rosyjski LANCET a polski WARMATE - porównanie i różnice
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Są różnice i to spore:) ale w zdolnościach już o wiele mniejsze. I tak, oczywiście jestem bardzo stronniczy, ale tego nie kryję:)
Możesz postawić mi symboliczną kawę: buycoffee.to/m...
Jeżeli chcesz mnie wesprzeć zapraszam na: patronite.pl/M...
Drugi kanał o samochodach: / @marpassamochody
Mój X: / marcin_pasierb
Źródła zdjęć:
1 - Autorstwa Nickel nitride - Praca własna, CC0, commons.wikime...
2 - By Nickel nitride - Own work, CC0, commons.wikime...
3 - Autorstwa VoidWanderer - Praca własna, CC BY-SA 4.0, commons.wikime...
4 - By Michał Derela - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikime...
Potrzebujemy ich na pewno dużo!
Dużo o "kolorze lakieru". Quń jaki każdy widzi.
Duża różnica wynika z tego co widać, to że warmate to górnopłat, to praktycznie bez znaczenia. Warmate to układ szybowca, za tym układem stoi duża efektywność lotu. Lancety to wolno lecący PPK. Z tego wychodzą trochę inne charakterystyki lotne. Warmate ma zwrotność "w górę". Skrzydło jest dostarczycielem nie tylko siły nośnej, ale również manewru. I tak aby warmate mógł nagle zanurkować, to najpierw musi przejść do lotu "na plecach". Lancet zapewnia sobie dużą siłę nośną na usterzeniu, przez co może ostro zanurkować. Osłabiona celność przy przyspieszeniu do 300km/h wynika z niestabilność momentu skręcającego profilu skrzydła przy ujemnych kątach natarcia. Do takiego ataku musi mocno obniżyć współczynnik siły nośnej, aby móc lecieć po prostej, a przy profilach niesymetrycznych trafia się na obszar niestabilny. Tą niestabilność próbuje nadrobić usterzenie, ale jak takie duże usterzenie potrafi szybko zmusić do przejścia w lot nurkowy, to jednak nie pomaga w stabilizacji lotu z dużą prędkością. Siły są za duże, i każda korekta zmienia mocno kierunek lotu. Lancet ma problem, z jednej strony jako amunicja krążąca długotrwałość lotu jest istotnym parametrem i wymaga profili na skrzydłach, z drugiej strony do szybkiego ataku w stylu ppk musiał by mieć skrzydła o profilu płasko-równoległym.
W zwalczaniu amunicji krążącej najskuteczniejsze jest zwalczanie dronów rozpoznania. Brak wykrytych celi, oznacza brak dronów atakujących w powietrzu, zwłaszcza na takim dystansie, na jaki one działają.
ciekawe
Warmate 2 ma 3 kg głowicy bojowej (całkowita masa głowicy 5kg), więc porównujmy nowy sprzęt a nie z przed 5 lat. Pancerz w tej chwili staje się przestarzały, dobry operator drona wleci do lufy, włazu, silnika z tyłu, łączenia wierzy z kadłubem, w gąsienicę, szklane peryskopy, kamery czyli SKO (oczy czołgu) itp. Nowy czołg jak chce przeżyć powinien mieć system hard kil, b. dobre zakłócanie dronów, systemy opto-elektro które wykryją takiego drona.
do lufy hahahaahahahha
Do lufy? Jak się popieści, to się zmieści? Ale co czołgowi po systemie zakłócania dronów, jak warmate nie jest sterowany z zewnątrz, tylko autonomiczny i zakłócić go a priori nie można, bo nie jest sterowany na odległość.
Nie wspomniał Pan o jednym kluczowym aspekcie: koszcie produkcji
@@henrykkaszuba wydaje mi się, że nawet po uwzględnieniu różnic siły nabywczej rosyjskie składaki wygrywają z zachodnimi wynalazkami w przedbiegach jeśli chodzi o relacje koszt / efekt. Może i nie są takie celne, może zasięg nie ten, może co 3 nie odpala ale jakie to ma za znaczenie jeśli są 5x tańsze w produkcji?
Nie byłoby bardziej odpowiednie żeby porównywać LANCETa z efektorem systemu Gladius?
Porównanie przeciwpancernego pocisku kierowanego dalekiego zasięgu Łancet z amunicją krążącą Warmate w pierwszej kolejności dowodzi, że autor nie zrozumiał tematu, ani środków bojowych, które zestawia. Łancet jest "zaskoczeniem" jedynie dla tych, którzy nie zdawali sobie sprawy z istnienia ppk tego typu, choć na świecie jest ich sporo (stąd prymitywny pod względem zdolności lotnych kształt powierzchni sterowych), jak izraelski Tamuz, serbski ALAS, chiński HJ-10, czy japoński typ 96. To wszystko POCISKI KIEROWANE, a nie amunicja krążąca. Bo, podobnie jak Łancet nie mają zdolności do długotrwałego przebywania nad polem walki (tj. krążenia), a jedynie dolot do celu po wystrzeleniu/starcie. Jedynym "wyróżnikiem" Łanceta jest niezdolność Rosjan do opracowania napędu rakietowego. Dlatego, tanio wykorzystano śmigła.
Ale Panie Remigiuszu ja nie jestem zaskoczony. To materiał skierowany dla tych którzy są "zachwyceni" Lancetem a nie doceniają naszego Warmata (choć jeśli jest pan Tym Remigiuszem Wilkiem którego czytam na X, to bardziej Pańskiego niż naszego:)). A co do materiału to może źle to wyjaśniłem:( W planach jest materiał gdzie tłumacze czym różni się ppk (skupiając się na tych o zdecydowanie dłuższym zasięgu) od amunicji krążącej. Pozdrawiam
Jak zwykle świetny materiał
Ps. Możesz wspominać o łapkach w górę i komentarzach bo to zwiększa polecanie filmów a jeśli przypodobasz się trochę algorytmowi to może yt stwierdzi że coś zmieniłeś i włączą zarabianie
Witam Co się dziej jeżeli dostajemy AH64 z magazynów nie czekamy na produkcie i wiele pocisków dalekiego zasięgu
Radzę się do informować, niczego nie dostajemy tylko chcemy kupić, nie z półki tylko na zamówienie i nie już.
@@WoTBlitzAddict Tak było do niedawna teraz Biden daje nam 2 miliardy peso s i za nie kupujemy od razu z magazynu papacze
@@jklapek3 to daje czy płacimy? I jakie konkretnie z magazynów bo specyfikację wysłaliśmy już dawno...
@@jklapek3
Nie daje tylko pożycza.
Daje to innym.
Amerykanie niczego nam nie dają, białym murzynom wciska się "szklane paciorki i wódę" za skóry i złoto.
wszystko ładnie - cena?. Proszę podać cenę. Lancet 3 - 20-25 tyś USD. Bardzo wysoko ocenili Brytyjczycy skuteczność Lancetów 3 o Warmate milczą... Głowica obserwacyjna? Proszę opisać, co który widzi? Zasięg? Odporność na wiatr? tj do jakiej szybkości wiatru można stosować. Wielkość produkcji? - My wszyscy wiemy że takie coś istnieje i że ma skuteczność. Po prostu brakuje konkretów a cztery zdjęcia to mało.
10/10
Nie ma żadnych rzetelnych zestawień kosztów rosyjskiego systemu. Jedyny wpis jaki pojawił się i został szybko skasowany z Telegramu pokazywał cenę na poziomie 4-5 mln RUB (przy zamówieniach 94 miesięcznie) i chodziło o koszt samego pocisku, bez wyrzutni, stacji kierowania oraz pozostałych elementów. No, ale jeżeli ktoś chce powtarzać dane z rosyjskiej propagandy, to kubłem zimnej wody było ujawnienie przez wywiad ukraiński cen bomb latających Geran'/Szahid, które okazały się ponad dziesięć razy droższe, niż podawano to w Internecie nabierając naiwnych. Po prostu Rosjanie kłamią, zaniżając ceny ;-)
To oczywiste, że takie szczegółowe dane, których się domagasz, jeśli nawet przed 2022 były jawne, to teraz na pewno nie są.
@@remigiuszwilk2575i Ukraińcy kłamią ... ceny szacunkowe są dostępne -- jak robisz prezentacje to warto się przyłożyć a nie "pitolić" to co wszyscy wiedzą. Ceny dolarowe w wypadku BRICS, a Rosja i Iran są członkami BRICS. Na Geranie jest deal polegający z jednej strony na rozliczeniach w walutach obydwu krajów jak i na barterze - Iran właśnie kupuje rosyjskie systemy p/lot jak i samoloty... - oczywiście nikt z nas nie dotrze do umowy Rosja-Iran, a na bank dla wszystkich stron są korzystne.
Sam sobie podaj swe ruskie wiadomości, a potem do mięsnego ataku:)))
Lancet-e i Warmate to 2 zupełnie INNE systemy uzbrojenia. Lancet-3 to właściwie ppk klasy NLOS, a Warmate-2/3 jest najbardziej zbliżony do klasy amunicja krążąca.
Warmate jest aerodynamicznie lepszy, w Lancecie tylne płaty są w cieniu aerodynamicznym przednich. Poza tym głowica Lanceta ma słabą skuteczność.
Ważne są koszt i ilość potem parametry techniczne imo
Jak podaje Wikipedia Lancet-3 kosztuje ~34k USD
Warmate jak można wyliczyć z Ukraińskiej zbiórki kosztuje ~42,5k USD, więcej ale jakościowo Warmate lepszy więc cena zbliżona
Ruscy klepią Lancety na potęgę a nasi nawet nie zamówili dla WP większej ilości.... eh [ost. kontrakt z 2022 na 50mln PLN iirc = ~~294sztuki]
Gladius za 2mld PLN to też za mało imo
rozwleeeekłe
to ile ich płaszczak kupił ?
Polak potrafi
Może by tak materiał " co lepszego od tb-2 może nabyć Polska"
Mówimy o milmetrach
Lancet to ppka nie amunicja krążąca!!!!
K2 czołgi ile polska che miecz czołgi K2
...
Lancet jest bardzo skuteczną bronią. Armia Polska potrzebuje coś podobnego
Kupuję, czy można jeszcze zamówić u waszego cara Puty?
Ciekawe dlaczego Lancety mają ten układ X, co im to daje ? Chodzi tylko o zmniejszenie rozpiętości ?
taki układ skrzydeł pozwala na skręty bez obrotu drona dookoła własnej osi (skid turn zamiast banking turn) co odrobinę ułatwia stabilizację obrazu (odchodzi 1 stopień swobody). Oczywiście jest to kosztem sprawności aerodynamicznej. Przy nowoczesnej elektronice obrót obrazu z kamery jest na tyle łatwy że IMHO nie warto pogarszać parametrów lotu z tego powodu, ale może mają z tym problemy. Druga zaleta takiego układu skrzydeł to wymiary (w sumie to prawie dwupłat bez zastrzałów). Izraelskie drony z rodziny Hero i wiele rakiet ma podobny układ do lancetów.
wojna pokazała że,punktowe trafienia mają sens ,trzeba kupić tego dużo,nasycić wojsko,tą bronią
Jeśli kupimy tego dużo, to russcy nie będą musieli nas atakować, zbankrutujemy. By kupować tego typu urządzenia, to trzeba by rozpisać otwarty przetarg, na opracowanie drona o zadanej specyfikacji. Kupić to opracowanie i ogłosić przetarg na produkcję o określonym wolumenie i cenie np 10tys szt rocznie z kontraktem wieloletnim. Warunek czesci użyte do produkcji muszą być "cywilne". I wtedy dro będzie kosztował 2-3 tys$ a produkcja będzie tańsza jak pocisku artyleryjskiego155mm.