kościoła. Pamiętać jednak należy o tym, że kościół rozbudowano, a skarpa przebiegała kilka metrów wcześniej. Widać to na jednej z posesji przy ul. Szewskiej, tuż przy schodach prowadzących na kościelny dziedziniec.
ciekawe,która gmina,region pierwsza otworzy tuż przy ekspresówce okno informacyjno,handlowo gospodarczo kulturalne , a my po drododze zachęceni prawdziwym lokalnym jedzeniem itd, może z czasem zajrzymy głębiej
Sporo błędów. Na przykład dziwaczna forma niby gotyckiej bramy na teren kościoła. Zamek to oczywiście fantazja, ale też z błędami - między innymi nie mogło być takich otworów strzelniczych w murach tuż pod kroksztynami. Obramienia okienne w domu zamkowym też są źle przedstawione. Boniowania w narożach budynków zamkowych należy uznać za bardzo wątpliwe. Szkoda, że nie konsultowano się podczas pracy z jakimś renomowanym specjalistą od architektury średniowiecznej.
Oglądam to po raz pierwszy w życiu, rzuciłem też okiem na komentarze... Ja powiem tak - świetnie zrobione. Nie ma znaczenia jakie 600 lat temu były okna czy mur, czy brama, ważne jest to że mamy wreszcie przed oczyma wizualizację dawnego miasta, a wiele elementów topograficznych bez trudu rozpoznajemy. Super!
Ponieważ postęp w zakresie IT jest gigantyczny - już czekam na wizualizację dynamiczną - w stylu Forge of Empires - pokazującą jak miasto rosło (i wcale nie musi być piekielnie dokładna). Ważne żeby było widać stan z roku 1300, 1500, 1800, 1900, 1950, 2000. Gdyby udało się zrobić płynne przejścia na zasadzie "rosną budynki.., znikają budynki.., powstają na ich miejscu nowe" - będzie miodzio!
Myślę że szczególnie istotna jest sieć ulic, ich przebieg.., bo to pokazuje jak utrwalała lub zmieniała się struktura przestrzenna miasta. Gdyby oprócz tego zaznaczyć jak, kiedy i gdzie powstawały wyrobiska kamienia wapiennego czy glinki..., jak wokół nich tworzyły się wytwórnie wapna, cegły, ceramiki - to więcej już nic do szczęścia nie potrzeba.
W dzisiejszych czasach taka prezentacja powinna być obligatoryjnym elementem edukacyjnym w każdej szkole w mieście/gminie, a do tego stałym elementem poglądowym (24h/dobę) - w formie jakiejś plazmy - pomieszczeń publicznych (urzędy, biblioteki, dom kultury, akwapark, ZUS.., Wydział Komunikacji.. itd. - czyli wszędzie gdzie ludzie przychodzą i ileś czasu spędzają, choćby w oczekiwaniu... ) i nie w gabinetach wodzów, lecz właśnie na korytarzach, dla wszystkich!
Po prostu - uczmy się dostrzegać i szanować przestrzeń w której żyjemy a nie tylko poruszać się po niej : )
Jest kilka drobnych nieścisłości.
Pierwotny kościół drewniany był w całkiem innym miejscu. Z badań, które kiedyś przeprowadzono, wynika że znajdował się on przy obecnej ul. Staromiejskiej 14-14a (róg ul. Targowej).
Ul. Kołomurna prawdopodobnie przebiegała po wewnętrznej stronie murów, o czym świadczą istniejące do dziś pozostałości fundamentów murów oraz układ niektórych działek. Ukazana na wizualizacji droga widoczna poza murem to obecna ul. Moniuszki (niegdyś Stodolna)
Obecna ul. Garncarska natomiast była, a przynajmniej powinna być po zewnętrznej stronie murów. Wszelkie warsztaty, a w szczególności te, w którym do czynienia było z ogniem, ze względów bezpieczeństwa sytuowane były wówczas poza murami miasta.
Układ murów od strony południowo-wschodniej (ul. Szewska) także przebiegał nieco inaczej. Dziś niektórzy przyjmują, że biegły wzdłuż obecnej skarpy kościoła. Pamiętać jednak należy o tym, że kościół rozbudowano, a skarpa przebiegała kilka metrów wcześniej. Widać to na jednej z posesji przy ul. Szewskiej, tuż przy schodach prowadzących na kościelny dziedziniec.
+Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski Trudno je uznać za drobne, jeśli miasto ma tu inny kształt i obszar niż w rzeczywistości :)
Pomysł świetny.
Mega filmik.
giga filmik
Fantastic job!
Nie wiele się w Opocznie zmieniło do dziś. No może biedra powstała.
Jak mawiał Tytus de Zoo:
Ta muzyczka skoczna
musi być z Opoczna.
Z ktorego to tomu/zeszytu pochodzi ten cytat
Przydalby sie wokal do opisu dla ludzi, co maja za duzo ekranu przed oczami.
ciekawe,która gmina,region pierwsza otworzy tuż przy ekspresówce okno informacyjno,handlowo gospodarczo kulturalne , a my po drododze zachęceni prawdziwym lokalnym jedzeniem itd, może z czasem zajrzymy głębiej
Dużo nieścisłości....
Sporo błędów. Na przykład dziwaczna forma niby gotyckiej bramy na teren kościoła. Zamek to oczywiście fantazja, ale też z błędami - między innymi nie mogło być takich otworów strzelniczych w murach tuż pod kroksztynami. Obramienia okienne w domu zamkowym też są źle przedstawione. Boniowania w narożach budynków zamkowych należy uznać za bardzo wątpliwe. Szkoda, że nie konsultowano się podczas pracy z jakimś renomowanym specjalistą od architektury średniowiecznej.
Myślę że autorowi filmu nie chodziło o architektoniczne detale ale ogólnie na początkach Opoczna.
gg
Lipa
Ze wzgledu na rażące błędy merytoryczne przygotowania autorów do wizualizacji, moim zdaniem film nie stanowi opracowania naukowego
Sugerujecie że przed powstaniem kościoła Opoczno nie istniało?Zakłamujecie historię i dlatego łapka w dół.
Dramat i obraza dla ludzkiej inteligencji.
Jd