Super😀 w końcu ktoś w polskim YT zrobił filmik o produkcji Aircrete ;) jest masa materiałów anglojezycznych na ten temat i chyba żadnego polskiego ;) dzięki! Może zainteresuje Cię również tzw Styrocrete, gdzie zamiast piany używa sie zmielonych resztek styropianu ;)
Cześć, dobrze widziec taki film na Polskim Yt. Kilka lat temu widziałem duży potencjał w tym materiale szczególnie do wykonywania prefabrykatów i wykonałem taką maszyne do produkcji piany do pianobetonu jako praca inżynierska. Liczę że ten film zachęci ludzi do eksperymentów
Super byłoby porównać jego twardość, wagę i wytrzymałość do szarego pustaka i nowego białego :) Myślę, że nie tylko ja bym z chęcią obejrzał taki filmik :)
Nie rozumiem podsmiechujnych komentarzy. Małolatów i matołów. Kiedyś budowało się cale domy metodą gospodarską z tego co było pod ręką np z żużlu tylko musiał być to żużel który minimum kilka lat leżakował. Jako małolat pomagałem przy budowie takiego domu dom stoi od 37 lat. Mieszkańcy zdrowi już drugie pokolenie mieszka. Wszystko włącznie z ściankami działowymi było z żużlobetonu przyjechał gość który miał szalunki na cały dom, ze wszystkimi ściankami zalewało się jedną warswę wszystkie ściany. Dziennie betoniarką potarfiliśmy w cztery osoby zalać cztery pięć warstw tydzień i wszytkie ściany były gotowe za grosze. Dziś można by wykorzystać keramzyt czy inne materiały. Dom wybudowany za grosze bez kredytów dziś najlepiej wziąć kredyt i zadłużyć się na 30 lat. A potem zemby w ścianę Bardzo mądre.
Dzieje się tak dlatego że ludziska zrobili się leniwi i wygodni 😢 , no i ten pęd za pieniadzem.... Oraz brak jest jakiejkolwiek współpracy i wzajemnej pomocy miedzy ludzmi a większość tylko patrzy jak by tu skroić drugiego i tylko $ w oczach 😢 Kiedyś ludzie pomagali sobie wzajemnie i tak jak kolega tu pisze w wiekszosci robili wszystko razem...Piekne czasy ...
Nagraj filmik jak się ten twój wyrób sprawuje, i jaką ma wytrzymałość w stosunku do bloczku od producenta. A także, żebyś zważył jeden i drugi bloczek o podobnych wymiarach. Bardzo mi się podoba twój filmik.
Swietny film, swietny poradnik. Poprosze o przekroj. Moj Tesciu, lata temu kiedy nie bylo materialow lub byly, lecz ceny z kosmosu - sam przez 10 miesiecy zrobil tyle "hasioka", ze wybudowal dom dwu kondygnacyjny. Dzieki Tobie i w zwiazku z tym, ze mam plan wybudowac mini obore - dla kur i gęsi - zamierzam produkowac pustaki. Dodam tylko, ze swoimi rekami zbudowalem dom 90 mkw, przy cenie ytonga 24 - 4 złote i aktualnie nie wyobrazam sobie budowania domu nie kombinując, gdzie mozna przyoszczedzic. Pozdrawiam i wyrazy uznania Panie Kamilu.
Dzięki za koncepcję, prosimy o jakieś testy porównawcze z bloczkiem z fabryki tak aby ocenić na ile domowym sposobem można wytworzyć taki produkt. Kilka parametrów które bym sugerował: waga/gęstość, nasiąkliwość, ściskanie, odporność na cykle zamrożenia i odmrożenia, wytrzynałość na uderzerzenie, trzymanie kołków rozporowych, jak to wiąże z klejem do bloczków, czy trzyma i właściwości termoizolacyjne. Nawet jeśli testy pokażą, że nie wszystkie parametry są jak fabryczne ale np niedaleko to może to być ciekawa alternatywa.
siema kamil mam ci cos do powiedzenia. nazywam się Rafał i mam 24 lata. Twoj kanał to jedno wielkie cudo. Dzięki tobie wiem że moje cele są bardziej realne do zrealizowania niz mi się zdawało. Piwnica, studnia, dom,MAGAZNYN ENERGII , wszystko to osiągnę szybciej I ŁAWIEJ dzięki tobie . twoje materiały są profesjonalne i przemawiają dobrze nawet do ludzi którzy nie mieli nic wspolnego z budowlanką. Przez to ,że niczego nie nauczył mnie mój tata ,ty za niego trochę wypełniłeŚ tą rolę. Oglądam cie od 4 tygodni mam nadziejĘ ,ze będzie więcej odbiorców i więcej profitów na rozwój kanału . Pozdrawiam ciebie i całą twoją rodzinę.
Dziękuje Ci Rafale ... nawet nie wiesz jak bardzo poprawiłeś mi tym wpisem humor dzisiaj, a mam ogromnego doła, bo dowiedziałem się, że wczoraj mój kolega powiesił się :((( ... dziękuje.
Super film jakieś 2 dni temu szukałem informacji na ten temat i nie wiele znalazłem a dzisiaj widze nowy film od ciebie pozdrawiam i dziękuje za film i proszę o kolejne
No i po długiej przerwie...bum ! Świetna sprawa... czekam na testy, porównanie do bloczków "sklepowych". Tylko nie zwlekaj z tym za długo...wiosna idzie , trzeba przygotować materiał na budowę ;-)
Bardzo ciekawy pomysł i realizacja, z chęcią zobaczyłbym próbę wytrzymałości na ściskanie takiego bloczka versus "Firmowego" - to w tym wszystkim jest chyba najważniejsze. Pozdrawiam serdecznie
Oczywiście nagrywaj następne..i podlicz jaki orientacyjnie jest koszt np. 10 czy 100 bloczków. Taką metoda można robiąc odpowiednią formę wykonać bloczki na szczyty lub mocniejsze zbrojone nadproża. Działaj..działaj.. Pozdrawiam
Kamil! Super od dawna subskrybuje ten kanał, właśnie dla takiej wiedzy, nagrywaj dalej i oczywiście nagraj filmik o właściwościach tego co udało Ci się wyprodukować 💪
Swietny pomysł. Zakładając że wytrzymałość bloczków jest wystarczająca do budowy prywatnej, warto by rozwinąć proces pod względem dozowania składników masy i samego suszenia metodami gospodarskimi.
Chętnie zobaczyłbym test cięcia piłą i jego przekrój, ile jest pęcherzyków i jaka jest waga bloczka, test nasiąkliwości wodą, uderzenie młotkiem murarskim (czy da radę odłupać fragment, czy się rozsypie w mak)
Nie bardzo, proces produkcji gazobetonu nie kończy się na wlaniu go formy i zostawieniu na kilka dni. Do nabycia odpowiednich właściwości wymagane jest trzymanie go w odpowiedniej temp. i wilgotności. Bez tych zabiegów, ściana rozpadnie się pod własnym ciężarem :)
Przepraszam, ale wytrzymałem tylko do 7. minuty. Pracowałem w fabryce bloczków, akurat w dziale utrzymania ruchu, ale dzięki temu miałem do czynienia z całą linią technologiczną i może lepiej od razu niech Pan pokazuje co ma pokazać, bo te początkowe teksty.....Na przykład: 1. Stosowanie jakiejś magicznej "chemii". Po co? Przy dobrze funkcjonującym dozowaniu składników proces jest powtarzalny i nie wiem czemu jeden wlew a wyrosnąć, a inny nie... Druga sprawa cement- dawno procowałem, mogę już nie pamiętać, ale nie kojarzę. 2. Aluminium- proszek aluminiowy jest stosowany na tej samej zasadzie, co drożdże w cieście, tylko zamiast CO2 powstaje gazowy wodór (reakcja chemiczna- 4 kl. szkoły podstawowej kiedyś), zaś aluminium nie pozostaje w formie metalicznej, a gdyby nawet było to co? Jakie promieniowanie, co Pan wymyśla? 3. Piasek kwarcowy- większość piasku w Polsce zawiera kwarc. Tzw. piasek kwarcowy od nie kwarcowego różni się zawartością ...piasku kwarcowego. Często zakłady lokalizuje się w pobliżu złóż tego materiału, bo przy skali produkcji, transport bywa kosztowny. Piasek kwarcowy ma dobre właściwości, ale nie ma to nic wspólnego z rzekomą chemią, a sam jest owszem obrabiany, ale mechanicznie (rozdrabniany w młynach). 4. 24h? Chyba Pan żartuje przy prawidłowo opracowanym procesie i precyzyjnym dozowaniu reakcja idzie błyskawicznie. 5. Nie wiem, co tam Pan pokazuje dalej, bo wystarczy mi tych mądrości z pierwszych minut, ale wytrzymałość uzyskuje się ostatecznie w procesie autoklawizacji (nie w kadzi, tylko autoklawie pod dużym ciśnieniem i w temperaturze), gdzie para wodna wnika w najdrobniejsze pory i zachodzi cała reszta reakcji chemicznych. Nie wiem, jak Pan to rozwiązuje, ale proszę sobie sprawdzić normy wytrzymałości i sprawdzić co Panu wyszło. PS. Bloczki są dostępne w kilku klasach gęstości- im wyższa wytrzymałość, tym gorsze parametry cieplne (różnią się gęstością), ale pewne parametry musza być zachowane. Proces jest opisany i pokazany na stronach producentów (Polskich i nie tylko) i nie ma co szukać kwadratowych jaj, bo tam nie ma żadnej magii, chemii i teorii spiskowych. Są proste reakcje chemiczne powszechnie występujących w naturze materiałów.
Pan poczyta o wpływie aluminium na zdrowie. To że w trakcie procesu produkcji zachodzi reakcja i aluminium zmienia postać to nie znaczy że jego szkodliwość się zmniejsza. Może nawet się zwiększać że względu na to że przeistacza się w gaz. Mieszkając w takim domu później oddychamy tym co oddają ściany, więc jeśli da się zmienić technologię produkcji jednego z najcieplejszych materiałów konstrukcyjnych i wyeliminować jego wady to czemu nie? Trzeba próbować 😊
@krzysztofmadetko1423 hallo hallo co material beee ? wszystko stawiam i bede stawial z gazobetonu bo to najlepszy material obrobkowy.... no ale i mnie coraz mniej na niego stac, a zdobycie i skupowanie dzisiaj z drugiej reki jest nie lada wyczynem. wiec zaczynam produkcje 🤷♂️
Proszek alu, fajnie że reaguje z wapnem, a może cementem lub gipsem?, ale nie ma tak, że 100% zareaguje (ok, pewnie promile zostaną w czystej alu). Jednak czyste alu w naturze nie występuje i dlatego jest tak nieoczywiście toksyczny (chyba żadna obecna szczepionka nie "zadziała" bez awiulanta jakim jest alu). Za to detergenty to może jeszcze gorszy syf, tyle że typowo tynkujemy takie ściany. Wlasnie, a co z wymywalnością substancji z alubloczba vs szampobloczka? A może szare mydło zamiast chemicznych płynów?
A zarzuty po 7 min filmu... trzeba było dooglądać. :-) To, że woziło się towar i pogadało z ludźmi nie do końca ujawnia szczegóły i istotę, np. cement "szary" vs "biały"... krytykant nie wie, że były cementy hutnicze? Zostawmy, to historia. :-)
O żesz, robiłeś bank, pokazuj wszystko, zaskoczyłeś mnie bo to mega ciekawy temat, a sam generator piany to złoto bo to pozwala robić piękny styrobeton w szalunku. Leci wsparcie 56,78 za taki rarytas.
dzięki .... ogólnie za kilka dni puszcze filmik o samym generatorze i nowej końcówce do spieniania, bo ta nie za bardzo sie sprawdza w dłuższej perspektywie
4kg wapna - 8zl 5kg cementu - 4zl 3kg gipsu - 3zl Piasek - 0,5zl 15,50zl za półtorej pustaka z własną robotą. Skąd wniosek o 3zl max? Pomijamy aparaturę, formy i robociznę.
No fajna sprawa nie da sie ukryć. Co do parametrów bardzo ciekawe. Do testów większa ilość z jednej partii byłaby potrzebna. A do produkcji. Tak teraz myśląc wanienka 100 litrow od spodu zamontowana pianownica. Wanienka pod skosem z dołu zawór spustowy do zaprawy co by lecialo odrazu do foremek zrobionych takich jak Twoje. Wtedy można byłoby pobawic się w wieksze proporcje pobawic się w timer czasowy do pianownicy. ITP ITD bo patrzac na Budowe ile zeszło Ci gazobetonu z 500 sztuk na 35m2?
Co do cementu białego używanego powszechnie do produkcji tych gazobetonowych bloczków to wydaje mi sie że to raczej przez większą wytrzymałość tego cementu. Pracuje w zakładzie gdzie produkujemy kostke brukową, używamy zarówno cementu szarego jak i białego jednak w wyrobach z wyższej półki jest raczej więcej białego cementu(wiadome że to zależy też od docelowego koloru mieszanki)nie raz też zdarzało mi sie w czasie przestojów odkuwać zaschnięty cement pod silosami i biały był zdecydowanie najsilniejszy z pozostałych cementów jakie posiadamy (szary 55 i drugi też 55 tylko z jakimiś dodatkami roboczo nazywany "dynamic")
Super pomysł ciekaw jestem kolejnego filmu, dalsza część jeatem ciekawy jak wyschnie i jak z jego wytrzymałością... Pozdrawiam pomyslowego prowadzacego👍
To się nazywa niestandardowe podejście. Widziałem produkcję cegieł z wypalanej gliny, widziałem pustaki z tzw. lesiu, a teraz gazobeton :) Rozumiem że pianobeton na posadzki robi się w ten sam sposób? Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej praktycznej wiedzy.
tak tylko, że na posadzki wystarczy cement i piasek z pianą ... bez wapna i gipsu ... to cienka warstwa maks 10cm która nie usiądzie i nie przenosi obciazen jak na sciany ...
Cena bloczka wynosi 12.38 zł Ytong bloczek z betonu komórkowego profilowany na PIÓRO-WPUST Szerokość (grubość) - 240mm, wysokość - 199mm, długość 599 mm. == czyli o wymiarach zbliżonych.
gotowy środek pianotwórczy wychodzi taniej bo zwykle do 10zł litr a daje dużo lepsze efekty tańszą opcją spieniacza do małych ilości jest mieszadło owinięte siatką z otworkami kilka mm .... pieni sensownie wodę używajac zwykłej wkrętarki zamiast zalewać bloczki można całą ścianę w częściach ...byle pamiętać żeby dać jakieś zbrojenie + całość mieć owinięte folią min 2tyg inaczej się nie dotwardzi po zewnątrz i zacznie sypać całość zazwyczaj się robi z samego cementu + wody + piany bez dodatków taki bloczek będzie miękki przez pierwszy tydzien ...dopiero po 2tyg w górę zrobi się twardy (docelowo miesiąc i tak ...jest bardzo duża różnica między 1, 2 a 4tygodniami i tak ...nie opłaca się to na ściany / ale zamiast ocieplenia pod wylewkę już tak wylewa się bardzo lekką mieszankę cementu , wody i piany zamiast styropianu itd , a po 2-4tyg zalewa wylewka docelową z uprzednio zastosowaną termoizolacją wychodzi taniej + nie trzeba mieć płaskiego gruntu , wystarczy że jest położona folia na ziemie wyrównaną pi razy oko i można lać ps plastyfikator jest niezalecany jak i przyśpieszacze bo powodują "opadanie" piany
Woda demineralizowana lub po osmozie jest lepsza dla stabilności piany. Zrób testy odcięcia poprzecznego kawałka małego oraz ile wytrzyma na zgniatanie.
może jakiś pomysł z szybkim wiązaniem i rozformowaniem a.....a gdyby użyć ciepłej wody zarobowej..? hmm 60°C..i jakaś sprytna cztero-forma rozdzielana...mmmmmm ...fajna ta wytwornica piany ...a wyłącznik dałbym na rurze pianowej , mieszadło na statywie , kajfas na wolnej obrotnicy a na dnie zawór wylewowy (wylewny🤔)2" wszystko na podwyższeniu by upust pianobetonu wprowadzać bezpośrednio do form....tak by cała procedura nie trwała dłużej niż 10min
Materiał bardzo ciekawy, konstrukcja super prosta. Ja jednak najbardziej się obawiam samej piany, czy nie będzie wpływać negatywnie na konsystencję, bo jednak uważam że ten proszek aluminiowy będzie również pełnił rolę stabilizatora tak jak włókno polipropylenowe w betonie. Tak czy siak czekam z niecierpliwością na testy bo na razie to mamy szarą plastelinę 😄 Pozdrawiam
Dawaj ciąg dalszy. Wg mnie świetna sprawa z tym pianobetonem. Wiadomo, to nie towar na fundamenty (a właśnie chyba zrobię test pod tunel poliweglan.), trzeba chronić przed wilgocią (w tym punkt rosy), a wytrz. powinna być fest na niskie budynki.
- Powiem tak - już na początku, po słowach o "nakarmieniu algorytmów" i muzyczce, stwierdziłem, że materiał powinien być na dobrym poziomie, ale przy słowach o aluminium - 5:45 - na prawdę mogę stwierdzić, że autor ma głowę nie tylko do gadania, jak większość, ale też do myślenia, i ma jak widzę duży zasób informacji.. :) - Tak - aluminium nie jest dla nas dobre, więc lepiej go unikać, a też kolor takiego bloczka - przeważnie i tak na to idzie jakiś tynk, płytki, czy coś innego - i i tak koloru nie widać... :) - Co do kosztów - coś mi się wydaje, że wyjdą wyższe niż 3zł za bloczek, jednak daje to większe możliwości, niż tylko oszczędności - mamy tu pełną kontrolę nam kształtem i wielkością bloczka - co jest dość fajne :) - Szkoda tylko, że na końcu nie było jakichś testów, które pokazałyby porównanie wytrzymałości do "sklepowego" produktu... :)
Pomysł super ale nie na bloczki standardowych wymiarów, najlepiej myślę robić 60x50, stawiasz 5 warstw plus ostatnią pustakiem ciętym na pół i parter wymurowany i kleju mniej 😁 Kto by nie chciał wymurowac domu np. parterowego gdzie trzeba położyć tylko 5/6 warstw pustaka 😁
Tylko pasowałoby coś wymyślic żeby jebnac na raz cała paletę albo nawet dwie skoro czas wiązania jest długi Forma to pikuś, pasowałoby ogarnąć jak na raz wymieszać taka ilość towaru Bo tutaj nawet duża betoniarka będzie za mała
@@mistrzu250 domek już sobie zbudowałem, na garaż by było ale ekonomicznie się nie opłaca.. Zostanę w pracy po godzinach to kupię za te nadgodziny więcej bloczków niż byłbym w stanie wyprodukować ta metoda
Istotą budownictwa w dzisiejszych czasach nie jest koszt materiału ale czas wykonania obiektu. W filmie podany jest koszt 2-3 zł/szt a jaki jest czas przygotowania np 1800 szł - (ilość potrzebna na małą nowoczesną stodołę?) i przemnóżmy to x65 zł/r-g + koszty form na te pustaki (czarna sklejka wystarczy na 8-10 szt) ?. Na przykładzie pustaka ceramicznego: Wykonawcy na inwestycjach deweloperskich potrafią zapłacić 20-30% więcej za pustaki typu dryfix tylko po to żeby czas stawiania ścian skrócić o 40-50%, zaoszczędzić na zaprawie i na roboczogodzinie - można zatrudnić murarza z niższymi kwalifikacjami. Następny aspekt to powtarzalność produkcji i parametrów... głupio by było gdyby najsłabsze sztuki wypadły przy płycie fundamentowej... Taka metoda produkcji jak przedstawiona na filmiku, jest dobra jako pokazówka w technikum budowlanym lub na materiałach budowlanych na studiach (tam używa się sproszkowanego aluminium) a nie jako "tanie rozwiązanie" PS. Budowanie z takich materiałów jest niezgodne z prawem budowlanym i raczej żaden kierownik budowy się pod tym nie podpisze....
Trafny komentarz o ile chodzi o budownictwo jako takie bo do postawienia budynku takie "domowe" bloczki się nie nadają i należy to zaznaczyć. Myślę jednak, że do wykonania małej architektury ogrodowej taka metoda może być całkiem opłacalna o ile ktoś posiada jakieś drewniane odpady do wykonania form. W tym wypadku czasu pracy bym nie liczył bo wielu ludziom (również mi) taka robota sprawia frajdę ;) No i do postawienia grilla czy jakiejś altanki na narzędzia kierownik budowy nie jest wymagany :)
30 lat temu ojciec hasiaki robil i chalupa stoi i jest zajebiscie a wszystko ręcznie robione i ubijane.z uwagi na braki materiałów. Więc czemu miały by te być gorsz to niewiem
@@heppyheppy1657 zgode się, jednak mam doświadczenie z jednej komisji katastrofy budowlanej, jak robione siporeksy skruszała i żelbetowa płyta Korytowa dachy znalazła się w mieszkaniu.... Można wszystko tylko czy trzeba ?
@@Legendarny_Ziom jak najbardziej, do produkcji jednostkowej, hobbystycznej, "dla zabawy" jak najbardziej jest ok. Ale w filmie była mowa o budowie domu... Ale jak bym miał robić produkcję jednostkowa lub hobbystyczna małą architekturę to bym stosował beton scc a nie komórkowy. Beton komórkowy ma bardzo dużą nasiąkliwość a co za tym idzie nie jest mrozoodporny i tu rodzi się pytanie czy nadaje się do takich prac ?
Super pomysł! Ale są pytania co do składników. Mam doświadczenie ze spoiłem gipsu z cementem - wiem że będą problemy - wyrób koniecznie pęknie bez zastosowania meta kaolinu. Jaki funkcji tu niesie wapno?
Właśnie, co z proporcjami cem-gips i możliwej kruchości. Czy wapno załatwia sprawę? Co z wodą, pierwotnie wymierzoną a dolaną w mniejszej ilości? Hasłowo im mniej wody tym mniejszy skurcz materiału (wiem, to może jest pomijalne, bo to pianobeton). Czy ładować chemię w postaci plastyfikatorów (w sumie to też pianotwórcze), żeby zmniejszyć ilość wody. Czy ładować np. szkło wodne, żeby zwiększyć wodoodp. i mrozoodp.?
Plus za pokazanie ze mozna. Pytanie ile czasu zajmie wyjinanie z 1000 szt bloczka. I czy w tym czasie bie mozna by bylo robic czegosc co przynioslo by większą korzyść
@@KamilAndrzejewski to jest podchodzenie do tematu w skrajny sposób. No można by tym czasie wziąć dodatkowe zlecenia i zarobić w godzinie 30 czy 50, zamiast 10 oszczędzić na bloczku. Kwestia kalkulacji i wybrania najbardziej optymalnego rozwiązania.
@@krzysztofarendt2131 przecież możesz dawać "górną" powierzchnią do środka/na zewnątrz... wtedy masz wszystko ok a przyjdzie tynk/ocieplenie i wszystko wyrówna
jak sprawuje się ten bloczek po pełnym wysuszeniu i ile to trwało? jakie materiały budowlane jeszcze da się zrobić? Czy coś z wykończeniówki też się da jak np. płytki, panele? Okna są drogie i fajnie by było jakby to się dało zrobić ale chyba to już nie jest możliwe bez profesjonalnego sprzętu za miliony...
Jestem ciekawy parametrów tego pustaka. Mój dziadek robił sam pustaki na dom i stoi od 60 lat ale to były pustaki betonowe nie wynalazki, po drugie wtedy tak jak mówi autor i tak nic nie było albo trzeba było się zapisywać żeby w ogóle kiedyś przywieźli. Zresztą przy oszczędzaniu na SSO nikt nie będzie marnował czasu na pustaki. Zamiast je robić i oszczędzać jakieś grosze lepiej poświęcić ten czas na szukanie podwykonawców na kolejne etapy. Tu można bardziej zaoszczędzić. Co komu po pustakach tańszych o kilka tysięcy jak weźmie droższą ekipę albo taką po której trzeba będzie poprawiać. I tak najwięcej można zaoszczędzić na wykończeniu domu. Zejść trochę ze standardu, poszukać okazji przy zakupie mebli, wykańczać co się da samemu, kupować materiały z głową a nie wszystko co poleca producent i sprzedawca w hurtowni i można kilkadziesiąt tysięcy zjechać z ceną końcową.
ostatnio widziałem ciekawy system - styropian w środku zbrojenie i styropian, bloczki nakładane na siebie, w środek idzie beton, bardzo mnie to zaciekawiło 🙂
To jest ściana żelbetowa z szalunkiem traconym - od wielu lat stosowana w Polsce, teraz ktoś dodał EPS i nazwał "innowacyjną technologią" ... marketing. @@marcinelektronik
Super😀 w końcu ktoś w polskim YT zrobił filmik o produkcji Aircrete ;) jest masa materiałów anglojezycznych na ten temat i chyba żadnego polskiego ;) dzięki! Może zainteresuje Cię również tzw Styrocrete, gdzie zamiast piany używa sie zmielonych resztek styropianu ;)
Dodaje się też Ludwika do naczyń zastępuje coś tam ....
resztki styropianu czasem da się pozyskać za darmo, a to uczciwa cena xD
Cześć, dobrze widziec taki film na Polskim Yt. Kilka lat temu widziałem duży potencjał w tym materiale szczególnie do wykonywania prefabrykatów i wykonałem taką maszyne do produkcji piany do pianobetonu jako praca inżynierska. Liczę że ten film zachęci ludzi do eksperymentów
Rewelacja, Proszę o dalszy ciąg.
Tak fajnie byłoby zrobić testy wytrzymałości. Pokazać pory po przekroju itp... piękna robota panie Kamilu
Super byłoby porównać jego twardość, wagę i wytrzymałość do szarego pustaka i nowego białego :) Myślę, że nie tylko ja bym z chęcią obejrzał taki filmik :)
Nie rozumiem podsmiechujnych komentarzy. Małolatów i matołów. Kiedyś budowało się cale domy metodą gospodarską z tego co było pod ręką np z żużlu tylko musiał być to żużel który minimum kilka lat leżakował. Jako małolat pomagałem przy budowie takiego domu dom stoi od 37 lat. Mieszkańcy zdrowi już drugie pokolenie mieszka. Wszystko włącznie z ściankami działowymi było z żużlobetonu przyjechał gość który miał szalunki na cały dom, ze wszystkimi ściankami zalewało się jedną warswę wszystkie ściany. Dziennie betoniarką potarfiliśmy w cztery osoby zalać cztery pięć warstw tydzień i wszytkie ściany były gotowe za grosze. Dziś można by wykorzystać keramzyt czy inne materiały. Dom wybudowany za grosze bez kredytów dziś najlepiej wziąć kredyt i zadłużyć się na 30 lat. A potem zemby w ścianę Bardzo mądre.
Dokładnie tak. Też pamiętam całe podwórko pustaków z których powstała stodoła. I stoi do dziś.... Ponad 30 lat.
Dzieje się tak dlatego że ludziska zrobili się leniwi i wygodni 😢 , no i ten pęd za pieniadzem.... Oraz brak jest jakiejkolwiek współpracy i wzajemnej pomocy miedzy ludzmi a większość tylko patrzy jak by tu skroić drugiego i tylko $ w oczach 😢
Kiedyś ludzie pomagali sobie wzajemnie i tak jak kolega tu pisze w wiekszosci robili wszystko razem...Piekne czasy ...
Pracowity i myślący.
Nagraj filmik jak się ten twój wyrób sprawuje, i jaką ma wytrzymałość w stosunku do bloczku od producenta. A także, żebyś zważył jeden i drugi bloczek o podobnych wymiarach. Bardzo mi się podoba twój filmik.
Swietny film, swietny poradnik. Poprosze o przekroj.
Moj Tesciu, lata temu kiedy nie bylo materialow lub byly, lecz ceny z kosmosu - sam przez 10 miesiecy zrobil tyle "hasioka", ze wybudowal dom dwu kondygnacyjny.
Dzieki Tobie i w zwiazku z tym, ze mam plan wybudowac mini obore - dla kur i gęsi - zamierzam produkowac pustaki.
Dodam tylko, ze swoimi rekami zbudowalem dom 90 mkw, przy cenie ytonga 24 - 4 złote i aktualnie nie wyobrazam sobie budowania domu nie kombinując, gdzie mozna przyoszczedzic.
Pozdrawiam i wyrazy uznania Panie Kamilu.
Dzięki za koncepcję, prosimy o jakieś testy porównawcze z bloczkiem z fabryki tak aby ocenić na ile domowym sposobem można wytworzyć taki produkt. Kilka parametrów które bym sugerował: waga/gęstość, nasiąkliwość, ściskanie, odporność na cykle zamrożenia i odmrożenia, wytrzynałość na uderzerzenie, trzymanie kołków rozporowych, jak to wiąże z klejem do bloczków, czy trzyma i właściwości termoizolacyjne.
Nawet jeśli testy pokażą, że nie wszystkie parametry są jak fabryczne ale np niedaleko to może to być ciekawa alternatywa.
Genialne! Pewnie że chciałbym zobaczyć więcej! Wielkie Dzięki!
Trudno o większego zucha niż jest Kamil Jędrzejucha. Dzięki wujku dobra rado, z Tobą to drożyzna nam nie straszna.
Chciałbym zobaczyć jak z wytrzymałością, fajnie jakbyś zrobił cieńsze bloczki i sprawdził ich wytrzymałość. Dzięki za materiał :)
siema kamil mam ci cos do powiedzenia. nazywam się Rafał i mam 24 lata. Twoj kanał to jedno wielkie cudo. Dzięki tobie wiem że moje cele są bardziej realne do zrealizowania niz mi się zdawało. Piwnica, studnia, dom,MAGAZNYN ENERGII , wszystko to osiągnę szybciej I ŁAWIEJ dzięki tobie . twoje materiały są profesjonalne i przemawiają dobrze nawet do ludzi którzy nie mieli nic wspolnego z budowlanką. Przez to ,że niczego nie nauczył mnie mój tata ,ty za niego trochę wypełniłeŚ tą rolę. Oglądam cie od 4 tygodni mam nadziejĘ ,ze będzie więcej odbiorców i więcej profitów na rozwój kanału . Pozdrawiam ciebie i całą twoją rodzinę.
Dziękuje Ci Rafale ... nawet nie wiesz jak bardzo poprawiłeś mi tym wpisem humor dzisiaj, a mam ogromnego doła, bo dowiedziałem się, że wczoraj mój kolega powiesił się :((( ... dziękuje.
Glowa do góry Kamilu @@KamilAndrzejewski
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci 🙏
Dziekuje za ten film i za to co pan robi dla nas zwyklych Kowalskich pozdrawiam serdecznie
Super film jakieś 2 dni temu szukałem informacji na ten temat i nie wiele znalazłem a dzisiaj widze nowy film od ciebie pozdrawiam i dziękuje za film i proszę o kolejne
Dobra robota, jak ktoś ma za dużo czasu to można się bawić.
Bardzo ciekawy materiał, bloczek identyczny do sklepowego👍 Czekam na druga część filmu. Pozdrawiam 🖐
No i po długiej przerwie...bum ! Świetna sprawa... czekam na testy, porównanie do bloczków "sklepowych". Tylko nie zwlekaj z tym za długo...wiosna idzie , trzeba przygotować materiał na budowę ;-)
Jesteś niesamowity masz genialne pomysły pozdrawiam
dzieki ...
takich filmików jest pełno, choć każdy robi to trochę inaczej
Super kontekst gratuluję nowych pomysłów zachęcania do niestandardowego myślenia.Brawo
Obejrzałem cały film. Szacunek dla Ciebie ale osobiście uważam że jest to cholernie czasochłonne i na tyle wymagające że się kompletnie nie opłaca
Bardzo, ale to bardzo dziękuję Ci za ten film! I proszę kontynuuj tę serię! ❤️
Dziękuję
Ciśnie mi się na myśl wykonany jastrych z takiego pianobetonu , zamiast 2 warstw- styropianu i wylewki jastrychu.
Super że wróciłeś, jak zwykle wartościowy i mądry filmik!😊
Bardzo ciekawy pomysł i realizacja, z chęcią zobaczyłbym próbę wytrzymałości na ściskanie takiego bloczka versus "Firmowego" - to w tym wszystkim jest chyba najważniejsze.
Pozdrawiam serdecznie
no 1000, 1500 bloczków będzie ciężko jednej osobie w okresie zimowym
Według filmu to zajęło cały dzień, no ale pomysł BOMBA !
Oczywiście nagrywaj następne..i podlicz jaki orientacyjnie jest koszt np. 10 czy 100 bloczków. Taką metoda można robiąc odpowiednią formę wykonać bloczki na szczyty lub mocniejsze zbrojone nadproża.
Działaj..działaj..
Pozdrawiam
Bardzo ciekawe rozwiązania, teraz musimy poszukac jak zrobic cement, gips i wapno domowymi sposobami :)
Pewnie że chcemy żebyś zrobił test wytrzymałości czy też gęstości i co tam się jeszcze da z tym zrobić.
Łapka leci w ciemno i oglądamy! Dobrze Cię widzieć po przerwie!
dzieki ... pozdrówka !
Dzięki za kolejny wartościowy materiał:)
Kamil! Super od dawna subskrybuje ten kanał, właśnie dla takiej wiedzy, nagrywaj dalej i oczywiście nagraj filmik o właściwościach tego co udało Ci się wyprodukować 💪
mistrz kombinowania, jeszcze filmiku nie widzialem ale juz temat mi sie podoba:D
Swietny pomysł. Zakładając że wytrzymałość bloczków jest wystarczająca do budowy prywatnej, warto by rozwinąć proces pod względem dozowania składników masy i samego suszenia metodami gospodarskimi.
Kamil,Adam słodowy przy Tobie to pikuś 😀 Dzięki za ciekawe podpowiedzi,bo te pomysły można wykorzysta do czegoś innego. Pozdrawiam
Chętnie zobaczyłbym test cięcia piłą i jego przekrój, ile jest pęcherzyków i jaka jest waga bloczka, test nasiąkliwości wodą, uderzenie młotkiem murarskim (czy da radę odłupać fragment, czy się rozsypie w mak)
To by musiał zrobić kilka takich bloczków żeby starczyło do testów:)).
Nareszcie coś 👍
Ciekawy temat - chętnie zobaczę dalszy rozwój :)
Nie pytaj tylko nagrywaj testy
Proponuję wynająć betoniarkę -gruszkę i tam zrobić dużą ilość i wylać do szalunków ścian nowego domu o którym mówiłeś, to będzie HIT!
Nie bardzo, proces produkcji gazobetonu nie kończy się na wlaniu go formy i zostawieniu na kilka dni. Do nabycia odpowiednich właściwości wymagane jest trzymanie go w odpowiedniej temp. i wilgotności. Bez tych zabiegów, ściana rozpadnie się pod własnym ciężarem :)
Ciekawy byłby odcinek w którym udałoby Ci się przetestować wytrzymałość takiego bloczku i porównać z bloczków sklepowym
bedzie 🙋♂️
Jak zwykle THE BEST. POZDRAWIAM.
Exxxtrra, gratulacje,... dawaj testy!!
Przepraszam, ale wytrzymałem tylko do 7. minuty. Pracowałem w fabryce bloczków, akurat w dziale utrzymania ruchu, ale dzięki temu miałem do czynienia z całą linią technologiczną i może lepiej od razu niech Pan pokazuje co ma pokazać, bo te początkowe teksty.....Na przykład:
1. Stosowanie jakiejś magicznej "chemii". Po co? Przy dobrze funkcjonującym dozowaniu składników proces jest powtarzalny i nie wiem czemu jeden wlew a wyrosnąć, a inny nie... Druga sprawa cement- dawno procowałem, mogę już nie pamiętać, ale nie kojarzę.
2. Aluminium- proszek aluminiowy jest stosowany na tej samej zasadzie, co drożdże w cieście, tylko zamiast CO2 powstaje gazowy wodór (reakcja chemiczna- 4 kl. szkoły podstawowej kiedyś), zaś aluminium nie pozostaje w formie metalicznej, a gdyby nawet było to co? Jakie promieniowanie, co Pan wymyśla?
3. Piasek kwarcowy- większość piasku w Polsce zawiera kwarc. Tzw. piasek kwarcowy od nie kwarcowego różni się zawartością ...piasku kwarcowego. Często zakłady lokalizuje się w pobliżu złóż tego materiału, bo przy skali produkcji, transport bywa kosztowny. Piasek kwarcowy ma dobre właściwości, ale nie ma to nic wspólnego z rzekomą chemią, a sam jest owszem obrabiany, ale mechanicznie (rozdrabniany w młynach).
4. 24h? Chyba Pan żartuje przy prawidłowo opracowanym procesie i precyzyjnym dozowaniu reakcja idzie błyskawicznie.
5. Nie wiem, co tam Pan pokazuje dalej, bo wystarczy mi tych mądrości z pierwszych minut, ale wytrzymałość uzyskuje się ostatecznie w procesie autoklawizacji (nie w kadzi, tylko autoklawie pod dużym ciśnieniem i w temperaturze), gdzie para wodna wnika w najdrobniejsze pory i zachodzi cała reszta reakcji chemicznych. Nie wiem, jak Pan to rozwiązuje, ale proszę sobie sprawdzić normy wytrzymałości i sprawdzić co Panu wyszło.
PS. Bloczki są dostępne w kilku klasach gęstości- im wyższa wytrzymałość, tym gorsze parametry cieplne (różnią się gęstością), ale pewne parametry musza być zachowane.
Proces jest opisany i pokazany na stronach producentów (Polskich i nie tylko) i nie ma co szukać kwadratowych jaj, bo tam nie ma żadnej magii, chemii i teorii spiskowych. Są proste reakcje chemiczne powszechnie występujących w naturze materiałów.
Zgadzam się, żadnych kwadratowych jaj tam nie ma
Ps. Pan w filmie gada kocopoły jakby ktoś dom z tego postawił to jedna burza i po domu.
Pozdrawiam
Pan poczyta o wpływie aluminium na zdrowie. To że w trakcie procesu produkcji zachodzi reakcja i aluminium zmienia postać to nie znaczy że jego szkodliwość się zmniejsza. Może nawet się zwiększać że względu na to że przeistacza się w gaz. Mieszkając w takim domu później oddychamy tym co oddają ściany, więc jeśli da się zmienić technologię produkcji jednego z najcieplejszych materiałów konstrukcyjnych i wyeliminować jego wady to czemu nie? Trzeba próbować 😊
@krzysztofmadetko1423 hallo hallo co material beee ? wszystko stawiam i bede stawial z gazobetonu bo to najlepszy material obrobkowy.... no ale i mnie coraz mniej na niego stac, a zdobycie i skupowanie dzisiaj z drugiej reki jest nie lada wyczynem. wiec zaczynam produkcje 🤷♂️
Proszek alu, fajnie że reaguje z wapnem, a może cementem lub gipsem?, ale nie ma tak, że 100% zareaguje (ok, pewnie promile zostaną w czystej alu). Jednak czyste alu w naturze nie występuje i dlatego jest tak nieoczywiście toksyczny (chyba żadna obecna szczepionka nie "zadziała" bez awiulanta jakim jest alu). Za to detergenty to może jeszcze gorszy syf, tyle że typowo tynkujemy takie ściany. Wlasnie, a co z wymywalnością substancji z alubloczba vs szampobloczka? A może szare mydło zamiast chemicznych płynów?
A zarzuty po 7 min filmu... trzeba było dooglądać. :-) To, że woziło się towar i pogadało z ludźmi nie do końca ujawnia szczegóły i istotę, np. cement "szary" vs "biały"... krytykant nie wie, że były cementy hutnicze? Zostawmy, to historia. :-)
Heh pomysł przedni powiem ze to jeden z lepszych filmów na kanale ciekawe jakie jaka jest klasa wytrzymałościową tych bloczków
O żesz, robiłeś bank, pokazuj wszystko, zaskoczyłeś mnie bo to mega ciekawy temat, a sam generator piany to złoto bo to pozwala robić piękny styrobeton w szalunku. Leci wsparcie 56,78 za taki rarytas.
dzięki .... ogólnie za kilka dni puszcze filmik o samym generatorze i nowej końcówce do spieniania, bo ta nie za bardzo sie sprawdza w dłuższej perspektywie
Dziękuję i czekam na więcej ❤
Jestem pod wrazeniem. Ile waży bloczek po wyschnięciu? Będą testy bloczka żeby porównać z produktem fabrycznym?
beda testy, bloczek juz wysechl, ale narazie jestem zarobiony j musze nagrac 2 filmiki z lokowaniem wiec pewnie przed swietami ogarne ten test
super temat jestem ciekawy jego wytrzymałości na ściskanie a także jaką ma masę po wyschnięciu oraz jaka jest jego struktura wewnętrzna witold.
Nareszcie odcinek a temat super, dzięki. Lapka w góre i oglądamy
super , prosimy o wiecej !
: )
Witam na UA-cam jest filmik jak taka metoda chyba na 41:39 Ukrainie wylewaja sciany całe i stropy
4kg wapna - 8zl
5kg cementu - 4zl
3kg gipsu - 3zl
Piasek - 0,5zl
15,50zl za półtorej pustaka z własną robotą.
Skąd wniosek o 3zl max?
Pomijamy aparaturę, formy i robociznę.
mocno Ci kuleje matematyka. i to ta najprostsza
No fajna sprawa nie da sie ukryć. Co do parametrów bardzo ciekawe. Do testów większa ilość z jednej partii byłaby potrzebna. A do produkcji. Tak teraz myśląc wanienka 100 litrow od spodu zamontowana pianownica. Wanienka pod skosem z dołu zawór spustowy do zaprawy co by lecialo odrazu do foremek zrobionych takich jak Twoje. Wtedy można byłoby pobawic się w wieksze proporcje pobawic się w timer czasowy do pianownicy. ITP ITD bo patrzac na Budowe ile zeszło Ci gazobetonu z 500 sztuk na 35m2?
Super pomysł temat coś dla mnie . Pozdrawiam 🤗👍
Super poradnik 👍
Jestes gość 👍
Dzieki za materiał Panie Słodowy 😉
Pozdrawiam 👍
Co do cementu białego używanego powszechnie do produkcji tych gazobetonowych bloczków to wydaje mi sie że to raczej przez większą wytrzymałość tego cementu. Pracuje w zakładzie gdzie produkujemy kostke brukową, używamy zarówno cementu szarego jak i białego jednak w wyrobach z wyższej półki jest raczej więcej białego cementu(wiadome że to zależy też od docelowego koloru mieszanki)nie raz też zdarzało mi sie w czasie przestojów odkuwać zaschnięty cement pod silosami i biały był zdecydowanie najsilniejszy z pozostałych cementów jakie posiadamy (szary 55 i drugi też 55 tylko z jakimiś dodatkami roboczo nazywany "dynamic")
to fakt, biały jest najmocniejszy
Super pomysł ciekaw jestem kolejnego filmu, dalsza część jeatem ciekawy jak wyschnie i jak z jego wytrzymałością... Pozdrawiam pomyslowego prowadzacego👍
polak potrafi po testach porównawczych z sklepowymi , co można wykonać. To byłby hit...Pozdrawiam. ANDRZEJ.
Ogromny szacunek. Pozdrawiam.
Super pomysł i czekam na testy i dalsze informaxje o tym bloczku
Jak tam z testem tego bloczka?
Podpinam się pod pytanie.
Proszę nagrać kolejny odcinek. 👍
To się nazywa niestandardowe podejście. Widziałem produkcję cegieł z wypalanej gliny, widziałem pustaki z tzw. lesiu, a teraz gazobeton :) Rozumiem że pianobeton na posadzki robi się w ten sam sposób? Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej praktycznej wiedzy.
tak tylko, że na posadzki wystarczy cement i piasek z pianą ... bez wapna i gipsu ... to cienka warstwa maks 10cm która nie usiądzie i nie przenosi obciazen jak na sciany ...
Swietny pomysł pozdrawiam 🎉😮
Cena bloczka wynosi 12.38 zł Ytong
bloczek z betonu komórkowego profilowany na PIÓRO-WPUST
Szerokość (grubość) - 240mm, wysokość - 199mm, długość 599 mm. == czyli o wymiarach zbliżonych.
spoko :) !!! chcemy testy Kamil :)
pozdrowki
Super materiał, dzięki za fajny materiał, czekam na testy...
gotowy środek pianotwórczy wychodzi taniej bo zwykle do 10zł litr a daje dużo lepsze efekty
tańszą opcją spieniacza do małych ilości jest mieszadło owinięte siatką z otworkami kilka mm .... pieni sensownie wodę używajac zwykłej wkrętarki
zamiast zalewać bloczki można całą ścianę w częściach ...byle pamiętać żeby dać jakieś zbrojenie + całość mieć owinięte folią min 2tyg inaczej się nie dotwardzi po zewnątrz i zacznie sypać
całość zazwyczaj się robi z samego cementu + wody + piany bez dodatków
taki bloczek będzie miękki przez pierwszy tydzien ...dopiero po 2tyg w górę zrobi się twardy (docelowo miesiąc i tak ...jest bardzo duża różnica między 1, 2 a 4tygodniami
i tak ...nie opłaca się to na ściany / ale zamiast ocieplenia pod wylewkę już tak
wylewa się bardzo lekką mieszankę cementu , wody i piany zamiast styropianu itd , a po 2-4tyg zalewa wylewka docelową z uprzednio zastosowaną termoizolacją
wychodzi taniej + nie trzeba mieć płaskiego gruntu , wystarczy że jest położona folia na ziemie wyrównaną pi razy oko i można lać
ps
plastyfikator jest niezalecany jak i przyśpieszacze bo powodują "opadanie" piany
A jak z parametrami, wytrzymałością itp.?
Jest szansa jakoś podlinkować materiały, które trzeba kupić żeby zrobić pianowicę?
Bardzo pouczający film. Dziękuje! Szczególnie spodobowało mi się wypoziomowanie bloczka ;-
dzięki za dzielenie tą wiedzą
Woda demineralizowana lub po osmozie jest lepsza dla stabilności piany.
Zrób testy odcięcia poprzecznego kawałka małego oraz ile wytrzyma na zgniatanie.
może jakiś pomysł z szybkim wiązaniem i rozformowaniem a.....a gdyby użyć ciepłej wody zarobowej..? hmm 60°C..i jakaś sprytna cztero-forma rozdzielana...mmmmmm ...fajna ta wytwornica piany ...a wyłącznik dałbym na rurze pianowej , mieszadło na statywie , kajfas na wolnej obrotnicy a na dnie zawór wylewowy (wylewny🤔)2" wszystko na podwyższeniu by upust pianobetonu wprowadzać bezpośrednio do form....tak by cała procedura nie trwała dłużej niż 10min
dokladnie... moj film to pokazanie technologii .. a jej rozwoj i udoskonalenie mozna robic nieskonczenie... 🙋♂️
Zrób wymiar na rowni z np Ytongiem i porównaj wagę i odpornosc na ściskanie np
Materiał bardzo ciekawy, konstrukcja super prosta. Ja jednak najbardziej się obawiam samej piany, czy nie będzie wpływać negatywnie na konsystencję, bo jednak uważam że ten proszek aluminiowy będzie również pełnił rolę stabilizatora tak jak włókno polipropylenowe w betonie. Tak czy siak czekam z niecierpliwością na testy bo na razie to mamy szarą plastelinę 😄 Pozdrawiam
Proszek alu odpowiada za pienienie, nie wzmacnia mechanicznie w żaden sposób. Podejrzewam, że chodzi o reakcję utleniania aluminum...
@@Alex-ko3dy Reakcję z wodorotlenkiem wapnia i wydzielenie pęcherzyków wodoru. Reszta się zgadza.
Dziękuję bardzo. Pewnie, że dobrze by było zobaczyć jakieś testy. Przynajmniej jakieś cięcie tego na żywo i powiększenie struktury.
Dawaj ciąg dalszy. Wg mnie świetna sprawa z tym pianobetonem. Wiadomo, to nie towar na fundamenty (a właśnie chyba zrobię test pod tunel poliweglan.), trzeba chronić przed wilgocią (w tym punkt rosy), a wytrz. powinna być fest na niskie budynki.
Posadzkę na zewnątrz robią z tego. Nie wchłania wody i pływa ;-)
GENIUSZ JESTEŚ WIELKI
- Powiem tak - już na początku, po słowach o "nakarmieniu algorytmów" i muzyczce, stwierdziłem, że materiał powinien być na dobrym poziomie, ale przy słowach o aluminium - 5:45 - na prawdę mogę stwierdzić, że autor ma głowę nie tylko do gadania, jak większość, ale też do myślenia, i ma jak widzę duży zasób informacji.. :) - Tak - aluminium nie jest dla nas dobre, więc lepiej go unikać, a też kolor takiego bloczka - przeważnie i tak na to idzie jakiś tynk, płytki, czy coś innego - i i tak koloru nie widać... :)
- Co do kosztów - coś mi się wydaje, że wyjdą wyższe niż 3zł za bloczek, jednak daje to większe możliwości, niż tylko oszczędności - mamy tu pełną kontrolę nam kształtem i wielkością bloczka - co jest dość fajne :)
- Szkoda tylko, że na końcu nie było jakichś testów, które pokazałyby porównanie wytrzymałości do "sklepowego" produktu... :)
Witam kiedy będzie test tego bloczku? Sklepowy vs domowy?
Czekam na material z testu takiego bloczka. Moze jakas mala budowla
Jakie są proporcje do mieszanki? Ile i ktorego materialu nalezy uzyc na 1l wody?
Swietny film. Pozdrawiam
Kamil gotuje 😁 super odcine pozdrawiam 👍
Trocinobeton w naszym klimacie to może być hit,20% trocin w gotowej mieszance znacząco obniży wage bloczka,a można dodać dużo więcej.
Za komuny już z tego stawiano budynki ;)
Pomysł super ale nie na bloczki standardowych wymiarów, najlepiej myślę robić 60x50, stawiasz 5 warstw plus ostatnią pustakiem ciętym na pół i parter wymurowany i kleju mniej 😁
Kto by nie chciał wymurowac domu np. parterowego gdzie trzeba położyć tylko 5/6 warstw pustaka 😁
Tylko pasowałoby coś wymyślic żeby jebnac na raz cała paletę albo nawet dwie skoro czas wiązania jest długi
Forma to pikuś, pasowałoby ogarnąć jak na raz wymieszać taka ilość towaru
Bo tutaj nawet duża betoniarka będzie za mała
a po co tobic bloczki, jak mozesz sobie zaszlowac sciany i odrazu pol domu wylac haha.
@@mistrzu250 domek już sobie zbudowałem, na garaż by było ale ekonomicznie się nie opłaca.. Zostanę w pracy po godzinach to kupię za te nadgodziny więcej bloczków niż byłbym w stanie wyprodukować ta metoda
fajny pomysl propsy,pozdrawiam
Dozwolone będzie budowanie domu z takich pustakow własnoręcznie wykonanych???
Istotą budownictwa w dzisiejszych czasach nie jest koszt materiału ale czas wykonania obiektu.
W filmie podany jest koszt 2-3 zł/szt a jaki jest czas przygotowania np 1800 szł - (ilość potrzebna na małą nowoczesną stodołę?) i przemnóżmy to x65 zł/r-g + koszty form na te pustaki (czarna sklejka wystarczy na 8-10 szt) ?.
Na przykładzie pustaka ceramicznego: Wykonawcy na inwestycjach deweloperskich potrafią zapłacić 20-30% więcej za pustaki typu dryfix tylko po to żeby czas stawiania ścian skrócić o 40-50%, zaoszczędzić na zaprawie i na roboczogodzinie - można zatrudnić murarza z niższymi kwalifikacjami.
Następny aspekt to powtarzalność produkcji i parametrów... głupio by było gdyby najsłabsze sztuki wypadły przy płycie fundamentowej...
Taka metoda produkcji jak przedstawiona na filmiku, jest dobra jako pokazówka w technikum budowlanym lub na materiałach budowlanych na studiach (tam używa się sproszkowanego aluminium) a nie jako "tanie rozwiązanie"
PS. Budowanie z takich materiałów jest niezgodne z prawem budowlanym i raczej żaden kierownik budowy się pod tym nie podpisze....
Trafny komentarz o ile chodzi o budownictwo jako takie bo do postawienia budynku takie "domowe" bloczki się nie nadają i należy to zaznaczyć.
Myślę jednak, że do wykonania małej architektury ogrodowej taka metoda może być całkiem opłacalna o ile ktoś posiada jakieś drewniane odpady do wykonania form.
W tym wypadku czasu pracy bym nie liczył bo wielu ludziom (również mi) taka robota sprawia frajdę ;)
No i do postawienia grilla czy jakiejś altanki na narzędzia kierownik budowy nie jest wymagany :)
30 lat temu ojciec hasiaki robil i chalupa stoi i jest zajebiscie a wszystko ręcznie robione i ubijane.z uwagi na braki materiałów. Więc czemu miały by te być gorsz to niewiem
@@heppyheppy1657 zgode się, jednak mam doświadczenie z jednej komisji katastrofy budowlanej, jak robione siporeksy skruszała i żelbetowa płyta Korytowa dachy znalazła się w mieszkaniu.... Można wszystko tylko czy trzeba ?
@@Legendarny_Ziom jak najbardziej, do produkcji jednostkowej, hobbystycznej, "dla zabawy" jak najbardziej jest ok. Ale w filmie była mowa o budowie domu...
Ale jak bym miał robić produkcję jednostkowa lub hobbystyczna małą architekturę to bym stosował beton scc a nie komórkowy. Beton komórkowy ma bardzo dużą nasiąkliwość a co za tym idzie nie jest mrozoodporny i tu rodzi się pytanie czy nadaje się do takich prac ?
Właśnie drożyzna spowodowana regulacjami rynku, a nie brakiem materiałów
Super pomysł! Ale są pytania co do składników. Mam doświadczenie ze spoiłem gipsu z cementem - wiem że będą problemy - wyrób koniecznie pęknie bez zastosowania meta kaolinu. Jaki funkcji tu niesie wapno?
Właśnie, co z proporcjami cem-gips i możliwej kruchości. Czy wapno załatwia sprawę? Co z wodą, pierwotnie wymierzoną a dolaną w mniejszej ilości? Hasłowo im mniej wody tym mniejszy skurcz materiału (wiem, to może jest pomijalne, bo to pianobeton). Czy ładować chemię w postaci plastyfikatorów (w sumie to też pianotwórcze), żeby zmniejszyć ilość wody. Czy ładować np. szkło wodne, żeby zwiększyć wodoodp. i mrozoodp.?
Super pomysł! Ciekawe jaka wytrzymałość takiego bloczka?
poprosze dalej takich filmów
Pomysłowy pan jest dziekuje za pomysł pozdrawiam . Jak mógłby Pan zrobić filmik sprawdzic wytrzymałość tego bloczka
Plus za pokazanie ze mozna. Pytanie ile czasu zajmie wyjinanie z 1000 szt bloczka. I czy w tym czasie bie mozna by bylo robic czegosc co przynioslo by większą korzyść
tak, mozna by bylo sie polozyc i lezec... jezeli przyniosloby to jakas korzysc 🤷♂️
@@KamilAndrzejewski to jest podchodzenie do tematu w skrajny sposób. No można by tym czasie wziąć dodatkowe zlecenia i zarobić w godzinie 30 czy 50, zamiast 10 oszczędzić na bloczku. Kwestia kalkulacji i wybrania najbardziej optymalnego rozwiązania.
Z wad jescze widzę nierówność górnej powierzchni bloczka, co pewnie wymusi stosowanie tradycyjnej zaprawy która jest bardziej roboczochłonna.
@@krzysztofarendt2131 przecież możesz dawać "górną" powierzchnią do środka/na zewnątrz... wtedy masz wszystko ok a przyjdzie tynk/ocieplenie i wszystko wyrówna
Przy takich proporcjach jakiej klasy otrzymujemy bloczek ?
Stawiając go pionowo , wysokiej klasy 🤣🤣🤣.
jak sprawuje się ten bloczek po pełnym wysuszeniu i ile to trwało? jakie materiały budowlane jeszcze da się zrobić? Czy coś z wykończeniówki też się da jak np. płytki, panele? Okna są drogie i fajnie by było jakby to się dało zrobić ale chyba to już nie jest możliwe bez profesjonalnego sprzętu za miliony...
Jestem ciekawy parametrów tego pustaka. Mój dziadek robił sam pustaki na dom i stoi od 60 lat ale to były pustaki betonowe nie wynalazki, po drugie wtedy tak jak mówi autor i tak nic nie było albo trzeba było się zapisywać żeby w ogóle kiedyś przywieźli. Zresztą przy oszczędzaniu na SSO nikt nie będzie marnował czasu na pustaki. Zamiast je robić i oszczędzać jakieś grosze lepiej poświęcić ten czas na szukanie podwykonawców na kolejne etapy. Tu można bardziej zaoszczędzić. Co komu po pustakach tańszych o kilka tysięcy jak weźmie droższą ekipę albo taką po której trzeba będzie poprawiać. I tak najwięcej można zaoszczędzić na wykończeniu domu. Zejść trochę ze standardu, poszukać okazji przy zakupie mebli, wykańczać co się da samemu, kupować materiały z głową a nie wszystko co poleca producent i sprzedawca w hurtowni i można kilkadziesiąt tysięcy zjechać z ceną końcową.
ostatnio widziałem ciekawy system
- styropian w środku zbrojenie i styropian, bloczki nakładane na siebie, w środek idzie beton, bardzo mnie to zaciekawiło 🙂
To jest ściana żelbetowa z szalunkiem traconym - od wielu lat stosowana w Polsce, teraz ktoś dodał EPS i nazwał "innowacyjną technologią" ... marketing. @@marcinelektronik
Ciekawy film. Jak się zachowuje później taki pustak po wyschnięciu, przy cięciu i innych próbach, też byłoby ciekawe.