Jak zaplanować rekuperację - część 1 jak samodzielnie zaplanować rekupercję, rekuperacja w domu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 сер 2021
  • Na filmie opowiem i przedstawię jak w prosty sposub samodzielnie zaplanować rekuperację , gdzie jaki wyciąg , gdzie anemostaty gdzie rurki,
    #rekuperacja w domu
    #jak samodzielnie zaplanować rekuperację
    #jak samemu zaplanować rekuperację
    #rekuperacjaw domku
    #rekuperacja
    #rekuperacja samodzielnie
    #projekt rekuperacji

КОМЕНТАРІ • 87

  • @siemek8569
    @siemek8569 2 роки тому

    Bardzo przydatny film, dzięki!

  • @marek7447
    @marek7447 Рік тому +1

    Też będę robił sam rekuperację. Dzięki , super film

  • @witoldlubaniak82
    @witoldlubaniak82 Рік тому

    Super,bardzo klarownie wytłumaczone co i jak.Pozdrawiam autora💪

  • @tomekbiay167
    @tomekbiay167 2 роки тому +1

    Świetna robota, czekam na dalszy ciąg👍

  • @dawidbudowlaniec6434
    @dawidbudowlaniec6434 2 роки тому +3

    Konkretnie i na temat 🙂 łapka w górę 👍 pozdrawiam

  • @Siwy04
    @Siwy04 Рік тому

    Dzięki uśmiałem się haha ale zrozumiałem więc pomocne

  • @szymonjonczy9914
    @szymonjonczy9914 Рік тому +4

    W łazience anemostat nad lustrem sprawdza się dużo lepiej niż nad miską ustępową.

  • @zipper22x
    @zipper22x 2 роки тому +2

    No i właśnie zaoszczędziłem kilka stówek, bo sam sobie zaprojektuje reku. Tak podejrzewałem, że jednak nie ma tam czarów, a więcej gadania tych wszystkich yt instalatorów...czekam na drugą część. Wypytaj kolegę w co warto zainwestować z całej instalacji, a co to pic na wodę. Czy warto kupować drogie markowe jedstoski typu zendher czy izzi? A może temat ogarnie jakąś tania polska marka (mnie osobiście kusi ecs od paruszewskiego)? PS. Painta faktycznie nie ogarniasz😄 dobry pomocny material💪

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      Tak właśnie rozmawiamy na temat samych rekuperatorów , czy opłaca się kupić ten za 2 tys czy trzeba dać 20tys temat nie jest prosty jak się okazuje. Ale powiem o tym na pewno. Dzisiaj jesteśmy na budowie i planujemy gdzie go dać :) wrzucę dzisiaj z tego film

    • @MrHaszman
      @MrHaszman 2 роки тому +2

      U mnie rekuperacja wyszła 6500 zł. Rekuperator od ECS,model 360/200, wymiennik przeciwprądowy Reacaira i porządne wentylatory, 11 punktów, 140 m2. Montaż samodzielny na poddaszu nieużytkowym, rury w pianie ocieplającej strop. Montaż to nic skomplikowanego. Instalacja jeszcze nie uruchomiona ale sama centrala wygląda solidnie. Po przewertowaniu kilku forów doszedłem do wniosku że nie zależy mi na jakimś sterowaniu z smarfona lub skomplikowanej elektroniki, jak dla mnie sprzęt ma po prostu działać, jak kamerka w samochodzie. Plan zamówiłem z tej samej firmy, kosztował 100 zł ale odliczone od sprzętu przy zamówieniu. Chociaż tak naprawdę nie tu nic skomplikowanego, ewentualnie kwestia regulacji przepływów jakimś anemometrem aby zbilansować przepływy i voila.
      Ten model rekuperatora nie posiada niestety bypassa, ale najpierw zobaczę jak to działa w praktyce w lato a potem ewentualnie mogę zmienić centralę na bardziej zaawansowaną a starą sprzedać.

    • @expressinstalacje
      @expressinstalacje 2 роки тому +1

      I jak Pan na tym samodzielnym rysowaniu skończył? Rekuperacja działa ?

  • @wojciechstanek3866
    @wojciechstanek3866 Рік тому

    Jaki model rekuperatora finalnie wybrałeś? Chyba o tym nie wspomniałeś, oglądałem wszystkie filmy. Dobra robota!!!

  • @BiuroHandloweDACER
    @BiuroHandloweDACER 3 місяці тому

    Jak wygląda sytuacja z potrzebą wykonania tzw. nadciśnienia przy rekuperacji w pomieszczeniu z kominkiem lub piecem kaflowym.

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 2 роки тому +2

    30:20 - nie zaleca się by jednostka wentylacji mechanicznej chodziła poniżej 30% mocy. Powoduje to różne problemy zarówno z działaniem wentylacji jak i samej jednostki. Pozdrawiam!

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      Witam tak to prawda ale to raczej założenia niż wytyczna , co powiemy na kolejnych filmach z montażu rekuperacji , do tego obecnie chyba będzie zbędne mówienie o nastawianiu mocy bo czujniki CO2 stosowane w rekuperacji są coraz częściej stosowane i spotykane zatem sam czujnik będzie sterował siła wiatraków tak aby skutecznie zwentylowac pomieszczenie. Ja również raczej zdecyduje się na rekuperator z czujnikiem. U kolegi sprawdza się świetnie. Ale on założył też dla bezpieczeństwa bo posiada pięć gazowy więc zależało mu na tym aby w razie co rekuperacja wyrzuciła mu właśnie dwutlenek węgla , a czujniki ma 2 jeden w kotłowni i drugi w salonie. Pozdrawiam .

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 2 роки тому +1

      @@wasnydom-budowaremont1627 Istotnie czujnik CO2 brzmi bardzo dobrze w połączeniu z wentylacją mechaniczną. Moim zdaniem wentylacja sama powinna wiedzieć kiedy ma pracować z jaką wydajnością, a człowiek nie powinien przestawiać wajchy żeby kontrolować prędkość bo to może dziać się automatycznie. Czekam zatem na kolejne materiały :) Pozdrawiam!

    • @expressinstalacje
      @expressinstalacje 2 роки тому +1

      @@ProgramistaNaBudowie Pani z tego materiału w ten sposób podsumowała Valloxa, że rekuperator myśli za nią, czyli wie kiedy jest więcej osób, kiedy gotuje, a kiedy ktoś się kąpie i dostosowuje pracę do obecnie panujących warunków. ua-cam.com/video/QXJ5dAGt0x8/v-deo.html

  • @krzychu8826
    @krzychu8826 2 роки тому +3

    W Twoim przypadku potrzebne jest 100-150max m3/h na godzinę na cały dom. Jeżeli projektujesz po 200m3/h na piętrze czyli razem 400 m3/h to masz idelany przepis na przewymiarowana instalację, która jest droga w konstrukcji, głośna i droga w utrzymaniu. Zastanów się nad projektem raz jeszcze, bo Twój obecny projekt jest na 10-12 osób.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      To są założenia projektu , i parametry jakie chce osiągnąć. Co nie znaczy że moja rekuperacja będzie działała z max wydajnością ,. Większość firm tak to policzy , a potem i tak wszyscy ustawią rekuperator na 30% mocy.

    • @krzychu8826
      @krzychu8826 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 więc lepiej i przede wszystkim taniej zaprojektować i wykonać instalacje na poziomie 100-150m3/h niż 400.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +9

      @@krzychu8826 no właśnie nie , bo tak zwymiarowana a może przewymiarowana instalacja daje mi 100-150m3 przy 30%mocy co przekłada się na mniejsze zużycie rekuperacji , jest przede wszystkim cicha , i prędkości w rurach nie są na maxa co da mi takie komfort na przykład kiedy wszyscy śpimy wloty i wyloty powietrza są niesłyszalne praktycznie nie będę słyszał że rekuperacja w domu chodzi nie mam garażu więc rekuperator muszę umieścić na strychu dlatego każde obroty wiatraków będą słyszalne

    • @krzysztofp7846
      @krzysztofp7846 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 a jak z kosztami inwestycyjnymi?

  • @tomaszs2426
    @tomaszs2426 11 місяців тому +1

    13:25 Bzdura! Nie ma znaczenia może w sytuacji kiedy w instalacji mamy grzałkę i z anemostatów leci dogrzane powietrze. Jeśli w pokoju mam temperaturę 23 a z rury wali powietrze o temp 19, to w którym momencie zdąży się ono zagrzać żebym nie poczuł różnicy? Dla porównania, siedząc w mieszkaniu na przeciw wentylatora ustawionego na minimum i w takiej odległości żeby powietrze ledwo muskało po twarzy (w czasie kiedy nie ma upałów) to na początku wydaje sie że nic to nie daje, ale po kilku-kilkunastu minutach już odczuwamy lekki chłód a to wciąż temperatura pokojowa.

  • @comforttechnology_
    @comforttechnology_ Рік тому

    Kanałem 50mm 20m3 bez szumów ? Optymalnie to 10-12m3......

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 2 роки тому

    Witam.
    Mówiąc o rurach o srednicy 50mm czy 75mm chodzi ci o srednice zewnętrzna czy wewnętrzna??
    Ja mam wlasnie taki zkobzany projekt za 200zl i material jyz zakupiony, dlatego bede musial sobie sorobowac to zaprojektowac od nowa.
    Pozdrawiam👌

  • @maniekk1983
    @maniekk1983 2 роки тому

    Powiedzcie mi, jeśli domek parterowy, 100m, to rekuperator na strychu i przewody idą po stropie i schodzą przez przewiert do każdego pomieszczenia co oznacza że w tym przypadku rekuperacja jest dużo prostsza niż w domu z poddaszem użytkowym???

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      Tak jak najbardziej masz rację, wtedy są tylko 2 skrzynki rozprężne jedna zabiera i druga nawiewa i z nich możesz lecieć już miękkimi przewodami do rekuperatora , kolejna sprawa to nie trzyma cię rozmiar bo na poddaszu zrobisz co chcesz więc możesz dać gotowe skrzynki są o wiele tańsze i 75 rury zamiast 50

    • @expressinstalacje
      @expressinstalacje 2 роки тому +1

      Rekuperator na strychu, ale jakim? Ocieplonym, nieogrzewanym "może być", ocieplonym dogrzewanym "super", ale na nieocieplonym, nieogrzewanym to ostateczność :/ Zobacz dla przykładu tutaj ua-cam.com/video/QSrR01cM6vg/v-deo.html

  • @Jachol_dog
    @Jachol_dog 6 місяців тому

    Nasrałeś tych 50 ta wentylacja potrzebuję centrali 1000

  • @sxatster
    @sxatster 2 роки тому

    w teorii wyciągnać 50m3/h to zimą tam chyba by była wilgotność na poziomie 20%... :) a realnie wystarcza 10m3/h

  • @smoterek
    @smoterek 10 місяців тому

    Co z piwnica?

  • @oczykrokodyla9770
    @oczykrokodyla9770 Рік тому

    Ja przy zakupie materiałów potrzebnych do rekuperacji wysłałem rzuty i przedstawiciel przesłał mi rozmieszczenie amenostatów oraz przyjechał na budowę i omówiliśmy wszystkie szczegóły. Już po zamontowaniu rekuperatora przyjdzie i ustawi wszystko. Warunkiem jest tylko zakup wszystkich urządzeń u nich.

    • @soniababelek3535
      @soniababelek3535 Рік тому

      Witam, jaki rejon ? Mógłbyś podać nazwę firmy

    • @oczykrokodyla9770
      @oczykrokodyla9770 Рік тому

      @@soniababelek3535 Łódź, firma hydrosolar, oni mają chyba też w innych rejonach siedziby, tylko taka obsługa jest przy zakupie rekuperacji Zehndera

    • @soniababelek3535
      @soniababelek3535 Рік тому

      @@oczykrokodyla9770 dziękuje za odp. A jak dawno temu było montowane? I czy zadowolony z wyboru jakaś opinie bym prosił :)

    • @oczykrokodyla9770
      @oczykrokodyla9770 Рік тому

      @@soniababelek3535 obecnie mam zamontowaną cała instalację, dom jest jeszcze w budowie więc nic więcej nie jestem wstanie powiedzieć. Niemniej jednak wydaje mi się iż można znaleźć tańśzę rozwiązanie, a wcale nie gorsze.

  • @tomaszarndt4447
    @tomaszarndt4447 2 роки тому +1

    Witaj, Jesteś tutaj jeszcze? 20m3/h przez rure fi 50 to przy jakiej prędkości? Bo gdzie nie pytam to mówią 10-13m3/h i mnie to przeraża. Muszę zmienić rury fi 75 na 50 i jestem zalamany.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Tak jestem

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Podam ci wzory zaraz to będzie wszystko jasne

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Dla jednego kanału to 2,8m/s skąd oni wzięli te obliczenia 10do 13?, Ale 2,8 to już zbliżasz się do granicy 3m/s a jej nie przekraczaj na trybie wietrzenie będzie już to słychac ,

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Ja mam poprowadzone do każdej skrzynki rozprężne k minimum 2 kanały w pokojach i salonie chyba tylko wiatrołap i kotłownia mają po 1

    • @tomaszarndt4447
      @tomaszarndt4447 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 Oglądałem Twoje filmy, Ile i jak dałeś to właśnie wiem. Natomiast producenci i na grupach mówią mi inaczej i głupieje. Im przy 2,5m/s wychodzi 13m3/h. Mam projekt na fi 75 ale musze to zmienić. Tam gdzie mam 2x75 to każą walić 5x50, na sam salon z jadalnia musiałbym wrzucić 15x50. To jakaś masakra. Stropu mi nie starczy na te rury.

  • @marekgrys
    @marekgrys 2 роки тому +4

    160 M3 na salon...niezle szaleństwo a dlaczego nie uwzględniasz w salonie powietrza z sypialni...skoro tam nawieje to wydostanie się trafiając do salonu...więc spokojnie można zejść do 120 już...

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Wiem że to sporo ale wartości 20m3 /h to są wartości minimalne do tego drzwi będą zamknięte od sypialni :) jak cala nasza 5 ja żona i 3 dzieci będziemy w salonie to minimum 100m3 muszę mieć do tego jak przyjdą goście to teraz chce mieć zapas , trzeba pamiętać o jednym tu projektujemy rury które mają dostarczyć to powietrze np do salonu przy założeniu że nie będzie to słyszalne , ale sam rekuperator jak się okaże z kolejnej części nie będzie działał na ful swojej mocy , to są założenia projektowe których trzeba się trzymać , :)

    • @marekgrys
      @marekgrys 2 роки тому +1

      @@wasnydom-budowaremont1627 nie co z tego że będą zamknięte, masz podcięcia pod drzwiami więc i tak powietrze przepłynie do salonu, zmierzając w stronę wywiewow.Tworzenie wentylacji dla rodziny która wpadnie raz na 1-2 miesiace...wg mnie niepotrzebne. Oczywiscie że reku powinien być przewymiarowana idealnie 3x w stosunku do tych 20 m3 i pracować na 1/3 mocy. Wymienniajac w zimie te 250 M3 mając zwykły nie entalpiczny wymiennik będzie sucho chyba że planujesz inny

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      @@marekgrys nie długo zastanawiałem się nad obrotowym bo on jednak przekazuje wilgoć, z tym że miesza strumienie bo nie jest szczelny no i ten pasek napędowy mnie przeraża, ja osobiście wybrałem entalpiczny, co do drzwi do sypialni to ja nie mam nawet szczelinki pod drzwiami mam zamontowane rolety zewnętrzne i wewnętrzne , do tego pod drzwiami montuję liste z włosia mamiatającą i uszczelniającą.
      U mnie asadą jest że tak zaciemniam sypialnię aby nie było widać wyciągniętej dłoni, bo ja często pracuję w nocy i muszę się wyspać w dzień, z doświadczenia wiem że ludzie sie nie wysypiają właśnie dlatego że mają za jasno w sypialni i zamiana materaca na taki za 4 tyś nic nie da :)

    • @marekgrys
      @marekgrys 2 роки тому +7

      @@wasnydom-budowaremont1627 obrotowy miesza owszem ale do 3% powietrza. No ale nie rozumiem ta sypialnia ma jakąś wymianę powietrza ? Skoro masz nawiew to musi być wywiew albo dedykowany w tym samym pomieszczeniu albo właśnie szpara / kratka by podążało do wywiewu w łazience czy kuchni...

  • @matt635d8
    @matt635d8 2 роки тому +1

    wolalbym podlaczyc 1x 90 mm zamiast 4 x 50 mm rur.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Ja tez ale na etapie projektu domu nie miałem tego w planach . Teraz się okazało że to dobra opcja i warto to zrobić niestety nie chce już bardziej obniżać sufitu a obecnie u mnie zmieści się tylko 50:(

  • @SILVESTROThingS
    @SILVESTROThingS Рік тому +1

    Jaką masz kotłownię, skoro masz wentylację mechaniczną?

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 2 роки тому

    No ok, 20m3/os. Ale to ma byc caly czas dostarczane, wiec gdy wentylacja chodzi na 30%?

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Wydajność rekuperatora w moim przypadku to 300m3 a.dla 5 osób potrzebuje ok 100m3 dlatego 30%

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Rekuperację należy przewymiarowywać żeby mieć zapas mocy np na imprezę , wpada 10osob i co zrobię jak wezmę coś co ma wydajność max 100? O 2 sprawa to jej żywotność i hałas , autem też zapewne Pan nie jeździ na 8 tys obrotów non stop tylko zapewne najczęściej w okolicy od 2 do 3tys , mniej pali chodzi ciszej i dłużej posłuży, to samo rekuperacja rozkręcona na max będzie chalasowala. I wiatraki padną w rok

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 u mnie z obliczen wychodzi ok 200m3. Dwie osoby, potem moze dziecko, czadem imprezy napewno. Mysle o reku 300m3. Myslisz ze bedzie ok? Wiec normalnie chodzil by np na 100m3 i w razie potrzeby by sobie zwiekszal wg czujnikow.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      @@patrykf4993 Witam jasne będzie dobrze przy takiej ilości osób czy serka to nawet aż nadto ale na pewno będzie to już zakup na przyszłość szczególnie że sam rekuperator tak jak pan napisał zapewne będzie miał czujnik CO2 i będzie dostosowywał sobie obroty i wydajność rekuperacji zgodnie z tym co czujnikiem podpowiedzą,, dodatkową zaletą tak przewymiarowane go rekuperatora będzie bardzo niskie zużycie energii, podejrzewam nawet że jeśli rekuperator trzysetka będzie miał czujnik CO2 to sam ustawi się na około 10 do 15% swojej mocy . No i kolejna sprawa to jest taka że bardzo ciężko jest znaleźć rekuperator o mocy 200 m 3 z wyjściami na rurę pod 160a trzysetka znajdzie pan bez problemu.

  • @grzegorzgolunski6112
    @grzegorzgolunski6112 2 роки тому

    Witam a jak zmierzyć przepływy powietrza?Będziesz miał jakiś przyrząd?

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Tak będziemy mieli taki miernik z wyświetlaczem przykładany do nawiewu coś jak kominiaż ma ze sobą jak sprawdza wentylację w mieszkaniu czy domku z tym że nasz miernik pokaże nam wynik na wyswietlaczu

  • @expressinstalacje
    @expressinstalacje 2 роки тому

    Mega szkodliwy materiał. Rysowanie schematu przebiega wg zasad, a nie na zasadzie "damy se tu, a tamten tu". Zainstalował to Pan w ten sposób u siebie w domu? Jestem ciekawy jak działa?

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Tak zainstalowałem co pokazuje na kolejnych filmach a będzie działało bardzo dobrze , śmiem twierdzić że lepiej niż wykonała by to niejedna firma. Oczywiście nie odnoszę się tu do Pana bo nie znam Pana prac nie widziałem i być może jest Pan w tym wąskim gronie ludzi z pasją do tego co robią i robi Pan to dobrze i uczciwie. Oczywiście nie chce tu nikogo urazić , mamy w kraju wielu rzetelnych i uczciwych fachowców. I to naprawdę fachowców, co chcą i potrafią oraz wezmą uczciwa cenę. Proszę mi wierzyć ale za moją rekuperację z rekuperatorem Centrala ECS CWP 200/160 . Która kosztuje ok 3500zl na tych samych komponentach miałem wycenę jednej z firm na kwotę 31tys . Za materiał obecnie dałem niecałe 3 tys. Rekuperator 3,5tys do tego odwierty 400zl . Nawet niech na pozostałe rzeczy wydam kolejne 3 tys choć nie wiem na co. To zamknę się w okolicy 10tys plus moja robota. Myślę że w ok 50 roboczogodzin się z tym uporam , firma podobno specjaliści oszacowali to na. 36 h pracy niecałe 3 dni 2 osoby. Jak będzie działać a raczej jak działa powiem na kolejnych filmach. Pozdrawiam

  • @bernardsaczuk8435
    @bernardsaczuk8435 2 роки тому +1

    spadłeś mi z nieba człowieku, wreszcie coś ludzkim językiem

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 2 роки тому

    Kazda branza ma swoje fachowe nazewnictwo i wiadomo ze niebranzowy nie do konca musi wszystko rozumiec.

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL 2 роки тому

    wywiewac musi tyle samo co nawiewac ?

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Tak trzeba to zbilansować chodzi potem o ciśnienia w rekuperatorze

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 a jak mam mała kuchnie i jedna łązienke ? a ''kotłownia'' stoi pusta ? to skad wziasc wiecej wywietrzników?

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      @@Anonymous-PL wieklosc kuchni nie ma znaczenia musisz mieć min. Weź z kotłowni nawet jak pusta przedpokoju wiatrołapu łazienki daj żur domku napisz ile osób będzie mieszkało w domku

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 projekt W23-M1 z extradom , parterowa 74m2 użytkowej , 3osoby

  • @aleksanderszeszel3011
    @aleksanderszeszel3011 2 роки тому +2

    Nie obraz się, ale znasz się na wentylacji mechanicznej tak samo jak na Paint. 160m³ na salon? Po co? Dajesz 100m³, a jak wpadną goście to ustawiasz rekuperator w tryb imprezy i gotowe. Powinieneś też poćwiczyć przed nagraniem, bo jak sam powiedziałeś - przynudzasz.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      Sprawa polega na tym że ja całkowicie zlikwidowałem w domu kominy, oraz wentylację grawitacyjną dodatkowo buduje dom z materiałów lepszych niż w projekcie, mam tu na myśli szczelność domu. Poszerzenia w oknach ciepłe parapety ciepły montaż , lepsze folie na dachu , lepsza wełna, folia paroizolacyjna, do tego wszędzie podwieszone sufity, ocieplenie 20cm zamiast 1cm itd. Dlatego wyjdzie mi z tego mały termos. I chcę mieć komfort świeżego powietrza na najniższych obrotach rekuperatora. Trzeba też pamiętać że to jest jedynie naszykowana instalacja pod taki przepływ bez zbędnego szumu. Co nie oznacza że będę korzystał z pełnej mocy instalacji.
      To tak jak z prądem czemu wszyscy na gniazdka dają 3x2,5 jak w 90% wystarczy pewnie coś z przedziału 1 do 1,5 .
      Tu jest to samo po prostu lepiej to przewymiarować i potem np założyć tłumiki na anemostatach niż potem pruć całą instalację.
      A tak na marginesie to chyba zdecyduje się na rekuperator z czujnikiem CO2 tak żeby obroty sam sobie dostosowywał do aktualnych potrzeb.

  • @PeterJurasek
    @PeterJurasek Рік тому

    i see you are making basic mistakes

  • @weronikaborsukowska2736
    @weronikaborsukowska2736 2 роки тому +2

    Nie znasz się na rekuperacji a innych uczysz!

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому

      Na żadnym z filmów nie powiedziałem że się na tym znam, :)

    • @weronikaborsukowska2736
      @weronikaborsukowska2736 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 ja zrobiłam rekuperację z twojego planu i teraz wymienia mi powietrze 70 w garażu! Skasuj ten film bo ludzie cierpią!

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +1

      @@weronikaborsukowska2736 chciałbym zobaczyć ten projekt czy faktycznie został zrobiony wg założeń z mojego filmiku , jak go pani prześlę i poda Jake założenia zostały wzięte ilu mieszkańców , to pokaże go specjaliście , czy po montażu wg mojego filmu zostały zrobione pomiary na każdym anemostacie? Jakie były wyniki pomiarów ? Czy są założone tłumiki na anemostatach ? I jaka jest długość najkrótszej i najdłuższej linii.?

    • @weronikaborsukowska2736
      @weronikaborsukowska2736 2 роки тому +1

      @@wasnydom-budowaremont1627 no zrobiłam według twojego planu, ale tam gdzie masz kuchnie. Ja mam garaż

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +3

      @@weronikaborsukowska2736 to kompletnie nie zrozumiałaś filmu nie można tego robić kopiuj wklej do każdego domku tam gdzie miałaś kuchnie trzeba było wstawić wyciąg o mocy 70 M3 bo takie są wymogi w Polsce to samo tyczy się każdej łazienki czy każdego WC też są normy które określają Ile powietrza trzeba z tych pomieszczeń wyciągnąć resztę rozkładasz czytam kompensujesz wrzucając czyste powietrze do pokoi tam gdzie przebywasz czy do salonu czy do pokoju tam gdzie ja mam salon ktoś może mieć garaż tam gdzie ty masz kuchnie ktoś inny ma garaż tam gdzie ty masz garderobę ja mogę mieć WC i to naprawdę się różni cały problem polega na tym że prawdopodobnie nie zrozumiałaś filmu lub źle to zaplanowałaś

  • @mariuszborowski2646
    @mariuszborowski2646 2 роки тому

    Po co pakujecie sobie do ładnych domów problematyczną plątaninę rur ze zgnilizną? Przecież za 10-20 lat koszt serwisu/czyszczenia/wymiany tego badziewia i tak przewyższy koszt oszczędności na grzaniu. 20 lat temu podobnie głupia moda była na tzw centralne odkurzacze, które o kant d. potłuc. Marketing działa, a wiadomo, jak znajdzie się głupi, to przyjdzie i kupi. No chyba, że koniecznie chcecie mieć równomiernie rozprowadzony po domu zapach z kuchni czy toalety. Wtedy tak, rekuperacja się Wam przyda. Myślcie do cholery.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +5

      Widzę że masz pojęcie jak działa rekuperacja tak samo niskie jak poziom tej wypowiedzi. Nie wiesz o czym mówisz nie wiesz jak to działa dlaczego instalujemy wentylację mechaniczną ? ( No dla tego że inaczej nie dostaniesz odbioru domku ) nie stać cię na rekuperator czy odkurzacz centralny to się nie wypowiadaj.

    • @mariuszborowski2646
      @mariuszborowski2646 2 роки тому

      @@wasnydom-budowaremont1627 Tak, nie stać mnie na marnowanie pieniędzy na coś, z czego wg mnie więcej jest problemów, niż pożytku. Dlatego po zapoznaniu się jak to w praktyce działa, odradzam potencjalnym zainteresowanym.

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +5

      @@mariuszborowski2646 i co przekonałem kogoś ? Bo piszesz że wymieszamy sobie zapachy z toalety czy kuchni i wprowadzimy do całego domu ? Skoro się zapoznałeś z tematem to jakim cudem to zrobimy skoro rekuperator nie miesza strumieni powietrza?
      Co do odradzania to powiedz to tym co właśnie starają się o pozwolenie na budowę i muszą mieć wentylację mechaniczną , bez takiej nie dostaną odbioru domu ani pozwolenia na budowę . Poradź im żeby jednak tego nie robili bo twoim zdaniem mimo że nie masz żadnej wiedzy merytorycznej, nigdy tego nie miałeś , nie wiesz o czym mówisz i ogólnie tak jakoś ci się przyśniło że to samo zło , żeby nie projektowali ani nie robili rekuperacji w domu. A jak nie dostaną pozwolenia na budowę to już lepiej się nie budować :)
      Ja zapraszam do komentowania ale proszę o konkrety , dane , dowody, jakieś fakty, nie domniemanie.
      A odkurzacz centralny to bardzo dobre rozwiązanie, warunkiem jest bardzo dobry i poprawny montaż i tyle.
      Trzeba pamiętać że nawet najlepszy system zamontowany przez Janusza nic nie da i będzie źle działał. Niestety często decyduje cena nie jakość. Dlatego często pewne zeczy mają negatywne opinie.
      Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 2 роки тому +2

      Mariuszu, jak możesz mówić o równomiernym rozprowadzaniu zapachu z kuchni czy łazienki, skoro te pomieszczenia wyciągają powietrze, które znajduje swoje ujście na zewnątrz domu? Te zapachy nie idą na inne pomieszczenia tylko właśnie te brudne pomieszczenia wyprowadzają zapachy poza dom. Można powiedzieć, że zapachy z pokojów przedostaną się do kuchni czy łazienki, to wtedy masz rację, ale nie odwrotnie. Pozdrawiam!

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  2 роки тому +3

      @@ProgramistaNaBudowie Pan Mariusz nie rozumie i nie zna budowy rekuperatora, nie wie że strumienie się nie mieszają nawet w obrotowym wymienniku jest to znikome ale jest, w pozostałych wymiennikach jest całkowita separacja strumieni brudnego i czystego powietrza , no chyba że ktoś będzie tak nieogarnięty że czerpanie i wyrzutnie zrobi sobie koło siebie :)

  • @spierdlajify
    @spierdlajify Рік тому

    Zaraz zaraz, ale licząc 40m3 w sypialni i 160m3 w salonie zakłada, ze cały czas będą tam znajdować się osoby które będą potrzebować tego powietrza, jak wiadomo tak nigdy nie jest bo nie możesz być we wszystkich pomieszczaniach jednocześnie. To nie ma sensu, mylę się?